De nieuwe premier van Frankrijk Stuwende kracht bij organisatie en verwezenlijking van het r--avontuur Suez- Nieuw ballet van jonge Nederlandse choreograaf Gemeemtemcon Kruiswoordraadsel Khroesjtsjev: „Liichtinspectie Poolgebied een komisch plan" ERIC DE NOORMAN Berlijnse wintermode 1958 Op één na de jongste van deze eeuw De moties in de Tweede Kamer Nederlands Ballet in de Amsterdamse Kunstmaand Zwaargewichten uit Mgr. M. Jansen in Milaan bestolen Waarom nu ineens wel sneeuw en ijs fotograferen Vliegtuig in zee gestort Cursus voor priesters godsdienstleraren Om de naam van een departement Reis van B. en K. naar de V.S. ter sprake St.-Lodewijkskerk te Leiden Piloot redt zich met schietstoel VRIJDAG 14 JUNI 1957 PAGINA Mysteriespel en tentoon stelling bij consecratie Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag Dr. W. Kok erepresi dent unie van volksgroepen (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, donderdagavond De in de nacht van woensdag op donderdag door de Nationale Vergadering „geïnvesteerde*' heer Maurice Bourgès-Maunoury is met zijn 43 jaren de jongste minister-presi dent op een na die de Franse Repu bliek in deze eeuw had. Slechts Éd- gar Faure was een jaar jonger toen hy in 1932 zijn eerste kabinet vormde, dat veertig dagen heeft „ge leefd", Ook naar de gemiddelde leef tijd van de medeministers is het hele kabinet Bourgès-Maunoury een van de jongste dat ooit aan het hoofd van de Franse staatszaken heeft gestaan. On danks zijn politiek jeugdige leeftijd heeft de nieuwe minister-president niet temin toch reeds een intensief beleefde ml '-terscarrlère achter de rug. In tien jaren tijds heeft hij deel uitgemaakt Aan elf regeringen, de eerste die van Robert Schuman in november 1947, waarin hij zitting had als staatssecre taris voor het begrotingswezen. Hij heeft daarna in successievelijke kabi netten nog weer opnieuw te maken ge had met Financiën en Economie; doch zich ook aan het hoofd bevonden van „Industrie" en „Openbare Werken". Als minister van Financiën is hij in 1953 de ontwerper geweest van de fi nanciële projecten waarover de Natio nale Vergadering het kabinet van Re- né Mayer ten val bracht. In 1954 trad hij uit het door Mendès-France gepresi deerde kabinet uit protest omdat Men dès-France de Europese Defensiege meenschap door de Nationale Vergade ring had laten kelderen. Over zijn rol in het vermaarde kabinet-Guy Mollet is reeds genoegzaam gepubliceerd. Er zij hier nog slechts in herinnering ge bracht dat hij, als Mollet's minister van Defensie, de rechtstreekse verantwoor delijkheid droeg voor het organiseren van het Franse militaire optreden tegen de Algerijnse opstandelingen en dat hij in die kwaliteit zich geroepen heeft ge voeld met kracht het leger te bescher men tegen de lastercampagnes die ge richt waren op zijn demoralisatie en ontering. Onlangs betreurde hij openlijk dat zelfs zekere „hoge gewetens" zich door deze campagnes hadden laten mislei den. Zijn vriend en strijdmakker uit het verzet en evenals hij Compagnon de la Libération, generaal Paris de la Bol- lardière, legde hij in samenhang zoals bekend met de publicaties van Servan- Schreiber in ,,L'Expresse" drie maan den vestingstraf op. Minister van Defensie Bourgès-Mau noury is ook de stuwende kracht ge weest bij het organiseren en de ten uitvoerlegging van het Suez-avontuur. De nieuwe premier is dus een man van actie, die voor het nemen van voortvarende en verreikende beslissin gen niet terugschrikt. In de politiek is hij overigens terecht gekomen vanuit het leger en via het verzet. Hij was luitenant bij de artillerie toen hij door de Duitsers in 1940 gevangen werd ge nomen. In 1941 werd hij in vrijheid ge steld en daarna week hij via Spanje uit naar Londen. Vandaar uit werd hij in 1944 bij de geallieerde invasie per parachute bo ven de Franse zuidzone neergelaten, met