SPORTNIEUWS Katholiek Overveen neemt afscheid van pastoor J. Th. van Galen Indonesisch kabinet keurt Soekamo s plan goed DE EERSTE STEEN DER NIEUWE ST.-LUCIA-U.L.O.-SCHOOL Elektronisch orgel In Nieuwe Kerk Hartelijk vaarwel van talloze parochianen Drie neomisten in Haarlem In parochies H. H. Elisabeth en BarbaraSt.-Bavo en H. Liduina Zes middelbare scholieren in arrest Nationale Raad komt er NAAIMACHINES MAANDAG 11 JUNI 1957 PAGINA S HOUTVAARTBRUG AFGESLOTEN Films Burgerlijke Stand Haarlem Volledige parochianen Afscheidswoord Slotbijeenkomst K.A.V. West Kathedraal St.-Liduina Grammofoonplaten en benzine gestolen CONTAGTAVOND „SINT-LIDWINA" „Kunst zij ons Doel" Gemeente wil grond kopen van „St.-Joseph" Voor woningbouw van St.'Benedictus Nieuw wijkgebouw voor „Het Witte Kruis" Geldlening voor financiering woningbouw Lager- en kleuter onderwijs in 1956 WATERPOLO Het Witte Paard HOOFD GENEES KUNDIG SCHOOL TOEZICHT Aanwinsten r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek Waterstanden HEEMSTEDE SCHAAKCLUB „HET OUDE SLOT" Tiende zomertoernooi begonnen Ledenvergadering Heemsteedse Kunstkring Burgerlijke Stand ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 „Noord-Holland" pikt coaster op Beurs van Amsterdam Uitbreidingsplannen ter inzage Zoals zaterdag reeds bericht, is die dag 's morgens de eerste steen ge legd van de in aanbouw zijnde r.-k. meisjes-ulo aan de Planetenlaan, welke dit jaar nog de meisjes-ulo „St. Lucia" aan de Kloosterstraat zal vervangen. Onder de vaardige regie van de heer W. Pols verliep de plechtigheid bij stra lend weer. Onder de belangstellenden bevonden zich de moeder-overste, te vens representante van de St.-Lucia- stichting, en de heer Knoop van de afdeling onderwijs ten stadhuize. Na een inleidend woord van de heer Pols zette pastoor A. van Eeden, op Zaterdagmiddag gaf de bekende or ganist Piet van Egmond in de Nieuwe Kerk van de Nederlands Hervormde gemeente een proefbespe- ling op het polychord orgel. Dit elektro nische orgel zal dienen ter tijdelijke vervanging van het zich thans in deplo rabele toestand bevindende, meer dan vierhonderd jaar oude orgel. Om deze redenen kan ik genoegen nemen met de aanschaf van een elektronisch orgel, temeer daar in de toekomst dit instru ment in dezelfde omstandigheden ge bruikt kan worden in de Noorder- of Oosterkerk, waarvan de orgels even eens in slechte staat verkeren. Het ligt wel in de bedoeling dat het orgel in de Nieuwe Kerk gerestaureerd zal worden, maar gezien de grote kosten hiervan, zal men zich gedurende onbepaalde tijd moeten behelpen met het polychord. Alleen al het fraaie front, waarachter nu de luidsprekers van het elektrische orgel schuilgingen, wettigt deze kostba re restauratie. Bovendien is het orgel uit de nieuwe kerk het oudste orgel van Haarlem, een feit waaraan toch niet achteloos voorbij kan worden ge lopen. Overigens heeft Piet van Eg- mond op zjjn eigen wijze zaterdagmid dag gedemonstreerd dat het Polychord in deze omstandigheden zeer bruikbaar is. Piet van Egmond is technisch een volmaakt organist. Over zijn opvatting wil ik hier niet spreken, daar deze ook in de bespeling van zaterdagmiddag nogal een afwijkt van het gangbare. Dit neemt niet weg dat ik nogmaals volgaarne zijn technisch meesterschap erken, als zijnde uniek hier in Neder land. Door de elektrische techniek van dat orgel werd de ritmische weergave volmaakt. Het spel van de organist muntte vooral uit in de virtuose wer ken van Boelimann en Widor. Een groot aantal belangstellenden heeft de presta ties van Piet van Egmond met aan dacht gevolgd. J. l. Sinds hedenmorgen is de brug over de Houtvaart tegenover de Ohmstraat, wel ke brug de verbinding vormt tussen de Slangenkruidlaan en de Lorentzkade, voor alle verkeer behalve voor voetgan gers en wielrijders, afgesloten. De brug zal gedurende enige maanden afgeslo ten bliiven in verband met werkzaam heden aan de westelijke randweg. CINEMA PALACE: Kitty In de grote we reld, a. 1.. 