Tien jaar gezellige markt in de Floresstraat baratffi FILMJOURNAAL Bloemendaal licht Statenleden voor over de wegenplannen De witte Sheik, een aardige filmsatire van Fellini I m HET LAATSTE BEDRIJF", een MARTINI PERZISCHE TAP'JTEH Donderdagen 20 en 27 juni attracties voor publiek Excursie door de gemeente pleidooi voor plan-de Ranitz DE NIEUWE SINT LUCIA-U.L.O. AAN DE PLANETENLAAN Vanmorgen werd eerste steen gelegd Woningbouw in Vogelenzang Met zachtheid en geweld Schuld en boete De man in de regenjas Reprises film over Hitiers laatste uren Gevecht op pier 14 FEEST IN HAARLEM-NOORD Aanrijdingen in Haarlem Studio Rembrandt Luxor Lido Frans Hals Films SLEUTEL WEG Roxy ZATERDAG 15 JUNI 1957 PAGINA 2 Burgerlijke Stand Haarlem FUUTLAAN 18 DEN HAAG INTERTHEATRAAL VOETBAL Mooi succes voor Haarlem Natuurschoon - iH 1 iitp OVERVEEN INSTALLATIE PASTOOR CHR. TEN VELTHUIJS „DE SLEUTELSPECIALIST" Zoals bekend bestaat de markt aan de Floresstraat in Haarlem-noord woensdag 19 juni tien jaar. Voor de kooplieden, die week in week uit daar hun zaken doen, is er alle aan leiding om dat jubileum met het nodig feestelijk vertoon te vieren. Z(j hebben reeds enige tijd lang een wekelijkse bij drage geschonken en het resultaat is Advertentie per literfles I 6.85 EEE pet V2 literfles I 3.50 =5 Een 76-jarige voetganger, die gister avond omstreeks half acht de Rijks straatweg bij de Zaanenlaan overstak, werd daar op de middenweg aangere den door een scooterbestuurder. De aan gereden man, menende dat hij niet ge wond was, vervolgde zijn weg naar de overkant, waarop ook de scooter, die aanvankelijk gestopt had, doorreed. Een politie-agent, aan de overkant staande, constateerde evenwel dat de oude man hevig bloedde uit een snij- wond aan zijn rechtervoet. Hij moest naar het ziekenhuis St.-Joannes de Deo worden overgebracht, waar de wond gehecht werd. De politie verzoekt de scooterbestuurder zich in verbinding te stellen met het afdelingsbureau Noord aan de Rijksstraatweg. Gistermiddag/-omstreeks drie uur re den een aantal fietsers en bromfietsers over de Zeeweg in de richting van het strand te Bloemendaal. Even voorbij het Witte Huis werd het 14-jarige Haar lemse meisje A. P. R. door een groep je jongemensen op bromfietsen inge haald. Zij kreeg volgens haar eigen zeg gen van een van de jongens een duw waardoor zij kwam te vallen. Met ver moedelijk een hersenschudding is zij overgebracht naar het marinehospitaal. Een getuige verklaarde later dat het meisje ook zelf tegen de bromfiets was opgereden. De politie verzoekt nu even tuele getuigen zich met haar bureau in Overveen in verbinding te willen stel len. GEBOREN: M. N. Hartendorp-Vos, z.E. Smidt-Lammers, z.; M. Hage- dorn-Span d.; B. J. Knoop-Cornwall, d.; H. Huping-de Boer, d.; G. P. Stuif- bergen-Jansen, d.; H. van den Bos- de Zaaijer, d.; M. Th. Maas-Boerée, d. ONDERTROUWD: S. F. A. Rieberl en H. Schuddeboom. OVERLEDEN: J. van Amstel, 55 jr., Hazepaterslaan; G. Gouwen, 69 jr., Indischestraat; G. Bos-de Jong, 69 jr., Spionkopstraat; A. M. Hazevoet-Re- nout, 74 jr., Buitenrustlaan; Th. J. Dijkmans-Neuhaus, 75 jr., Gedempte Oude Gracht. Advertentie TEL. K 1700—338929 nu, dat de afdeling Haarlem van de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel onder auspi ciën van het gemeentelijke Markt- en Havenwezen twee attractieve markt dagen kan organiseren, die op de don derdagen 20 en 27 juni gehouden zullen worden. Over het belang en het nut van de tienjarige markt heeft de heer J. Schol- te, directeur van genoemde gemeente lijke dienst gistermiddag uitvoerig ver teld. Zijn bevindingen werden aange vuld met die van marktmeester L. Vrij en van de heren J. van der Post en G. Banke, respectievelijk voorzitter en penningmeester van de Haarlemse afdeling der Centrale Vereniging. Zij allen waren het er over eens, dat de markt in noord ziqji een be