Bourgès-Maunoury vormt een nieuwe Franse regering Assemblée beslist morgen over investituur Men moet willen de mens niet aanpassen De arbeider en zijn vrije-tijds- besteding PINKSTERKABINET-ZOLI BIEDT ZIJN ONTSLAG AAN K ru iswoord raadse l ERIC DE NOORMAN Kabinet-Mollet zonder Mollet? Regering-Mollet biedt ontslag aan Slot van lustrum-symposium Geboortebeperking ondeugdelijk om energietekorten te bestrijden Bezwaren tegen betaald werk voor eigen rekening Premier wenst niet te regeren bij de gratie van uiterst links en rechts Thans vervroegde verkiezingen? rivier Prins Bernhard presideert congres E uropees-Amerikaanse verenigingen Groot wild richt veel schade aan op de Veluwe Mgr. Lemmens reikt missiekruisen uit Dr. van Rhijn spreekt over 10.000ste schip in Rotterdam Stemcommissie had zich verteld „De modernste van alle prinsen Drankverbruik neemt nog steeds toe DINSDAG 11 JUNI 1957 PAGINA 4 Plechtigheden te Venlo 8 9 10 11 Collecte Blauwe Week brengt f 100.000 op (Van onze Parijse correspondent) Nadat het Elysée gistermiddag offici eel bekend had gemaakt dat de Presi dent der Republiek het ontslag van Guy Mollet had aanvaard en dat hy Bour gès-Maunoury had aangewezen om een nieuwe regering te vormen, heeft de laatste vanmorgen in alle vroegte mee gedeeld, dat zijn kabinet al klaar is. Vorige week woensdag had president Coty hem aangezocht de regeringsop dracht te aanvaarden. Vermoedeiyk zal Bourgès-Maunoury morgen voor de Na tionale Vergadering verschynen om haar de vereiste investituur te vragen. Van hetgeen men ten aanzien van de samenstelling van Bourgès' ministerie als vaststaand meent te kunnen be schouwen, behoort voor wat de perso nen en de met die personen samenhan gende politiek betreft, het volgende tot het meest belangrijke. De socialist Pi- neau zou het ministerie van Buitenland se Zaken blijven beheren en de soci alist Lacoste zou minister blijven voor Algerije. Dit laatste zou de voornaamste reden zijn, waarom de eveneens socialistische minister voor „Frankrijk overzee" in Mollets kabinet, de heer Deferre, er voor bedankt heeft deze post te blijven bekleden in de nieuwe regering. De heer Deferre zou van het Algerijnse be leid, waarvan tot nog toe Lacoste de voornaamste belichamning is geweest, slechts nadelige terugslag verwachten voor de „liberale", op gewestelijke autonomie gerichte politiek tegenover „zwart Afrika", waaraan zijn naam in het bijzonder is verbonden. Er zou. tussen de Franse politiek voor zwart Afrika en die voor Noord-Afrika een disharmonie bestaan, waarmede hij zich niet langer wenst te verenigen. De leider van de radicale Kamerfrac tie in de Nationale Vergadering, Dala- dier, die Bourgès-Maunoury gaarne als minister van staat in zijn regering had opgenomen of die gaarne als minis ter van staat daarin opgenomen had willen worden zal tenslotte geen deel uitmaken van de nieuwe formatie, zulks omdat de Republikeinse Volksbe weging verklaard heeft dat de opname in de nieuwe regering van een zo on- Europees denkend man en uitgespro- Tijdens het Lustrum-Symposium van de Universiteit van Amsterdam over Bevolkingsgroei en Energievoorziening is door alle sprekers steeds zeer sterk de nadruk gelegd op de noodzakelijk heid van ontwikkeling en besparing van energie gezien het dreigend tekort binnen 200 jaar en op de onontkoom baarheid van internationale samenwer king om economische en politieke rede nen. Prof. mr. A. Tammes schetste de groei van deze internationale samen werking tot op dit moment. Voor de tweede