Belangstelling voor visserij op zandspiering Asmheïeh? Geldermans onbedreigd overwinnaar KLINGDECOR m Werken van „DE GROEP" uit Groningen Het koele bier- Visserijen Die Raeckse naar de hoofd klasse van de NEVOBO |iiffÉ Nog niet zekerdat dit roofbouw is N.V. DE HOÜTWERF Exposities in Leidse Lakenhal Shakespeare op het Engelse toneel Tien arrestaties NORIT Goede Pinkster in badplaats Ernstig ongeval van bekend Beverwijker Caravankamp in Wijk-aan-Zee mmm Laat Uw vakantie Uw maag! DINSDAG 11 JUNI 1957 PAGINA 3 Ronde van Beverwijk Dertien cent VERDWENEN MEISJES WEER TERECHT PIER was mooie zome twintiger Wat waren ze er trots op in Den Haag. En terechtEen frisse wandeling, een prachtig uitzicht en met uw liefste meisje een consumptie in de zon. Dit alles bood de Pier, en 't behoefde niet veel meer dan wat losse dubbeltjes te kostenKom daar nu eens om Troost uSteek - net als toen op de Pier - een altijd verse North State op. U betaalt wel wat meer dan het kwartje van vroeger, maar toch blijft North State in kwaliteit en prijs uw allerbeste koop Een slof verse North State sigaretten gratis de zuivere, milde Amerikaan door snelste omzet altijd vers 'Rook niet in bos en hei, zelfs geen North State Moedig optreden van redders Fiets gestolen INBRAAK IN IJMUIDEN Vaartjes haring voor zieken WIJK AAN' ZEE BURGEMEESTER HEES KAMPVLAG OPENLUCHTCONCERT Zeven personen naar het ziekenhuis CHR. J. DE GOEDE OVERLEDEN Ongevallen tijdens Pinksterweekeinde By het centraal vissery-laboratorium heeft men bijzondere belangstelling voor een nieuwe visserij, die de laatste we ken stormenderhand aan belangstelling wint. Het is de visserij op zandspiering. De Duitsers en Denen hebben zich hier mee al enige jaren intensief bezig ge houden en nu is het plotseling ook tot de Nederlandse vissers doorgedrongen, dat er een flinke boterham mee te ver dienen valt. De zandspiering wordt voor de industrie gevangen om verwerkt te worden tot vismeel en visolie. Deze industriële visserij, die zo plot seling nu ook tot Nederland is doorge drongen, terwijl daarnaast tientallen Duitse kotters de zandspiering in IJmui- den verkopen omdat het korte bij is dan naar de eigen haven terug te varen, werpt een groot aantal vragen op, die èn in de kring van het bedrijf èn bij de biologen zijn gerezen. Wordt hier roof bouw toegepast? Wordt hier het voed sel voor andere vis weggevangen?. Wordt de zandspiering op rigoreuze wij ze uitgeroeid? Bij de wetenschap is er over dit visje heel weinig bekend. Het is een visje, dat zich slechts gedurende een paar maanden van het jaar laat vangen. De kottervissers beweren, dat de zandspie ring geen voedselvis is, maar dat is niet juist. Men heeft de zandspiering wel degelijk teruggevonden bij het on derzoeken van de maag van andere vis b.v. de wijting. Het is echter niet be kend, of ook andere vis zich er mee voedt, b.v. tong. En ook weet men niet of de zandspiering een belangrijke plaats inneemt in de voeding van andere vis soorten of dat de zandspiering als voed sel voor anderen van ondergeschikte betekenis is. In het buitenland wordt reeds een in tensief onderzoek ingesteld naar de be tekenis en de gedragingen van de zand spiering. Ook in het centraal visserij laboratorium te IJmuiden zal men de Advertentie De nieuwe en moderne THANSROID-kuur geeft langs HYGIËNISCHE weg direct ver lichting van pijn, jeuk, gevoel van brande righeid, obstipatie en andere nare klachten. Tenzij Uw arts anders voorschrijft: Een voudig één tablet met een slokje water INNEMEN voor elke maaltijd, gedurende vier dagen en de onaangename verschijnselen verdwijnen! Bovendien normaliseert de in TRANSROID aanwezige lichte laxans de darmwerking waardoor eventuele herhaling wordt tegen gegaan. HERVINDT U ZELF door TRANSROID. HygiënischGemakkelijkSnelwerkend. Kuurverpakking van twaalf tabletten bij alle apothekers en drogisten verkrijgbaar. Transchemie N.V.. Keizersgracht 702, A'dam De ronde van Beverwijk, tweede Pinksterdag