Deskundige commissie zal marihuana onderzoeken TO Debat over de huurwet in de Tweede Kamer wat levendiger geworden is Schip in nood Kruiswoordraadsel ERIC DE NOORMAN Minister motiveert de subsidie aan het N.N.T.G. Schorsing in zaak van handelaren in verdovende middelen 2700 accountants naar Amsterdam Sov j et-duikboten in Het Kanaal Meer subsidie voor Puck Overleg over toneelbeleid Razzia in Parijs Beslissing Amsterdamse rechtbank Internationaal congres De „Hembrug" gaat Amerikaans geweer maken Zuidkoreaanse missie in Nederland 126 arrestaties VRIJDAG 7 JUNI 1957 PAGINA 2 Gevoelig Niet dronken Ongunstig mmmm ;.,y: x'Akm Prachtige troef I' -,•> ■<-, h De overcompensatie Vertaald door JOHAN NI. PALM Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag (Van een verslaggever) De behandeling van een uitgebreide zaak tegen handelaren en verwerkers van marihuana, donderdag voor de Amsterdamse rechtbank, is geschorst. De rechtbank besloot een commissie van onderzoek in te stellen, die moet nagaan of marihuana een vast omlijnd begrip is voor een artikel dat onder de opiumwet valt. Tevens moet zij onder zoeken of de grote voorraad Indische hennep, die in deze zaak in beslag is genomen, eveneens bij de opiumwet verboden is. De marihuana-zaak is de omvangrijk ste van die welke in het afgelopen jaar aanhangig zijn gemaakt. Bij een ruzie enige tijd geleden in een café was een Surinamer aangehouden op wie bij fouillering marihuana werd gevonden. De Amsterdamse recherche die op de handelaren van Indische hennep bij zonder hardnekkig jacht maakt, bracht een omvangrijk complot aan het licht. Er waren een aantal Surinamers bij betrokken en buffetjuffrouwen die in verschillende bars in de Amsterdamse binnenstad voor de verspreiding zorg droegen. Vooral Amerikaanse verlofgan gers behoorden tot de gretige afnemers. Drie met marihuana gevulde koffers werden in beslag genomen: een voor raad voor jaren. De officier van justitie mr. W. K. Baron van Dedem, die zich veel moeite heeft gegeven het roken van marihuanasigaretten, het in het be zit hebben en het verhandelen, straf baar te stellen, had dertien verdach ten gedagvaard. Voor de zitting be stond grote belangstelling: de publieke tribune was ei-vol. Een rechercheur vertelde globaal hoe de affaire aan het rollen was ge komen. De verdediger van de 33-jarige Surinaamse hoofdverdachte, mr. M. H. Huygens, liet al blijken waarop hij wil de aansturen, toen hij de rechercheur ondervroeg. Drs. D. Eskes, de politie-chemicus, trad op als getuige-deskundige. Hij had tot opdracht gekregen te onderzoeken of de inbeslaggenomen hennep, mate riaal is in de zin van de opiumwet. „Dit is volgens mij zo," zei hij. De verdediger beet zich hierin vast en betwijfelde of het onderzoek voldoen de wetenschappelijk was geweest. Op de toon van een groot-inquisiteur atta queerde hij de politie-deskundige. Drs. Eskes vertelde dat hij in de loop der jaren zeer veel verschillende soorten marihuana had onderzocht. De ter zit ting aanwezige hennep was volgens de deskundige bijzonder rijk aan hars, wat inhoudt dat hierin veel prikkelende (of verdovende) bestanddelen voorko men. Hennep helemaal zonder hars zou er volgens de deskundige niet zijn. Wat de verdediger hieromtrent vernomen had, strookte niet met deze conclusie. Welke literatuur kent u op het gebied van de marihuana?", vroeg de verde diger. De lijst was imponerend genoeg. De verdediger wilde vervolgens weten welke de prikkelende bestanddelen van de hars zijn. ,,Dit staat nog niet vast," was het antwoord. De discussie hier over, enerzijds de rustige wetenschap pelijkheid van de deskundige en ander zijds de steeds maar weer vragende verdediger die een ja-of-neen-antwoord verlangde, liep vast. Volgens de informaties van de verde diger was dit wetenschappelijk al lang bekend. „Mijn deskundige zal u straks antwoorden," aldus de verdediger. De ze gaf voor te twijfelen aan de waar de van