staan tegenover bouw van tunnels Met 3 moties wil de Kamer de deur voor Amsterdam op een kier setten Regering blijft afwijzend Zeescheepvaart vandaag in IJmuiden gestremd Prof. Romme acht financiering met eigen middelen onmogelijk Tolheffing in de tunnel bij Velsen? Gebrekkige uitrusting was de voornaamste oorzaak van de ramp te Marcinelle Ongeveer 250 toeristen in Tirol geïsoleerd gek Omvangrijke maatregelen um de stagnatie snel op te heffen Het weer Zomers weer RAPPORT OVER BELGISCHE MIJN De directie was van de technische defecten wel degelijk op de hoogte Door verstikking om het leven omen Tunis waarschuwt Frankrijk Acht doden bij busongeluk in Londen COEN- EN IJ-TUNNEL IN DE KAMER Rijkswaterstaat meet de stromingen op voor de nieuwe pieren Auto botst tegen autobus Mayflower II te Plymouth Fransen weer door Suezkanaal fee MORRIS êe(ote i/ciiiwj/ Reddingsmiddelen ontoereikend Dubbeldekker rijdt op wachtenden in Chirurg gedood; vrouw en kind zwaar gewond Nederlandse chauffeur vrijgelaten Kardinaal Wyszynski neemt afscheid op Vaticaan VRIJDAG 14 JUNI 1957 81ste JAARGANG No. 26930 Heeft Amsterdam het recht zelf te bouwen? De financiering Opnieuw iets warmer Oorlog dreigt" Het busongeluk bij Wezel Helikopters houden nieuwsgierigen op een afstand Overeenstemming over betaling kanaalgelden (Van onze parlementaire redacteur) Ook de Tweede Kamer heelt de beide ministers, die het afwijzend standpunt Van de regering inzake de bouw van de Amsterdamse tunnels verdedig den, de eerste dag van het debat nog niet tot andere gedachten kunnen bren gen. „Elke gulden die voor de tunnel bouw wordt besteed moet aan de wo ningbouw worden onttrokken", zo for muleerde de minister van financiën de heer Hofstra zijn ernstige bezwaren. De noodzaak tot bestedingsbeperking en de financiële positie van het land werden Heer naar voren gebracht om dit argu ment kracht bü te zetten. Daaraan heeft de minister van verkeer en water staat, mr. Algera, nog „ernstige tech nische bezwaren van de Rijkswater staat" aan toegevoegd. Beide ministers hebben echter duidelijk gemaakt, dat Amsterdam weer de zeggenschap zal krijgen over de bouw van de ÏJtunnel, tvanneer de nood van de bestedingsbe perking achter de rug is. Beiden heb ben ook een wijziging van het IJtnnnel- PJan geadviseerd door een bezuiniging hierop met veertig miljoen gulden wan neer men ervan zou afzien het Marine Etablissement af te breken. De Kamer heeft daar tegenin gebracht, dat de toodzaak om de beide verkeerstunnels en de spoorwegtunnel te bouwen door iedereen, ook door de regering wordt Minister Algera spreekt in de Tweede erkend. Met een drietal moties, waar- KameJ oner de bouw - beter gezegd over vandaag zal worden gestemd, is over onmogelijkheid van de bouw - getracht de kier van de deur verder te ^,ane™ Coen-tunnels. Naast hem openen. De motie van Ir. Posthumus, heer Hojstrr, minister van Fxnan- die alleen door de P.v.d.A. is onderte- clen- kend, wil Amsterdam, wanneer de stad daartoe de kans ziet, de bouw van de ÏJtunnel zelf ter hand laten nemen. Groot was de belangstelling van bij de bouw van de tunnels betrokken autoritei ten. Op de tweede rij van de publieke tribune ziet men hier van rechts naar links: burgemeester Thomassen van Zaandam; burgemeester Provily van Krom menie; de Zaanse wethouders Hille en Meulenkamp; de directeur van het industrieschap ir. Otten; de heer Duyvis van het Zaans tunnelcomité; ir. B. Jan sen, hoofd van de afdeling Tunnelbouw van Publieke Werken te Amsterdam; de chef van deze hoofdstedelijke dienst, de heer H. J. Nipperus; de heer P. P. Bijlaard stadsingenieur te Amsterdam en mr. J. A. Dellen, adj.