door de rennersclub Ken- nemerlanU georganiseerd, is een groot succes geworden voor de in vorm zijn de Beverweker Ab "reldermans. Met twee ronden voorsprong op het peleton en één op zijn grootste rivalen ging hfj als overwinnend gladiator door de fi nish. Voor deze ronde bestond een grote belangstelling. Een goede 3000 toe schouwers stonden rond het parcours opgesteld en konden vooral in het laatst der wedstrijd genieten van een span nend slot dat zo glorieus voor Gelder- mans eindigde. Voor de 100 km, onge veer 85 ronden, gingen 65 renners van start af. AI in het begin namen de renners De Groot, Pronk, Zutt en Plasmeyer een voorsprong, die zij op voerden tot een halve ronde. Het gehele veld maakte er zich weinig druk over Men verwisselde onderling eens van plaats maar van een achtervolging was geen sprake. Jammer was het, dat De Nijs bij een valpartij betrokken was, die hem behalve een grote achterstand later ook het beëindigen der strijd pe- zorgde. Toen er 50 km gereden was, bleek het dat een ronde zeer snel gaat, want men had dit in 1 uur 8 minuten en 50 seconden afgelegd. De koplopers zagen dat hun uitlooppoging niet gevolgd werd en deden het kalm aan, zo kalm zelfs dat de wedstrijdleiding tot twee maal toe hen geen premie toekende we gens het niet leveren van strijd Met nog een dertig ronden te rijden kwam er een klein beetje meer strijd in het peleton en zagen we Geldermans snel enige malen weglopen, maar hij werd o.a. door M. Snijder teruggehaald Maar dan kwam er toch beweging in het peleton en met nog een twintig ron den te rijden trokken onder aanvoering van Geldermans vijf renners uit het pe leton weg. Na aanhoudend jachten kregen ze contact met de kopgroep die nu ook de snelheid op moest voeren. Geldermans nam dan de kop, maar liet zich spoedig terugvallen. Toch wist de ze groep een ronde te nemen en angst vallig dicht bleef men bij elkaar Toen de rondewjjzer nog elf ronden aangaf, sprintte Geldermans weg en het hele koppeleton was hierdoor verrast. Het néra ™Jnel' dat direct een driehon- voorlag. Niemand kon hem Si tlrZJl ïirer!- H'j nam in zijn vaart Hq a,nhtVr ilpel ™ee' die met een ron de achter aan z1Jn wiel bleef haneen Ontzettend snel gingen deze twee ren ners over de baan. Luide aangemoe digd door de duizenden snelde Gelder man naar de laatste ronden en juist bij het ingaan der laatste ronde kreee hij contact met de kopgroep en bezorg de deze ook een ronde en de overigen een tweede ronde. Het was een span nende rit, waarbij het alleen jammer was, dat de jeugdige renner Van Keulen uit Heemskerk naar het ziekenhuis moest wegens een opgelopen armbles- sure. Vooraf hadden de nieuwelingen over een afstand van 60 km strijd geleverd en hier won C. Lute uit Castricum in een goed doordachte race. Met grote voorsprong ging hij in 1 uur 27 minuten 25 seconden als eerste over de eind streep. Na afloop heeft voorzitter P. Schipper de uitslagen bekend gemaakt en reed Ab Geldermans zijn ereronde. De uitslagen luidden: 100 km ama teurs, met twee ronden voorsprong: 1: Ab Gcldermans, 2 uur 20 minuten 5 se conden; 2: M. Snijders, Halfweg: 3: H. van Weeren, Haarlem; 4; L. Stoete, Amsterdam; 5: C. Visser, Santpoort; 6; K. de Groot, West-Graftdjjk; J. Blotjes, Alkmaar; 8: C. H. Plasmeyer, Voorhout; 9: H. Hendriks, Heemskerk; 10; C. van Leeuwen, Gouda. Nieuwelingen 60 km: 1: C. Lute, Cas tricum; 2; J. J. Hopman, Egmond aan de Hoef; 3: F. Tel Zaandam; 4: G. Wesseling, Amsterdam; 5: H. Olden burg, IJmuiden; 6: T. Snijders, Half weg: 7; R. Redeker, Amsterdam; 8: L. Heunders, Amsterdam; 9: A. van der Bos, Beverwijk; 10: C. van der Aar, Hraalem. ontwikkeling van deze nieuwe visserij nauwlettend in het oog houden. Regel matig worden monsters genomen uit de aangevoerde hoeveelheden. Daarbij bevindt zich ongeveer 10 pet. andere vis, voornamelijk horsmakreel, wijting en kabeljauw. Het opmerkelijke is, dat deze bijvangst uit marktwaardige vis bestaat. De vissers zoeken deze er