Uitzonderlijk, soms benauwend^ Zomerweer lokt vele duizenden naar de stranden Prinses Beatrix neemt De Groene Draeck" in gebruik Feest van water en zon, van boten en vlaggen en van juichende mensen Wervelstorm raast over enige dorpen in de Po-vlakte Zes mensen verdronken bij baden en zwemmen Man na twist met zijn broer overleden Doden op de Zandvoort150-175.000 personen; 25.000 auto's Het weer Overstromingen in het Alpengebied Fleurige vloot- schouw Tussen perron en trein bekneld geraakt Voetbalslag irt Parijs tweka lastex badkleding TERWIJL EUROPA ZONNEBAADDE Hartverlamming waar schijnlijk de oorzaak Het was te voorzien, dat het zondag druk aan de Hol landse stranden zou worden. Vandaar, dat velen er vroeg op uitgetrokken zijn om vóór de grote drukte begon van zee en strand te genieten. Het aantal vroege mensen was echter Zo groot, dat er eigenlijk geen sprake is geweest van een minder drukke periode. Het is moeilijk een schatting te maken van de aantallen bezoekers aan de stranden, maar men is het er over eens, dat het uitzonderlijk, eigenlijk be nauwd vol is geweest. Zowel in Scheveningen, Zandvoort, Kijkduin, Katwijk als Hoek van Holland was er na tien uur gistermorgen met goed fatsoen geen plaatsje meer te vinden in het zand. De wegen naar zee zijn de hele dag door vol geweest met de stromen fietsers en bromfietsers, die verkoe ling in het zilte nat wilden zoeken. De Scheveningse boule vard was één wriemelende mensenmenigte. Buiten het dagiesbezoek was dit weekeinde ook voor de hotels aan zee drukker dan normaal op een mooie zomerse dag. Drukte in de Kennemer- duinen leè MORRIS 'êeforeyof/ÓM// Aanhoudend warm DODELIJK ONGEVAL HOOGOVENS Nog bijtijds gered maandag 17 juni 1957 81ste JAARGANG No. 29632 SSfïSifc«& .4 Naar schatting 150.000-175.000 personen hebben gisteren alleen al in Zandvoort het strand bezocht. Vanaf gistermorgen zeven uur heeft enkele uren lang een vrijwel onafgebroken file auto's, fietsers en brommers de Weg van Amsterdam naar Zandvoort bezet, hetgeen in Haarlem leidde tot ontwrichting van het stadsbusverkeer. De spoorwegen en de N.Z.H. hadden extra materieel in dienst gesteld en de N.Z.H. had zelfs vrijwel alle be schikbare materieel ingelegd. Wanneer men de stroom bezoekers uit Am sterdam per bus naar Zandvoort had moeten brengen, zo deelde men ons Van de zijde der N.Z.H. mede, dan zou dat niet gelukt zijn. Vanaf 1 septem ber wordt de tram echter onverbiddelijk door bussen vervangen. In Haar- lem moest de verkeersstroom door de stad worden geleid, omdat de Zand- Voortse laan in Heemstede niet gebruikt kon worden wegens het spoorweg- Viaduct dat daar in aanbouw is. In de ochtenduren bleven de straten in Haarlem en de wegen naar zee in Bloemendaal eivol, zodat het verkeer bauwelijks enige snelheid kon halen. .Om half negen was het bezoek in psndvoort al zo groot dat de Zuid Bou- if,vard als parkeergelegenheid moest Worden afgesloten. Enige uren later rt h°°ik iin het noordelijk gedeelte van ve Dadplants geen parkeergelegenheid •heer voorhanden. Op andere drukke dagen wordt de Zuid Boulevard pas te gen half twaalf afgesloten. Men schat dat er gisteren ongeveer 25.000 auto's Geparkeerd hebben gestaan in Zand voort. Om tien uur was het al niet bi eer mogelijk om strandstoelen te hu- ben. In verband met de gevaarlijke °°stenwind had de politie de rode bal Gehesen. Men mocht dus niet met gum- biikussens en dergelijk speeltuig te wa ter gaan, omdat het gevaar