de opdracht de verbindingen te onderhouden tussen het Franse Na tionale Comité <De Gaulle) en de Maquis-strijders van het zuiden en zuid westen. Een opdracht waarvan hij zich met herhaald levensgevaar kweet; eens hadden de chirurgen der tien Duitse machinegeweerkogels uit zijn lichaam te peuteren. In 1945 be noemde de Gaulle hem tot Compagnon de la Libération. Voor hij als lid der radicale partij in het parlement kwam is hij nog achtereenvolgens commissaris der Franse Republiek geweest te Bordeaux en administra teur van de genationaliseerde F naultfabrieken. Bourgès-Maunoury is wat men hier noemt een Fransman „de souche" en wel van een zeer goede. Zijn groot vader van vaderszijde was minister van Binnenlandse Zaken onder Poin- caré; van moederszijde kan hij bogen op een oudoom-maarschalk in de familie; maarschalk Maunoury, die in de oor log 1914-1918 de zogenaamde overwin ning aan de Ourck op zijn naam moet hebben gebracht. Zo kan men dus van Frankrijks nieuwe minister-president zeggen dat hij de politiek en in de poli tiek zijn voorliefde voor „het militaire" in het bloed heeft. De man Is voorts van een voortref felijke en veelzijdige intellectuele for matie: polytechnische hogeschool, rechten en politieke wetenschappen. Daarnaast verwaarloost hij de sport niet; in het tennisspel is hij een sterke amateur en meermalen is hij als zodanig goed voor de dag gekomen bij de verdediging van de Franse kleu ren op internationale interparlementai re tennistoernooien. Hij is gehuwd en heeft twee kinde ren, beiden jongens, een van elf en een van tien jaar. Zowel hijzelf als zijn vrouw vertellen gaarne hoe zij elkaar in het verzet hebben leren kennen, om dat zij beiden te laat arriveerden voor eenzelfde rendez-vous en daardoor bui ten een door de Gestapo opgezette val bleven. Bij die gelegenheid vervoerde Bourgès-Maunoury in zijn auto; 200 miljoen francs, enkele radiotoestellen in onderdelen en wapens. Nogmaals: een dynamisch man van actie derhalve, van persoonlijke inzet en zelfs van avontuur, Frank rijks nieuwste premier; in het bezit van veel sympathieën en een aantal solide vijandschappen waaronder zijn partijgenoot Mendès-France; maar klaarblijkelijk niet begaafd, zoals hij tot zijn verdriet in het investituur debat zal hebben geconstateerd, met grote overredingskracht en slagvaar digheid van het gesproken woord. In oktober a.s. zal voor de vierde maal een cursus voor priesters-godsdienst- leraren voor alle vormen van onderwijs beginnen, gegeven door het hoger Ka- techetisch Instituut. Dit Instituut kwam in 1954 tot stand als gevolg van een gezamenlijk initia tief van de Bisschoppen en van de Provinciaals van alle priesterorden en -congregaties in Nederland. Deze gaven aan het Instituut tot doel zich op alle wijzen in dienst te stellen van het gods dienstonderwijs in al zijn vormen. Men begon met het meest dringendeeen cursus voor priesters-godsdienstleraren om hun vakkennis te verruimen en te verdiepen volgens de eisen van de recente ontwikkelingen op theologisch en exegetisch, op psychologisch, pe dagogisch en didaktisch terrein. Een staf van zeer gekwalificeerde docenten ver zorgt de lessen. Velen die in de afge lopen jaren deze cursus konden volgen, erkennen met dankbaarheid dat zij, zo wel wat de achtergrond van hun kennis als wat de methode betreft deze aan de man te brengen, er enormvan hebben geprofiteerd en dat hun werkzaamheid als leraar er geslaagder door geworden is. Daarnaast is een begin gemaakt met studie- en researchwerk ten dienste van hen die leiding moeten geven aan het godsdienstonderwijs. Er werden aan het Instituut reeds meerdere belangrijke op drachten verleend. Deze zomer gaat het Instituut zich definitief vestigen te Nijmegen en het is aldaar dat in het nieuw-verworven gebouw, Arksteestraat 1, de lessen zullen gegeven worden. (Vervolg van pagina 1) De