dan ook uit om ze normaal in de afslag voor de consumptie te verkopen. De buiten landse vaartuigen, die in IJmuiden voor de industrie lossen, sorteren hun vangst niet en leveren alles zonder meer af aan de vismeelfabriek. De vismeelfabrieken betalen er een prijs voor, die draait om de dertien cent per kilo. De prijs is afhankelijk van het vetgehalte. Uit de aangevoerde partijen worden monsters getrokken en aan de hand daarvan wordt de prijs be paald. De zandspiering laat zich nor maal verwerken tot vismeel en visolie. Voorlopig kunnen de biologen nog geen antwoord geven op de vraag of met het vangen van zandspiering de an dere visserij op de lange duur ongunstig wordt beïnvloed. De vissers zeggen: Spiering is vis als er anders niet is. Daaruit kan men concluderen, dat de vissers er alleen een lonende visserij in zien als de andere vormen van vis serij tijdelijk niet rendabel zijn. In wetenschappelijke kringen acht men het helemaal niet uitgesloten, dat de visserij op zandspiering wel eens gunstig zou kunnen blijken voor de an dere visserij. Het is b.v. zeer wel denk baar, dat de zandspiering als een soort „onkruid" in de Noordzee het voedsel wegneemt voor andere belangrijker vis soorten. Iets dergelijks heeft zich afge speeld in het IJsselmeer, waar de pos, die op de consumptiemarkt nagenoeg geen enkele waarde heeft, veel en be langrijk voedsel verorberde, dat daar door niet ten goede kon komen aan andere, marktwaardige vis. Een andere, niet minder belangryke vraag is, wat de kottervissers over een maand zullen gaan doen, als de zandspiering zich niet meer Iaat van gen. Eenmaal de smaak van deze visse rij te pakken hebbende, zouden ze wel eens nog een ander voorbeeld van de Duitsers en de Denen kunnen gaan vol gen, de visserjj op zeer jonge haring, eveneens ter levering aan de vismeel- industrie. Er zijn stemmen opgegaan, dat deze laatste visserij niet zonder invloed is gebleven op de uitkomsten van de haringvissery in de Noordzee en onder de Engelse Wal, die de laat ste jaren aanmerkelijk is gedaald. We- tenschappeiyk staat dit echter helemaal niet vast. Teneinde meer over de gevolgen van deze visserij op zeer jonge haring aan de weet te komen zullen in de komende tijd visserij-onderzoekingsvaartuigen van diverse landen naar deze visgron den gaan Duitse Bocht en voor de Deense kust om daar te proberen door middel van echo's iangs bepaalde raaien de talrijkheid van de daar aan wezige jonge haring vast te stellen. Men hoopt dit althans uit de echogram men te kunnen aflezen. Omdat alle andere pogingen tot dan toe vruchteloos waren gebleven, heeft de Velsense politie Tweedy Pinksterdag een extra politiebericht laten uitgaan via de radio met het verzoek te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van de 14-jarige Annie van den Hout, en de 15-jarige Marina Hartendorp, die er uit zien als meisjes van 17 en 18 jaar en die sedert woensdagavond spoor loos waren. Geschrokken van het radiobericht zijn de twee meisjes gisteravond laat naar IJmuiden teruggekeerd. Eigener bewe ging hebben zij zich weer bij hun ouders gemeld, nadat zij het hele land door getrokken waren. Advertentie De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken, tafels, bars enz. enz. Kampersingel 20-24 - Tel. 0 3500-119,22 Advertentie V Luchtfoto K.L.M. Hebt u ook nog andere goede en interessante foto's uit de twintiger jaren Zend ze inVermeld naam en adres (in blokletters) op de achterzijde van de foto. Adresseer aan: North State, postbus N 3001, Amsterdam. Indien wij de foto geschikt achten en voor publikatie gebruiken, is een slof fabrieksverse North State sigaretten uw deel. Alle foto's, ook de gebruikte, worden teruggezonden. Quality since 1873 Manufactured for the Successors to Brown Williamson Tobacco Corporation. Louisville, Ky. U.S.A. (Van onze correspondent) Twee tentoonstellingen plaatsen de Leidse „Lakenhal", na een periode van gesloten zijn, weer in de belang stelling: een