-administrateur te Amsterdam. De motie-Romme wil vooral een com- ffissie voor technisch overleg inschake- ien. Zjj is ondertekend door vier fracties (C.H., A.R., V.V.D., en K.V.P.) en maakt de beste kansen te worden aan vaard. Een communistische motie is een letterlijke copie van de motie-Mat- Ser in de Eerste Kamer! (onverwijlde Voortgang van de bouw van de IJtun- hel enz.) Een van de grote punten in het debat, "at naar aanleiding van de interpellatie van de heer Posthumus is gehouden. P'as de vraag, of Amsterdam het recht heeft om op grond van de gemeentelijke Autonomie de ÏJtunnel zelf te gaan bou ten. Volgens minister Hofstra is dit on- ^er de huidige omstandigheden niet h*eer dan een theoretisch recht. Volgens "e grondwet kan een besluit van een 8-meenteraad alleen vernietigd worden wanm-or het tegen de wet of tegen het algemeen beians indruist. Praktisch Komt dit er thans op neer. dat door de noodzaak om de bestedingen drastisch te beperken de afbouw van de T.Ttunnel hwt eigen middelen tegen het alge meen belang zou zijn. Dat Amsterdam reeds een bedrag van 26 miljoen voor dit doel heeft kun. hen bezuinigen, maakte op minister Hofstra een averechtse indruk .„Dat bewijst slechts dat men zich in de hoofdstad niet aan de bestedingsbe perking houdt. Als er van de ene dag op de andere zo maar 26 miljoen be zuinigd kan worden, dan had dat al veel eerder moeten geschieden". Am- terdam zal in ieder geval volgens de minister eerst een sluitende begroting Ploeter hebben en niet met vlottende schuld, maar met een geconsolideerde lening de middelen voor deze tunnel- houw moeten kunnen opbrengen. Hij doemde de plannen irreëel en sprak van het verplaatsen van de moeilijk heden. Dok prof. Romme heeft, als oud-lid Van de Amsterdamse gemeenteraad sprekend, „de gulden tijd in mijn Politieke loopbaan" deze financiering "•ët uitsluitend eigen middelen absoluut "Itnogeiyk genoemd en de hoop uitge broken dat de gemeente daar niet toe °Ver zal gaan. In zijn motie heeft hij *ehter wel duidelijk het recht van Am- ei"dam om te bepalen wat voor de ont takeling van de stad wordt vereist, aideljjk vastgelegd. j.Omtrent de toekomstmogelijkheden, zich voordoen na de huidige finan- 'ele noodsituatie, heeft minister Algera *j°g duidelijk do'en uitkomen, dat ook an met de technische en financiële om- Advertanti» 8ARTEL10RISSTR. HAARLEM IEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 I^Qrlon damesveslen in kleuren 29.50 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanhoudend droog en overwegend ?.°nnig met een matige tot vrij krach- Jee noordoostelijke wind. Opnieuw 'ets warme;. Z°n: 4.21-21.04. Maan: 22.47-7.35. l)r^u*scn het hogedrukgebied en de de- telim'e waa'en vrij krachtige noordoos- het vrinden, die het wjc si'suiden en midden vali er vooral in steriru,uen en m,aaen van ons kmd een ho» drogend karakter gaven. Er zijn ve? Seen tekenen, die op een spoedige andermg van het heersende weertype bic n' z°dat op aanhouden vam het zon zij1 Weer kan worden gerekend, waar den. nog geleidelijk warmer zal wor- standigheden rekening zal moeten wor den gehouden. Lang is er gesproken over de beschul digingen, die aan het adres van minis- Algera zijn gericht, dat hij zijn woord niet zou hebben gehouden, door terug te komen op zijn toezegging, in 1955 reeds aan Amsterdam gedaan. In dat jaar heeft de minister in de Eerste Kamer gezegd, dat hij Amsterdam geen enkele verhindering in de weg zou leggen ter volvoering van plan vijf. De minister heeft al eens eerder gezegd, dat men daa te ver gaande conclusies aan heeft verbonden. In de Tweede Kamer verklaarde hij, dat deze mededeling al leen mocht worden gezien als de con clusie van een Amsterdams raadsbe sluit, dat de hoofdstad de tunnel des noods alleen zou bouwen. De gehele verklaring verloor naar het gevoelen van de minister bovendien iedere waar de, toen het gemeentebestuur zich daar na tot hem wendde met het verzoek tot financiële bijstand in de bouw. Nog veel meer veranderde het aspect, toen in no vember 1956 hem het voorstel bereikte om