motie-Romme, ingediend in de Tweede Kamer tijdens het debat van donderdag, luidt als volgt: De Kamer, gehoord de besprekingen bij de interpellatie-Posthumus ovei Coen- en IJtunnel; vooropstellende, dat drie tunnelverbindingen, te weten, in al fabetische volgorde genoemd, Coentun- nel, Hemtunnel (spoorwegtunnel) en IJ tunnel, tot stand dienen te komen, zodra de verwezenlijking hiervan binnen het raam van het financiële beleid der re gering mogelijk is; overwegende, dat' er tussen het rijk en de gemeente Am sterdam ter zake van de IJtunnel moei lijkheden zijn gerezen, welke zo moge lijk uit de weg behoren te worden ge ruimd; spreekt als haar oordeel uit: 1. dat het primair aan het gemeente bestuur van Amsterdam toekomt om te bepalen, wat voor de ontwikkeling van de stad wordt vereist, zijnde ten deze de totstandbrenging van een IJtunnel met financiële medewerking van het rijk, binnen het raam van het bestedingsbe- perkingsbeleid der regering, en derhal ve volgens e^n plan, waarvoor ook het rijk verantwoordelijkheid kan aanvaar den; 2. dat het op de weg van het rijk ligt, om medewerking te verlenen en derhal ve zowel het bereiken van een overeen stemming betreffende een over en weer verantwoord geacht plan als aangaande een redelijke kostenverdeling te bevor deren; 3. dat het bereiken van overeenstem ming betreffende een plan als bedoeld het best en het snelst lijkt te kunnen ge schieden in eèn overleg aan de hand van het z.g. plan-5, waarbij te overwe gen ware de leiding van een deskundige buitenstaander, alsmede de inschake ling, naast rijk en gemeente, van de aannemersgroep, welke op grond van de aanstaande inschrijving op het plan-5 daarvoor naar de mening van Amster dam, na raadpleging van het rijk, het meest in aanmerking zal blijken te ko men; nodigt de regering uit de nodige stap pen ter bevordering van een en ander te ondernemen. De motie-Posthumus heeft de vol gende tekst: De Kamer, gehoord de discussie over een blijkens een communiqué van 22 mei 1957 genomen regeringsbeslissing om de bouw van de Coentunnel en de rijksbijdrage aan de bouw van de IJ tunnel in verband met de bestedingsbe perking uit te stellen, nodigt de rege ring uit: a. voort te gaan met alle nodige voor bereidende werkzaamheden voor de bouw van de Coentunnel, zodat met deze bouw, zodra de huidige financiële moeilijkheden zijn overwonnen, kan worden aangevangen; fi. de gemeente Amsterdam geen ver hindering in de weg te leggen wanneer deze gemeente zonder financiële steun van het rijk en met inachtneming van de door de regering beoogde bestedings beperking, werkzaamheden aan de bouw van de IJtunnel wenst te verrich ten, waarna een bijdrage van het rijk kan worden verleend zodra de huidige financiële moeilijkheden overwonnen zijn. De motie-Gortzak bevat de uitnodi ging aan de minister de bouw van de IJtunnel te bevorderen. 10. Voron staat op het punt, een einde aan het korte gesprek te maken, maar Axe houdt hem terug. „Ik begrijp uw beweegredenen", zegt hij min zaam. „Inderdaad zult ge sneller kunnen opschieten, als ge niet op een meelegger behoeft te letten". Voron ontdooit wat. „Maar", vervolgt Axe op dezelfde onschuldige toon, „dan zult ge mij bij u aan boord moeten nemen!" „Ge bedoelt?" gromt Voron. „Wel, ik was van plan het bevel op de meelegger te nemen, maar het lijkt mij bij nader inzien beter en vlugger, als ik met uw schip meega". De twee mannen meten elkaar enkele tellen zwijgend met de ogen en even schijnt het Axe toe, dat Voron iets van zijn zelfverzekerdheid kwijt is. Dan knikt de oude krijger stug, en draait zich op zijn hielen om. De dag van het vertrek is aangebroken, als Axe ongemerkt met Keil naar de ligplaats van hun eigen boten gaat. Ze onderwerpen de schepen die reeds de gehele zomer opgelegd zijn aan een nauwkeurig onderzoek en Axe wijst de beste aan. „Ge volgt Vorons Drakar dus een