Teveel kampeerders kunnen niet in Kennemerduinen te Bloemendaal terecht „Cruquisschoor heeft een inwendige vernieuwing ondergaan D Uitbreiding collectie Bisschoppelijk Museum door bruikleen van het Rijk DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL H NAAIMACHINES Kampeer problemen in Nederland binnenkort ter sprake op hoog niveau Fa. MATHOT De pijnloze bevalling Grote gymnastiekzaal voorziet ook in buiten-schoolse behoefte 4 <;roen C o. CIRCUS STRASSBURGER KOMT VIER DAGEN NAAR HEEMSTEDE Optreden van doedelzakensemble DOOR AL TE STROEVE GEMEENTELIJKE HOUDING Noodlandingsterrein op ijsbaan aan Kleverlaan VOOR ALLE BEDDENREPARATIE Dinsdag „Koning Midas" voor de Blindenbond Beverwijkse aardbeien laten op zich wachten EERBIEDWAARDIGHEID VERVANGEN DOOR EENVOUD SATERDAG 15 JUNI 1957 PAGINA 3 Soepeler HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 ELASTIEKEN KOUSEN Decente en instructieve film in Studio RA III O Ifl H S Uitbreiding Sint-Josephschool Gymnastiekzaal ENGEL, Gr. Heulstr. 181, Tel. 14444 CENTRALE VERWARMING POW-R-MATTC Oliebranders VERGADERING „RIJNLAND" Niet voldaan over gang van zaken bij nieuwe brug te Spaarndam De kampeerplaats De Lakens in het nationaal park De Kennemerduinen te Bloemendaal. Nu nog lang niet vol, maar vanavond en morgen overstroomd door honderden kampeerders. Binnenkort zullen vertegenwoordigers van de A.N.W.B., de A.N.V.V., de kampeerraad en de organisatie van kamphuizen en vakantiebedrijven (de O.R.K.A.V.A.) zich beraden over de vraag wat er gedaan moet worden om het steeds groeiende aantal kampeerders „onder dak" te kun nen brengen. Deze bijeenkomst is min of meer het gevolg van het bezoek, dat ir. E. C. M. Roderkerk, directeur van net nationaal park De Kennemer duinen te Bloemendaal, onlangs aan de A.N.W.B. te Den Haag heeft ge bracht naar aanleiding van de moeilijkheden die zich rond de Pinkster dagen met het onderbrengen van kampeerders op de kampeerplaatsen De Lakens en De Liguster van de Kennemerduinen hebben voorgedaan. Zoals men zich zal herinneren moesten tijdens liet Pinksterweekeinde meer dan vijfendertighonderd kampeerders voor het merendeel buitenlanders worden afgewezen wegens plaatsgebrek. In ongeveer zevenhonderd tenten hebben zij zonder sanitaire en andere voorzieningen op het Bloemen- daalse strand, langs de Zeeweg en in de duinen gebivakkeerd. Ook op an dere kampeerplaatsen van ons land was het bijzonder druk. Op Ockenburg bjj Den Haag logeerden twee en twintighonderd trekkers tegen verleden jaar Pinksteren negenhonderdtachtig. Zjj waren voornamelijk uit Duits land afkomstig. De heer G. van der Weijden, chef van de afdeling algemeen toerisme van de A.N.W.B., vertelde ons in een tele fonisch onderhoud, dat de stichting van zogenaamde meldingskantoren en „noodlandingsterreinen" overwogen zal worden. Op de meldingskantoren zal de kampeerder te weten kunnen komen, welke kampeerplaatsen tijdens drukke dagen in het seizoen nog niet vol zijn. Onder noodlandingsterreinen worden uitwijkplaatsen verstaan, waarover het bestuur of de stichting van een kam peerplaats kan beschikken bij zeer drukke dagen als de eigen terreinen vol zijn. In Haarlem zou, aldus de heer van der Weijden, de ijsbaan aan de Kleveriaan tot noodlandingsterrein be stemd kunnen worden. Teneinde kam peren op de ijsbaan mogelijk te maken zouden B. en W. van Haarlem onthef fing moeten verlenen van het kampeer- verbod. In artikel 258 van de Algeme ne Politie Verordening voor Haarlem is te lezen, dat het verboden is op ter reinen, die binnen de gemeente Haar lem zijn gelegen, hetzij alleen hetzij in gezelschap van anderen te kamperen. Deze bepaling is niet van toepassing op terreinen, die geheel in eigendom of gebruik zijn bij de kamperende persoon of een lid van een kamperend gezel schap of bij iemand, die tot een dezer personen in bloed- of aanverwantschap staat, de derde graad inbegrepen. Ook de gemeente Bloemendaal kent een soortgelijke bepaling. Elk jaar wordt de Kennemerduinen voor de kampeer plaatsen De Lakens en De Liguster ont heffing van dit verbod verleend. Verder zal op de bijeenkomst van de vier op toeristisch gebied werkzame or ganisaties overwogen worden welke Advertentie TELEF. TELEF. 