Huurwetten door de Tweede Kamer aanvaard PINKSTEREN. m Djuanda: De veiligheid van de staat bedreigd Parachutist maakt dodelijke sprong op vliegveld Ypenbarg Huurverhoging voor: Woningen 25 pet. Bedrijfspanden max. 15 pet. m Land en volk worden naar een ramp gevoerd !lfL_ Val van 2000 meter hoogte Politieke storm spoedig geluwd '■m Mil i m fcl- m De vijfling in Afrika overleden Koreaans ambassadeur op Soesfdijk Het weer Veranderlijk Bij_ voorschouw van de ILSY Onaanvaardbare risico s farts i -;Wn ZATERDAG 8 JUNI 1957 o 81ste JAARGANG No. 26926 Geen bel geluid Compromis brengt een reële oplossing Hongarije laat twee Amerikaanse studenten vrij VRAAGGESPREK OVER DE HUURDEBATTEN Kt TT'—' 4* En plotseling kwam er van de hemel een gedruis als bij het opsteken van een hevige wind. En allen werden vervuld van de Heilige Geest STRAND-BADKLEDING Enkele buien Weigerde de rug parachute? Instructieve waarde Ongelukken niet uitgesloten Wegens het Hoogfeest van Pinksteren zal ons blad maandag a.s. niet verschijnen. DE DIRECTIE. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 2154J Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. ITmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week. f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de- bezorging na 5.3# uur 's avonds tel. 21544. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermid dag beslist, dat op 1 augustus een huur verhoging zal ingaan, die verplicht zal worden voor woningen en die een kwart van de huidige huurprijs gaat bedragen. Voor bedrijfspanden is de mogelijkheid geopend tot huurverhoging, maar slechts tot' een maximum van vijftien procent, wanneer huurder en verhuur der met elkaar tot overeenstemming zijn gekomen. De helft van de huur verhoging alleen voor wat betreft die van de woningen uiteraard wordt geblokkeerd en op een grootboek bijgeschreven dat drie procent rente draagt. Aan loontrekkenden wordt een compensatie gegeven voor deze hogere huurlasten van maximum vier gulden per week en variërend naar gemeente klasse. De Tweede Kamer heeft een week lang over deze voorstellen vergaderd en is bijna in een ministerscrisis te recht gekomen, die dan vermoedelijk een kabinetscrisis zou zijn geworden. De storm die gisternacht tegen twaal ven opstak, .toen de kleinere partijen in beweging kwamen en prof. Oud, fractieleider van de WD, met zwaar politieke argumenten trachtte de moei lijke positie waarin minister Zijlstra kwam te verkeren, uit te buiten, is snel geluwd. De fractieleider van de AR, waarvan prof. Zijlstra voordat hij minister werd, nog korte tijd voorzitter is geweest, had een reeks bezwaren tegen de voorstellen van de regering, vooral tegen de blok kering van de hogere huren. Dit onder deel was in een apart wetsontwerp ge regeld, dat een ruime meerderheid haalde van 94 tegen 44 stemmen. Daar bij hebben negen leden van de KVP- fractie met de drie kleine partijen mee- gestemd tegen het ontwerp. Het waren dc heren Jansen, Van Rijckevorsel, Van der Weyden, Groen, Lucas, De Vreeze, Welter, Visch en Duynstee. De heer Lucas motiveerde dit uiteenvallen met een korte verklaring waarin hij zei dat liet eigendomsrecht naar zijn inzicht Vzonder voldoende reden was aangetast. Voor stemden PvdA, grootste deel van de KVP en de communisten. Bij de stemming deed zich een inci dent voor. Prof. Romme moest voor zitter Kortenhorst erop attent maken dat de griffier vergeten had de bel te luiden, die door het gehele Kamerge bouw steeds de leden oproept. Midden in de stemming moest er dus van voren af aan worden begonnen. Sommige le den