tentoonstelling van mo derne kunst van Groningen en één van „Shakespeare op het Engelse toneel". De eerste expositie vraagt aandacht voor het werk van de laatste dertig jaar van „de Groep", een Groningse schilderbent. De tentoonstelling, die was opgezet als jubileum-geschenk voor de Groningers, heeft al een kleine om gang door ons land gemaakt vóór zij in Leiden terechtkwam. Het gelukkig gevolg is, dat een grotere kring van belangstellenden met het opmerkelij ke werk van deze groep uit een excen trisch gebied van Nederland kan ken nismaken; werk, dat we met de naam Gronings expressionisme zouden willen aanduiden. De stijl van deze Groningers is het meest verwant aan het Duitse expres sionisme; deze verwantschap is niet op de eerste plaats tot de topografie terug te brengen. Spoedig na de oprichting was er onder de Groningers van wie wjj noemen: Wiegers, Altink, Steen- meyer, Martens en Dijkstra, een streven om zich van het epigonisme van de Haagse school los te maken. De vlam van een eigen schilderspas sie laaide eerst hoog op, toen Jan Wiegers terugkeerde van een verblijf in Davos, waar hij de Duitse expressio nist Ernst Ludwig Kirchner had leren kennen. Kirchner was de man, die in 1903 met enige geestverwanten „Die Brucke" had opgericht. Wiegers was het kanaal, dat Gronings schilderleven met het Duits expressionisme bevloeide en vruchtbaar maakte. Het gaf bijvoorbeeld wasdom aan het talent van wijlen de schilder- drukker H. N. Werkman, die zijn eigen internationaal befaamde ex pressie vond in een vermenging van Zaterdagmiddag is de 9-jarige P. de R. in de haven bij de PEN-centrale te Velsen-Noord te water geraakt. Op zijn hulpgeroep begaf een 23-jarige fabrieks arbeider uit Velsen-Noord zich gekleed te water doch het gelukte hem niet de jongen naar de kant te krijgen. Intussen had ook de Beverwijker G. de W. zich gekleed te water begeven en hij slaag de er in, de jongen aan de wal te bren gen. De knaap was reeds buiten be wustzijn, maar in de verbandkamer van de Hoogovens slaagde men er in de levensgeesten weer pp te wekken. Op de tweede Pinksterdag kwam een bezoeker van hotel Borst te Bakkum tot de onaangename ontdekking dat zijn voor het hotel (onbeheerd) geplaatste rijwiel was verdwenen. De rijkspolitie werd gewaarschuwd en het gelukte deze om in enkele uren tijds het rijwiel op te sporen. Twee knapen uit Amsterdam van 15 en 17 jaar en in het kampeercentrum verblij vend, bleken de daders te zijn. Tijdens de Pinksterdagen heeft de Velsense recherche een viertal inwo ners van 1823 jaar aangehouden, die betrokken zijn bij vijf inbraken, de laatste weken te IJmuiden gepleegd. Het betreft hier o.a. inbraken in een fabriekskantoor, de gemeentelijke vis- serijschool en de Insingerschool. Zij zullen ter beschikking van de officier van justitie te Haarlem gesteld wor den. Voorts werden drie Haarlemmers en een IJmuidenaar aangehouden, die ten nadele van twee aannemersbedrij ven te IJmuiden o.m. bij de tunnelbouw en bij woningbouw grote hoeveelhe den ijzer en rubberkabel hadden ont vreemd. Een gedeelte van de buit kon achterhaald worden. De gearresteerden zullen ter beschikking van de officier van justitie te Haarlem gesteld wor den. Eenzelfde lot ondergaat een inwoner van Velsen, die zich schuldig heeft gemaakt aan een ernstig zedendelict met een minderjarig meisje. Tenslotte werd gearresteerd de zonder vaste woon- of verblijfplaats in Velsen aan getroffen W., die zich ten nadele van een bevriende relatie aan diefstal van geld had schuldig gemaakt. Je hoeft niet in het welbekende Hof- brauhaus in Miinchen achter een reus achtig glas bier gezeten te hebben, om te weten wat bierdrinken is. Het is daar een uitstekende gelegenheid om het te leren, daar niet van, maar och, je kunt ook hier in Nederland ruimschoots je licht opsteken over wat bierdrinken is en over alles wat er voor nodig is om het de kastelein mogelijk te maken een glas bier te tappen. Er zijn in Nederland tweeën veertig