2, 4.15, 7. 9.15. FRANS HALS: tot en met do.: Het laatste bedrijf, 18 jaar, 2.30. 6.45, 9.15. Di. één avondvoorstelling om 8 uur. LIDÓ: De man in de regenjas, 14 2, 4.15, 7, 9.15. LUXOR: Schuld en boete, 18 jaar, 2. 7. 9.15. MINERVA: tot en met di.: Drie mannen in de sneeuw, a. 1., 8.15. Wo. en do.: De man die te veel wist, 14 jaar, 8.15. EEMBRANDT; Met zachtheid en geweld, a. 1., 2, 4.15, 7, 9.15. ROXYtot en met do.: Gevecht op pier 14, 18 jaar, 2.30, 7, 9.15. STUDIO: De witte sjeik, a. 1., 7, 9.15. Het wonder der geboorte (alleen 's mid dags) 2, 3, 4 uur. Dinsdag 18 Juni Concertgebouw Leerlingenuitvoering Haarlems Muziekinstituut, 19.30 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling door stads- organist Albert de Klerk, composities van Sweelinck, J. S. Bach, Jos van Amelsvoort, Hans Kox en Albert de Klerk, 20 uur. Openluchttheater Provinciaal Ziekenhuis, Santpoort, 19.30 uur: concert door Harmo nie Haarlem. Sociëteit Teisterbant: Marijke van der Eist zingt Franse chansons, 21 u. (besl.). GEBOREN: z, v. G. Boom-de Wit; z. v. W. Th. Ruigrok-Langeveldz. v. C. W. van Zytveld-Hummeling; z v. J. Roose-Möhringer; z. v. C. J. Ligthart- Vermeer; z. v. C. W. Krikke van Roe kei; d. v. E. M. Stam van der Aar; d. v. C. Gaikema-van den Dolder; d v. A. Kuüper-Martensd. v. J. M. Baaij- ensVisser; d. v. A. Kool van de Zuid -wind. ONDERTROUWD: H. van Donkelaar en H. de Maaker. GETROUWD: A. J. Zieltjens en J. E. Polak; E. A. Steele en G. F. van Lu nenburg; J. G. M. Postma en H. G. de Jonge; N. Veldkamp en J. D. Adriaan- se. OVERLEDEN: W. A. Stempels, 62 j., Pegasusstraat. wiens parochieel grondgebied de school wordt gebouwd, de betkenis van de wij ding van de steen uiteen, waarna hij tot de feitelijke wijding overging. Zuster Gonzaga, het hoofd der school, legde de eerste steen, waarbij een loden koker zal worden ingesloten, bevattende een oorkonde betreffende deze plechtigheid. De heer Knoop releveerde in een toe spraak de moeilijkheden, die overwon nen moesten worden eer de bouwplan nen konden worden gerealiseerd, en hij feliciteerde daarna het bestuur van de school met het succes. Tenslotte zongen de leerlingen, die met het personeel aanwezig waren, een fleurig lentelied o.l.v. Jan Laar veld, waarvan de tekst getransfor meerd was naar het gebeuren van die ochtend. Over de Planetenlaan werd de hulde ter ere van St.-Lucia gezongen en natuurlijk tevens ter ere van zuster Gonzaga. met de wens daarbij, dat er ook in de nieuwe school veel vreugde en zonneschijn zouden zijn. Aan de meisjes te zien zal het met die vreugde best gaan; aan zonneschijn ontbrak het zaterdag evenmin. De parochianen van de kerk van On ze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen in Overveen hebben gisteren op harte lijke wijze afscheid genomen van hun herder, pastoor J. Th. van Galen, die om gezondheidsredenen op eigen ver zoek van de bisschop het emeritaat heeft verkregen. Dat het afscheid pas- \00.r e.n Parochianen ter harte ging bleek duidelijk, niet alleen uit dt indrukwek kende afscheidspredikatie, welke pastoor Van Galen gistermorgen tijdens de hei lige IMissen hield, maar ook uit de zeer grote belangstelling van de zijde der parochianen tijdens de receptie, die in het parochiehuis ,,Domi" gehouden werd. „Partir c'est mourir un peu", sprak mr. F. Vorstman gistermiddag in „Do- mi" tijdens de afscheidsbijeenkomst, waar een achttal sprekers als het ware blijk gaf van de