«hvapan Binnenkort discussies in de Kamer over een verdere verhoging der belastingen Voorbeeld van stoïcisme Vaderdag begint met ROXYf J rolfilm Minister Hofstra somber en zorgvol Begrotingstekort 1957 stijgt met 109 miljoen gulden Noodlanding van Tiger Moths Gezonde groei van katholieke bejaardenbond De administratie bij de transport ondernemer laat te wensen over Duurder water in Amsterdam en Utrecht Minister Zijlstra over het pendelvraagstuk Van Adelbert naar Bolsward Jaarvergadering van de N.O.B. Pleidooi voor een juiste tariefstelling Uit wraak brand gesticht Meer Ambonezen keren terug Vragen over bouw van premiewoningen Wees vriendelijk 14 mm WIJDLOPIG VERZOEK 16 juni: 50 Roxy in Vaderdagdoos f 2.50 In bisdommen Haarlem en Rotterdam Aanvullende uitkering op A.O.W. bepleit Organistenvereniging Meerderheid achter bestuur Agenda Holland Festival Indonesisch kabinet wil Nationale Raad anders samenstellen Kritiek van Hatta Slachtoffer van ongeluk overleden GeborenPRESIDENT Mr. J. A. Geukers VRIJDAG 14 JUNI 1957 PAGINA w Koop morgen 'n voor Zondag Sergeant voor hoog militair gerechtshof Zes aanvragen afgewezen H. Bloedwonder van Boxtel Zaterdag 15 juni Gevaar dat arbeiders van hun gezin vervreemden Een nieuw assortiment bonbons van Van Dungen's Chocoladefa brieken N.V. Prijs f 0.75 per 100 gr. Advertentie (Van onze Haagse redactie) Gezien de voortdurende aandrang van tal van zijden om telkens weer nieuwe lasten op de schatkist te leggen, verwacht minister Hofstra niet, dat ook maar aan een enkele van de geutie wensen kan worden voldaan zonder een verdere belastingverhoging. Hij leidt voorts uit de thans beschikbare gegevens af, dat In elk geval de thans voorgestelde maatregelen tot belastingverhoging met spoed dienen te worden verwezenlijkt. De minister deelt dit mede in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot ver hoging van enige belastingen (vennoot schapsbelasting, omzetbelasting, per sonele belasting). In deze Memorie van Antwoord wordt de Tweede Kamer op de hoogte gesteld van het herziene begrotingsbeeld voor 1957, waaruit blijkt, dat er een kas tekort verwacht wordt van globaal 900 miljoen gulden. Van dit bedrag kan 630 miljoen gulden gefinancierd worden uit middelen van particuliere fondsen en uit de overname van een vordering van de Nederlandnhe Bank op Argenti nië. Voor het resterende bedrag moe ten de middelen nog gevonden worden, Lang lopende leningen zal de overheid, gezien de krappe kapitaalmarkt, waar schijnlijk niet kunnen opnemen, zodat tij haar toevlucht zal moeten nemen tot het opnemen van korte kredieten en tot het opnemen van gelden bij de Nederlandsche Bank. Ook over de kaspositie van het Kjjk in 1958 is de minister niet zonder Zorgen. Hij neemt wel aan, dat de Volledige doorwerking van de maat regelen tot beperking van de bestedin gen in 1958 tot enige verbeteringen zul len leiden, maar alleen dan wanneer de Staten Generaal en de regering be reid zullen zijn om bij het goedkeuren van nieuwe uitgaven de uiterste beper king in acht te nemen. Maar zelfs in dat geval zullen de kasbehoeften van de Overheid nog zeer aanzienlijk blijven. De minister is erin geslaagd om voor het jaar 1957 een verder gaande uit- gavenbesnoeiing van de overheid van 29 miljoen gulden te bereiken, waar onder een Vermindering van vijf mil joen voor de hulpverlening aan onder ontwikkelde gebieden en een vermin dering van defensieuitgaven door tem porisering van tien miljoen gulden. Samen met een geschatte hogere op brengst van een miljoen gulden bete kent dit, dat de schatkist de gevolgen van het handhaven van de consumen tensubsidie op melk, waartoe tijdens het bestedingsdebat besloten werd, zelf zal kunnen financieren. Men zal zich herinneren, dat de motie Janssen (K.V.P.) de regering had uitgenodigd om de kosten van deze concessie niet uit verder gaande belastingverhogingen te dekken, doch allereerst te onderzoe ken of de overheid daartoe de middelen niet uit bezuinigingen op haar eigen uitgaven zou kunnen vinden. Dat is dus nu formeel wel geschied, maar de minister vestigt er met grote nadruk de aandacht op, dat het toch nauwelijks verantwoord zou zijn om deze uitgaven vermindering nu te beschouwen als dekking vopr de dertig miljoen gulden welke nodig zijn voor .het handhaven van deze prijsverlagende melksubsidie. Tegen over deze verlaging staat namebjK het feit, dat er ten laste van het jaar 1957 nog een aantal supplutoire 'begrotingen zal moeten worden inge diend. Voor een deel hebben deze be trekking op uitgaven waarmee nog onvoldoende rekening was gehouden, voor een ander deel zijn zij het ge volg van uitgaven welke uit nieuwe beleidsbeslissingen voortvloeien. Zo staat tegenover een hogere middelen raming van 127 fniljoen gulden een hogere uitgavenraming van 236 mil joen gulden, zodat het tekort op de begroting 1957 uiteindelijk, afgezien van de bezuiniging van dertig mil joen, nog met 109 miljoen gulden stijgt. (Van onze correspondent) De nationale organisatie voor het be- roepsgoedercnvervoer, afdeling weg transport, heeft donderdag in Brabants hoofdstad haar tiende jaarlijkse congres gehouden. De ruim 300 aanwezige trans portondernemers, vergezeld van hun dames, werden de traditie getrouw breedvoerig voorgelicht omtrent enke le praktische punten uit de dagelijkse bedrijfsvoering. Op deze jubileumbijeenkomst werden Inleidingen gehouden over het vraag stuk „tarieven en prijzen" en over de noodzaak een goede bedrijfsadministra tie te voeren. Deze noodzaak werd dui delijk onderstreept door de directeur- generaal van het verkeer, mr. C. J. G. d- Vinkesteyn, die er namens minister d. Algera aan herinnerde dat het vorig laar de pogingen van de transporton dernemers om hun tarieven verhoogd le krijgen, mislukt zijn als gevolg van l*et feit dat zij niet voldoende cjjfer-ar- gumenten bij de minister op tafel kon den leggen, waaruit had moeten blij ken dat zij, zoals zij verklaarden, in onredelijk geringe mate profiteerden van de algemene welvaart. De algemeen voorzitter van de N.O. B., de heer E. van Donkelaar, pleitte in zijn openingsrede voor een nauwe samenwerking tussen overheid en be drijfsleven teneinde tot een juiste ta riefstelling te komen. Hij sprak zich uit voor handhaving van de marge-tarie- Ven. Er gaan in binnen- en buitenland ^el stemmen op voor afschaffing, zo *ei hij, maar dit zou het marktbederf sneller in de hand werken dan menig een vermoedt. Ook het streven naar Prijsfixatie werd door de heer Van Don kelaar veroordeeld omdat hierdoor het Vervoer bestempeld zou worden tot een kleurloze reeks van transportprestaties. Nadat de Zeeuwse afdeling op origi nele wijze aan mr. Vinkesteyn kenbaar "ad gemaakt, dat het een hartewens is van de Zeeuwse vervoerders dat er een J'aste oeververbinding naar Zeeuwsch- vlaanderen komt, luisterde het con gres naar de drie inleiders. Mr. G. H. Dijkmans van Gunst, oud- "irecteur-generaal van het verkeer, ,sPrak over „tarieven en prijzen"; dr. w. L. Groeneveld Meyer, directeur-ge- heraal voor de middenstand, over „ad ministratie en boekhouding" en mr. R. M. J. Holla, rijkshoofdverkeersinspec- lf'Ur in Brabant, over „de betekenis van de wettelijke administratievoor- Schriften". De laatste inleider gaf onder meer te verstaan dat er nog menige onder nemer is die niet over een behoorlijke administratie beschikt. Het is verbijs terend niet hoe weinig inzicht van za ken nog al te dikwijls gehandeld tvordt in bedrijven waar kapitalen ge ïnvesteerd zijn, aldus mr. Holla, die hieraan nog wist toe te