Ayala grijpt de titel op een doorweekte baan Regen maakt normaal verloop van eindstrijden onmogelijk Minder spanning bij de races van Tubbergen TOUTENHOOFD kampioen zweefvliegen 1957 I Zweden tegen Italië in halve eindstrijd de Hendrickx behaalt met „Bijoutwee keer winst Jeugdige atleten kansloos tegen West-D iiitsland Estafette en Kimhria leggen beslag op DeTijd"-bekers TENNISKAMPIOENSCHAPPEN Eindelijk Hoad Oostduitse verrassing: M.Z. Fransman Lacheny winnaar in de „open' klasse n IRENE JANSEN zegeviert in concours te Bergen op Zoom Van Dorst: nieuw record 800 meter Internationale atletiekwedstrijden UITSTEKENDE PRESTATIES OP TAL VAN NUMMERS Shenton evenaart wereldrecord Amsterdam tweede in Hannover ■HP, Controverse in de biljartsport blijft DINSDAG 11 JUNI 1957 PAGINA Overwinning in Manchester Hockeytoernooi (Van onze verslaggever) De iniernaiionale tenniskampioenschappen van Nederland hebben een ieiwai triest slot gehad. Triest wat betreft de weersomstandigheden die een normaal verloop van de eindstrijden onmogelijk maakten. De talrijke regenbuien, die de banen van de Noordwijksche Sportvereniging teis terden, waren er de oorzaak van dat de wedstrijdleiding het besluit nam de finales ie laten spelen om twee gewon nen sets. Een korte eindstrijd dus, misschien wel iets iè kort voor een juiste krachtmeting. De Chileen Ayala had anders aan twee seis ruim voldoende om zijn superioriteit over de Amerikaan Stewart ie tonen. De laatste bewees dat zijn gang naar de finale via de favoriet Drobny inderdaad een verrassing is geweest. Was zijn spel in de halve eind strijd tegen de geroutineerde Egyptenaar opvallend sterk, nu werd het optreden van Stewart één grote teleurstelling. Zijn illusie van hei behalen van een titel heeft na de eerste game dan ook niet meer beslaan. Een oppermachtige Ayala sloeg zich rustig naar de overwinning, waarmede hij de titel, sinds 1953 in handen van de Argentijn Morea, overnam. M&,,. - Atleten voor de Olympische Dag Davis Cuptoernooi Fangio weer winnaar H. Roos vice-voorzitter commissie hardrijden Records gesneuveld „BRITSE SPELEN" De finale heren enkelspel van een in ternationaal tennistoernooi, dat te Man chester is gehouden, is gewonnen door de Australiër Hoad. HU versloeg Krish- nan (Indië) met 6-3, 6-1 in ruim een half uur. BU de dames zegevierde de Amerikaanse Althéa Gibson. Zij klopte in de eindstrijd Ann Shilcock (G.B.) met 6-3 6-4. Het heren dubbelspel eindigde in een overwinning voor Krishnan en Kumar. In de eindstrijd versloegen zij Hoad en Shea (Austr./V.S.) met 11-9, 6-3. Althéa Gibson en Louise Brough (V.S.) won nen in de finale dames dubbelspel met 6-3 6-3 van het Engelse paar Pat Ward- Ann Shilcock. Het internationaal hockeytoernooi te Hannover is gewonnen door de Spaanse club Real de Campo. Deze club had in de eindstand hetzelfde aantal punten als Amsterdam, doch het doelgemiddel- de (72) was beter. Derde werd Han nover en vierde Royal Racing Brussel. K ,vN\ «Ss «SS Sk*3 Tweede Pinksterdag zijn in Tubbergen internationale motorraces gehouden. We zien hier de Oostduitser H. Fugner op M. Z., winnaar van de 250 cc-klasse internationaal over acht ronden. Naar schatting 40.000 personen hebben Tweede Pinksterdag de internationale motorraces op het circuit van Tubber gen bezocht. En terwijl overal in het land de regen viel, konden de bezoe kers in .Tubbergen in zomers tenue de races volgen. De races zelf brachten minder spanning dan in voorafgaande jaren. De snelste ronde werd gereden door de Duitser E. Hiller op BMW, die een snelheid van 149.022 km haalde, waarmee hU onder het record van vorige jaren bleef, dat iets boven de 150 