1.1.4.8.5. 2.0.1.1.5. 2 lijnen in 1 dag retour. Reeds 40 jaar ervaring. stappen ondernomen dienen te worden om een wat soepeler houding van ver schillende gemeentebesturen bij het verlenen van ontheffingen. In dit op zicht noemde de heer van der Weijden de houding van cle gemeente Bloemen daal stroef. Bloemendaal wenst in de Kennemerduinen niet meer dan dui zend kampeerders, hoewel er grotere aantallen gasten kunnen worden geher bergd. Ook zullen de organisaties pro beren om verschillende gemeentebestu ren in overweging te geven gemeente lijke kampeerplaatsen in te richten. De heer van der Weijden meende, dat zij de gemeenten door de steeds gro tere toelobp daartoe wel gedwongen zullen worden, omdat de politiebureaus toch zeker niet over zoveel ruimte be schikken, dat zjj honderden kampeer ders, die de wet met voeten treden, kunnen herbergen. Elk jaar stijgt het aantal kampeer ders. Vijf jaar geleden, aldus de heer van der Weijden, hebben wij gewezen °P het gebrek aan kampeerplaatsen in ons land. Wij vertelden niets nieuws, Advertentie WARMOESSTRAAT 20 TEL,. 11090 want ook de overheidsinstanties waren daarvan overtuigd, maar tot nog toe hebben zjj weinig ondernomen om het tekort op te heffen. Daarom ben ik blij dat er iets is gebeurd als tijdens de Pinksterdagen op de Kennemerduinen. Wij kunnen nu met cijfers aantonen, dat wij vijf jaar geleden waarheid spra ken. Teneinde ook over cijfermateriaal te beschikken van andere in ons land gelegen kampeerplaatsen zullen binnen kort naar de beheerders van deze ter reinen enquête-formulieren worden ge zonden, waarin inlichtingen zullen wor den gevraagd over de toestand op druk ke dagen in het seizoen. Met deze cij fers en met het resultaat van de bin nenkort te houden besprekingen willen de organisaties de daarvoor in aan merking komende gemeentebesturen overtuigen van de noodzaak van het treffen van maatregelen, die kampe ren op grote schaal in ons land moge lijk maken. In het Studiotheater te Haarlem worden deze week speciale voorstel lingen gegeven van de Franse film „De pijnloze bevalling", waarin de toe schouwer wordt ingewijd in de ge heimen van de pijnloze bevalling bij volle bewustzijn. Zowel in gesprekken als in een medische toespraak wordt duidelijk gemaakt, dat de menselijke hersens bij machte zijn, bepaalde ge voelens van pijn te neutraliseren, b.v. door een versnelling van de ademhaling en een ontspanning van het lichaam bij een samentrekking van spieren, door weeën veroorzaakt. De toekomstige moeder, die een zekere opleiding tot de juiste reacties heeft gehad, kan op die manier in volstrekte pijnloosheid haar kind ter wereld brengen. Deze methode, in Frankrijk reeds in 1953 voor het eerst toegepast aldus de commentator van de film is reeds algemeen in zwang. Uiteraard is het niet aan ons om de waarde van de film als medische aan gelegenheid te beoordelen, maar wat er in verteld en vertoond wordt, wordt bevattelijk en decent geformuleerd. Er is geen spoor van sensatie, zodat deze film zich opvallend onderscheidt van dat Deense geval, dat enkele jaren ge leden zoveel ergernis heeft gewekt. Dinsdagavond organiseert de r.