het onderzoek van drs- Eskes. „Het begrip van marihuana is nog steeds vaag en ik wens het onderzoek dat tot dusverre heeft plaats gevonden op losse schroeven te zetten. Een com missie, wier deskundigheid van hoog kaliber moet zijn, zal zich hiermee eerst uitgebreid moeten bezig houden," zei de verdediger. Een der rechters merkte op dat de verdachte, die al drie maanden in voor arrest zit, hiervan weinig voordeel zou hebben. De rechtbank begaf zich in de raadkamer om het verzoek van de ver dediger onder ogen te zien. De recht bank kwam tot de conclusie dat een onderzoek naar marihuana gewenst is en stelde een commissie vast. De ver dedigers van de andere verdachten wa ren genoodzaakt ook voor hun cliënten uitstel te vragen en te wachten tot de uitslag van het onderzoek bekend Is. Voor enkele in voorarrest zittende ver dachten werd voorlopige in vrijheids stelling gevraagd en verkregen. JDe wortel van het kwaad zit in de omgeving van de Amsterdamse Zeedijk. Daar vertoeven veel Amerikaanse ver lofgangers en ik weet, dat er in het Amerikaanse bezettingsleger in Duits land soms door een hele groep militai ren één man naar Amsterdam wordt afgevaardigd om daar voor hen allen een voorraad marihuanasigaretten te kopen". Het was de officier van justi tie, mr. W. K. Baron van Dedem, die dit tijdens de voortzetting van het gro te Marihuanaproces voor de Amster damse rechtbank opmerkte. In tegen stelling tot de ochtendzitting en tegen de verwachting in werden de vier laatste van de dertien zaken wel be handeld. 's Ochtends had de rechtbank besloten het verzoek van de raadsman van de hoofdverdachte in te willigen en het onderzoek te schorsen tot een commissie van deskundigen rapport zou hebben uitgebracht over de in beslag ge nomen plantaardige stoffen, waarvan volgens de verdediger niet onomstote lijk vaststond, dat het Indische hennep was, zoals bedoeld wordt in de opium wet. De rechtbank nam deze beslissing ondanks de getuigenverklaring van po litiedeskundige drs. D. Eskes, die ge tuigde dat de in beslag genomen ma rihuana onder de opiumwet viel. „Amsterdam moet niet het centrum van de marihuanahandel worden", ver volgde de officier in zijn requisitoir tegen een 25-jarige stoker, wie ten laste was gelegd, dat hij in augustus van het vorige jaar in een taxi een par tijtje marihuana van Antwerpen naar Amsterdam zou hebben vervoerd, sa men met twee zijner medeverdachten, die donderdagmiddag na hem terecht stónden. „De kans bestaat, dat als zich dit hier uitbreidt, ook in ons land bepaalde groepen Nederlanders uit de kunste naarswereld en misschien nog wel an deren deze verdovende sigaretten zul len gaan roken. Hoewel het nog niet volkomen vaststaat, zjjn er toch al en kele aanwijzingen, dat marihunawa al door leerlingen van sommige scholen wordt gebruikt". Hoewel de rol van deze verdachte, een van de weinigen, die niet uit Suriname of andere delen van Zuid-Amerika, dan wel Indonesië afkomstig zijn, niet zo groot is geweest meende de officier, dat een gevoelige straf toch op zijn plaats is. Hij eiste één jaar met aftrek en verbeurdverkla ring van de in beslag genomen mari huana. De stoker was in augustus van het vorige jaar samen met een 28-jarige zeeman, geboren in Columbia, en met een 21-jarige Amsterdamse buffetjuf frouw, dochter van een bareigenaar, in een taxi naar Antwerpen gereden, waar de zeeman twee dagen tevoren met een schip was aangekomen. Zij haalden wat bagage uit zijn hut en laadden die in de taxi. In die bagage bevond zich een zak met marihuana. Of was het geen marihuana? Ter zit ting beweerden alle drie de verdachten, dat het spul ondeugdelijk was geble ken en dat de zeeman het later in Amsterdam in een gracht had gewor pen. Maar daar tegenover stond een verklaring van de hoofdverdachte uit het proces, wiens zaak 's morgens was aangehouden. De zak was tijdelijk in zijn bezit gekomen en hij beweerde er zelfs voor honderd gulden uit te