De natuur is niet te verbeteren Vliegen blijft een wonder Zal Aziatische griep zich over gehele wereld verspreiden SNELPON De tragische held van Vaderdag De skyline van New York op het eerste gezicht 300 jaar papier lijmt koppensneller Ai M Hongaar ter dood veroordeeld Staatsgreep in Haïti Maandag weer braaf aan de afwas Papiermolen in Openluchtmuseum te Arnhem weer in bedrijf Wat u ook bewondcft: de eindeloze zee Ook King pepermunt is n;et te ver beteren, omdat het bereid is he weld ,natuurProd"et, dat aan King 2 n weldadige eigenschappen geeft. - ^Ppflj ZATERDAG 15 JUNI 1957 PAGINA 9 Stuk propellor boort zich door vliegtuig Wij hadden het welbekende blauwe tasje, dat men als intercontinentaal reiziger van de K.L.M. cadeau krijgt, volgestouwd met boeken, die wij zouden lezen gedurende de reis. Want éven naar Amerika is toch altijd nog vijftien Uur vliegen en zo'n zee van tijd moet je benutten. Het bleek ballast zonder meer: verder dan hooguit een halve pocket zijn wij niet gekomen. Wij ver trokken 's avonds laat van Schiphol en waren de andere morgen half tien in New York, uren ook tn de lucht bestemd om te verslapen en voor het ochtendlijk toilet. Dat halftien 's ochtends is natuur lijk geflatteerd: er is vijf uur tijdsverschil, welke Uren men evengoed in de lucht zit. Het maakt de avond, de nacht, de ochtend, net wat men wil, Zoveel langer. Maar dan blijkt de K.L.M. de beste gastvrouw ter wereld, die met allerlei kortswijl, tleine attenties en niet in de laatste plaats haar rijk voorzien buffet de tijd verdrijft. Het was de eerste officiële vlucht, die wij meemaakten, van de eerste D.C. 7C, een der „Seven Seas" van de K.L.M., ofschoon het er in werkelijkheid tien zullen zijn. De „Seven Seas" vliegen Amsterdam-New York in één ruk, al voorziet de dienstregeling soms nog in een tussenlanding, Shannon of Prest- wick. In elk geval, de eerste vlucht had iets extra feestelijks, zo dit bij de verzorging aan boord nog mogelijk mocht heten. Wanneer wij dus niet sliepen, zaten wij met een glas in de hand of hadden ons tafeltje voor de buik, waarop de ene gang na de ander werd geserveerd, hetzij van ontbijt, lunch of diner. En voor wie zich dan nog mocht vervelen, was er een sweepstake met leuke prijzen, waren er puzzles, afgezien van een keur van kranten en tijdschriften, en telkens weer een kleine verrassing als souvenir aan de vlucht. Voor vergrijp uit 1919 President ruimt geruisloos het veld Actie van Frangaise voor daklozen Bisschop huldigt haar streven, rechtbank roept haar ter verantwoording De snelste VELPON S!rrcr„-°~?ïs BOVEN HET VLAK DES OCEAANS Kort na het vertrek van het Parjjse vliegveld Orly sloeg gisteren een stuk van de propeller van een Constellation van de Amerikaanse luchtvaart maat schappij T.W.A.. Het vernielde de an tenne, boorde zich door een niet-bezet toilet en bleef ten slotte in de staart steken. De piloot zette onmiddeljjk de motor af en keerde op drie motoren naar Orly terug. Zonder ongelukken zette hij zijn toestel aan de grond. De 74 passagiers, van wie niemand enig letsel had opgelopen, hebben met een ander toestel de reis voortgezet. (UP) nieuwe wereld steeds dichterbij: 's avonds in Amsterdam, de andere ochtend in New York. De bacil van de .nieuwe „Aziatische griep" is nu ook tot Europa, Austra lië en waarschijnlijk ook tot Noord-Ame- rika doorgedrongen, maar hij heeft hier nog geen epidemieën veroorzaakt, aldus deelde de wereld-gezondheids-or ganisatie vrijdag mede. „Alle berichten door de W.G.O. ont vangen, leggen er de