Wierstra ongenaakbaar i stayerseindstrijd TEGENOFFENSIEVEN IN DE DAUPHINÉ LIBÊRÉ Nederland B in Noor we; wint weer ;en (4-0) JU proeft het fruit er bovenuitl cJruiHella Nederlands vlagvertoon in V.S. door Oefensmaldeel V Lerarenseminaries bepleit kaas Schip in nood Titels voor Post9 Geldermans en 't sprintertje Gerritsen H. Vader over de Europese gedachte Dure kersen dit jaar De piloot en de gronddienst Pedagogisch-didactische opleiding in cursus van twee jaar Baankampioenschappen Doe méér met Bejaarde heer redt vierjarig kind VRIJDAG 14 JUNI 195? PAGINA 1 DERKSEN BREEKT ZIJN LINKERARM Ronde van Zwitserland Guldemond weer tweede met Spotvogel HENK VISSER sprong 7.57 meter ver Bii internationale atletiekwedstrij den te Turku heeft onze landgenoot Henk Visser 7.57 meter ver gespron gen. Deze afstand werd ook bereikt door de Fin Valkana. Visser startte eveneens op de 100 meter, waarop hij de derde Plaats bezette met 11 sec. achter de Fin Hellsten (10.9 sec.) en de Belg Kovar (10.9 sec). 153.000 gulden aan de belasting verzwegen Bevestiging vonnis geëist tegen arts Concertgebouworkest in Stockholm 1 januari 19 S8 Postzegels van 1949 buiten gebruik Mmm Jong en oud zeggen van Vlootschouw in Amerika Vragen over het ont werp luchtvaartwet Vertaald door JOHAN M. PALM Katholieke kinder uitzending Stijgende exploitatiekosten De strijd om de baankampioenschap pen van Nederland is weer gestreden. In het Olympisch Stadion reikte don derdagavond dr. P. van Dijk de vier resterende kampioenstruien uit. Zij gleden over de schouders van de ach tervolgers Post en Geldermans, de jeugdige sprinter Gerritsen en de stayer.... Martin Wierstra. Deze laat ste renner zorgde ongetwijfeld voor de grote verrassing van de avond. Achter de kundige gangmaker Wiersma greep de achtentwintig-jarige stayer, in een wedstrijd over dén uur, de titel zonder dat de favorieten Koch en Pronk hem ook maar een moment hebben kunnen bedreigen. Het voordeel van een goede gang maker deed zich in deze wedstrijd duidelilk gelden. De voortreffelijke com binatie Wiersma-Wierstra joeg steeds laag door de bochten en maakten zo doende vaak ook kortere ronden dan bij voorbeeld Koch die met gangmaker De Graaf steeds dicht langs de ballustrade reed, en hiervoor een keer een waar schuwing kreeg. De Utrechtenaar was deze avond anders niet erg fortuinlijk. Hij moest tweemaal van fiets verwis selen. Pronk vertrok van kop en bleef deze positie ongeveer vijftien minuten behouden. In deze periode sloeg hij een fele aanval van „Noppie" Koch af. Misschien was deze aanval wel iets té fel geweest voor Pronk, want toen kort hierna Wierstra oprukte, kon de man uit Heiloo geen tegenstand meer bie den. Hij viel ver terug en kreeg van Wierstra zelfs „een lap". Dit hadden voorlopig alleen nog de ook uitstekend rijdende Vreeswijk en Koch kunnen voorkomen. In het laatste kwartier zet te Wierstra de beslissende aanval in. Eerst was het Koch die bezweek voor het geweld van de Amsterdamse Fries, terwijl Vreeswijk spoedig volgde. Met zijn tegenstanders op een of meer ron den achterstand reed Wierstra onbe dreigd naar zijn eerste nationale titel. Vreeswijk werd tweede. Peter Post veroverde de achtervol- gingstitel bij de profs op Daan de Groot. Met zijn door de Italiaanse zon bruin gebrande collega had hij zich via een gemakkelijke zege op Plantaz in de finale gereden. De Groot moest hiervoor Hijzelendoorn kloppen, het- feen hem nauwelijks moeite kostte. ost begon zeer snel aan de vijf kilo meter, maar halverwege de strijd had De Groot zijn achterstand ingelopen. Post deed opnieuw een poging en nu lukte het. De Groot gaf meter na me ter prijs en werd tenslotte met ruim verschil geklopt. De tijd van