heb ben verkocht Die honderd gulden zou hij later aan de buffetjuffrouw hebben overhandigd. De buffetjuffrouw erkende volmon dig aan marihuanasigaretten verslaafd te zijn geweest. Zij beantwoordde de vraag wat het effect van het roken dezer sigaretten was geweest als volgt: „Eerst wat licht in je hoofd net alsof je dronken bent, maar heel prettig. Ik hoorde dan ook muziek. Die muziek was prachtig, meestal moderne muziek". De officier was van oordeel, dat ze niet alleen voor de gezelligheid mee ging naar Antwerpen, doch deelgeno men heeft aan de invoer van dit nar coticum. Tegen haar eiste de officier van justitie tien maanden gevangenis straf met aftrek en tegen haar vriend, de 28-jarige zeeman, net als tegen de Nederlandse stoker, een jaar met af trek. De zaak tegen deze stoker werd op verzoek van de raadsman toch nog aan gehouden, opdat eerst het rapport der deskundigen zal worden uitgebracht. In de andere twee zaken bepaalde de pre sident de uitspraak op 20 juni a.s. De raadslieden voor de buffetjuffrouw en voor de zeeman achtten niet bewezen, dat het partijtje uit Antwerpen inder daad uit Indische hennep bestond en vroegen vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. De middagzitting was begonnen met de voortzetting van de behandeling van een oude zaak tegen een 26-jarige Amsterdamse musicus, die uit Semarang afkomstig is en tegen wie reeds vroe ger zes maanden was geëist wegens heling van een hoeveelheid cocaïne en/of morfine, alsmede wegens het aan wezig hebben en roken van marihuana sigaretten. De zaak was op 7 maart aan gehouden voor het uitbrengen van een psychiatrisch rapport. Dit luidde vrij ongunstig, zoals de president zeide en de officier van justitie persisteerde bij zijn vroegere eis. De verdachte werd volledig toerekenbaar geacht. Hij had nog een blanco strafblad. Voor hem vroeg zijn raadsman een voorwaarde lijke straf. Ook in deze zaak volgt op 20 juni de uitspraak. Accountants uit 40 landen zullen van 9 tot 13 september a.s. in Amsterdam bij eenkomen op het zevende internationaal accountantscongres, waarvoor zich 2700 deelnemers, onder wie 1200 dames, heb ben aangemeld. Het congres wordt georganiseerd door het Nederlands Instituut van accoun tants (N.I.V.A.) en de vereniging van Academisch gevormde Accountants (V.A.G.A.) De Nederlandse deelne ming zal met 1150 personen verreweg de grootste zijn. Hierop volgen Engeland met ruim 600, overig Europa met bijna 600 en Noord-Amerika met 250. Voor zitter van het congrescomité is de heer J. Kraayenhof te Amsterdam, vice-voor- zitter is prof. A. M. van Rietschoten te Bussum. Over de zes volgende onderwerpen zal worden beraadslaagd: 1. grondslagen voor het accountantsberoep; 2. inventa risatie; 3. de organisatie van het bedrijf en de public accountant; 4. de interne accountant; 5. budgetering en de daar mee samenhangende modernisering van de administratie; 6. winstbepaling in de onderneming. In totaal zijn 31 refera ten over deze onderwerpen van de pers gekomen. De openingszitting van het congres wordt maandagmiddag 9 september in het Concertgebouw gehouden. Als onderdeel van de ontspanning zal het gemeentebestuur van Amsterdam de congresdeelnemers een boottocht door de havens en een concert aanbieden door het Concertgebouworkest onder leiding van dr Eduard van Beinum. Er zal dagelijks een krant verschijnen, geheten „Congress news". In ons land zal binnenkort in licentie de massa-productie beginnen van een automatisch geweer, de AR-10 van de Amerikaanse Fairchild-fabriek, waartoe tussen Fairchild en de „artillerie-inrich tingen" van de Hembrug een overeen komst is gesloten. De Nederlandse fa briek heeft de rechten verkregen voor de vervaardiging en de verkoop in Ne derland, West-Duitsland, Frankrijk, Italië, België, Luxemburg, Spanje en Portugal. Zij zal ook dienst doen als een produktiebron voor de verkoop van AR-10 geweren in andere delen van de wereld. Volgens de