staansrecht had verworven. Toen tien jaar geleden op 19 juni de markt ge opend werd, viel het nog te bezien, of de onderneming zou slagen. Iedereen was wel enthousiast en de loco-burge meester riep wel uit, dat met de stich ting van de markt de eerste stoot was gegeven tot een eigen stadscentrum voor noord, waar ook nog een zalen complex en een bioscoop moesten ko men, maar de tijd zou toch moeten leren, dat de markt recht van bestaan had. Er moesten in den beginne vele moei lijkheden worden overwonnen. Natuur lijk liep de zaak, omdat er na de oorlog op de markt vaak artikelen te ver krijgen waren, die de winkelier nog niet kon leveren, doch het duurde even, eer de kooplieden zich echt thuis voel den. Men is echter goed uit de strijd gekomen, de markt heeft zich gehahd- haafd (van een bioscoop of een zalen complex is nog geen steen te beken nen) en duizenden kooplustigen, onder wie de huisvrouwen verreweg het groot ste percentage vormen, trekken weke lijks op donderdag naar de markt in de Floresstraat om hun inkopen te doen en hun koopjes te halen. De tienjarige markt is een populaire en gezellige trekpleister geworden; in totaal staan 165 kramen in een haag aaneengerijd en er is voor gezorgd, dat er zoveel mogelijk variatie is. Zowel donderdag 20 als donderdag 27 juni zal het dus feest zijn. De kramen worden met vlaggetjes ver sierd en vanwege de gemeente zullen er grote vlaggen worden aangebracht. Muziek op gedempte toon zal zich door het geroezemoes mengen en voor de marktbezoekers is er nog een bijzondere attractie. Er worden op die twee dagen tijdens de markturen namelijk loten uitge deeld, waarop men zijn naam en adres kan schrijven. De loten moeten in een der daartoe bestemde bussen worden gedeponeerd, en de trekking geschiedt donderdag 27 juni, wanneer er tot 's avonds 9 uur markt is, tussen 7 en 9 uur. Er zijn vele prijzen beschikbaar gesteld, waaronder een televisietoestel, een wasmachine, een radio, en fietsen. Zij tenslotte gemeld, dat wethouder Angenent donderdag 20 juni 's morgens om 10 uur de feestmarkt zal openen. Imp. joiolllrnlischtl Amsterdam Advertentie s- NIEUW voor Nederland; BALDESSA I een juweel ven een kleinbeeldcemerel Ziehier de èlleszeggende gegevens: haarscherpe zoeker, flitsschoentje, vol ledig gesynchroniseerd, objectief Westanar 1 1 2,8 45 mm., fabrikaat Isco, diafragma- en lichtwaardeschaal, nieuw systeem sneltransport en snelontspan- toets. De BALDESSA I is iets. bijzonders op het gebied van kleinbeeldcamera'sl Volledige servicel Vraag Uw handelaar demonstratie en folders. Hij heeft BALDA camera's I Op uitnodiging van B. en W. van Bloemendaal heeft een gezelschap van ongeveer twintig leden van Provinciale Staten van Noord-Holland gisteren een excursie gemaakt, waarbij enkele pun ten bezocht werden, die van belang zijn voor het wegenplan, zoals dit gepro jecteerd is in het ontwerp-streekplan Zuid-Kennemerland. De excursie be oogde een visuele oriëntatie van de statenleden over het wegenplan, dat voor de gemeenten in Zuid-kennemer- Iand en vooral voor Bloemendaal van het grootste belang is. Zoals bekend, heeft Bloemendaal verschillende be zwaren tegen het wegenplan van de provincie en daar tegenover zelfs een eigen plan ontworpen door de stede- bouwkundige jhr. ir. J. de Ranitz gesteld. In hun vergadering van 1 juli zullen Provinciale Staten van Noord-Holland over die kwestie beslissen. Gedeputeer de Staten hebben het gemeentebestuur van Bloemendaal reeds eerder te ver staan gegeven, dat zii enigszins ont sticht zijn over de voorlichting, die het gemeentebestuur de statenleden wil ge ven, menende dat zulks overbodig is. Aan de excursie van gisteren namen dan ook minder statenleden deel, dan er .aanvankelijk hadden toegezegd. G. S. hebben namelijk in een circulaire de statenleden gesuggereerd de Bloe- In Rotterdam werd het jaarlijks te rugkerende