Post be droeg 6 min. 26% sec. Bij de amateurs werden de favorieten Braat(titelhouder) en v. Houwelingen in de halve eindstrijd kansloos gewipt door de strijdlustige v. Bruggen en de sterke Geldermans. De vechtlust van v Bruggen heeft het in de eindstrijd niet drie nieuwe starts wegens banden- pech, tenslotte moeten afleggen tegen het talent van Geldermans, die rustig een achterstand wegwerkte om ten slotte met ruime voorsprong de titel te behalen. Zijn tijd. over de vier kilo meter was zeer snel, 5 min. 8% sec. B\j de profs legde Plantaz door een duidelijke zege op Hijzelendoorn beslag op de derde plaats en bij de amateurs was de eer voor Braat, die v. Houwe lingen op het nippertje klopte. Het amateursprintertje Mees Gerrit sen had aan twee ritten genoeg om zich kampioen van Nederland te noe men. Joop Captein bleek volkomen uit vorm en kwam eenvoudig snelheid te kort. In beide ritten was Captein al ver voor de streep een geslagen man. iets wat hij in de beslissende sprint verduidelijkte door de hem voorbij snellende Gerritsen even goedkeurend op de schouders te kloppen. De tijden Advertentie Tijdens internationale wielerwedstrij den te Kopenhagen is de Nederlandse sprintkampioen Derksen ten val geko men, waarbij hij zijn linkerarm brak. Na de behandeling in het ziekenhuis kon hij weer naar zijn hotel terugkeren. De Zwitserse wielrenner Traxel heeft de tweede etappe van de Ronde van Zwitserland gewonnen. Hij legde de 215 km van Thalwil naar Basel af in 5 uur, 43 minuten en 23 seconden. Tweede werd de Fransman Geminiani, derde Sorgeloos, België, vierde de Duit ser Friedrich en vijfde Schellenberg, Zwitserland, allen in dezelfde tijd als de winnaar. Schellenberg behield de eerste plaats in het algemeen klassement. Onze langenoot W. Guldemond heeft met zijn jacht Spotvogel, evenals op de eerste dag van het inter nationaal Brits kampioenschap sharpie- kiasse dat in Burnham on Crough (Es sex) wordt gezeild, beslag gelegd op de tweede plaats. De Engelsman G. H. Bell met zijn jacht Chuckles won deze race. Gulde mond nam direct na de start de leiding, maar reeds na de eerste boei stak de En gelsman hem voorbij en won met 2 pun ten en 5 sec. voorsprong op onze land genoot. Zijn tijd over de tien mijl was 2 uur 11 min. 35 sec. Guldemond liet 2 uur 13 min. 40 sec. voor zich noteren. Derde werd de Engelsman O. T. Atkin met Annabella in 2 uur 17 min. 40 sec. Bell heeft de leiding met 200 punten voor Guldemond met 198 punten. waren resp. 12 en 12 over de laat ste 200 meter. Scherp werd derde door twee vlotte zeges op Schutte. De amateurstayer Broekhoff heeft grote belangstelling voor het komende wereldkampioenschap in Leipzig. Om dit te tonen won hij een wedstrijd over 25 km achter handelsmotoren op bij zonder knappe wijze. Hij sloeg de vele aanvallen die Moolenijzer op zijn lei derspositie deed met succes af. Uitslagen. Halve finales achtervolging profs (5 km): 1. De Groot 6.37 3/5 sec.; 2. Hijzelendoorn 6.49 sec. 1. Post 6.34 3/5; 2. Plantaz 6.37 1/5. Finale: 1. Post 6.26 3/5; 2. De Groot. Om de derde prijs: 1. Plan taz 6.40; 2. Hijzelendoorn 6.43. Halve finales achtervolging amateurs (4 km)1. Geldermans 5.8 3/5; 2. v. Hou- weling 5.10 2/5. 