-k Blindenbond „Sint Odilia" voor zijn be gunstigers en donateurs weer zijn tra ditionele toneelavond in de Haarlemse schouwburg. De rederijkerskamer „Al- berdingk Thijm" zal voor deze ge legenheid een reprise geven van „Ko ning Midas",, het stuk waarmee de ka mer heeft deelgenomen aan het Natio naal Landjuweel. Het bestuur van „Sint Odilia" rekent erop, dat er voor deze bijzondere en kostbare voorstelling, die niettemin voor normale prijzen gebracht wordt, grote belangstelling zal bestaan. Wanneer het eenmaal half juni ge weest is, verwacht men dat in de streek Kennemerland de aardbeien-vei lingen gaan beginnen, maar in tegen stelling met vroeger jaren verschuift deze oogstperiode en begint meestal te gen het einde der maand. Dit jaar zal hier geen uitzondering op op maken, want op zijn vroegst zlouden de speciale aardbeienveilingen tegen het einde der komende week kunnen gaan beginnen en men overweegt in veilingkringen om op zijn vroegst don derdag of vrjjdag een aanvang met de aardbeienveilingen te maken. Over het algemeen mag men verwach ten, dat de oogst niet zal gaan tegen vallen, De aardbeien liggen er goed voor. Maar dan zal men toch wel even een beetje milder klimaat moeten heb ben, waarbij de regen gestadig neer zal moeten sijpelen. Want met de droge Oostenwind gaan de aardbeien eerder achteruit dan vooruit. Dit euvel laat zich speciaal op de hoog gelegen gron den gelden. Toch is men in tuinders kringen vol goede moed en verwacht men van dit oude Kennemerlands pro- dukt weer heel veel. Hoe of de prijzen zullen zijn men weet het niet. Het hangt van zo veel factoren af. Het enige vast staande is, dat in het buitenland de aardbeien heel goed zijn en dat deze al op de wereldmarkt aangeboden worden voor prijzen waarvoor men ze in Ken nemerland maar liever niet plukt. PWt-IP» (radio! Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem e lagere school der Rooms-Katholieke Schoolvereniging aan de Cru- quisstraat in Haarlem, waar in de loop der jaren talrijke (soms zeer vooraanstaande) Haarlemmers hun lager onderwijs genoten hebben, is sinds kort in meer dan één opzicht aan een vernieuwingskuur onder hevig. Er zijn nieuwe, jongere leerkrachten, al zijn gelukkig ook enkele onderwijzeressen, die ongetwijfeld reeds een tweede generatie lagere school jeugd de eerste beginselen van lezen, taal, rekenen en andere vakken bij brengen, de school trouw gebleven. Gaandeweg wordt het onderwijs systeem op de school volgens het vereenvoudigde Dalton-systeem ver nieuwd door het nieuwe hoofd, de heer J. K. van Velsen. De meest specta culaire van alle vernieuwingen is sinds kort wel de verbouwing en restau ratie van het schoolinterieur, die de frisse geest van de school aan de Cruquisstraat als het ware verzinnebeeldt. Maandenlang is er in het, ongeveer een halve eeuw oude schoolgebouw ge timmerd, geschilderd en gebroken. Aan de zijde van de Leidsevaart is er zelfs een nieuw stukje aangebouwd, echter geheel aansluitend bij de bestaande ge velstructuur en daarvan voorlopig slechts nog te onderscheiden door een kennelijk nieuwer-zijn van de baksteen. Voor het overige is er aan het exterieur niets veranderd. In verband met de be stedingsbeperking moest namelijk het buiten-schilderwerk enige tijd worden uitgesteld. Vrijdag 5 juli zal de gerestaureerde en enigszins uitgebreide school offici eel in gebruik genomen worden. De jon gens en meisjes zijn thans druk in de weer om die plechtigheid een zo fees telijk mogelijk cachet te geven. Offici eus is het schoolgebouw echter reeds na de paasvacantie betrokken door de tweehonderdvijfendertig leerlingen, van wie het grootste deel dit jaar les heeft moeten krijgen in de Prinses Martfke- school in de Sophiastraat. Slechts drie klassen, de zesde, een vierde en een tweede klas, zijn