een bijdrage van negentig procent door het Rijk in de tunneikosten en de daarmede samenhangende sanering en doorbraakwerkzaamheden (in totaal 800 a 1000 miljoen) te fourneren. „Hiervan stond ik volkomen perplex", aldus de minister. Ook de voorstelling van zaken van Amsterdam, dat er steeds tevoren al overleg was geweest over de technische uitvoering van het tunnelproject wees de minister van de hand. De Rijkswater staat was eerst in november 1956 door een nota en in februari van dit jaar door het definitieve bestek in de volle dig uitgewerkte plannen gekend. Opvallend was prof Romme heeft daar direct op gewezen dat minister Algera ditmaal zijdelings heeft toegege ven, dat de noodzaak van de bouw van de ÏJtunnel geen punt van discussie meer kan zijn. Hij heeft namelijk met evenveel woorden gezegd zich te vereni gen met de conclusies van de commis sie-de Vos van Steenwijk. Niet geheel afwijzend stond minis ter Hofstra tegenover d© gedachte van een tolheffing, zelfs in de Veiser tunnel. Wat de rentabiliteit van de tunnelpro jecten betreft, hierop wierp hij een min- der gunstig licht door op te merken, dat er bij de Rijkswaterstaat veel project ten in voorbereiding zijn, die een veel hoger rendement beloven. „Men moet de ÏJtunnel niet verwarren met de Maastunnel", aldus de minister, die daaraan toevoegde, dat achter de Maas tunnel West-Europa ligt en achter de IJ- en Coentunnels Noord-Holland en en Friesland. De Kamer reageerde met een sterk afkeurend gemompel. De heer de Ruiter (C.H.) jr°"®la„teer: de bij de replieken dat met evie"veiei recht kan worden opgemerkt dat West- Europa ook achter IJ- en Coentunnels is gelegen. Over het beroep van minister Hofstra op de bestedingsbeperking merk te deze spreker op: „Colvin zou het U niet hebben verbeterd. Het verschil is echter, dat Uw partijgenoten destijds Colijn op zijn bestedingsbeperking fel zijn aangevallen". ,xr De heer Zegering Hadders (V.V.D.) verweet de minister diens aarzelend op treden. De vergelijking van minister Hofstra tussen huizen en tunnels noem de hij niet terzake dienende en weinig stijlvol. De opmerking van de minister van Waterstaat, dat Amsterdam niet voort durend over de technische kant van de zaak overleg heeft gepleegd met de Rijkswaterstaat, werd door de heer Pos thumus (P.v.d.A.) teruggekaatst met een herinnering aar het feit, dat de mi nister met zijn Deltaplan reeds is be gonnen lang voordat dit project in zpn geheel was uitgewerkt. Vermoedelijk za1 vandaag de beslis sing over de moties vallen. De bewoners van de Zaankant zullen intusser. wel onprettig verrast door de mededeling van de minister van water staat, dat de plannen voor de Coentun- nel reeds kant en klaar gereed waren, toen de bestedingsbeperking daartussen is gekomen. Ware het anders gelopen, dan zou in de herfst van dit jaar, on middellijk na het gereedkomen van de Velser tunnel, met de bouw van de Coen. tunnel een aanvang zijn gemaakt. Vervolg op pagina 2) (Van onze Brusselse correspondent) Dé speciale commissie die op 25 augustus van vorig jaar door de Bel gische regering werd belast met het onderzoek naar de oorzaken van de ramp in de mijn van Bois du Cazier te Marcinelle, waarbij 262 mensen levens te betreuren vielen, Is met haar verslag klaargekomen. Dit ver slag is evenwel tot dusver niet officieel bekendgemaakt. De minister van Eco nomische Zaken, Jean Rey, heeft mee gedeeld dat de commissieleden tot a.s. zaterdag tijd^krijgen om in aanvullen de nota's hun eigen standpunt even tueel met redenen te omkleden die niet in het verslag zouden zijn naar voren gebracht. Pas daarna zal de minister officieel mededeling doen van de con clusies en zal de regering haar stand punt terzake bepalen. Gisteren verscheen echter in twee Franstalige Brusselse bladen een uitvoerige tekst van het verslag als mede de inhoud van een toegevoegde