Kernenergie de redding voor West-Europa Ontwrichtende energie-import moet tot staan gebracht worden ENERGIE EN WELVAART Pater Cassianus Hentzen vijfenzeventig jaar Uitstel c.a.o. betekent having loonchaos hand- mm/mimm, ER IS WEER GRASBOTER Nederlandse Spaarbankbond viert 50-jarig bestaan Stratenplan van Bamford een puzzle voor postbestellers D B Socioloog en onderwijsdeskundige van grote faam ALG. NED. BOUWBEDRIJFSBOND Maandenlang intern beraad HM. de Koningin neemt bescherm- vrouwschap op zich Burenruzie met doodslag beslecht Tussen neus en lippen VRIJDAG 7 JUNI 1957 PAGINA i Op spannende dagen In staat blijven tot fris geordend denken en beheerst optreden Mijnhardfs Zenuwtabletten Ventje Soemoeal akkoord met overplaatsing? Prinses Margriet opent schippersschool Heling van uit Duits land gesmokkelde auto's Twee jaar geëist Marechaussee ontevreden over uniform Uitwij zing Nederland se journalist Het saaie leven Even rust met 95cent Everest, het rode pakje met de witte bergl ev Oproep aan chauffeur Examens In hoger beroep twee jaar geëist tegen messentrekker Zes jaar geëist tegen inbreker SPEIDEL in ons land Egyptisch gerechtshof veroordeelt de K.L.M. Spookruiter Romantisch probleem Water, water! i' Wm ft? De atoomcentrale van Catderhall, Engeland (maquette) „Wie de buil heeft, is de baas," zo luidde de simpele, nuchtere levens wijsheid van onze voorvaderen, die inderdaad ook de kunst verstonden de hand op de geldbuidel te houden. Tegenwoordig zou men geneigd zijn dit adagium te vervangen door: „Wie de energie heeft, heeft de toekomst." Want slechts dank zij geweldige hoeveelheden energie zal West-Europa in staat zijn, de economische expan sie zich verder te laten voltrekken, zonder welke dat werelddeel geen toe komst meer heeft. Geen toekomst dat lijkt een krasse uitspraak. Maar het is zo, dat de statistische lijn van de welvaart parallel loopt met die van het energie- Verbruik. Dientengevolge is de energievoorziening het centrale probleem Voor West-Europa. Het is een bijzonder nijpend probleem voor dit deel van de wereld, waar aan ons aller individuele lot zo nauw is verbonden. Dat verklaart waarom de zes landen van West-Europa, verenigd in de Kolen en Staal Gemeen schap, gezamenlijk dit urgente probleem zijn tegemoet getreden en het in studie hebben doen nemen door de drie mannen, die de naam van „de drie Wijzen vau Euratom" hebben gekregen. Geweldige hoeveelheden energie zijn nodig, zonder energie geen wel vaart, geen toekomst welnu, ener gie is' immers te koop. Wie steenkool koopt, of aardolie, koopt energie. Ligt dóar dan niet de simpele oplos sing van het energievoorzieningspro bleem? Er is een tijd geweest, dat er hier in West-Europa over de energievoor ziening niet werd gesproken. Ware het Wél geschied, dan was het gebeurd in de geest van het bovenstaande. Dat was zo in het jaar 1870. Toen be droeg de wereldenergieproduktie 218 miljoen ton steenkool. Drie kwart van deze hoeveelheid werd geproduceerd door Groot-Brittannië en de zes landen van de K.S.G. Deze landen waren toen de grote energieproducenten van de Wereld. Maar sindsdien is er hoewel wij hog geen eeuw verder zijn het een en ander gebeurd. En dat heeft de si tuatie radicaal gewijzigd. De genoemde landen zijn méér ener gie gaan produceren. Ze zijn méér ko len gaan delven dan er in 1870 in de he le wereld aan de oppervlakte werd ge bracht. Maar hun positie werd er niet beter op, want hun aandeel in de we reldenergieproduktie bleef desondanks dalen en is op de huidige dag gezakt tot slechts 15 pet. Ze nemen nog slechts een Zeer bescheiden aandeel in de energie- Produktie voor hun rekening. Toch slaagde de Europese energie- Produktie er vrij goed in de vraag naar energie bij te houden. Want vóór de Advertentie i Luitenant-kolonel Ventje Soemoeal, bet hoofd van het militaire bewind, dat 