ILSY-bezoekers zien een halve eeuw luchtvaart aan zich voorbijtrekken Justitie te Rome laat GIUSEPPE MONTESI arrest stellen ONDANKS HET SLECHTE WEER Uniek vliegfeest op Ypenburg Brand in muziekbibliotheek van de Nederlandse Radio Unie Jkmes.J*r*,huid? Toenemende onkerkelijkheid in het bisdom Groningen in Verhaal Oplichtings- affaire in Frankrijk Mg Amerikaanse studenten vrij Mgr. Nierman roept op tot gebed en bezinning 7-jarig meisje verdronken Zal ook „de zwarte zwaanzijn gaan delen? lot Directrice uit noodzaak DINSDAG 11 JUNI 1957 PAGINA 5 Riskante parachute sprongen afgelast Ilsy-avontuur van de „Jules Verne" Herdenking op de Grebbeberg r. Th. van Roos malen f Oud-apostolisch vicaris van Suriname Benoemingen bisdom Haarlem Hoofdleraren conservatorium Kostbare schat aan partiturep in allerijl gered Tijdens Pinksterdagen Fietser en twee brom fietsers verongelukt Raad van Beheer Jaarbeurs Dr. G. van der Wal volgt mr. dr. Fockema Andreae op Ko van Dijk weigert Louis d'Or Examens MAN DRINKT VERGIF Aan gevolgen overleden Mevrouw Becking Negen miljoen gulden verduisterd? Soekarno: Ik ben geen communist geworden Von Schuschnigg op doorreis in Rotterdam Politiek verleden tijd Nieuwe behandeling van zaak-Chessman 25.000 inwoners in de N. O.-polder (Van een speciale verslaggever) Halverwege de vliegdemonstraties, die Tweede Pinksterdag op het vlieg veld Ypenburg werden gegeven, zoch ten koningin Juliana en de prinsessen, die alle vier aanwezig waren, haastig beschutting onder een paar grote pa rasols, die militairen van de lucht macht net op tijd in de nabijheid van de vorstelijke genodigden hadden opge steld. Tezelfdertijd kroop een gedeelte van het publiek onder de tribunes en de rest knoopte de jassen dicht of zette de kragen nóg hoger op. Een druilerig regentje had plaats gemaakt voor een fikse plensbui. Maar onder het drei gende, laag hangende wolkendek maak ten vier Hunter-straaljagers van de Britse luchtmacht onverstoord een se rie stunt-figuren af, dwars door het dichte regenscherm heen en vantijd tot fijd zelfs in gesloten formatie, vleugel aan vleugel, verdwijnend in lichte wol kenflarden. Geboeid bleven de ongeveer hon derdduizend bezoekers kijken. On danks de ongunstige weersomstandig heden is de zesde ILSY een uniek vliegfeest geworden: in drie -en een half uur tjjds zag het publiek een halve eeuw luchtvaart aan zich voor bij trekken. En toen de bezoekers te gen half zes in dichte drommen van het veld aftrokken hield de meteoro logische dienst van de luchthaven hen via de geluidsinstallatie voor, dat ze wat het weer betreft trouwens niet eens zo gewanboft hadden: in andere delen van ons land was men er met hagelkorrels van een centimeter wel slechter aan toe geweest. In verband met het aanstaande gou den jubileum van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart Werd op de ILSY een historisch over zicht gegeven van de gweldige vlucht, die de luchtvaart in de laatste halve eeuw heeft genomen. Naast het angst aanjagende gillend geluid van de vier Op de Ilsy zijn gistermiddag ook drie ballons opgestegen. Daarvan heeft de bemanning van de luchtballon „Jules Verne" van de Haagse ballonclub met als commandant de heer Boesman 's span- lend avontuur beleefd. Na een voorspoe dige vaart over Rotterdam-noord en de 2l molens van Kinderdijk kreeg de be manning om vier uur de eerste regen bui. Men wist de ballon nog in de lucht Ie houden maar de weersomstandig heden verslechterden zeer en men dreigde in de Merwede terecht te ko men. Door de laatste