wereldoorlog hielden de overigen? reeds ontwikkelde interna tionale organisaties zich nog niet be zig met het energievraagstuk. De ont wikkeling echter, tijdens deze oorlog, van de kernenergie, voortgekomen uit sluitend uit militaire motieven, werd in 1946 aanleiding tot de eerste inter nationaal behandelde voorstellen tot op richting van een Atomic Development Authority. Aanvankelijk speelde de angst voor een atoomoorlog een grote rol; men kreeg echter ook het inzicht, dat een supra-nationaal orgaan over de vrijgekomen atoomenergie zou moeten kunnen beschikken. Deze organisatie zou als nevendoel hebben de ontwape ning. Toen Rusland echter in 1949 ge heel eigenmachtig zjjn eerste atoom bom tot ontploffing bracht, was hier mee meteen het hele plan getorpe deerd. Deze plannen hebben, speciaal onder invloed van president Eisenho wer, in 1956 geleid tot de oprichting in beginsel door 70 staten van een In ternationale Organisatie voor Atoom energie, nu echter op basis van vrij willigheid, dus zonder supra-nationaal karakter. Haar taak zal zijn de aan koop, produktie en distributie van atoomenergie voor vreedzame doelein den, onder effectieve controle en inspec tie tegen militair gebruik. In dit ver band wees spr. ook op Euratom en de O.E.E.S. Zoals het echter de E.G.K.S. bijna onmogelijk is, haar coördinerende taak te beperken tot de kolen en staal sector, zo zal de integrerende invloed van deze organisaties waarschijnlijk ook hun oorspronkelijke opzet ver te boven gaan. In een voordracht over de maatschap pelijke implicaties van de problema tiek rond de energievoorziening wees prof. dr. S. Hofstra o.a. op het steeds sterker wordend streven naar industri alisatie en mechanisatie, in de „jonge nat es", d.w.z. de onderontwikkelde ge bieden, vaak als exponent van natio nalistische gevoelens. In sommige lan den ontstaat hierdoor het probleem van de werkloosheid, in de onderontwikkel de gebieden b.v. in de landbouw-sec- tor, in de Westerse landen komt hier door het probleem van de vrijetijdsbe steding aan de orde. Spr. uitte hier zijn bezorgdheid voor het behoud van meer algemene culturele behoeften en waar den en over de „ideologie van de wel vaart" vooral in Amerika en Rus land. Door de toename van kapitaal intensieve goederen zal de continu-ar- beid steeds toenemen. Hier zag spr. geen belangrijke maatschappelijke con sequenties. Zelf dachten wij hier een ogenblik aan de discussies in, Duitsland rond de vraag, of nu steeds meer continu-arbelders op. zondag moeten werken, men de zondag niet als alge mene rustdag moet afschaffen en de arbeiders op verschillende dagen vrij af geven, waardoor het aantal vrije da gen groter zal worden en het rende ment der fabrieken zal stijgen. Prof. dr. A. Querido stelde de vraag, of het wenselijk is geboorte beperking te bevorderen teneinde energie te sparen. Malthus ging uit van het biologisch evenwicht tussen de primitieve mens en ztjr bestaans middelen, waardoor bij toenemende welvaart het geboortecijfer stijgt. Dit was in Malthus' tijd reeds onjuist, en nu blijkt juist het tegenovergestelde. Wij hebben nu immers te maken met de wisselwerking tussen de cultuur- r. ens en zijn energieproduktie. Bij het ontsluiten van energiebronnen nu stij gen de welvaart en het cultuurpeil, wat gepaard gaat met een toenemend ver mogen eigen lot in fysieke zin te be heersen. Zo daalt dan het geboortecij fer, èn het sterftecijfer, ook van zuige lingen en stijgt de levensverwachting. In deze ontwikkeling zal echter, bij een groeiend