Koopman stak „zwart" geld in financieringskantoor M pqtuuHiik op Cicu oakantie-program! E. P. Schuyt neemt afscheid van Nazorgfondsen en omóevinj Bourgès-Maunoury krijgt steun der Radicalen Agenda voor Haarlem Raad Haarlemmermeer in uit gebreid debat over zwembad in Zwanenburg Artis boekt belangrijke dierenaanwinsten I Acht maanden en 20.000 hoete geëist I I I Afscheidscadeau geheel bestemd voor de Werkinrichting Socialisten onderling verdeeld over politiek in Noord-Afrika Aalsmeer derhuurt geacht Grondaankoop in te duur Gemeenschapsweide in gebruik genomen Haarlemse rechtbank VRIJDAG 1 JUNI 1957 PAGINA 3 „Keurig, watt" Beurs van Amsterdam Beurs van New York „ROYAL" Pand van voormalig hotel- café .restaurant wordt verkocht „Kunst zij ons Doel" Jongetje dronk wasbenzine Jeugdtoernooi bij RCH Burgerlijke Stand Haarlem TIJDENS CONCERT VAN HET N.PH.O. 173'4 Films Gevangene bedreigde bewakers met zijn mes Rechtbank veroordeelt hem tot drie maanden voorwaardelijke straf ma- 2> 415' 7- 91S- 2 is>1<7: dy and the tramP> alle leeft., Muziek Uitslag verkoping Toneel Diversen T entoonstellingen Woningbouw te Vijfhuizen Waar komt het nieuwe zwembad? Grondaankoop Verdacht van onjuiste aangifte voor de vermogens- en inkomstenbelasting, waardoor hij volgens de fiscale recher che ongeveer achttienduizend gulden ontdoken zou hebben had zich gister middag een 44-jarige koopman uit Haarlem voor de rechtbank te verant woorden. De geldsbedragen, die de verdachte vanaf 1953 had geleend aan het thans failliete financieringskantoor ,,Hofgeest", brachten hem een zeer ho ge rente op, die soms één procent per week beliep. Het aldus verkregen geld had hij, in overleg met de eigenaar van „Hofgeest" niet als inkomsten opgege ven aan de belasting. „De geldzucht van deze verdachte draagt een pathologisch karakter", merkte de officier van justitie, mr, G. W. F. van der Valk Bouman, in zijn re quisitoir op. Hij meende, dat bij de be paling van de strafmaat ook rekening gehouden moest worden met de finan ciële gevoeligheid van de koopman. De eis luidde acht maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest en twintigduizend gulden boete of zes maanden, de maximumboete, die op het ten laste gelegde misdrijf staat. De verdachte gaf de feiten toe. Hij had de inkomsten uit zijn bedrijf wel opgegeven aan de belasting, maar zijn lenings-transacties met „Hofgeest" verzwegen en het „zwarte geld" ver der in het financieringskantoor gesto ken. In totaal beliep dat bedrag sinds 1953 ongeveer een ton. De eigenaar van „Hofgeest" verklaarde, als getuige gehoord, dat hij zelf aan de verdach te een rente van een procent per week had aangeboden. Met het geld finan cierde het kantoor transacties in de automobielhandel, waarmee grote be dragen verdiend konden worden. De rente leek hem derhalve niet onredelijk mede gezien het risico voor de geld gever en de korte termijn waartegen het geld geleend werd. Voor de fiscus werden de hoge rente-percentages ge camoufleerd als „aflossingen". De raadsman, mr. A. D. P. V. von Löben Seis, merkte in zijn pleidcoi op, dat de vorderingen van de verdachte op „Hofgeest" getaxeerd konden wor den op dertig procent, gezien het risi co en de vermogenspositie van de debi teur. Op een desbetreffende vraag van de verdediger moest een ambtenaar van de fiscale recherche na enige ont wijkende antwoorden toegeven, dat er geen onderzoek was ingesteld naar de vermogenspositie van de eigenaar van het financieringskantoor, hoewel die verband houdt met de reële waarde van de vorderingen van de koopman. De ontduiking van de vermogensbelas- Advertentie „Ja, als ik de stad in ga, zie 'k er graag netjes uit. Daarom koopt mijn moeder altijd de Amerikaanse Playtex Tailored Party broekjes voor mij. Grappig gekleurd nylon met een waterproof voering van nylon marquisette die zo zacht als zijde is èn blijft! In rose, wit, zachtgeel en blauw. De verpakking is zo leuk dat het kopen al een feest is, net als de Playtex schort jes en slabbetjes trouwens!" AMERIKAANSE „HAUTE COUTURB" VOOR UW BABY verkrijgbaar bij babr-speciaalzaken, tiro- gisten en de baby-afdelingen van grote zaken. Indien niet verkrijgbaar, schrijf dan naar de importeur: Jacq. Mot N.V. Afd. Playtex, Vondelstr. 