Wekelijks per schip van New York naar Amsterdam „Mayflower II in Nieuwe Wereld aangekomen MAYFLOWER Amerikaans vliegtuig bij Rood-China beschoten en beschadigd Twee doden, een zwaar- en vijf lichtgewonden Zandauto botst op vrachtauto Somber perspectief voor 1958 Minister Hofstra voorspelt verdere beperking en verhoging van belastingen Op uitgaven zal nog verder besnoeid moeten worden 7^* Volgend jaar begin van de directe verbinding Harde wind noopt kapitein Villiers zich de haven te laten binnenslepen Jordanië wijst Nederlandse uit Het weer Jordanië beticht de Egyptische attaché Nederland in de Tour de France Dame brengt de Aziatische griep mee NA ZEILTOCHT VAN 53 DAGEN Over enige jaren 16 dagen eerder dan Cape Cod Bay' waaraan 00k Province- Pilgrimfathers Toestel weer op vlieg dekschip geland Tot eind augustus Moeilijke verkeers situatie bij Heemstede Patiënte nagenoeg van de griep genezen DONDERDAG 13 JUNI 1957 81ste JAARGANG No. 26929 WM HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ Functionaris van de V.N. STRAND-BADKLEDING Zonnig Ernstig verkeersongeluk te Maastricht Plannen tot moord op leden van koninklijk huis en regering Gebroeders Van Est maar Nolten niet Onderontwikkelde gebieden Suriname en Nieuw- Guinea Italiaanse ploeg BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. ümuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. -i Het prinselijk paar van Monaco heeft een dag aan boord vertoefd van het Amerikaanse vliegdekschip Forrestal van de zesde Amerikaanse vloot, die uit het Midden-Oosten is teruggekeerd. Bij de terugkeer naar het vasteland werd gebruik gemaakt van een helikop ter, die een vlucht maakte boven het vorstendom. H. K. H. prinses Gracia moest door een piloot worden geholpen bij het vastmaken van de riemen. Een fotograaf maakte door een ruit van de helikopter er een kiekje van. Volgend jaar april zal er een directe vracht geopend worden tussen Amster dam en New York. De route zal wor den onderhouden door de American Banner Lines Inc. te New York. Tot 19fi0 blijft er een schip in de vaart, dat 900 passagiers een geriefelijke over tocht biedt. Daarna worden een twee de en een derde schip in de vaart ge bracht, elk van ongeveer gelijke capa citeit. De schepen zullen in zeven da gen de oceaan oversteken en na een week in Amsterdam terugkeren. Als de drie schepen er zijn krijgt men dus wekelijkse dienst tussen de twee ste den. De dienst zal vooral benut wor den door toeristen voor Nederland, die voor hun drie weken vakantie dus een in ons land en twee op zee door brengen. Was de wekelijkse dienst oor spronkelijk bedoeld voor Rotterdam, oud-burgemeester d'Ailly en de direc teur van de haven, de heer Tuyn, heb ben de maatschappij gewezen op de gunstige toeristische aspecten die Am sterdam vakantiegangers biedt. Deze bootverbinding zal dus vooral voor de hoofdstad van belang zijn. De president-directeur van de Ame rican Banner Lines, de heer Arnold Bernstein, heeft dit nieuws, waarvan eerder al het een en ander was uitge lekt, woensdag in Amsterdam bekend gemaakt. De heren d'Ailly en Tuyn, alsmede de Amsterdamse wethouder van economische zaken, mr. van den Bergh, waren daarbij tegenwoordig. De heer Bernstein vertelde dat er in de Verenigde staten grote behoefte is aan een dergelijke verbinding. De toeris ten echter, die er gebruik van maken, eisen een comfortabele snelle overtocht voor een redelijke prijs, zo zei hij. De „Atlantic", het eerste schip dat de lijndienst gaat onderhouden, wordt op het ogenblik afgebouwd. Het schip meet 18.000 