voor afdrij ven te groot was. Ook het zwemmen m zee werd daardoor in de hand gehou den. Een ander record was dat er niet blinder dan vierhonderd kinderen zoek baakten. Via de politie-kinderbewaar- Maatsen konden ze later aan hun ouders Worden teruggegeven. Het zeewater Was achttien graden, zodat de zwem- 'iefhebbers volop aan hun trekken zijn kekomen. Voordelig voor de badplaats Was dat er gistermiddag laag water Jv®s, zodat men over een breed strand kon beschikken. Anders had men zeker Jjiet de vele tienduizenden een plaats kunnen bieden. In Zandvoort was het hog nooit tevoren zo druk geweest. Hoor het prachtig constante weer be hoefde niet iedereeen zoals anders om Vijf uur plotseling op te stappen. De kfvoer van de talloze bezoekers verliep {jnn ook veel geleidelijker. De verbin dingswegen naar Zandvoort hebben Wiorme massa's verkeer te verwerken Gehad en de politie van heel Zuid-Ken- hemerland is dan ook de hele dag in ?ctie geweest. Alleen in Heemstede was b?t rustig, omdat de Zandvoortselaan biet te gebruiken was. Via politie-ml- Crofoonwagens werd de uit Zandvoort Vertrekkende automobilisten aangeraden JJ'et de Zandvoortselaan te nemen maar de Zeeweg in Bloemendaal of de weg via Vogelenzang. .Alleen in Haarlem-noord heeft zich Gisteravond een ernstig ongeval voor gedaan. Een 84-jarige man stak de "Üksstraatweg over zonder voldoende °P het verkeer te letten. Hij werd aan gereden door een motor en moest met Zeer ernstige verwondingen naar het Ziekenhuis worden gebracht. De duo- Passagiere van de motorrijder moest eveneens naar het ziekenhuis. Vele honderden hebben dit weekein de aan het strand of in de duinen ge kampeerd. Tn het Nationale Park de wennemer Duinen hebben duizend va kantiegangers hun tenten opgeslagen. *n verband met de politieverordening Van Bloemendaal, die geen groter aan bal kampeerders toestaat dan duizend, bhoesten 1600 kampeerders worden af- Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanhoudend warm met plaatselijk °nweer, in hoofdzaak in de zuidelijke helft van het land. Overwegend Tnatige wind uit oostelijke richtingen. zon: 4.21-21.05. Maan: 23.54-10.49. gewezen. Dezen vonden hun toevlucht op het Bloemendaalse strand of op de kampeerterreinen van de gemeente Zandvoort, die dit weekeinde weer tjok vol waren. Het opvangcentrum In het Kermemer Sportpark in Zandvoort herbergde eveneens enige honderden kampeerders. Vele Duitsers, voor wie Zandvoort nog altijd de zomerattractie bij uitstek schijnt te zijn, zijn in Zand voort gebleven. Vandaag vieren zn de „Tag der Deutschen Vereinigung", de vierde verjaardag van de opstand in Oost-Berlijn, en hebben derhalve vrijaf. De pensions in Zandvoort waren gister avond dan ook volledig bezet en men moest beginnen de vele bezoekers bij particulieren onder te brengen. Onge veer 16.000 personen hebben gisteren het Nationale Park de Kennemer Duinen bezocht. De reddingsbrigade op het Bloemen daalse strand behandelde zondag 300 ge vallen van kwallenbeten. Een tiental personen moest naar het marinehospi- taal te Overveen worden overgebracht.. Vijftig maal moest E.H.B.O.-hulp wor den verleend. Velen hebben het wijzer gevonden de ze warme zondag thuis te blijven, waar ook druk met water is gespetterd. De druk op de waterleiding was dan ook vrij laag. De hitte van zondag was zo boven normaal, dat het A.N.P.