Tiende Holland-Festival feestelijk geopend BW si IJmuidens haven is weer vrij CLAYINETTE, EEN NIEUW MUZIEKINSTRUMENT De Ruytermedailles door de Koningin uitgereikt Johan Bodegraven effectenveiling leidt Ifofferdi Onmisbare verkwikking bij ernst van bestedingsbeperking Hoger belasting of groter bezuiniging? Prijs van Europa voor Bordeaux en Turijn Vloot-revue na opheffing blokkade Zoon uit fabrikantenfamilie werd artiest... De uitkeringen van kraamgeld Archivaris in Rome CONCERT EN VUURWERK Mr. Cals signaleert minister Hofstra Meer loon voor hulpkrachten P.T.T. Den Haag op de nominatie H.H. Wijdingen Ten paleize Soestdijk Onderscheiding wegens verdienstelijke daden voor de Nederlandse scheepvaart Wijziging van wet op de strandvonderij Uitslaande brand in confectie-atelier Nederlands geschenk aan Faroek geveild Voortaan door de ziekenfondsen Zeepost Mgr. dr. J. Bruning ZATERDAG 15 JUNI 1957 PAGINA 5 - Bisdom Haarlem In Utrecht Voor 52 pond Terwijl het de vraag is of het Hol land Festival het volgend jaar nog wel kan rekenen op de steun van de ge meente Amsterdam, .s wat 1957 betreft dit complex van cul turele evenementen het tiende Hol land Festival gis teren in de Kurzaal te Scheveningen feestelijk geopend. Een Haags blad heeft opgemerkt, dat het Holland Fes tival al eens eerder dreigde te struike len over de hoofdstad en dat het toch op de been gebleven is. Wat hiervan zij, het gemeentebestuur van Amster dam behoefde dit keer in ieder geval geen verstek te laten gaan bij die of ficiële opening, welke een excellent ge zelschap in Scheveningen bijeenbracht. Daar waren o.m. mevrouw L. A. J. Baronesse de Smeth van Pallandt, da me du palais, jkvr. C. E. B. Röell, hofdame, mr. G. C. D. baron van Har- denbroek, grootmeester van het Huis van Hare Majesteit de Koningin, jhr. ir. P. F. O. R. Sickinghe, intendant van het koninklijk paleis, de ministers Cals, Luns, Hofstra, Samkalden, Suurhoff en Witte, de staatssecretarissen Hoppener, van de Beugel en Schmelzer, de gevol machtigde ministers van de Antillen en van Suriname, de heren Lampe en Pos, de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, de pre sident van de Hoge Raad, mr, dr. J. Donner. enkele hoge militaire autoritei ten, vele vooraanstaande figuren uit het culturele en maatschappelijke leven en niet te vergeten een groot aantal kun stenaars. De Kurzaal beluisterde een openings speech van minister Cals, die over vol- doende zelfspot beschikt om op te mer ken, dat men in Holland het voorwend sel van het tiende Festival bezwaarlijk onbenut kon laten om het weer te vie ren. De bewindsman sprak overigens waarlijk niet alleen voor de vorm. Hij schetste de betekenis van het Holland Festival, hij wees erop, dat er nauwe lijks een festival in Europa is, waar zoveel kunstenaars uit eigen land een belangrijke taak vervullen en hij herin nerde eraan, dat er in 1957 uitvoerin gen plaats zullen vinden in achttien Ne derlandse steden. Met de naam, waar onder deze gebeurtenissen zich afspe len. kon mr. Cals het nog niet erg goed vinden. Hü zou liever van een Neder land festival spreken en dit zei hij dan niet als Limburger, voor wie de Minister Hofstra heeft de Tweede Kamer de bron van zijn veelmaals geuite zorgen voorgelegd: de her ziene begroting over 1957. Het nieu we begrotingstekort blijkt een dikke honderd miljoen hoger te zijn, niet in de laatste plaats door nieuwe uit gaven welke het gevolg waren van beleidsbeslissingen van de regering op grond van de wensen van de Sta- ten-Generaal. Binnen niet al te lan ge tijd zal over de dekking van dit tekort een discussie moeten losbran den en het ligt voor de hand dat het daarbij zal gaan over de keuze tus sen belastingverhoging of uitgaven- vermindering of tenminste over een aanvaardbare combinatie van beide. Na het