nadruk op, dat de ziekte door de bacil veroorzaakt een milde vorm heeft. Er zijn maar heel weinig sterfgevallen, door de nieuwe griep veroorzaakt, wetenschappelijk ge constateerd en de meeste daarvan be troffen oudere mensen, die al aan het een of ander leden". Een Australische deskundige op het gebied van virusinfecties, heeft vrijdag te Sydney verklaard te geloven, dat de Aziatische griep zich over de gehele wereld zal verspreiden. Hij had geen verband kunnen vaststellen tussen atoomstraling en veranderingen in de bekende typen van het griep veroorza kende virus. Het hoofd van de bio-chemische afde ling van een proefstation te Rotham- sted in Groot-Brittannië, dr. Pirie, schreef daarentegen in een artikel in het Britse medische blad „Lancet", dat de Aziatische griep het gevolg kan zijn van de straling van radio-actief stof van atoomontploffingen. Volgens hem kan een virus onder invloed van radio activiteit van eigenschappen verande ren. Het hoofd van de dienst voor volks gezondheid te Manilla heeft vrijdag be kendgemaakt, dat er zich in de twee weken voor 8 juni 417 gevallen van long ontsteking hebben voorgedaan, waar van 202 met dodelijke afloop. Aangeno men wordt, dat de grote toeneming van het aantal longontstekingsgevallen een gevolg is van de griepepidemie. Een rechtbank van Boedapest heeft gisteren de 69-jarige Hongaarse boer Mihaly Franczia Kiss ter dood veroor- deed op beschuldiging van het in 1919 vermoorden van communisten en joden tijdens de z.g. „witte terreur", nadat het communistische bewind, onder Be- la Kun, dat korte tijd de macht in han den had gehad, omver was geworpen. Volgens de openbare aanklager was Kiss in die tijd onder-officier en zou hij actief aan de „witte terreur" heb ben deelgenomen. Kiss, die onder een aangenomen naam leefde, was in 1947 bij verstek ter dood veroordeeld. Hij is enkele maanden geleden gearresteerd. Volgens het Hongaarse recht moet in dergelijke gevallen een nieuw proces worden gevoerd. Kiss verklaarde niet schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde. Hij gaf wel toe een vals iden titeitsbewijs te hebben gebruikt en wa pens en ammunitie te hebben verbor gen. Een rechtbank te Boedapest heeft voorts twee Hongaren, Jozsef Nagy en Imre Farkas, tot de doodstraf veroor deeld wegens moord en een „aanslag op het volksdemocratische regime", tij dens de recente opstand. (Reuter) Bij een onbloedige staatsgreep, die zich gisteren in de prille ochtenduren op Haïti heeft voltrokken, heeft een groep van drie militairen president Da niel Fignole afgezet en de macht aan zich getrokken. De legerchefstaf, gene raal Antonio Kebreau, proclameerde de staat van beleg en kondigde aan dat een militaire junta van drie man het land zal regeren tot eerlijke en vrije verkiezingen" gehouden kunnen wor den. In de junta hebben zitting gene raal Kebreau, kolonel Emile Zamor en luitenant-kolonel Adrien Valville. Gene raal Kebreau, de bevelhebber van het leger, heeft kennelijk de leiding van de staatsgreep. De regering-Fignole is de vijfde die sedert december van het vo rig jaar uit het zadel is gestoten. De staat van beleg is afgekondigd, maar het is overal rustig in het land. Morgen, zondag de 16e, is het Va derdag. Bij de viering van Moederdag vergeleken blijft het maar een aar zelende cultus. Lange tijd heeft men gewankeld tussen twee data: één richting voor de zomer, een andere voor de herfst, een zondag in oktober. Maar in het vaderland zelf van Moe der- en Vaderdagen is het beslist: June 16th is Dad's Day and .summer is his season. En dan maakt men er ginds geen half werk van: alle Ame rikaanse pa's staan morgen in het zonnetje. And Grandpa's too!, haast zich de reclame er aan toe te voegen. Pa's en Opa's op de affiche zijn stra lende verschijningen, blakend en blo zend, een hemelse glimlach om de mond, een aureool om het hoofd. En hoogstens een vleugje grijs aan de slapen, dat immers zo pikant heet te zijn. Kinderen en kleinkinderen ver dringen zich om hen heen: A big Hulo for Dad! De vrouwen en moeders zien vertederd toe. Alle zaken, die interes se hebben aan Pa, doen vlijtig mee: „For the favorite man in your family, Dad!" „Remember Dad with his favorite candies!" Ja, waarom zou Dad ook niet eens snoepen. „Give him the happiest millionairelook!" en wel met Buddy Lee's geschenkbon. En koop voor Dad in een échte heren zaak. „Life with father!" Er bestaat in Amerika een grote liefhebberij voor felicitatiekaarten, bij elke mogelijke gelegenheid: geboorte verloving, huwelijk, promotie en na tuurlijk ook Vaderdag. Kaarten die een dochter aan Dad stuurt, of de zoon, dan wel: „to my Husband". Op die kaarten wordt Dad in beeld en tekst pas recht de schertsfiguur, die hij op zo'n dag onmiskenbaar is. Hij is er de held, de ridder, de he-man, de grote favoriet. Maar niet langer dan vier-en-twintig uur. Daarna keert 'hij terug tot zijn status van slaaf en sloof, die elk jaar méér moet verdie nen om in zijn milieu te kunnen mee doen, en die als hij 's avonds thuis komt het plastic schortje voorbinden mag om te koken, af te wassen, stof te zuigen, de kinderen naar bed te brengen, kortom, alle huiselijke bezig heden, waar bij ons onder normale omstandigheden een echtgenoot en vader zich zelden mee inlaat. Nee, de gemiddelde Amerikaanse husband is niet te benijden, een beetje een tragische verschijning, en de meeste vaderdagkaarten laten daar ook geen twijfel aan. Zij steken een beetje de draak met Dad, vandaag met een knipoog gevierd, morgen weer braaf aan de afwas. Dad is prima gedresseerd, de Ame rikaanse vrouwen hebben dat slim bekeken. Zij zijn de bij uitstek ver wende sekse. Als wjj in New York een jongen zagen vrijen, was onwille keurig onze gedachte: sufferd, moet je zo nodig afwassen. Maar ja, is het niet het allerminste, dat men in die 'verzaligde staat ook bij ons bereid is zijn uitverkorene toe te zeggen. Alleen de zakelijke Amerikaanse heeft blijk baar een beter geheugen. Een leven lang wacht de vaat op husband. Why did I kiss that girl? En de Amerikaan se jeugd: zou het beeld van hun als maar kokende, stofzuigende, afwas sende pa niet een beetje vertekend raken? Blijkens de felicitatiekaarten, die zij hem op vaderdag plegen te zenden, misschien toch wel. Wij al thans, zouden ons met zo'n kaart een beetje opgelaten voelen. Nu zijn wij toch al niet de rechte Vaderdag-vierder. Om te beginnen De DC7C, de jongste aanwinst der K. L. M., de serie der „Seven Seas", welke het traject AmsterdamNew York zonder tussenlanding aflegt. Ret is niet meer nodig de DC7C met "?ar wederom grotere snelheid, capa citeit en comfort bij u te introduceren. lag de hele overtocht opvallend bistig in de lucht, geen spoor meer Sn enige trilling in de cabine. Ver geld als zij is'in drie compartimenten, v® men van tijd tot tijd behoorlijk bonen strekken, een hele wandeling Jn voor tot achter. Het is allemaal .vidaag de gewoonste zaak van de Sfeld, maar als men, zoals wij, zijn Jiehtreiservaring terugvoeren mag tot dagen der FVILB, die op 200 meter 'oo» dan blijft het steeds weer met