Grote Pinkster- drukte ondanks het onzekere weer Kampeerders in de duinen en langs de wegen Bliksem in de Utrechtse Dom geslagen Nederlandse bus ramt een Duitse toerwagen Eisenhower lijdt aan een lichte maagstoornis Explosie op motorjacht Het lijk van kikvorsman Lionel Crabb gevonden? Twee dodentwaalf swaar- en achttien lichtgewonden ƒ100.000 op no. 13840 Vele doden en gewonden in Algerije Het weer Prins Charles weer naar school Amerika reageert bezorgd ondanks alle geruststellende mededelingen Vader en zoontje lopen ernstige brandwonden op Raadsel rond zijn dood echter nog niet opgelost K.L.M. ONTMOET MAYFLOWER II EEN JAAR NA VERMISSING dee MORRIS tejjoieifcu iuij! Falcon popeline regenjassen Koel Prinses Wilhelmina moet rust houden DINSDAG 11 JUNI 1957 b 81ste JAARGANG No. 26927 Op de Autobahn naar Emmerik Dodelijk ongeluk op circuit van Zandvoort Nederlands gezelschap is doorgereisd Bij bomaanslagen Nederlander in Duits land omgekomen Twee zwaargewonden Advertentie BARTUIORISSTV. HAARLEM TEl. 13439 FFRD BOIS1R. 48 A DAM Kt. 71716? Verwachting: tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Koel weer niet opklaringen en en kele verspreid optredende buien. Ma tige tot vrij krachtige noordweste lijke wind. Zon: 4.32-21.02 Maan: 20.58-4.34 Het voorspelde en ook uitgekomen on bestendige weer tijdens de Pinksterda gen heeft niets afgedaan aan de behoef te van tienduizenden vaderlanders en Wellicht evenzovele buitenlandse toeris ten om het lange weekeinde autorijdend, bromfietsend, „klassiek-peddelend", te voet ofwel zittend (in kampeertenten, op terrassen of zo maar langs de weg) in de tenminste toch zomers getinte Neder landse dreven door te brengen. Ze trok ken er in alle vroegte al op uit en kwa men pas laat 's avonds terug en met name in de spitsuren krioelden de ".ve gen van het verkeer, puilden treinen en bussen uit en was men zelfs op an ders stille wandelpaden en parkplekjes niet alleen. Plotseling uit de hemel neerstortende regen- en hagelbuien, die al dan niet met fiks onweer gepaard gingen, vermochten het goeie humeur niet te verstoren, ook al niet, omdat on middellijk na deze natuurlijke verfris singen de temperatuur weer opklom tot 20 en nog meer graden. De super constellation Roc van de KLM, welke zondagmiddag half twee New York verliet op weg naar Ne derland, ontmoette op ongeveer 350 mijl oostelijk van Nantucketisland de Mayflower II. Het vliegtuig pas seerde op meer dan 4000 meter, maar het zicht was goed en geattendeerd door de cockpit, konden de passa giers het op zulk een afstand mi nuscule vaartuig in de oneindigheid van Water en lucht een kort ogen blik waarnemen. Het waf in elk opzicht een histo rische ontmoeting: het vliegtuig in de lucht, dat de afstand New York Shannon (Ierland) op deze vlucht in iets meer dan tien uur zou over bruggen, en het driemastertje van ISO ton, dat 53 dagen onderweg is geweest als het mogelijkerwijs van daag Plymouth in Massachusets be reikt. De eerste Mayflower van 337 jaar geleden maakte de overtocht in 66 dagen, ofschoon zij veel meer noordelijk een kortere route heeft gevolgd. Kapitein Allard Villers van de Mayflower II voer eerst in zuid westelijke richting, ver naar het zui den, teneinde te profiteren van de passaat. Hier stak hij over en benutte vervolgens de sterke golfstroom, om koers te zetten om de Noord, naar Cape Cod, ongeveer dus zoals Co lumbus heeft gevaren. De particulier secretaresse van prinses Wilhelmina meldt, dat prinses Wilhel mina op medisch advies een zestal weken volkomen rust zal moeten houden. De prinses is echter niet ziek, enkel zeer vermoeid. w BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte.' Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.38 uur 's avonds tel. 21544. President Eisenhower ga-at ,,zeer be vredigend vooruit", nadat zijn artsen hem gisteren hadden geadviseerd het bed te houden in verband niet een lich te maagstoornis. Voor vandaag waren alle afspraken afgezegd, maar verwacht wordt dat de president zyn werkzaam heden morgen weer zal hervatten. Het schijnt dat de Amerikaanse president zondag wat uitvoeriger gegeten heeft dan normaal en 's nachts een paar maal zijn bed uit moest om over te ge ven. Hoewel de ziekte kenneiyk niet ern stig is en er geen aanwijzingen zijn dat de maagklachten verband houden met de hartaanval die de president an derhalf jaar geleden heeft gehad of met de operatie die hij een jam* geleden on derging, hebben de berichten over zijn ziekte toch reacties op de effectenbeurs te New York ten gevolge gehad. Direct na de eerste officiële mede deling over de ziekte dromden ver slaggevers van kranten, radio en te- In de 535ste staatsloterij, vierde klas se, veertiende lijst, is vandaag de hon derdduizend gevallen op het nummer 13840. Een aantal inwoners van Rotterdam heeft een goede Pinksteren-drie. In deze stad is het winnende lot n.l. drie maal verkocht, en wel in de series B, C en D Voorts is het lot verkocht door een collectrice te Enschede (serie A) en door een collectrice in Amsterdam (serie F). Het winnende lot in serie E is voor de helft verkocht door een col lecteur te Haarlem en door een collec trice te Leeuwarden. Een clubje fabrieksarbeiders in Am sterdam heeft vijf twintigjes, dus een kwart van de honderdduizend, ge wonnen. Het andere twintigje is in het bezit van een particulier. In Leeuwarden is het halve lot ge kocht door de personeelsvereniging van een groot bedrijf. levisie in het Witte Huis samen en evenals tijdens de ziekte van de pre sident van vorig jaar installeerden zjj zich in de kleine perskamer van het Witte Huis. Bijna precies een jaar geleden, op 8 juni 1956. maakte het Witte Huis ook bekend, dat de president last had van zijn maag. Toen bleek het een stoornis te zijn die onmiddellijk operatief ingrij pen vereiste. Dat was de eerste terug slag in zijn herstel van de hartaanval die hem op 24 september r 955 trof. In februari is de president meer dan een maand verkouden geweest, een ver. koudheid in het hoofd die met een lich te doofheid gepaard ging. In maart maakte Eisenhower, om van zijn ver koudheid te genezen, op zijn gemak een zeereis naar Bermuda, waar hij met premier Macmillan van Engeland con fereerde. De berichten over de ziekte van Eisenhower veroorzaakten maandag op de New Yorkse effectenbeurs een golf van verkopen, die koersverliezen tenge volge had, welke in de meeste gevallen tot 2 dollar of meer beliepen. Bij som mige hoofdfondsen bedroeg de daling zelfs 5% dollai per aandeel. De ver kooporders waren zo talrijk, dat de tik ker op een bepaald ogenblik 14 minuten achter was. Later trad er echter een nerstel in, dat mede werd bevorderd door een mededeling van vice-president Nixon, dat hp de ziekte van de presi dent als van weinig betekenis en van korte duur beschouwde. De markt sloot gedrukt, maar de koersverliezen waren in de meeste gevallen teruggebracht tot ongeveer een dollar. Zondag is tijdens de nationale sport wagenraces op het circuit van Zandvoort de Friese arts J. A. Gerlach uit Appels- ga met zijn auto uit de bocht gevlogen, over de kop geslagen en in een enkele meters diepe kuil terzijde van de baan terechtgekomen. De heer Gerlach werd zwaar gewond en is 's nachts in een der Haarlemse Ziekenhuizen overleden. Op Tweede Pinksterdag brak 's middags om vier uur boven Utrecht een hevige wolkbreuk los. Er vielen hagelstenen als duiveneieren en al gauw stond een groot deel van de stad blank. Zelfs het Vreeburg kon al dat nat niet verwerken en de auto's moesten tot aan hun assen door het water.