1. v. Bruggen 5.13 1/5; 2. Braat 5.14. Finale: 1. Geldermans 5.08; 2. v. Bruggen 5.14 2/5. Derde prijs: 1. Braat 5.15 4/5; 2. Houweling. Sprint-amateurs: 1. Gerritsen; 2. Cap tein; 3. Schep; 4. Schutte. Stayerswedstrijd over een uur: 1. Wierstra (Wiersma) afgelegd 75 km en 550 m; 2. Vreeswijk (v. d. Stuyft) op 1 ronde; 3. Pronk (Grolimond) op 1 ronde; 4. Bijster (v. d. Bossche) op 4 r.; 5. Koch (De Graaf) op 5 r.; 6. Sta kenburg (Merkens) op 6 r.; 7. Smits (Pelser) op 12 r. Mehagnon (v. d. Bon) uitgevallen. Advertentie Nieuwe baankampioenen 1957. Bij de amateurs was de zeventienjarige Amster dammer Gerritsen (rechts) de snelste sprinter; bij de profs veroverde Peter Post de nationale titel achtervolging. In het Sandnes-stadion te Stavanger een weidse betiteling van een veld, dat amper 10.000 toeschouwers kan her bergen is de toernee van het Neder landse B-team donderdagavond besloten, voor de tweede en laatste wedstrijd van de Nederlandse reserves was een ver tegenwoordigend team van de provincie Rogaland tegenstander van het B-elftal. Ook ditmaal werd het een ruime zege voor Nederland B. Opnieuw werd de eindstand 40. Opnieuw bleken de Nederlanders tenminste een klasse beter dan hun tegenstanders. Zo sterk was het Nederlandse over wicht in het eerste kwartier, dat de Noren slechts eenmaal gevaarlijk kon den worden. Dat gebeurde overigens nog na een vrije trap tegen een Neder landse verdediger. Ook Nederland kwam, althans in het begin, tot- weinig goed opgebouwde aanvallen. De com binaties werden in het middenveld veelal opgezet door de Blauwwitter Dahrs, die zich vooral in het begin van de wedstrijd een verdienstelijk schakel speler toonde. De weinige Nederlandse supporters moesten tot de 23e minuut wachten, voor het eerste doelpunt kwam. Met een handige schijnbeweging ging Tol toen zijn tegenstander voorbij, sneed in een rush door de Noorse verdediging en scoorde vervolgens met een hard en goed gericht schot in de linkerhoek. Kort voor de rust werd het bijna nog 2-0. Linkshalf Kruiver, met stopper Schilder de beste in de verdediging, kreeg in het middenveld de bal te pakken, omspeelde drie, vier tegen- In hoger beroep heeft donderdag voor het gerechtshof te Arnhem terechtge staan een 49-jarige Nijmeegse arts die door de rechtbank te Arnhem veroor deeld was tot drie weken onvoorwaar delijke gevangenisstraf wegens het doen van valse aangiften voor de inkomsten- belasting over de jaren 1948, 1952 en 1953. In itaal zou hij 153.000 gulden inkomsten hebben verzwegen. De pro cureur-generaal bij het hof achtte de door de rechtbank opgelegde straf ge rechtvaardigd en requireerde bevesti ging van dit vonnis. Tevens stond te recht de 56-jarige administrateur van de arts, wegens het mede plegen van het misdrijf van belastingontduiking. Ook tegen hem eiste de procureur- generaal drie weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf overeenkomstig het vonnis van de rechtbank. De officier van justitie bij de recht bank had tegen de arts 20.000 boete geëist en tegen de administrateur dui zend gulden boete en drie weken voor waardelijke gévangenisstraf. Het Concertgebouworkest heeft don derdagavond, in het kader van het fes tival te Stockholm, een zeer geslaagde uitvoering in de Zweedse hoofdstad ge geven, die onder meer werd bijgewoond door de Nederlandse ambassadeur, mr. J. Visser. De muziekzaal was versierd met dui zenden Guichelheilen (tot de sleutel- bloemigen behorende plant met steen rood bloempje), een geschenk van Ne derlandse bloemen kwekende Zweden, dat per vliegtuig naar Stockholm was overgebracht. standers doch zijn schot was te on zuiver. Tot een bedenkelijk peil zakte het spel in het begin van de tweede helft. Ruim een kwartier duurde het voor de eerste opwindende situatie zich voor deed. Een fout van rechtsback Oerke bracht Koopal in vrije positie voor doel man Andersen, die uitlopend het ge vaar trachtte te bezweren. Hij keerde het eerste schot van de Tilburger prachtig, doch toen deze de terugsprin gende bal opnieuw inschoot bleek de doelman machteloos (0-2). Van bijzondere klasse was het derde doelpunt. Na amper een half uur ging Louer aan de linkerzijlijn zijn directe tegenstander met