'U maart het bestuur over Celebes van de centrale regering in Djakarta over- ham, is volgens in Djakarta ontvangen berichten akkoord gegaan met zijn door generaal Nasoetion bevolen overplaat sing. Generaal Nasoetion vertoeft op bet ogenblik in Makassar, de hoofdstad Van Celebes. Een woordvoerder van het Indonesische leger zou gezegd hebben, dat kolonel Ventje Soemoeal ermee beeft ingestemd, dat Celebes in vier bparte militaire gebieden wordt ver deeld. Volgens deze woordvoerder hebben Soemoeal en Nasoetion overeenstem ming bereikt „over maatregelen ter re geling van vraagstukken op financieel ®n economisch terrein." (Reuter) Prinses Margriet zal in Zwolle de naar haar genoemde schippersschool, d'e is ondergebracht in een gedeelte .van de Marnixschool aan de Wester- *abn, officieel openen. Naar alle waar- ii?; nl^kheid gebeurt dit zaterdag 22 Juni. Tevoren zal de prinses het in- 'ernaatschip voor schipperskinderen, rat bij de Turfmarkt in het Almelose «anaal ligt en dat eveneens haar naam draagt, bezichtigen. tweede wereldoorlog behoefden de K.S.G.-landen slechts vijf procent van hun energiebehoefte elders te dekken. Na de tweede wereldoorlog evenwel schoot die invoer omhoog: West-Euro pa zag geen kans meer in zijn ener giebehoefte uit eigen produktie te voor zien. Op het ogenblik moet een kwart worden geïmporteerd. Een kwart van de energiebehoefte, dat wil zeggen een hoeveelheid, overeenkomend met 100 miljoen ton steenkool. Een kwart van de in West-Europa benodigde energie wordt dus inge voerd. Niet alleen in de vorm van steenkool, maar ook en voor het grootste deel zelfs in die van olie, uit het Nabije Oosten. En het kost West-Europa jaarlijks twee miljard dollars. Een zware last. Ondraaglijk Een zware last, maar misschien nog niet direct een last om onder te bezwij ken. Doch wij moeten in de toekomst zien. En dan worden de perspectieven al maar somberder. Voor 1967 zo valt te verwachten zal de energie-import overeen moeten komen met 200 miljoen ton steenkool. Dat zal dan 33 pet zijn van de totale behoeften en een bedrag van vier miljard dollars vergen. En in 1977 zou de import van energie reeds opgelopen zijn tot veertig procent van de behoefte. Een dergelijke import zou een ondraaglijke, loden last voor West- Europa betekenen en de ontwrichtende werking ervan op de Westeuropese eco nomie zou niet verborgen blijven. Maar dat niet alleen: die Westeuro pese economie zou de stabiliteit hebben van een tol op zijn punt. Want de ener gie-import bestaat, zoals wij zeiden, voor het grootste deel uit olie. Eén vijf de van de energievoorziening van de zes K.S.G.-landen wordt op de huidige dag reeds gedekt door olie-import. En die olie is voor het grootste gedeelte olie uit het Midden-Oosten. Dat zal zo ook blijven, want twee derden van de olie reserves van de wereld bevinden zich nu eenmaal in het Midden-Oosten. Dat alles is niet zonder betekenis. Want economie wordt nu eenmaal niet in een reageerbuis bedreven, maar in een ietwat rumoerige wereld, waar de politiek een woordje en eigenlijk zelfs een heel groot woord meespreekt. En het jongste verleden heeft geleerd, dat deze grote woorden een economie lam zouden kunnen leg gen. De recente Suez-crisis heeft ons daaromtrent het een en ander ge leerd. Ze heeft ons geleerd, dat we hier in West-Europa in de onpleizie- rige situatie verkeren, dat de sleutel van onze economie, en dus van onze welvaart, min of meer buiten ons be reik ligt. Stabiliseren Is daar wat aan te doen? Aan de diep- ste diepten van die vraag hebben de wij- zen van Euratom hun wijsheid zelfs niet eens gespendeerd. Ze zijn niet verder ge gaan dan ons te vertellen, wat er alle maal niet zou moeten gebeuren, willen wij in staat zijn de zaak te stabili seren. En te stabiliseren, niet eens op het huidige peil, maar op het nog iets lager