km ligt. De spannendste race was die der 250 cc klasse, maar voor de grootste verrassing zorgden de Oostr Duitsers met hun MZ-machines. Deze machines, die worden vervaar digd in de oorspronkelijke DKW-fabrie- ken, bleken in de 125 cc klasse de snelste. Hier bezetten de MZ-ma- chines een eerste, een tweede en een zesde plaats. De eerste plaats werd op overtuigende wijze behaald door E. Degner uit Oost-Duitsland in de tijd van 32.50.41 met een gemiddelde van 128.995 km. Zoals gezegd was de tweede en zesde plaats ook voor een MZ-rijder. Tegen deze zeer snelle, fraai gestroom lijnde machines konden ook de Italiaan se MV's niet opbieden en zelfs niet het winnende merk van vorig jaar: DKW. De 250 cc's leverden de spannendste strijd. De Oost-Duitser H. Fügner op MZ had de eerste twee ronden de lei ding, maar de daarop volgende beide ronden had A. Hallmeyer met NSU de kop, maar dit was slechts van tijdelijke aard. Uiteindelijk won Fügner in 33.08.8 met een gemiddelde van 128.111 km, ge volgd door E. Heisz op NSU als tweede en Hallmeyer als derde. De 350 cc race werd een overtuigend succes voor A. Hallmeyer op NSU in 37.28.4 met een gemiddelde van 141.332 km. De tweede plaats was hier even eens voor een NSU-rijder en wel R. Heck in 37.36.6 met een gemiddelde van 140.831 km. De race der 500 cc motoren werd een onbetwiste zege voor de Duit ser E. Hiller op BMW in de tijd van 43.42.5 met een gemiddelde van 145.408 km. De winnaar van het vorig jaar, de Duitser E. Riedelbauch noteerde een tijd van 44.19 en een gemiddelde van 143.373 km. Over het algemeen hadden de races een uitermate vlot verloop. Ongeveer 300 politiemannen regelden het ver keer op perfecte wijze en incidenten deden zich dan ook niet voor. Wel vond een ongeval plaats en wel in de achtste ronde van de 500 cc klasse. De Fransman Y. Callede nam bij Fleringen de bocht te ruim, waardoor hij over de kop sloeg na de strobalen te hebben geraakt. Zon motor ge raakte in brand en zelf liep de renner een dubbele beenbreuk De nationale zweefkampioenschappen 1957 van de K.N.V.V.L. zijn na een rekordaantal van negen wedstrijddagen afgesloten met een vlucht langs een verplichte koerslijn. Daarbij werd het totaalklassement, waarin Toutenhoofd de leiding had in zowel de open klasse als in de kampioensklasse, grondig ge wijzigd. De Franse nationale kampioen La cheny, die sinds 2 juni met de tweede plaats achter Toutenhoofd genoegen moest nemen en nog slechts 105 punten achterstand had, wist hem nu op deze laatste dag weer te passeren. HU legde 152 kilometer af tot Stedum in het noordelUkste puntje van de provincie Groningen. Toutenhoofd had reeds bU Bellen na 90 kilometer vliegen geen termiek meei kunnen vinden. Daarmee was het pleit ten gunste van Lacheny beslist. HU werd hiermee winnaar in de open klasse, waarin alle vliegers ongeacht nationaliteit op type vliegtuig meedingen, met 7498 punten, tegen Tou tenhoofd 7195 punten. In de nationale kampioenschaps klasse, waarin uitsluitend met de Skylark II werd gevlogen, werd Tou tenhoofd echter onbedreigd nummer een, zodat hij dus de kampioenschaps- titel van Nederland mag dragen. Hij wordt gevolgd door de K.L.M.