een handige schijn beweging voorbij. Nogmaals zag hij kans een Noor te omspelen en toen, op een moment dat een ieder een schot verwachtte, volgde een slim pasje naar Koopal. De Willem Il-er greep die kans dankbaar aan. Van ongeveer 16 meter afstand vuurde hij een kogel af, waar op Andersen geen antwoord wist. Nog maals sloegen de Nederlanders op fraaie wijze toe. Een voorzet op maat bracht de bal bij Tol die met een harde, zuivere kopstoot voor de vierde treffer zorgde. (0-4). Bergaud, Privat, Rostollan en Dotto hebben in de zesde etappe van de Dau- phiné Libéré wraak genomen voor de nederlaag, die zij woensdag te slikken kregen. In de rit van Gap naar Cham - bery over 210 km. is het viertal er in geslaagd de situatie aan de kop van het algemeen klassement vrijwel geheel te herstellen. De Luxemburger Schmitz, die achter Dotto als vijfde over de eind streep kwam, is nu de nieuwe leider met een voorsprong van bijna vier mi nuten op Bergaud. Onmiddellijk na de start, die aan de voet van de Col Bayard plaats vond, zet te Rostollan de aanval in en achter hem ontbrandde de strijd vrijwel op hetzelfde moir/:nt. Op de top van de Bayard na 7 km kwam Rostollan als eerste door met 45 sec. voorsprong op Bergaud en Schmitz, 1 min 15 sec op Geruzzi en Le Dissez en 2.10 op Dotto, Corbusier, Privat, Close, Forestier, Tarri, Walkowiak en Que- heille. Bergaud en Schmitz haalden Ros tollan in de afdaling in. Bij Chaufayer (25 km) had ook Gay zich bij de vluch telingen gevoegd. Bij het meer van Laffray (73 km) had zich opnieuw een vijftal renners losgemaakt uit het pelo ton en zo ontstond er tussen de koplo pers en het peloton een groepje, dat op 1.20 achter de leiders lag en dat een minuut voorsprong noteerde op de grote groep. Helemaal vooraan waren twee kleine groepjes vluchtelingen samenge smolten en bij de bestijging van de lan ge, moeilijke, helling van de Chamrous- se, waar het peloton op 2.45 lag, ont ketende Schmitz een nieuwe aanval. Queheille, Walkowiak en Bertolo wer den het eerste gelost. Toen demarreerde Bergaud, Gay sprong achter hem aan, gevolgd door Schmitz en Rostollan. Dit viertal had op 10 km van de top een vobrsprong van 20 sec. op Privat, 55 sec. op Lampre, 1.10 op Gouget en 1.45 op Walkowiak. Op het hoogste punt kwam Rostollan als eerste door voor Bergaud en Gay en op 22 sec. gevolgd door Schmitz. Met Gay, Privat en Schmitz begon Bergaud aan de beklim ming van de Col de Porte. Na 154 km, tijdens de bestijging, was Rostollan ech ter weer naar voren gekomen en terwijl Gay en Schmitz even terugvielen, kwam Rostollan opnieuw als eerste over de top. Bergaud, Dotto en Privat volgden op 5 sec., Schmitz op 1.09. Opnieuw kwam een hergroepering van de eerste vier tot stand, maar niemand in dit groepje voelde er kennelijk wat voor om het op een sprint-beslissing te laten aankomen en de Onderlinge steekpartijtjes hielden In een toespraak tot de deelnemers aan het Europees congres, dat te Ro me Is gehouden, heeft Paus Pius XII doen uitkomen met welk een belang stelling hij de ontwikkeling van de Europese gedachte volgt. Hij zei dat deze idee in de laatste jaren veel ter rein heeft gewonnen en noemde als praktische verwezenlijkingen ervan de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de Westeuropese Unie en de ver dragen voor Euratom en de Gemeen schappelijke Markt. Het beslissende punt, waarvan de oprichting van een gemeenschap In eigenlijke zin afhangt, noemde de Paus de instelling van een Europees politiek gezag met een werke lijke macht die verantwoordelijkheid meebrengt. Wat de aansluiting van Afrika bi) Europa betreft een punt waarover het congres zich ook heeft beraden zei de Paus dat Europa in Afrika de