ton, vaart op stoomturbi nes, en is van alle comfort voorzien. Van de 900 passagiers kunnen er 40 eerste klas reizen. De overigen kun nen kiezen uit kajuiten voor twee, drie of vier personen, elke kajuit met een complete badkamer. Zowel een bios coop als een bibliotheek, een schoon heidssalon als een balzaal en een zo nodig verwarmde, met glas af geschermde promenade, zullen met ve le andere voorzieningen op het schip aanwezig zijn. De reizigers tweede klas zullen voor heen- en terugtocht 390 dollar beta len, waarvoor zijn van alle faciliteiten zullen profiteren. Het schip kan aan vracht, voornamelijk kleingoed, ruim 1200 ton vervoeren. Het schip doet 's nachts Zeebrugge in België aan. In Amsterdam zullen appartementen van de Stoomvaartmij. Nederland voor de ontvangst van de passagiers uit Ame rika beschikbaar zijn. Een van de uit eindelijke doelen van de American Ban ner Lines is of de heenreis of de terug reis per vliegtuig te laten geschieden. Toeristen kunnen dan twee weken in ons land doorbrengen. De heer Bernstein meende dat de behoefte aan de komende lijnverbin ding groter is dan hij voorlopig kan voldoen. Maar al te graag, zo zei hij, had hij uiteindelijk Amsterdam als eindpunt verkozen. De meeste Ame rikanen hebben drie weken vakantie. Amsterdam en omgeving biedt de A- merikaanse toerist voldoende service en bezienswaardigheden voor een ver blijf van een week. De prijs van 890 dollar is voor de gemiddelde Ameri kaan bereikbaar. Voor de oorlog is de heer Arnold Bernstein president geweest van de Red Star Lines in Duitsland. Deze maatschappij is hem in 1937 ontno men. De heer Bernstein, van al zijn bezittingen beroofd, is naar de V.S. gereisd en is in zijn nieuwe vaderland aan de voorbereidingen van een nieuwe maatschappij begonnen. De introductie van de „Atlantic" in het volgende sei zoen, is de werkelijke start van de American Banner Lines. In de 535e staatsloterij, 4e klasse, 16e lijst zijn de volgende hoge prijzen re- vallen: 25.000 op no. 2.827, 15.000 op no. 21.042 en 1.000 met een premie van f 30.000 op. no. 8.211. De „Mayflower II" is gisteren na een zeiltocht van 53 dagen door een boot van de Amerikaanse kustwacht de ha ven van Provincetown in Massachu setts binnengesleept, waar 337 jaar ge leden de Pelgrimfathers voor het eerst de Amerikaanse bodem betraden. De „Mayflower II" is een natuurgetrouwe imitatie van de „Mayflower" van de Pelgrimfathers. De gezagvoerder van het zeilschip, Villiers, had gezegd, dat hij zich alleen In noodomstandigheden zou laten slepen, maar de harde wind, die gisteren aan de kust van Massachu setts aanwakkerde, liet hem kennelijk geen keus. Zonder hulp had de gezag voerder nog langer buitengaats moeten blijven. De eersten die aan boord van de „Mayflower II" gingen, waren ambte naren van de gezondheidsdienst en de douane. Hun formaliteiten duurden an derhalf uur. Daarna begonnen de be groetingsplechtigheden. De autoriteiten gingen aan boord van het zeilschip voor de herhaling van de ondertekening van de „overeenkomst van de Mayflower", waarin de Pelgrimfathers de regels had den vastgelegd volgens welke zij hun bestuur zouden inrichten. In een radiotelefonisch gesprek met de wal zei kapitein Villiers, dat de be manning heel opgewekt is en dat hij hoopte spoedig over te kunnen steken naar Plymouth aan de overzijde van de Advertentie Een zachte geurige mixture van de rijkste tabakken uit de Virginia-districten, gecom bineerd met kostbare tabak soorten uit de tropen en Klein-Azië. Mej. Coenegracht, een Nederlandse functionaris van de „United