nota, opgesteld door de vijf vakbonds afgevaardigden die in de commissie zetelden. De inhoud van deze artike len bevestigt de indruk die men al eerder in de week had gekregen uit sommige indiscreties, namelijk dat van de 89 in het rapport opgesomde rampoorzaken de belangrijkste betrek king hebben op een gebrekkige uit rusting van de mijn. Op de eerste plaatswerd voor het ophalen van de liften gebruik gemaakt van een balanssysteem dat op olie werkte. Het oliekanalisatiesysteem was onvoldoende beschermd en de vlak bij v, °i, u 'ding aangebrachte elektri sche kabels waren niet speciaal geïso- !fl j?e',?lechte ophaalsysteem werd gehandhaafd ondanks het feit dat de Ongeveer 250 Weense en Westduitse toeristen zijn in Oost-Tirol door over stromingen van de rivier de Drau ge- isoleerd bij het dorpje Sankt Jakob in de Defreggervallei. Naar verluidt slinken de voedselvoorraden snel. De Oosten rijkse autoriteit zullen drie lichte red dingsvliegtuigen met voedselpakketten naar het gebied sturen. Legereenheden zijn onderweg naar de plaats van de overstroming, welke door zware regen val is veroorzaakt. (Rtr.) directie door talrijke technische defec ten voldoende op de hoogte moest zijn van de daaraan verbonden gevaren. Bovendien vertoonde het signaalsys teem een duidelijk gemis aan een vormigheid. Tenslotte wordt in het rapport ook de aandacht gevestigd op het gebrek aan blusapparaten en op de ontoerei kende middelen waarover de plaatse lijke reddingscentrale beschikte. Zoals bekend diende een beroep te worden gedaan op de reddingscentrales van Essen en Douai, die met ultramodern materieel aanrukten. Wanneer het rapport door de minister van Economische Zaken officieel zal worden bekendgemaakt zal in het par lement en daarbuiten zeker opnieuw het probleem worden gesteld van de verouderde Waalse mijnen. Onlangs zijn in een andere Waalse mijn weer drie mijnwerkers door brand om het leven gekomen. Zeventig hunner kameraden ontsnapten nauwelijks aan de dood. Het Brusselse blad „De Nieuwe Gids" tekent hierbij aan dat deze mijn, die van 1860 dateert, net zoals Bois du Ca zier, waar het werk hervat wordt, be hoort tot de deficitaire bedrijven, die slechts door overheidsleningen in het leven kunnen worden gehouden. Het blad stelt de vraag of het niet meer met het landsbelang zou stroken der gelijke mijnen eenvoudig te sluiten. Op de Coöp. melkproduktenfabriek en melkinrichting te Winschoten heeft zich donderdagmorgen een tragisch on geval voorgedaan, waarbij de 17-jarige leerling-monteur P. Aardema ver moedelijk door verstikking om het leven is gekomen. Na het schoonmaken van een drie meter hoge melktank wilde de jongen deze via het mangat verlaten. Hierbij zijn vermoedelijk zijn voeten uitge gleden van de ladder, waardoor hij met zijn hoofd in het mangat vastraakte. Toen in de buurt zijnde medearbeiders hem uit zijn netelige positie hadden verlost, bleek de jongeman te zijn overleden. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De Tunesische minister-president Boerguiba heeft in een radiotoespraak tot zijn volk gezegd, dat het gevaar be staat, dat er een oorlog tussen Frank rijk en Tunesië uitbreekt indien de ge vechten tussen Franse en Tunesische troepen voortduren. De weigering van het Franse leger de troepenbewegingen op Tunesisch grondgebied te beëindigen, schept een ernstige toestand, aldus de premier. Hij stelde Frankrijk volledig verantwoordelijk voor de incidenten van de laatste tijd. Een van de befaamde Eondense auto bussen, dubbeldekkers, is gistermiddag in Oxford Street op een aantal op het trottoir wachtende personen ingereden. De gevolgen waren verschrikkelijk. Ter plaatse werden zes personen gedood en 12 gewond. Twee der gewonden zijn later in het ziekenhuis overleden, zodat dit ongeluk acht mensenlevens heeft ge vergd, vijf mannen en drie vrouwen. De meeste gedoden zijn onder de bus geraakt. Een aantal personen werd ge wond, doordat zü met kracht tegen de grond werden geslingerd. Elf gewon den konden, na in een ziekenhuis be handeld te zijn, huiswaarts keren. De 63-jarige bestuurder van de autobus verklaarde later dat hij tijdelijk ver blind moet zijn geweest, toen het on geluk geschiedde. De brandweer heeft uren moeten wer ken om vier gewonden van onder de wrakstukken te bevrijden. Het ongeluk gebeurde tijdens het spitsuur. (Rtr.