debat over de bestedingsbe perking kan men zich nauwelijks staatsuitgaven voorstellen waarop zonder bijzonder heftige weerstand te besnoeien zou zijn, terwijl een verdergaande bezuiniging op de kos ten van het staatsapparaat evenmin eenvoudig te bereiken zal zijn. Het valt overigens wel op, dat de regering ondanks haar grote tegen stand bij het bestedingsdebat er niet temin in geslaagd is om een nieuwe bezuiniging van dertig miljoen gul den tot stand te brengen. Daarmee Voldoet zij op de kop af aan datgene Wat de motie-Janssen van haar eis te, namelijk de prijsverlagende con sumentensubsidie op melk te finan cieren uit „eigen" middelen en niet via de weg van de minste weerstand vit de opbrengst van nieuwe be lastingen. De regering heeft dus deze motie, welke zij ongemotiveerd ge noemd heeft, ten volle gehonoreerd. De vraag rijst of dezelfde bezuini- smg ook inderdaad bereikt zou zijn indien de ongemotiveerde motie- Janssen er eens niet geweest was. Wij menen van niet. Zelfs lijkt het ons niet ondenkbaar, dat de regering ook aan de motie-Janssen had kun nen voldoen indien deze bijvoorbeeld op een bedrag van veertig miljoen gulden betrekking gehad zou heb ben. Dat zou dan een aanleiding kun nen zijn om de regering bij de ko mende discussie nog maar eens ver der onder druk te zetten, wat echter niet wegneemt, dat wij ons over re sultaten van een dergelijke actie toch geen grote voorstellingen maken. Men zal zich moeten realiseren, dat de tegenstand van regering en poli tieke partijen met ieder miljoen gro ter zal worden omdat men, al be zuinigend, nu eenmaal voor steeds meer essentiële, of tenminste als zo danig aangevoelde, zaken komt te staan waaraan men zonder politieke onlusten te verwekken niet meer zal kunnen tornen. Intussen dreigt iedere bezuiniging die nog te bereiken zal zijn over spoeld te worden door nieuwe uit- Saven. De verlangens van de Kamer zijn vele en minister Hofstra zet zich d^an ook bij voorbaat schrap met de Verklaring, dat nieuwe wensen niet *e vervullen zijn zonder nieuwe be- mstingen. Daarmee zijn wij dus be- land in de fase waarin zowel het etnde van de bezuinigingen als het einde van de vervulling van nieuwe pensen in zicht is. een fase waarin misère van de bestedingsbeper- Klng zich werkelijk zal doen ge helen. combinatie Holland en festival ietwat wonderlijk aandoet, doch als Neder lands minister. De bewindsman ging ook nog even in op de kritiek, die wel eens geuit wordt als zou het Holland Festival te „high brow" zijn. Men moet niet vergeten, dat het tot de taak van een festival behoort datgene te doen, wat in het gewone seizoen slechts een beschei den plaats inneemt. Overigens wilde spreker allerminst beweren, dat de ontvankelijkheid voor kunstuitingen alleen bepaald wordt door avondkle ding en decoraties al dan niet met ster en orderband. Dit laatste sloeg op de tekst der toegangsbewijzen voor deze avond, die zeer informatief vermeld de: bö voorkeur avondkleding en bij rok decoraties: ster zonder ordeband. De minister zei en men wist dat hij het meende dat juist in de ernst des levens, bijvoorbeeld de ernst der bestedingsbeperking, de vreugde om de schoonheid een onmisbare verkwikking vormt, zonder welke men ten onder zou gaan in de utiliteitswaan van het dage lijks werk. In dit licht wilde hij inmid dels de aanwezigheid van minister Hof stra niet behandelen. Na deze redevoering, die toch nog vrij lang uitviel, heeft het Nederlands Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg voor de genodigden gemusiceerd. Ge speeld werden van Handel tot Concerto grosso in d kl. t. Op. 6 nr. 10; con- certino-Willem Noske en Piet Nijland, vi ool; Piet Lente, violoncello; van Vivaldi het Concert in b kl. t. voor violen en orkest met als solisten Thomas Magy ar, Piet Nijland, Perry Hart