overeenkomst zullen de „artillerie-inrichtingen" gereed moe ten zijn voor de massa-productie op 1 januari 1958. Van bevoegde zijde deelde men ons mede geen verdere inlichtingen te kunnen geven over de produktie- en verkoopmogelijkheden. In de AR-10, die minder dan zeven pond weegt, kan de NATO-standaard- kogel 7,62 worden gebruikt. De AR-10 is gemaakt uit licht metaal en plastic. De „artillerie-inrichtingen die in 1679 gesticht werden, hebben lange jaren ge diend als arsenaal van de strijdkrachten van Nederland zowel als voor de bewa pening van andere landen. De fabriek werd in de tweede wereld-oorlog ver nield, maar is weer geheel nieuw inge richt voor de vervaardiging van moder ne wapenen. Drie Russische duikboten van het nieuwste type waarschijnlijk met een waterverplaatsing van 2000 ton en er op gebouwd zeer lang onder water te blijven zijn eergisteren door Het Kanaal gevaren. De schepen werden geëscorteerd door mijnenvegers, aldus heeft de Britse admiraliteit bekend gemaakt. Het is hoogst ongebruikelijk, dat Rus sische duikboten gebruik maken van Het Kanaal. In Engelse maritieme kringen wordt aangenomen, dat de schepen op weg zijn naar de Atlanti sche Oceaan of de Middellandse Zee. Na de oorlog heeft de Sovjet-Unie zich op de bouw van duikboten gespeciali seerd. Honderd tot tweehonderd van de thans 450 schepen tellende Russische onderzeevloot zouden van een zeer modern type zijn, dat lang onder wa ter kan blijven en in staat is grote afstanden af te leggen. Bepaalt? ty pen zouden zijn uitgerust met installaties voor het afschieten van raketten en reeds wordt een door kernenergie voortgestuwde onderzeeboot gebouwd. 5. Axe trekt spottend zijn wenkbrauwen op en monstert de vier kerels voor hem van top tot teen. „Dus als ik het goed begrijp, zijt gijeh.... Konink lijke Boodschappers", zegt hij traag. „Hoe luidt Uw geëerde naam?" wendt hij zich dan onverwachts tot een van hen, een ongeschoren kwant, die naar Axe loert alsof hij hem het liefste zou vierendelen. De aangesprokene lijkt te schrikken en kijkt zwijgend naar zijn aanvoerder. „Hij is Frirek Bloedbijl, Heer van Skane", gromt deze. „Mijn naam is Voron, heer van het Westland". Skane grijnst en knikt instemmend. „Ge schijnt ons niet te vertrouwen", zegt Voron onbewogen. „Welnu, ik heb een overtuigend bewijs bij me voor de waarheid van wat ik zeg. Maar slechts aan de koningin mag ik dat overhandi gen, zo luiden de orders van Prins Erwin". Axe vraagt zich bliksemsnel af wat hier achter kan steken, maar hij kan zich niet voorstellen, hoe de vier kerels in staat zouden moeten zijn om iets uit te voeren. Scherp denkt de boogschutter even na, dan knikt hij koel. „Het is goed, er zijn geen redenen om aan uw woorden te twijfelen, Heer Voron, maar evenmin hebt gij dan redenen om zo zwaar bewapend en verstorend aan land te komen, dat" hier wacht Axe even, terwijl hij de oude pezige hoofdman recht aankijkt „ik even meende een bende Vikings voor te hebben. Laat dus je mannen terugkeren naar de lan- dingsplaats, geeft hun je wapens mee. Op die voorwaarde wil ik je bij Konin gin Winonah toelaten". (Vervolg van pagina 1) De heer v. Vliet (KV?) bleek bij de replieken genoegen te nemen met enkele summiere toezeggingen voor de positie van de kleine zelfstandigen en de vergeten groepen. Minister Hofstra kon langs de belastingweg niets voor hen doen, omdat hij niet eens precies zou weten uit te maken wie er onder dat begrip „kleine zelf standigen" thuis hoort en omdat de belastingheffing geen uitzonderingen toelaat. Maar minister Suurhoff heeft toegezegd, dat binnenkort het wets ontwerp zal verschijnen waarbij de inkomensgrens voor de kinderbijslag zal worden verhoogd. De heer v. Vliet klampte zich aan deze welkome strohalm vast en vroeg of dan voor deze groep iets meer kan worden ge geven dan de 3 pet. waarmede de uit- keringen der sociale zullen stijgen. verzekeringen Bij de replieken heeft hij minister