gevoel van sociale zekerheid, het geboortecijfer stijgen en bij toene mende economische druk «weer dalen. Deze tendenzen worden afgeremd ener zijds door de psychologische weerzin, die meestal tegen het toepassen van i'sboortebeperkende middelen blijkt te bestaan, anderzijds door het verlangen een eenmaal veroverd sociaal-econo misch niveau te handhaven. Zodoende moet het ondeugdelijk ge- 'it worden te pogen energietekorten te bestrijden door geboortebeperking; verhoging van het levenspeil immers brengt automatisch geboortebeperking met zich mee. Bovendien daalt het ge boortecijfer door „moral restraints": voor het huwelijk geen geslachtsver keer, huwen wanneer men een gezin kan onderhouden. Verder dient er met nadruk op gewezen te worden, aldus spr., hoe al deze zaken ingebed zijn in een stelsel van normen en waarden, behaald door traditie en levensbeschou wing; hiertegen in gaan werkt psycho logisch frustrerend. Zolang de omstandigheden aan de mens kunnen worden aangepast, zo besloot prof. Querido, moet men de mens niet aan de omstandigheden willen aanpassen. En dan, de wereld is nog zo onvoorstelbaar leeg! Maar inderdaad is het obsoleet, alleen de dokter en de missionaris naar de on derontwikkelde gebieden te sturen, zonder ook economische hulp te bie den. Hierdoor stort men deze mensen eerst recht in de ellende! Na een levendige discussie over deze hele problematiek besloot dr. W. Ben der het Symposium en daarmee de lus trumviering van de universiteit met de hoop uit te spreken, dat alle faculteiten hun bijdrage zullen leveren in het on derzoek naar een oplossing voor al deze vraagstukken. ken tegenstander van de Europese ver dragen voor haar een reden zou kunnen zijn om haar stemmen aan Bourgès' investituur te onthouden. Nu zal het met de ontgoocheling die de radicale en laïcistische Bourgès- Maunoury zegt te hebben ondergaan, omdat de Republikeinse Volksbewe ging besloten had geen zitting te ne men in de door hem te vormen rege ring vermoedelijk nogal zijn losgelo pen. Maar zonder de parlementaire steun, of althans de welwillende neu traliteit van de ruim 70 stemmen waar over de Republikeinse Volksbeweging in de Nationale Vergadering beschikt, zou het er met de parlementaire le venskansen van Bourgès' ministerie zeker niet goed voorstaan. Alles bij elkaar zal de regering van Bourgès-Maunoury naar haar politieke samenstelling radicalen van diverse „obediëntie", het radicaliserende Ras- semblement des Gauche®, de socialis ten en vermoedeiyk de socialistische en republikeinse verzetsunie dus al even zeer of nog meer een minderheidsre gering zqn dan de regering van Guy Mol let was. Men heeft haar reeds gekwalifi ceerd als een regering-Guy Mollet zonder Guy Mollet, mede omdat Bourgès-Mau noury als minister yan Nationale Defen sie een van Mollets meest verknochte medestanders is geweest. De (nlet-officiële) lijst ziet er als volgt uit: Premier: Maurice Bourgès-Maunoury radicaal); buitenlandse zaken: Chris tian Pineau (socialist, onveranderd); financiën: Félix Gaillard. (radicaal); de fensie: André Morice (dissident radicaal) Algerijnse zaken: Robert Lacoste (socia list, onveranderd); justitie: generaal Édouard Corniglion-Molinier (radicaal- gezind); minister van staat: Félix Hou- phouet-Boigny (democratische Afrikaanse Unie); binnenlandse zaken; Gilbert Jules (radicaal, onv.); onderwijs: René Billières (radicaal, onv.); overzeese gebiedsdelen; Gérard Jaquet (socialist); openbare wer ken: Édouard Bonnefous (radicaalgezind); Sahara: Max