-vlie- ger Koch, die na aanvankelijk veel pech te hebben gehad, de laatste da gen zijn achterstand snel inliep, waar bij deze gezagvoerder vooral in de snelheidswedstrijden uitblonk. Drie Nederlandse deelnemers, ir. Lucassen van de Amsterdamse zweef- vliegclub, Dekkers van de Gooise zweef- vliegclub en Rikkengaa uit Teugen, be haalden in de wedstrUd hun gouden brevet. Toutenhoofd schaarde zich door het behalen van zijn derde diamant op het gouden brevet bü de nog geen vijf tig zweefvliegers ter wereld die het hoogste brevet dat de zweefvliegsport kent, bezitten. Heel wat moeilijker had mevrouw Knode het in de finale van het dames enkelspel met de tweede verrassing van dit toernooi, de Belgische speelster me juffrouw Mercelis. Deze liet zich eerst na zeer veel strijd in twee sets met 6-3 en 9-7 kloppen. De titels in het dubbel spel gingen naar de Australiërs Rose en Candy die met 8-6, 4-6 en 7-5 Ayala en Schwartz bedwongen, terwijl de glim lachende Mexicaantjes Ramirez en Reyes de door de dames Knode en Roos ge vormde Amerikaans-Nederlandse coa litie met 6-4 en 6-0 kansloos lieten. Ayala startte mede door zijn knappe zege in de halve finale op de Amerikaan Schwartz als favoriet. Na het goede spel van Stewart tegen Drobny mocht men echter wel rekenen op felle Amerikaan se tegenstand. Het is er niet van geko men. De zwaargebouwde Stewart kon op de doorweekte, gladde baan maar slecht uit de voeten komen en de kwieke Chileen heeft daar goed van geprofi teerd. Met veel behendigheid joeg hU de bal naar alle hoeken van de baan. waar door de in het nauw gedreven Stewart tal van gemakkelijke kansen weggaf. Ayala benutte drie kansen en kreeg hierdoor steeds een ruime voorsprong. Af en toe leefde het spel van de Ameri kaan op. Dat was wanneer hij met zyn bekende drives Ayala passeerde, of een van zijn gevreesde dropshots toonde. Voor Ayala, die herhaarldeiijk door de service van Stewart heen brak, kon hij toch echter geen bedreiging vormen. Aanvankelijk zag het er naar uit dat voor mevrouw Knode de weg naar de titel niet al te moeilijk zou zijn. De Bel gische mejuffrouw Mercelis faalde al di rect met het serveren. De Amerikaanse deed dit niet en liep uit tot 2-0. Vanaf dit moment werd het spel van mejuffrouw Mercelis beter. Met gevarieerde slagen dwong zij mevrouw Knode in de verde diging. De Amerikaanse speelster is er een die in zulke gevallen geen enkel ri sico neemt. Komt zij nu in moeilijkheden dan volgt er een „vuurpijl" die haar in staat stelt zich te herstellen. Is een zo'n lange diepe lob niet voldoénde dan vol gen er meer, net zo lang tot ze het oude titme weer te pakken heeft. Mejuffrouw Mercelis miste de capaciteiten om deze „presentjes" te benutten. Wel slaagde zij er in een brede spreiding in haar spel te brengen en met dit wapen kwamen zij op 2-2. De set was voor mevrouw Knode met 6-3, maar toen in de tweede set, na dat de regen een oponthoud had ver oorzaakt, mejuffrouw Mercelis opnieuw in de aanval ging, kwam er spanning De Belgische nam zelfs een voorsprong van 5-4 en had de kans volledig in eigen hand. Op het kritieke moment brak me vrouw Knode echter door haar service heen. De Belgische werd nu onzeker, sloeg te veel fouten en ging tenslotte met 9-7 door de knieën. De Australiër Rose, die zaterdag met de Amerikaanse Darlene Hard na een vlakke partij tennis het gemengde dub belspel won, veroverde samen met zijn landgenoot Candy de tweede titel in het heren dubbelspel. Zij vormden ongetwij feld de beste combinatie ofschoon Ayala en iri mindere mate ook Schwartz tot. verdienstelijke prestaties kwamen. De kleine Chileen mepte er vaak venijnig op los én in de tweede set kregen de Australiërs zelfs weinig kans. Rose en de steeds beter op dreef komende Candy grepen de titel met vaak voortreffelijk netspel waartegen zelfs een snelle crack als Ayala niet bleek opgewassen. Het Mexicaanse duo Ramirez-Reyes behaalden hun eerste Europese titel. Onze vertegenwoordiging in de eind strijd mevrouw Roos startte aanvanke lijk goed, maar viel later steeds meer terug. De Mexicaanse meisjes hadden kennelijk heel wat meer vertrouwen in het