93, Amsterdam. (Niet officiële koenen) 8*4 Ned 1953 3 Vb Ned 1953 3Vb Ned 1956 SV'« Ned 1948 3Vb Ned. 1950 3 Vb Ned 1954 3Va Ned. 1955 1 3-3Vb Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fac Inschr Grtbk 1946 3 Ned. Handel M11 eert A-K.U Van Berkel'e Patent CaJvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogven» eert Unilever Cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam Rubbei Holl Amerika Lijn Kon Ned Stoomb Ml) Ned Scbeepv Unie K.L.M. U.V-A Dell Mlj.Cert. A'dam 2Vb '56 I A'dam '56 n A'dam 111 Advertentie (DEN HAAG SCNEVENINGEN ting achtte mr. Von Löben Seis dan ook slechts van geringe omvang. Voorts meende hij, dat de verdachte geen inkomstenbelasting ontdoken zou hebben, gezien de reële waardering van de vorderingen en omdat er geen sprake van rente maar van aflossing was. „Men versleet de verdachte voor woekeraar, omdat één procent rente per week tweeënvijftig procent per jaar maakt. Dat kan hem echter niet ten laste gelegd worden. Het onderzoek naar de belastingfraude is dus slechts een „zijweg", aldus merkte de verde diger op. Het verzoek tot onmiddellijke invrijheidsstelling werd door de recht bank afgewezen. Uitspraak 20 juni. Donderdag 27 juni zullen de notaris sen C. J. A. van Dijk te Haarlem en A. M. Th. ten Doesschate-Vintges te Rotterdam in het Notarishuis aan de Bilderdijkstraat in Haarlem het pand van het voormalig hotel en café-restau rant Roval" aan het Stationsplein pu bliek verkopen. De tentoonstelling van werken voor de Hongaarse professor Aiadar Edvi Illés is een bijzonder succes geworden. De expositie, die zoals men weet in „De Waag" gehouden wordt, trekt iedere dag veel bezoekers. Met zijn schilderijen en tekeningen en vooral met zijn aquarellen oogst de Hon gaarse meester hier grote waardering. De tentoonstelling is tot en met 8 juni' en ook gedurende de Pinksterdagen iedere middag geopend van 2 tot 5 I van Tongeren-Lo'mmerse, 80 jr., Orion- uur. weg. Gistermiddag zag een vijfjarig jon getje in de keuken bij hem thuis aan de Gasthuislaan een fles op tafel staan. Hij nam de fles van tafel en dronk eruit. Er bleek echter wasbenzine in te zitten. Het jongetje raakte bewuste loos en moest naar de Mariastichting worden overgebracht, waar het rpe- disch behandeld werd. Later kon de kleine man naar huis worden terugge bracht. Op Tweede Pinksterdag organiseert R.C.H. op de terreinen van het Heem- steedse Sportpark een nationaal jeugd toernooi zowel voor junioren, als ad- spiranten. Acht clubs nemen hieraan deel, zowel bij de junioren als bij de adspiranten, n.l. D.O.S., Haarlem, Stormvogels, Xerxes, E.D.O., Sportcl. Enschede, 't Gooi en R.C.H. GEBOREN: J. W. van Riet-Donders, z.; G. J. Munsterman-Hofmeijer, z.; E. W. Dam-Korthouwer, z.N. Hoog- moed-Hillemius, z.; G. C. Pot-Peters, d.; E. Moss-Clapp, d.I J. Bakker-de Boer, d.; M. E. Bet-Seignette, d. GETROUWD: P. H. Jansen en B. Bruins,. J. D. Fijneman en A. J. Kops, P. C. J. Visser en P. F. Blumenkamp, D. Smink en J. M. Cornelissens, G. M. W. Margadant en J. E. Koolman, T. W. Baaij en F. van de Kerkhof, J. H. Icke en B. C. de Haas. OVERLEDEN: J. Bosch, 71 jr., Rip- perdapark; St. J. van den Berg, 68 jr., Vroomstraat; J. S. van Opzeeland, 54 jr., Schoterweg; M. C. Helüngman- Kreuger, C6 jr., Bilderdijkstraat; N. ij gelegenheid van de vijfenzestig-1 Ges> kwartjes en guldens was bijeen gebracht en dat onder couvert werd fj "stë verjaardag van de directeur van „Nazorg", de heer E. P. Schuyt, werd een feestconcert aange boden in de gemeentelijke concertzaal dat werd verzorgd door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Marinus Adam met medewer king van de sopraanzangeres Nelly Groenevelt. Het was tevens een af scheidsavond. Veertig jaren lang heeft de heer E. P. Schuyt zijn beste krach ten gegeven aan deze bij uitstek sym pathieke instelling; dat zijn prachtig werk volop gewaardeerd wordt door overheid, particulieren en betrokkenen, bleek wel door de aanwezigheid van autoriteiten, talloze instanties en pupil len. Het feestgeschenk, dat met dubbel- Vorig Opening slot 7/7 893/. 