Hofstra gevraagd, in de geest van het bijzondere tarief voor overwerk, dat thans voor de loonbelasting is inge voerd, ook voor de kleine zelfstandigen iets te doen. Daarop móet nog worden geantwoord. Hij heeft er minister Suur hoff aan herinnerd, dat, hoe men ook over de afbakening van groepen moge denken, toch in ieder geval duidelijk moet zijn wat weduwen en wezen zijn en dat het ook duidelijk is dat er nu eindelijk voor deze groep, waarvoor de KVP reeds zolang vecht, eens een wets ontwerp moet komen. De pogingen van de socialisten om de huurverhoging voor bedrijfspanden te beperken tot 15 pet, dit mede om de middenstand tegemoet te komen, wees de minister eveneens rigoureus af. Er is bij de bedrijfspanden geen sprake van het sociale motief, dat voor- het invoeren van een verplichte huur verhoging van 25 pet met blokkering bij woningen zo sterk geldt. De heer Bom- mer (PvdA wil dit amendement echter handhaven. Vandaag zou het verder in behandeling komen. A >t- Tweehonderd Noordafrikaanse arbeiders uit de fabrieken in de Parijse voorstad Nanterre hebben zich, na vernomen te hebben van het in de Algerijnse plaats Melouza door de opstandelingen aangerichte bloedbad, in Parijs gemeld voor dienst in het Franse leger, om de streek van Melouza te zuiveren. De manschappen, die vrijwel allen familieleden tellen onder de slachtoffers van Melouza, zijn zo snel mogelijk per vliegtuig naar Algerië overgebracht. Op de bovenste foto ziet men de mannen zich bij een Parijse kazerne voor het vertrek gereed maken. De onderste foto geeft een beeld van hun aankomst op het vliegveld van Algiers. De heer v. Eibergen wist bij de replieken geen raad met de mede delingen van zijn partijgenoot minis ter Zijlstra. Deze heeft het parlement triomfantelijk kunnen mededelen dat de werkgevers, met wie hij zojuist een onderhoud had gehad, hem hun medewerking hadden toegezegd voor een verder doorvoeren van de priis- stabilisatie. Zij hadden hem zelfa lof gebracht voor wat tot dusverre op dit gebied was tot stand gekomen. Of de werkgevers wel begrepen heb ben welk een prachtige troef zij met deze verklaring de minister van econo mische zaken in handen hebben ge speeld, is ons onbekend, maar alle som bere wolken rond de portefeuille van minister Zijlstra leken voor een ogen blik weggevaagd. De minister ging met grote vlotheid door de problematiek die de Kamer hem had voorgehouden, heen. Hij ver wachtte na de kentering, die zich in de prijzen reeds heeft ingezet, eerder een vermindering dan een vergroting van de spanningen. Voor een run op zijn departement met verzoeken om huurverhogingen in de prijzen te mogen doorberekenen zag hij niet de minste aanleiding. De consequentie van de huurverhoging met 25 pet zal onze eco nomie op kunnen brengen, was zijn standpunt. De minister van sociale zaken, de heer Suurhoff, heeft een uiteenzetting gegeven van de oorzaken die tot de globale en dus niet geheel perfecte loonregeling hebben geleid. Enige over compensatie is daardoor niet te ver mijden geweest. Wanneer de lonen, zo als de Kamer had gewild, met een algemeen percentage verhoogd waren en niet met loonbeslagen was gewerkt, zou deze overcompensatie nog veel groter zijn geweest. „Als het niet kan zoals het moet, dan moet het wel eens zoals het kan," meende de minister. Hij zei dat de Kamer het uit zijn verband rukken van de loonopbouw niet al te somber moet inzien. Zo zal onge twijfeld voor de jeugdlonen enige stij ging als gevolg van wat voor de oude ren wordt gedaan in verband met de huurverhoging, niet kunnen uitblijven. Dit zal blijken wanneer op 1 juli 1958 de bijslagen in de CAO'S worden ver werkt. Bij dat alles moet echter wel uitdrukkelijk de reserve worden ge maakt dat de economische toestand die verbeteringen ook inderdaad zal kunnen opbrengen. 