en Bouw- Lemkes; van Badings Largo en Allegro voor strijkorkest en van Haydn de Sym fonie in g kl. t. nr. 39. Men heeft daar zeer van genoten. De veelzijdigheid van het festival werd wel duidelijk gedemonstreerd toen men in aansluiting daarop Moerwijk's harmo nie „Voorwaarts" te beluisteren kreeg, die op het terras van het Kurhaus speel de ter inleiding op het grote vuurwerk, dat daarna op het strand werd afgesto ken. Uw verslaggever heeft niet meer kunnen waarnemen of minister Hofstra nog aanwezig was bij het in de lucht vliegen der zonnen en sterren en pijlen, die ons, bestedingsbeperking of niet, dan toch maar in vele kleuren lieten we ten, dat het jaarlijks feest der muzen (terecht) opnieuw was begonnen. Nadat men zich bij het altijd weer behoorlijk vuurwerkspel uitstekend had vermaakt, schaarden de aanwezigen zich in een eindeloze rij om burgemees ter en wethouders van Den Haag en hun dames de hand te drukken. Waarom men over en weer tegen middernacht elkaar een dergelijke receptie aandoet zal wel niemand weten te verklaren. Nog weer later werd desondanks op de ronde dans vloer in het Kurhaus het festival een waar feest, waar iedereen iedereen ont moette. T. E. (Van onze Haagse redacteur) De centrale directie der PTT heeft besloten de uurlonen van de hulp krachten, die bij de postbesteldiensten werkzaam zijn, te verhogen. Deze maat regel is genomen om deze hulpkrach ten werkstudenten, gepensioneerden, enz. zoveel mogelijk te binden aan het bedrijf. De commissie voor gemeentelijke aan gelegenheden uit de raadgevende ver gadering van de raad van Europa, die vrijdag in Den Haag is bijeen geweest, heeft de „Prix de l'Europe" toegekend aan de steden Bordeaux en Turijn. De ze prijs, die werd ingesteld door de i raad van Europa, wordt jaarlijks toege- kend aan de gemeente die geacht wordt zich het verdienstelijkst gemaakt te heb- i ben voor de verbreiding van het ideaal der Europese eenheid.- Naar de voorzitter van de commissie op een persconferentie meedeelde, is in de commissie ook gewezen op het be langrijke werk dat Den Haag heeft ver richt in het belang van de Europese samenwerking. Daar het niet mogelijk was de prijs aan drie gemeenten toe te kennen is in de notulen van de ver gadering de aantekening gemaakt dat bij de volgende toekenning van de „Prix de l'Europe" zal worden aanbe volen Den Haag kandidaat te stellen. Ter gelegenheid van de gala-opening van het Holland Festival werd op het strand te Scheveningen een groot vuurwerk afgestoken. De haven van IJmuiden bood vrijdag avond tussen 8 en 9 uur het wonderlij ke beeld van een zeer groot aantal in- en uitvarende schepen. Dertien uur lang hadden de bootjes van de rijkswa terstaat alle toegangen geblokkeerd om stroommetingen te verrichten. Om acht uur 's avonds werd de haven weer vrij gegeven en achter de binnenkomende bootjes van de rijkswaterstaat volgden op rij eerst de vissersvaartuigen, die voor de pieren hadden liggen wach ten. En intussen maakten de kustvaar ders zich los van de meerstoelen bui ten de sluizen, terwijl uit de midden- sluis en de Noordersluis grote vracht schepen naar zee vertrokken. Zelden of nooit heeft men in de haven van IJmuiden zoveel scheepvaartbewe ging tegelijk gezien. Maar volgens het havenkantoor was het een opvallend stil le dag. Alles wijst er op, dat de scheep vaart, die tijdig gewaarschuwd was, er wel degelijk rekening mee heeft gehou den. Met name donderdag is het zowel met binnenkomende als met uitvaren de schepen bijzonder druk geweest. Waren er tussen donderdagmorgen 7 en donderdagavond 8 uur in totaal 20 uitvarende schepen geteld, nu lagen er Advertentie Hans Stosch Sarrasani één van de grootste circusdirecteuren die Europa ooit gezien heeft werd geboren uit een welgestelde fabrikantenfamilie in Posen. Reeds