dag na ons vertrek!" zegt Axe. „Zoek veertig van uw beste krijgers uit. Wees voorzichtig, dat ge buiten gezicht blijft! Misschien zie ik spoken, dan is er nog geen man over boord. Maar ik vind het een heel wat veiliger gevoel, dat er een troepje bekwame krijgers in ons kielzog vaart". Keil knikt en de mannen gaan uit elkaar. Axe vertelt Winonah niets van zijd afspraak met de aanvoerder; wellicht zou zij zich er aan ergeren. Blij en opgewonden staat zij, gevolgd door Axe, aan boord en even later vaart Vorons Drakar tussen de eilanden door, de open zee op. Het onzekere avontuur is begonnen. Opus drie van de jonge Nederlandse choreograaf Rudi van Dantzig was het programma-onderdeel van het Neder lands Ballet, waarnaar men gister avond in het Amsterdamse Carré ver moedelijk wel het meest nieuwsgierig zal zijn geweest. De twee stukken die van Dantzig eerder voor de troep, waartoe hy behoort, vervaardigde, wa ren, zoals de dansminnende lezer zich zal herinneren, „Nachteiland" op mu ziek van Debussy en ,jTy en Ontij", ge zet op een speciaal voor die gelegen heid geschreven partituur van Lex van Delden. En bovendien zal men zich nog wel de aan symbolen ryke en aan klas sieke dans arme inhoud van die zettin gen voor de geest weten te halen, een herinnering die de verwachtingen ten opzichte van deze derde creatie wel met enig scepticisme vermengde. Hoe kon het ook anders. Voor het eerst is Van Dantzig de abstracte rich ting ingeslagen met dit ballet dat hij, waarlijk niet gemakshalve, „Symfonie nr. 29 in A gr. t." doopte. Er blijkt ove rigens wel een nederige onderworpen heid tegenover Mozart uit deze bena ming en die vooral bij een choreograaf niet hoog genoeg te taxeren houding zal dan ook wel het verzoek om tussen de diverse delen niet te applaudiseren heb ben ingegeven, een verzoek dat tege lijkertijd een plezierige dosis zelfbe wustheid laat vermoeden. Durf en bescheidenheid, ambitie en geweten, hiertussen beweegt zich dit zeer jeugdige ballet op een zeer vol maakte en evenwichtige muziek. Het (Van onze Haagse redacteur) Onlangs is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend ter regeling van de gevolgen van de naamswijziging van het departement van wederopbouw en volkshuisvesting in die van departement van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Naar aanleiding hiervan is by enige ka merleden de vraag grezen of men, als een dergelijke wettelijke regeling nood' zakelijk wordt geacht, nu ook een af zonderlijk wetsontwerp te wachten is voor regeling van de gevolgen van de naamsverandering van het departe ment van binnenlandse zaken in die van departement van binnenlandse zaken, be zitsvorming en P.B.O. Een kamerlid merkt in het over dit wetsontwerp uitgebrachte verslag op, dat de thans door de regering gevolgde methode voor de Kamer de mogelijkheid opent door amendering van het enig ar tikel, dat het wetsontwerp bevat, de naam van minister Witte's departement nog weer anders te doen luiden. Andere leden stellen de vraag of daardoor niet geraakt zou worden aan het preroga tief van de kroon, ministeriële departe menten in te stellen. ene zou storen, wanneer jonge over moed niet altijd opnieuw ontwapende. Met het andere neemt de choreograaf zijn toeschouwers alleen maar voor zich in. De ambitie heeft Van Dantzig ver leid tot een overdaad aan figuren en bewegingen. Alles wat hij van Gaskell leerde en bij Balanchine afkeek, moest hij, zo lijkt het bijna, te pas brengen in dit ene ballet en ondanks de behoorlijke lengte ervan, was dat veel te veel en werd dat vooral veel te druk en te on rustig om er Mozarts muziek mee toe te lichten. Want meer dan visuele toe lichting op een muzikaal meesterwerk zal deze choreografie toch wel niet pre tenderen te zijn. Ook werd deze zware overladenheid niet verlicht door de een voud van de kostuums of door het zelfs geheel