* (Van onze correspondent in Bonn) Voor de athletiekvereniging uit Sie- gen, die met twee autobussen een uit stapje maakte naar Amsterdam, is het een bedorven Pinksteren geworden. Op Bundesstrasze acht van de „Autobahn" Frankfurt-Roergebied naar Emmerik is een van de twee bussen zaterdag middag om half een aangereden door de tweede van een colonne van drie Nederlandse uit Haarlem afkomsti ge autobussen. Het ongeluk gebeur de in de buurt van het dorpje Vorde bij Wezel. Een Duitse motorrijder met duo- passagiere, die achter de aangereden Duitse bus reden en op het laatste ogenblik nog wilden proberen om er rechts omheen te komen, werden daarbij zo zwaar gewond, dat zjj in de nacht van zaterdag op zondag zijn overleden. Van de Duitse bus werden in to taal dertig inzittenden gewond, enke len hunner zeer zwaar. Voor hun leven wordt nog gevreesd. De chauffeur van de Haarlemse autobus is door de Duitse politie in voorlopige hechtenis geno men. Hij bevindt zich in de gevangenis van Duisburg-Hamborn. Het was tijdens een plotselinge met rukwinden gepaard gaande zware on weersbui, dat de colonne Nederlandse autobussen van Wezel onderweg was naar Dinslaken. Er werd in een nogal straf tempo gereden, zo hoorden wij van de Westduitse politie. Van de ande re kant naderde de colonne Duitse bus sen. De eerste Nederlandse bus pas seerde zonder incidenten de twee Duit se bussen. De weg was inmiddels spek glad geworden. De tweede Nederlandse bus schijnt door een rukwind te zijn ge grepen. Om zijn vaart wat te minderen, remde de chauffeur af. Volgens de Westduitse politie had hij dat beter niet In een volle dansgelegenheid in Al giers zijn zaterdagavond tien personen op slag gedood en 80 gewond door de explosie van een tijdbom, die onder het orkestpodium was neergelegd. Volgens de politie is de bom geplaatst door een Mohammedaanse kelner, die al drie jaar op het terrein van het Casino woont. Voordat de helse machine ont plofte, dook hü onder, maar h(j is toch gearresteerd. Het was de derde aan slag in korte tijd die de Algerijnse op standelingen pleegden. Ongeveer 350 personen waren aan het dansen toen de bom tot ontploffing kwam. Bij een bom aanslag in de Algerijnse stad Constan tino is een zeventienjarig meisje om het leven gekomen. Zeventien personen, onder wie vijf kinderen beneden de vijftien, liepen min of meer ernstige verwondingen op. De dader wist te ont snappen. Een Franse militaire patrouille heeft voorts in een gebouw van een boerderij nabij Relizane in Algerije acht doden en vijf gewonde Mohammedanen gevon den, die het slachtoffer waren gewor den van een overval door opstandelin gen. (U.P.-A.F.P.) kunnen doen, want daardoor geraakte zijn bus aan het slippen. De voorste Duitse bus zag het slinge rende gevaarte op zich af komen wes halve de chauffeur het voertuig voor zichtigheidshalve de berm in stuurde, waar het tussen de bomen bleef staan. De chauffeur van de Haarlemse bus kon zijn wagen niet meer onder contro le krijgen en ramde de Duitse touring car aan de linker zijde, tussen de stoel van de chauffeur en de eerste zitbank. Een "'rouw en een meisje, die daar za ten, raakten bekneld en werden zwaar gewond. Door de klap kwam de Haar lemse bus dwars over de weg te staan. In de bus hadden de inzittenden enkele seconden in doodsangst gezeten. Bijna allen vlogen door de klap tegen de ban ken voor hen. Velen verloren daarbij hun tanden. In de Duitse bus, die stil staand de klap had moeten opvangen, waren vele zwaar (12) en licht (18) ge wonden. De gewonden zijn opgenomen in de ziekenhuizen in Wezel en Dinslaken. De reconstructie van het ongeluk werd vergemakkelijkt door de omstan digheid, dat de chef van de verkeers politie in Wezel, met twee