mogelijkheid moest behouden om zijn opvoedende en vormende invloed uit te oefenen en dat het als basis daarvoor grootscheepse materiële hulp moet ver lenen om bij te dragen aan verheffing van het levenspeil der Afrikaanse vol ken en het produktief maken van de na tuurlijke rijkdommen van dat wereld deel. (A.F.P.i De in 1949 uitgegeven postzegels met de beeltenis van H. M. de Koningin „en face" (ontwerp Hartz), evenals de daar mee overeenkomende zegelafdrukken (op briefkaarten, luchtpost bladen en ar beidslijsten) worden met ingang van 1 januari 1958 buiten gebruik gesteld en voor frankering waardeloos. aan. Met dat al groeide de achterstand van de grote groep met de gele trui drager Denijs, zijn landgenoot Van Aer- de en onze landgenoot De Jongh, die derde stond. Op de top van de Cucheron (na 176.5 km) was Bergaud het eerst weg. Hij nam een voorsprong van 30 sec op Rostollan en Dotto en van 37 sec. op Privat. Schmitz kon het tempo niet meer volgen. Hij passeerde op 3.02. Ber- goud en Privat gingen door, Dotto kreeg een lekke band en verloor twee kostba re minuten. Samen stoven Bergaud en Privat op de finish af, waar Bergaud de sprint won. De uitslag van de zesde etappe luidt: 1. Bergaud (Fr.) 6.54.25; 2. Privat (Fr.) 6.54.27; 3. Rostollan (Fr.) 6.56.32; 4. Dotto (Fr.) 6.58.14; 5. Schmitz (Lux.) 6.58.34; 6. Faure (Fr.) 7-01.19; 7. Lampre (Fr.) z.t.; 8. Gouget (Fr.) 7.01.47; 9. Rohrbach (Fr.) 7.03.46. De plaatsingen van de Nederlanders in het etappe-klassement waren: 18. Piet van Est 7.10.53; 19. Bergmans 7.11.20 29. De Jongh 7.15.58; 58. Van der Brand 8.07.00. Van den Broek en Stevens hebben met nog negen andere renners, bij wie o.a. de Belg van Genechten en de Fransman Novak, de strijd gestaakt. Het algemeen klassement ziet er nu als volgt uit: 1. Schmitz (Lux.) 37.10.38; 2. Bergaud (Fr.) 37.14.26; 3. Privat (Fr.) 37.14.47; 4. Rohrbach (Fr.) 37.15.38; 5. Rostollan (Fr.) 37.18.46; 6. Dotto (Fr) 37.20.57; 7. Van Aerde (Belg.) 37.22.12; 8. Gouget Fr.) 37.27.09; 9. De Jongh (Ned.) 37.27.26; 10. Bertolo (Fr.) 37.27.35; 16. P. van Est (Ned.) 37.35.33; 30. Bergmans (Ned.) 37.49.10; 59. Van der Brand (Ned.) 38.56.10. De vriendschappelijke wedstrijd tus sen Sportclub Enschede en de Brazili aanse club Refice, welke donderdag avond voor 15.000 toeschouwers in En schede is gespeeld, eindigde in een doel puntloos gelijk spel. Advertentie Trakteer Uw kinderen en Uzelf op het nieuwe heerlijk frisse snoepje Van Melle Fruit tella's de zachte fruitcarréV in het „vierkante rolletje". en aardbei. Vrijwel alle aan de vlootrevue in Amerika deelnemende schepen zijn in de afgelopen week in de marinebasis Norfolk in de V.S. gearriveerd. Hr. ms. Friesland kwam dinsdagmorgen aan om zich bij hr. ms. de Zeven Provin ciën te voegen, tezamen vormend het Oefensmaldeel V, de Nederlandse ver tegenwoordiging bij de schouw. De weersgesteldheid gedurende het week-end te Norfolk was uitzonderlijk slecht voor de tijd van het jaar. Er wer den temperaturen geregistreerd van on geveer 18 graden en er viel veel re gen. Het tropentenue van de beman ningen der schepen deed daarom niet bepaald behagelijk aan. Gedurende de Pinksterdagen werd door de opvarenden van de Neder landse oorlogsschepen desondanks druk gepassagierd. Er was aan de wal ook heel wat te doen. De Ameri kanen hebben zeker meer dan een miljoen gulden besteed om het hun gasten zoveel mogelijk naar de zin te maken, wetende dat het voor de ma rinemannen van de verschillende deelnemende naties voor wat betref* tijd en geld onmogelijk zou zijn bui ten Norfolk meer van de U.S.A. te zien. Zo werden groots opgezette shows, ijsrevue's, bands, sport en spelen georganiseerd en voorts inte ressante trips naar