spel van mevr. Knode, want zij sloe gen de ene bal na de ander in de rich ting van mevrouw Roos. Misschien raak te zij hierdoor uit haar spel, maar zU sloeg nu tal van fouten. Het antwoord op de lobs van het Amerikaanse-Nederland se dubbel bestond steeds weer uit een felle smash, die iedere aanval brak. De uitslagen van de halve eindstrijden! Heren: Ayala (Chili) versl. Schwartz (V.S.) 6-2 6-1 6-0; Stewart (V.S.) versl. Drobny (Egypte) 4-6 6-3 6-3 0-6 6-4. Dames enkelspel halve eindstrijden; mevr. D. Knode (V.S.) versl. mej. Y Ra mirez (Mexico) 6-3 6-1; mej. C. Mercelis (Belg.) versl. mej. Darlene Hard (V.S.i 5-7 6-4 9-7. Herendubbelspel: Candy eD Rose (Austr.) versl. Bergamo en Fachini (It.) 6-3 6-2 6-3 Ayala (Chili) en Schwartz (V.S.) versl. Drobny (Eg.) en Stewart (V.S.) 13-11 6-2 6-4. Dames dubbelspel: mej. Y Ramirez en mej. R. Reyes (Mexico) versl. mej. B de Chambure (Fr.) en mej. C. Mercelis (Belg.) 7-5 6-2; mevr. D. Knode (V.S.) en mevr. J. Roos (Ned.) versl. mej. Dar- lenHard (V.S.) en mej. S. Lazzarino (It.) 4-6 6-2 6-0. Bij de internationale atletiekwedstrij den op de olympische dag zullen de vol gende Nederlanders aan de start ver schijnen: 400 meter: Moerman, Yska en Groot huis. 800 meter: Koudijs, Blankenstein, Haus en Heida. 5000 meter: Künen, Roovers, Viset, Delnoye, Cujé, Verra, Keesom, Vergeer en Dekkers. 100 meter horden: Kamerbeek, Parle- vliet en Nederhand. De Chileen Ayala heeft dit jaar het internationaal kampioenschap tennis van Nederland verworven. We zien hem hier, terwijl hij uit handen van mr. H. Wilton, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis bond, de beker ontvangt. In de kwartfinales van het toernooi om de Davis Cup van de Eurepes zone, hebben zich geen verrassingen voorge daan. Italië veroverde op Polen een voorsprong van 30, hetgeen al vol doende is voor een plaats in de halve eindstrUd tegen Zweden dat Denemar ken met 41 kansloos versloeg. Enge land en België zullen straks moeten uitmaken wie ook in de laatste ronde zal meedoen. De Engelsen klopten Frankrijk met 32, terwijl België met dezelfde cijfers Mexico uitschakelde. De Italianen Sicola en Pietrangelie wonnen tegen Polen beiden hun enkel spel en zegevierden ook in het dubbel spel over Skonecki en Piateck. Heel wat lastiger verging het de Engelsen in Parüs. De gasten hadden na de eer ste dag met 20 de leiding. In het eerste enkelspel won Davies (G.B.) met 97, 62, 57, 6—4 van Darrnon (Fr.) en Wilson (G.B.) versloeg Haillet (Fr.) met 6—4, 6—3, 6—2. Het derde enkelspel werd echter gewonnen door de Fransman Darmon, die zpn Britse tegenstander Wilson met 16, 64, 61 36, 7—5 versloeg. Het vierde en laat ste enkelspel was voor de Brit Mike Davies, die Robert Haillet (Fr.) met 68, 57, 64, 61, 64 uitschakelde, terwijl de Fransen triomfeerden in het dubbelspel. Tegen Mexico liep België een achterstand van 21 op door ne derlagen van Washer tegen de Mexi caan Contveras en een overwinning voor de Mexicanen in het dubbelspel. Brichant had na veel moeite Llamass met 1—6, 6—4, 4—6, 64, 6—1. De Belgen herstelden zich echter. Jacky Brichant versloeg Francisco Contreras (86, 61, 63) en Philippe Washer klopte Mario Llamass 64, 61, 6—3. In de wedstrijd ZwedenDenemarken, welke te Stockholm werd gespeeld, na men de Zweden een 20 voorsprong. Davidson (Zw.) won met 62, 62, 62 van Torben Ulrich in het eerste enkelspel en in het tweede enkelspel zegevierde Schmidt (Zw.) met 46, 8—6, 16, 86, 97 over Kurt Nielsen (Den.). Ook het dubbelspel was voor Zweden. Kurt Nielsen (Den.) bleef Da vidson (Zw.) met 36, 64, 46, 63, 60 de baas en behaalde daarmede voor zijn land het enige winstpunt. Het