89% 89ft 90 85 84 3% 85 85 86% 87 90A 90Va 159 187% 191 196% 360 188 Va 305 461% 469 284 290 y, 287% 219 210,10 741/4 74 173 Va 173% 148 148'» 174 126 124,80 19 120 94 93% 82 99% 100 Anaconda Joppei Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecotl Copper KXA1. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell (Jnlon OU Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel 5/6 65% 46'/, 73% 67% 41 '4 111% 43 35% 37 53% 54 %e 91 43 41% 39% 66% 6/6 65% 47 73% 68% 41% 110% 32% 36 "4 37% 54% 56% 92% 43 41 39% 66% Stemming: eoed orushóudend overhandigd, bedroeg de kapitale som van 1.821,55. De feesteling heeft toen de kroon op zijn werk gespannen door dit gehele bedrag aan de Haarlemse Werkinrichting te schenken. Een edeler geste was niet denkbaar. Het orkest opende met de brillant ge speelde Wilhelm Teil ouverture van Ros sini, waarvan het mooi klinkende cel- lo-quintet apart vermeld dient te wor den. Een goede verklanking kreeg de Symphonie in C gr. t. van Bizet even als de Ouverture „Die Hebriden" van Mendelssohn. De „Peer Gynt Suite" no. 1 van Grieg bleek zich nog altijd uitste kend te kunnen handhaven. Het gehele concert deed sterk aan de dagen van Nico Gerharz denken, een dirigent waaraan we dankbare herinneringen hebben. Marinus Adam heeft ook deze avond uitstekend werk geleverd. De sopraan Nelly Groenevelt heeft in het Schubertwerk „Der Hirt auf dem Felsen" bewezen dat ze niet alleen een mooie stem heeft, doch die ook volko men in dienst te kunnen stellen van de puurste schoonheid. Het klonk in één woord gezegd: verrukkelijk. Een voor treffelijk instrumentaal partner was de klarinettist Jo Bas. Op verzoek van de jubilaris werd de avond besloten met het Wilhelmus. T. de Vr. De Haarlemse rechtbank heeft gis termiddag de 25-jarige Amsterdamse wever H. P. veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar, omdat hij op 13 december van het vorige jaar in de Haarlemse strafgevangenis een aantal bewakers met een mes te lijf was gegaan. De offi cier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had even tevoren drie maanden onvoorwaardelijk geëist. Hij achtte het een ernstig delict en meende, dat de bewakers zich gerug- gesteund moeten weten. De wever was tot zijn daad gekomen, omdat hij zich opgewonden had over het feit, dat een mede-gevangene we gens het dragen van een mes door de bewakers was overmeesterd en naar een strafcel was gebracht. Hij had daarop in zijn eigen cel een mes ge haald en was daarmee een groepje be wakers te lijf gegaan. Deze hadden de wever met stoelen bewerkt, zozeer zelfs, dat de zitting uit de estoel vloog. De mari was daarop eveneens in een strafcel op gesloten. De rechtbank overwoog in haar vonnis dan ook, dat het feit op zich zeer ernstig was, maar dat verdachte reeds disciplinair gestraft was en dat hij blijkens de psychiatrische rappor ten niet geheel toerekeningsvatbaar was. Mr. O. Baron, die de verdachte verde digde, herinnerde eraan, dat zijn cliënt reeds ter beschikking van de regering stond en momenteel verpleegd wordt in het Rijksasyl in Scheveningen. Het psychiatrisch onderzoek toont aan, dat wanneer deze verdachte zich bedreigd voelt, hij onmiddelijk agressief wordt. Overigens pleit het voor hem, dat hij onmiddelijk voor anderen in de bres springt, wanneer hij meent dat er on recht wordt begaan. Ter terechtzit ting was al gebleken, dat de verdach te zich niet tegen één speciale bewa ker had gekeerd, zoals twee bewakers verklaarden maar dat hij in het wil- deweg met