Amsterdam wat nu? Amerika is bereid kernproeven voor een jaar te staken Ziet Stassen de kansen voor overeenkomst te rooskleurig? I m Ook Rusland komt met een nieuw plan Meisje gedood onder melkwagen Effectenveiling bracht een kwart miljoen op voor de kinderverlamming Motie-Romme inzake IJ-tunnel aanvaard Deskundigen gaan technische bezwaren bezien MAN MET DOODT ZIJN VROUW REVOLVERSCHOTEN Houeri zo! Overstromingen in Zuid-Europa A f- So v j et-duikboten voor Egypte? Het Atoom Johan Bodegraven geridderd Socialistische aanval ten spijt Hij meldt zichzelf bij de politie Overstromings gevaar geweken Het weer Nog warmer m 28 juni opening Een ton meer dan de beurswaarde Bouw Coentunnel vordert 3-4 jaar Drama in Bussum Amerikaanse priesters in China vrijgelaten In Oost-Tirol myciiMij! Zonnig ZATERDAG 15 JUNI 1957 81sfè JAARGANG Nó. 29631 P fi Westen houdt schepen in de gaten De motie van de P. v. d. A. Spoedig overleg Sociaal commentaar Vier slachtoffers van wolkbreuken en smeltwater 1 STRAND/BADKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.3® uur 's avonds tel. 21544. Hoewel het de hoofdstad de af gelopen dagen in de Tweede Kamer niet aan medestanders en sympathiebetuigingen heeft ont broken, was het na de eerste ronde van het tunneldebat reeds duidelijk dat het welbewaakte regeringsbas tion ditmaal niet als in 1955 bij ver rassing kon worden genomen. Tegen de falanx van tunnelenthousiasten had de regering het zwaarste ge schut in stelling gebracht. Minister Algera weigerde elke verantwoorde lijkheid en dus elke bijdrage uit 's Rijks kas zolang de dienst van Rijkswaterstaat zijn ernstige tech nische bezwaren tegen het Amster damse tunnelproject niet had over wonnen. En minister Hofstra snoei de met een beroep op de bestedings beperking alle wilde ranken van de hoofdstedelijke voortvarendheid. On danks de uitdrukkelijke erkenning van de gemeentelijke autonomie zal de minister niet werkeloos blijven toe zien als Amsterdam de miljoenen voor de tunnelbouw door middel van een lening zou proberen te verzame len. Zijn uitspraak „elke gulden voor de tunnelbouw is een gulden minder voor de woningbouw" laat geen twijfel bestaan aan zijn bedoe lingen. De gemeenten zijn met het aangaan van vlottende schulden het limiet reeds genaderd en bovendien vertonen hun begrotingen aanmerke lijke tekorten. Den Haag is tot han delen overgegaan en Amsterdam met de IJ-tunnel en Zaandam niet minder met zijn Coentunnel moeten als eersten de last dragen. Voor Am sterdam komt deze slag het zwaarst aan. De miljoenen die reeds in de tunnel zijn geïnvesteerd zullen voor vele jaren renteloos blijven liggen, en misschien zelfs verloren geld blijken. Niettemin heeft het debat enkele bescheiden lichtpunten opgele verd. De noodzaak van de IJ- tbrmel wordt niet meer discutabel Sesteld. Evenmin is er na het aan nemen van de zorgvuldig opgestel de motie-Romme nog twijfel moge lijk over het feit dat er drie tun nels dienen te komen en dat het Rijk ook in de kosten van de IJ- tunnel zal moeten bijdragen. Boven dien zal er onder onpartijdige leiding tussen Rijkswaterstaat en Publieke Werken van Amsterdam overleg wor den gepleegd over de technische me rites van het tunnelproject volgens 4 plan vijf. Dit overleg kan ertoe lei den dat na het opklaren van de financiële hemel een technisch plan Pn naar wij hopen ook een finan cieringsakkoord tussen Rijk en ge meente gereed zullen liggen, die een snelle verwezenlijking van de IJ-tun nel mogelijk zullen maken. Voor Amsterdam zal het moeilijk zijn om het resultaat van dit tunnel debat te aanvaarden. Doch los van alle sentimenten die deze affaire in de hoofdstedelijke burgerij heeft los geslagen, dient erkend te worden dat het dagelijks bestuur van de stad de zaak van het tunnelproject met Rijks waterstaat niet tactisch heeft „ge speeld". Wanneer men voor zulk een ingewikkeld project een Rijksbijdra ge begeert van negentig procent, dan moet het toch wel wijs worden ge acht dat men de geldschieter en