tijdens de verbouwing die de vorige zomervakantie begon, het gebouw aan de Cruquiusstraat trouw gebleven. Dat ging uiteraard nogal eens met moeilijkheden of gedruis gepaard. Ondanks de grote medewerking, van alle kanten ondervonden, viel het les- Lucas Cranach de Jonge: Maria met Jezus en Sint Jan. -^j^reinige ondernemingen zijn zo B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeenteraad voor medewerking aan het schoolbestuur van de Sint Joseph- school in Bloemendaal te geven voor de bouw van drie klaslokalen met bijbe horende toiletten en van een behandel kamer voor de schooltandarts, die te vens als personeelskamer kan worden gebruikt. Dat zal een uitbreiding zijn van de in aanbouw zijnde school. Voorts wordt voorgesteld medewerking te ver lenen voor het aanbrengen van een af scheiding rondom het terrein van het nieuwe gebouw en het maken van een verharde speelplaats en een fietsenstal- vermoeiend als vakantie- houden; je trekt er op uit, dwaalt door de bossen of sjokt door een oude stad, en 's avonds laat strek je de moede benen met het gevoel, dat een jaar hard werken niet zo zwaar is. Maar het wonder voltrekt zich, als je weer thuis geko men bent, en echt aan de slag gaat. Dan heb je die uitgeruste allures van de man, die de hele wereld aan kan. Je merkt dan, dat je vakan tie gehad hebt. Het feest is voorbij. Zo is het mij tenminste weer ver gaan. De omgeving van Arnhem heb ik en de mijnen met pleizier afgestroopt, in het stille seizoen, zoals het heet, met vrijwel geen an dere vakantiegangers om mij heen. Ik ben er heen getrokken om Haar lem eens helemaal te vergeten, maar helaas lukte dat natuurlijk niet. Toen de geachte familie zich in haar hotel nestelde, bleken er geen andere gasten te zijn dan een echtpaar van middelbare leeftijd. Alleen het fameuze van het geval was, dat juist dat echtpaar uit Haarlem kwam en een straat ver der woonde dan waar onze flat pleegt te staan. De grootste verrassing trof ik in de tuinstad Arnhem zelf, waar ik terecht kwam bij een specialist in het bakken van koekjes-bij-uitstek „Arnhemse Meisjes". Nu had die man ter reclame een slagzin uitge vonden, die voor mij aanvankelijk nogal verbijsterend klonk: „Haar lemse meisjes zijn mooi, Arnhem se meisjes zijn lekkerder." Ik had daarop kunnen reclame ren, maar ik vreesde een eindeloze discussie, die niet alleen op het ter rein der biologie terecht zou ko men, maar die meteen mijn hele vakantie in beslag zou nemen. En wat zou er niet te filosoferen zijn over die slagzin. Op de keeper be schouwd had die man misschien geen ongelijk. Ik was in ieder ge val blij, dat hij de pracht van het Haarlemse meisje moest erkennen, maar over de smaak van het Arn hemse meisje valt toch te twisten. Ik heb er met iemand anders over gesproken. Maar wij kwamen er niet uit. Laten wij er niet ver der over spreken, was het commen taar; het doet er allemaal zo wei nig toe. Laten wij blij zijn, dat on ze meisjes zo mooi zijn. Maar die Arnhemsen dan?, vroeg ik. Niet over praten. Die zijn geen partij voor ons. Zij zijn ééndagsvliegen, en daarom hen ik zo blij, dat ik een mug ben. et is ook in Haarlem een plei zier geworden om een druk ke straat over te steken. De altijd maar knipperende bollen hebben op verschillende punten hun plaats ingenomen, vriendelijk la chend tegen de voetgangers, zo in de geest van: stoor je maar ner gens aan, steek maar eens lekker over. De voetganger triomfeert. Hij (en ook zij) heeft opnieuw vreugde in het leven gekregen. Hij durft weer te leven, en schept er een bijna sa tanisch genoegen in om met opge heven hoofd op een zebra naar de overkant te gaan, terwijl remmen knarsen van woede en alle hijgen de brommers gedwongen worden eens rustig