Lejeune (socialist); oud strijders: André Dullin (radicaal); sociale zaken: Albert Gazier (socialist, onv.) In de kloosterkerk van de paters Do minicanen te Venlo heeft mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, tweede Pinksterdag aan twee zusters Dominicanessen van Albertushof het missiekruis uitgereikt. Het waren de zusters Junane uit Wervershoof en zus ter Gerarde uit Den Haag. Beide zus ters vertrekken begin september naar de missie van Zuid-Afrika. Tijdens dezelfde plechtigheid hebben de zusters Hilaria uit Rotterdam en Go- retti uit Zwolle de eeuwige kloosterge loften afgelegd, terwijl de zusters Mar lies uit Stamproy; Margo uit Schie dam en Jeroen uit Avenhorn tijdelijk werden geprofest. Mej. Alida van Dam uit Delft tenslotte werd plechtig inge kleed. Zij zal voortaan de naam zuster Tda dragen. De plechtigheden werden bijgewoond door o.a. de hoogeerwaarde heer J. J. M. Strijkers, deken van Venlo; rector P. Snijders en de prior van de Domini canen pater I. Korstenbroek. 7. Met een lichte kreet staat Winonah uit haar zetel op: „Mijn juwelenkistje", zegt ze glimlachend. „Nu weet ik dat het goed is, Heer Voron". Terwijl ze een bediende opdracht geeft de sleutel van het kistje te halen, vervolgt ze: Dit gaf ik Erwin mede, toen hij naar Noorwegen vertrok. Wij spraken af, dat, zo hij mij nodig mocht hebben, hij mij dit kistje zou zenden. In het om gekeerde geval zou ik hem een sleutel sturen. Van deze afspraak weet nie mand iets af, dus kan hier geen twijfel bestaan. Deze boodschappers zijn wel degelijk door Erwin gezonden". Inmiddels is de bediende teruggekeerd met het sleuteltje. Zwijgend maakt Winonah het kistje open en met een flauwe glimlach leest ze snel het perkament, dat ingesloten is. Dan wendt ze zich tot Voron. „Het is wel", zegt zij, „ik ga mee, Heer Voron, zo snel mogelijk". Zwijgend heeft Axe toegeluisterd en het verbaast hem, als hij ziet, dat de ruwe krijger een nederige buiging maakt. „Uw dienaar, koningin", klinkt Vorons stem. „Uw aanwezigheid op mijn schip zal mij een grote vreugde bereiden". Als Voron zich opricht, is de vreemde schittering in zijn ogen reeds weer ver dwenen. Dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van sociale zaken, heeft maandag op de internationale arbeidsconferentie in Genève als voorzitter van de Neder landse regeringsdelegatie gesproken over het gebruik dat arbeiders van hun vrfje tijd dienen te maken. Hij had er ernstige bezwaren tegen als arbeiders in hun vrije tijd, die als gevolg van de technische vooruitgang geleidelik aan groter wordt, voor eigen rekening be taald werk gaan doen. Dat is frustratie van het begrip vrye tijd en bovendien gaan de arbeiders dan concurreren met de werkgevers, zo meende hy. Dr. van Rhijn, die sprak tijdens het algemene debat over de automatic, ge loofde, dat de vrije tijd gebruikt moet worden om de arbeider als mens ver dei* te ontwikkelen. Dat hoeft niet per se door kunst met een grote K te ge schieden, ook gewone liefhebberijen zijn belangrijk. Ook kan meer vrije tijd de banden met het gezin en de gemeen schap versterken. AL de man in zijn vrye tijd zyn vrouw wat meer helpt, kan dat bijdragen tot een grotere saam horigheid. Tweede Pinksterdag is in de Rotter damse haven het tienduizendste schip van dit jaar binnengelopen. Het was het Franse ss. „Bruay", 2676 ton, toe behorend aan de Société National des Chemins de Fers te Parijs. Het kwam met een lading erts van Nantes en hëeft ligplaats gekozen in de Waalhaven. Het vorig jaar arriveerde het tiendui zendste schip, het ss. „Holdervine", op 25 juni. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen Gisteravond is de Italiaanse minis terraad byeengekomen en heeft een stemmig het besluit genomen zUn ont slag aan president Gronchl aan te bie den. De reden daarvan luidt: de meer derheid, die wy in de Tweede Kamer gekregen hebben, is niet die welke ge acht kan worden met ons programma in te stemmen. Hiermee kwam een einde aan het Pinksterkabinet-Zoli en de parlementaire geschiedenis werd ver- rqkt met twee nova. Een tekenaar van politieke spotprenten zou premier Zoii op Pinksteren hebben kunnen afbeelden in een weide, waar hi) met smachtend gezicht op de blaadjes van een made liefje aftelde: zy mint my, zy mint rnjj niet. Nadat immers tevoren de nieuwe regering het vertrouwen gekregen had in de Senaat en wel door de stemmen van de christen-democraten en de on- afhankeiyken, heeft ook de Tweede Kamer in de nacht van vrijdag op za terdag met 305 stemmen voor en 255 tegen zich voor het kabinet uitgespro ken. Elf leden onthielden zich en vol gens het Tweede Kamer-reglement gel den onthoudingen als niet uitgebrachte stemmen. Er leek dus geen vuiltje aan de lucht. Maar Zoii had doen weten, dat hy eventuele voorstemmen van de neofascisten niet wenste mee te tellen. Toch verklaarden zich 24 „Misslni" voor de regering. 305 min 24 maakt 281, waf precies de officiële meerderheid was. Het is een feit dat de Italiaanse kindertjes op school slecht leren re kenen. Dat echter een vierhoofdige stemcommissie plus het administra tief apparaat van de Kamer telfouten maakten, mag wel aan de balk! De zaterdag ging in vrede voorby, de telexen hadden al gemeld, dat Zoii het naar zijn subjectieve en naar de algemeen geldende interpretatie ge haald had. Maar zondag kwamen de geruchten: de stemcommissie zou een vergissing hebben gemaakt: er waren niet elf onthoudingen geweest, maar slechts negen, de twee andere heren hadden wel degelijk een geldige stem uitgebracht. Hierdoor verschoof het in totaal uitgebrachte aantal stemmen van 560 nmar 562, waardoor de absolute meerderheid 282 werd. Dus had Zoii moreel, naar eigen oor deel, toch de gewenste meerderheid niet gehaald. Dinsdag zou de Kamervoorzitter, vol gens plan, aan de afgevaardigden de officiële uitslag bekendmaken. Maar het aftreden, gisteren reeds, van het kabinet bewijst wel, dat de stemcom missie van vier hoogedelgestrengen in derdaad het slachtoffer was van het bovenvermelde slechte rekenonderwijs en eerlijkheidshalve van de af matting na dagen- en nachtenlange debatten. Het was alles zo rustig begonnen. De entrée-rede van Zoii was voorzichtig en gematigd. Maar reeds tijdens de de batten in de Senaat waren er inciden ten. Zoii keerde zich fel tegen de Saiagat-socialisten en verweet hun eer ste man, dat hij een weerhaan was. Saragal was woedend en er is heel wat voor nodig geweest om de gemoe deren tot enige rust te brengen. In de Tweede Kamer heeft niemand minder dan Fantam in erende woorden zalf op de schrijnende wond gedaan. Men vertelt, dat in de wandelgangen La Pira, Florence's afgetreden burge meester, lachend tegen Saragat ge zegd zou hebben: Jij, die als socialist meent de tijd vooruit te zijn, jij ge draagt je als een romanticus uit de vorige eeuw. Ga mee, dan gaan we het bijleggen met Fanfani! Na lange gedachtenwisselingen wa ren de centrumpartijen allen tot de conclusie gekomen om het christen democratische minderheidskabinet niet te steunen. De monarchisten stelden zich achter