heel jong verloor hij zijn moeder en in zijn eenzaamheid vond hij troost in zijn vriendschap met zijn paarden, ezels en honden. Zijn vader verwachtte van hem een grootse car- r? ,in het voetspoor van zijn voorge slacht, dat hoge ambtenaren, juristen mi zelfs admiraals had geteld. Maar Hans btosch Sarrasani had andere dro men. Eerst doorliep hij het gymnasium te Breslau en trok later als volontair naar een bevriende relatie in Berlijn. En toen gaf hp er de brui aan Dagenlang zwierf hij zonder geld en zonder eten rond. Totdat op zekere da£ Lees deze kostelijke geschiedenis van een groot man en al die andere drama tische, komische en spannende verha len over het circusleven achter de schermen. Geniet avonden lang van het mooiste circusboek dat u ooit zag „De Bonte Droom va n het Circus". Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze pentekeningen en vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Doverne en Fred Thomas. Voor slechts 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of rechtstreeks bestellen per brief of brief kaart bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt dan het album per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naa men volledig adres. De bijbehorende plaat jes ontvangt u gratis voor rijksboter- merken. U vindt zo'n merk op elk pak je roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag! De firma G. de Vries Lentsch in Nieuwendam, scheepsbouw bedrij f sinds jaar en dag, heeft, voor de afwis seling, na enige ja ren van experimen teren een muziek instrument in fabri cage genomen, dat als „Clavinette" op de markt zal ver schijnen. Dit instru ment, in vleugel- vorm gebouwd, lijkt een verkleinde uit gave van het clave- cimbel (het opper vlak gaat de lengte van een meter vrij wel nergens te bo ven). Ook in aan slag, klank en re gisters is het aan het clavecimbel ver want; een verschil is echter, dat bij het nieuwe instrument de snaren worden aangeslagen (zoal» dat bij een piano gebeurt) en dus niet aangetokkeld. Ookhet linker, en rech- terpedaal heeft de clavinette van de piano overgenomen. Aan het clavecim bel ontleent het dan weer een luit- en een harpregister, die, evenals het dolce- pedaal, gedeeltelijk kunnen worden ge blokkeerd. De klank van het clavi nette, die uiteraard bescheiden Is er worden snaren van zestig cm gebruikt, waar het normale clavecimbel snaren heeft van twee meter dertig kan, wanneer dat nodig mocht zijn, door een speciaal gebouwde versterker worden vergroot. Het toetsenbord omvat Vier en tweederde octaaf, meer dus dan een spinet en vele clavecimbels; er is door een speciaal register bovendien de mo 'i y^'vV' éi-- gelijkheid de omvang met een octaaf naar boven uit te breiden. Voor 16de-, 17de- en 18de-eeuwse muziek lijkt het instrument zeer geschikt, vooral voor de continuo-partijen en als begeleiding van blokfluit of zang. De ontwerper, de heer Albert Sluy- ter, hoopt met zijn vinding het be oefenen van de huismuziek te bevorde ren, en voor dit doel moet de clavi nette welhaast ideaal zijn. In prijs zal het instrument vermoedelijk overeen komen met een goed spinet of een nieuwe, Hollandse piano: er zullen dus met de aanschaf, naar men voorlopig aanneemt, een achttienhonderd gulden gemoeid zijn. slechts acht schepen op het vertreksein te wachten. En buiten de pieren lagen om 8 uur 12 zeeschepen te wachten om de pieren te mogen binnenvaren. We klaren het zonder veel moeite, aldus het commentaar op het havenkantoor. Eén keer schutten met de Noorder- en de Middensluis en het is gebeurd. Ook de Vissershaven te IJmuiden was door de maatregel van de rijkswater staat geblokkeerd. Maar veel uitgaan de schepen waren er vrijdagavond niet. Eén haringlogger en een stuk of acht kottertjes gingen om goed acht uur nog naar zee. En buitengaats lagen voor de Vissershaven zes treilers en loggers en nog wat kleine scheepjes. De grote hebben bij het binnenlopen nog wel even gedrongen om de beste plaats, maar één seintje van de semafore was voldoende om de al te haastigen tot een kalmer tempo te manen. De bisschop van Haarlem heeft van daag in de basiliek St.