adem te halen. Een be jaarde heer meende zijn blijdschap niet beter te kunnen uiten dan zijn hoed op zo'n knipperende bol te zetten. Een bolhoed heeft-ie wel ver diend, zei hij. De conservator van het Bis schoppelijk Museum heeft van de Dienst voor 's Rijks verspreide kunstvoorwerpen zeven schilderijen in langdurige bruik leen kunnen ver krijgen die geheel aansluiten bij de aard van de col lectie. Van Jan Provost, een der slotfiguren van de Vlaamse Primitieven (over gang van 15e naar 16e eeuw) zijn er twee werken: een volkleurige uitbeel ding van de apos tel Andreas en een in wit geschilderde engelenfiguur, waarschijnlijk de decoratie van de achterzijde van een der luiken van een altaar stuk. Vooral dit laatste is goed geconser veerd gebleven en is ook voor het oeuvre van de meester kwalitatief een goed exempel. Van de vroeg-16e- eeuwer Lucas Cra nach, of van zijn atelier, zijn er eveneens twee schilderijen. Het hierbij afgebeelde Maria met Kind en Johannes, de dra perie en het haar handig en plicht matig gedaan, de kinderf iguurtj es realistisch, maar het Mariakopje, langs de beschouwer heen kijkend de ruimtelijke werking van het tafereel uitbreidend tot de beschou wersruimte, heeft een innige expressie. Een tweede stuk van grote afmetingen toont Christus en de overspelige vrouw temiden van het gotisch in een rij opgestelde, geërgerde volk. Cranach toont zich hier de portrettist die iedere figuur individuele betekenis geeft- de persoonlijke eigenaardigheden zijn tot m details en sterk karikaturaal aange geven; schematische schildering treft men aan in de effecten van kleding en haardossen. Het werk als geheel komt daardoor niet tot eenheid. Te oordelen naar de (schilderkunstige) behandeling van de overspelige heeft Cranach zich met geschaard aan de zijde van de tot stenigen bereid menigte. Renaissancistisch veel gaver is het langwerpige paneel van zijn tijdgenoot Messkirch die een impressionistisch aangeduide, in de stijl geheel gebon den en als een onverbrekelijk geheel, soms aquarellerend, geschilderde ge- gestalte heeft gepenseeld van bisschop Wernherus. Stilistisch en picturaal geheel gebonden en als karakter van éne psyche, met voortreffelijke details, zoals de hand waarop het boek rust, zonder nadruk gedaan; een waarde volle aanwinst. Tenslotte is aan de permanente ex positie toegevoegd een tweetal uitbeel dingen van de Heilige Familie: het oudste van Benson uit het midden van de 16e eeuw; het andere van de schilder Hoet is 18e-eeuws. Onderlinge overeen komst ligt in de ragfijne schildering. Het liefst is ons het in een romantisch ruïne-decor geplaatste van Hoet met de kokette kleurtjes die het licht vangen in de gewaden en met de burgerman Sint Jozef. Voor degenen die het interieur van het Bisschoppelijk Museum nog niet mochten kennen ligt hier wellicht een aanleiding de rijke collectie oude Ker kelijke Kunst eens te gaan zien. L. T. geven in de Prinses Marijkesc-hool niet mee, zodat schoolhoofd Van Velsen ver heugd is, dat hij zijn kinderschare thans weer bijeen heeft in een gebouw, dat men „als nieuw" mag noemen. De heiligenbeelden, schoolwandplaten, opgezette insecten en vogels en vooral het stemmige oker-geel, die bij het bin nenkomen van de school reeds een sfeer van eerbiedwaardigheid en traditie schiepen, zijn verdwenen. De muren zijn in een frisse, zeegroene tint geschilderd, de deuren van de klassen in fellere en functionele kleuren. De klassen zelf lij ken ruimer, omdat de weliswaar res pectabele, maar niettemin „vervelen de" wandversieringen er uit verdwe nen zijn, en vooral omdat de wanden ook fris geschilderd zijn. De wandver siering is thans aangepast aan het ni veau der leerlingen. In de eerste klas, gezellig