serwöndering, dat men plaats neemt in f?'n hypermodern vliegtuig als de ?C7C. Nog als de dag van gisteren ,®rinnert men zich de houten vlerkjes J'n de FVILB naast zich in de lucht, ?6 raampjes, die nog open konden, i°rwijl men thans door het glas van drukcabine spiedt naar de enorme ^rekking der vleugels, de motoren ïweds verder van de romp, en de ipnkere delen in de vleugelhuid, die Ji't titanium bestaan, berekend op de «footste hitte. Wij behoren tot de generatie, die hog in haar prille jeugd Olieslagers heeft zien vliegen en Canteloup, zich hit de eerste oorlog de Taube heugt, van de Elta de Handley Page en Caproni-driedekker. En later was het Ons gegeven van dichtbij de evolutie te volgen van het luchtverkeer. Daar om is elk nieuw vliegtuig, de altijd grotere hoogte, de steeds sneller Overbrugde afstand voör ons een tvonder gebleven, dat wij bewust on dergaan. Daarom ook komt er wei- hig van lezen aan boord, blijft onze befste bezigheid om uit te kijken: haar de wereld, die zo klein is ge worden, naar de strekking der vleu gels in de oneindigheid, het zonlicht ih de wenteling der propellors en de voortglijdende schaduw over beneden het wolkendek. Wij houden van de stem der motoren, al dringt die steeds zwakker door in de cabine, en van elke, ook de lichtste beweging van het vliegtuig, het steigeren voor al, van ingehouden kracht éven voor de start. En als het donker wordt is de blauwe vlam aan de uitlaat der motoren als een fanaal- in de nacht, beangstigend, maar veel meer geheimzinnig. Zo is de oversteek van de Atlantic, ofschoon allang de gewoonste zaak, voor ons een belevenis geweest. Wij ontwaakten in de oneindigheid van wa ter en lucht, zagen diep onder ons de blauwe rimpeling van de Atlantische zeegang. Er dreven pluizige Cirrus wolken, maar verder was er niets. René de Clerq kon voor dit moment hebben gedicht: „Boven het vlak des Oceaans, boven ruimte, boven tijd....", stof genoeg tot meditatie als niet reeds de steward ons ontbijt serveerde: Breakfast in flight volgens het menu, met ham en eieren, vlees, haas, mar melade en fruit. En de ochtendlijke thee, een gouden damp onder onze heus, die een ogenblik de Oceaan ver geten deed. De Oceaan bleef leeg, be houdens een enkele ijsberg, de lucht bleef leeg, slechts bijwijlen een wolken pakket, geen schip, geen vliegtuig, al leen maar die onafzienbare verlaten heid. Onze gastheer op de vlucht, Rein J. Vogels, director public relations van de K.L.M., trok onmiddellijk de les: de wereld was nog lang niet „on the move", het grote verkeer stond pas in zijn kinderschoenen. Wij in onze DC7C waren, niet minder dan Lind bergh, nog altijd pioniers. En dan rea liseert men zich inderdaad, dat die pro pellors daarbuiten eigenlijk maar pri mitief zijn, helemaal van het begin, dat straks de raket volkomen zal bre ken met afstand en tud, men vandaag vertrekt om, westwaarts gaande, giste ren aan te komen. De eerste ontmoeting met Amerika is de lagunenkust van Nantucket, en dan spiedt men omlaag naar het ge zicht van de nieuwe wereld, dat, naarmate men New York nadert, de trekken vertoont, die men verwach ten mocht: telkens weer de krake lingen der circuits, enorme com plexen precies eendere buitenhuisjes, de zandgele bunkers van de golf links. Tot het vliegtuig daalt en ge hoorzaam op koers gaat liggen. Idle- wild, vlak aan zee, is bereikt. Als de DC7C de grond raakt en einde loos voorttaxiet, kijkt men de bodem aan: kaal met spichtig, dor gras. Mannen met baseball-petjes rijden de staatsietrap voor. En als eerste