-U.P.) BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.38 uur 's avonds tel. 21544. De Rijkswaterstaat heeft een maat regel moeten nemen, die voor de scheepvaart en inzonderheid voor Am sterdam zeer belangrijk is. Sedert van morgen 7 uur is bü IJmuiden alle zeescheepvaart gestremd. Er kunnen geen schepen naar buiten. Er mogen ook geen schepen naar binnen. Tot van avond 8 uur is de haven van IJmui den hermetisch afgesloten. In de Am sterdamse haven is tot diep in de naeht overgewerkt om nog zoveel mo gelijk schepen naar zee te laten varen. Vóór de pieren van IJmuiden kruist buitengaats een met het uur groter wor dend aantal schepen, wachtend op het moment, dat de toegang weer vrijge geven wordt. Vandaag wordt op verschillende plaat- jaar nog eens over gedaan moeten wor- Vandaag wordt op verschillende plaat sen in de haven van IJmuiden gedu rende dertien uur aan één stuk de stroom gemeten. De Rijkswaterstaat heeft hiervoor een groot aantal direc- tieboten naar IJmuiden gezonden. Ze liggen tussen de pieren, m de buiten kanalen aan weerskanten van het fort eiland, in de buitentoeleidingskanalen van de sluizen en bij de spuisluis. Ze liggen er op rij vooranker om tijdens springtij de gegevens over stroomsnel heid en -richting te verzamelen, die de studiedienst van de rijkswaterstaat nodig heeft bij het ontwerpen van de nieuwe pieren voor IJmuiden. Maanden geleden heeft de Rijkswa terstaat aan de scheepvaartmaatschap pijen en de cargadoorskantoren be richt, dat op woensdag 12 of vrijdag 14 juni de haven van IJmuiden geduren de 13 uur gesloten zou zijn voor alle scheepvaart. Dinsdagmiddag is telefo nisch aan alle betrokkenen bericht, dat woensdag de scheepvaart vrij zou zijn. Er werd te veel wind verwacht om met succes metingen te kunnen doen. Donderdag waren de weerberich ten gunstiger. En men hoopt nu maar, dat vandaag alles volgens wens ver loopt. Zo niet, dan zal het in het na- Bü een botsing tussen.de personen auto van de 38-jarige dr. R. Suuren- broek, chirurg en internist te Goes, en een autobus van de algemene maat schappij Zeeland (A.M.Z.) donderdag avond te 19.30 uur op de rijksweg tus sen Krabbendüke en Kruiningen is de chirurg om het leven gekomen. Zün vrouw en twee kinderen die In de auto meereden zün gewond, de vrouw en hel kleinste kind zeer ernstig. Het ongeluk geschiedde toen de auto bus, komende uit de richting Goes, de auto van de chirurg, komende uit de richting Krabbendijke, naderde en ter hoogte van de Oostdük tekenen gaf, linksaf te willen slaan. De chirurg be gon te remmen, de auto gleed echter met nog vrij grote kracht door naar de linkerzijde van de weg en kwam tegen de bus terecht, die vrij ernstig werd beschadigd. De personenauto is geheel vernield. Onder de passagiers in de bus hebben zich geen persoonlüke ongeval len voorgedaan. De 39-jarige Haarlemse chauffeur van de N.Z.H.V.M., die zaterdag als bestuurder van een autobus betrokken was bü een botsing in Dinslaken bü Wezel (Duitsland), is na een vierdaags arrest, in Haarlem teruggekeerd, nadat de directie van de N.Z.H.V.M. een cautie had gestort. De botsing was ontstaan tussen een Duitse autobus, die op weg was naar Amsterdam, êen motorrijder en de Haarlemse bus met Nederlandse passa giers die naar Keulen gingen. Bü het ongeval zijn twee Duitsers om het leven gekomen. De chauffeur heeft tü- dens zijn verblüf in het