vierde en laatste enkelspel was echter weer voor Zweden, omdat Lundqvist (Zw.) zijn Deense tegenstander Ulrich met 75, 61, 46, 64 aan de kant zette. Hendrickx heeft met „Bijou" twee fraaie overwinningen behaald in het jaarlUks concours hippique, dat op Tweede Pinksterdag te Dordrecht is ge houden. De combinatie zegevierde na barrage in het springconcours MA en vervolgens ook in het nummer, waarbU de ruiter zelf de volgorde der te nemen hindernissen mocht bepalen. Het con cours trok een record aantal bezoekers, naar schatting ruim 6000, die konden genieten van goede hippische sport. De belangrijkste uitslagen luiden: Springconcours voor landelijke ruiters. 10 hindernissen met een maximum hoogte van 1.10 meter. 1. Mej. P. N. Ruigrok met „Trigger" van de Een- In een communiqné heeft het bestuur van de Kon. Ned. Biljart Bond onlangs aan mr. J. Knecht, voorzitter van het dis trict Eindhoven, een in hoge mate on loyale houding verweten naar aanleiding van zijn bemoeiingen met de oprichting van de Nieuwe Ned. Biljart Bond. Mr. Knecht heeft thans een open brief aan het hoofdbestuur van de K.N.B.B. ge richt, waarin hij zijn optreden toelicht en de beschuldiging van onloyaliteit van de hand wijst. Hij stelt vast, dat de N.N.B.B. niet door hem persoonlijk is opgericht, maar door enige los van de K.N.B.B. staande personen èn het vol tallige voormalige bestuur, waarvan hij deel uitmaakte, van het district Eindho ven van de K.N.B.B. Hij verzekert verder in zijn open brief, dat het internationaal beleid van de K.N.B.B. volkomen gefaald heeft en dat deze bond een revolutionaire internatio nale biljartfederatie heeft opgericht zon der de districten of de spelers te raad plegen. De Argentijnse coureur Fangio heeft op de baan van Monsanto de grand prix van Portugal gewonnen. Met een gemid delde snelheid van 139.840 km per uur legde hij 55 maal het traject af in een tijd van 2 uur 8 minuten en 23 secon den. Fangio reed in een Maserati. Achter Fangio, op 16 seconden en met een ron de achterstand, arriveerde de Brit Gre gory, die een Ferrari reed. Op het congres van de Internationale Schaatsenrijders Unie is in de techni sche commissie voor het hardrijden onze landgenoot, de heer H. Roos, die reeds enige jaren deel uitmaakt van deze commissie, tot vice-voorzitter benoemd. drachtruiters uit Zevenhuizen, 0 fouten, 57,4 sec. 2. A. P. Chardon met „Deo" (Maasruiters, Maasland). 0 ftn., 62,4 sec. 3 J. den Haan met „Rubana" (Delfland- ruiters, Wateringen), 0 ftn., 68,4 sec. Handicap springconcours voor landelijke ruiters, klasse 1 en z, 12 hindernissen. 1. J. van der Eyk met „Tarzan" (Delf- landruiters, Wateringen) 0 ftn., 2. W. L. Duyvenstein met „Wodan" (Loosduinse Ruiters, Loosduinen) 0 ftn., 3. J. Rooden- burg met „Jacoba" (Ritm. G. de Kruyff) 0 ftn. Springconcours MA, lengte parcours 500 meter, 12 hindernissen, maximum hoogte 1.40 meter. Vastgestelde limiet- tijd 86 sec. Na barrage, parcourslengte 250 meter. 1. W. G. Hendrickx (Grathem) met „Bijou" 0 ftn., 33,4 sec. 2. Bertie Uytendaal (Breda) met „Manilla", 0 ftn.. 36 sec. 3. Ritm. W. F. K. Bischoff van Heemskerck (Wassenaar) met „Pocholo", 0 ftn., 37.6 sec. 4. W. G. Hendrickx (Grathem) met „Hella", 12 ftn., 40,4 sec. Springconcours „Take your own line", waarbij de volgorde van de te springen 14 hindernissen met een max. hoogte van 1.20 meter aan de ruiter zelf wordt overgelaten. 