gelegen peil, dat in het be gin van de zestiger jaren zal worden bereikt. Dat is op het peil, waarop West-Europa jaarlijks een hoeveelheid energie, overeenkomend niet met honderd miljoen ton maar met 165 miljoen ton steenkolen zal moeten im porteren. Om het zover te sturen zal er in derdaad heel wat moeten gebeuren. Om het zover te sturen zal West- Europa binnen tien jaar een capa citeit van vijftien miljoen kilowatt ter beschikking moeten staan in de vorm van centrales, die elektriciteit pro duceren met behulp van kernenergie. Honderdduizend miljoen kilowattuur elektriciteit per jaar zullen zij moeten leveren. Wel nog nimmer zal zo duidelijk ge bleken zijn, van welk een ontzaglijke betekenis de ontwikkeling van de toe passing van de kernenergie is voor ons oude werelddeel. En nog nimmer ook zal zo duidelijk gebleken zijn, dat die betekenis in sterke mate is onder schat. Immers, hoewel er allerwegen in de Westeuropese landen plannen be staan voor de bouw van reactorcen trales, voorzagen deze plannen nog slechts in een gezamenlijke produktie- capaciteit van zes miljoen kilowatt in 1967. Dat is nog niet eens de helft van de door de drie wijzen noodzake lijk geachte capaciteit. En zoals wij ge zien hebben maakt deze capaciteit West-Europa nog allerminst onafhan kelijk van energie-import, zij voor komt slechts een nog verder afzakken. Een forse greep De aangelegenheid kan dus als volgt worden samengevat: West-Europa is van een belangrijk ex. porteur van energie in de vorm van steenkool in het verleden, in onze dagen een groot importeur geworden. De oorzaak daarvan is gelegen in de stij gende energiebehoefte naast de schaars te aan energiebronnen in de Westeuro pese landen. De ontsluiting van de kernenergie biedt ons een mogelijkheid de verdere uit groei van deze dure, de economie ont wrichtende, import tot staan te bren gen. West-Europa dient die mogelijkheid met beide handen aan te grijpen. Het kan met zonder de kernenergie en het moet een snelle en forse greep doen naar de reddende energie uit de atoom kern. Een forse greep, dat betekent, het be staande program twee en een half maal zo groot maken. Dat is heel wat maar het is een kwestie van zijn of niet zijn. MR. H. C. M. EDELMAN I e procureur-generaal bij het ge rechtshof te Arnhem heeft twee jaar gevangenisstraf geëist tegen een 54- jarige losarbeider uit Dinxperlo wegens opzettelijke heling, z'even maal ge pleegd, van in Duitsland gestolen en naar Nederland gesmokkelde auto's. De rechtbank te Arnhem had verdach te twee jaar gevangenisstraf met af trek opgelegd. Uitspraak 20 juni. Het. huidige uniform van de konink lijke marechaussee is een der oorzaken van de slechte wervingsresultaten. Al dus de voorzitter van de marechaus see-vereniging, adjudant F. Schoenma ker, op de algemene ledenvergadering in Den Haag. Wij blijven, aldus de voor zitter, van mening, dat de positie die de marechaussee in het openbare leven en in de krijgsmacht inneemt, tot uit drukking dient te worden gebracht in het uniform: een uniform, waaraan iedere buitenstaander ogenblikkelijk kan zien met wie hij te doen heeft en waarin de man met plezier zijn dienst zal verrichten. Over de uitwijzing van een Neder landse journalist uit de Antillen, meldt de correspondent van het A.N.P. te Willemstad het volgende: Het bevel tot uitwijzing tegen de heer de Wit dient te worden getekend door de procureur- generaal mr. van Binsbergen, die zich thans op Aruba bevindt. De Wit zelf had gisteren nog niets vernomen, waaruit mag worden geconcludeerd, dat het bevel tot uitwijzing nog niet is getekend Een rechtbank te Parijs heeft een man veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van vijf jaar we gens brandstichting. De man had zich hieraan schuldig gemaakt, omdat hij het leven zo saai vond. Een brand meester had ter terechtzitting meege deeld, dat zijn brandspuit op één dag vijfmaal naar hetzelfde flatgebouw moest uitrukken voor vijf verschil lende branden en dat de thans veroor deelde map, steeds aanwezig was om de brandweer te helpen. (Reuter) Advertentie KING SIZE Advertentie Pater dr. Cassianus Hentzen O.F.M. wordt morgen, zaterdag, 75 jaar. Hij is op het ogenblik gardiaan van het klooster St.