-telexnet af en toe moest worden stilgezet, omdat de telexapparaten heet liepen. Geen plekje strand was er gisteren vrij langs Nederlands zeekust. Naar Zandvoort „al aan de zee" trokken tienduizenden uit Haarlem en Amsterdam. Terwijl het grootste deel van Euro pa gisteren onder een stralende zon heeft gelegen, zijn in sommige delen van Italië, Frankrijk, Zwitserland en Tirol vele mensen om het leven ge komen tengevolge van natuurrampen. Een wervelstorm heeft gisteren enige dorpen in het gebied van Legnano, eni ge kilometers van Pavia, in de Povlak- te, geteisterd. Minstens vijf mensen kwamen hierbij om het leven. Ruim tachtig personen werden gewond. Tien tallen huizen werden vernield of be schadigd. Het hevigste werd Valle Del- lo Scuro Passo getroffen, waarbij vijf personen werden gedood. De andere getroffen dorpen Pavese en Castana hebben geen overledenen te betreuren. In Pavese werden een dak en een deel van de toren van de kerk weggerukt, kort nadat de H. Mis was afgelopen. In de afgelopen drie dagen zijn door overstromingen in het Alpengebied van Noord-Italië, Oost-Frankrijk, Zwitser land en Tirol minstens twintig perso nen om het leven gekomen. Het Itali aanse demissionaire kabinet heeft een speciale vergadering belegd voor het opstellen van een plan tot hulpverle ning aan de getroffen gebieden. De schade in Noord-Italië bedraagt miljoenen, en duizenden mensen zijn dakloos. De regering en ook het Va- ticaan hebben hulpkolonnes naar de ge troffen gebieden gezonden zodra het nieuws van de watersnood Rome (Van een verslaggever) De bol-geronde romp in onnavolg bare gang over de verblindende water spiegel, de witte zeilen als vanen om hoog geheven naar de blauwe hemel en de koninklijke standaard strak wap perend in top, zo voer De Groene Draeck zaterdagmiddag de wijdte van het IJs- selmeer op. Honderden jachten, reek sen ongedurige zeilboten van allerlei klassen en soorten, en alle gepavoiseerd als woeien er zwermen confetti-snip pers over een kilometers lange baan, lagen voor de haven van Muiden voor anker in een onafzienbare rij. Door deze erehaag voer De Groene Draeck, met een alsmaar lachende prinses Bea trix uitbundig zwaaiend achterin. In het zog kwam het koninklijk jacht de Piet Hein, met prins Bernhard in hemds mouwen filmend op de voorplecht, een zomers geklede koningin Juliana en even luchtig geklede prinsessen, onver moeibaar rennend van stuur- naar bak boord, van voor naar achteren. Alleen prinses Marijke was er niet bij: thuis met een licht griepje. Het gefluit en vrolijk gebrul van scheepshoorns, luid ruchtig geroep van zeilers klonken als een jubel over het water. „Ga zeilen," had prins Bernhard door een scheepstoeter naar zijn oudste dochter geroepen. Op motorkracht en met een kale mast immers was De Groene Draeck de Muidense haven uit gevaren. De blanke zeilen werden ge- De „Biet Hein" en „De Groene Draeck" tijdens de vlootschouw- hesen. Aan de wallekant en op de pier verdrongen zich ontelbare toeschou wers. De prins greep wederom naar de megafoon om van de Piet Hein iets naar prinses Beatrix te roepen. De prin ses riep jolig iets terug. Maar ineens verstond ze niet meer wat haar vader antwoordde. Ze zette haar scheepstoe ter, éém van enorme afmetingen, aan haar oor. De prins, ai even vrolijk als zijn dochter en allen aan en op het water, draaide zijn megafoon om en, met zjjn gezicht verborgen in de grote koker, riep h(j iets wat hjj misschien zelf niet eens verstond. Prinses Beatrix op De Groene Draeck en de opvaren den op de Piet Hein kregen van hun lachen kramp in