politiebureau veel pijn gehad van een schouderbles sure. Hij heeft zicht thans onder behan deling gesteld van zijn huisarts. jaar nog eens over gedaan moeten wor den. Reeds jarenlang worden door de stu diedienst van de Rijkswaterstaat stroommetingen in IJmuiden verricht. Daarbij moet echter telkens reke ning gehouden worden me' in- en uit varende schepen. Weliswaar beschikt men nu over cüfermateriaai, dat zich over meerdere jaren uitstrekt en dat dus een generaliserend beeld geeft. De cijfers, die vandaag verkregen worden zullen de details moeten leveren. Donderdag heeft de Rijkswaterstaat reeds stroommetingen buitengaats ver richt. Daartoe hebben de schepen van de rijkswaterstaat hun werk gedaan op een afstand van 400 en van 4.Ó00 meter van de haven. De bü de metingen van gisteren en vandaag verkregen gegevens zul len gebruikt worden bij de proefne mingen in het waterloopkundig labo ratorium in de Noordoostpolder. In de openlucht is daar een schaalmo del gemaakt van de IJmuider pieren en het verloop van de haven, teneinde op kleine schaal proefondervindelük te kunnen vaststellen op welke wijze de pieren veranderd of door andere vervangen dienen te worden om IJ muiden zonder gevaar bruikbaar te maken voor grotere schepen. De Rükswaterstaat heeft maatrege len getroffen om de scheepvaart van avond zo snel mogelük te kunnen ver werken. De van Amsterdam komende schepen zullen voor zover de ruimte dat toelaat, zoveel mogelük aan de zeezijde van de sluizen gemeerd wor den om direct na het opheffen van de blokkade te kunnen vertrekken. Ook in de sluizen zullen schepen worden ge- gemeerd. De scheepvaart op zee, be stemd voor Amsterdam, de Zaanstreek en Velsen. is via Scheveningen-Radio gewaarschuwd, dat de haven van 7 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds geslo ten zal zün. Er is op gerekend ook deze schepen in de loop van de avond zo snel mogelük te verwerken. De „Mayflower II" is gisteren met volle zeilen de Cape Cod Bay overge stoken en vervolgens door een boot van de Amerikaanse kustwacht de haven van Plymouth in Massachusetts bin nengesleept. Op die plek hebben de Pilgrimfathers zich 337 jaar geleden ge vestigd. Twee helikopters van de kustwacht cirkelden voortdurend boven de drie- ■master om te verhinderen, dat sport- vliegtuigen te dicht bü het zeilschip kwamen. De bemanning van de „May flower" werd toegesproken door Ellis Brewster, afstammeling van de be faamde ouderling Brewster, die met de eerste Mayflower naar Amerika is ge zeild. De Franse regering heeft bekendge maakt, dat Franse schepen weer ge bruik mogen maken van het Suezka naal. Dit besluit is genomen, nadat Franse en Egyptische banken in Zwit serland overeenstemming hebben be reikt over de betaling van de kanaal- gelden. Deze zal geschieden in transfera- bele sterlings. De Franse scheepvaartmaatschappij „Messageries Maritimes", de grootste Franse maatschappü die gebruik maakt van het kanaal, heeft bekendgemaakt, dat haar passagiers- en vrachtschepen van 21 juni af weer gebruik zullen ma ken van het Suezkanaal. Gisteren heeft kardinaal Wyszynski, primaat van Polen, afscheid genomen van de 11. Vader. Pius XII ontving hem daartoe in particuliere audiëntie. Kardinaal Wyszynski was vergezeld van de hem begeleidende Poolse bis schoppen: mgr. Baraniak, mgr. Choro- manski en mgr. Klepacz. De audiëntie duurde ongeveer een uur. Onmiddellük in aansluiting daarop ontving de H. Vader de studenten van het Poolse College te Rome, die aan Hem werden voorgesteld door mgr. Gawlina, aartsbisschop en belast met de zielzorg onder Polen, die in het bui tenland vertoeven. In een toespraak tot deze priesterstudenten prees de H. Va der de houding van kardinaal Wyszynski in zijn strijd tegen het communisme, I en spoorde hen aan hun herder steeds 'trouw te volgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1