intertheatrale voetbaltoer nooi verspeeld, ditmaal met een fees telijk karakter wegens het 2e lustrum der v.v. R.K.S. In dit zeer sterk bezette toernooi is het VVS uit Haarlem gelukt beslag te leggen op de fraaie wisseltrofee. WS eindigde als eerste met 8 punten uit vier wedstrijden. VVS-RKS 1—0, VVS- Scala 20, WS-Livro 21 en in een zeer sensationeel slot tenslotte met 1 0 van het zeer sterke PSV uit Eindho ven. (Philips schouwburg). Aanvoerder Truxini mocht tenslotte de wisselbeker in ontvangst nemen benevens enkele bekers voor het beste doelgemiddelde en de sportiviteitsprijs. mendaalse uitnodiging niet te aanvaar den. Aan de excursie namen ook deel de burgemeester van Zandvoort, mr. H. A. van Fenema en enkele ambte naren van de provinciale griffie. Tijdens de excursie lichtte de burge meester van Bloemendaal, dr, D. H. Peereboom Voller, het wegenplan toe. De tocht begon op de Delftlaan, die deel uitmaakt van de noord-zuidverbin ding ten westen van Haarlem en thans tot de Verspronckweg voor snelverkeer gereed is. Bij Stoops Bad en de krui sing van de Julianalaan wees de bur gemeester op de moeilijke situatie, die zal ontstaan, indien ter plaatse snel- verkeerswegen zouden komen in ver band met de verschillende scholen. De kruising van de Willem de Zwijgerlaan (die in noordelijke richting zal worden doorgetrokken tot de Heussensstraat) met de Julianalaan zal derhalve vol gens het provinciale wegenplan onge lijkvloers worden. De excursie voerde ook langs het thans in aanleg zijnde deel Zijlweg- Wagenweg van de noord-zuidverbin- ding bewesten Haarlem, en langs Koe koeksduin in Vogelenzang, waar de nieuwe weg de Vogelenzangseweg zal kruisen. De burgemeester toonde aan, dat daardoor veel natuurschoon ge schaad zou worden. De burgemeesters Peereboom Voller en Van Fenema verdedigden beiden hun voorstel de Zandvoortselaan te ver breden. Daardoor zou namelijk de luchtbrug-weg" door Aerdenhout (en over de Vondelschool) niet nodig zijn. Zij wezen er ook op, dat de oost-west verbinding ten behoeve van het Zand- voortse verkeer geleid kan worden over het tracé van de toevoerbuis voor Lek- water in het terrein van de Amster damse duinwaterleiding. Wanneer dat tracé gevolgd zou worden, zou er geen natuurschoon geschaad worden. Die weg zou aansluiten op de door ir. De Ranitz geprojecteerde verbinding ten zuiden van Heemstede. De deelnemers konden voorts zien, welke schade aan natuurschoon en sfeer zou worden aan gericht indien de "oost-westverbinding over Aerdenhout zou komen. De statenleden schenen over het al gemeen begrip te tonen voor de be zwaren van Bloemendaalse zijde, naar uit hun reacties mocht worden afge leid. De blanke Sheik en zijn bewonderaarster in de film van Federico Fellini. De blanke Sheik van Federico Fel lini ontleent haar belangrijkheid voornamelijk aan het feit, dat zij van Fellini is die in Nederland het eerst met de fameuze film La Strada voor de dag is gekomen. Fellini levert een aardige satire op de voosheid van de roem en de adoratie, die sterren plegen te om ringen, of zij nu sterren zijn uit de filmerij of de wereld van de strip, waar ze helemaal denkbeeldig zijn. In de blanke Sheik gaat een jeugdig paartje op huwelijksreis naar Rome, onder andere met de bedoeling kennis te maken met de familie van de brui degom en op audiëntie te gaan bij de Paus. Maar het vrouwtje, een ietwat onnozel dweperig kind, gaat stiekem een door haar aanbeden held, de witte Sheik, met wie zij heeft gecorrespon deerd, bezoeken. Zij komt terecht in een soort filmopname, die materiaal moet leveren voor eer stripverhaal, waar het vrouwtje blijkbaar gek op is. Daar leert zij de held van haar dro men kennen als een papperige, mooie domoor, die in minder dan geen tijd zijn glans verliest. Een beetje afgejakkerd komt het vrouwtje weer in het hotel terug, maar al die uren heeft haar man de