Nations Relief and Works Agency for Palestina Refugees" (U.N.R.W.A.), de organisa tie van de Verenigde Naties die zich bezig houdt met de zorg voor vluchte lingen in het Nabije Oosten, is door autoriteiten van Jordanië tot persona non grata verklaard. Zij moest dinsdag naar Beiroet, de zetel van de organi satie, terugkeren met hetzelfde vlieg tuig waarmee zij in de Jordaanse zone van Jeruzalem was aangekomen. De Jordaanse autoriteiten beschul digden haar ervan, blijk te hebben ge geven van anti-Arabische gevoelens en tijdens haar dienstreis naar Jeruzalem foto's van militaire objecten te hebben gemaakt, met de bedoeling die aan de Israëlische autoriteiten te overhandi gen. (AFP-ANP) Cape Cod Bay, waaraan ook Province town ligt. Hij vreesde echter, dat dit met het oog op de weersomstandighe den niet onmiddellijk mogelijk zou blij ken. De „Mayflower II" heeft 16 dagen minder over de reis van Plymouth in Engeland naar Provincetown gedaan dan het schip van de Pelgrimfathers, hoewel de tweede „Mayflower" een rou te volgde van 8.000 kilometer, en da eerste een van 5.000 kilometer. Kapi tein Villiers is veel zuidelijker gegaan dan de Pelgrimfathers om van de pas saat te kunnen profiteren. (Reuter - UP) Een vliegtuig van het Amerikaanse vliegdekschip Hornet is gisteren op een routinevlucht boven de Straat v. Formosa door luchtdoelgeschut van communis tisch China beschoten en licht be schadigd, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van marine bekendgemaakt, nadat Radio-Peking reeds melding had gemaakt van het incident. Volgens de Amerikaanse lezing heeft het vliegtuig tengevolge van mistige weersomstan digheden dichter bij de kust van com munistisch China gevlogen dan de be doeling was, maar het toestel zou zich echter nog veertien kilometer van het Chinese vasteland hebben bevonden. Amerika is van mening dat de ter ritoriale wateren tot bijna vijf kilo meter uit de kust lopen, maar com munistisch China erkent deze zoge naamde driemijlszone niet, en maakt aanspraak op een groter gebied. Volgens de lezing die Radio-Peking van het incident heeft gegeven, zou het Amerikaanse vliegtuig zich trou wens boven het Chinese vasteland heb ben bevonden. Voorts zouden, volgens de radio van communistisch China, van een groep van vier nationalistisch Chinese vlieg tuigen er twee zijn neergeschoten. Ook het beschadigde Amerikaanse vlieg tuig zou tot een groep van vier toe stellen hebben behoord, die na van het vliegdekschip te zijn gestart „het ge bied van Swatau in de provincie Kwan- toeng" zouden zijn binnengedrongen. Na geraakt te zijn „ontsnapte het toe stel in zuidelijke richting, een rook- spoor achterlatend", aldus Radio- Peking. Het betrokken toestel is weer op de Hornet geland. Advertentie BARTEIIORISSIR. HAARLEM - IEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zonnig weer met iets hogere tem peraturen dan vandaag en een matige tot krachtige noordoostelijke wind. 'Zon: 4.21-21.03 Maan: 22.17-6.31 Op de Franciscus Romanusweg te Maastricht, even benoorden de spoor brug, is woensdagnamiddag omstreeks half drie een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij twee personen wer den gedood, een persoon zwaar en vvjf personen licht gewond. Door een nog onbekende oorzaak is een vrachtauto van een Sittards zand en grindbedrijf gebotst tegen een stil staande vrachtauto van een Hulsbergs transportbedrijf beladen met hout. De chauffeur van laatstgenoemde auto, de 39-jarige A. van de Broeck uit Huls berg die naast zün wagen stond, werd op slag gedood. Vier kinderen, die tn deze auto za ten, allen in de leeftijd van 7 8 jaar. werden licht gewond. Twee van deze kinderen zijn zoontjes van de veronge lukte chauffeur. De kinderen werden naar het Maastrichtse St.