zijn mes had gezwaaid. Dit werd bevestigd door de hoofdbe waker. De officier merkte in zijn re quisitoir nog op, dat de schuld gedeel telijk ook ligt bij de selecterende in stantie, die deze gevangene volkomen ten onrechte in de Haarlemse ge- Kee en Radio Philharmonisch Koperkwar- vangenis had gestopt, waar hij hele- tet- maal niet thuis hoorde. In verband met het feit, dat ver dachte erg nerveus is en dat de span ning over de uitspraak hem wel eens te machtig zou kunnen worden, ver zocht de verdediger de rechtbank on middelijk vonnis te wijzen, hetgeen na beraad in de raadskamer geschiedde. Maurice Bourgès-Maunoury, die zich thans op Je hoogte stelt van de moge lijkheden om een nieuwe Franse rege ring te vormen, heeft de steun gekre gen van zijn eigen partijgenoten, de ra dicaal-socialisten. Het z.g. Cadillac-co- mité, waarin parlementsleden en leden van het bestuur van de radicaal- socialistische partij zitting hebben, heeft gisteravond met 44 tegen 9 stemmen bij 2 onthoudingen een resolutie aange- romen, waarin Bourgès-Maunoury wordt aangemoedigd zijn lormatiepoging voort te zetten. Onmiddellijk na de stemming in het Cadillac-comité (waarvan de uit slag aanvankelijk niet geheel zeker leek) bezocht Bourgès-Maunoury presi dent Coty om hem mee te delen, dat hij bereid is zijn pogingen voort te zet ten. Hij is van plan snel te handelen en zich niet in langdurige onderhande lingen te laten verwikkelen. In Parijse politieke kringen acht men de kansen van Bourgès-Maunoury tot vorming van een regering iets groter dan die van zijn voorganger, de volksrepublikein Pflim- lin, maar de grote moeilijkheid blijft de socialistische partij, die het met zichzelf niet eens is over de lijn, die zjj wenst te volgen. Door het optreden van de socialis tische minister onder leiding van Guy Mollet is de Franse socialistische partij vereenzelvigd met een Alge rijnse politiek, waar de partij niet achterstaat. Zij twijfelen aan de mogelijk heid van een militaire pacificatie van Algerije en zijn trouwens per se gekant tegen een hardhandig aanpakken van de Algerijnse nationale beweging. Van deze groeperingen heeft pre mier Mollet voor zijn Algerijnse po litiek veel minder steun gekregen dan b.v. van de conservatieven. De con servatieven zijn het echter, die hun steun hebben ontzegd aan de belas tingvoorstellen, waarmee minister Ra- madier de expeditie in Algerije wilde bekostigen. Mollet verdenkt hen er van, dat zij aldus óók uiting hebben willen geven aan een fundamentele twijfel aangaande het uiteindelijke re sultaat van de Franse politiek in Noord-Afrika. Toen de Nationale Raad van de so cialistische partij afgelopen maandag in Puteaux besloot, dat Pflimlin een kans moest krijgen om het program van Mol let uit te voeren, stemde een derde van alle afgevaardigden tegen. In de steek gelaten door rechts en twijfelend aan de trouw van zijn eigen volgelingen, is Mollet afkerig van verdere regerings verantwoordelijkheid, althans zolang de situatie niet enigerrpate is opgeklaard. Bourgès-Maunoury heeft bij de socia listen wat meer kans dan Pflimlin, die wordt gezien als de vertegenwoordiger van de katholieke M.R.P. maar hoofd zaak is, dat de socialistische partij eerst met zichzelf in het reine komt. Intussen heeft de communistische par tij, die over 143 zetels in de Nationale Vergadering beschikt en die voorts nog op de steun van zeven linkse afgevaar digden kan rekenen, verklaard, dat zij tegen Bourgès-Maunoury zal stemmen, als hij in de Nationale Vergadering zou verschijnen. De communisten wensen onmiddellijke vrede in Algerije en ver der een complex maatregelen onder het motto „Laat de rijken maar betalen" Uit gewoonlijk betrouwbare bron CINEMA PALACE: Kitty in de grote we reld, a. 1., 2, 4.15, 7, 9.15. FRANS HALS: Santiago, 14 Jaar, 2.30, 7, 9 15. Zo. en ma. 2, 4.15, 7, 9.15. Di. één avondvoorstelling om 8 uur LIDO: Zwijgend Heldendom, 14 jaar, 2, 4.15, 6.45, 9.15. LUXOR: Dwars door Parijs, 14 jaar, 2, 7 en 9.15. Za„ zo. en ma. 2, 4.15, 7, 9.15. MINERVA: tot en met di.: Je komt er wel uit, a. 1. Vr. 2.30, 8.15. Za. 2.30. 