ontbreken van enig décor, noch ook door de schoolse ongekunsteldheid der zetting. Integendeel: deze tegenstel lingen accentueerden het teveel ener zijds, en de poverheid aan de andere kant nu juist nogal sterk. Maar hoe licht valt het overigens niet om de jonge maker deze over vloed aan beweging te vergeven, te meer waar zy het gevolg moet zijn van een sterk en in dit opzicht zelfs scrupuleus soort geweten. Hoezeer dit zich heeft doen gelden, ziet men aan de gehele opzet. Geen maat, geen noot zou men haast zeggen, is aan het ijverige oog van Van Dantzig ont snapt. Wat hem soms wel blijkt te zijn ontgaan is de eigenlijke muzika le^ inhoud, de sfeer van een andante bijvoorbeeld en de hoofse allure van een menuet. Van een karakterisering van de onderhavige partituur is in dit ballet eerlijk gezegd dan ook maar zelden sprake. De keuze van deze sym fonie heeft iets willekeurigs behouden en zelfs in algemene voorwaarden als distinctie en gratie schiet het bal let tekort. De solisten Linda Manez, Jaap Flier en Marianne Hilarides kon den daar weinig aan corrigeren. f Juist en onjuist, concludeert de toe schouwer derhalve na deze première. Juist naar de letter, onjuist wat on verwerkt naar de-geest. Deze gemeng de kwaliteiten weerhielden de zaal niet om er met een enthousiasme zonder voorbehoud op te reageren. Voor de op drachtgeefster, de gemeente Amster dam, zal dat een genoegen betekenen. Van Dantzig in zijn merkwaardige posi tie als enige Nederlandse choreograaf met kansen van betekenis, mag er voornamelijk uit afleiden dat hij het pu bliek aan zijn zijde heeft. En dat is ai heel wat. Er was ook nog een Amsterdamse Congressen zijn welkome gelegenhe den om vreemde mensen te leren ken nen en oude kennissen weer eens te ontmoeten. Het plezierige van dit soort gebeurtenissen i„ dat het parti culiere er een flinke plaats inneemt naast het officiële. Het is moeilijk af te wegen, wat nu precies de betekenis is van een congres. Gooit men het op congressen altj)d in ruime hoeveelhe den aanwezige papier op de weeg schaal om de betekenis te bepalen, dan is er weinig twijfel mogelijk. Elk congres is dan gewichtig. Men kan ook de stemming der deelnemers als graadmeter nemen. Congresserende gezelligheidsverenigingen hebben dan de grootste kans.' Maar ook een me thode is, de hoedanigheid van de con gressisten en van de organiserende vereniging afgezien van de kwali teit van de uitgebrachte rapporten en pre-adviezen als maatstaf te ne men. Gebruik makend van de laatste methode komt men tot geen andere conclusie dan dat het woensdag in Den Haag en Scheveningen begonnen dertiende Internationale Gemeenten congres een zeer belangrijk congres is. Het gezelschap dat naar Den Haag is gereisd is waarlijk internationaal en omvat vele autoriteiten. Vooraan staande deelnemers zijn onder meer honderdtachtig burgemeesters, meer dan tachtig wethouders, drieëndertig gemeentesecretarissen en vijfenvijftig raadsleden. Een gezelschap van stede lijke zwaargewichten dus. In totaal hebben zich 672 personen uit vieren dertig landen voor deelneming ge meld. Meer dan tweehonderd deelne mers worden vergezeld door hun echt genoten. Tot de deelnemende buiten landse burgemeesters behoren die uit Bangkok, Londen, Rome, Keulen, Hamburg, Frankfurt, Stuttgart, Darm. stadt, Montreal, Genève en Genua. De deelnemers komen onder meer uit Engeland, Frankrijk, Duitsland, Zwit serland, Amerika, Italië, Israël, Thai land, Griekenland, IJsland, Oosten rijk, Scandinavië, België, Spanje, Por tugal en Nederland. Gesproken wordt over talrijke as pecten van het probleem stad en platteland en over vraagstukken van stadsuitbreiding en verkeersconver- gentie in de grote steden. Zaterdag is er een Europese dag tijdens welke het onderwerp: De gemeenten en de eco nomische integratie in Europa onder de loep zal worden genomen. Er wordt echter niet