zijn technische supervisoren van het be gin af aan volledig in het overleg betrekt. Natuurlijk stond Amster dam formeel in zijn recht, maar zelfs Rijksdiensten blijken niet altijd van formalisme gediend. De vraag moet nu gesteld worden hoe Amsterdam gezien de re sultaten van het debat dient te t handelen. Naar onze mening is daar over weinig twijfel mogelijk. De hoofdstad zal in de gegeven situa tie moeten berusten, hoe moeilijk dit ook zal zijn. Zij heeft gehandeld zoals het een stad, die opkomt voor haar levensrechten, past. Zij heeft elke mogelijkheid die er was uitge buit, maar zij kan nu niet verder. Wie de zaak nuchter beziet moet er kennen dat prof. Romme met zijn motie de best mogelijke oplossing heeft gevonden. In een verwarde situatie, die aanleiding had kunnen geven tot eindeloze discussies over de schuldvraag, heeft hij de blikken gedwongen naar de toekomst en een compromis gevonden dat beide par tijen dwingt weer om de tafel te gaan zitten. Nu men op gezag van de minister van Financiën kan aanne men dat de financiële toestand van Rijk en gemeenten benard is, moet T De Amerikaanse regering bestudeert op het ogenblik met de regeringen van Frankrijk, Groot-Brittannië en Canada de mogelijkheid de Sovjet-Unie voor te stellen de proeven met atoom- en wa terstofbommen tijdelijk te staken, aldus is van betrouwbare zijde te Washing ton vernomen. Volgens het Amerikaan se blad „Washington Evening Star" zouden de Verenigde Staten bereid zijn gedurende een jaar geen proeven met dergelijke wapens te nemen, indien de Sovjet-Unie tot hetzelfde zou besluiten. Volgens het blad is het besluit hiertoe genomen tijdens het verblijf van Stas sen in Washington. In een voorstel, dat Ruslanc gisteren bij de hervatting van de ontwapeningsbesprekingen te Lon den heeft ingediend, wordt als eerste punt iets dergelijks voorgesteld, zij het gedurende een langere periode. Het Sovjet-voorstel bevat de drie vol gende punten: 1. Stopzetting van alle proeven voor een tijdsbestek van twee of drie jaren. 2. De instelling van een internationa le commissie om naleving van dit ge bod te controleren en verslag uit te brengen aan de Veiligheidsraad en de Algemene Vergadering van de V.N. 3. De oprichting van controleposten, uitgerust met wetenschappelijke appa ratuur, in de V.S., Rusland, Engeland en het gebied van de Stille Oceaan voor soortgelijke oogmerken. De Franse gedelegeerde Moch be toogde dat de Russische regering ook een stopzetting van de produktie van splijtbaar materiaal voor militaire doeleinden moest aanvaarden en zijn Amerikaanse collega sloot zich hierbij aan. De Franse vertegenwoordiger verklaarde voorts, dat Frankrijk en andere landen niet door een eventueel akkoord tussen de drie mogendheden, welke thans kernwapens vervaardi- Vrijdagmorgen is het zevenjarige dochtertje van de landbouwer Jansert uit Luijksgestel (N.B.) onder een met paard bespannen melkwagen gekomen en enkele minuten later ter plaatse overleden. De vader van het slachtof fertje was met de wagen, geladen met melkbussen, onderweg naar de melk- produktenfabriek te Bergeijk. Onge veer ter hoogte van de fabriek passeer de iuist een begrafenisstoet. De heer J. stopte om de stoet te laten passeren. Waarschijnlijk is het paard geschrok ken en heeft het onverwachts aange trokken, waardoor het meisje, dat voor op de wagen zat, voorover viel en on der de rijdende wagen terecht kwam. In Britse marinekringen meent men, dat de drie Russische duikboten, die in het begin van deze maand door het Ka naal voeren, waarschijnlijk maandag in een Egyptische haven zullen aankomen, aldus heeft de Britse admiraliteit mee gedeeld. Een van de schepen zal naar men verwacht aan de Egyptische ma rine overgedragen worden. Het is een duikboot die slechts voor diensten voor de kust geschikt is. Men acht het mo gelijk, dat de andere twee, van een mo dern type, dat lange afstanden kan af leggen, eveneens aan de Egyptische vloot toegevoegd worden. De bestem ming van de Russen heeft men