1. W. G. Hendrickx (Grathem) met „Bijou", 0 ftn., 63,2 sec. 2. A. Wolf (Den Haag) met „Grey Cat", 0 ftn., 65 sec. 3. Jhr. A. Loudon (Wasse naar) met „Napoleon", 0 ftn., 66,6 sec. Parijs springconcours. Na barrage, 2 hindernissen tot een maximum hoogte van 1.60 meter, werden ex aequo ge klasseerd: 1./3. J. L. van Wingerden (Scheveningen) met „Radja", A. Wolf (Den Haag) met „Grey Cat" en H. Wou ters van den Oudenweyer (Eist) met „Grace Kelly". Het jaarlijks nationaal concours hip pique van de West-Brabantse Hard draverij en Concours Hippique Vereni ging, op Tweede Pinksterdag te Bergen op Zoom gehouden, mocht zich, ondanks het minder gunstige weer, in een zeer grote belangstelling verheugen. De be langrijkste uitslagen luiden: Jeugdspringconcours, 300 meter, 10 hindernissen met een maximum hoogte van 80 cm: 1. Ch. Bosvelt (Arnhem) met „Bandiet", 0 ftn., 50,8 sec. Parijs spring concours, 285 meter, 5 hindernissen met opklimmende hoogte tot maximum 1.20 meter. Na barrage 1. W. Scheeren (Vught) met „Audarieux" 6 punten. 2-/3. ex aequo: L. van der Slikke (Nieuw en St.-Joostland) met „Etcetera" en C. van der Pol (Eindhoven) met „Abendglax" 3 punten. Springconcours MA, 628 meter met 13 hindernissen, maximum hoogte 1.30 meter. Negen deelnemers legden het parcours foutloos af. Barrage over 3 hindernissen, max. hoogte 1.40 meter, lengte parcours 150 meter: 1. Irene Jansen (Ubbergen) rpet „Adelboom", 0 ftn., 33,2 sec. 2. Rob Kouwenberg (Woensdrecht) met „Harro", 0 ftn., 33,8 sec. 3. B. J. J. Arts (Amsterdam) met „Roszy", 0 ftn., 36,0 sec. 4. Proetske Arts (Amsterdam) met „Rocket", 9 ftn., 39.4 sec. 5. W. Scheeren (Vught) met „Balti more", 4 ftn., 30,6 sec. De Duitse junioren hebben te Aken de atletieklandenwedstrijd van de Ne derlandse jeugd gewonnen met 99 tegen 56 punten. Slechts twee nummers, de 110 meter horden en het hoogspringen zün door de Nederlandse jongens ge- Ondanks de regen, die de slotnum mers kwam verstoren, zUn de r.k. internationale verenigingswedstrUden om de door ,,De TUd" beschikbaar ge stelde wisselbekers en door de hoofd- stedelUke r.k. atletiekvereniging „Esta fette" voor de vierde maal zUn geor ganiseerd, weer een groot succes ge worden. De heer W. Dijkstra, bestuurs lid van de N.K.S. en de K.N.A.U., sprak dan ook na afloop, bU het uit reiken der bekers, de hoop uit dat Estafette van deze wedstrUden een traditie zou maken. De herenploeg van Kimbria uit Maastricht vocht een spannend duel uit met het Haagse L.D.A., waar geen der andere verenigingen enige invloed op kon uitoefenen. Ook Estafette niet dat, door blessures en het afstaan van zijn beste atleten aan het Nederlandse jeugdteam, met een zwaar gehavende ploeg in het veld kwam en niet in staat was de beker, die het driemaal achtereen gewonnen had, eervol te ver dedigen. Eerst op het laatste nummer wisten de Limburgers de beslissing te forceren, zü het met slechts vier pun ten voorsprong op L.D.A. Zoals uit de uitslagen blijkt, wer den er voortreffelijke prestaties gele verd met als ongetwijfeld beste de 3.54.1, waarmee de Kimbria-atleet Delnoye de 1500 meter won, een tijd die hij zonder enige tegenstand op de chronometers wist te brengen. Geen tegenstand ondervond ook zijn clubge noot v. d. Veerdonk, die de 3000 meter in fraaie tijd won vóór de Nederlandse recordhouder 3000 meter steeplechase, de Hilversummer Lam. Maar ook de 800. meter, waarop liefst vijf atleten beneden de twee minuten bleven, was van uitstekend gehalte, terwijl de 400 meter al even span nend was door het verbeten duel dat de twee L.D.A.-ers Middeldorp en Morshuis met elkaar uitvochten. Snel en spannend verliepen ook de esta fettes die beide door Kimbria werden gewonnen en dat in nieuwe Zuid- Nederlandse recordtijden. Op de technische nummers was het peil wat minder hoog. Slechts het hoogspringen, waar de Duitser August Quabeck zijn zege van het vorig jaar herhaalde en het verspringen, waar de Duitser Schwarz Estafette's internatio nal Gerard Weisscher met centimeters sloeg, kwamen boven de middelmaat uit BU de dames was er minder spanning in de strijd om de punten: door over winningen van Trudy Hurts (100 m. en verspringen), Annie Oorthuis (200 m.), Annie Hoogma (speerwerpen) en van de 4 x 200 m.