-Annadal- ziekenhuis overgebracht. Zij konden, na behandeld te zijn, naar huis. Eveneens werden naar het ziekenhuis vervoerd twee inzittenden van de zand auto, namelijk het 4-jarige dochtertje van de chauffeur en de man, bij wie het kind op schoot zat, de 50-jarige J. Q. Het vierjarig meisje M. Ruers was er zo ernstig aan toe, dat het op weg naar het ziekenhuis overleed. J. Q. liep b;j het ongeluk zware Inwendige kneuzingen op. De chauffeur Th. Ruers werd slechts licht gewond. De schade aan de beide vrachtauto's was zeer aanzienlijk en de ravage zó groot, dat het verkeer op de Franciscus Romanusweg een van de drukke toegangswegen naar Maastricht lange tijd werd gestagneerd. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Luns heeft zich in de Tweede Kamer niet verzet tegen een motie, die de Kamer z.h.s. aannam na een debat over de bijdrage die Nederland moet leveren voor de hulp aan minder ont wikkelde gebieden. De minister zei, dat de zware korting op het bedrag van 25 miljoen gulden, dat op de begroting voor 1957 voor dit doel was uitgetrokken, ze ker geen precedent zou scheppen. Wel konden noch hij noch zijn ambtgenoot, de minister van financiën, mededelen hoeveel er op de volgende begroting zal Worden aangewezen, maar de gedachte in de motie neergelegd om via de Ver enigde Naties zoveel mogelijk prioriteit aan deze hulp te verlenen nam de rege ring over. De 25 miljoen aan minder ontwikkelde gebieden zijn tot 7 miljoen teruggebracht, op de eerste plaats, om dat een acute noodtoestand was ont staan door het werk voor de Hongaarse vluchtelingen, op de tweede plaats, om dat de bestedingsbeperking ook nog eens een korting met 5 miljoen noodzake lijk heeft gemaakt. De minister van fi nanciën, de heer Hofstra, heeft dit laat ste verdedigd. Hij gaf toe, dat het geen elegante figuur is, dat Nederland, dat zelf zo sterk van de Marshallhulp heeft geprofiteerd, nu voor een deel verstek laat gaan, omdat er binnenlandse moei lijkheden zijn. Maar die zijn volgens de minister dan ook van nijpende aard. De bodem van de schatkist is niet al leen in zicht. Hier en daar zjjn we al door die bodem heen. Ook voor het ko mende jaar moeten wij zeker met moei lijke omstandigheden rekening houden. Men kan de regering niet tegelijk vra gen haar uitgaven te beperken en de bestaande begrotingsposten alle te handhaven. Over de gehele linie moet krachtig worden ingegrepen. De begro ting voor 1958 zal zeker stijgende uit gaven te zien geven, die niet verme den kunnen worden. Minister Hofstra In een officiële verklaring beschuldigt <Fe regering van Jordanië de vroegere Egyptische militaire attaché in Amman van pogingen om een aantal leden van J>ët koninklijk huis en de regering te 'aten vermoorden. Hij had getracht een J"rdaniër om te kopen, die ais juridisch adviseur werkzaam was op het hoofd kwartier van het Jordaanse leger. Deze had echter de stafchef ingelicht. De attaché is inmiddels op Jordaans ^erzoek door Egypte teruggeroepen. •Jordanië heeft zijn ambassadeur in Cairo voor overleg naar Amman ont boden. De Jordaanse regering, aldus de ver klaring, overweegt welke stappen nu moeten worden genomen. (Reuter). 