kunnen afleiden aan de koers die de schepen volgen. Het Westen heeft de Sovjet-sche pen kennelijk in de gaten gehouden. (Reuter - UP) [it handen van burgemeester J. J. G. oot van Hilversum ontving Johan Bo bgraven gisteren de versierselen, be- brende bij de hem verleende onder- heiding tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. gen, Amerika, Rusland en Engeland, zijn gebonden om op te houden met de proeven. Voor de hervatting van de besprekin gen heeft de Amerikaanse gedelegeer de, Stassen, bij zijn terugkeer in Lon den verklaard: „Wij staan dichter bij een overeenkomst over de eerste stap in de richting van ontwapening dan ooit in de elf voorgaande jaren." In niet-Amerikaanse kringen is men ech ter niet zo optimistisch. In deze krin gen zei iemand: „Wij staan in geen en kel opzicht op de drempel van een over eenkomst." Men gaf twee redenen voor deze meer pessimistische houding. In de eerste plaats zijn Stassens positie en gezag on duidelijk, omdat hij een meningsver schil zou hebben gehad met de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Dulles. Uit Washington is gemeld, dat Dulles een ambtenaar van zijn de partement, Holmes, zal zenden om Stassen richtlijnen te geven voor de on derhandelingen. In de tweede plaats hebben Amerika's bondgenoten in Europa de Amerikaanse voorstellen nog niet goedgekeurd, hoewel er al ruim veertien dagen lang te Londen en te Parijs over is gesproken. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft evenwel meegedeeld, dat Stassen het vertrouwen van minister Dulles geniet. Indien men geen ver trouwen zou hebben in Stassen, zou hij niet naar Londen zijn teruggezonden, al dus deze woordvoerder. (Rtr.-U.P.-A.F.P.) Een deel van Europa is geteisterd door zware regenval en ongewone hoeveel heden smeltwater uit de bergen, ver oorzaakt door de zeer hoge temperatu ren voor de tijd van het jaar. Een aan tal dorpen in Noord-Italië, Oost-Frank rijk, de Zwitserse Alpen en Tirol werd van de buitenwereld afgesneden. De foto toont een van de straten van het Franse dorpje Val d'lsère, bedekt met een uit de bergen gekomen modder stroom. Advertentie &nfemcUu>tude 3erUoonbteU*ny AMSTERDAM SCHIPHOL dagelijks van 10-22 uur zondags van 12-22 uur entree 50 cent (toegang luchthaven Inbegrepen) (Van onze verslaggever) In de feestelijk versierde grote zaal van de Effectenbeurs te Amsterdam zijn ten bate van het Prinses Beatrix- fonds voor de bestrijding van de kin derverlamming effecten geveild, door het bedrijfsleven afgestaan en met een gezamenlijke beurskoers van ruim an derhalve ton. De veiling bracht echter 254.713,- op, een ton meer dus dan de beurswaarde. Als een der veilingmees ters trad op de heer Johan Bodegraven, die van velerlei zijden hartelijk werd gehuldigd om zijn vele radioacties voor sociale doeleinden. De burgemeester van Hilversum, de heer J. Boot, speld de hem de koninklijke onderscheiding van ridder in de Orde van Oranje Nas sau op. De burgemeester zeide de leuze te durven lanceren: „De weg van vele goede gaven liep over Johan Bodegra ven." In een paar jaren tijds is hij er in geslaagd een bedrag van niet min der dan tien miljoen gulden ten behoe ve van de noodlijdende mensheid bij een te brengen. Nimmer heeft Johan Bodegraven zichzelf gezocht. Hij werd gegrepen door het grote gebod der lief de, aldus de burgemeester. De heer Bodegraven, zeer bewogen, antwoordde dat deze onderscheiding een zo grote verrassing voor hem is, dat hij slechfs zeer moeilijk een ant woord kan formuleren. Hij bracht dank aan de koningin, aan de minister van sociale zaken, aan de directeur van de N.C.R.V., die hem de gelegenheid gaf dit prachtige werk te doen, en ook aan zijn vrouw. Hierop volgde een langdu rig applaus van de stampvolle beurs- zaal, waarin honderden leden van de „Vereeniging voor den effectenhandel" en vele genodigden waren samengeko men. In zijn welkomstwoord heeft de voorzitter, mr. P. F. J. de Kok o.a. de vertegenwoordiger van het ministerie van Financiën, de