de regering en zowaar de fascisten ook. De goedkeuring der mo narchisten liet Zoii zich welgevallen, hij sprak hoffelijk tegen hen en zeide, dat de heren helaas verwachtingen koesterden, die tot de onmogelijkheden behoren het herstel van de monar chie maar dat ais zy mee wilden werken tot heil van het land, zij wel kom waren. Tegen de communisten en tegen de fascisten zei hij, dat hij principieel gedwongen was hun opinie, welke dan ook, naast zich neer te leggen. Dat noch Zoii, noch Fanfani zich tegen de Nenni-socialisten keerden, is veelbetekenend. Hun woorden, zo wel als wat men niet zei, kwamen hierop neer: Maak u los van de communisten, en dan gaan wij spij kers met koppen slaan. Nenni heeft zowaar gerepliceerd, dat er tussen zijn party en die van Togliatti prin cipiële en practisch-politieke ver schillen bestonden, maar veel verder ging hy niet. Het heeft er een ogenblik naar uitge zien, dat deze merkwaardige figuur zou ontstaan, dat een regering, die het haalde door steun van rechts, „links" zou gaan regeren. In deze zin had ook Zoii verschillende nog vage punten van zyn program tijdens de debatten ge ïnterpreteerd. Als bijvoorbeeld een ka mermeerderheid hem zou volgen, zou hy gaarne de puzzle der pachtwetten in zeer vooruitstrevende zin willen op lossen. Zijn denkbeeld om los van de oude coalitie en de daarin sterk uiteen lopende meningen, pendelend van rechts naar links een „politique des choses" te voeren, dit in afwachting van de verkiezingen over precies een jaar, was realistisch. Wat staat het land thans echter te wachten, nu de zaken helemaal veran derd zyn? Er rest al niet veel anders dan de constructie van hetzy een extra parlementair zakenkabinet, hetzy een minderheidskabinet van christen-demo craten alleen, dat een zeer kort en za- keiyk programma heeft: het afwerken van de begroting en van de lopende zaken en het voorbereiden der verkie zingen. Als premiers worden genoemd de on- afhankeiyke Cesare Merzagora of de momenteel demissionaire minister van Buitenlandse Zaken, Giuseppe Pella. De verkiezingen kunnen in het najaar ge houden worden als staatshoofd, kabinet e. volksvertegenwoordiging hiertoe zouden besluiten. Zy zouden dan ruim een jaar eerder gehouden worden, dan de normaal voorgeschreven datum. Brengen het late seizoen en het op handen zijnde zomerreces te grote be zwaren mee, dan zou in januari het besluit kunnen vallen de nieuwe volks raadpleging te doen plaats hebben in de lente. De opinie van Zoii en de zynen dat een vertrouwensvotum van de Kamer ongeldig geacht moest worden als dat tot stand gekomen was met beslissen de steun van (theoretisch linkse of rechtse) extremisten, heeft nog een kleine constitutionele nasleep gehad. Hedenavond, zo meldt het communiqué uit het Quirinaal, zijn de fractievoor zitters der neofascisten uit Senaat en Kamer by de president der republiek geweest. Het was om over de houding van premier Zoii een beleefd, maar hartig woordje te spreken. De slimme Zoii was hen echter voor geweest, toen hij president Gronchi meedeelde, dat hy niet kon regeren met een Kamer meerderheid, die tegen zy'n plannen was. Hetgeen niet slechts „ben trova- to" was, maar „vero" ook! Meer vrye tijd betekent ook, dat de vader meer tijd voor zyn kinderen heeft en de mogelykheid van uitstapjes door het gehele gezin groter wordt. Voor organisaties van kerken, vak bonden, muziekverenigingen, sport clubs en amateurtoneelgroepen ligt op het gebied van de vrijetijdsbeste ding een belangrijke taak, aldus dr. van