grootste moeite gehad zichzelf en zijn vrouw tegenover de familte te hand haven. Alle stukken en brokken die ge maakt zijn, blijven netjes verborgen en eigenlijk is er ook geen vuiltje aan de lucht geweest. Men kan dus opgewekt ten Vaticane trekken. Fellini is er niet overal in geslaagd onze hilariteit te wekken, maar menig maal werkt hij toch een komieke vondst uit, die de toeschouwer deugd doet. Om er maar een te noemen: er is een po litieverhoor, waarin de babbelende man die niet weten wil, dat het om zijn vrouw gaat, als een halve gare door de politie wordt behandeld en waar een Advertentie Onder grote belangstelling werd van morgen de eerste steen gelegd van de nieuwe r.-k. meisjes ulo-school aan de Planetenlaan, welke binnen enkele maanden de ulo-school aan de Kloos terstraat zal vervangen. Zuster Gonza- ga zelf, het hoofd der school, legde die eerste steen, welke men eerder, gezien de vorderingen, die de bouw reeds ge maakt heeft, een herdenkingssteen zou kunnen noemen. De school wordt gebouwd door de fir ma M. Ebbing uit Haarlem naar het ontwerp van de architecten ir. E. H. en H. M. Kraaijvanger uit Rotterdam. W- Waar verkeerslichten zijn, wordt de bescherm de voetgangersover steekplaats aangeduid door de zebra en aan weerszijden een oranje bol, die op andere plaat sen wèl, maar hier geen knipperlicht uitstraalt. De bestuurder van de auto op de voorgrond mag bij groen licht af buigen. In dit geval doet hij het naar rechts, waar de voetgangers mogen oversteken, omdat .et rijverkeer daar stopt voor het rode licht. Het is bij zo'n afbuigende manoeuvre onvermijde lijk, dat de voetgangers gehinderd worden. Ze mogen door het rijver- keer echter niet in ge vaar worden gebracht. Bij dal hinderen moet het rijverkeer de uiterste voor zichtigheid in acht nemen. Het is een samenspel. De voetganger moet rekening houden met afbuigend verkeer en dit moet zich ook, zoveel mogelijk, richten op hèm. Met het leggen van de „eerste steen" is nu een belangrijke mijlpaal bereikt voor de school, welke hopelijk in september in gebruik genomen zal worden. Het gebouw wordt vijftig meter lang en twintig meter breed. Op de begane grond komen vijf leslokalen, een over blijflokaal, een aula, de kamer voor het hoofd, een tekenlokaal en enkele utiliteitsruimten. Ook de aula is daar geprojecteerd, welke echter door twee verdiepingen heen zal gaan. De ver schillende lokalen liggen namelijk rond de aula gegroepeerd. Op de verdieping zijn nog vijf leslokalen geprojecteerd. Daar komen o.a. verder nog het natuur- kundelokaal en de docentenkamer. Het sousterrain is bestemd voor verschil lende bergruimten (garderobe enz.) Op de speelplaats komt nog een stalling voor ongeveer 150 fietsen. Helaas moet de bouw van een gymnastiekzaal voor lopig achterwege blijven. Pastoor Chr. ten Velthuijs, die als op volger van pastoor J. Th. van Galen benoemd is als pastoor van de parochie van Onze Lieve Vrouw Onbevlekte Ont vangenis in Overveen -zal vrijdagavond 21 juni in zijn nieuwe functie geïnstal leerd worden door deken W. N. Zijl stra van Haarlem. De plechtigheid, waarbij alle parochianen zoveel doen lijk geacht worden aanwezig te zijn, zal aanvangen om half acht. Aan de Planetenlaan zijn de bouwers van de r.-k. ulo-school reeds zover gevorderd, dat de grote lijnen de allure van het gebouw kunnen aangeven. Uit het ontwerp partieel uitbreidings plan in "onderdelen voor het deel van Vogelenzang tussen de Deken Zondag laan, en de Verlengde mgr. Borretlaan dat vanaf heden gedurende vier we ken ter visie ligt op de gemeente secretarie van Bloemendaal, blijkt dat voorzien kan wonden in de bouw van ongeveer 90 eengezinswoningen, zes huizen met bedrijfsruimte, dertien be jaardenwoningen en ongeveer veertien garageboxen. Bovendien zal een sport- annex douchegebouwtje kunnen wor den geplaatst ten behoeve van het nieuwe