voegen: „Te v&ak is de ondernemer zelf zich nauwelijks bewust van wat er in bedrijf omgaat, omdat vrijwel iedere boekhouding en administratie ontbreekt. Dikwijls zijn de kalender en de strookjes van de omzetbelas ting de enige aanwijzingen van wat er in een onderneming gebeurt". Het congres werd besloten met een excursie naar Oisterwijk en Kaats heuvel. De minister meent dan ook dat eigen lijk reeds nu de eis van een additionele dekking voor dit hogere tekort zou moeten worden gesteld. Maar aange zien hij nog niet beschikt over nauw keurige cijfers voor het begrotingsjaar 1958, meent hij de discussie over ver dergaande maatregelen nog te moeten uitstellen. De cijfers over 1958 ver wacht hij echter binnenkort in zijn be zit te hebben. De minister erkent het belang van toenemende gezinsbesparingen, maar hij zegt opnieuw dat op korte termijn van de bezitsvorming geen grote bij drage tot de beperking van de beste dingen te verwachten is. Hij verzet zich verder tegen het idee om de personele belasting geheel af te schaffen. Een afchaffing van deze belasting, welke vooral voor kleinere gemeenten een be langrijk middel is, heeft volgens hem het ongunstige effekt van een beper king van de gemeentelijke autonomie. De advocaat-fiscaal bij het hoog mili tair gerechtshof heeft donderdag een on voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden geëist tegen een dienst plichtige sergeant uit Apeldoorn, die er van wordt beschuldigd te Beekbergen een stuk heide in brand gestoken te heb ben ais uiting van misnoegen tegenover een omwonende in casu zijn a.s. schoon moeder. In eerste instantie was beklaag de veroordeeld tot vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar, doch de auditeur militair was te gen dit vonnis in appèl gekomen. Bij de behandeling voor het hof ont kende beklaagde opzettelijk brand te hebben willen stichten. Hij vertelde, dat zijn meisje het door toedoen van haar moeder met hem had uitgemaakt en hij zich toen, met wraakgevoelens bezield, naar haar huis in Beekbergen had be geven. In de nabijheid van de woning had hij een stuk papier aangestoken en dat in de hei geworpen. Toen ik van deze plaats weg ging brandde er echter nog niets. „Ik had het anders wel uitgetrapt", al dus verdachte. Op een vraag van de president of het zjjn bedoeling was geweest schade te veroorzaken, antwoordde beklaagde ontkennend. „Ik heb in een gekke bui gehandeld. Dat ik niet opzettelijk brand heb willen stichten blijkt toch wel hier uit, dat ik mijn visitekaarte bij het huis heb neergelegd" De advocaat-fiscaal betoogde, dat al leen reeds het aansteken van een stuk papier op de heide een poging tot het stichten van brand betekent. Evenals de auditeur-militair van de krijgsraad achtte de advocaat-fiscaal de in eerste instantie uitgesproken straf te laag en eise hij een onvoorwaardelijke straf van twee maanden. Uitspraak 9 juli. Met de Willem Ruys keert een tweede groep Ambonezen naar Indonesië terug. Het zijn negen gezinnen, tezamen 52 personen, afkomstig uit het Ambonezen- woonoord Golflinks te Arnhem. Zoals donderdag In een deel onzer op lage reeds werd bericht heeft het mi nisterie van economische zaken de ge meente Amsterdam toestemming gege ven tot verhoging van de tarieven voor waterlevering met 10 pet. Deze tariefsverhoging zal gelden van 1 januari van dit jaar af wat betreft het gebruik ten behoeve van de industrie en van 1 februari af voor wat betreft het huishoudelijk verbruik. De gemeente Utrecht heeft toestem ming gekregen tot verhoging van de wa tertarieven met 20 pet. ingaande 1 ok tober a.s. Verder zijn goedgekeurd de aanvra gen tot verhoging van de watertarieven ingediend door de N.V. Waterleiding maatschappij „Noord-West Brabant" te Oudenbosch en door de maatschappij „Lek en IJssel" te Lekkerkerk. Afgewezen zijn de aanvragen van de gemeenten Middelburg, Sassenheim, Lisse, van de Leerdamse Waterleiding- mij' te Leerdam, van de maatschappij tot exploitatie der steenkolenmijnen Laura en Vereniging te Eygelshoven voor de waterlevering aan de gemeenten Eygelshoven, Nieuwenhagen en Ubach over Worms en van de Leidse Duin watermij te Leiden. Het Tweede Kamerlid de heer An- driessen (K.V.P.) heeft aan de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de relatief vele advertenties, voor komende in verschillende bladen, waar in bouwondernemers en makelaars wo ningen te koop aanbieden en waarbij dikwijls hoge hypotheken beschikbaar zijn? Is de minister van oordeel, dat uit deze aanbiedingen, moet worden afgeleid, dat er relatief te veel van deze wonin gen worden gebouwd? Kan de minister mededelen of de aangeboden woningen overwegend tot de sector van de premiebouw behoren? Indien de voorgaande vraag beves tigend moet worden beantwoord, is er dan geen aanleiding te overwegen de bouw van deze woningen met uitzon dering van die, voor eigen bewoning bestemd zij het met beleid, tijdelijk enigermate af te remmen, ten einde de bouw van woningen, waaraan gro tere behoefte bestaat, te kunnen op voeren? Onder het motto ,,'n beetje vriende lijkheid doet wonderen" zal van 20 juli tot 3 augustus in geheel Nederland een grote vriendelijkheidsactie gevoerd wor den. Deze actie, die georganiseerd wordt door een speciaal daarvoor in het leven geroepen „comité vriendelijkheidsactie zomer 1957" in nauw overleg met het Verbond voor Veilig Verkeer en toeris tische instanties, heeft ten doel de vrien delijkheid van de mensen onderling en vooral in het verkeer te bevorderen. Het is immers voornamelijk het gebrek aan vriendelijkheid en welllevêndheid, aldus het vriendelijkheidsactiecomité, dat er de oorzaak van is, dat in het dagelijkse leven zoveel dingen stroef en moeilijk verlopen. Wanneer men pro beert in het onderlinge verkeer een beetje meer vriendelijkheid te betrach ten, gaat alles veel vlotter en prettiger. In het kader van de actie zullen „vriendelijkheidsinspecteurs" het land doorkruisen en betoonde vriendelijkheid belonen. Wanneer zij op straat, in trams, bus of trein staaltjes van bijzonder vriendelijk gedrag en behulpzaamheid constateren, zullen zij degene, die de vriendelijkheid bewijst, met een atten tie verrassen. Verder zullen de hoffe lijkheidsambassadrices van de Busselse wereldtentoonstelling een bezoek aan ons land brengen, terwijl de slagzin van de actie door middel van plakplaat jes onder de ogen van miljoenen Ne derlanders zal worden gebracht. Donderdagmiddag vloog een formatie van vijf Tiger-Moth-vliegtuigen in de omgeving van Dopik, toen een der toe stellen motorstoring kreeg en boven op een andere machine zakte. Beide vlieg tuigjes moesten een noodlanding maken, waarbij een ervan op de neus in een weiland kwam te staan. De piloten bleven chter ongedeerd. In 1380 verkreeg het Mirakel van het H. Bloed te Boxtel de erkenning van het hoogste kerkelijke gezag, waarbij de jaar lijkse herdenking op Drievuldigheidszon- dag werd bepaald. Door alle eeuwen heen herdacht Boxtel en Brabant op Drievuldigheidszondag het Mirakel van het H. Bloed. Zo zal het ook dit jaar op zondag 16 juni zijn. Deze dag wordt des 's morgens half elf in de kerk waarin destijds het wonder geschiedde, de huidige parochiekerk van Sint-Petrus te Boxtel, een plechtige H. Mis opgedragen, 's Middags zullen de luis terrijke ommegang en de daaraansluitende eucharistische processie door de straten van Boxtel trekken. Daarna wordt een plech tig sluitingslof in het processiepark gece lebreerd. De Manchester Guar dian heeft een merk waardige ingezon- len brief geplaatst, die de •edactie „een voorbeeld /an stoïcisme" noemt. De irief zou afkomstig zijn ran een metselaar in Bar bados, en gericht zijn aan ie aannemer voor wie de nan werkt. „Geachte heer", zo schrijft hij. „Bij het bouwen be merkte ik, dat door de orkaan enkele stenen aan Ie bovenzijde van het ge- oouw losgeraakt en ver dwenen waren. Ik heb toen een balk met een katrol eraan boven op het gebouw vastgemaakt, en daarmee een vat vol ste nen opgehesen. Toen ik met de reparatie gereed was waren er nog vrij veel stenen over. Ik heb het vat weer om hoog gehesen, en het touw beneden vastgemaakt. Toen ben ik naar boven gegaan en heb de stenen, die overgebleven waren, in het vat gedaan. Daarna ben ik weer teruggegaan naar beneden, en heb ik het touw losgemaakt. Helaas was het vat met stenen zwaarder dan ik. Voordat ik wist wat mij overkwam, begon het vat te dalen en werd ik om hoog getrokken. Ik besloot me vast te houden. Hal verwege ontmoette ik het vat, waarvan ik bij het passeren een harde slag tegen de schouder kreeg. Ik werd verder omhoog getrokken, totdat ik met mijn hoofd tegen de balk sloeg en mijn vingers be kneld raakten tussen het katrol en het touw. Toen het vat de grond had ge raakt, was de bodem ge barsten, en waren alle ste nen eruit gevallen. Ik was nu zwaarder dan het vat, waardoor ik met grote snelheid begon te dalen. Halverwege ont moette ik het vat, waar van ik bij het passeren een harde slag tegen de schenen kreeg. Toen ik beneden was, kwam ik boven op de stenen te recht, welke aanraking mij verschillende verwon dingen toebracht. Op dit moment moet ik mijn tegenwoordigheid van geest verloren heb ben, want ik heb het touw losgelaten. Het vat kwam daarop terug naar bene den, en landde met een harde slag op mijn hoofd. Ik ben in het ziekenhuis. Ik heb de eer u te ver zoeken mij ziekenverlof toe te staan". (U.P.) Advertentie (Van onze Rotterdamse redactie) De katholieke bond van bejaarden en gepensioneerden in de bisdommen Haarlem en Rotterdam is in het afge lopen verenigingsjaar met ruim tweedui zend leden gegroeid tot bijna 12.500, terwijl het aantal afdelingen met zes toenam tot een totaal van 37. Zo bleek op de jaarvergadering die donderdag in Rotterdam werd belegd. In de verschillende toespraken en op merkingen vielen de reacties te onder kennen op de vaststelling van de nieuwe huurverordeningen en op de schriele wijze waarop nog tal van gemeentebe sturen de steunnormen zijn gaan hante ren in verband met de A.O.W.-uitke ringen. Nadat de voorzitter, de heer W. J. Heselaars, hierop al gewezen had in zijn openingsrede, kwam secretaris F. Keesen er nog op terug in het jaar verslag. Hij sprak de hoop uit dat de overheid overeenkomstig het advies van het samenwerkende comité van lande lijke bejaardenbonden een wettelijk aan- Tijdens een dezer dagen gehouden algemene vergadering van de Neder landse organistenvereniging is geble ken, dat de meerderheid van de leden zich achter het hoofdbestuur stelt in verband met de gedragingen daarvan inzake de zogenaamde Haarlemse or gelkwestie en de opheffing van de rijkscommissie voor advies betreffend- kerkorgels. Met 18 tegen 7 stemmen hebben de ter vergadering aanwezige afgevaardigden namelijk een motie van de oppositie verworpen, waarin het gedrag van het hoofdbestuur in deze kwesties werd veroordeeld. De Haarlemse kwestie kwam daarop neer, dat het hoofdbestuur van de Nederlandse organistenvereniging een waarschuwing had gezonden aan de gemeenteraad van Haarlem zich niet te laten leiden door het advies over de restauratie van het orgel in een Haar lemse kerk van een door de raad be noemde adviescommissie. Het hoofdbe stuur van de organistenvereniging vreesde namelijk, dat het advies van deze commissie zou leiden tot het r ven van een opdracht aan