vertegenwoordiger van het ministerie van sociale zaken, de commissaris der koningin in Zuid- Holland, tevens voorzitter van het na tionaal fonds voor bestrijding van de kinderverlamming, mr. J. Klaasesz, de burgemeester van Hilversum en de di recties van ondernemingen verwel- Vervolg op pagina 5) (Van onze parlementaire redacteur) Het debat over de Amsterdamse tun nelverbindingen heeft als winstpunt een motie opgeleverd, niet van de interpel- Ierende socialisten, maar van de K.V.P. De motie is met 66 tegen 47 stemmen aangenomen. Voor waren K.V.P., liberalen, C.H. en A.R. De der de protestants christelijke groep van drie staatkundig gereformeerden, die nu eenmaal nooit enig licht in „Rome" kunnen zien gloren, waren de zaal uit gelopen. Het grootste bewijs dat niet de motie maar Rome hen dwars zat, In de motie, waarvan prof. Romme de eerste ondertekenaar was, is tot uit drukking gebracht dat het op de weg van het Rijk ligt medewerking te ver lenen aan de ontwikkeling van de hoofdstad door het bouwen van de IJ tunnel. Er moet een plan komen dat ook voor het Rijk aanvaardbaar is en om dat te bereiken moeten de heren van de Rijkswaterstaat met de Am sterdamse deskundigen zo spoedig mo gelijk de technische bezwaren tegen het Amsterdamse plan trachten op te los sen. Wat die technische bezwaren precies inhouden is niet helemaal duidelijk ge worden. Wel bleek dat ook financieel ernstige bezwaren bestaan tegen een belangrijk onderdeel daarvan. De Am sterdammers willen namelijk het Ma rine Etablissement, dat hun plan in de weg staat, afbreken a raison van veer tig miljoen. Het is begrijpelijk dat de huidige noodzaak om zoveel mogelijk kapitaal te besparen bij welk urgent project dan ook, het kabinet tot grote weerstand tegen deze dure verhuizing heeft geprikkeld. De socialisten hebben hun motie met zulk grof geschut verdedigd, dat het op niemand in de Kamer indruk kon maken. Met 72-42-stemmen is hun motie afgewezen. Hun fractieleider mr. Burger trok als een Don Quichote tegen de motie-Romme op en noemde deze ,,de doodsteek aan alle tunnelplannen". Te gen de nuchtere logica van de kat holieke fractieleider maakte hij echter (Van onze correspondent) Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor vijf heeft te Bussum een 45-jarige los werkman zijn 41-jarige echtgenote met 3 a 4 revolverschoten om het leven ge bracht. De man begaf zich omstreeks half vijf naar de woning van zijn echtgenote, met wie hij in onmin leefde. Het echt paar was in een echtscheidingsprocedu re gewikkeld en waarschijnlijk achtte de man zich beledigd door de mede delingen, die zijn vrouw in deze proce dure heeft gedaan. Hij wilde daar met haar over praten. Er ontstond een woordenwisseling, tijdens welke de man plotseling een revolver van een zeer ouderwets model uit zijn zak haalde en de schoten loste. De vrouw werd in de hals, de borst en het hoofd getroffen. Zij snelde gewond de straat op, waar zij ineen zeeg. Omwonenden, die niets van de schoten hadden gehoord, waar schuwden de geneeskundige dienst. De gewonde werd naar de Majellastichting overgebracht. Kort voor aankomst over leed zij. De politie werd gewaarschuwd voor ee ongeval, waarvoor eerst de verkeers politie in actie kwam en pas later, toen de ware toedracht bekend werd, de recherche. Het echtpaar had drie kinderen, waar van de oudste dochter niet meer thuis vertoefde. De vijftienjarige zoon van de familie was bij de twist aanwezig en maakte de schietpartij mee. De tweede dochter schijnt het huis van achteren verlaten te hebben en op straat om hulp te hebben geroepen. Nadat hij de woning aan de achter zijde had verlaten, heeft de man zich na enkele omzwervingen bij de politie gemeld. Bij fouillering werd het wapen op hem gevonden. De man bekende op zijn vrouw te hebben geschoten. Hij werd gearresteerd en zal vermoedelijk dinsdagmorgen worden voorgeleid. een zeer zwakke indruk. De socia listische motie wilde vaststellen, dat Amsterdam ongehinderd verder zou moeten bouwen