38 En dat had geduurd tot aan het ogenblik, waarop, drie avonden te voren, dp marconist Dejean het gor dijn van de kaartenkamer opzij had geschoven. „Een S.O.S., kapitein." Pas nu, uitgestrekt in een kooi op de Virginia, zag Godde duidelijk in wat toen in, hem was omgegaan. Het woord S.O.S. had zijn eigen persoonlijkheid be vrijd. Misschien waren bij een andere man de zorg, de vrezen nog groter geworden, misschien had een andere man dadelijk gedacht, zelfs voordat hij het blad papier, dat de marconist hem overreikte, had geopend: „Neen, onmogelijk. Niet met de Cano- pus. Ik moet haar naar New York brengen en ik vrees machineschade en het verschrikkelijke slin geren." Misschien zou die andere man zich hebben afgevraagd: „Wat zou Derieu doen?" Op het ogenblik, waarop hij de naam van de Itali aanse vrachtboot had gelezen, terwijl voor zijn ogen het beeld van een groot, zwart schip opdoemde acht a negen duizend ton meerdere malen in een der aanloophavens gezien, had Godde niet meer aan de Canopus gedacht, maar aan de Marco Polo. Hij had haar gestopt zien liggen, afdrijvend en ten prooi aan de verschrikkelijke golven, waarte gen zijn eigen schip optornde. „Lastig om haar hulp te bieden", had hij gemom peld. En dat was slechts een opmerking in het algemeen. Hij wist nog niet, dat hij de mogelijkheid onder de ogen zou hebben te zien zelf naar de Marco Polo te stomen. Die mogelijkheid was hem in de gedachten gekomen, toen hij de positie van de Italiaan had gelezen. „Maar hfi is niet zo ver weg (hij had altijd zijn eigen positie in het hoofd), op vijftig, zestig mijl". Zonder zich te bekommeren om Dejean, die nog stond te wachten, had hij zich over de kaart gebogen om het na te gaan. Hij had een gezicht getrokken. Werkelijk, de Marco Polo stond daar op zestig mijl afstand, maar pal in het zuidwesten! Dat wilde zeggen, dat hij, Godde, als hij naar de vrachtboot wilde, dwars op de golven moest varen. Enkele seconden lang had hij onbeweeglijk met de passer in de hand, naar de kaart staan kijken. En het zou „vreselijk" zijn als hij van de route moest afwijken. Ja, hij had gedacht aan de passagiers, aan de emigranten; hij had bij zichzelf gezegd, dat ze ontzettend zouden lijden. Ook had hij aan het slin geren in de Golf van Biskaje gedacht en aan de machineschade bij Beachy Head. Maar het kon zijn, dat hij niet „genoodzaakt" zou zijn (het idee zich in een bepaald geval afzijdig te kunnen houden, was niet bij hem opgekomen) de reis van de Canopus naar New York te onderbreken. „Dejean," had hij gezegd, „ga dadelijk naar je post terug, noteer alle antwoorden die op deze op roep binnenkomen met de namen der schepen en hun posities, vooral hun posities en breng me die zodra je ze ontvangen hebt." Terwijl hij wachtte, had hij zich weer lange tijd over de kaart gebogen, daarop was hij naar buiten op de brug gegaan, juist op het ogenblik, dat er een hevige hagelbui losbarstte. Toen was hij weer naar de kaartenkamer teruggekeerd. En Derieu was volkomen vergeten, evenals het slin geren in de Golf van Biskaje en de averij ter hoogte van Beachy Head. Wat was gebleven, was de Cano pus, de onbekende kaaier die, hoewel het stoom- houden heel lastig werd, gedurende zes dagen van strijd tegen de storm geen gebreken had vertoond. „Heb je antwoorden gehoord op het S.O.S. van de Marco Polo?" had hij gevraagd, zodra Dejean zich weer had gemeld. „Ja, kapitein. De Virginia en de Ascania stomen aaar hem toe. Ik heb hun posities: hier zijn ze." „Goed, ik zal je een telegram laten brengen." Dadelijk nadat de posities van de Virginia en de Ascania in de kaart waren gezet, had Godde zich al leen in de nabijheid van de Marco Pool bevonden Om de Canopus en de Italiaan was de oceaan ver laten. „Die anderen zullen in de tweede helft van de nacht aankomen; ikzelf kan er binnen vier uur zijn. Ik zal tegen tien uur vanavond daar aankomen „Ja, ja, ze zullen, evenals Vox, tegen me zeggen: „Je had het recht niet. Je hebt passagiers 'n gevaar gebracht. Achthonderd passagiers, vrouwen en kinderen." En opeens