7, 9.15. Zo. en ma. 2, 4.15, 7, 9.15 Di. 2.30, 8.15. Wo. geen filmvoorst. Do. Als er dauw hangt, komt er regen, str. volw., 8.15. REMBRANDT: Tiroler Blut. a. 1., 2, 4.15, 7, 9.15. ROXY: tot en met ma. Met ruw geweld, 14 jaar. Di. tot en met do.: De rode baret, 14 1., 2-30. 7, 9.15. Zo. en' ma.' 2, 4.15, 7, 9.15. Vrijdag J juni Hai<r?»mrt8: Lèerlingenuitvoering Haarlems Muziekinstituut, 19.30 u. Dinsdag 11 juni KwTtL.Sk Stadsorganist Albert de Klerk bespeelt het orgel. Werken van Ti- telouze, Buxtehude, Muffat, Franck e. a., 8 uur. Woensdag 12 juni Minerva (Heemstede): De sneeuwkonin gin, operette naar sprookjes van H C An dersen, r.-k. Kinderkoor o. 1. v Evert Haak, regie Bob Jansen, 7,30 u. Groote Kerk: Siuitingsconcêrt Zang en Vriendschap; m. m. v. stadsorganist P Donderdag 13 juni Groote Kerk: Orgelbespeling stadsorga nist Piet Kee, 15 uur. Groote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier, 2021 uur. PERCEEL Geweerstraat 51, Haarlem Rustenburgerlaan 91, Haarlem Zomerstraat 6. Haarlem Zomerstraat 12, Haarlem Soutmanstraat 19, Haarlem OPBOD AFSLAG TOTAAL 3600.— P 3600.— 7400.— f 800.— 3200.— 7900,— 500.- MAKEL.-KOPER J. Kol qq 1 8200.mak. S. L. Mok qq 3200.— N.N. t 8400.F. A. Groen qq oommanstraat 19. Haarlem I 75nnt :inn 1 ööön K VI ranje Nassaulaan 37, Overveen 950o!— 5.~ 1 9505— F.' A. WildebSer qq Vrijdag 7 Juni Concertgebouw: Leerlingentoneel Marnix van St. Aldegondelyceum, 19.45 u. Zaterdag 8 juni Stadsschouwburg: Als 't kindje binnen komt, Nieuw Nederlands Toneelgezelschap. 8 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Ballet der Lage Landen, 8.30 uur. Zondag 9 juni Openluchttheater Bloem-udaal: Ballet der Lage Landen, 8,30 u. Stadsschouwburg: Als t kindje binnen komt, Nieuw Nederlands Toneelgezelschap, 8 uur. Maandag 10 Juni Stadsschouwburg: Het dagboek van An ne Frank, Toneelgroep Theater, 8 uur. Dinsdag 11 juni Stadsschouwburg: Uitstekend Mylord, Personeelsvereniging Stadhuis, 8 uur. Woensdag 12 juni Stadsschouwburg: Uitstekend Mylord, Personeelsvereniging Stadhuis, 8 uur. Donderdag 13 juni Stadsschouwburg: De knecht van twee meesters, schoolvoorstelling door To neelgroep „Puck", 7.30 u. Vrijdag 14 juni Stadsschouwburg: In het kleine geluk. Personeelsvereniging Figée, 8 uur (besl.). Luilakwandeling Vereniging Haerlem: start 6.20 uur vanaf Tempeliersstraat. Tinholthuls: Vrijburglaan 17. Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur. behalve 's ma en 's zo. Eerste zond. van de maand van 3—5 uur. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e en 19e eeuw. Ge opend van 11—17 uur, behalve maan dag. De eerste zondag van de maand van 13—17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken) Geopend van 10—17 uur. zondag van 13—17 uur. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze Kunst, schilderden, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 10-17 uur zon en feestdagen van 1316 uur Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland, 9—12.30 en van 1.305 u. Vishal: Tentoonstelling van etsen, houtsne den, litho's, tekeningen van Duitse ex pressionisten. Geopend van 10—17 uur, zondags van 1317 uur. Di. en vr. ook van 19—22 uur (tot en met 24 juni). Huis Van Looy: Werken van leden van Kunst Zij ons doel, 10—12.30, 13.3017 u. Zo. van 14—17 uur (t. m. 16 juni). Galerie Espace: Zomertentoonstellingwer ken van o.a. Corneille, Appel, Haber, Sha piro, 11—17 uur. De Waag: Werken van de Hongaarse schil der prof. Aladér Edvi Illés, 25 uur dagelijks. Dc Hoofdwacht (Groote Markt): kerk- en stadsgezichten van de tekenaar Willem Horsman, 1012 en 25 uur. wordt vernomen, dat Bourgès-Maunoury voor het Cadillac-comité heeft verklaard dat nieuwe belastingen nodig zijn om de slechte financiële toestand te ver beteren. Wat Algerije betreft zou hij me