waren na het uitbrengen van hun stem reeds de deur uitgegaan. Zij wer den door haastige bodes teruggeroepen. Zodoende liep de tweede stemming bjj- na wederom in de war, omdat een van de AR-Kamerleden met de bodes mee naar buiten was gesneld om zijn eigen fractiegenoten nog terug te halen. Er moest in de handelingen worden aan- fetekend dat de stem van de heer mallenbroek door dit incident verloren was gegaan. De politieke storm bedaarde in het begin van de vergadering:, toen minis ter Zijlstra in het bijzijn van de minis ter-president en van een groot gedeelte van het kabinet een verklaring aflegde, dat hij in hetgeen zijn partijgenoten bij het debat hadden opgemerkt geen prin cipiële afwijzing van de huurwetten had kunnen ontdekken. Tevens was hij van gevoelen dat ook de practische bezwa ren die zijn tractie naar voren had gebracht, voor een goed deel door zijn betoog zouden zijn ontzenuwd. Dr. Bruins Slot, voorzitter van de AR-fractie, die al lang voor het debat in het AR-dagblad Trouw de vertolker Was geweest van deze principiële be zwaren, zat met het geval kennelijk in de knoop. Hij heeft de meest wijze partij gekozen en is op de bezwaren niet meer teruggekomen nadat hij wel de dag tevoren, door de socialisten daartoe geprest, zich van het kabinet had gedistancieerd en gezegd dat hij er geen vertrouwen in had. Zodoende kon een voor zijn partij en voor de beide AR-ministers hoogst onaangena me situatie het desavoueren van eigen bewindslieden voorkomen wor den. Er kwam zelfs geen korte verkla ring meer van AR-zijöe bij het in stem ming brengen van het veelomstreden blokkeringsontwerp. De fractie zal wel intern tot dit tactische besluit zijn ge komen De socialist Vondeling wees er op dat de AR de Kamer uit een impasse had gered. Prof. Romme heeft de aanval van prof. Oud gepareerd en enige enor miteiten van de liberale fractieleider gecorrigeerd. Daarbij heeft hij gele genheid gehad om vast te stellen dat de KVP geenszins onder het socialis tisch juk is doorgegaan. Het compro- Twee Amerikaanse studenten, die Wee weken geleden door Hongaarse grenswachten wegens illegale grens overschrijding gearresteerd waren, zijn Sisteravond door de Hongaarse autori teiten bij Nickelsdorf over de Hongaars- Oostenrijkse grens gezet. (Reuter) mis wordt door de meerderheid van de Kamer aanvaard omdat het een reële oplossing brengt voor de zake lijke moeilijkheden die met de volks huisvesting in verband staan. De strijd over de amendementen heeft voor de socialisten het winstpunt opge leverd, dat hun voorstel om de huurver- verhoging voor de bedrijfspanden tot een maximum van 15% te beperken, met een flinke meerderheid van 105 tegen 39 stemmen is aangenomen. Behalve de CH, de VVD en de AR waren ook negen KVP-ers in de rijen van de socialisten achter dit amendement geschaard. Het waren de heren Duynstee, Weiter, Fens, Koersen, Groen, Nolten, J. Pee- ters en Roolvink. Alleen de heer Van Leeuwen stemde met de rest van de KVP tegen het ontwerp. De heer Koer sen (KVP) motiveerde dit overstag gaan van de negen leden van zijn fractie met sociale motieven. Twee bevolkings groepen met geringe draagkracht wor den volgens hem door deze regerings maatregelen geheel verschillend behan deld. De loontrekkenden krijgen compen satie voor de huurverhoging, maar aan de kleine zelfstandigen worden extra lasten opgelegd. Om die te verzachten wilde hij de huren voor de bedrijfspan den aan een geinger maximum binden. Het amendement van de CH. dat de huurverhoging tot 12% pet. had willen beperken, werd verworpen met 97 tegen 46, omdat