ingericht met sets van tafel tjes met draaibare stoeltjes, worden de wanden gesierd met finger-paintings van de meisjes en jongens aan de wand en enkele voor hen aansprekende kunst reproducties. In een hogere klas han gen zelfs een vroege Picasso en een On dergaande Zon van Vincent van Gogh. Het schoolbestuur is voornemens in al le klassen tafeltjes en stoeltjes aan te brengen. De investeringsbeperking heeft tot gevolg gehad, dat er echter nog in enkele klassen de traditionele banken staan, en dat de onderwijzeres sen daar nog zetelen op een iets grotere en hogere in een hoek van het lokaal geplaatste bank. Door tussenmuren weg te breken heeft men van vier kleinere lokalen twee grote kunnen maken. Verlichting en verwarming zijn in het gehele gebouw gemoderniseerd. Pronkstukken van de vernieuwde „Cruquiusschool" zijn de geheel nieu we gymnastiekzaal en de grote aula, een uitbreiding van de vroegere „wis selklas" mogelijk geworden door de kleine uitbouw aan de zijde van de Leidsevaart, waaraan ook de gymnas tiekzaal zijn nieuwe afmetingen dankt. De grote gymnastiekzaal (de afmetin gen bedragen ongeveer achttien bij negen meter) is een waardevolle aan winst, niet alleen voor de school maar ook voor de met oefenruimte kampende turnverenigingen. Er zjjn reeds verschillende gegadigden, die de zaal voor hun oefen-avonden willen huren. De gymnastiekzaal is volgens de nieuwste opvattingen geoutilleerd. Er zijn bevoorbeeld vernuftige wand- Advertentie Alle merken - dus ruime keuze rekken, rekstokken en andere turn» werktuigen. De vloerbedekking vol doet eveneens aan de hoogste eisen. De aula, boven de gymnastiekzaal ge legen, biedt plaats aan honderd tachtig personen. Tijdens de schooluren kan de zaal benut worden voor het zang- of handwerkonderricht, voor het „overblij ven" van leerlingen of voor andere doel einden. Bovendien kunnen er ouder avonden, muziek- of toneeluitvoeringen worden georganiseerd. In die zaal zal zich vermoedelijk ook de plechtige in gebruikneming van het gerestaureerde schoolgebouw afspelen. In haar geheel maakt de school na de restauratie en de verbouwing een frissere en vooral rustiger indruk. Oud-leerlingen zullen zich nauwelijks meer kunnen voorstellen, hoe de school er vroeger van binnen heeft uitgezien. Zij zullen de opgezette insecten en vlin ders, de Hilige Harten en al het andere missen, en bij een bezoek aan het ge bouw beseffen, dat er iets verloren ge gaan is van het oude en vertrouwde, dat in hun herinneringen leefde. Daar door wordt echter ook nog eens geac centueerd, dat het gebouw bestemd is voor de leerlingen, die er thans lager onderwijs genieten volgens een metho de, die voor hen aantrekkelijker lijkt dan de „vorige". Advertentie BLOEMENDAAL TELEF. 2214S De Verenigde vergadering van Rijn land is te Leiden bijeen geweest tot het vaststellen van de rekening over 1956. De rekening sluit met een batig saldo van rond 160.000 op de gewone dienst, welk bedrag naar de reserve wordt overgebracht ter gedeeltelijke goedmaking van de 300.000 die voor het sluitend maken der begroting voor 1956 aan de reserve ontleend was. Van de posten der rekening gaf vooral aan leiding tot debat het bedrag aan sub sidies voor de verbetering van polder kaden, welk bedrag ver bij de raming was achtergebleven. De waarnemend dijkgraaf de heer Von Fisenne heeft hierbij opgemerkt, dat bij de polders, die soms slechts met moeite tot be hoorlijke verbetering hunner kaden zijn te brengen, de zuinigheid de wijsheid wellicht bedroog. Het standpunt van verscheidene polderbesturen vond ook verdediging. De zaak zal onder de aan dacht der besturen blijven. Besloten is een geldlening aan te gaan van 1.000.000 onder de thans gebruike lijke