werkende brouwerijen, zo la zen we in een geschrift over de brouw- nijverheid, dat we een dezer dagen in handen kregen. Die brouwerijën pro duceerden in 1956 gezamenlijk ruim tweeëneenhalf miljoen hectoliter bier. Ongeveer tweezevende van die pro- duktie ging naar het buitenland, de rest werd door onze landgenoten, met een verbruik per hoofd van zeventien liter, opgedronken. Het Nederlandse aandeel aan de wereldbierproduktie bedroeg in 1955 nog geen procent. Maar van de wereldhandel namen de Hollandse kooplieden meer dan een vierde voor hun rekening. De Nederlanders gaan geleidelijk aan wat meer bier drinken. De be kende slagzin „Het bier is weer best", en de collectieve reclame-campagne kosten vijf tot zes ton per jaar die daarachter steekt, zijn niet vreemd aan dat verschijnsel. Sinds 1949, toen die campagne werd ingezet, is het verbruik in ons land met zeven liter per hoofd per jaar gestegen. Een van de oorzaken van het stijgende bierver- bruik is ook de verbeterde verzorging van het bier bij de tussenhandel. Niet voor niets werd in 1951 de „Bier- wacht" ingesteld, een gezamenlijk or gaan der brouwerijen dat de tapinstal laties en bierleidingen gewichtige schakels in de leveringsketen bij de horecabedrijven op geregelde tijden op de juiste wijze doet reinigen. Ze ventien bierwachten rijden momenteel door Nederland rond. Het bevorderen van de kennis van het biertappen heeft er ook aan meegewerkt dat men meer dan voorheen geneigd is bier te drin ken. Dit jaar zullen lustrumbiertap- wedstrijden worden georganiseerd. Een interessante geschiedenis heeft het koele glas bier, dat vooral 's zo mers vaak zo welkom is, achter zich. Niet al te voorzichtige schattingen le ren, dat het bier bijna zesduizend jaar geleden voor het eerst moet zijn ge dronken. Een bloeiende brouwindustrje ontstond in ons land pas in de vijf tiende en zestiende eeuw. Had Delft omstreeks 1500 niet honderd brouwe rijen? En Gouda in 1550 niet honderd- zesentwintig? Het verbruik bereikte waarschijnlijk eerst in de zeventien de eeuw het hoogtepunt met omstreeks driehonderd liter per hoofd van de bevolking per jaar. Bier kon toen prak tisch als enige drank gedronken wor den zonder gevaar voor besmetting door bacteriën. Het verbruik is terug gelopen door de opkomst van andere dranken en door andere levensgewoon- j-erb maar, opvallend sterker dan in net buitenland. Want in België is het gebruik momenteel honderdtwintig li ter, in Engeland tuchtig, in Duitsland zeventig en in Amerika omstreeks vijf enzestig liter per hoofd per jaar. Daar bij steekt Nederland met zeventien liter sterk af. Misschien is het voor de vakantie wei een aardig idee om eens in een brouwerij te gaan kijken hoe bier eigenlijk gebrouwen wordt, en om te zien met wat voor zorg het produkt tijdens het bereidingsproces wordt om ringd. Het proces is uiterst interes sant. U zult vier afdelingen zien, mou terij, brouwerij, tapperij en botte larij. In die bottelarij staan soms ap paraten die achttienduizend flessen per uur kunnen vullen. Maar pas tij dens de onderneming op voor natte voeten. In een grote brouwerij in Rot terdam hebben we ervaren, dat er voor het schoonhouden van het geheel evenveel water wordt gebruikt als in heel de stad Delft. En dat is nogal wat. Wederom is in IJmuiden een in braak gemeld, namelijk in een manu facturenzaak, waar men zich toegang had verschaft door verbreking van een ruit in de deur van de winkel. Uit de winkelvilla werd een bedrag van on geveer f 160 ontvreemd. In verband met de stand van het onderzoek kun nen geen nadere details gegeven wor den. De R.U.A., Radio-Uitzending Afdeling Ziekenhuizen in Noord-Holland, heeft in de week van de haringrace een gesprek via Scheveningen-Radio gevoerd met de schipper van de Rijnmond III KW 44. Het gesprek werd op de band opgeno^ men. Tijdens dit gesprek beloofde de schipper aan de zieken, die de uitzen ding zouden beluisteren, malse maat jes. De afgelopen week is deze belofte gestand gedaan. Er werd in het Anto- nius-ziekenhuis in IJmuiden-oost een vaatje haring bezorgd en eveneens ge beurde dat in het Liduina-ziekenhuis in Purmerend. De aanvoer aan de zaterdagmarkt te IJmuiden, totaal omvattend 2.850 kis ten vis, werd geleverd door drie loggers en 32 kotters. Er waren 450 kisten schel vis, 105 kisten kabeljauw en gul, 40 kis ten koolvis, 65 kisten wijting, io kisten haring, 700 kisten makreel. 