nen, dat de opstandelingen krachtiger bestreden moeten worden, doch dat ook politieke hervormingen moeten worden ingevoerd om Algerije alvast voorlopig een nieuwe politieke status te geven. De bijzonderheden van die nieuwe sta tus zouden later met gekozen Algerijnse vertegenwoordigers kunnen worden uit gewerkt. De republikeinse volkspartij van Pflimlin waarschuwde gisteren dat men niet op haar kan rekenen als er een minderheidsregering gevormd zou wor den. Roger Duchet, de secretaris-generaal van de conservatieve partij, (die de val van Mollet op haar geweten heeft), juichte gisteren de benoemng van Bourgès-Maunoury tot kabinetsinforma teur toe. Bourgès heeft, naar hij zei, alle capaciteiten, die nodig zijn voor het onderdrukken van de opstand in Algerije, het tot de orde roepen van Tunesië en Marokko en het veroordelen van „ver raad" in al zijn vormen. Hij noemde de eisen, die de socialisten aan een nieuwe regering stellen „buitensporig" en onverenigbaar met de verdediging van de frank. (AFP-Reuter-UP) De leden van de raad van de gemeen te Haarlemmermeer hebben donderdag middag hun aandacht moeten verdelen over meer dan 30 agendapunten; de raadsleden traden in een breedvoerig debat over de plaats in Haarlemmer meer-noord, die het meest geschikt zou zijn voor de aanleg van een zwembad. De K.V.P.-fractie wenste het bestaan de bad in Zwanenburg na grondige res tauratie te handhaven. In de vacature van de heer K. Buis man is de heer H. Papa, leraar A.V.O, aan een L.T.S. te Amsterdam, benoemd tot onderwijzer aan de openbare school voor U.L.O. te Hoofddorp. Na stem ming beschikte de fractie van de PvdA over opengevallen plaatsen in diverse commissies, ontstaan door het overlij den van wethouder Oudheusden (Pvd A). De raad gaf zijn goedkeuring aan diverse voorzieningen ten behoeve van de r.-k. kleuterschool te Nieuw Vennep en de protestants-christelijke kleuter school te Vijfhuizen. Het voorste ge deelte van de speelplaats van de open bare lagere school te Vijfhuizen zal wor den betegeld. In het voorste] een krediet beschik baar te stellen voor de bouw van een hulplokaal voor de openbare lagere school te Hoofddorp, vond de heer Lan- ser (C.P.N.) aanleiding zijn bezwaren tegen noodlokalen kenbaar te maken. De voorzitter was dezelfde mening toe gedaan, maar de urgentie van de plan nen maakt het onmogelijk tot de bouw' van definitieve lokalen over te gaan. De kosten van de bouw worden op f 8.000 geschat. Op 10 januari heeft de raad besloten over te gaan tot de bouw van 26 wonin gen aan de d'Yserinckweg te Vijfhui zen. In dit verband merkte wethouder Brouwer (A.R.) op, dat dit project ge financierd moet worden als normale woningwetbouw. Omdat op het gebied van de woningbouw geen bestedingsbe perking mag gelden, heeft de raad be sloten deze bouw met kortlopend geld te financieren. Van rijkswege worden De gemeenschapsweide in Artis, die de plaats moet innemen van het vroe gere, door een groot hek omringde Rhea-veld, is dezer dagen gereed ge komen en direct met een flink aantal «lieren bevolkt. Het zijn een paar prach tige grasvelden, omringd door een laag hekje en een zogenaamde droge sloot, waardoor het publiek een ruim uitzicht over het veltl heeft. Voorlopig gsven de terreinen woonruimte aan een drie tal capibara's uit Zuid-Amerika, /"e grootste levende knaagdieren, die ten onrechte ook wel waterzwpnen worden genoemd. Verder drie Mara's of Pa- tagonische hazen, die geen hazen zijn maar wel knaagdieren, grappige die ren, die er van achteren uitzien alsof ze in een kórt rokje-met-kant zijn ge kleed. Drie Rhea's of Nandoes, Zuidameri. kaanse struisvogels, hebben er ook een plaatsje gekregen, evenals een aantal pauwen, abdimooievaars, spleetsnavel- ooievaars en parelhoenders. Binnen kort hoopt men er ook nog een aantal Bennettss-kangoeroes van Tasmanië op los te laten. De dieren zijn besteld en hun aankomst is nog maar een kwestie van tijd. Voor Artis is de weide met de een voudige, maar smaakvolle dierenver blijven een prachtige aanwinst! Het aantal opossums van Artis is plotseling van één op tien gebracht. Zonder dat men er aanvankelijk ook maar iets van merkte! Enkele weken geleden ontving Artis uit Zuid-Ameri ka een opossum-wijfje, een buideldier tje, dat in zijn groep tot de roof dieren behoort. Het dier zat in een klein kistje en werd bij aankomst in Amsterdam in een groter hok in qua rantaine geplaatst. Aangezien de opossum een nacht dier en bovendien nogal schuw is, zag de oppasser niet veel van het dier. 