voorwaarden, waarmede de conso lidatie voltooid is. Uit de vergadering werd geklaagd over hoge boezemstanden. Een extra hoge stand, onlangs voorgekomen, wordt aan een ongelukkig toeval ge weten. Het blijft overigens niet gemak, kelijk, aller belangen hierin te ver enigen. Voorts toonde de vergadering zich niet zeer voldaan over de gang van zaken bij de nieuwe brug over de Grote sluis te Spaarndam. Er wordt getracht de hieruit voortkomende ver- keersbezwaren zo gering mogelijk te doen zijn. De nieuw benoemde hoogheemraad de heer van Wijk te Stompwijk werd door de waarnemende dijkgraaf als zodanig geluk gewenst; de heer van der Torren te Waddinxveen, voor wie hetzelfde had kunnen gelden, was wegens ver blijf buitenslands niet ter vergadering. Adolphe Strassburger en zijn Arabische volbloeds Yan donderdag tot en met zondag komt Circus Strassburger naar Heemstede. Het zal standplaats kiezen in het Heemsteedse Sportpark. Hoogstwaarschijnlijk wordt het de eni ge mogelijkheid voor Haarlem en om geving om dit seizoen Strassburger te zien, want het ligt niet in de bedoe ling van de directie van het circus om dit jaar naar Haarlem te komen. Na tuurlijk wordt er op ieder van de vier dagen, dat Strassburger in Heemstede staat, een avondvoorstelling gegeven, terwijl op zaterdag en zondag boven dien nog matinees gegeven worden. Het programma van dit circus is al tijd van vrijwel internationale allure. Strassburger heeft wat dat betreft een naam op te houden, ook al kost dat enorm veel geld en al leiden de circus sen in ons land bepaald geen luxe bestaan. In de directie van de2e enor me onderneming zitten de dames Regi- na en Elly Strassburger. Op hen bei den rust de taak de onderneming draai end te houden, voortdurend aantrek kelijke nummers aan te trekken, tour nees te organiseren en al het vele werk, dat bij een circus gedaan moet worden. Strassburger heeft een speciale naam op het gebied van paardendressuur het traditionele pièce de résistance in een goed circusprogram. Elly Strass burger presenteert weer haar grote nummer vrijheidsdressuur en Regina toont een klassiek hogeschoolnummer. Miss Florence komt met een klassiek circusbeeld: de ballerina te paard en de Stephensons brengen een zeer oor spronkelijk nummer met een kleine witte ponnie en een tiental terriers. Er- neste Hubèrte laat zijn Indische olifanten zien en toont daarbij een begenadigd dompteur te zijn, en Harry Belli heeft met zijn groep van zeven leeuwen een soort vr{je dressuur bereikt, waarin hij sommige van zijn dieren laat „walsen". Het „moderne" circus is vertegen woordigd met Del Cortina en zijn assistent, die een reeks ongelooflijke dwaasheden verkopen op het slappe koord, een voortreffelijk nummer dat steeds weer opnieuw de lachlust op wekt, maar dat een zeer grote vak bekwaamheid vereist. De zes Zello's brengen een uitstekend clownsnummer en de Belingo's komen met een fan tastisch luchtnummer. De vijf Medi- fred's vertonen een meesterstukje aan jongleerkunst, de Diana sisters and brothers verrichten acrobatiek op ga- loperende paarden en de zeven Bello'a geven een staaltje te zien van wip- plankacrobatiek. Nieuw is het optreden van het zang duo, de Dankaarts, een Hollander met een dame, die bovendien als spreekstal- meester optreden tijdens de voorstel ling. Nieuw in een circusprogramma is ook het Schotse nummer van de ten Dagenham Piper Girls, Schotse meis jes die demonstreren met trommels en doedelzakken onder leiding van miss Margaret Walsh. Onnodig te vermelden, dat Adolphe Strassburger ook In dit programma weer zijn prachtige collec tie raspaarden toont. Het circusorkest staat weer onder leiding van Bronkhorst. Jan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3