de maag. Ze moesten zich even vasthouden om bjj te komen. Het begon zaterdagmiddag in Mui den al feestelijk, maar officieel. Er werden toespraken gehouden. ,,Het schip is een droom," zei prinses Bea trix, die De Groene Draeck voor haar achttiende verjaardag ten ge schenke kreeg van het Nederlandse volk. Een vlootschouw zou deze mid dag, dat zij haar Lemsteraak in ont vangst zou nemen, gehouden worden. ,,Ik voel me nu verbonden met va rend Nederland. Ik ben er van over tuigd dat ik mijn hele leven zal ge nieten van dit grootse geschenk." Wie mocht denken dat deze woorden slechts uit vriendelijke beleefdheid werden geuit, kreeg wel andere ge dachten als hij de prinses met nauwe lijks bedwongen ongeduld het moment zag afwachten dat zij aan boord van haar schip zou gaan. Vol ongeduld waren ook de watersportliefhebbers die met hun veel schitterende scheepjes voor de haven hun plaats hadden opgezocht om De Groene Draeck te begroeten. Maar eerst moesten op het terras voor het club huis bij de jachthaven de glazen met champagne geledigd worden. De voorzitter van het comité Varend Nederland, de heer Ernst Crone, no digde eindelijk, za zij gedacht heb ben de prinses uit aan boord te gaan. Enkele anderen volgden. Op de Piet Hein begaven zich de koningin en de prins, de prinsessen Irene en Margriet en een aantal leden van de hofhouding. Op enkele tientallen meters afstand van de schoon-gelijnde Groene Draeck volg den het vorstelijke jacht Piet Hein en drie particuliere motorjachten. En daar ging het de lange rij van pleziervaar tuigen langs, alle even feestelijk en alle hun saluut brengend. De prins trok schielijk zijn colbertje uit om het on gelooflijke schouwspel, het feest van water en zon, van boten en vlaggen en van juichende mensen, te filmen. Lang zaam voer de stoet buitengaats. Ieder een toonde zijn plezier. Prinses Bea trix, een wit-gekleed, zonnig lachend en wuivend figuurtje in de achterbak van haar nieuwe schip. Prins Bernhard, de koningin en de prinsessen ala net zo zomers en fleurig op het dek van de Piet Hein. Plotseling ging op De Groene Draeck een blauw-witte vlag omhoog. Een schot klonk over het zilverige water. Alle geschikte jachten lichtten het anker en zochten de kieilinie van de twee ko ninklijke vaartuigen, nadat ze eerst hun pavoiseervlaggetjes streken. Honderden schepen in een rij trokken tegen een strakke horizon in noord-westelijke rich ting: een vlootschouw om nimmer te vergeten. Twee kanonschoten en een ro de en een gele vlag op De Groene Draeck waren voor de volgers het sein: „ik dank voor uw groet, ieder kieze zijn eigen koers." Na een reparatie aan een automati sche schakelaar in de schakelruimte van salpeterzuurfabriek I van de Me- kog is de storingmonteur P. J. F. Schoots in aanraking gekomen met onder spanning staande delen. Tenge volge daarvan is hij ter plaatse over leden. Het H. Oliesel is hem ter plaatse toegediend. Hij was 37 jaar oud, gehuwd en vader van vier kinderen. Prinses Beatrix overgelukkig op tiet dek van „De Groene Draeck". De hitte van zondag heeft een groot aantal mensen verlokt te water te gaan, die misschien beter op het droge had den kunnen blijven of beter ergens an ders te water hadden kunnen gaan. Bij het zwemmen in de omgeving van het strand bij het Maas en Waalkanaal te Nijmegen is de 31-jarige G. Th. D. uit Nijmegen in de diepte verdwenen. Zijn stoffelijk overschot is nog niet ge vonden. D. was met vrouw en kinderen aan het