's Middags legde hij een portie voer neer, dat de volgende ochtend steeds bleek te zijn verdwenen. Aangezien het diertje dus goed bleek te eten, was er voor de verzorger geen directe aan leiding de opossum nader te bekijken en daardoor te verontrusten. Na de quarantainetijd zou men het diertje im mers wel beter kunnen gadeslaan. Een dezer dagen zag de oppasser echter uit het kleine transporthokje in plaats van de ene, gebruikelijke staart, meer van deze lichaamsdel n steken. Hetgeen hem uiteraard verwonderde en hem het kistje eens, onder hevige protesten van de opossum, deed openmaken. En daar zag hij tot z'n grote verbazing niet alleen mevrouw, maar op en aan haar rug bovendien nog negen jon gen! Het is begrijpelijk, dat men dit niet eerdei heeft opgemerkt. Ten eerste omdat men pas binnengekomen dieren zoveel mogelijk met rust laat en ze alleen uit hun verblijf haalt, indien dit op medische gronden noodzakelijk is. Maar bovendien is de opossum, zoals gezegd, een buideldier, dat, evenals de kangoeroe, de jongen gedurende de eer ste maanden in de buidel koestert. Met de jongen in de buidel is het diertje dus in Artis gearriveerd; daar kreeg het kroost juist de leeftijd, waarop het de veilige buidel kon verlaten om de rest van de jeugd aan en bij de moe der door te brengen. Het hele stel heeft thans onderdak gekregen in de vossengang. vaar ze nu ook voor het publiek zijn te zien. Voor Artis was het een buitenkansje: één opossum kopen en er tien krijgen! Artis heeft de laatste weken een aan tal zeer belangrijke geboorten in de stamboeken kunnen inschrijven. Tot de gewichtigste dieren behoren onder an dere een bateng, een steeds zeldzamer wordend rund uit Indonesië en Achter- Indië, een bison en een wisent, twee naaste familieleden van elkaar, waar van de eerste uit Amerika en de twee de uit Europa afkomstig is. De Europese wisent is, zoals men weet, in het wild volkomen uitgestor ven. Voorts is er ook nog een Indische antiloop geboren. De jonge dieren, die wonderlijk genoeg allemaal mannetjes zijn, maken het uitstekend. Voor het publiek zijn thans ook de jonge jak halsjes te zien, die enige weken ge leden in het verborgene zijn geboren. Eerst nu is gebleken, dat het er niet drie, maar vier zijn. Een belangrijke aanwinst in de vogel afdelingen van Artis zijn enige hoen derganzen uit Australië, grijze, zwart- gespikkelde vogels, die weliswaar tot de ganzenfamilie behoren, maar nu eenniets met water te doen willen hebben. Ze komen in Australië voor op de droge steppengebieden. Het zijn vrij zeldzame dieren en ze vormen derhal ve voor Artis een prachtige aanvul ling van de ganzencollectie. hiervoor geen voorschotten verstrekt, zodat de middelen moeten komen uit de speciale pot voor bijzondere gevallen. Wethouder Van de Zwaard (PvdA) gaf een overzicht van de financiële positie van de gemeente, waaruit blijkt, dat voor reeds geprojecteerde werken een bedrag benodigd is van 2.181.000, welk bedrag moet worden geleend. De heer De Raadt (C.H.U.) merkte op, dat da financiële positie verre van rooskleu rig was, maar de wethouder van finan ciën was optimistisch gestemd. Het vangnet op de gemeentelijks sportvelden te Hoofddorp zag de heer De Raadt gaarne vervangen door een rij bomen. In het uitbreidingsplan Zwanenburg is het bestaande oude zwembad ge doemd om te worden gedempt, zodat de aldus vrijgekomen plaats kan