de KVP en de PvdA beide minister Witte steunden door tegen te stemmen. De minister had verklaard, dat deze ingreep zijn ontwerp in het hart zou hebben getroffen. Ook hier wa ren twee leden van de KVP in de op positie namelijk de heren Weiter en Duynstee. Een belangrijk amendement dat het niet gehaald heeft, was dat van de heer Peeters, dat de rente van de grootboek- saldi, die drie procent zal bedragen, mee op had willen trekken met >>en eventueel stijgend disconto van de Ne derlandse Bank. De PvdA kreeg hierbij gezelschap van de tegenstemmende CH, AR en CPN. Alleen de heer Schmall (CH) voegde zich bij de KVP en de Staatk. Geref. en de VVD, die 64 voor tegen 78 tegenstemmen opbrachten. Minister Hofstra meende dat dit amendement de huiseigenaren van twee walletjes zou laten eten. De rente zou wel bii een oplopende rentestand mee omhoog gaan, maar niet beneden drie procent kunnen dalen. Hij vond boven dien de methode van wisselende rente te ingewikkeld. De eigenlijke huurwet, waarin de ver hoging met 25 pet. is geregeld, werd z.h.s. aangenomen. De communisten en de Staatkundig Gereformeerden lieten aantekenen dat zij tegen waren. Minister Suurhoff heeft nog medege deeld dat de kinderbijslag alleen door afronding iets gunstiger kan worden bij meer dan twee kinderen. De minister liet uitkomen dat dit geen concessie is maar een technische toevalligheid. In de rubriek De Echo van het dage lijks gebeuren zal de K.R.O. vanavond half negen een vraaggesprek uitzenden met de Tweede-Kamerleden Andriessen en Van Vliet naar aanleiding van de deze week in de Tweede Kamer gehouden debatten over de huurverhoging en de compensatie daarvan. r-. - v' i'y' In het ziekenhuis te Mozambique, in Portugees Oost-Afrika, zijn gisteren kort na elkaar de vijf baby's, die eer gisteren enige weken te vroeg als vijf- ling waren geboren, overleden. De geneesheer-directeur van het zie kenhuis verklaarde dat de vijfling „nooit een kans heeft gehad om in leven te blijven". .4/ PjSSU- Vrijdagochtend heeft H. M. de Koningin op het paleis Soestdijk de ambassadeur van Korea in de Ver. Staten, You Chan Yong, ontvangen. H. M. de Koningin begeeft zich hier met de hee.r You Chan Yong naar de paleistuin, waar generaal Hu Rok Lee een kleurenfilm zal maken. Naast de generaal de heer Hyontay Sitin. De minister-presiden* van Indonesië Djuanda, heeft gisteren verklaard, dat de vraagstukken, waarvoor Indonesië zich thans geplaatst ziet, „een gevaar vormen voor de veiligheid van de staat". Het moet toegegeven wor den, aldus Djuanda, dat nadat het land zeven jaar geleden de. onafhan kelijkheid verkreeg, de binnenlandse moeilijkheden dagelijks zijn toegeno men. „De wederopbouw is vertraagd, de corruptie tiert welig en na de jong ste ontwikkelingen in verscheidene de len van het land hebben de vraagstuk ken een omvang aangenomen, die een bedreiging van de staat vormen". Premier Djuanda doelde hierbij op de opstandige bewegingen in een aan tal buitengewesten. De Indonesische minister-president legde deze verkla ring af in het parlement in antwoord op de beschouwingen over de politiek van zijn kabinet. Hij deed een krachtig beroep op het volk dc eenheid te be waren en drong er bij de politici op aan hun partij- of persoonlijke geschil len opzij te zetten in het belang van 's lands ontwikkeling naar vooruitgang en welvaart. Ir. Djuanda deed een hartstochtelijk beroep op het parlement voor samen werking in de pogingen, „de gevaren, die dreigen het land en volk naar een ramp te voeren, tegemoet te treden". Uit zijn verklaring kon worden afge leid, dat de