Rhyn. De regeringen dienen een goed gebruik van de vrye tyd te sti muleren door juiste leiding te geven en te zorgen dat er gelegenheid voor gezonde vrije-tydsbesteding is. De arbeiders moeten zich in hun vrije tyd verder kunnen ontwikkelen als zy dat willen en de mogelykheid moet be staan dat zy van de natuur genieten. Daarvoor zyn b.v. bibliotheken, avond scholen, goede wegen, kampeerterreinen en speelvelden nodig. Horizontaal: 1. langzaam deel uit muziekstuk - mannetje van de geit 2. niet mis - werelddeel 3. handelsplaats in openlucht - lek 4. slagader - kroes 5. Ierland - straf 6. vis v groep wiel renners 7. lans 8. doen voort duren 9. sinaasappel 10. graafwerktuig - 100 gram 11. hoog bouw werk - larve van lang pootmug Verticaal: 1. sterke oorlogs vloot - deei van boom 2. akelig - stad in Syrië 3. speels - naaldboom 4. bouwland - stad 5. met kleine pasjes lopen 6. voorzetsel - plotseling ub oo 7. Nederl. schaak meester - niet gevulde 8. deel van mast - fijne huid opening 9. hoofddeksel van priester - soort antilope 10. uitgeput - positieve elektrode - namelijk 11. haar opmaken - dierenverblijf De inwoners van Lith willen iedere bezoeker er goed van doordringen, dat hun gemeente het „Dorp aan de rivier" is uit Antoon Coolens bekende roman. In opdracht van de V.V.V. Den Bosch en omstreken heeft Jules Verschuren een fraai bord ontworpen, dat iedere bezoeker hieraan herinnert. Het bord is- uitgevoerd door de kunstsmid Van Amelsfoort. Binnenkort krijgen ook andere dorpen in het gebied van de streek V.V.V. Den Bosch en omstreken dergelijke borden, waardoor de toerist in één oogopslag een typering krijgt van de gemeente die hij binnenkomt. Onder voorzitterschap van prins Bernhard is zaterdagmiddag te Cannes de eerste zitting gehouden van het con gres van Europees-Amerikaanse vereni gingen. In zyn toespraak bracht de prins het ontstaan en het verleden van het congres in herinnering en schetste hy in grote lijnen de veie taken, die de nationale verenigingen nog moeten ver richten. De prins drong aan op het scheppen van een nieuwe vorm van sa menwerking met de Amerikaanse ver enigingen. „President Eisenhower heeft bij tal- ryke gelegenheden gezegd, dat de re geringen alléén, zelfs indien zy door de bekwaamste krachten bijgestaan wor den, nimmer in staat zullen zyn die geest van wederzydse verstandhouding en onderling begrip in het leven te roe pen, die tussen de volkeren van Europa en Amerika moet bestaan, opdat de staatslieden de taken, die wy hun heb ben toevertrouwd, tot een goed einde kunnen brengen", aldus prins Bernhard. Hy vervolgde: De president heeft op het einde van het vorig jaar niet alleen in abstracte termen gesproken, maar de wereld een nieuw plan ge geven en een groot aantal comite's opgericht waarin eminente mannen uit alle sociale lagen van de V.S. zit ting hebben. Deze comité's hebben ten doel de toenadering tussen de volke ren onderling te bevorderen. Het congres van Europees-Amerikaan se verenigingen heeft reeds betrekkin gen met deze organisatie aangeknoopt, aldus de prins, die voorts verklaarde, dat deze Amerikaanse organisatie al een stichting in het leven heeft geroepen, genaamd „People Foundation". Alles schynt gereed om tot verwerkeiyking van deze samenwerking, die wy zo vu rig verwachten, te komen en ongetwij feld zal onze .usterorganisatie, het con gres van Amerikaans-Europese vereni gingen, dat in de V.S. is opgericht, hier een belangryke rol bij spelen, aldus de prins. Tevoren had de Franse schryver An dré Maurois