Jamestown en omgeving, waar Engelse kolonisten 350 jaar geleden de basis legden voor de huidige V.S. De marinekapel der koninklijke mari ne gaf met groot succes in het Vase- theatre een concert, waarbij o.m. óp- trad het koor van hr. ms. de Zeven Pro vinciën, dat in drie weken tijds uit „het dek" was gestampt. Naast 70 Amerikaanse schepen zul len 34 bodems van 17 buitenlandse ma rines aan de revue deelnemen t.w. die van België, Canada, Columbia, Cuba, Denemarken, republiek Dominica, Tur kije, Engeland, Nederland, Noorwegen, Peru, Portugal, Spanje, Turkije, Enge land, Uruguay en Venezuela. Voor de „kersenverkopingen op het hout", die donderdag op verscheidene p ratsen in de Befuwe zijn gehouden, bestond zeer veel belangstelling en de vraag was belangrijk groter dan het aanbod. De nachtvorst had vooral bij de variëteiten Duitse en zwarte kersen grcte schade aangericht. Een boom gaard van dit soort die het vorig jaar nog 3400 gulden opbracht, werd donder dagmiddag voor slechts 80 gulden ver kocht. Hiertegenover stond, dat een boomgaard meikersen, die het vorig jaar 2200 gulden opbracht, nu voor 4400 gulden werd afgemijnd. Gemiddeld werd voor de meiker sen 50 tot 70 cent per kilo op het hout betaald. Gezien de hoge kosten van het plukken, keren, vervoer en sociale las ten, verwacht men, dat de kersen ge middeld 1,25 tot 1,70 per kilo zullen gaan kosten. De kans voor de pachters iets in deze sector te verdienen, is dit jaar wel zeer gering. Is de piloot van een vliegtuig onder alle omstandigheden verplicht de aan wijzingen te volgen van de gronddienst op een vliegveld? En is de verkeerslei- J steld wordt de duur van de cursus vast ding op een vliegveld ook aansprakelijkte stellen op twee jaar. De seminaristen voor de gevolgen van haar aanwijzin-1 zouden als assistent-leraar aan een mid- gen? delbare school verbonden moeten wor den, zodat zij onder toezicht van de als mentor aangewezen leraren van de school praktijk met het lesgeven krij gen. De commissie heeft bij haar rapport Een door de staatssecretaris van on derwijs kunsten en wetenschappen inge stelde commissie heeft de oprichting van afzonderlijke lerarenseminaries be pleit voor een doeltreffende pedagogisch- didactische opleiding van Ieraren bij het middelbaar onderwijs. Deze sugges tie is geformuleerd in een rapport, dat de commissie over de jfedagogisch-di- dactische voorbereiding van leraren bij het middelbaar onderwijs heeft uitge bracht. Het rapport heeft een en ander nader uitgewerkt in de vorm van een raamontwerp lerarenopleiding. Voorge Deze vragen, worden gesteld in het voorlopig verslag, dat de Tweede Ka mer heeft uitgebracht over het ontwerp- luchtvaartwet. Advertentie Plotselinge consternatie: Wat???? Een tractatie? M'n lievelingshaas. hoezee Uitslapen mag, op vaderdag Ook op 16 juni leidt de weg naar het vaderhart door de maag. Verras hem met 'n echte mannen- tractatie: een extra portie van de kaas, waar hij altijd io van smult. Dan komt hij meteen in de goede stemming voor de andere cadeautjes.. Het beste vaderdag-idee.' PublikitMi wt Hk N«4«rlan4t Zuivalburuu, dan Haaf 25 i 42 Zijn pogingen hadden hem tegen het schip ge worpen bijna op de plek die hij zich als doel gesteld had, ter hoogte van de brug. Hoewel aangevuurd door een hevig verlangen om te blijven leven, had hij zich verloren gewaand. Voor zijn door het zout stekende ogen, verblind door het stuifwater, rees de geweldige zich bewegende romp hoog boven hem op en wilde hem, naar het scheen, verpletteren, dan trok hij zich weer terug en werd onbereikbaar, maar ie woelige warreling wierp Godde er weer tegenaan, waarbij de oneffenheden hem, bij het grijpen, de han den verwondden. Onder het