regering geen kwestie van vertrouwen zal stellen nadat bekend was geworden, dat de Masjumi niet van plan is een motie van afkeuring in te dienen. Djuanda verklaarde verder, dat de eerste taak van de regering in de huidige verwarring is „het herstel van een eenheid van de uitvoerende macht en de oplossing van de regionale vraag- stukk", Hij betoogde, dat het gebrek aan goede verbindingen tussen de ver scheidene delen van de archipel en de scheiding tussen de veiligheidsappara ten er toe hadden bijgedragen de na tionale economie naar ontbinding te lei den. Indien de desintegratie niet tot stand wordt gebracht, zal het land in de afgrond storten, zeide hij. Ir. Djuan da verklaarde ook, dat het volk ver wacht, dat president Soekarno grote in vloed zal uitoefenen bij de pogingen te komen tot normalisatie van de binnen landse toestand en het herstel van de eenheid. AdvertenU» BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. B01STR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met enke le buien, plaatselijk vergezeld van onweer. Overwegend matige zuid westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zondag: Zon: 4.23—21.00 Maan: 17.55—2.29 Maandag: Zon; 4.23—21.00 Maan: 19.04—3.04 Het weer zal tijdens de komende Pinksterdagen, zoals dat heet, onbe stendig zijn. Dit betekent, dat het moet worden afgeraden er helemaal zonder regenjas op uit te trekken. Wij blijven nog in een zuidwestelijke luchtstroming, waarmee enkele buienstoringen, plaat selijk vergezeld van onweer, ons land kunnen bereiken. De temperatuur blijft echter aangenaam en kan in de mid dag op de meeste plaatsen tussen 18 en 20 graden Celsius schommelen. (Van een speciale verslaggever) Een lid van de Eerste Nederlandse Parachutistenclub, de -37-jarige H. de Rooy uit Den Haag, is gistermiddag tegen vier uur op het vliegveld Ypen- burg voor de ogen van verscheidene toeschouwers om het leven gekomen, toen bjj een sprong van ongeveer dui zend meter hoogte zfjn parachute zich om nog onbekende redenen te laat opende. Het ongeluk gebeurde bjj een demonstratie voor journalisten, foto grafen en radio-verslaggevers, waar bij enkele programmapunten werden vertoond van de ILSV, de Internatio nale Luchtvaartshow Ypenburg, die Tweede Pinksterdag op het vliegveld bij Rijswijk wordt gehouden. Het slacht offer was gehuwd; h\j laat geen kinderen na. De heer De Rooy zou na een sprong uit een Tiger Moth een zoge naamde „vrije val" demonstreren. Daarbij opent de parachute zich niet zoals normaal het geval is automatisch, maar moet de parachu tist zjjn valscherm zelf opentrekken. Het was de bedoeling dat de heer De Rooy, die zich bij vroegere gele genheden al eens gedurende zestig seconden heeft laten vallen, na 35 tot 40 seconden zijn valscherm zou open trekken. Tot ontzetting van de aanwe zigen gebeurde dit echter niet. Slechts ongeveer vijftig meter boven de grond ontplooide zich de parachute gedeelte lijk, echter te iaat om nog volledig tot ontplooiing te kunnen komen. De heer De Rooy, die op het gras in de zuidwestelijke hoek van het vliegveld op korte afstand van <le snelweg Den Haag-Rotterdam terecht kwam, moet op slag dood zijn geweest. Toen het toestel, waarmee de para chutist vloog, boven de westzijde van de vliegbasis was gekomen en hoog ge noeg was, zag men. dat zich een steeds langer wordende ijle witte streep van het toestel afboog naar de aarde. Deze streep werd veroorzaakt door krijtpoe der, dat de heer De Rooy bij zich droeg om zijn val aan te geven. Met een duizelingwekkende snelheid zag men het witte streepje, en later