-ploeg en passant wer den drie nieuwe clubrecords gevestigd konden de dames van Estafette de overwinning van het vorig jaar nog vrU gemakkelijk herhalen. Veruit de beste prestatie was hier de 38.98 meter speerworp van de jonge Annie Hoogma, waarmee zU niet alleen het clubrecord met ruim twee meter omhoog bracht, maar zich ook bU Nederlands beste werpsters van het moment voegde. Goed waren ook de prestaties op de sprintnummers, vooral de 26.5 waar mee Annie Oorthuis de 200 meter met straatlengte won. Het slotnummer, de 4 x 200 meter, bracht opnieuw een fraaie demonstratie van Estafette's sprintsters, die in de opstelling Annie OorthuisEnna v. d. Boom—Kina de GraaffTrudy Hurts het clubrecord met ruim drie seconden verbeterden. Van de bUnummers dient tenslotte vooral genoemd te worden de 9.2, waarmee de 17-jarige Adri OudendUk de 80 meter jongens won, een tUd die slechts zeer zelden op de Nederlandse sintelbanen genoteerd wordt. De uitslagenlijst Dames: 100 m.: Hurts (Est) 13.0, v.d. Boom (Est) 13.2, Hooghiemstra (LDA) 13.5, Maathuis (DEM) 13.5, Hermans (LDA) 13.9, Beentjes (DEM) 14.3; 200 m.: A. Oorthuis (Est) 26.5,' Lensink (VIF) 27.1, Bosma (LDA) 28,4, De Graaf (Est) 28.6; Disci (LDA) 28.7, De Nijs (DEM 30.1. Hoog: Maathuis (DEM) 1.46, Heygen (LDA) 1.46, W Heygen (LDA) 1.36, v.d. Wegen (Est) 1.36, v.d. Boom (Est) 1.336, Krijnen (VIF) 1.26. Ver: Hurts (Est) 5.10, Gode- froy (LDA) 5.01, De Graaff (Est) 4.83, Hermans (LDA) 4.62, Maathuis (DEM) 4.57, Lensink (VIF) 4.33. Discus: M. Heygen (LDA) 34.16, De Graaff (Est) 32.42, W. Heygen (LDA) 30.16, Hoogma (Est) 28.27; Faay (VIF) 26.23, Duin (DEM) 25.29. Speer: A. Hoogma (Est) 38.98, J. Duyn (DEM) 33.62, Vaassen (LDA) 33.03, v.d. Wegen (Est) 29.86, de Hengh (LDA) 28.99, Smorenberg (DEM) 27.03. 4 x 200 m.: Estafette 1.51.2, LDA 1.54.8, DEM 2.01.0, VIF 2.03.6. Eindstand: 1. Estafette-Amsterdam 58 pnt., 2. LDA-Den Haag 49 pnt., 3. DEM-Beverwijk 24% pnt., 4. VIF-Hil- versum 12 pnt. Heren: 200 m.: Von Fugler (DJK) 23.0, Clermonts (Kimbria) 23.2, Jeursen (LDA) 23,8, Heinst (VIF) 24.0, Hamann (Est) 27.1. 400 m.: Middeldorp (LDA) 51.1, Morshuis (LDA) 51.1, Schoenma kers (Kimbria) 52.7, L. Groothuis (Est) 52.7, Suylen (Kimbria) 52.9; Hillenbrand (DJK) 56.3; 800 m: Veltman (LDA) 1.57.6, Fleitmann (DJK) 1.58.1, Kok (VIF) 1.59.0; Notten (Kimbria) 1.59.6, v.d. Laak (Est) 1.59.9, Middelkoop (LDA) 2.00.8. 1500 m.: Delnoye (Kimbria) 3.54.1; Rietbroek (LDA) 4.05.2 Giling (Olym pus) 4.07.8; Snel (Est) 4.12.4, Hagebeek (LDA) 4.15.5, Bemer (Kimbria) 4.16.8, 3000 m.: v.d. Veerdonk (Kimbria) 8.46.0, Lam (VIF) 8.52.0, Degreef (LDA) 9.17.6, Wubben (LDA) 9.21.8, Westhof (VIFj 9.24.2, Busing (Est) 9.28.0. Hoog; Qua beck (DJK) 1.78%, S. Wijsen (Kimbria) I.68%, Jaspers (Kimbria), Griwatz (DJK) (1.63%, Naber (Est), Velthuizen (LDA) 1.58%. Ver: Schwarz (DJK) 6.59, G. Weisscher (Est) 6.56, Dederen (Kim bria) 6.48, S. Wijsen (Kimbria) 6.37, Hamann (Est) 5.94, v.d. Brink (VIF) 5.85, Kogel: Vlamings (VIF) 11.92, 1192, Rumpe (DJK) 11.84, H. Weisscher (Est) II.73, v. Beurden (LDA) 11.09, v. Wis- sem (Kimbria) 10.78, Jaspers (Kimbria) 10.50. Discus: Vlamings (VIF) 36.11, v. Wissem (Kimbria) 34.69, H. Weisscher (Est) 34.51, Morshuis (LDA) 30.29, Velt man (LDA) 30.00, Lam (VIF) 29.73. 4 x 200 m.: Kimbria 1.33.9, DJK 1.34.5, LDA 1.35.4, Estafette 1.36.9, VIF 1.50.7. 