een buiten lander wat ook is geschied. Voorts was het hoofdbestuur van me ning geweest zich te moeten verzetten tegen de opheffing van de rijksorgel commissie en vervanging daarvan door een adviseur. Ter vergadering werd nu gesteld, dat een aantal leden van de vereniging van organisten betrokken was bij de benoeming van de Haarlemse advies commissie en bij de benoeming van de rijksadviseur. Anderzijds werd ge steld, dat het hoofdbestuur zich in de ze kwestie in elk geval afzijdig had moeten houden, welk standpunt echter niet door de meerderheid der leden werd gedeeld. AMSTERDAM: Stadsschouwburg: The Rake's Progress. Concertgebouw: The Cleveland Orchestra. SCHEVENINGEN: Kurzaal: Residentieorkest. DEN HAAG: Kon. Schouwburg: Moortje. ROTTERDAM: Rlvièra-hal: Rotterdams Fhilh. Orkest. vullende uitkering zou verstrekken op het A.O.W.-bedrag, waardoor vele be jaarden uit de voor hen onwaardige positie van armlastigen kunnen worden gebracht. De voorzitter betreurde het voorts dat er nog te veel katholieken aan gesloten zpn bij de neutrale bejaarden bonden, waar zij toch maar minder heidsgroepen vormen. De vergadering drong tenslotte aan op de bouw of be schikbaarstelling van beter geoutilleer de sociëteitsruimten, een aangelegen heid, die elke afdeling afzonderlijk met de betreffende gemeentelijke autoritei ten zal moeten bespreken. (Van onze Haagse redacteur) Minister Zijlstra heeft in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, mej. mr. Lemaire, medegedeeld, dat van de mannelijke beroepsbevolking in de ge meenten Etten, Hoeven en Rucphen vol gens de laatste gegevens 35 procent „pendelt" en dat 13 procent van de mannelijke beroepsbevolking betrokken is bij de „lange afstandspendel", gericht op verwijderde centra zoals Rotterdam, Zwijndrecht en Dordrecht. Het is de bewindsman bekend, dat ook in andere streken, met name west- Friesland, de lange afstandspendel een grote omvang heeft aangenomen en dat vele arbeiders dagelijks enkele u- ren op en neer reizen naar hun werk. Hjj erkent, dat door de lange afstands pendel het gevaar kan ontstaan, dat werknemers van hun gezin vervreemden en dat hun mogelijkheden tot ontwik keling en ontspanning ernstig worden be lemmerd. Het pendelvraagstuk heeft ook de aandacht van minister Suurhoff. Voor de werknemers in de genoemde streken is, aldus prof. Zijlstra, de moge lijkheid aanwezig om op kleinere af stand van hun werkplaats werk te vin den. Toch geven vele arbeiders de voor keur aan het werken op grotere afstand van hun woning. De minister meent dan ook, dat verdere stimulering van in dustrievestiging in gemeenten met gro te uitgaande pendel het bestaande te kort aan werkkrachten alleen maar zal vergroten. Bij de schorsing van de pre mieregeling voor industrie-vestiging voor een aantal gemeente buiten de vier noordeliike provincies is er reke ning mee gehouden, dat de verminde ring van de werkloosheid in een aantal gebieden voor een deel aan de pendel op lange afstand is toe te schrijven. President Soekarno zal de volgende vergadering van het Indonesische kabi net bijwonen om de vorming van de door hem te leiden Nationale Raad te bespoedigen. ïn welingelichte kringen in Djakarta wordt vernomen, dat leden van het kabinet bezwaren hebben tegen de samenstelling van de raad, zoals die door Soekarno is voorgesteld. Deze le den zouden het opnemen van meer ver tegenwoordigers uit de buitengewesten voorstaan. kabinet zou wensen, dat Sumatra in de raad zal zijn vertegenwoordigd met drie leden, Niauw-Guinea met één en Java, Borneo, Celebes, de Molukken en de Kleine Soenda-eilanden ieder met twee leden. Oud-vice-president Hatta heeft in een toespraak tot studenten in Dja karta kritiek geleverd op de „ondes kundige lieden en politieke avon