uitte zich de twijfel, die al een ogenblik in zijn binnenste was opgekomen: „Als ze eens gelijk hadden!" Hij voelde een grote leegte in zich. „Ik, Godde, zou verantwoordelijk zijn voor hetgeen er gebeurd is, voor hetgeen ik gezien heb. Ik weet het, ze zullen me beschuldigen en ik zal me verdedigen. Maar wat telt is niet het oordeel dat zal worden uitgesproken, maar de diepe overtuiging, dat is de zekerheid." Hij was ervan overtuigd dat het feit dat hij de zoon was van de kapitein van een gezonken vracht schip, zijn besluit niet had beïnvloed, dat hij tot handelen gedreven werd door die traditie, even oud als de zee: hulp bieden. Dat nalaten zou hem laf heid hebben toegeschenen. Hij had het bijna aan Charrel te kennen gegeven toen deze, geroepen en op de hoogte gesteld, had uitgeroepen: „Kapitein ze kunnen bijna niet meer op hun benen staan de emigrantenwat zullen we slingeren!" „Maar er zijn zeelui in gevaar; hun schip is zin kende. En welk schip slingert niet dwars op de golven?" En doelende op de lichte lading die in Londen was ingenpmen, waardoor hii toonde dat hij aan dat „duivelse slingeren" dacht, had hij er aan toe gevoegd: „We hebben voldoende lading in." (Wordt vervolgd) HORIZONTAAL: 1. deel van een muur; 6. revolutie; 12. drank; 13. bijwoord; 15. deel v. d. bijbel (afk.); 16. bekende vervoer- onderneming (afk.); 17. godsdienst (afk.); 18. tot hulp oproepen; 22. dubbelklank; 23. reinigingsplaats; 24. vogel; 25. tocht; 27. familielid; 29. wandversiering; 31. rivier in Nederland; 33. mannelijk zoogdier; 35. ver harde huid; 37. waterdier; 39. vulkanisch gesteente; 40. bergplaats; 41. telwoord; voornaamw.; 42. lidwoord; 43.. bergplaats; 44. zangnoot; 45. boom; 47. plaats in Oost- Europa; 49. keukengerei; 51. uniek; 53. royale; 56. losse naad; 58. vreemde munt; 59. stuk steen; 60. persbureau (afk.); 62. rivier (Spaans); 63. vis; 65. gelofte; 67. lo terijbriefje; 69. klein persoon; 71. geheel ge vuld; 74. titel (afk.); 75. electrisch ge laden deeltje; 77. titel (afk.); 78. voeg woord; 79. vrouwelijk zoogdier; 80. mu ziekinstrument; 81. metaal. VERTICAAL: 1. kruitzak; 2. vogel; 3. deel van een franse ontkenning; 4. nederlands vliegveld; 5. tijdperk; 7. duw; 8. stevig; 9. rivier in Brabant; 10. netto; 11. voetbal ler, doelverdediger; 14. vriend (Frans); 18. water in Brabant; 19. toestand van vrede; 20. frans pers. voornaamw.; 21. neder lands indië (afk.): 23. danseres; 26. ver voer; 28. pers. voornaamw.; 30. uitkering; 32. irriteren; 34. als volgt (afk.); 36. taan- kJeurig; 38. duur van eb en vloed; 39. voet model; 46. beslissing; 48. stofmaat; 50. brom merig; 62. deel van een franse ontkenning; 54. melkklier; 55. bergplaats; 57. romein» imperium (afk.); 59. schoeisel; 61. geluid nabootsing; 64. jongensnaam; 66. voetbalver eniging; 68. geografische aanduiding (afk.); 70. visnet; 72. vreemde munt; 73. weide- dieren; 74. spaanse titel: 76. engelse ont kenning; 79. ons inziens (alk.). HORIZONTAAL: 1. speciaal, - L.K.; 2. pech, - vlegel; 3. inham, - sprei; 4. emoe, - romp; 5. accountant; 6. zr., - item, - iep; 7. iets, - n.n.; 8. eau, - k.g.v., - gat; 9. tirailleur; 10. die, - lei; 11. kenteken, - ds. VERTICAAL: 1. spinazie, - DK; 2. pen, - creatie; 3. echec, - tuien; 4. chamois; 5. mout, - kale; 6. a.v., - energiek; 7. als, - t.m., - Vlie; 8. lepra; 9. Groningen; 10. leemte, - au; 11. klip, - patrijs. (Van onze parlementaire redactie) Minister Cals heeft donderdagmiddag in de Tweede Kamer in antwoord op een vraag van de heer Gortzak ver klaard, dat er naar zijn mening voor de cultuurspreiding in ons land plaats is voor twee doublerende toneelgezel schappen. Hoe die gefinancierd moeten worden zal echter nog bekeken moeten worden. De toneelkwestie kwam aan de orde door vragen, die de heer Verhoeven in het wekelijks vragenuurtje stelde over de subsidieverlening aan het Nieuw Nederlands Toneel Gezelschap. De af gevaardigde van de .V.P. vroeg of