-Bavo te Haar lem aan de volgende eerwaarde heren de H.H. Wijdingen toegediend: Het H. Priesterschap aan: J. F. Bloem, Th. M. Braakman, Th. G. Brand- sen, J. A. Broersen, Th. Dekker, A. Th. Groot, P. Hoogenboom, P. M. Kolkman, J. C. v. d. Plas, B. J. M. v. Santé, C. P. Th. Spiekerman, J. C. Suidgeest, L. J. Timmermans, G. Tol, J. J. v. d. Vel den en J. Zutt. Het subdiakonaat aan: L. M. Aarts, A. P. Baars, Th. J. Bankras, H. J. Kempes, C. J. Komen, A. Lagerweij, P. J. A. Loos, H. P. Mars, J. Ch. A. Mulder, C. J. M. Pouw, P. C. Seijsener, W. J. C. Wijnands, A. B. A. IJzen- brandt, P. J. Zoon en Th. de Wit Bisdom Rotterdam In de kathedraal te Rotterdam heeft mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotter dam, vandaag de H. Priesterwijding toegediend aan de volgende eerwaarde heren: H. A. C. Banning, A. A. Th. Berrevoets, J. G. M. van Breugel, G. A. v. d. Bulk, J. A. Duivesteijn, J. M A. Hilgersom, H. J. M. Hofstede, F. C. Kempen, A. H. A. Kester, R. M. Kuypers, J. C. Oosterwijk, P. Th. M. van Rijn, A. J. J. Simonis, W. M. van der Veer, G. W. M. Wilmink en F. J. W. van Zeeland. De subdiakenwijding werd toegediend aan- N. J. P. Blaauwhof, M. J. C. van Blijswijk, J. W. Braakman, D. J. H. van Geest, J. J. I. Hogenboom, A. J. Hoogenboom, Th. G. Hulspas, A. P. G. Krempel, P. P. V. W. van Moorsel, W. D. M. van Rijn, G. J. J. Straathof, J. J. Streng, P. M. Verheul, C. J. v. d. Voort, C. P. Th. Warmerdam, A. E. A. Zijlmans; voor het aartsbisdom San tiago in Chili: G. C. J. Alkemade. Donderdag zijn op het vliegveld van Amman in Jordanië drie Libanese oppositie leiders en voormalige premiers aangekomen met een privé-vliegtuig van koning Saoed van Arabië. Algemeen wordt aangenomen, dat zij op verzoek van koning Saoed naar Amman zijn gekomen, om met hem te spreken over de ongeregeld heden in de Libanese hoofdstad Beiroet. De koning heeft zijn bezoek aan Jordanië tot aanstaande zaterdag verlengd. Hier ziet men (v. I. n. r.) Haj Hoessein Oweini, Abdoellah Yaffi en Saes Salem, wiens hoofd is verbonden tengevolge van verwon dingen, welke hij tijdens demonstraties in Beiroet opliep, bij hun aankomst op het Jordaanse vliegveld. H.M. de Koningin heeft vanmorgen in het paleis Soestdijk in gezelschap va: prins Bernhard aan twaalf Neder landers, die zich door verdienstelijke daden voor de Nederlandse scheep vaart hebben onderscheiden, de De Ruytermedaille uitgereikt. De plechtigheid werd bijgewoond door o.a. de minister van verdeer en waterstaat, mr. J. Algera, de direc teur-generaal van de scheepvaart, de heer W. L. de Vries, de secretaris generaal van het ministerie van ver keer en waterstaat, mr. A. H. C. Gie- ben, alsmede door leden van het ere- De Tweede Kamer heeft vrijdag z.h.s. goedgekeurd het wetsontwerp tot wijzi ging van de wet op de strandvonderij. Een aantal burgemeesters van kust- gemeenten had aangedrongen op ver eenvoudiging van de procedure, welke omtrent het beheer, de verkoop en de afgifte van strandgoederen krachtens de onderhavige wet dient te worden ge volgd. Sinds de totstandkoming van de wet op de strandvonderij in 1931 is ge bleken, dat verscheidene voorschriften slechts leiden tot onnodige formalitei ten en daardoor tot verhoging van de kosten, welke aan de beredding van de aangespoelde zaken zijn verbonden. Met het oog hierop wordt thans voorgesteld enkele wijzigingen in de gang van za ken aan te brengen. Hierbij is er voor gewaakt, dat niet wordt tekort gedaan aan het belang