ziet men een Nederlands collega, die men van vroeger kent en die ons verwel komt. Hij draagt een strooien hoedje van onbekende snit, een mal hoedje, vinden wij, die uit Nederland komen. De collega, lichtelijk onthutst, verde digt zijn hoedje. Tenslotte woont hij in Amerika, zegt hij, en waarom zou hij dus geen Amerikaans hoedje dra gen. Wij blijven het een gek hoedje vinden, ons niet bewust, dat wij nog geen week later ernstig zouden over wegen zo'n hoedje te gaan dragen en mee naar huis te nemen. Het zou onbillijk zijn de grootscheep se chaos, die Idlewild vertoont, te gaan hekelen, want er is op korte afstand een geheel nieuw station in aanbouw, dat er indrukwekkend uitziet. Bij het vertrek naar de stad passeren wij op het terrein een klein, smaakvol ge bouw, dat een Madonnabeeld aan een der gevels vertoont: het blijkt de eer ste luchtvaartkapel te zijn, die wij ooit hebben ontmoet: Our Lady of the Skies. En dan zijn het de auto's, het verkeer, die alle aandacht vragen: uitgestrekte parkeerterreinen rondom het vliegveld, brede toegangswegen en auto's, auto's, auto's. Zij hebben overwegend sepia- tinten, lichte, zonnige kleuren, zij lijken allemaal nieuw. De weg naar de stad voert door buitenwijken met villa'tjes, allemaal eender met uitgebouwd por tiek. En plompe woonkazernes van rode baksteen, monotoon met rijen kleine vensters en grote brandtrappen langs de gevel. De eerste sensatie vor men de kerkhoven, van een onvoorstel bare uitgestrektheid, paden en wegen er doorheen berijdbaar voor auto's. De zerken liggen niet, maar staan alle overeind, een armée in slagorde .Enke le gedeelten vertonen slechts de gol vende grasgrond, maar aan potten of boeketten bloemen, her en der in de bodem, herkent men de graven. En eindelijk verbaast men zich hevig: voor ee'1, tunnel, in de weg van het vlieg veld naar de stad, moet tol worden be taald Tenslotte het grote ogenblik: de skyline van Manhattan komt in zicht. Opeens zien wij haar, recht voor ons uit, maar nog heel in de verte. Dat is het dus, zeggen wij tot onszelf, en wij kijken op ons horloge als voor een historisch moment. Maar tege lijk betrappen wij onszelf dat het ons niets doet. Wij weten nog van de schok, die het moment ons gaf, dat wij voor het eerst, in een der straten van Athene, de Acropolis zagen, in het verschiet. Een gevoel van teleur stelling bekruipt ons: wij tuimelen uit de wolkenkrabber van onze ge spannen verwachting. Maar wij zijn nog niet op de plaats zelf. De ont moeting met New York, met Manhat tan, begint pas. Advertentie Mevrouw Christine Brisset, die giste ren in de Franse stad Angers voor <"0 veertigste maal terecht heeft gestaan, omdat zij daklozen met of zonder toe stemming van de eigenaars in leeg staande huizen heeft geholpen, heeft van mgr. Chappoulie, bisschop van Angers, een schrijven ontvangen, waar in hij hulde brengt aan haar streven. „Het is de schuld van onszelf en ons egoïsme en onze zorgeloosheid, dat er thans mensen zonder dak boven hun hoofd moeten leven, aldus de bisschop. In deze strijd tegen het egoïsme heeft de christen een eerste-rangsrol te ver vullen. Het is te begrijpen dat de rech ters in deze voor een zeer zware en moeilijke beslissing staan." In deze dagen herdenkt de papier fabriek „De Hoop" te Eerbeek op de Veluwe haar 300-jarig bestaan. Dit zeldzame jubileum is door de directie van „De Hoop" aangegrepen om het ambachtelijke papiermaken te doen herleven voor haar relaties en deze tevens een blik te gunnen in de keuken van een modern geoutilleerde