wor den bebouwd. De heer Bogaart van de K.V.P. opende een interessant debat met zijn indrukwekken«le verklaring, waarin hij betoogde, dat het bestaande bad zonder al te grote bezwaren kan worden gerestaureerd. Hij bepleitte, «1e zwemvereniging middels gemeente lijke subsidie de kans te geven het zwembad te herstellen. Ook de genees kundige dienst acht het zwemwater hy giënisch. Dat de inwoners van Zwanen burg het bad in stand willen houden, leidde de heer Bogaart af uit het ver zoekschrift, door 1200 inwoners gezon den naar de Commissaris der Konin gin. De voorzitter en wethouder Brouwer waren van oordeel dat handhaven van de bestaande situatie op veel bezwaren stuit, omdat het oude zwembad veel ge vaar oplevert voor de kinderen, door dat het gevaar van gedeeltelijk instorten niet denkbeeldig is. De heer Lanser (C.P.N.) gaf de voorkeur aan de bouw van een nieuw bad in De Lijnden. Tevens gaf hij zjjn vrees te kennen, dat ook deze plannen door de bestedingsbeperking worden bedreigd. De heer Avis (V.V.D.) wilde naar Zwanenburg, om desnoods op een andere plaats een nieuw bad te constru eren. De heer De Raadt (C.H.U.) acht te de belangstelling zelfs van het eigen bestuur te gering. Ook hij sprak zich uit voor Zwanenburg. Dr. Brouwer (A.R.) memoreerde de uitbreidingsplan nen van het bad te Sloten en de aanleg van zwembaden in Slotermeer, Geuzen veld en Osdorp. Al deze baden zijn bui ten de grote bevolkingscentra gepland. Hiermede staafde dr. Brouwer zijn be wering, dat de afstand geen al te groot bezwaar opleverde, als men zich be perkte tot uitbreiden van het bad in Sloten. Bovendien vond hij een zwem bad in de bebouwde kom van Zwanen burg niet wenselijk. De stemming velde het vonnis over het oude bad in Zwanenburg. Met 16 tegen 8 werd besloten het bad te dem pen, de resterende opstallen te slopen en de belendende kavelsloot te verbre den. Het voorstel bij „De Lijnden" een bad aan te leggen zal voorlopig van de agenda worden afgevoerd, omdat hier toe eerst na uitgebreide oriëntatie zal worden overgegaan. Voor 22.000 kun nen volgens raming de dempingswerk zaamheden te Zwanenburg worden uit gevoerd. De K.V.P.-fractie zal zich bij dit besluit moeten neerleggen. De stem van het C.P.N.-raadslid heeft haar niet geholpen. De onderbouw van de tribune te Hoofddorp wordt uitgebreid om als tij delijke verblijfplaats te kunnen dienen voor 40 seizoenarbeiders. De raad besloot geer krediet beschikbaar te stel len voor de aanleg van een opritweg naar de Lijnderdijk. Aan de r.-k. sport vereniging D.S.O. Vijfhuizen zal een geldlening worden verstrekt van 2.500 voor de verbetering van haar sportvel den. Grondaankoop in de Aalsmeerder- buurt-zuid is nodig voor de bouw van 120 woningen ten noorden van de Bennebroekerweg tussen de Aalsmeer- derweg en de Aalsmeerderdijk. De grond moet worden aangekocht voor de totaalprijs van 162.458,50. De prijs was naar het gevoelen van de meeste raadsleden veel te hoog, maar wethou der Brouwer deelde mede, dat deze waarde bepaald is door een erkend ma kelaar-taxateur. De voorzitter betoogde, dat woningbouw in deze buurt door de vele aanvragen zeer urgent is. Boven dien zal reeds binnen korte tijd met de bouw worden begonnen. De heer v.d. Heuvel (A.R.) vond het vreemd dat de ze aankoop een stijging inhield van 10.000 tot 16.000 per ha. Hij vreesde, dat men een precedent geschapen had. De heer van de Heuvel zocht in dit pro- jekt nog verband met Rijk, maar wet houder Brouwer verwierp dit stellig. Omdat de raad na ampele overwe ging geen andere oplossing zag, besloot hij met het voorstel in te stemmen. De heer v.d. Heuvel (A.R.) verzocht de aantekening te maken, dat hij tegen het voorstel was. De resterende agendapunten vielen vlot onder de voorzittershamer. De zeldzame diersoort Wisent heeft in Artis een gezinsuitbreiding ondergaan, een van de belangrijke aanwinsten voor Artis. ■i i?™;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3