groene boordlicht had hij in een soort damp armen en twee gezichten onder scheiden van mannen, wier monden open en dicht gingen, twee mannen die hem iets toeriepen, wat hij niet hoorde. Hij had begrepen, dat zijn leven op het spel stond, dat het evenzeer van deze mannen als van hemzelf afhing, van de snelheid waarmee zij handelden, zowel als van zijn eigen wil om niet te verzwakken, want opeens voelde hij zich dodelijk uitgeput en een enkele golf had hem kunnen doden. Een buigzame staaldraad werd uitgerold en was op een vadem afstand achter hem in het water ge kletst. Hij had zich er op geworpen en hem met beide handen gegrepen. Dadelijk was hij, toen de Virginia over bakboord slingerde, uit het water ge trokken en tegen de romp gedrukt. Zijn handen had- Ondergedompeld had de stroom den losgelaten. hem naar het midden van het schip gestuwd en in stinctmatig had hij de armen uitgestoken en hadden zijn vingers zich aan een lijn vastgeklampt. Daar was hij met gesloten ogen blijven hangen en had getracht de dodelijke duizeligheid die hij ondervond te over winnen en zich moed in te blazen. Hij had de ogen weer geopend om dichterbij de twee mannen op te merken die weer hadden getracht hem te redden en die dezelfde staaldraad langs de romp binnen znn bereik lieten glijden. Hij had de fout begaan de stalen draad te laten schieten. En alles was weer van voren af aan be gonnen: een slingering over bakboord, het vreemde gevoel van uit de muil van het monster te worden getrokken, weer de plons, de kilte van het water, de druk ervan om het hoofd, het gekraak aan de slapen en het zoemen van een zeeschelp in de oren. Hq voelde een neiging tot overgeven. Het was af gelopen! had hij gedacht. Het spel was gespeeld en verloren. Hij had niet de kracht meer om zijn mond dicht te doen en zijn adem in te houden, terwijl de golven over hem heen liepen. Hij kreeg water bin nen, aldoor meer. Wat hinderde het ten slotte; het water luidde de doodsklok in zijn oren. Hij had de ogen geopend en het hoofd opgeheven. De warreling had hem weer enige meters verzet en naar het achterschip dicht bij de kampanje gevoerd. De beide mannen waren hem gevolgd en een van hen had met een breed gebaar weer de verzwaarde staaldraad uitgeworpen. „Wat geeft het?" had hij bij zichzelf herhaald. ,,Ik ben verloren!" En misschien juist omdat hij geen hoop meer had, had hij zich niet gehaast. Lang zaam. zorgvuldig, had hij de buigzame staaldraad om zijn rechter arm gewonden, beginnend bij de schouder, onder de oksel door, met vijf windingen om de arm en nog een om de pols. Daarop had hij zijn vingers om de draad geklemd en die ten slotte nog met de linkerhand gegrepen. Na tweemaal tegen de romp te zijn gedrukt, had hij zich op het achterdek van de Virginia bevonden, tollend als een dronken man. „De scheepspapieren zijn in de stuurhut blijven liggen, op de kaartentafel, waar ik ze aan Bertrand heb laten zien". Joseph Godde had bijna een verstandsverbijstering gekregen. De papieren waren plotseling van buiten gewoon veel belang voor hem geworden. Die te le zen, te herlezen, aan de hand ervan de koers van de Canopus in de storm te volgen, er vergeefs het ernstige incident in te zoeken dat het motief zou zijn om te weigeren hulp te gaan bieden aan de Marco Polo, er de dringende oproepen van de Itali aan in aan te treffen, er de zekerheid uit te putten, dat de Canopus vóór de andere schepen bij hem zou kunnen zijn, dat alles zou hem in staat hebben ge steld beter opgewassen te zijn tegen de overweldi gende twijfel: als ze eens gelijk hadden! En zij die hem zouden toevoegen: Je had niet het recht daartoe, zouden hem verwijten ze niet te heb ben meegenomen. Hij zou met lege