-Bonaventura te Nijmegen. Zijn jongste publicatie, „Uit onze socia le geschiedenis", dateert van enkele maanden geleden. Zij was voorafgegaan door een grote reeks, waarin de voor naamste het grote, zesdelige standaard werk „De politieke geschiedenis van het Lager Onderwijs in Nederland" en het „Commentaar op Quadragesimo Anno". Zij geven de gebieden aan, waarop pater Cassianus Hentzen zich faam verworven heeft: het onderwijs en de sociologie. Geboortig uit Rotterdam, is pater Hentzen na zijn intrede bij de Francis canen eerst in Limburg in de zielzorg werkzaam geweest. Zijn persoonlijke belangstelling ging eigenlijk uit naar de kunst, maar hij mengde £ich in die jaren reeds in het debat over het toen maals brandende probleem van de stands- en vakorganisaties. In Leuven ging hij politieke en sociale wetenschappen studeren en promoveer de daar in 1920 op een dissertatie over „De vestiging van een staatsmonopolie," het eerste deel van zijn politieke ge- De bondsraad van de Algemene Ne derlandse Bouwbedrijfsbond heeft in een vandaag gehouden vergadering langdurige besprekingen gewijd aan de gang van zaken rondom de tot standkoming van de collectieve ar beidsovereenkomst voor het bouwbe drijf. Uit de door het bondsbestuur ge voerde onderhandelingen bleek, dat de vertegenwoordigers van partijen reeds medio december 1956 aan het college van rijksbemiddelaars een concept- c.a.o. hebben doen toekomen. De Stichting van de Arbeid heeft 22 maart partijen mondeling gehoord. De stellige verzekering werd toen ge geven, dat de Stichting van de Arbeid en het College van rijksbemiddelaars het nemen van een spoedige beslissing naar beste vermogen zouden bevorde ren. Eerst 28 mei werden partijen nog- Advertentle éét gold De Nederlandse Spaarbankbond heeft i, 7 am een jubileumvergadering gehouden ter gelegenheid van haar 50- jarig bestaan, die door talrijke directeu- 'ren van spaarbanken uit binnen- en buitenland werd bijgewoondTijdens de vergadering deelde de minister-presi dent dr. Drees, die als gast aanwezig was, mede, dat H. M. Koningin Juliana zich bereid heeft verklaard het beschermvrouwschap op zich te ne men. Deze mededeling werd door de druk bezochte vergadering met een geestdriftig applaus begroet. Namens de regering hield, de minister-president een toespraak, warin hij de waardering van de regering uitsprak voor het werk dat de bond in de afgelopen 50 jaar heeft verricht. Mr. J. J. C. R. van der Bilt heeft als voorzitter van de bond in zijn jubileum rede de ontwikkeling van het spaarwezen in Nederland geschetst. Hoe groot de groei van de spaarban ken in de 50 jaren van het bestaan van de bond geweest is, blijkt wel uit de toeneming van het aantal spaarders van 400.000 in 1907 tot 3 miljoen in 1957. Het totale spaartegoed in die jaren steeg van ƒ91 miljoen tot ƒ2 miljard. Dat de belangen der spaarbanken van overheidswege in het oog gehouden worden is eigenlijk iets vanzelfspre kends, aldus de voorzitter. Want geen economie en geen gezonde staat zal het zonder het sparen kunnen stellen. Maar de overheid dient er voor te zorgen dat de animo om te sparen niet verslapt door fiscale maatregelen. De animo om extra te werken vermindert zienderogen, wan neer het reële bedrag dat hij hiervoor in handen krijgt niet evenredig is met de extra arbeid, die hij daarvoor moet besteden. Verder moet de overheid zor gen dat het ruilmiddel stabiel in koop kracht blijft. De heer S. Posthuma, directeur van De