papier fabriek. „De Hoop" heeft daartoe haar af nemers o.a. uitgenodigd voor excur sies naar het Openluchtmuseum te Arnhem, waar de na een nauwgezette reconstructie opgestelde oude papier- Advertentle molen in bedrijf zal zijn. Een groep van het 400 man sterke personeel van „De Hoop" zal, gesto ken in 17e eeuwse kledij, deze zomer op gezette tijden de papierfabrikage in haar oorspronkelijke vorm in het Openluchtmuseum laten zien. Op het sein van een hoorn zal er beweging komen in de oude papiermolen. Man nen met kuitbroeken, wambuizen, rode of groene kousen en met haren tot op hun schouders groepen op dit hoornsignaal samen in het hart van de papiermolen, waar de pers staat opgesteld. Want het op gang brengen van de pers moet met vereende krachtsinspanning geschieden om het grootste deel van het water uit het juist geschepte papier te halen. In hun kleurige kledij zijn er mannen, die de lompen in kleine stukjes hak ken en snijden, terwijl anderen papier scheppen of de vellen papier op dt zolder te drogen hangen. De dag na Vaderdag in Amerika vinden wjj, dat men er als vader in biologisch opzicht eigenlijk maar zo'n beetje bijhangt. Veel meer zien wjj onze kinderen als jongere broertjes en zusjes, wijzelf de oudste en las tigste zoon van onze wederhelft, hoog stens geroepen om af en toe als orde bewaarder op te treden. Als wjj dan op zo'n dag als morgen met de neus op het vaderschap worden gedrukt, voelen wjj ons lichteljjk onwennig en heel onserleus. Onze eigen vader, vroeger, dat was een echte vader, met hoge boord, een snor als keizer Frans Joseph, met wjjsheid en gezag. Aan hem was Vaderdag besteed geweest. Als wjj echter op dit huiselijk hoogtjj in de spiegel kijken, kunnen wjj alleen maar lachen. Een schertsfiguur, nipt minder dan onze Amerikaanse lotgenoten, ook al behoeven wjj dan echt nooit af te was sen. Het zijn de Chinezen geweest, die ruim honderd jaren na Chr. de kunst van het papiermaken uitvonden en het bestonden het oude procédé zes honderd jaar geheim te houden. Na diverse omzwervingen over de toen bewoonde wereld werd het procédé der Chinezen in het begin van de 15e eeuw ook in ons land bekend. Het eerste papier moet in ons land in die tijd gemaakt zijn in een molen te Gennep. Het duurde vele jaren voor dat deze papierindustrie zich uit breidde. In het laatst van de 16e eeuw kwam hierin vrjj plotseling verande ring. Onze verbindingen met het zui den werden toen bedreigd door de val van Antwerpen. De toevoer van papier scheen te zullen worden afgesneden. Om een papiertekort te voorkomen moest Nederland zelf papier gaan ma ken. De eerste papiermolens verrezen omstreeks 1580 in steden als Dordrecht en Alkmaar. De eerste windmolens ir» Dordrecht en Alkmaar moeten in 1588 gesticht zijn. Het was Johan Schoonman, die in 1657 in Eerbeek een papiermolen stichtte. Het geslacht Schoonman, dat een eeuw lang een belangrijke rol speelde in de geschiedenis van deze papiermolen, was gedurende de 30- jarige godsdienstoorlog (1618-1648) uit Duitsland gevlucht. In 1696 bezat Schoonman reeds twee molens. Om trent het midden van de 19e eeuw wordt er gemechaniseerd. Uit de in 1657 opgerichte molen is tenslotte het moderne bedrijf van „De Hoop" ge groeid. In de loop der eeuwen is tenslotte niet alleen de wjjze van papiermaken gewijzigd, maar ook de grondstof is anders. Lompen worden bijvoorbeeld nog gebruikt voor de vervaardiging van tekenpapier. Overigens ontstaat het papier uit cellulose enoud pa pier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9