strand. Tijdens het zwemmen in het Amster dam Rijnkanaal te Utrecht is de 24-ja- rige F. A. van Oostrom uit de Meern verdronken. Tot het invallen van de dr'sternis heeft de politie gedregd, doch men slaagde er niet in het stoffelijk overschot te bergen. Het tienjarig jongetje J. P. van Does- schoten uit Rotterdam, dat niet zwem men kon en in het z.g. kinderbadje aan de Kralingse plas was gegaan, had zich even buiten de omrastering ge waagd. Onopgemerkt moet hij zijn ver dronken. Zijn stoffelijk overschot werd drijvend aangetroffen. In de zwemschool Oost te Amsterdam is zondag de 5-jarige D. Neuteboom on gemerkt in het diepe deel van het bad terecht gekomen en verdronken. Op het noorderstrand bij Scheveningen is een tot nu toe niet geïdentificeerde man verdronken. Ook zaterdag heeft zich een verdrin- kingsgeval voorgedaan. De 16-jarige Roedi Kluin uit Utrecht is tijdens het zwemmen in het Amsterdam-Rijnka naal verdronken. De jóngen die de zwemkunst niet geheel meester was, begaf zich ondanks waarschuwingen van zijn broertje te ver van de walkant en wilde zich vastgrijpen aan een voor bij varende boot. Hij slaagde hierin niet en werd meegezogen in het kielzog. Een vriendje greep de jongen nog vast, doch slaagde er niet in hem te redden. De Haagse reddingsbrigade is zondag enige malen in actie geweest. De post Kw-rtellaan redde de 10-jarige Jacob Hoekstra en Harry Camoenie, beiden uit Den Haag. Zij waren door de neer stroom nabij een golfbreker naar diep water gezogen. Ook de leden van de ploeg aan de De Savornin Lohmanlaan moesten in actie komen. Het eerst voor de 6-jarige Roy Keijzinger uit Den Haag, die in de on middellijke nabijheid van een golfbre ker door de stroom werd gegrepen. Het 11-jarige Hagenaartje Georg- Louis Sassoom wilde van golfbreker 31 een bal grijpen. Hp geraakte daarbij te water en werd door een visser boven water gehouden, tot de brigadeleden ter plaatse waren. bereikte. Verscheidene steden en dor pen zijn van de buitenwereld afgesne den. Bruggen, hoofdwegen, spoorlijnen fabrieken, akkers en huizen zijn door het water weggespoeld. In Sant' Anto nio hebben de dorpelingen van wrak hout en bootjes bruggen gebouwd waar mee zü over de ondergelopen straten elkanders huizen kunnen bereiken. In de Turkse provincie Sivas heb ben 12 personen het leven verloren bij door zware regenval veroorzaakte o- verstromingen. Ook honderden stuks vee verdronken, terwijl meer dan 120 huizen werden vernield. In het gebied van St. Louis, in de Amerikaanse staat Missouri zijn door overstromingen ten gevolge van wolkbreugen tenminste 17 personen gedood. Het peil van het wa ter begint in alle overstromingsgebie den zowel de Europese als de Ame rikaanse langzaam te dalen. De 35-jarige ambtenaar L.M. van L, wonende in de Rozenstraat te 's-Gra- venhage. is zaterdagmiddag in zijn wo ning overleden na een heftige twist en een handgemeen met zijn broer. De politie stelt een onderzoek in naar de doodsoorzaak. Voorlopige wordt aange nomen dat een hartverlamming de oor zaak van het overlijden is geweest. Omstreeks kwam voor vijf hoorde een achterbuurman gegil in het pand Rozenstraat 61. Dit gegil was van de echtgenote van de 36-jarige ambte naar P. J. van L. De buurman waar schuwde ogenblikkelijk de politie. Toen deze de woning betrad trof zij P. J. van L. op de grond zittend aan met op zijn knieën het stoffelijk over schot van zijn broer L.M. van L. Deze broer woonde bij het echtpaar in. De verhouding