ballast overboord te zetten kon men echter een landing maken in de rietlanden van de Bies- bosch. De twee passagiers gingen kop je onder, maar het was mogelijk op de landingsplaats te waden en de ballon te demonteren. Bewoners van Slie- drecht kwamen met de politie de bal- lonvaarders verlossen en brachten ze in de bewoonde wereld terug. De bal lon wordt thans gedroogd op de steen oven onder Heeswijk. Op de militaire begraafplaats Greb beberg hebben maandag oud-strijders Van het voormalige achtste regiment infanterie, die tijdens de Pinksterdagen van 1940 slag leverden met de inval lende Duitse troepen, hun gevallen ka meraden herdacht. Het woord werd ge voerd door de voorzitter van de vereni ging 8 R.I. 1940, mr. C. Coops, de oud aalmoezenier Pastoor W. Joosien en de oud-veldprediker Ds. J. Gerritsen Jr. Twee invaliden van het regiment leg den een krans bij het gedenkteken. De Plechtigheid werd bijgewoond door o.a. de burgemeesters van Arnhem en Rhe- hen. Zaterdagnacht is in Paramaribo mgr. Th. van Roosmalen, oud-apostolisch vi caris van Suriname. Vijfendertig jaar Antigonië, assistent bij de Pauselijke Troon, op 81-jarige leeftijd overleden. Mgr. van Roosmalen werd 27 juli 1875 m Den Bosch geboren. In 1901 werd hij '°t priester gewijd, in 1904 vertrok hij als missionaris naar Brazilië, waar hij in 1909 rector van de oudste missiestatie der Paters Redemptoristen te Juïz de Fora Werd. In 1911, sg jaar oud_ werd de thans overledene benoemd tot apostolisch vi caris van Suriname. Vijfendertig jaar lang heeft mgr. van Roosmalen hier de bisschoppelijke bediening uitgeoefend In 1946 verkreeg hij emeritaat. Mgr. van Roosmalen was commandeur m de orde van Oranje Nassau en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Tweede Pinksterdag is in de kathe draal van Paramaribo een pontificale Requiemmis opgedragen. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Den Hel der (H.H. Petrus en Paulus) de wel eerw. heer B. C. Hoogeveen; tot kape laan te Amsterdam (H. Maria Magda- lana) de weleerw. heer A. Bakkum; lot kapelaan te Amstelveen (H. Anna) de weleerw. heer J. Baas; tot kapelaan ie Heiloo de weleerw. heer H. B. Hel sloot. Voorts heeft Z. H. Exc. benoemd tot Salmoezenier van het Centraal Bureau yoor Instuif en Uitstuif de weleerw. heer C. J. Hageman, die tevens blijft ^erbonden aan de parochie van de H Gerardus Majella te Amsterdam. Met ingang van 1 september a.s. zijn Jsn het Amsterdams Conservatorium Jot hoofdlerares resp. hoofdleraar piano henoemd: mevrouw Else Kleyn-Krijgs- •h&a en de heer Jaap Callenbach. krachtige straalmotoren van een van de modernste Britse atoombommen werpers, de Vickers Valiant, weer klonk het vriendelijk gepruttel van een Ellehammer, een fragiel toestelletje, waarmee de Den'en in 1906 furore maakten. Voor het eerst maakte ons land kennis met een straalvliegtuig met driehoeksvleugels, de tweemotorige Gloster Javelin waarmee onder alle weersomstandigheden gevlogen kan worden. Maar Nederland heeft echter de kennismaking kunnen hernieuwen met een Bleriot, het toestel waarmee in 1909 de beroemde vlucht over Het Ka- noal werd gemaakt. Nauwkeurige imitaties van deze historische vliegtuigjes werden op de ILSY voorgevlogen, samen met de Fokker F-VIIa, een meer dan dertig jaar oud KLM-toestel, dat boordwerk tuigkundige G. E. P. Alsem nog tij dig voldoende had opgelapt om het op de ILSY de lucht in te kunnen laten gaan. Was dat niet gebeurd, dan had de eerste machine van de Batavia-route het lot moeten delen van de Spin, de uit 1911' daterende