de minister bereid was de motieven mede te delen, waarom hij in afwijking van het standpunt der Toneelcoördinatie het N.N.T.G. een principiële toezegging had gedaan inzake voortzetting van een Rijkssubsidie. Een tweede vraag was of de tijd al rijp is voor een verklaring van de politiek ten aanzien van de si tuatie in de toneelwereld vooral ten aanzien van de positie der Toneelcoör dinatie. Hierop sloot aan een vraag van de heer Willems (P.v.d.A.), die infor meerde of er naast de Raad voor de Kunst naar 's ministers mening nog be hoefte is aan een tweede advieslichaam, namelijk de Toneelcoördinatie. Tevens wilde de heer Willems horen of bij de bekende kwestie van de subsidieverle ning aan het N.N.T.G. het advies van de Raad voor de Kunst was ingewon nen. Minister Cals antwoordde, dat de To neelcoördinatie twee motieven had voor haar advies om het N. N. T. G. niet meer te subsidiëren: ten eerste moeilijkheden en tekortkomingen bij de leiding van dit gezelschap, en ten tweede te weinig aandacht voor de pro vincie. De bewindsman zei, dat deze argumenten hem niet hadden overtuigd. Het peil van de voorstellingen, door het N. N. T. G. gegeven, is over het algemeen geprezen. Wanneer het ad vies van de Toneelcoördinatie wel was opgevolgd, zou de toneelspreiding niet beter geworden zijn. De minister zei, dat hij de verklaring, gevraagd door de heer Verhoeven, nog niet kon afleggen. Het beraad betref fende de voorgenomen toneelpolitiek is nog niet afgesloten. Mr. Cals deelde mede, dat het ge zelschap Puck in zijn jongste subsi dieaanvraag een tekort van f 200.000 heeft geraamd. Tot nu toe ontving het gezelschap f 100.000 subsidie. Het is duidelijk, dat Puck in de nieuwe opzet voor een hogere subsidie in aanmerking komt. De minister wil een aanzienlijk deel van de genoem- de twee ton voor rekening van het Rijk nemen, maar het gaat hier om het seizoen 1957-1958 en er zullen dus met het oog op de nieuwe be groting nog nadere besprekingen no-. dlë zijn. Mr. Cals zei het niet prettig te vin den, dat hij de heer Willems moest antwoorden, dat in de onderhavige kwestie geen advies was ingewonnen bij de Raad voor de Kunst. De verklaring ligt in de grote haast, waarmede onder handeld moest worden. OveT de verhou ding tussen de Raad voor de Kunst en de Stichting Toneelcoördinatie kon da bewindsman in het openbaar nog geen mededelingen doen. Hij noemde dit een vrij ingewikkelde kwestie. Donderdagavond is op Schiphol met net K.L.M.-vliegtuig uit Brussel een goodwillmissie uit Zuid-Korea aangeko men, die naar verscheidene West-Euro- pese landen is geweest om de erken telijkheid van de regering van Zuid-Ko rea te betuigen voor de militaire, eco nomische en diplomatieke steun, die deze landen hebben verleend tijdens en na de Koreaanse oorlog. De missie heeft hieromtrent een opdracht van de pre sident van de Zuidkoreaanse republiek Dr. Syngman Rhee en is belichaamd in de persoon van de Zuidkoreaanse ambassadeur in Washington, de heer You Chan Yang, die vergezeld was van de militaire en de persattaché van de ambassade in Washington. „Gaarne zou ik tijdens mijn bezoek aan Nederland in contact komen met de Nederlandse oud-strijders uit de Ko reaanse oorlog", aldus verklaarde de heer You Chan Yang op Schiphol, waar de ambassadeur ontvangen werd door jhr. mr. W. E. van Panhuys, chef di rectie kabinet en protocol van het mi nisterie van buitenlandse zaken. „De Koreaanse regering en het volk zullen nooit vergeten wat de Nederlandse strij ders in de oorlog, zo ver van hun land gevoerd, hebben verricht". De missie begon haar goodwillreis in Portugal. Achtereenvolgens werden Spanje, Noorwegen, Zweden, West-Duits tand en België bezocht. Zaterdag 8 j'unl reist de missie per vliegtuig naar Enge land. In Parijs zjjn hedenmorgen bij een razzia 126 Noordafrikanen gearresteerd. Wapens, geld en vlugschriften werden in beslag genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2