0 De sportcommissie van de K.N.W.U. beeft na overleg met de vertrouwens man, de heer Van Ierlant, en de ploeg leider Pellenaars de Nederlandse ploeg vOor de Tour de France als volg' samen gesteld: Wim van Est, De Groot, Gerrit y°orting, Wagtmans, Van der Pluym, p'et van Est, De Jongh, Kersten, Stolker Van Wetten. De Jongh, Kersten, Piet van Est en ^an Wetten zijn de debutanten in deze bloeg. De minister wees op de groei van het onderwijs en de verplichtingen die ons te wachten staan uit hoofde van het Euromarkt-verdrag. Daartegenover staat eeen slechts bescheiden stijging van de rijksuitgaven, zodat de begro ting een belangrijk tekort zal te zien ge ven. Ook het kapitaaltekort blijft een bron van zorg. Het zal er dus wel op neer komen, dat de belastingverhoging on vermijdelijk zal zijn, terwijl nog verder op uitgaven zal moeten worden be snoeid. De regering is echter zeker niet van plan nu juist deze post van de hulp aan de minder ontwikkelde gebieden op de eerste plaats aan te grijpen. Van fondsvorming zoals de heer Ruygers wil de met het doel om middelen voor dit doel vast te leggen kan echter niets ko men. Dat zou een belasting op het na geslacht betekenen, omdat er op dit ogenblik eenvoudig niets te vormen is. Over de onderontwikkelde gebieden sprak ook mej. dr. de Vink (KVP), die begrip had voor het feit dat in de urgente nood van de vluchtelingen moest worden voorzien. Zij zou echter beperking allereerst tot stand willen zien komen door wat minder luxe en wat minder perfectionisme toe te pas sen. Dan kan het middel van belas tingverhoging achterwege blijven. Niet vergeten moet echter worden, dat twee derde van de wereld nog in nood verkeert en dat de kloof die is ontstaan tussen welvarende en arme landen de laatste jaren eerder groter wordt. Een ander punt in het debat was de verplichtingen, die Nederland heeft ten opzichte van onze eigen gebieden, op de eerste plaats Suriname en Neder lands Nieuw Guinea. Mej. de Vink was van oordeel, dat men die terdege moet onderscheiden van de plicht, die ook voor ons bestaat om de minder ontwik kelde gebieden te steunen. Er is naast een verbondenheid *n_et het Koninkrijk ook een verbondenheid met de mens heid. Wanneer de regering het vraag stuk van de ^minder ontwikkelde gebie den op een lijn stelt met dat van oorlog en vrede, dan dient zij de post, die voor dit doel is uitgetrokken, in de toekomst ook op gelijke wijze te behandelen als de posten voor oorlog en marine. Bjj ons is er toch nog slechts sprake van iets minder overvloed als wij voor dat doel helpen: elders is er schijnende nood. De heer Korthals (VVD) kon onze taak in de overzeese gebieden niet los zien van deze hulp. Hu gaf echte,. zu„ stem aan de motie, ,n tegenstelling tot zijn partijgenoot van Doeuvven die de financieel-economische positie van ons land vergeleek met een schip dat nog slechts op zün schotten verder kan va ren. Het kan dan m'sschien een red dingboot uitzetten om nog een ander te helpen, maar het moet op de plaats denken aan zi)n j tingen. Hü citeerde wat oud-minister Steenberghe onlangs heeft geschreven. v, De Italiaanse ploeg voor de Ronde van £>'ankrijk wordt gevormd door: Astrua, affi. Baroni, Defilippis, Fantini, Fer- i®nghi, Nencini, Padovan, Pintarelli en Jognaccini. De ploeg staat onder leiding at> Alfredo Binda. T'hilippijnen -- Het noordelijke en het N-htrale deel van het eiland Luzon door aardbevingen, die grote jchade aanrichtten, getroffen. De stad '8an werd het hevigste geteisterd. (Rtr) De werkzaamheden bü het station Heemstede-Aerdenhout zijn thans in een dusdanig stadium gekomen, het ver keer van en naar Zandvoort over de Zandvoortselaan te Heemstede slechts over een smalle rübaan geleid kan wor den, heijeen grote vertragii en ops'°P" pingen in het