van de rechthebbenden op de aangespoelde zaken. In enkele artikelen zijn voorts aanvullingen voor gesteld, waarvan in de praktijk de be hoefte is gebleken. Om ongeveer half twee vannacht is brand uitgebroken in het confectieatelier Vortma aan de Schoutenstraat in Utrecht. De brand ontstond in de com pacte bovenbouw van het atelier op nog geer. twintig meter afstand van de brandweerkazerne. De brand werd ontdekt door omwo nenden, die ruiten hoorden springen. Het vuur werd met acht stralen en met be hulp van een magirusladder bestreden. Door snel optreden kon de brand worden gelocaliseerd. Men was het vuur spoedig meester. De twee andere etages van het atelier, waar regen- en kinderkleding wordt gemaakt, liepen ernstige waterschade op. Juwelen en kunstvoorwerpen, die eens deel uitmaakten van ex-koning Faroeks bezittingen, zijn gisteren in Cairo onder de hamer gekomen. De veiling was de derde die de Egyptische staat georganiseerd heeft tot verkoop van de vroegere koninklijke eigendom men. Een grote, fijn besneden kristal len vaas, die volgens de veilingmees ter, een geschenk was geweest van de Nederlandse koninklijke familie, ging voor 52 Egyptische ponden van de hand. (U.P.) (Vervolg van pagina 1) komd. De heer Johan Bodegraven hield een korte toespraak, waarin hij zeide vanavond in beurstermen te willen spreken. Daarom riep hij uit: „De stem ming deze avond is prima, de koers is polio, laat de verkoop staan in het te ken van agio." Hierna begon de effectenveiling, waar bij beurtelings de heren W. Vrolijk, commissionair in effecten, en Johan Bo degraven als veilingmeesters optraden. De verkoop had een zeer vlot en ge animeerd verloop en de effecten gin gen belangrijk boven beurskoers van de hand. Een premie-obligatie Amsterdam 1956 II bijvoorbeeld (beurskoers vandaag 100,-) bracht 600,- op. In twintig mi nuten tijds was reeds een opbrengst van ƒ100.000,- gepasseerd. De velling werd afgewisseld met diverse attrac tie® o.a. met muziek van de matrozen- kapel Hilversum onder leiding van ka pelmeester majoor-muzikant F. H. Schorer. Een aandeel Koninklijke Pe troleum" (beurskoers 221,80) bracht op 1200,-. Ook in het verdere verloop werden alle fondsen ver boven beurs koers van de hand gedaan. Zo bijvoor beeld een aandeel zoutindustrie (beurs koers 412) voor 1000, en een premie obligatie Rotterdam 1952 II (beurskoers 92% voor 550. De klap op de vuur pijl was de laatste kaveling, die door Johan Bodegraven zelf onder grote be langstelling werd verkocht. Het betrof een participatiebewijs van het Uranium- fonds, dat volgende week ter beurze wordt geïntroduceerd. Terwijl de beurs waarde van een participatiebewijs ge steld mag worden op circa 468,- werd na zeer vlot bieden hiervoor een prijs betaald van 3310,-. Ook mr. Klaasesz, voorzitter van het Prinses Beatrix-poliofonds bracht hul de aan Johan Bodegraven. Hü zeide: „U hebt een feeling voor waar u het geld kunt vinden en waar de mensen zijn om een beroep op te doen. Jam mer dat u er mee ophoudt om een an dere taak op u te nemen." Schertsend voegde mr. Klaasesz hieraan toe: „Misschien kunt u iets voor de IJ-tun nel gaan doen." Mr. Klaasesz sprak zijn dank uit voor het door het comité genomen initiatief voor de effecten verkoop. „Wij hebben veld geld nodig. Amsterdam heeft prach tig werk gedaan. De hoofdstad geeft daarmee een schitterend voorbeeld." comité en van het nationale comité „De Ruyterherdenking". Onder de genodigden bevonden zich voorts 36 dragers van de De Ruyter medaille en vertegenwoordigers van de raad van de scheepvaart en scheep vaartmaatschappijen. Nadat steeds eerst het desbetreffende koninklijk besluit was voorgelezen door de adjudant van de Koningin, werden de onderscheidingen door de vorstin uitgereikt. De medaille in goud ontvingen de heer W. H. Monchy te Hulshorst, oud ste directeur van de Holland-Amerika- Hjn, prof. mr. J. Offerhaus te Amstel veen, voorzitter van de Raad voor de Scheepvaart en prof. dr. ir. W. P. A. van Lammeren te Wageningen, directeur van het Nederlands Scheeps bouwkundig Proefstation. De zilveren medaille werd door de Koningin uitgereikt aan de heer C. van den Blink te Rotterdam, gezagvoerder bij de n.v. Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij, en aan me vrouw Haitsema te Haarlem, die de medaille in ontvangst nam namens haar man, die thans als gezagvoerder bij de n.v. Stoomvaartmaatschappij „Nederland" buitengaats is. Voorts aan dr. L. B. J. Stuyt, scheepsarts te 's-Gravenhage, pater P. G. A. Koevoets, directeur-haven aalmoezenier van het havendistrict Rotterdam, mevrouw C. E. Schokking- De Visser te Rotterdam, de heer J. Th. Verstelle te 's-Gravenhage, cartograaf- hoofdambtenaar bij het ministerie van marine, de heer A. W. Ph. Weitzel te Hilversum, verbonden aan radio Neder land en Wereldomroep en de heer C. Doeksen te West-Terschelling, derde stuurman van het motorschip „Sene- galkust". De bronzen medaille ten slotte werd uitgereikt aan de heer J. Dijkhuizen te Katwijk aan Zee, schipper ter zeevisvaart. Na afloop van de plechtigheid, die ongeveer drie kwartier duurde, onder hielden Koningin en Prins zich geruime tijd in de paleistuin met de verschil lende gedecoreerden en dragers van de De Ruytermedaille. De Tweede Kamer heeft in haar ver- gadering van vrijdag in behandeling ge nomen het wetsontwerp, houdende over brenging van de kraamgelduitkering van de ziektewet naar het ziekenfond- senbesluit. Tevens is aan de orde gesteld het wetsontwerp tot uitkering van kraam geld aan enige groepen niet ingevolge het ziekenfondsenbesluit verzekerden, (voornamelijk het overgrote deel van het overheidspersoneel en het personeel bjj het bijzonder onderwijs). Tot dusverre zijn de kosten van de kraamgelduitkeringen ten laste van het rijk gekomen. Deze sociale voorziening werd geacht te worden bestreden uit de opbrengst van de in de rijksmiddelen vloeiende vereveningsheffing. In ver band met het afschaffen van deze hef fing heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid zich over de finan ciering der kraamgelduitkeringen nader beraden. Naar zijn gevoelen dienen de ze kosten, evenals de overige verstrek kingen van de sociale verzekering, in beginsel ten laste van het bedrijfsleven te komen. Het ontmoet bij de minister geen bezwaar het denkbeeld van de Stichting van den Arbeid over te nemen en de kraamgeldvoorziening bij de zie kenfondsverzekering onder te brengen. De kosten van deze nieuwe ziekenfonds verstrekking, welke, uitgaande van een kraamgeld van 55, ongeveer 7 mil joen 's jaars zullen belopen, zullen uit de middelen der ziekenfondsverzekering bestreden kunnen worden. De beide wetsontwerpen werden z.h.s. goedgekeurd. Met de volgende schepen kan. naar de centrale directie der P.T.T. meedeelt, zee post worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Argentinië s.s. „Libertad" (17 juni). Australië: s.s. „Strathe- den" (18 Juni, via Engeland (22 juni). Bra zilië: m.s. „Brasil Star" (18 juni). Canada: s.s. „Maasdam" (19 Juni), m.s. „Pr. Joh. Willem Friso" (22 juni). Chill: via New York (19 juni). Indonesië: s.s. „Rotti" (20 Juni). Ned. Antillen m.s. .Artemis" (17 juni). Nw.