sportterrein. Zowel de provin ciale planologische dienst, de woning wetcommissie ais de commissie publie ke werken van Bloemendaal hebben zich in beginsel met het plan kunnen verenigen. Het zal volgende maand vermoedelijk aan de raad ter goed keuring worden aangeboden. Er komen woningwetwoningen in blok ken van vijf met een maximale in houd van 200 m3 en twee verschillende typen kleine middenstandswoningen waarvan de marimum inhoud 400 en 450 m3 zal zijn. De in het plan ontworpen noord zuid verbindingen zijn naar het noor den toe gericht op een toekomstige kerkelijk en cultureel centrum waar van de tot stand koming in de direc te omgeving van de parochiek^-k in een behoefte zal voorzien. Aan de westzijde van het plan is een groen strook met wandelgelegenheid en uit zicht op het Vogelenzangse binnenduin- landschap ontworpen, terwijl bovenr dien voldoende ruimte is gelaten voor recreatie. In het stratenplan zijn eveneens groenstroken en boom beplantingen geprojecteerd. De film Met zachtheid en geweld ver haalt van een Amerikaanse marinier die in de oorlog in de Stille Zuidzee als enige overlevende van zijn schip be landt op een verlaten eiland, waar al leen een religieuze verblijf houdt. De inlandse bevolking is door de Jappen weggevoerd. De Jappen komen terug en nu moeten beiden zich terugtrekken in een grot, van waaruit de marinier van tijd tot tijd gevaarlijke strooptochten onderneemt om met de zuster in leven te blijven. De marinier wordt verliefd op de nobele zuster (hoe kan het ook anders in een Amerikaanse film...), maar de laatste heeft definitief haar le vensweg bepaald. De Amerikanen ko men natuurlijk de Jappen verdrijven en dan heeft de marinier gelegenheid ook enkele bravour-stukjes uit te halen. Tenslotte gaat ieder zijns weegs. De zuster behoudt een goede herinnering aan een keurige man en de laatste gaat scheeps naar Amerika. De situa ties zijn soms wel interessant, maar voor het overige zijn er in deze film van John Huston toch wel te veel cli- ché's. Rembrandt, alle leeftijden. Voor de zoveelste maal in de stom me en geluidsperiode van de film is Dostojewski's roman Schuld en boete, naverteld. Ditmaal door de Franse re gisseur Georges Lampin, die zich ove rigens in tegenstelling tot de vroeger collega's alleen maar door Dostojews- ki heeft laten inspireren. Dat wil zeggen: Lampin situeert het drama in het huidige Parijs, waar een student een pandjeshoudster vermoordt uit hoogmoed en in een vlaag van „rechtschapenheid" en verontwaardi ging over de sociale wantoestanden. Van de drie verfilmingen, die wfl van Dostojewski's boek tot dusver heb- ben gezien, verdient het werk van Lampin de meeste aandacht, omdat i het meer dan de vorige films, die soms op gewone politieromans leken, de sfeer van de Russische schrijver heeft getroffen en gehandhaafd, hoewel het verhaal in een andere tijd en in i andere condities wordt verteld. Die sfeer blijft vrijwel steeds aanwezig. Al I heeft Lampin niet overal de toneelma- j tigheid vermeden, in zijn beste frag menten vertelt hij toch in een aanne melijke filmtaal, en zeker gaat hij een I stuk boven de speurdersroman uit. I Luxor, 18 jaar. politie-typist met gulzige snelheid de namen tikt, het enige positieve gegeven dat men van de verdwaasde man heeft kunnen loskrijgen. Voorts wordt er duchtig de draak gestoken met de zie lige adoratie, hierboven reeds gesigna leerd en doorlopend bejegend als een ziek en mallotig verschijnsel. Een aardige film dus, maar nog lang niet La Strada. Studio, alle leeftijden. In Lido kan men een film van Julien Duvivier aanschouwen, waarin da roemruchte Fernandel de held is, het geen een aantal komieke situaties ga randeert, zoals u weten kunt. Ditmaal is hij klarinetspeler in een opera-orkest. Zijn vrouw is op reis, en op instigatie van een collega zal hij een slippertje maken. Dat gaat echter niet door, zo