5 kisten tar bot, 400 kisten schol, 160 kleine kistjes haring, 585 stuks stijve kabeljauwen en ongeveer 30.000 kilo tong. Met twee zondagen in het vooruitzicht bereikten de prijzen zaterdag geen gro te hoogte. Het was voor de handel niet meer doenlijk de aanvoer nog voldoen de over de detailhandel te distribueren. De export hield sommige prijzen nog op een aardig niveau, zoals bij de tong, hoewel' ook daar toch nog een kleine daling viel te constateren. Grote tong noteerde ƒ3,40 tot ƒ3,50 per kilo, gr. middel 3,10 tot 3,30 kl. middel 2,70 tot 2,80, tong I 2,70 tot 2,80 en tong II 2,20 tot 2,30 per kilo. Groot middel schol werd gewaardeerd op 44 tot 49,- per kist, de schol II 0p 35,- tot 28,- per kist. De makreel was goed koop met 10,- tot 14,- per kist, ter wijl de kleine kistjes haring meer af trek hadden met 9,- tot 11,-. Dé schelvisprijzen waren zeer laag Gr schelvis 16,- tot 12,- per kist gr' middel 16,- tot 10,-, kl. middel 15,- tot 9,-, pennen 13, tot 10, en braat ƒ13,- tot ƒ11,- per kist. De wijting daar entegen wist het tot 18,- per kist te brengen. De regels grote stijve kabel jauwen kwamen op 71,- tot 90,-, de kleine op 40,- tot ƒ48,-, terwijl de kis ten kabeljauw van de hang gingen voor 71,- tot 85,- per 125 kg. De zwarte koolvis deed het ook niet slecht met 61,- tot 68,- per 125 kg en de witte liet 72,- noteren. De leng deed 57,-, grote gul 28,- tot 33,- en middel gul 20, tot ƒ25,- per kist. Voor de woensdagmarkt was Tweede Pinksterdag al binnen de treiler Cura cao IJM 99 met 420 kisten verse vis. De schrale visserij is tot het einde van de week gebleven. Op de kust brachten de kotters het niet verder dan dag- vangsten van gemiddeld 40 tot 50 kilo tong met 10 tot 15 manden bijvis. De loggers op 't Zand moesten zich tevre den stellen met dagvangsten van slechts 40 tot 50 manden hoops. De treilers ga ven er vangsten door van 100 tot 120 manden hoops. Het Pinksterweekend was voor en kele Haarlemse volleybalverenigingen byzonder succesvol. Het herenteam van die Raeckse slaagde er door een ver diende 32 zege tegen Leidse Profes- sorenwijk in een plaats te veroveren in de hoofdklasse van de NeVoBo, terwijl de Haarlemse eerste klasse kampioen, de herenploeg van Velox, een plaatsje veroverde in de Overgangsklasse van de volleybalbond, waarin dit Haarlemse team evenals de Haarlemse Volley Spelers (HVS) zal worden onderge bracht. Helaas was het damesteam van die Raeckse in de Rotterdamse Ahoy Ener giehal niet zo gelukkig. Met SVV (Utrecht) en Amstelland (Amsterdam) moest worden gestreden om twee plaat sen in de hoofdklasse. De dames van die Raeckse speelden tegen het Utrecht se SVV uitstekend en behaalden een onverwachte grote zege. Helaas stelde die Raeckse tegen het zeer zwakke Amstelland teleur. Het moest met een nederlaag genoegen nemen. Door deze onverwachte nederlaag is het nood zakelijk opnieuw een competitie voor alle teams vast te stellen, aangezien de deelnemende ploegen met gelijk aantal punten eindigden. Vermoedeijlk zullen deze wedstrijden eerst in september worden gespeeld. Het negental van TYBB heeft deze week wel bijzonder teleurgesteld door in de eerste klasse in eigen omgeving te verliezen van Schoten. Door deze nederlaag is het thans vrijwel zeker dat het Heemsteedse Pinguins de kam pioenstitel voor het grijpen heeft. De strijd om de onderste plaats tus sen Rooswijk (Beverwijk) en OVVO uit Amsterdam is in een kleine zege voor de Amsterdamse dames geëindigd. Twee Beverwijkse speelsters konden het ter rein niet tijdig bereiken. Na