verkeer onvermijdelijk maakt. De corpschef van de TTeemstcedse po litie verzoekt nu het rijdend pulleik dringend, indien men naar Zandvoort wil gaan, de route niet via Heemstede te nemen, maar via Haarlem (als men uit Amsterdam en verder uit het oosten komt) of via Hillegom, a' men uit het zuiden komt, en in deze plaatsen de spandoeken en de borden te volgen. Deze verkeerssituatie zal tot ongeveer eind augustus duren. dat wü meer dan 100 miljoen gulden aan verplichtingen op ons gaan nemen voor hulp aan minder ontwikkelde ge bieden uit hoofde van het Euromarkt- verdrag. Minister Luns heeft de schildering van onze financiële positie, zoals de heer van Leeuwen die gaf, al te pes simistisch genoemd. HU zinspeelde echter op de noodzaak om bij grote uitgaven zoals voor de IJtunnels, die werkelijk zoden aan de dijk zetten, op te passen. Vandaag komt de interpel latie over de IJtunnels aan de orde. Prof. Scholten (A.R.) wilde het werk van missie en zending zien als een on derdeel van het verstrekken van hulp. Minister Luns waarschuwde, dat men de taken van de regering en van de godsdienst niet te veel moet vermengen. Het gaat bij de hulp via de Verenigde Naties om een technisch hulpprogram ma. „Wij moeten de nadelen voorko men, die ook de A.R.-spreker wel zal onderschreven als wij het een van het ander afhankelijk gaan maken", aldus de minister. De heer Ruygers trachtte te sugge reren. dat de motie van de heer Jans sen (K.V.P.) tijdens het debat over de bestedingsbeperking om geen belasting verhoging, maar bezuiniging op het overheidsapparaat te baat te nemen voor dekking van bepaalde kosten, oor zaak zou zijn geweest van de beknot ting van het bedrag voor de hulp aan minder ontwikkelde gebieden. HU heeft met die suggestie geen succes gehad. Bij een dame in 's Gravenhage, die dezer dagen per vliegtuig uit Indonesië is gekomen, is e'en geval van Aziati sche griep geconstateerd, dat echter zeer waarschijnlijk geen gevaar voor verdere besmetting oplevert. De genees kundig inspecteur voor de volksgezond heid in de provincie Zuid-Holland, dr. A. in 't Veld, deelde mee, dat men aanneemt dat de incubatietijd voor de- z'e influenza-soort .gesteld kan worden op 1 tot drie dagen, en in deze tijd zijn b;j de personen waarmee de patiën te in aanraking is geweest, voorname- lyk familieleden, geen symptomen van de Aziatische griep geconstateerd. Dat de betrokken dame aan deze griep leed, heeft prof. dr. J. Mulder van do influ'enza-commissie te Leiden virologisch vastgesteld. Het griepver- oorzakende virus van de patiënte bleek dezelfde stam te hebben als de Azia tische griep. Inmiddels is de dame nagenoeg van de griep genezen. Er is geen onmiddellijk gevaar, dat de griep-epidemie, die thans in het Ver re Oosten woedt, zich in Europa zal verbreiden, aldus heeft een woordvoer der van de Wereldgezondheidsorganisa tie te Genève verklaard. De epidemie breidt zich' nog uit in Japan en Indië en er worden ook gevallen gemeld uit Pakistan. Een bericht uit Cambodja daarentegen duidt erop, dat de epide mie daar voorbij is. Een woedende menigte Europeanen heeft in de straten van Algiers gede monstreerd als protest tegen de recente tijdbomexplosies, die werden veroor zaakt door de Algerijnse nationalisten. Tijdens de relletjes werden vijf Moham medanen en een Europese vrouw ver moord, terwijl verscheidene Franse mili tairen en Mohammedanen ernstig wer den gewond. Franse paratroepers met het geweer in de aanslag bij een in brand gestoken auto van een Moham medaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1