wanneer de hoofdstad zelf het kapitaal bijeen zou kunnen brengen. Dan zou later een bijdrage van het Rijk kunnen volgen, wan neer men in Den Haag over de perike- le van de bestedingsbeperking heen denkt te zijn. Prof. Romme vond dit erg onhandig geformuleerd, want als Den Haag op dit moment zulke ernstige tech nische bezwaren maakt, zal het later nooit kunnen verantwoorden, dat het dan achteraf toch nog een dergelijk pro ject gaat helpen financieren. Amster dam zou dus bij een verzoek om achter af nog subsidie te krijgen wel bijzonder zwak komen te staan. Mr. Burger heeft voorts nog kramp achtige pogingen aangewend om niet helemaal met niets uit het tunnel debat te voorschijn te komen en stelde voor, de motie in tweeën te hakken. Daarmede kwam een andere zwakke stee in het socialistisch betoog naar vo ren. Men had blijkbaar voor een deel van de motie, waar men zo tegen had ge raasd, toch wel bijzonder veel waarde ring Voorzitter Kortenhorst had zich echter op alle mogelijkheden voorbe reid en wees erop, dat in de parle mentaire geschiedenis dat in tweeën splitsen van moties reeds enige malen tot grote moeilijkheden aanleiding heeft gegeven. Prof. Romme had te voren wel laten weten, dat hij niet tegen een dubbele stemming was, wan neer de socialisten van mening waren dat zij alleen op die manier hun oor deel zeer precies zouden kunnen weer geven. Mr. Burger had echter begre pen dat de motie zelf in een aanvaard baar en een onaanvaardbaar deel zou kunnen worden opgedeeld. Over dit misverstand ontstond opnieuw hevig tumult. Mr. Algera heeft de Kamer verze kerd dat het overleg dat thans wordt ge vraagd, con amore en met de grootst mogelijke spoed zal worden toegestaan. Hij zag in het uitstel in verband met de bestedingsbeperking nog een licht punt: het is al meer voorgekomen dat een dergelijk intermezzo verbetering betekent voor het uit te voeren pro ject. In dit verband noemde hij de Vel- ser tunnel. De minister van waterstaat deelde mede, dat de voorbereidingen voor de Coentunnel, ook wat de grondmechani ca betreft, waarover ir. Posthumus niet voor niets Delfts ingenieur zich zorgen had gemaakt, geheel en al ge reed zijn. De bouw van deze tunnel zal drie tot vier jaar duren. De kosten zullen volgens huidige taxaties honderd miljoen bedragen. De minister van financiën de heer Hofstra heeft zijn in dit debat weinig gelukkige partijgenoot Burger nog op de korrel moeten nemen. De heer Burger had zijn ontevredenheid uitgesproken over het feit dat de minister had opge merkt dat iedere gulden voor het tun nelplan aan de woningbouw zou moeten worden onttrokken. Dat is helemaal niet zo demagogisch als het in de hitte van de politieke strijd moge lijken, zo ongeveer de minister, wanneer men slechts wil bedenken, dat de woning bouw thans vrijwel geheel uit vlottende middelen moet worden gefinancierd en dat de bodem van deze vlottende kapi taalbron angstig dicht naderbij komt. Communistisch China heeft gisteren twee Amerikaanse katholieke priesters vrijgelaten, die gevangen gezeten heb ben omdat zij inlichtingen van militai re, politieke en economische aard ver zameld, geruchten verspreid en spiona ge gepleegd zouden hebben. Het zijn pater Charles Mc Carthys uit San Fran cisco en pater John Alexander Houle uit Glendale (Californië). Zij werden op 15 juni 1853 in Sjanghai gearresteerd. (Van een bijzondere medewerker) Tijdens het tunneldebat in de Twee de Kamer gebruikte prof. Rom me j.l. donderdag een zeer be hartigenswaardig woord, dat, algemeen toegepast, hierop neerkomt: er is in de maatschappij zeer dikwijls plaats voor meningsverschil maar nooit voor tweedracht. Wij hoor den hem dit woord zeggen terwijl wij bezig waren ons lezend voor te berei den op ons wekelijks sociaal commen taar. Daartoe hadden we twee jaar verslagen ter hand genomen n.l. dat van het Verbond van Nederlandse Werk gevers en dat van het Centraal So ciaal Werkgevers Verbond. We moes ten bij dat woord van de heer Romme wel denken aan het recente