Nederlandse Bank, feliciteerde de jubi lerende bond met de behaalde resultaten. In de middagzitting heeft prof dr. O. J. Bouman een voordracht gehouden over de sociologische betekenis van het sparen. maals mondeling gehoord. Het toen een „technisch gesprek" over de door partijen ontworpen nieuwe groeps indeling. De bondsraad constateerde derhal ve, dat de met het toezicht op de loonvorming belaste instanties zich na een maandenlang intern beraad nog steeds geen oordeel hebben kun nen vormen over de inhoud van de door partijen gewenste collectieve arbeidsovereenkomst. Naar de mening van de bondsraad betekent elk uit stel handhaving van de huidige loon chaos, met alle nadelen, daaraan zo wel voor de bedrijfsgenoten als voor het Nederlandse volk verbonden. De bondsraad doet een dringend be roep op de Stichting van de Arbeid en het College van rijksbemiddelaars om de ontwerp-C.A.O. op zo kort mogelijke termijn goed te keuren. De chef van het politiebureau Spaarn- dammerstraat te Amsterdam verzoekt de chauffeur van een vrachtauto, ver moedelijk met rode laadbak en geladen met gevulde jute zakken, die getuige moet zijn geweest van de aanrijding tus sen een V.W. en eea Opel op 13 maart j.l. om 12 uur 's middags op de Nieuwe Hemweg nabij het Houtveem, zich in verbinding te stellen met zijn bureau. 's-GRAVENHAGE, 6 juni. Voor de op 1 juni j.l. gehouden auditie opleiding danskunst van het Kon. Conservato rium voor het cursusjaar september 1957/september 1958 zijn geslaagd: Christina Bacchini, Amsterdam; Mijnke Boorsma, Driebergen; Wilhelmina de Groot, Rotterdam; Louise Kamerbeek, Rotterdam; Astrid Klementschitsch, Breda; Astrid Koning, Aerdenhout; Ger- rit Kool, Rotterdam; Elza Kremer, Rot terdam; Agnes Leenart, 's-Gravenhage; Hannah de Leeuwe, 's-Gravenhage; Jo hanna Meelberg, Schiedam; Willy Nieu- wenhuizen, 's-Gravenhage; Cornelia Pool, Amstelveen; Alexandra Radius, Amsterdam; Henriette Timans, Voor burg; Margaretha van Waveren, Rotter dam en Maélijs van 't Zelfde, Rotter dam. AMSTERDAM, 6 juni. R.-K. Kweek school „Magister Vocat" akte onderwij zer: A. P. Pont, Th. J. Steenman, H. J. Temmink, V. H. Tilgenkamp, Amster dam; P. I. A. M. Veltkamp, Haarlem. UTRECHT, 4 juni. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op een proef schrift: „Enige onderzoekingen over de cellen van het glasachtig lichaam" A. Hamburg te Hilversum. Leiden, 6 juni. Kand. F wis- en nat.k. mej. G. M. Sanders, mej. P. J. Cramer, A. v. d. Geer en R. Blackstone, allen Leiden; mej. J. A. v. d. Hoek, Leiden, en W. J. Begemann, Den Haag; Doet. scheikunde mej. P. R. Elberg, Leiden, en R. Borgers, Den Haag; H. W. Loef, Leiden; J. C. v. Egmond, Oegstgeest en T. Klapwijk, Rotterdam (cum laude). Kand. wis- en natuurk. P. F. L. de Groot, Leiden, en Th. F. J. Dessauva- gie, Leiden. Kand. H wis- en natuurk. J. F. Noort-Hoorn v. d. Kruijff, Leiden. Kand. J wis- en natuurk. J. H. M. To- nino, Leiden. Doet. geologie G. J. Krol, Leiden. NIJMEGEN, 5 juni. M. O. A. peda gogiek mej. W. M. Ronde (Delfzijl) en P. Woestenenk (Nijmegen). schiedenis van het Lager Onderwijs. Enkele jaren later, in 1927, werd hij lid van de Onderwijsraad en zijn benoe ming tot officier in de orde van Oranje Nassau bij zijn zilveren priesterfeest in 1933 gewerd hem uit erkentelijkheid voor zijn verdiensten voor het onder wijs. Toch is hij nog meer door zijn sociale arbeid op de voorgrond getreden. Het begin daarvan viel naar buiten onge veer samen met zijn benoeming tot hoogleraar in de sociologie en in de gewijde welsprekendheid aan het groot-seminarie van zijn orde in 1916. Kort daarna, in 1918, stichtte hij op verzoek van mgr. L. Schrijnen, bis schop /an Roermond, de Limburgse Katholieke Werkgeversvereniging, waar van hij adviseur werd, zoals later van de Algemene Katholieke Werkge versvereniging. Zijn grote arbeid