van zijn pa trouillewagens vlak achter de Neder landse autobussen-colonne reed en al les zag gebeuren. Hij zag zich genood zaakt, hangende het onderzoek, de chauffeur van de Nederlandse bus voor lopig in hechtenis te nemen. Waar schijnlijk zal hij worden aangeklaagd wegens het veroorzaken van dood door schuld. De Siegense atletiek-vereni- ging brak zijn Pinksterreisje naar Am sterdam af. Het Nederlandse reisgezelschap heeft de tocht in een andere, uit Arnhem ge charterde bus voortgezet. De 34-jarige Amsterdamse instrument maker K. C. N. en zijn elfjarig zoontje waren zaterdag op weg met het zojuist gereedgekomen motorjacht „Wetterwil- Ie". Zij voeren met dit jacht in de Gaasp tussen Diemen en Weesperkar- spel. De bedoeling was, dat zij het jacht voor een vriend naar de haven in Hil versum zouden brengen. Op een gege ven ogenblik ontstond er een ontploffing, waardoor het gehele dak van het jacht met een geweldige klap in de lucht vloog. Een steekvlam schoot omhoog. De heer N. en zijn zoon sprongen met ern stige brandwonden overdekt, overboord, doch wisten zwemmend de wal te be reiken. Het vaartuig kwam een twee honderd meter verder aan de walkant tot stilstand. De brandweer van Wees- perkarspel, die was gealarmeerd, kon alleen nog wat nablussen. Het jacht was inmiddels geheel uitgebrand. De schade bedraagt zesduizend gulden, wel ke niet door verzekering wordt gedekt. Zowel de heer N. als zijn zoontje wer den met een ziekenauto naar het O.L.V. Gasthuis in Amsterdam overgebracht. Vooral de jongen was er erg aan toe. Zondagmiddag zijn bij een verkeers ongeluk nabij Grevenbreich in Duits land een Nederlander gedood, twee zwaar en vier licht gewond. Zij zaten allen in een personenauto, afkomstig uit Rotterdam, die in botsing kwam met een Duitse personenauto. Hierin zaten twee personen, van wie er een, een vrouw, is overleden en de tweede werd gewond. Beide wagens werden geheel vernield. De Nederlander, die tengevolge van het ongeval is omgekomen, was de 73- jarige vader van de bestuurder van da auto. De twee zwaargewonden zijn in een ziekenhuis te Neuss opgenomen e» verkeren in levensgevaar. Aan de zeven belangrijkste grensover gangen aan de Belgisch-Duitse en de Nederlands-Duitse grens zijn op de Pink sterdagen 700.000 reizigers geteld. Uit Nederland kwamen ongeveer 500 auto bussen West-Duitsland binnen, uit Bel gië ruim 400. In omgekeerde richting was het verkeer bijna even groot. De grote toeristische drukte was met name in b.v. Bloemendaal merkbaar. Tijdens de Pinksterdagen hebben ongeyeer 3500 kampeerders elders een onderko men moeten zoeken. De beide kam peerterreinen in het nationale park De Nennemerduinen, die plaats bieden aan duizend kampeerders, waren namelijk Zaterdagmiddag al volledig bezet. Veel buitenlanders, in hoofdzaak Duitsers, Öie later in de middag arriveerden, heb ben de nacht in de duinen en zelfs langs de openbare weg doorgebracht. Ongeveer 14000 personen bezochten de Kennemerduinen. Het aantal bezoekers 'h 1957 aan dit nationale park is thans Ejeds de honderdduizend gepasseerd, dit is twee maal zoveel als verleden jaar om deze tijd. De grootste drukte in Bloemendaal heerste op Eerste Pinksterdag, toen in het verkeer verschillende malen op stoppingen ontstonden, wegens het be zoek aan de races te Zandvoort. Bijzonder druk is het ook geweest in de westhoek van Schouwen. Vrij dag reeds was de veerpont op het veer Zjjpe Anna Jacobapolder bij iede re vaart geheel gevuld met auto's van toeristen, die de Pinksteren op Schouwen-Duiveland kwamen door brengen. De stroom „weekend-gan gers" hield ook zaterdag en zondag aan. Het personeel van de veerboot sprak toen de verwachting uit, dat de stagnatie die deze veerdienst dik wijls ondervindt, Pinkstermaandag