handen, zonder bewijsmateriaal voor zijn beschuldigers komen te Maar Bertrand? Er was zulk een kloof tussen het ogenblik dat Godde, boven komend, de eerste of ficier met naar hem uitgestoken armen had opge merkt en het tegenwoordige ogenblik, dat de red ding van die officier hem onmogelijk scheen. Hij zag in, dat er tijdens zijn strijd om de Virginia te be reiken, om niet te verdrinken toen hjj zich aan de romp vastklampte, in zijn „opvissen" na twee ver geefse pogingen op het ogenblik toen alles verloren scheen, een wonder gebeurd was. Was Bertrand door dezelfde kansen begunstigd ge weest? Godde was er niet in geslaagd zich daarvan te overtuigen en toen hij, ondersteund door Saladini en Ganteaume, op het dek gekomen was, had hij geen kracht genoeg gehad de Canopus te zien zin ken. Toch was Bertrand er op dat ogenblik, dood of levend, verdronken of aan het eind van een lijn, afdrijven of misschien al aan dek. (Wordt vervolgd) voorts een ontwerp overgelegd voor een algemene maatregel van bestuur ter uitvoering van artikel 78 van de middel baar-onderwijswet betreffende de rege ling van de examens ter verkrijging van een bewijs van pedagogische en didac tische voorbereiding. Deze regeling be oogt een brug te slaan tussen de huidi ge regeling en de voorgestelde wette lijke regeling. Tenslotte is een ontwerp programma voor het examen aan het ontwerp-besluit gehecht. De commissie stelt voor een afzonderlijk bewijs A in te stellen voor de bezitters van een mid delbare akte A en een afzonderlijk be wijs B voor de bezitters van de middel bare akte B. Voorts wordt voorgesteld het verlangd bewijs in het algemeen slechts uit te reiken, indien de kandi daat heeft gehospiteerd (ten minste 60 uren voor het bewijs A en ten minste 120 uren voor het bewijs B.) Het examen moet naar het oordeel van de commissie bestaan uit twee ge deelten, te weten een algemeen peda gogisch, pedagogisch-psychologisch en school pedagogisch gedeelte en een speciaal didactisch gedeelte. De vereniging katholieke kinderuit zending in de bisdommen Haarlem en Rotterdam heeft in Leiden een algemene ledenvergadering gehouden. De voor zitter, de heer J. Anten, sprak over de plannen tot stichting van een tehuis voor lichamelijk, gehandicapte kinde ren; plannen, die met het oog op de bestedingsbeperking nog wel niet spoe dig gerealiseerd kunnen worden. Om de stichting te bespoedigen besloot men een afdelingenfonds te vormen, waarin de afdelingen 10 cent per verpleegdag per kind zullen storten. Besloten werd tot een verhoging van de verpleegdagprijs met ongeveer 75 cent, daar de exploitatiekosten van de verpleeghuizen steeds stijgen. De ex ploitatierekening over. 1956 vermeldde een nadelig saldo van bijna 27.000. De afdelingen zullen naar nieuwe bronnen van inkomsten moeten zoeken. Uit het rapport van de her-oriënteringscommis- sie heeft het bestuur de suggestie over genomen een psychiatrisch geschoold maatschappelijk werkster aan te stellen, die het stafpersoneel van de tehuizen zal voorlichten en de voor- en nazorg zal organiseren. De 77-jarige heer J. van Noort, dia aan de Delfgauwseweg te Delft woont, zag, toen hij langs de Bieslandsekade wandelde, dat een spelend jongetje in de Wetering raakte. Het kind, de vier» jarige Chrisje van der Lingen uit de Van der Mastenstraat, verdween on middellijk in de diepte. De oude heer, die tot zijn 66ste jaar geregeld ging zwemmen, trok zijn jasje uit en begaf zich te water. Hij verloor al spoedig grond en moest zich zwemmend naar de kleine drenkeling begeven. Met veel moeite slaagde hij erin het kind naar de kant te brengen, waar hulpvaardige handen beiden op de wal hesen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7