eersteling van Fokker, die vleugel lam langs het publiek moest worden voortgetrokken. Het moderne militaire vliegtuig was vooral vertegenwoordigd door met straaljajgers uitgeruste stuntteams en daarbij viel het op, dat in tegenstelling tot vorige jaren, de vertegenwoordi gers van de verschillende luchtmach ten niet veel voor elkaar onderdeden. Een stuntfiguur, die het vorige Ame rikaanse Skyblazers-team jaren gele den voor het eerst heeft uitgevoerd, de zogenaamde „bomexplosie", waarbij de vier straaljagers uit vier verschillende richtingen komend, eikaars route op geringe hoogte en met geringe tussen ruimte met grote snelheid pal boven het vliegveld kruisen, bleek ditmaal gemeengoed te zijn voor Amerikanen, Italianen, Fransen en Nederlanders. We stelden dat niet zonder schrik vast, want juist deze stuntfiguur, die vlak voor het publiek wordt uitge voerd, lijkt ons niet zonder risico's. Het feit, dat de kruisfiguur niet altijd even vlekkeloos werd uitgevoerd, schijnt deze veronderstelling te steu nen. Ondertussen steken de Amerikaanse Skyblazers, die thans met Super-Sabres zijn uitgerust en daar in een vast pro gramma veertien stuntfiguren mee uit voeren, duidelijk met hoofd en schou ders boven de andere teams uit. De organisatrice van de ILSY, de Koninklijke Vereniging voor Luchtvaart heeft achteraf toch een wijziging in het programma aangebracht naar aan leiding van het dodelijk ongeluk, dat vrijdagmiddag tijdens een persdemon stratie bij het maken van een para chutesprong met vrije val in vertraag de opening van het valscherm is ge schied. Een dergelijke sprong bij het begin van het programma bleef achter wege en enkele parachutisten, die later in de middag een vrije val zouden maken onder wie een Frangaise, die het wereldrecord op haar naam heeft staan trokken de parachutes reeds open zeven seconden nadat zij het vlieg tuig hadden verlaten. Aanvankelijk was het de bedoeling dat hun vrije val aan merkelijk langer zou duren. Een woordvoerder van de K.N.V.V.L. deel de ons mede, dat men dit plan heeft laten varen „om risico's te vermijden". Een beeld van de zesde I.L.S.Y. op Ypenburg. H. M. de Koningin zwaait naar een der deelnemers. V. I. n. r. ziet men verder prinses Marijke, de zoon van mr. R. J. E. M. van ZinnicQ Bergman, Renê Röell, generaal Schaper, prinses Beatrix, de heer Kolff, voorzitter van de K.N.V.V.L., drs. A. T. Bogaardt, burgemeester van Rijswijk, en prinses Irene. In de lucht de „Skyblazers", een groep Amerikaanse Super Sabres. Omstreeks half een zaterdagmiddag is brand uitgebroken in de villa 's-Gra- velandseweg 178 te Hilversum, waar de muziekbibliotheek van de Nederlandse Radio Unie is gevestigd. Het vuur bleek te woedi - tussen de plafonds van eerste en tweede verdieping. Direct werden de eigen brandweer van de Ne derlandse Radio Unie en de Hilversum- se brandweer gewaarschuwd en spoe dig was men met enige wagens ter plaatse om het vuur met verscheidene stralen op de waterleiding te bestrij den. Voordien werden in enkele pla fonds grote gaten gehakt. Terwijl het personeel van de muziek bibliotheek, dat nog aanwezig was, in allerijl poogde de opgeslagen mappen met muziekpartituren, die het meeste gevaar liepen, in veiligheid te brengen, daagde spoedig meer hulp op, aanvan kelijk van vrijwilligers, later van radio- personeel. Het bleek n.l. noodzakelijk, vanwege het smeulende vuur en het ge vaar, dat daaraan verbonden was, het gehele gebouw leeg te slepen. De leden van het Promenade-orkest, die in de A.V.R.O.