- Zeeland: via Engeland (22 juni). Suriname: m.s. ..Bonaire" (24 Juni). Brits-Oost-Afrika via Frankrijk (22 juni). Inlichtingen be treffende de verzendingsdata van postpa- ketten geven de postkantoren. Mgr. dr. Jacaues Bruning, archivaris van de H. Congrega tie voor de Oosterse Kerk, wordt 19 juni te Rome zestig jaar. Wij zijn gewend, om een zestigste verjaardag bijzondere luister bij te zetten, maar mgr. Bruning meent, dat dit eigenlijk een overleefde traditie is. In onze tijd, zegt hij, waarin de gemid delde leeftijd van de mens zo sterk verhoogd is, lijkt me een 12e lustrum niet iets om er veel ophef van te maken. Mgr. Bru ning heeft zijn jongste zestig ja ren in drie wel geordende en afgepaste parten doorleefd. Van 0 tot 20 jaar woonde hij in Nederland. Zijn wieg stond in Soest. Op een goede dag werd in hem het ideaal geboren c:n in de missie te gaan arbeiden. Hij ging naar Rome en werd student aan het Pauselijk col lege van de Propaganda Fide. In 1924 werd hij priester ge wijd door de grote missiekardi naal Van Rossum. Toen hij een jaar later doceerde in de godge leerdheid, was het deze kardi naal, die de voorzitter was van het wetenschappelijk „tribu naal" (en die uit de raadkamer der hoogleraren ontsnapte om de eerste te zijn, die kon zeggen: Jacques, mijn felicitaties!). Mgr. Bruning heeft de pauskeuze van Pius XI, zowel als van Pius XII te Rome meegemaakt. Grote indruk maakte op hem de afscheids- audiëntie, die Paus Pius XI aan hem en zijn jaargenoten verleende voor hun vertrek naar de missie. Uit de handen van de H. Vader zelf ont vingen zij het missiekruis. Bruning ging naar het Nabije Oosten. In 1927 werd hij door de Patriarch van Jeruzalem benoemd tot pastoor in Aljoen, een stad. in Jordanië. Voor de jonge missionaris was het een pracht van een parochie. Er was namelijk niets: geen kerk, geen pastorie, geen school. Slechts stonden de velden rijp van de oogst. „De onbegrensde liefde en de vrijgevigheid wij citeren letterlijk mgr. Brunings woorden van de Nederlandse katholieken hebben mij in staat gesteld om in Aljoen een parochiecomplex te bouwen, dat tot heden monumentaal deze missie liefde vertolkt!'. Veertien jaren heeft pastoor Bruning onder de Arabieren gewerkt, het waren, naar zijn getuigenis, de mooiste van zijn leven. In die tijd verschenen van zijn hand artikelen in De Tijd en in De Nieuwe Eeuw over de zeden en het leven in Jordanië, teneinde zijn lezers (en supporters) een beter begrip te geven van zijn missiegebied. Opleiding in Rome en veertien jaar field work de wijzer van de grote klok was gekomen aan de veertig. Toen bereikte een bericht van de Pauselijke Staatssecretarie Jordanië: pastoor Bruning werd naar Rome geroepen om te gaan werken op de Congregatie voor de Oosterse Kerk. In 1937 werd hij tot officiaal aan de „Oriëntale" benoemd. Al is het ongetwijfeld een uitverkiezing en een eer om door zijn werk deel te kun nen nemen aan een der hoogste bestuursorganen van de Kerk, een offer bleef het voor hem om zijn commandopost te velde te moeten opgeven. In 1941 volgde zijn bevordering tot archivaris der Congregatie en korte tijd later moest hij zich voor plechtige llturc sche gebeurtenissen een paarse toog laten maken en voor officieel optreden een met paarse knoopjes en dito omboring. Dr. Bruning werd Geheim Kamerheer van Z. H. Tijdens de oorlog heeft mgr. Bruning vanuit Vaticaanstad de Romeinse correspondentie voor ons blad verzorgd. Deze muis had een staartje: de ervaring, toen in het journalistieke werk opgedaan, leerde hem, dat een voorlichting aan de pers over wat er in en rond het Vaticaan gebeurde, een verstandig iets zou zijn. Zo stichtte hij in 1949 een nieuwsdienst, die met een dagelijks in verschillende talen uitkomend bulletin deskundige inlichtingen verschaft over hetgeen omgaat in de centrale van het kerkelijk bi stuur. Op 19 juni ziet mgr. Bruning dan („zonder veel ophef.'") terug op de 12 lustra en op zijn derde levenspart, de twintig Romeinse iaren. En geven wij de jubilaris gelijk, dat zes kruisjes heden niets bijzonders zijn, dan kunnen wij gevolgelijk niet anders dan de beste wensen uitspreken voor de volgende etappe, die van 1957 tot 1977!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5