conflict in de Stichting van den Arbeid en de daarop gevolgde publieke reacties. Van meer dan één zijde is n.l. betoogd, dat het verstandig zou zijn de voor Neder land zo typerende samenwerking in de Stichting van den Arbeid maar te beëindigen. Van arbeiderszijde werd daartoe wel aangevoerd dat er met de werkgevers toch geen land te bezeilen is. En omgekeerd bleken meer werkgevers van oordeel, dat de arbeiders in hun streven naar hogere welvaart onredelijke overvragers zijn. Men kan dit een meningsverschil noe men, maar wanneer daaraan de con sequentie van een definitieve breuk wordt verbonden dient het toch wel als tweedracht te worden gequalificeerd. Welnu, het laatste dat we in een goed geordende staatsgemeenschap kunnen hebben is tweedracht. Dit was het ken merk van de klassenstrijdperiode, wel ke met de totstandkoming van de Stichting van den Arbeid definitief als afgesloten werd beschouwd. De geest van waaruit de Stichting geboren werd, was niet uitsluitend de economische overweging, dat Nederland zich in de periode van wederopbouw niet de luxe kon permitteren van elkaar op het so ciale vlak bestrijdende groepen. Neen, het was veel eerder de wetenschap bij mannen als mr. Stikker en A. C. de Bruvjn dat ieder voor zich met da beste licenties werkzaam was, niet al leen voor het eigenbelang maar in minstens even sterke mate voor het algemeen welzijn. Nu is het bij menings verschil en zeker bij een poging om er uit te komen steeds uiterst gewenst dat de mensen met tegengestelde me ningen beginnen met zichzelf ervan te overtuigen, dat de tegenpartij van zijn kant gezien en geredeneerd gelijk heeft. Met mensen, die naar hun eigen me ning bij het bepalen van een stand punt al ongelijk hebben maar deson danks uit een zucht tot gelijkhebberij vast blijven houden aan hun standpunt, valt niet te redeneren. Natuurlijk kun nen er zich ook situaties voordoen waarin haast onoverbrugbare tegen stellingen aan den dag treden. We zouden de moeilijkheden wel al te zeer vereenvoudigen met dit te ontkennen. Aan dit alles dachten we tijdens en na het lezen van hovenbedoeide jaar verslagen. Ter oriëntering van onze lezers-werknemers zij hier kort gezegd, dat het Verbond van Nederlandse Werk gevers is te beschouwen als de vak centrale van de groot-werkgevers en het Centraal Sociaal Werkgevers Ver- (Vervolg op pag. 13) Volgens de laatste berichten uit Inns bruck zakt het water in Oost-Tirol en Karinthië, veroorzaakt door wolkbreu ken en smeltwater, zodat indien het niet gaat regenen, geen verder overstro mingsgevaar te duchten valt. De overstromingen hebben verschei dene dalen in Oosterijk en de Zwit serse alpen geïsoleerd, huizen wegge sleurd, spoorlijnen en telefoondraden vernield .Tenminste vier mensen zijn om het leven gekomen. De spoorweg verbinding tussen Frankrijk en Italië werd bedreigd door een aardverschui ving zuidootselijk van Turijn. De vier verdrinkingsgevallen hebben zich voor gedaan in Karnthië en Oost-Tirol. Alle wegen naar de Oosttiroolse dalen zijn gesloten. Reddingsvliegtuigen hebben boven het geïsoleerde dorp Sankt Jakob voedselpakketten afgeworpen. In Zwit serland heeft de vallei van Zermatt het het ergst te verduren. Advertentie BARTEL10RIS5TR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B01STR. 48 A DAM IEL. 717162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zonnig en zeer warm weer met een overwegend matige wind tussen zuid oost en noordoost. Zondag: Zon: 4.21-21.04. Maan: 23.11-8.40. Maandag: Zon: 4.21-21.04. Maan; 23.33-9.45. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer is zeer bestendig en zomers. Elke dag werd de temperatuur deze week een paar graden hoger en zo werd gisteren in De Bilt de eerste of ficiële zomerse dag van dit jaar ge noteerd. Het warmst werd het op het vliegveld VVoensdrecht, n.l. 28 gr. C. Vandaag en morgen zullen er voor al in het midden en zuiden van ons land temperaturen van 27 - 30 gr C. voorkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1