4 x 800 m.: Kimbria 8.06.0, LDA 8.13.7, VIF 8.21.8, DJK 8.26.7. Eindstand: 1. Kim- bria-Maastricht 64 pnt., 2. LDA-Den Haag 60 pnt., DJK-Duitsland 47 pnt., 4. VIF-Hilversum 40, 5. Estafette-Am sterdam 38 pnt. BUprogramma: 80 m - Jongens B: Oudendijk (Est) 9.2, Knipschild (Kim bria) 9.6; 4 x 300 m.: Estafette 2.38.1, Kimbria 2.41.7. 100 m.-Jongens A: Von Fugler (DJK) 11.2, Hamman (Est) 11.4. Discus Jongens A: Fafié (Est) 34.31, v. Rookhuizen (DEM) 33.75. wonnen. Op alle overige nummers ble ken de Duitsers de sterksten. Er zijn door onze jonge landgenoten toch wel enkele uitstekende resultaten geboekt. Zo verbeterde de PSV-er Van Dorst het nationale jeugdrecord over de 800 meter. Van Dorst liep een goede race, welke hij achter de Duitser Witt beëindigde. Voor de Duitser werd 1 min. 53,3 afgedrukt en voor Van Dorst I.53.5. Het Nederlandse jeugdrecord stond op naam van Haus met 1.55.1 sec. en werd het vorig jaar te Eindhoven gemaakt. Een ruime verbetering van zijn persoonlijk record maakte Knee- pens op de 1500 meter, welke hij af legde in 4 min. 6,3 sec., terwijl De Vree- de op de 3000 meter met 9 min. 4,6 sec. zijn beste prestatie leverde. Een extra wedstrijd over 3000 meter voor senioren werd door Roovers ge wonnen in 8 min. 33,8 sec. De resultaten luiden: 100 meter: 1. Busold (D.) 11 sec.; 2. Wapstra (N.) II,3 sec.; 3. Otten (N.) 11,5 sec. 200 me ter: 3 Busold (D.) 22,2 sec.; 2. Boost (N.) 22,5 sec.; 3. Otten (N.) 22,6 sec. 400 meter: 1. Breer (D.) 49,3 sec.; 2. Dekker (N.) 49,6 sec.; 3. Groothuis 50 sec. 800 meter: 1. Witt (D.) 1.53,3; Van Dorst 1.53,5; 3. Schoemaker (N.) 1.58,-. 1500 meter: 1. Pfaff (D.) 4.03.11; 2. Kneepens (N.) 4.06,3; 3. Suiker (N.) 4.06,5. 3000 meter: 1. Udert (D.) 8.58.4; 2. De Vreede (N.) 9.04,6; 3. Mies (N.) 9.14,0. 110 meter horden: 1. Boost (N.) 15,6 sec.; 2. Kowalzik (D.) 15,7 sec.; 3. Joachim (N.) 15,8 sec. 4 x 100 meter: 1. West-Duitsland 48,2 sec.; 2. Neder land 43,5 sec. 4 x 400 meter: 1. West- Duitsland 3 min. 20,1 sec.; 2. Nederland 3 min. 23,6 sec. Verspringen: 1. Lochow (D.) 7,6 meter; 2. Meeuwse (N.) 6,52 meter; 3. Claassen (N.) 6,27 meter. Hoogspringen: Pommee (N.) 1.80 meter; 2. Hofmann (D.) 1.75 meter; 3. Joachim (N.) 1.75 meter. Polsstokhoog: 1. Leh- nertz (D.) 3.90 meter; 2. Van Praagh (N.) 3.60 m. Kogelstoten: 1. Förster (D.) 12,85 meter; 2. De Bruyn (N.) 11,61 m; 3. Gerritsen (N.) 11,12 meter. Dis cus: 1. Dahms (D.) 39,24 meter; 2. Riet veld (N.) 34,98 meter; 3. Verschuren (N.) 31.51 meter. Speerwerpen: 1. Hütsch (D.) 58.59 meter; 2. Voorn (N.) 51,67 meter; 3. Bremer (N.) 48,11 meter. Op de eerste dag van de „Britse Spe len" heeft de Engelsman Shenton tU- dens de atletiekwedstrUd op de 220 yards horden het wereldrecord ge ëvenaard. Het record staat sedert 5 mei van het vorig jaar met 22,2 sec. op naam van de Amerikaan Sime. Shenton won in 22,2 sec. Op de tweede plaats eindigde de Westduitser Pörscke met 0,1 sec. achterstand (22,3 sec.). Haustein werd derde in 22,4 sec. en de Engelsman Henderson vierde, eveneens in 22,4 sec. Maandag won Richtzenhain (O.-Dld.) de 2 mijl in 8 min. 54 sec. voor Pattison (G.B.), die 0,4 sec. later over de finish ging. De 440 yards horden werd een overwinning voor Kane (G.B.) in 52,8 sec. Derksen heeft te Kopenhagen een uit vier manches bestaande omniumwed strijd gewonnen voor Nielsen (Den.), Van Vliet en Christensen (Den.). De „Winston Churchill stakes", een ren over 3250 meter en begiftigd met een prijs van f 28.100, is gewonnen door Hom Beam, dat toebehoort aan Lord Astor. Het paard werd bereden door J. Mercer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7