-studio onder leiding van dirigent Hugo de Groot zouden gaan musiceren, snelden in plaats daarvan naar de villa van de muziek- AavertentiQ Dabyderm-zeep Twee Amerikaanse studenten, Warren W. Hair rechtsen Myron A. Gilbert, die zonder visa illegaal Hongarije waren binnengekomen en enige maanden in arrest zijn geweest, zijn vrijgelaten. Men ziet hen hier aan de grenspost te Nickelsdorf in Oostenrijk. In het bisdom Groningen is op Eerste Pinksterdag een herderlijk schrijven voorgelezen van mgr. Nierman, de bis schop van Groningen, betreffende de St.-Bonifatiusbedevaart naar Dokkum. In ons schrijven van 12 juli 1956, zo zegt de bisschop o.m., mochten wp u tot onze grote vreugde mededelen, dat Z.H. de Paus de H. Bonifatius had uit gekozen tot patroon van ons bisdom Groningen. WD hebben toen de hoop uitgesproken, dat mede daardoor de be tekenis van Dokkum als bedevaarts plaats zou groeien. In die verwachting zijn wij niet bedrogen. Groot was reeds het aantal pelgrims bij de nationale be devaart in juli 1956. Nog duidelijker kwam de bijzondere plaats, die het hei ligdom in ons bisdom inneemt, naar vo ren in oktober van het vorig jaar, toen wij in onze gezamenlijke benauwenis van alle kanten naar Dokkum stroom den, om de voorspraak af te bidden van onze grote patroon voor de vervolgde christenheid van Hongarije. Een andere grote, geestelijke nood heerst echter in ons eigen bisdom. In onze gewesten waar de H. Bonifatius het christendom heeft gebracht, heerst een toenemende onkerkelijkheid. Is het dan zo verwonderlijk, zo vraagt de bisschop zich af, dat wij ieder jaar naar de martelplaats van Bonifatius bekken, om op zijn voorspraak door de hulp van Gods genade ais Apostelen te kunnen staan temidden van die ont kerstende wereld? Bezinning en gebed moeten ons vor men tot christenen, die door de wijze, waarop wij ons geloof naar buiten uit dragen, levende getuigen zijn voor dat geloof. Daarom roepen wij u op, om sa men met onze priesters ter bedevaart te gaan naar Dokkum op Drievuldig- heidszondag. Het heiligdom van Bonifatius moet de plaats zijn waar wij, zonder vertoon, tezamen komen om ons te verdiepen in de niet genoeg te waarderen schat van ons heilig geloof, waar wij onszelf ster ken in gebed, waar wij bidden voor het behoud en de uitbreiding van het erf goed, ons nagelaten door onze Geloofs verkondiger. bibliotheek. Menselijke kettingen gaven de muziekstukken door totdat na enkele uren van ingespannen werk alle muziek uit het gebouw was verwijderd. In de grote tuin lagen de werken van Bach en de liedjes van Johnny Jordaan in grote stapels broederlijk dooreen. Vele van de tienduizenden partituren en ge arrangeerde muziekwerkjes werden langs de ketting van hulpvaardige han den rechtstreeks van de bovenverdie pingen via een houten brandtrap naar ijlings gerequireerde verhuiswagens ge transporteerd, waarin de kostbare pa piermassa werd ingeladen. Dat de manuscripten een enorme waarde vertegenwoordigen blijkt wel uit het bedrag, waarvoor de inventaris van de muziekbibliotheek was verze kerd: twee miljoen gulden. Op de Holleweg te Berg en Dal bij Nijmegen is op de middag van de Eer ste Pinksterdag een 12-jarig jongetje uit. de Kanaalstraat te Nijmegen onder een autobus geraakt. De knaap werd blijk baar afgeleid door de achteropkomende bus. Hij raakte met zijn fiets aan het slingeren, viel en kwam met zijn hoofd onder de achterwielen van de bus te recht. Hij was vrijwel op slag dood. Op Pinkstermaandag had op het kruis punt Lekbrug met Rijksweg nr. 26 na bij Vreeswijk een dodelijk