als hij gehoopt had. Integendeel: hij komt in een moord-affaire terecht, waarin een groot aantal slachtoffers vallen. Nier minder dan zeven vrouwe lijke en mannelijke schurken moorden elkaar uit. De enige die als de vlees geworden „onschuld" overblijft, is de klarinettist, die een lesje voor het le ven heeft gekregen. Alles bij elkaar ziet men een cyni sche farce, een thriller, die nu en dan wel tot lachen noodt, maar dan ook nauwelijks remmen kent om het doel te bereiken. Sommige fragmenten zijn welsprekend, andere naar een conven tioneel patroon gemaakt. De film ia voor veertien jaar. Deze week wordt in Cinema Palaee geprolongeerd de geschiedenis van Kit ty in de grote wereld. De film is voor iedereen toegankelijk. In Minerva wordt vrijdag-, zaterdag en zondagavond een reprise gegeven van de film Safari, de geschiedenis van een Brits edelman, die allerlei hache lijke avonturen beleeft in de wildernis van Kenya en daarbij ook nog met de Mau Mau te maken krijgt. Deze rol prent in CinemaScope en met kleuren van Technicolor is toegankelijk boven de veertien jaar. In het middagpro gram draait vandaag en morgen in de zelfde bioscoop Van de regen in de drup een reeks drieste avonturen van Stan Laurel en Oliver Hardy. De film is voor iedereen toegankelijk. Maandag en dinsdagavond draait de Duitse film Drie mannen In de sneeuw, een kostelijke Duitse filmcomedie over een miljonair, die als huisknecht ver momd op wintertransport gaat en zijn huisknecht als miljonair laat fungeren. Ook deze film is voor ieder toeganke lijk. Woensdag en donderdagavond draait De man die teveel wist, een span nende thriller van Alfred Hitchcock over een dokter, die verzeild raakt in een politieke affaire tijdens een vakan tietrip door Noord-Afrika. Voor veer tienjarigen. Zo heel lang hebben we dus niet be hoeven te wachten op de verfilming van Mosmanno's verhaal van Hitiers laat ste dagen. G. W. Pabst heeft de taak volbracht en in de film Der letzte Akt de voornaamste accenten van het boek ondergebracht. Nochtans heeft hij er een figuur aan toegevoegd, die door Musmanno niet wordt vermeld, te we ten kapitein Wiist, die zomaar de Füh- rer in ztjft gezicht zegt, dat hij een mas samoordenaar is. Een merkwaardige toevoeging van Pabst. Of van Remarque, die het sce nario heeft geschreven? Maar dan toch waarneembaar in de film, die Pabst heeft gemaakt. De hele film door raakt men het ge voel niet kwijt, dat Hitl-r als een tra gisch mens wordt getekend. Als hij met zijn Eva gaat trouwen en daarna vast besloten en gelaten de kamer binnen gaat, waar zij zelfmoord gaan plegen wordt het gevoel van weerzin bijna over stemd door een gevoel van meelij. De film heeft dus een nasmaak, die het vermoeden niet kan wegwerken, dat Pabst een betoog heeft willen houden, dat wij niet kunnen aanvaarden, omdat het vergoeilijkend werkt. Verbazen doet het ons ook weer niet, want is Pabst niet de man geweest, die tijdens de oor log, toen hij veilig in het buitenland had kunnen blijven, naar Duitsland is terug gekeerd, geheel uit vrije wil en met de bedoeling, de film Komedianten te ma ken? Het laatste bedrijf vertoont ons dus Hitier en zijn omgeving gedurende de laatste weken, dat de afgetakelde lei der dag in dag uit staat te schreeuwen om het leger van generaal Wenk, een spookleger, dat al lang niet meer be staat. Hitiers waanzin, zijn onbeheerste uitvallen, zijn sentimentele buien, zijn reacties op het verraad van Goering en Himmler, de hondentrouw van Goeb- bels, het huwelijk met Eva, de zelf moord, de verbranding enz. enz. U kent het verhaal. Hier en daar herkent men de vroegere Pabst van Drei- groschenoper, Westfront 1918, kame- radsehaft, maar de herkenning is een uitzondering. In het algemeen houdt de regisseur toneelmatige en dus zwakke taferelen aan, waarin dan de Oostenrijk se acteur Albin Skoda gelegenheid krijgt, Hitler