groter zou zijn dan ooit. Die verwach ting klopte precies. Des avonds stond I er een steeds groeiende file auto's, die omstreeks half elf meer dan 200 wagens telde, op een overzet te wach ten. Intussen tobde Utrecht met een Zwaar onweer, gepaard gaande met he vige regenval. Óp tal van plaatsen kon de riolering het hemelwater niet Verwerken, «vaardoor in tal van wijken overstromingen ontstonden. Kelders lie- Pen vol. Het water liep zelfs de wonin gen binnen. De brandweer kreeg ruim b0 aanvragen om hulp te verwerken, maar men is eerst later met pompin- stallaties uitgerukt, omdat de bliksem Jo de Utrechtse Dom was geslagen. De alarminstallatie reageerde onmid dellijk op deze blikseminslag, doch er Ontstond geen brand. Een bomaanslag in een dancing te Algiers heeft wederom een groot aantal slachtoffers geëist. Men ziet hier soldaten en leden van de reddingsploegen in het verwoeste lokaal. Irak. De premier van Irak. gene raal Noeri es Said, heeft zijn ontslag aangeboden aan koning Feisal. De vorst heeft hem verzocht in functie te blijven tot een nieuwe regering ge vormd zal zijn. Men verwacht, dat dit binnen enkele dagen zal gebeuren. Advertentie Het ziet er naar uit dat drie Britse vissers zondagavond bij Chichester aan de Engelse Kanaalkust het lflk gevon den hebben van de bekende kikvorsman Crabb, die in april van het vorig jaar verdween, toen hij naar algemeen wordt aangenomen een onderzoek in stelde naar de Russische oorlogssche pen, die op dat moment een officieel bezoek brachten aan Portsmouth. Het lijk, dat geruime tijd in het water moet hebben gelegen en waaraan het hoofd en de handen ontbreken, werd gevon den op ongeveer twintig kilometer af stand van Portsmouth. Bovendien was het gekleed in een rubber pak, zoals kikvorsmannen dragen. Van Crabb was voorts bekend, dat hij misvormde tenen had en het gevonden lijk zou ook der gelijke kentekenen hebben. De vissers troffen het lijk aan op een zandbank. Een woordvoerder van de Britse mari ne heeft verklaard, dat uitgezonderd Crabb geen lid van de Britse zee strijdkrachten wordt vermist. Men is een lijkschouwing begonnen. Mocht of ficieel worden vastgesteld, dat het li chaam van Crabb is, dan zal het raad sel van zijn dood nog steeds niet hele maal zijn opgelost. Crabbs verdwijning heeft indertijd veel opzien gebaard. De Sovjet-Unie zond een officiële nota, waarin ge protesteerd werd tegen het feit, dat een kikvorsman naar men aan neemt Crabb was gezien bij de Russische oorlogsschepen, waarmee Boelganin en Khroesjtsjev naar En geland waren gekomen. De Britse re- LIONEL CRABB gering sprak daarop haar leedwezen over het incident uit. In een officiële bekendmaking van het Britse ministerie van marine is in dertijd slechts gezegd, dat Crabb ver mist werd na een proefduik in de baal van Stokes in het gebied van Ports mouth en dat hij vermoedelijk omgeko men was. Premier Eden verklaarde vervolgens op aandringen van de La- bour-oppositie in het Lagerhuis, dat het niet in het openbaar belang zou zijn als bekend gemaakt werd onder welke omstandigheden Crabb vermoedelijk om het leven was gekomen. Wat er ge beurd was, was evenwel zonder toe stemming van de regering geschied, zo zei hij. In de Sovjet-pers werd het incident van de kikvorsman die bij de Russi sche schepen was gezien „een schen ding van het internationale recht" en een „inbreuk op de gastvrijheid" genoemd. De Britse oppositie sprak van een ..gro te blunder". (Rtr.-U.P.) Prins Charles van Engeland is het knippen van zijn amandelen nu weer geheel te boven en bezoekt weer zijn school in Kensington. Men ziet hier het achtjarige prinsje (midden) tijdens een wandeling door Londen met zijn onderwijzeressen en klasgenootjes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1