ongeval plaats. De 58-jarige bromfietser P.F.S. afkomstig uit Halsteren, verleende bij het oversteken van de weg geen voor rang aan een personenauto, komende uit de richting Utrecht. Beide voertui gen botsten tegen elkaar. De bromfiet ser werd zwaar gewond en was vrijwel op slag dood. Maandagmorgen is te Surhuisterveen de 55-jarige caféhouder G. de Vries uit Eestrum, die op een bromfiets reed, aangereden door een melkauto. De man werd zo zwaar gewond, dat hfj kort na het ongeluk overleed. De man ging op de linker weghelft rijden, toen hij daar enige kennissen zag staan. Op dat ogenblik werd hij door de auto gegre pen. Naar wij vernemen is binnenkort de be noeming te verwachten van dr. G. v. d. Wal. directeur-generaal van de Bijenkorf, tot voorziter van de Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs. Hij zal mr. W. A. Fockema Andreae, die reeds geruime tijd geleden de wens te kennen heeft gegeven om af te treden in verband met eigen drukke werkzaamheden als zo- sinds 1951 voorzitter van de Raad van Be heer der Jaarbeurs geweest. Sinds 1940 is dr. Van der Wal directeur- generaal van de Bijenkorf, welke functie hij op 1 juli a.s. zal neerleggen. Hij is voorts voorzitter van de raad groot win kelbedrijf, lid van het algemeen bestuur van het Verbond van Nederlandse Werk gevers, lid van de Sociaal Economische Raad en lid van het dagelijks bestuur van de Nederlandse Organisatie van Interna tionale Kamers van Koophandel. De toneelspeler Ko van Dijk heeft de „Louis d'Or", de gouden medaille, die de Vereniging van Schouwburgdirecties hem dezer dagen heeft toegekend, te ruggezonden. H(j beeft dit gedaan, om dat naar zijn mening zulk een onder scheiding niet vergezeld moet gaan van „openbare paedagogisch bedoelde en kritische opmerkingen aan bet adres van de bekroonde", zoals hij in een brief aan de vereniging schrijft. De jury had in haar rapport o.m. op gemerkt: „Gebleken is, dat zijn rijk en omstreden toneelspelersschap het meest met eenvoud en zelfbeperking is ge diend". AMSTERDAM. R.-K. Kweekschool „Magister Vocat" Akte onderwijzer: W. A. H. Verscheyden, Amstelveen; J. B. van Zijp, Velsen; N. M. Boon, Velsen; J. G. Duyn, Wijde Wormer. LEIDEN, „St.-Bonaventura", gymn. A: G. v. d. Broek, Leiden; F. Fornara, Kat wijk; A. Gillissen, Wassenaar; H. Heruer, Leiden; T. van Jaarsveld, Boskoop; H. Linnartz, Voorburg; A. Pannebakker, Boskoop; K. Prins, Voorhout; H. Scholte, Leiden; J. Simonis, Lisse; J. van Ulden, Leiden; L. Zwetsloot, Lisse. Diploma B: P. Alkemade, Noordwijk; H. Bonnet, Leiden; L. de Jong, Leiden; A. v. d. Kleij, Wassenaar; M. Kramp. Leiden; R. Louwe, Leiden; W. Runder kamp, Wassenaar; L. Voermans, Leiden; H. v. d. Voort, Voorschoten; F. van Wijk, Oegstgeest. Afgewezen één kandidaat. Advertentie Het zevenjarig dochtertje Arendina van de landbouwer A. Wever uit Echten, gemeente Ruinen, geraakte maandag middag te ongeveer twee uur tijdens het „pootje baden" te ver in het water van het Oude Diep en verdronk. Po gingen van een zusje om haar te red den mochten niet meer baten. Het kind had juist zaterdag op haar verjaardag een badpakje gekregen. In Enschede is vrijdag tengevolge van het drinken van vergif de 62-jarige on gehuwde landbouwersknecht H. Leferink overleden. De man vond op het veld van de landbouwer bij wie hij werk zaam was, een gedeeltelijk gevulde fles, waarvan hij gedacht moet hebben, dat het thee was. In feite bevond zich in deze fles vergif voor het bespuiten van bieten. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek de man reeds aan de gevolgen te zijn overleden. (Van onze Romeinse correspondent) Op last van de justitie is te Rome Giuseppe Montesi gearresteerd. Giusep pe Montesi is de jonge oom van het in april 1953 omgekomen meisje Wilma Montesi. Hij was aanvankelijk tijdens het grote proces te Venetië een getuige van de derde rang, tot plotseling en bij na toevallig ter zitting bleek, dat zijn alibi op de 9e april 1953 niet klopte. Andere getuigen en wel personen, die op de drukkerij werkten, waar Montesi de boeken bijhield, hadden verklaard, dat hij die dag slechts korte tijd op kantoor gewerkt had en dat hij na een telefoontje (degenen, die opbelde was een vrouw) terstond was weggegaan. Omdat echter zijn verloofde en haar zus ter, even onverdacht, als het personeel van de drukkerij, verklaringen hadden afgelegd voor de rechter van instructie, waaruit Montesi's doen en laten op die 9e april geheel duidelijk scheen, had men aanvankelijk gedacht aan de ge wone vergissingen van getuigen omtrent preciese uren, te meer, omdat de hele zaak al zo lang geleden was. In Venetië bleek echter anders en na een dramatisch kruisverhoor, ten dele met gesloten deuren, gaf Montesi toe, dat hij terwille van zijn verloofde, een verzonnen verhaal had verteld. Hij zou die dag n.l. aan de wandel zijn geweest met haar zuster. Toen echter bleek, dat het tweede verhaal rammelde, heeft de Officier van Justitie alle op Giuseppe Montesi betrekking hebbende stukken U heeft toch hoop ik die t fraaie geschiedenis over de dood van Stalin, die u zaterdagavond in uw lijf blad kon aantreffen, wel gelezen. Ze heeft mij tot in de pit van mijn ziel bewo gen. Vooral op het moment dat de heer Stalin, lichtelijk ontstemd door enig weder streven van de heer Worosjilow, begon te zieden van woede. Ja, het staat er: „Stalin ziedde van woedde en viel, getroffen door een beroerte, ruggelings op de vloer". Ik zag hem vallen en vroeg me in spanning af wat de aanwezige kameraden nu zouden doen. Ziehier: „Beria, het be ruchte hoofd van de Russische ge heime politie, die na Stalins dood werd terechtgesteld, maakte een rondedans om Stalins bewegingloze lichaam en riep: „Nu zijn we einde lijk vrij, de tyran is dood. Gelukkig". En dit moet u dan eens even goed in u opnemen. Ik weet niet of u zich dat benepen, bloedeloze hoofd van de heer Beria nog voor de geest kunt halen. Zo ja, zie hem dan die ron dedans om het lijk maken; helemaal op z'n eentje. Mijn gedachten gingen, toen ik dit las, even uit naar de brave pieten, die zich om de tafel schaarden. Maar zij waren meteen weer terug bij de dansende Beria. En ik las verder: „Stalins dochter, Swetlana, kwam binnen en wierp zich schreiend op haar vader". Even werd ik stil. Maar het volgend moment schoot ik weer op: „Stalin opende één oog". Stel u voor: één oog. Niet twee ogen, maar één oog. En dan de ontknoping: „Toen Beria dit zag werd hij dol van angst, knielde naast Sta lin, kuste diens handen en smeekte om vergiffenis". Ziehier de lijfelijk geworden karakterloosheid. Ik ben er beide Pinksterdagen he lemaal stil van geweest, van dit brok contemporaine geschiedenis. Ziet u, sommige verhalen zijn mooi genoeg om waar te zijn. Wat betekent van daag de dag een ko peren feest. In het algemeen niet veel meer dan aanleiding tot een huiselijke festiviteit. Dezer da gen werd er in Doe- tinchem echter een koperen feest ge vierd van meer dan gewone betekenis. Een moeder van zes zonen herdacht de dag, dat zij terwille van die zes jongens haar entree deed als directeur van een