ook de parachutist naar beneden komen. Onmiddellijk nadat de heer De Rooy op de grond terecht was gekomen schoot hulp toe, maar het bleek, dat het slacht offer was overleden. De voorzitter van de Parachutisten club, luitenant-kolonel W. H. Eekhout, heeft later meegedeeld, dat de chrono meter die de heer de Rooy tijdens de sprong droeg, een vrije val van 57 se conden aangaf. Verder is bij een eerste onderzoek vastgesteld, dat ook de borst- parachute was opengetrokken. Dit is een reserve-valscherm, dat alleen in noodgevallen wordt gebruikt. De rug parachute was evenwel ook openge trokken, zodat nog niet met zekerheid kan worden gezegd welke tragedie zich in de lucht heeft afgespeeld in het tijds verschil van ongeveer twintig seconden, tussen het moment waarop de parachu tist van plan was zijn valscherm te ope nen en het ogenblik waarop dit gebeur de. Men acht het mogelijk dat de rug parachute aanvankelijk weigerde en la ter, samen met de borstparachute toch open is gegaan. Op de vraag of het ongeluk conse quenties zou hebben voor de uitvoe ring van het ILSY-programma op Tweede Pinksterdag, antwoordde de heer Kolff, de voorzitter van de K.N.V.V.L., dat het programma onge wijzigd zal blijven, doch dat slechts aan de leden van de Parachutisten club zal worden overgelaten of de demonstratie vrije val gehandhaafd moet worden. Ook een Franse para- chutiste, die samen met de veronge lukte heer De Rooy een sprong met vrije val zou maken, zal zelf kunnen beslissen of zij dit alsnog zal doen. Ook gistermiddag werd het program ma, nadat de parachutist veronge lukt was, normaal voortgezet. Op verzoek van de burgemeester van Rijswijk deelde de heer Kolff mee, dat dit gedaan was met het oog op het internationale karakter van deze persdemonstratie. De vele buiten landse deelnemers, die voor een deel onkundig waren van het gebeurde, heeft men kennelijk niet willen teleur stellen. Ook werd de vraag gesteld of met dit ongeluk niet bewezen is, dat in tegenstelling tot een verklaring die de K.N.V.V.L. dezer dagen heeft uitgege ven er wel degelijk sprake is van stunts op de ILSY, waarmee men de sensatiezucht van het publiek wil be vredigen. De voorzitter, de heer Kolff, wist hier niet onmiddellijk op te ant woorden. De algemeen secretaris van de K.N.V.V.L. en voorzitter van het organisatiecomité van de ILSY, de heer P. J. Yperlaan, wees er evenwel op, dat ook een demonstratie van een para chutesprong met vrije val instructieve waarde heeft. Het komt namelijk wel eens voor, zo betoogde hij, dat een vlie ger zijn leven moet redden juist door een parachutesprong gevolgd door een vrije val, bijvoorbeeld wanneer een straaljagerpiloot zijn toestel op zeer grote hoogte moet verlaten. De demon- stratiesprongen tonen aan dat dit moge lijk is, „al lijkt de tragische afloop van de sprong die wij hedenmiddag gezien hebben, daarmee in tegenspraak", aldus de heer Yperlaan. De om het leven gekomene, die bouw kundig opzichter bij de P.T.T. te 's-Gra- venhage was, heeft zijn opleiding tot pa rachutist gekregen in het voormalig Ne- derlands-Indië. Hij heeft daar, naar de heer Eekhout verklaarde, zeer vele sprongen gemaakt en zich later, nadat hij teruggekeerd was in het vaderland, bij de Eerste Nederlandse Parachutis ten Club aangesloten. De leden van deze club beoefenen deze sport in hun vrije tijd en uit liefhebberij. Het is voor de eerste maal in het negenjarig bestaan van de E.N.P.C., dat zich een dodelijk ongeluk heeft voorgedaan. Vóór de persdemonstratie op het vliegveld bjj Rijswijk heeft de burge meester van deze