op dat gebied ligt overigens niet alleen op het terrein van de praktijk; het vuur, waar mede hij werkte en streed, uitte zich ook op publicistisch gebied in artikelen en brochures. De verschijning van de encycliek „Quadragesimo Anno" was voor zijn arbeid in Nederland zoals prof. dr. J. A. Veraart z.g. bij de zeventigste verjaardag van pater Hent zen in deze kolommen getuigde, van ongeëvenaarde betekenis: „Woord voor woord, regel voor regel wordt de nieuwe Nederlandse sociaal-economische visie bevestigd. Zeker, het uitgangspunt is noodzakelijk en begrijpelijk anders, waar niet op een concrete historische basis wordt opgetrokken, maar veral gemeend naar de kostelijke synthese wordt geleid. Maar Nederland heeft met vrucht in Rome gewerkt. En nu wordt pater Hantzen een commentator van de roemruchte encycliek van we reldformaat, immers nergens overtrof fen, met analyses, die ander, buiten lands werk van uitleg en toelichting ver in de schaduw stellen en dikwijls scherp corrigeren." De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Arnhem, heeft twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen een 34-jarige Zwollenaar wegens dood slag. Volgens de tenlastelegging heeft hij m de nacht van 18 op 19 augustus 1956 te Zwolle Frederik Meijer door middel van messteken om het leven gebracht. De rechtbank te Zwolle had de man veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf met aftrek. Verdachte was in de bewuste nacht zijn beklag komen doen bij de politie, dat Meijer, een woonschuit bewonend naast het schip, dat verdachte met zijn gezin bewoont, zoveel lawaai veroor zaakte, dat zijn kinderen niet konden slapen. Twee agenten begaven zich naar het grachtje, waar deze scheepjes liggen, en vonden daar verdachte, die zijn klacht toelichtte. Er ontstond een ruzie en Meijer viel verdachte aan. De agen ten susten de ruzie, doch plotseling viel Meijer verdachte nogmaals aan. Weer scheidden de agenten de tegen standers. Elk van hen greep een der mannen beet. Volgens hen kon er nau welijks contact zijn geweest tussen het tweetal. Tot hun verbazing zakte op een ge geven moment Meijer in elkaar. Hij bleek een dodelijke steek te hebben ontvangen. Later constateerde een medicus dat het slachtoffer zelfs vier messteken waren toegebracht. Uitspraak 20 juni. Zes jaar gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam vanmorgen geëist tgen een 25-jarige losse werkman uit Rotterdam, die ondanks zijn jeugdige leeftijd al 17 diefstallen gepleegd moet hebben en met wie men het tot tweemaal toe met een voorwaardelijke invrijheidstelling had willen proberen. Dit jaar had hij o.a. tweemaal ingebroken bij een kleding magazijn op de Coolsingel. Na een ruit ingedrukt te hebben, kon hij via een balkon in de expeditieruimte komen en daar zijn slag slaan. Uitspraak over veertien dagen. Luitenant-generaal dT. H. Speidel, de nieuw benoemde commandant van de NATO-landstrijdkrachten in centraal- Europa, heeft woensdag en donderdag een beleefdheidsbezoek aan Nederland gebracht. Nadat generaal Speidel gistermor gen door de staatssecretaris van oorlog, mr. F. J. Kranenburg, was ontvangen, heeft hij besprekingen gevoerd met de chef van de generale staf, generaal B. R. P. F. Hasselman. Een Egyptisch gerechtshof heeft de K.L.M. veroordeeld tot betaling van 20.000 Egyptische ponden 218.000) aan de nabestaanden van twee Egypte- naren die zijn omgekomen bij het onge luk van een Constellation van de K.L.M. bij Bari in 1949. De uitspraak is niet in overeenstem ming met de Conventie van Warschau, waarin is bepaald, dat in een dergelijk geval de schadevergoeding een bedrag van ongeveer 30.000 niet mag over schrijden. Het hof voerde echter aan, dat Egypte de conventie nog niet had ondertekend, toer. het ongeluk geschied de. De vertegenwoordiger van de K.L.M. te Cairo heeft donderdag