fabriek, waar van ze toen net zo veel verstand had als een bootwerker van archeologie. Wij bedoelen mevr. Bec king, „directeur" van de N.V. Beckon Emaille- en Plastic- warenfabrieken te Doetinchem. Zij woonde in het landelijke Terborg met haar zes jon gens en haar man, die in wijde kring bekend stond als zakenman van grote kwaliteiten. Het was een gelukkig gezin, totdat op een mis troostige dag in de cember 1944 een Britse voltreffer een gedeelte van de fa briek in puin legde. De heer Becking kwam daarbij om het leven. De oud ste' zoon was toen juist 21 en studeer- dc Wl6(licyTl6Tl t6 Utrecht; de andere vijf waren schooljongens. De dag na de begrafenis van Bernard Becking nam mevrouw Becking het besluit, de leiding van de fabriek zonder meer over te nemen in het vertrouwen, dat het zou lukken. Nu, het lukte. Zij leerde de produktiemethoden van emmers, teilen en allerlei huishoudelijk emaillewerk, maar ook de kneepjes van de bedrijfs leiding. Zij reisde per vliegtuig naar Teheran en Irak en heel Furopa door. Zij stelde overal agenten aan, ze moderniseerde haar fabriek en breidde ze terdege uit en.... twaalf en een half jaar lang heeft haar sterke, niettemin milde, persoonlijkheid de discipline weten te handhaven onder meer dan vierhonderd man fabriekspersoneel. Anderhalf jaar geleden stichtte de koperen jubilaresse in Doetinchem de plasticfabriek en rond haar koperen jubileum waren er meer dan een miljoen plastic schalen, emmers, kinderbadjes, bakken, bekers, schalen en tassen de deur uit en het land in. Intussen ontving mevrouw Becking vele honderden huismoeders uit gans Nederland in haar fabriek en leidde haar kritische gasten rowl met een geduld en een rust, alsof ze niets anders te doen had. En de zes zonen, voor wie deze vrouw zich twaalf en een half jaar gele den wel in het avontuur moest storten? Eén is röntgenoloog in Rotterdam, twee zijn er dokter, één advocaat, één studeert sociologie en één is onlangs uit Amerika teruggekeerd naar Doetinchem en heeft in de fabrieken zijn entree gemaakt als de „kroonprins". Een koperen feest kan soms héél belangrijk zijn. doorgezonden naar de Procureur der Republiek te Rome. De rechtbank had een ruime keuze: men kon Montesi vervolgen op grond van herhaalde meineed, op laster, op omkopen van getuigen (zijn verloofde en haar zuster) en zo verder. De aan klacht is thans laster geworden en „zio Pino" zal in eerste aanleg slechts zvjn eigen klacht tegen de getuigen van de drukkerij waar moeten maken. Het doet er niet toe, want in feite betekent deze arrestatie een voort zetting van het onderzoek naar de dood van Wilma Montesi. Men herin nert zich, dat zowel de Officier van Justitie, als de rechtbank te Venetië als hun mening hebben uitgesproken, dat de familie Montesi meer weet van de dood van Wilma dan zij wil losla ten. Het fenomeen, dat Giuseppe Mon tesi a tout prix schijnt te wijlen ver bergen, waar hij 9 april was en wat hij die dag deed, wijst sterk in de richting, dat men bij hem de zaak weer wil opnemen. Het ligt mede in de lijn der verwach tingen, dat juffrouw Anna Maria Mo- neta Caglio, „de zwarte zwaan", zich zal moeten verantwoorden voor een re delijk grote lijst van positieve en volge houden verklaringen, die slechts uit haar fantasie schijnen voort te spruiten. En dan zijn er nog een paar dingetjes, als vervalsingen van data op brieven en „testamenten" en leugens, waar het tribunaal, waarschijnlijk dat van Vene tië, alsnog een oordeel over wil vellen. Hoe onbehaaglijk zich ook de lieden voelen, die meenden