turiers", aan wie thans de leiding van het land is toevertrouwd. Het is thans de taak van de intellectuelen, aldus Hatta, om de democratie in Indonesië te verbeteren en niet om hun toe vlucht te nemen tot de dictatuur, die in strijd is met de beschaving. (ANP). De 67-jarige schoenmaker P. Ekel- schot uit Amsterdam is donderdag in het ziekenhuis overleden, nadat hij op twee de pinksterdag bij een aanrijding tussen een caravan en zijn bestelauto op de rijksweg Utrecht-Amsterdam zeer ernstig werd gewond. Advertentie De nieuwbenoemde burge meester van Bolsward ziet op 35-jarige leeftijd een jeugdwens in vervulling gaan; reeds als 16-jarige jongen hoopte hij ooit burgemeester te worden. Nu is het dan zover: het Friese stadje de enige gemeente in deze provincie met een katholieke burgemeester verwacht mr. J. A. Geukers als nieuwe bur gervader. Dat hij verheugd is over zijn benoeming, behoeft geen betoog. Dit neemt niet weg, dat het afscheid van Utrecht hem zwaar valt, spe ciaal van de St.-Adelbertver- eniging, waarvan hij sedert 1952 secretaris is en die hij onder leiding van haar energieke voorzitter, mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, heeft zien groeien tot een represen tatieve standsorganisatie van de katholieke leidinggevenden. De in 1935 opgerichte vereni ging zakte tijdens de oorlog in elkaar en het duurde tot 1947 alvorens, speciaal in het zuiden, weer stemmen opgingen om haar te laten verrijzen. Mr. Geu kers had inmiddels op het kantoor van mr. P. J. M. Aalberse te 's-Gra- venhage zijn intrede in de advocatuur gedaan, toen hem in 1949 gevraagd werd als adjunct-secretaris de voorzitter te vergezellen op diens kruis tocht door het land, om oude afdelingen nieuw leven in te blazen. Elke avond ging het tweemanschap op stap en langzaam kreeg de vereniging weer gestalte. In 1950 was de situatie reeds zodanig, dat St.-Adelbert zich een betaalde kracht voor halve dagen kon veroorloven en in 1952 trad de heer Geukers uit de advocatuur, om zich inmiddels secretaris gewor den geheel aan de vereniging te wijden. „Ik heb dit werk steeds met bijzonder veel genoegen gedaan, omdat ik steeds overtuigd geweest ben van de noodzaak van eei actieve deelname van de katholieke intellec tuelen aan het openbare leven en van hun integratie in zowel de katho lieke als de Nederlandse gemeenschap. Wat de voorzitter in 1949 als een ideaal voor ogen stond, is nu voor een aanzienlijk deel gerealiseerd" aldus de scheidende secretaris. Burgemeester Geul ers werd In 1921 te Haarlem geboren. Hij stu deerde rechten te Amsterdam, eerst aan de gemeentelijke universiteit, later het was inmiddels oorlog geworden aan de vrije universiteit. In 1943 dook hij onder in Eindhoven. Na de bevrijding legde hij enige tentamens af aan de r.-k. universiteit te Nijmegen, keverde toen terug naar Amsterdam en studeerde af, in 1947, aan de rije universiteit, waar aan hij zulke goede herinneringen uit de oorlogsjaren bewaard had. Sedert 1954 maakt mr. Geukers als lid van de K.V.P.-fractie deel uit van de Utrechtse gemeenteraad. „Interessant werk. Niet alleen omdat het inzicht biedt in de gemeentelijke huishouding, hegeen mij in mijn nieuwe werk overigens goed van pas komt, maar ook omdat het veel contacten met andere groeperingen met zich meebrengt. Jammer, dat ik er niet meer tijd aan heb kunnen besteden dan mijn werk voor St.-Adel- bert toestond". Dit werk loopt nu ten einde, een andere taak wacht. Min der heen en weer reizen en hopelijk ook een beetje minder vergaderen" zegt mr. Geukers. Mevr. Geukers valt hem hierin bij, terwijl de driejarige stamhouder, oudste van de drie burgemeesterskinderen, zonder verder commentaar volstaat met „we gaan naar Bolsward".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5