tussen de broers was, zo deelde de politie na onderzoek mee, al geruime tijd niet goed. Zaterdagmid dag ontstond om een futiliteit een woor denwisseling, die ontaardde in een ru zie en later in een handgemeen. Tij dens dit handgemeen zakte L. M. van L. opeens in elkaar en overleed hij. Aanvankelijk rees het vermoeden, dat P. J. van L. zijn broer had ver moord, doch op het stoffelijk overschot werden geen slag. of steekwonden aan getroffen. Vandaar dat men aanneemt, dat de opwinding te veel is geweest voor L. M. van L. De politie heeft daarom vooralsnog geen aanleiding, P. J. van L., die vol komen overstuur was, in arres te stel len. Het stoffelijk overschot is in be slag genomen en de politie-arts, dr. Bakker, zal de lijkschouwing verrich ten. Pas als deze is verricht zal men met zekerheid kunnen worden gezegd wat de doodsoorzaak is geweest. Waarschijnlijk doordat hij uitgleed van de treeplank, toen hij zaterdag middag te Uitgeest in de reeds rijdende trein van 14.23 uur wilde stappen, is de 61-jarige hoofdconducteur Bos uit Amersfoort tussen trein en perron te recht gekomen. Passagiers trokken aan de noodrem, waardoor de trein tot stil stand werd gebracht. Het slachtoffer werd zeer zwaar gewond onder de trein vandaan gehaald en overleed enkele ogenblikken later. Het stoffelijk over schot is naar het r.-k. verpleeghuis te Uitgeest overgebracht. De heer Bos was gehuwd. Het verkeer in de richting Amster dam ondervond door dit ongeval grote vertraging, doordat het treinstel uit elkaar moest worden gehaald om de verongelukte te bevrijden. Zate: "agnacht is te - erdam de 48-jarige M. C. Verhagen door een auto aangereden. Op weg naar het Zuider- ziekenhis is hij overleden. De 76-jarige heer P. D. uit Vorden is zaterdagavond toen hij per fiets de rijksweg Vorden-Zutphen overstak in aanrijding gekomen met een personen auto. De heer D. liep ernstige hoofd wonden op en brak enige ledematen. Hij is naar een ziekenhuis te Zutphen vervoerd waar hij is overleden. In de wedstrijd tegen Real Madrid, gespeeld in de finale van het jubi- leumtoernooi van de Racing Club de Paris, ontketenden de spelers van de Braziliaanse club Vasco de Gama stormen van applaus door hun buitenge wone virtuositeit in de balbehandeling en door de staaltjes van acrobatiek, welke zij ten beste gaven. De demonstratie werd echter ontsierd door hun onoirbare wijze van tackelen en door allerlei andere overtredingen. De te genstanders, Real Madrid, vermeden botsingen :-.oveel mogelijk, maar toen in de tweede helft een Braziliaanse kanthalf de Spanjaard Mateos met een kopstoot velde, terwijl de bal zich voor het andere doel be- ond, ontstond er een algemene vechtpartij, die zich over het hele veld verplaatste. Vijftig agente.i renden achter de spelers aan om de orde te herstellen. Na tien minuten waren de gemoederen wat gekalmeerd en werd het spel hervat, totdat Mateos een trap tegen zijn benen kreeg en naar de kleedkamer strompelde. Een vervanger kwam in het veld, maar daar waren de Bra zilianen het niet mee eens. Ze begonnen een discussie met de scheidsrechter, die hrt spel weer vijf minuten ophield onder protest vade toeschouwers, die hun geld terug eisten.Vasco de Gama zegevierde met i3. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden; Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 'directie: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.3fl uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1