gewezen op de actieve rol, die prins Bernhard speelt by de schep ping van een verenigd Europa. Hy noemde de prins „de modernste van al lé prinsen". Het wild op de west-Veluwe biykt steeds meer zijn schuwheid voor de mens te verliezen. Tussen Barneveld en Terschuur, in de buurtschap Kallen- broek, vertoont het roodwild zich steeds veelvuldiger. Verleden jaar is het ge meentebestuur van Barneveld er toe overgegaan op verschillende plaatsen borden voor overstekend wild te plaat sen ten behoeve van de automobilisten. Het is namelyk al enkele malen voor gekomen dat een hert of een ree door een auto werd geschept. In het landgoed „Het Paradys" by Barneveld kan men soms roedels rood wild van 15 tot 20 reeën waarnemen, die rustig in de weilanden of op de ko renakkers staan te grazen. Vooral in de omgeving van Ede en Otterlo richt het grootwild veel schade aan. De laatste dagen worden veel wilde varkens waargenomen, die met grote yver de landbouwgewassen vernielen. Dezer dagen is men er in geslaagd een aantal wilde zwijnen neer te schieten. Het gemeentebestuur van Ede heeft verleden jaar een 60 ha groot herten reservaat gesticht om het Veluws hert in stand te houden en te verbeteren, doch ook om de wildstand in vryheid drastisch te verminderen en zodoen de de schade die in de bossen werd aangericht te beperken. Vooral wat het laatste betreft is men niet ge slaagd, want er lopen nog grote roe dels herten vrij rond. Soms ziet men wel vyftig of meer van deze dieren op de voerakkers. Kaalgevreten rog ge- en haverakkers, alsmede verniel de lupmevelden zijn geen zeldzaam heid. Als straks de jonge reekalfjes gebo ren worden verwacht men dat de rood- wilastand in deze omgeving de tweehon derd zal passeren. Een en ander zal op den duur grote tekorten exploitatierekening van het bosbedrijf van de gemeente Ede doen ontstaan. Daarom heeft een gemeente raadslid onlangs aan B. en W. gevraagd welke maatregelen men denkt te ne men om aan de wildplaag een einde te maken. In het openluchttheater te Apeldoorn is op tweede Pinksterdag de sluitings bijeenkomst gehouden van „40 jaar Blauwe Week", een organisatie, welke is voortgekomen uit de onderscheidene organisaties, die in ons land werkzaam zijn op het gebied van de drankbestry- ding. De bijeenkomst werd door rtiim tweeduizend personen bijgewoond. De Blauwe Week collecte, die vorige week werd gehouden, bracht bijna 100.000 op, ongeveer 30.000 meer dan de vorige collecte. De heer B. N. van der Velsen, secretaris van de nationale commissie tegen het alcoholisme, merk te in zijn toespraak op, dat drankbestrij ding thans nog even noodzakelyk is als vroeger. Hoewel openbare dronkenschap thans minder voorkomt dan voorheen neemt het drankverbruik met name in de huiselyke kring nog steeds toe, mede tengevolge van de gewyzigde drinkge woonte. Mevrouw U. Tellegen-Veldstra, lid van de Tweede Kamer, deed in haar toespraak in dit verband een extra be roep op de vrouwen, hun aandeel te le veren in de strijd voor e^n betere sa menleving. De taak van de vrouw ligt niet alleen in haar gezin, maar strekt zich uit tot alle facetten van het maat schappelijk en sociaal leven. Aan de byeenkomst in Berg en Bos was o.a. een openluchtconcert door de Geheel Onthouders Muziekvereniging „Het Veilig Spoor" te Groningen voor afgegaan. De toespraken werden afge wisseld met zang, muziek en declama ties en met folkloristische dansen, uit gevoerd door de Twentse Boerendans- groep „De Noabers".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4