afloop werd door Rooswijk protest aangete kend. De uitslagen waren: Eerste klasse: PinguinsHCK 87 SC HaarlemHHC 94 OVVORooswijk 97 (o.p.v. Rooswijk) TYBB—Schoten 6—8 De belangrijke ontmoeting in de twee de klasse tussen EDO en RCH eindigde in een grote 194 zege van EDO. He laas was RCH bijzonder gehandicapt door vakantie van enkele speelsters, die onvoldoende vervangen werden. De stand in de eerste klasse is thans: Pinguins (H'stede) SC Haarlem HHC (Haarlem) TYBB (H'lem) Schoten (H'lem) HCK (Haarlem) OVVO (A'dam) Rooswijk (B'wijk) HHCPinguins, De voornaamste wedstrijden zijn deze week: Eerste klasse: Dinsdag 11 juni: Schoten—OVVO. Donderdag 13 juni: HCKSC Haar lem. Vrijdag 14 juni: RooswijkTYBB. Advertentie niet bederven door Verandering van voedsel en lucht - daar komen gemakke lijk maag- en darmstoomissen van. Laat Uw vakantie niet be derven. Neem Norit mee op reis! tegen maagen darmstoomissen Het was zaterdag al te zien, dat Wijk- aan-zee een goede Pinkster tegemoet ging. In lange rijen naderden de auto's, waaronder vele met Duitse nummer borden, en tegen de avond heerste er reeds een grote en gezellige drukte. De eerste Pinksterdag is een topdag geworden, waarop de gehele dag onder hoogspanning gewerkt is in de verschil lende gelegenheid. Aan het strand was het enorm druk, zelfs tot laat in de avond. Er kwamen vele bussen met toeristen het dorp binnen, onder andere Duitse bussen voor overnachting. Allen konden in de badplaats onderdak vinden. Waren tweede Pinksterdag de weers omstandigheden iets minder, niettemin heerste er een opgewekte drukte, mede door de honderden bezoekers uit de naaste omgeving, die enkele uren in de badplaast kwamen vertoeven. Burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk heeft zaterdagmiddag door het hüsen van de nieuwe kampvlag voor kamp Aardenburg het kampeer- seizoen officieel geopend. In zijn toespraak heeft de burgemees ter het van grote betekenis genoemd, dat kampen als deze de mensen de kans bieden los te komen uit de ar- beidsbeslommeringen. Hoewel het kamp in verband met de geplande dorpsuitbreiding zal moeten verdwijnen, hoopte de burgemeester, dat een ander geschikt terrein gevonden zou kunnen worden. Het dochtertje van de kamp houder bood mevrouw Bruinsma bloe men aan, waarna de secretaris even eens Bruinsma geheten de burge meester een familiewapen aanbood. In de tuin van oud-Wijk-aan-Zee heeft Arion zaterdag onder' gunstige weers omstandigheden het eerste zomer avondconcert van het seizoen gegeven in het kader van de V.V.V.-iestivitei- ten. Het korps dat zeer de aandacht trekt heeft op voortreffeiyke wijze de num mers gespeeld waarmee onlangs op het concours veel succes werd geoogst. Het publiek, dat in groten getale toe luisterde, dankte met een hartelijk en langdurig applaus. de schilder- en drukkunst. In Leiden troffen wq naast werk van Wiegers en Werkman, doeken aan van o.m. Johan Dijkstra, Jacob Gerard Han sen, Jan Jordens en de jongeren Fie van den Berg-Werkman en Harchie Lickman. De tweede expositie in dit intieme Leidse museum werd verzorgd door de British Council. Zij geeft een belang wekkend inzicht in de Shakespeare-ver- tolking in de 17e, 18e, 19e en 20e eeuw. Aan de hand van aardige maquettes kan de bezoeker zien hoe de vorm van het theater was in de tijd van Shake speare. Elke era zo wordt op deze tentoonstelling duidelijk kende haar eigen kenmerkende dramaturgische op vatting van Shakespeare's toneel. Via een tijdperk van pathetiek in een vorige eeuw, kwam men tot versobe ring en realisme, dat zelfs Macbeth in plusfours deed stappen. In de huidige tijd bestaat het streven Shakespeare weer in zijn eigentijdse trant en taal terug te voeren. Zaterdag j.l. opende dr. J. M. Roo- senschoon, chef van de afdeling onder wijs van de gemeente Leiden, na een inleiding door de' heer Ronold Crichton, deze tentoonstelling. De eerste Pinksterdag heeft wel een heel tragisch verloop gehad voor de zaadhandelaar C