alleen gesproken tijdens dit zeer Internationale congres. Vele excursies zijn voorbereid. De Neder landse regering biedt de deelnemers een ontvangst aan. Ook de stadsbe sturen van Den Haag, Amsterdam en Rotterdam hebben ontvangsten In het vooruitzicht gesteld. Het congres zal duren tot en met dinsdag 18 juni. Het presidium wordt gevoerd door prof. dr. P. J. Oud, voorzitter van de organiserende vereniging, de interna tionale bond van steden en gemeen ten. De witte haardos van deze oud burgemeester van Rotterdam vormt een opvallend onderdeel van het décor voor dit gemeentencongres. Even op vallend zijn de vlaggen van de landen der deelnemers en de tijdens de offi ciële openingszitting aangeboden nieu we vlag van de congresserende vere niging, die alle, ten behoeve van de sfeer tijdens de werkzittingen, op en voor het toneel van de grote Kurhaus- congreszaal zijn aangebracht. Erg za kelijk doen aan de hokjes voor de tol ken, achter op het toneel en de kop telefoons die de deelnemers ter be schikking hebben om gelijktijdig ver talingen van het gesproken woord te kunnen horen. Maar tenslotte is dit congres op de eerste plaats een za kelijk congres. Het bekende Berlijnse modehuis van Heinz Oestergaard heeft verslaggevers en fotografen een glimpje gegund van de modellen, die voor de a.s. winter wor den uitgebracht. Vier ervan laten wij u op deze combinatiefoto zien en wel v. I. n. r.; „Mariza", een zwarte satijnen cocktailjapon met mouw, een eenvou dig lijfje en op de rok brede V-vor- mige banen van goudborduursel en flu weel. „Bellevue", een korte avondja pon met ocelot-garnering en een tulp vormige rok. „Cortina", een wandeljurk met hoofddoek, vervaardigd van rode „draion" jersey; vlot en eenvoudig En tot slot een driedelig ensemble: Rus- sisch-groen van kleur met garnering van ocelot. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, die woensdagavond is thuis ge komen van zijn bezoek ad limina, heeft op het ogenblik dat hij de terugreis wilde aanvaarden, zijn portefeuille hoogstwaarschijnlijk moeten achter laten in handen van een Italiaanse gauw dief. Daarin bevonden zich zijn reis- papieren, paspoort en enkele honderden guldens. Hij was woensdagmorgen op het station in Milaan en stapte tegelijk met een achttal personen de trein in. Zijn secretaris, dr. M. J. de Jong, wachtte iets verder met de koffers en merkte op, hoe een der reizigers onder de arm van de bisschop doordook, ogenschijn- 1:.": om hem voor te zijn. Nog voor de trein vertokken was, kwam mgr. Jansen tot de ontdekking dat zijn portefeuille was verdwenen. Omdat hij het vrijwel uitgesloten achtte dat zijn papieren in het hotel waren blijven Hagen, moesten de bisschop en zijn secretaris wel tot de conclusie nomen, da, ue naastige passa gier voor het verdwijnen van de porte feuille verantwoordelijk was. Deze man was intussen verdwenen en de stations chef kon er verder weinig aan verande ren. Mgr. Jansen zag zich genoodzaakt, een nieuw reisbiljet te kopen. 'V is première tijdens deze door de actieve Kunstmaand georganiseerde voorstel ling, te weten Lichine's sobere ballet „Invocatie" op het Hobo-concert van Marcello, in dit programma fraai ge speeld door Wim Knip, eerste hoboïst van het Kunstmaandorkest. En nog even terzijde: wat een uitnemende be geleidingen hoorde men in het alge meen van het onder Anton Kersjes mu sicerende orkest. Alleen voor de muziek van Tschaikowsky miste het ensemble de onontbeerlijke zwierigheid en dat was wat Hilarides en v.d. Wetering tij dens hun pas de deux uit „Doornroos je" betreft, dan wellicht een veront schuldiging voor het feit dat aan deze Blauwe vogel maar heel weinig dans- genoegen te zien of te beleven viel. Des te meer echter aan Lichine's „Invocatie". Een perfect dansend corps de ballet en twee touchante so listen: Peter-Paul Zwartjes en een bovendien zeer gave en gevoelige