met succes en zelfs met talent te imiteren. Hetgeen overigens geen film oplevert. Natuurlijk is het verhaal spannend. Dat is het al krachtens de stof zelf. Het is immers min of meer de onder gang van het kwaad, dat de wereld ten dele heeft verwoest en dat nog naraast in zijn gevolgen. Maar een meer bewo gen film, een eerlijker filmtaal zou het drama toch afschrikwekkender hebben gemaakt. De gesteldheid van Pabst wreekt zich, dunkt ons: hij heeft geen kracht gehad tot een oprecht betoog, omdat hij tot het formuleren van zijn eigen overtuiging geen moed of geen kans heeft gehad en omdat het nu een maal ondoenlijk is, overtuigend te zeg gen wat anderen er van denken, vooral als zij anders denken. De film draait van maandag tot en| met donderdag in Frans Hals. 18 jaar. Tot en met morgen draait in Fransj Hals „Het Miljoenencomplot. In Chicago opereert de leider van ee: bende, die over het gehele vastelandi van Amerika een aantal zaken bezit, waar zacht uitgëdrukt een luchtje aan zit. De politie wil de zaak oprollei en weet een handige jongen in de! „gang" binnen te smokkelen. Hij doe aardig mee met de zware jongens; hij wordt zelfs compagnon van de Bigl Boss. Na veel moeilijkheden om het bewijs van de corruptie te vinden slaagt hij daarin. Een vuurgevecht maakt een einde aan het leven van de supergang ster. Een van de vele spannende thrillers, die de Amerikanen over een dergelijk onderwerp weten te maken. Er komen echter enkele zeer ruwe scènes in voor. Daarom voor 18-jarigen, In Frans Hals. CINEMA PALACE: Kitty in de grote we reld, a. 1., 2. 4.15, 7, 9.15. FRANS HALS: tot en met zo.: Miljoenen- complot, 18 jaar, 2.30, 7, 9.15. Zo 2 4 15 7 9 15. Ma.: Het laatste bedrijf, 18 jaar, 2.30, 6.45, 9.15. LIDO: De man in de regenjas, 14 j„ 2, 4 15 7 9 15 LUXOR: Schuld en boete, 18 jaar, 2, 7, 9.15. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15. MINERVA: tot en met zo. Safari, 14 Jaar. Za. en zo. 7, 9.15. Za. en zo. (alleen ln de matinees): Van d, regen in de drup, a. 1. Za. 2.30, zo. 2, 4.15. Ma.: Drie mannen in de sneeuw, a. 1., 8.15. REMBRANDT: Met zachtheid en geweld, a. 1„ 2, 4.15, 7, 9.15. ROXY: tot en met zo.: De stad der ver schrikking, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Ma.: Gevecht op pier 14, 18 jaar, 2.30, 7, 9.15. STUDIO: De witte sjeik. a. 1., 7, 9.15. Het wonder der geboorte (alleen 's mid dags) 2, 3, 4 uur. Zo. ook 10.30, 11.30 en 12.30. Zaterdag 15 Juni Jeugdhuis Donkere Laan Bloemendaal: Leerlingenuitvoering Pie en Chris van der Glas, 19.30 uur. Zaterdag 15 juni StadsschouwburgLeerllngenuitvoerlng Kennemer Dans- en Balletstudio, 20 uur. (besl.). Zondag 18 Juni Parochiehuls Domi, Overveen: afscheids receptie pastoor J. Th. van Galen, 1314 u., voor parochianen en andere belangstellen den. Maandag 17 Juni Groote Kerk: Beiaardbespeling door Aria Peters, stadsbelaardier, 15.30 u. Santpoort Artsen: J. J, Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort, tel. K 25608510. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoortse apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Sant poort, tel. K 2560—8249. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL 1149» Het meest interessante van de span nende detectivestory die komende week in Roxy te zien is, is misschien wel, dat er geen doden vallen vóór de film bijna uit Is en men dus al haast op straat staat. Een vlotte intrigue, een beetje in zwart en wit, zoals dat voor het Amerikaanse publiek waarschijnlijk nodig Is, maar alles bij elkaar een at tractieve thriller, die behoorlijk is ver filmd. Het gaat over goede en slechte oplichters, van wie natuurlijk de goede schatrijke weduwe in de armen vallen Voor 18-jarigen. Tot morgenavond kan men in Roxy Gary Cooper op leven en dood tegen een bende bandieten zien strijden. Voor 14-jarigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2