een kostbare po litieke munt uit de affaire-Montesi te kunnen slaan, niemand kan meer vol houden, dat de Italiaanse justitie de zaak in de doofpot heeft willen stoppen of stopt. Een van de stichters van Frankrijks nationale loterij is gevangen gezet. Hij wordt verdacht van verduistering van meer dan 9 miljoen gulden, waarbij een groot bedrag aan loterijgeld. Het is de 54-jarige Pierre Morice, die de verkoop van tienden van loten instelde. Miljoenen Fransen kopen elke week zo'n coupure voor 200 frank. Bij zijn aanhouding, zaterdag, stond Morice op het punt naar Zwitserland te vertrek ken. (Rtr) President Soekarno van Indonesië heeft gisteren met klem ontkend, dat hij communist zou zijn geworden na het be zoek, dat hij het vorige jaar heeft ge bracht aan de Sovjet-Unie en dè Chinese volksrepubliek. „Ik ben nog steeds de zelfde Soekarno", riep hij. Het Indonesische staatshoofd vroeg zich af, „waarom sommige mensen der gelijke beweringen doen" en vervolgde: „Wellicht omdat enkele zogenaamde communisten in het kabinet zijn opge nomen, dat ik heb gevormd en wellicht omdat ik uitdrukking heb gegeven aan mijn bewondering voor de activiteiten voor de wederopbouw in de Chinese volksrepubliek". „Het is niet waar, dat ik wens, dat Indonesië het regeringssysteem van de Sovjet-Unie en China zal nabootsen", zei hij met nadruk. „Wij moeten de goede dingen als voorbeeld nemen", aldus pre sident Soekarno, herhalend, dat Indone sië op dit moment „geleide democratie" nodig heeft. Voor een bezoek aan Europa is zater dag met het ss „Rijndam" van de Hol land Amerika lijn te Rotterdam aange komen Dr. K. von Schuschnigg, die ten tijde van de Naziputsch in 1938 kanse lier van Oostenrijk was en thans profes sor is aan de Washington universiteit van St. Louis. Dr. von Schuschnigg was vergezeld van zijn echtgenote en zijn dochter Maria. Hij verklaarde bij zijn aankomst dat hij voor een korte vakantie naar Europa was gekomen. Hij gaat eerst naar Italië en hoopt daarna nog gelegenheid te heb ben voor een bezoek aan Oostenrijk. Hij wenste niet in te gaan op vragen, die een politieke achtergrond hadden. „Dat is verleden tijd voor mij" antwoordde hij. „Ik ben hier gekomen als gewoon burger, die een rustige vakantie wil houden." Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft een nieuwe behandeling gelast van de zaak van Caryl Chessman, de ter dood veroordeelde, die in gevangen schap twee opzienbarende en veel .ver kochte boeken heeft 'geschreven. Chessman, die schuldig is verklaard aan verschillende misdaden, voert nu al negen jaar strijd om aan terechtstelling in de gaskamers van de gevangenis van San Quentin in Californië te ont komen. Vijf van de negen raadsheren van het hooggerechtshof te Washington spraken zich voor de uitspraak uit, drie waren er tegen en een verklaarde zich onbe voegd. De advocaat van Chessman had aan gevoerd, dat de griffier, die in het be gin bij de behandeling was geweest, was overleden en dat diens opvolger slechts over „onvolledige en onnauwkeurige" aantekeningen had beschikt. In de Noord-Oostpolder is zaterdag de 25.000e inwoners begroet: Jan Johannes, tweede zoon van de landarbeider J. Kui per, die sinds begin april aan de Wes termeerweg in de nabijheid van Espel woont. De gelukkige vader mocht voor zijn jonge spruit een spaarbankboekje met een eerste inleg van 125.- in ont vangst nemen, dat hem plechtig werd overhandigd door Drs. A. Blauwboer, de plaatsvervangend landdrost van de N.O. polder.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5