Tijms van de Kuikens- weg te Beverwijk die in de middag van deze zomerse dag huiswaarts keerde van een bezoek aan zijn moeder die in Noordwijk verpleegd wordt. Op de terugweg onder Lisse reed hij met grote snelheid tegen een boom en alle zeven inzittenden werden min of meer zwaar gewond naar het Rode kruis ziekenhuis in Beverwijk vervoerd. Uit de verklaringen blijkt dat Tijms, onder Lisse een auto wilde passeren. Waarschijnlijk door een moment van duizeligheid verloor hij de macht over het stuur en vloog met grote snelheid tegen een boom. De gevolgen waren ernstig voor de inzittenden. Behalve de bestuurder za ten in de auto zijn ruim zeventig-jarige vader de heer H. Tijms, en voorts zijn vrouw en vier van zijn kinderen. Toen politie en medische hulp kwam opdagen, bleek het dat de oude heer Tijms een hersenschudding had. Hij was met het hoofd door de voorruit geslagen. Mevr. TijmsWeeda had een verbrijzeld been en vele kneuzingen. Het vierjarig doch tertje was er met een schedelfractuur het ergste aan toe terwijl de andere kinderen bovenbeen-fracturen hadden opgelopen. De bestuurder zelf had rib- kneuzingen en verschillende wonden opgelopen, maar was er het beste van allen van afgekomen. Alle slachtoffers werden naar het Rode Kruis-ziekenhuis in Beverwijk ver voerd, waar hun toestand in de loop van Tweede Pinksterdag van die aard was, dat de doktoren voor geen van hen levensgevaar aanwezig achtten. Dit ongeluk heeft vooral in tuinders kringen grote deernis verwekt, daar de heer Tijms een goede bekende van velen is door zijn vele relaties. Vorige week is op 64-jarige leeftijd in Haarlem overleden de heer Chr. J. de Goede, die vooral in de dertiger ja ren grote bekendheid genoot als bloem bollenkweker en tevens tot de oprichters behoorde van de bloemenveiling het Centrum te Beverwyk. Tezamen met de heren J. Schoehuis A. van der Wel heeft hij de bloemen veiling het Centrum opgericht en be hoorde tot de eerste directeuren der veiling. Hij heeft een bloembollen- kwekery gehad onder Wijk-aan-Zee na bij Tussenwijk. Deze kwekerij moest hij opgeven omdat de gronden daar door de droogte niet meer te betalen waren. Hij is naar Haarlem gegaan en heeft zich op een bedrijf in Santpoort op de gla diolen-teelt toegelegd. Vele nieuwe soor ten zijn door hem naar voren gebracht en behoren nu nog tot de goede han delssoorten. Tijdens het Pinkster-weekeinde heb ben zich te Beverwijk ondanks de enor me drukte slechts enkele verkeerson gevallen voorgedaan. In één geval had den deze ongevallen ernstige gevolgen. De 19-jarige bromfietser B. de V., die met grote snelheid over een der paral lelwegen van de Breestraat reed, kwam in botsing met het 14-jarig meisje 1. Z., dat overstak. Beiden vielen. De brom fietser liep een schedelbasisfractuur op, het meisje een lichte hersenschudding. Beiden zyn ter verpleging in het Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen. Op de Alkmaarseweg is een Volks wagen bestuurd door J. R. L. in botsing gekomen met de plotseling de rijbaan overstekende 30-jarige bromfietser C. M. v. O. De bromfietsed is met een hersenschudding en enkele verwondin gen in het Rode Kruis Ziekenhuis op genomen. De verdere ongevallen leverden slechts materiële schade op. 2500 kg hooi ter waarde van 200 ging maandag verloren bij een vermoedelijk door onbevoegden aangestoken brandje bij de landbouwer S. in de Wijkermeer- polder te Beverwijk. Een zware vrachtauto, die uit de Hobbemastraat de Breestraat te Bever wijk wilde inrijden, heeft zaterdagmid dag een grote spiegelruit van de firma K. vernield. Binnenkort zal Wjjk-aan-zee kunnen beschikken over een gunstig gelegen caravan-kamp. Het terrein, gelegen voor het natuur vriendenhuis de Banjaert is daartoe ge schikt bevonden. Voor ten hoogste veer tien dagen zullen hier caravans ge plaatst kunnen worden. Een faciliteit, die de naam van de badplaats onge-- 1 twijfeld ten goede zal komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3