Sonja van Beers. Had de bij het Ne derlands Ballet blijkbaar zo populai re ontwerper Ger Frenzen eenzelfde gevoeligheid ten opzichte van kleuren, men zou over dit nieuwe repertoire- stuk 'volmaakt tevreden kunnen zijn Herhalingen van „La Création" van David Lichine en van diens „Gradua tion Ball" completeerden de druk be zochte uitvoering. In het laatste werk, joyeus en met grote charme gepresen teerd, bereikten zowel de solisten als alle overige medewerkenden, de muzi kanten in de orkestbak incluis, de ge lukkigste momenten van de hele lange avond. Hst. Op een persconferentie, die werd gehou den in de universiteit van Helsinki, heeft de Russische partijsecretaris Khroesjtsjev commentaar geleverd op het Amerikaanse plan om een bepaald gebied aan de Noord pool open te stellen voor inspectie uit de lucht. De partijleider zei, dat hij het in dit verband komisch vond, dat men in het westen het idee van inspectie uit de lucht niet met instemming had begroet, toen Rus land een zone, die een groot deel van het noord-oosten van de Sovjet-Unie, Alaska en het westelijk deel van de Verenigde Staten zou beslaan, voorstelde. Nu komt net westen zelf met een plan voor lucht- inspectie in een gebied van sneeuw en ijs. Khroesjtsjev zinspeelde op een uitla- i? van ®'ranse afgevaardigde in de subcommissie voor ontwapening van de V.N., Jules Moch, die na de indiening van het desbetreffende Russische plan op 30 april j.l, verklaarde, dat „zij ons hun sneeuw en ijs willen laten fotograferen in ruil voor inspectie van de voornaamste In dustrie-gebieden in Amerika". Khroesjtsjev verklaarde in Helsinki ook, dat Rusland „wat uit het veld geslagen is" door het vasthouden van Noorwegen en (Van onze correspondent) Rond de consecratie van de geheel gerestaureerde St.-Lodewijkskerk te Leiden dinsdag 18 juni a.s. door de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, worden in Leiden enige bijzon dere evenementen georganiseerd. Op het priesterkoor van de Lodewyks- kerk wordt tot en mét zaterdag a.s. elke avond „Geheimen van de H. Mis" van Henri Ghéon opgevoerd en zater. dag a.s. opent de burgemeester van Leiden ln „De Lakenhal" een tentoon stelling: „Van St.-Jacobsgasthuis tot Lodewykskerk". Mgr. Jansen woonde gisteravond de opvoering van het mys teriespel in de hernieuwde kerk bij. Denemarken aan de NATO. Over de Duit se hereniging zei hij, dat hiervoor geen oplossing kan worden getroffen „achter de rug van de Duitsers om". De Duitsers zul len zelf hun hereniging tot stand moeten brengen. Voorts deelde de Russische partijsecre taris mee, dat hij en Boelganin van plan zijn dit jaar nog meer bezoeken in het buitenland af te leggen. Waar dat zal zijn, zal te gelegener tijd worden be kendgemaakt. (U.P.). Nikita Khroesjtsjev verklaarde, dat Rusland bereid is, waar en wanneer men wil, deel te nemen aan een confe rentie op het hoogste niveau, op voor waarde, dat men de vraagstukken wil oplossen, die de vrede kunnen verzeke ren en een vreedzaam naast elkander bestaan kunnen garanderen. „De Sovjet-Unie is bereid akkoord te gaan met de instelling van inspec tie-posten in Rusland, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en andere landen, als dit een gunstige invloed kan hebben op het onmiddellijk in gaan van het verbod om kernproeven te doen", aldus Khroesjtsjev. Volgens hem moeten de V.S., Groot-Brittan- nië, de Sovjet-Unie en Frankrijk een overeenkomst sluiten inzake de drin gende vraagstukken, die de wereld vrede raken. „De koude oorlog moet met zijn hef tigste verdedigers voor immer naar het museum verwezen worden", aldus Khroesjtsjev. Hij vervolgde: „De oplossing van het ontwapeningsprobleem is echter niet mogelijk, als er niet een klimaat van oprecht vertrouwen tussen de grote mogendheden geschapen wordt, vooral tussen die mogendheden die kern wapens bezitten. Deze mogendheden moeten ophouden elkaar te beschouwen als „wegpiraten", aldus de Russische partijleider. Khroesjtsjev verklaarde voorts, dat hij en Boelganin bereid zijn om naar de Verenigde Staten te gaan, mits zij officieel worden uitgenodigd. „Onze trots verbiedt ons echter hierom te vragen." (A.F.P.