meegedeeld, dat hij nog niet officieel van het arrest in kennis is gesteld. J Jet stratenplan^ van het stadje van ,he^ zwarte paard, waarop het Bamford "in Suffolk in Enge- spook gehuld zat in een fladderend land zal met de meeste spoed Mit gewaad, zetten de bewoners van worden herzien. „Het zal tijd wor den" hebben de postbestellers ver zucht, want deze beste mannen doen al jaar en dag moeite om niet stapel gek te worden van het stadje, al thans van de straten van het stadje. De meeste straten hebben namelijk verscheidene namen, nog weer an dere straten dragen dezelfde naam, in alle straten komen tenminste drie maal dezelfde huisnummers voor, Trysull het gillend op een lopen. Po litiemannen evenwel, die eveneens aan de jacht deelnamen, lieten zich niet zo gauw verschrikken. In een pijlsnelle politieauto zetten zij het spook achterna. Het werd gevat en bleek de 21-jarige Pat. Edwards te zijn, een beeldschone joffer uit het dorp. Maar het raadsel is nog niet opgelost, want Pat heeft bij hoog en laag beweerd, dat het pas haar eer- als de huizen tenminste nummers ste spookrit was. Zij wilde alleen hebbenAan deze wantoestand wordt dus binnenkort een einde ge maakt. De druppel die de emmer deed overlopen was de ontdekking, dat er in de Papermill-lane (ook Workslane geheten) 2 nummers negen zijn en dat een gezin, dat Pryke heet, in beide huizen woont. Dat zou dan nog tot daaraan toe zijn, ware maar een grap uithalen. De vernie lingen van vorige spookritten had zij niet op haar kerfstok. Na rijp be raad stelde de politie vast, dat het niet strafbaar is 's nachts op een zwart paard te rijden en evenmin verboden om in een wit laken ge kleed te gaan. Dies werd Pat vrij gelaten. De bevolking heeft intussen het niet, dat in dezelfde straat nog gezworen jacht voort te zetten en - i - DIPT m OOr A n rl A x -1 li 4-/\ r-leinvs eens acht wonen andere Pryke-gezinnen ni°t meer op de vlucht te slaan. e spookruiter van Trysull in Engeland is dezer dagen weer op stap geweest en heeft de ij het Suez-kanaal zijn de ver hitte Egyptische gemoederen de laatste dagen over een an dere boeg gegooid. Egyptische le gerofficieren hebben zich bij de of- bevolking, die op pad was gegaan ficieren van de V.N. troepen, die om de geheimzinnige ruiter te van- aan de demarcatielijnen patrouille- gen, gillend op de vlucht doen slaan, ren, beklaagd over het feit, dat de De spookruiter geeft Trysull al ge- V.N.-soldaten hun objectieve hou- ruime tijd een hoop last. Hij rijdt ding hebben laten varen ten opzich- namelijk de oogst plat, vernielt hek- te van de Israëlische militairen, die ken en schuttingen en laat zijn aan gene zijde van de demarcatie- paard de vrolijke bloembedden in de lijn de wacht hebben betrokken. Die tuinen vertrappen. Toen het spook Israëlische militairen zijn namelijk dus weer was gesignaleerd, trokken vrouwelijke soldaten in het algemeen, de mannen en vrouwen van Trysull bijzonder knappe vrouwelijke solda- de stoute schoenen aan en begonnen ten in het bijzonder. Wie zal het de een klopjacht. Deze duurde, totdat V.N. broeders euvel duiden? het spook verscheen. Bij de aanblik gereed" - dat was het sein, dat op het Houdt brandslangen dat was het sein, vliegveld Shannon in Enge land werd opgevangen van de piloot van een vliegtuig van de Pan Ameri can Airways, dat van New York naar Shannon onderweg was. Brand weerauto's suisden met gillende si renes over het vliegveld, toen het toestel aanstalten maakte te dalen. Het vliegtuig landde en er was geen spoor van rook of vuur, maar aan boord bevonden zich drie levende zeehonden. De piloot vond, dat ze er zo uitgedroogd uitzagen. Vandaar zijn telegram. Wel, de honden hebben de volle laag gekregen, te meer waar de woedende brandweerlieden wel eens fijn wilden afreageren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5