gemeente, drs. A. Th. Bogaardt, op een persconferentie o.a. medegedeeld, dat de Nederlandse lucht vaartshows uitsluitend ten doel hebben, de luchtvaart en alles wat daarmee sa menhangt, populair te maken bij de „man in the street". In samenwerking met de autoritei ten van leger, luchtmacht en marine luchtvaartdienst, met het ministerie van Verkeer en Waterstaat en met de andere burgerlijke en militaire instan ties heeft de K.N.V.V.L. een in alle op zichten verantwoorde luchtvaartshow georganiseerd, aldus de burgemeester. ..Dit alles in aanmerking nemende, heb ik met een gerust hart de vergunning voor deze show gegeven in de weten schap, dat in Nederland zowel bij de burger- als militaire luchtvaart de vlieg veiligheid op het eerste plan staat". „Natuurlijk", aldus de burgemeester, „zijn ongelukken evenals bij elk sportgebeuren mogelijk. Ik wil u echter gaarne verzekeren, dat het men selijk mogelijke is gedaan om de risi co's zo klein mogelijk te maken". Ook na de trieste afloop van de demonstratie voor de pers op het vliegveld Ypenburg, die een lid van de Nederlandse parachutistenclub het leven heeft gekost, zal het program ma van de ILSY Tweede Pinkster dag normaal worden uitgevoerd. De organisatrice, de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart, heeft het zelfs niet nodig geoordeeld soortgelijke programmapunten te schrappen. Zij heeft aan de Franse en Nederlandse parachutisten, die eveneens een sprong van grote hoogte zullen maken en pas na ongeveer 45 seconden hun parachute zullen open trekken, de beslissing overgelaten of zij dit waagstuk al of niet zullen on dernemen, en zij heeft daarmee een verantwoording van zich afgescho ven, die zij naar onze mening zelf dient te dragen. De KNVVL denkt er trouwens niet al te zwaar over: gisteren werd de demonstratie na het dodelijk onge luk niet afgebroken „omdat enkele deelnemers er immers speciaal voor uit het buitenland waren gekomen". Het Franse parachutistenpaar waarvan de vrouw bij dit soort sprongen al meer gewaagd heeft dan al haar parachute-springende sexe- genoten ter wereld zou maandag hetzelfde argument kunnen aanvoe ren. Bovendien heeft een lid van het KNVVL-bestuur verklaard, dat dit soort demonstraties instructiieve waar de heeft en daarom verantwoord is, „al lijkt de tragische afloop van de sprong die wij geèien hebben", zo zei hij, „daarmee in tegenspraak" Zijn betoog komt hierop neer, dat een in nood verkerende piloot, dis op zeer grote hoogte, in ijle en ijzig luchtlagen, zijn toestel moet ver laten, zich het leven kan redden juist door zich vele honderden meters ts laten vallen alvorens zijn valscherm te openen. Het zou nuttig zijn aan het publiek te laten zien dat dit mo gelijk Is, zo redeneert hij. Hij ziet daarbij echter ogenschijnlijk over het hoofd dat deze „instructieve" demon straties niet hoog in ijle luchtlagen worden gegeven, waar een in nood verkerende vlieger de manoeuvre moet uitvoeren, maar gevaarlijk dicht bij de grond. Én het gaat er daarbij niet zozeer om te laten zien dat het kan, alswel hoe lang en tot hoe dicht bij de aarde men zich wel durft te laten vallen. Een trapeze nummer zonder net. „De tragische afloop van de sprong" van gisteren, om de woorden van het KNVVL- bestuurslid te gebruiken, heeft trou wens overduidelijk aangetoond dat zijn betoog mank gaat en dat de KNVVL er goed aan zou doen de parachute-sprongen met vrije val van het programma te schrappen, even als enkele andere punten, die naar onze overtuiging onaanvaardbare ri sico's met zich meebrengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1