-U.P.) Horizontaal: 1. zangnoot, 3. clown. 6. Indische dakbedekking, 9. verlaagde toon, 11. uitdrukkingsvorm, 13. volk, 15. land in Azië, 17. getroffen, 18. feestdos, 19. inwendig orgaan, 20. nobele, 23. openbare betrekking, 24. land in Euro pa, 26. meisjesnaam, 28. meisjesnaam, 31. deel v. h. oor, 33. leger, 37. drink gerei, 38. familielid. 40. titel (afk.), 41. eikenschors. 42. voegwoord, 43. zuivel- produkt, 44. heilige (afk.), 45. tuime ling, 47. Engels voorzetsel, 48. als eer der (afk.), 50. bep. hoofdtelwoord, 53 jongensnaam, 55. voormalig Nederlands eiland, 57. uitgestotene, 59. heldendicht. 61. levenslucht. 63. doorzichtige stof. 65. deel van het jaar. 67. klein beetje, 70. hetzelfde, 71. plaats in Noord-Afrika. 72. titel. 74. vrucht. 77. luizenei. 79. soort verlichting. 80. kogelvormig. 81. nut. 82. pers. voornaamw. Verticaal: 1. deel v. e. boom, 2. die rengeluid, 3. opzettelijk irriteren, 4- d cl van een schip, 5. naamloze ven nootschap (Franse afk.), 6. tandeloos zoogdier, 7. platte steen, 8. zuil, kolom, 9. en andere (afk), 10. coupe, 12. vogel, 14. Engels lidwoord, 16. mannelijk zoog dier, 21. vallei, 22. plezier, 25. boom, 27. vluchtige stof, 28. pers. voornaamw., 29. ambtshalve (Lat. afk.), 30. larve, 32. wondvocht, 34. afstandsmaat, 35. water inFriesland, 36. maanstand (afk.), 39. kloostervoogd, 40. spoedig, 45. familie lid (pop.), 46. meisjesnaam, 47. persbu reau (afk.), 49. plaats op de Veluwe, 51. Chinese maat, 52. zangnoot, 54. weekdier. 55. deel van Amerika (afk.), Cj. voertuig, 58. fijne soort asbest, 60. plaats in Overijsel, 62. kledingstuk, 63. eter, 64. houding, 66. vogel, 68. tel woord, 69. Indisch vleesgerecht, 73. Frans pers. voornaamw., 75. hetzelfde (afk.), 76. getij, 78. landbouwwerktuig. Horizontaal: 1. troubadour, 2. rein, - nor, - os, 3. Afrika,, - aagt, 4. nr. - eiland, 5. cel, - nol, - Eem, 6. eier kolen, 7. N.R.U., - genade, 8. uur, 9. marskramer, 10. biels, - adres, 11. na, - els, - N.T. Verticaal: 1. Trance, - ambt, 2. refrein, - a i., 3. oir - leraren, 4. unie, - R.U., sla, 5. kink, - aks, 6. analoog, 7. do, 8. Oran, - en, - m.d.s., 9. Adenauer, 10. rog, - duren, 11. stumper, - st. Gistermiddag omstreeks een uur heeft luitenant-ter-zee-vlieger tweede klasse (oudste categorie) G. A. M. van Wer- meskerken van de marineluchtvaart dienst, die voor schietoefeningen gedeta cheerd is op de vliegbasis Leeuwaren, tijdens een schietoefening bij Terschel ling zijn Meteor 8 met de schietstoel verlaten. Na per parachute in zee ge land te zijn is hij in zijn „dinghy" ge klommen waaruit hij een kwartier la ter door een hefschroefvliegtuig dat op Vlieland is gestationeerd werd opgevist. Als reden voor het verlaten van het vliegtuig wordt als vermoedelijke oor zaak opgegeven een aanvaring van het vliegtuig met de sleepschijf (het doel), waardoor besturingsmoeilijkheden ont stonden. Het vliegtuig is in zee gestort. De „federalistische unie van Europese volksgroepen", die gedurende de laatste jaren onder het presidium heeft gestaan van de directeur van de Fryske Akade- my te Leeuwarden en de voorzitter van de provinciale onderwijsraad van Fries land, dr. W. Kok, hield dezer dagen haar zevende congres te Westerland in Slees- wijk-Holstein. Dr. W. Kok, die zich om persoonlijke reden terug moest trekken, is nu be noemd tot erepresident, tezamen onder meer met de Deense minister vah buitenlandse zaken Ole Bjoern Kraft. 1° zijn plaats is de tegenwoordige vice' president graaf H. J, Matuschka *e A-ken voor een jaar met de leiding be last.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2