bloei van het vereni gingswezen in de parochie. Om het af scheid niet moeilijker dan noodzakelijk te maken en wellicht ook in verband met de hitte kregen allen een spreek tijd van twee minuten toegewezen, een beperking waaraan pastoor Van Galen zich in zijn dankwoord conformeerde. Mr. Vorstman, die de bijeenkomst opende namens het kerkbestuur en de andere parochianen, merkte op, dat men bij een afscheid altijd iets van zich zelf achterlaat. Hij herinnerde aan het tienjarig pastoraat in Overveen van de scheidende parochie-herder en aan de bijzondere liefde en belangstelling, die de kinderen maar tevens de an dere parochianen steeds van hun pastoor genoten hebben. De spreker memoreerde ook de uitmuntende predi katies, die pastoor Van Galen placht te houden. „Uw preken gaven zowel bliik van bezonnenheid als van geestdrift, harmonisch verenigd en aangepast aan de actuele problematiek", aldus mr. Vorstman. „Dank zij uw gaven en werk mag het geloofsleven in Overveen Rezond genoemd worden. God schenke u .een langdurig otium, in het bewust zijn uw plichten als herder ten volle te ker 6n vervulrï"> aldus besloot de spre- Namens het college der kerk-collec- tanten sprak vervolgens de heer H. A. Aarts. De heer H. J. M. Bouchette, rijksinspecteur van het Lager Onder- wijs in de Inspectie Haarlem en paro chiaan van de scheidende pastoor, sprak aanzienlijk langer dan de overeengeko men twee minuten. Dat was een gevolg, naar de spreker ter verontschuldiging aanvoerde, van de bijzondere kinder liefde van de pastoor, waaraan de bei de parochiële scholen, namens welke de heer Bouchette sprak, zeer veel te danken hebben. De heer H. J. Deches- ne sprak een dankbaar afscheidswoord namens het jeugdcomité in de parochie, de heer P. Groenendijk deed zulks na mens de Gymnastiekvereniging „Her cules" en ir. P. A. M. Defoer als voor zitter der katholieke speeltuinvereni ging. De heer P. p A. van de Laarschot sprak als voorzitter van de afdeling Overveen van de Katholieke Arbeiders Beweging. „Tien jaar geleden liet in de parochie de samenwerking tussen de verschillende groepen te wensen over" aldus merkte deze spreker op. „Dank zij pastoor Van Galen is die samenwer king thans voortreffelijk. De katholiek» arbieders zijn nu volledige parochia nen". Mevrouw Van der Weiden sprak als voorzitster van het Katholiek Vrou wengilde, afdeling Overveen de eni ge vereniging, die het voorrecht genoot van de moderatuur van pastoor Van Op plaatsen waar het verkeer geregeld wordt door verkeerslichten of door een verkeersagent mogen voetgangers al leen oversteken, als het verkeer, dat zij kruisen willen, tot stilstand is gekomen. De voetgan gers op de oversteek plaatsen 1 en 2 kunnen dus rustig hun gang gaan en voor de wach tende voertuigen langs lopen. Ze moeten echter wel op afbuigend ver keer letten. Rijverkeer op weg B mag immers doorrijden. Het mag daarbij niet alleen recht door maar ook rechtsaf of linksaf gaan. Fietser C b.v. gaat rechtsaf. Fietser A. die uit de zelfde richting als fietser C komt, slaat linksaf. Bestuurders en voetgangers moeten hier met elkaar rekening houden. Bij afwezigheid van een voetpad, of als ze in het gebruik daarvan wor den belemmerd, mogen voetgangers va neen rijwielpad gebruik maken. Als dit aan een rijbaan grenst, dan moet de zijde gekozen worden, die het verst van de rijbaan afgekeerd is. Bij afwezigheid van een voet- of fietspad, of als ze in het gebruik van beide paden belemmerd worden, mogen voetgangers van de rijbaan gebruik maken. Buiten de bebouwde kom moet men dan links lopen. Dit heeft het voordeel, dat men het rijdend verkeer ziet aankomen, wat vooral na zonsondergang belangrijk is. Voor voetgangers kunnen afzonderlijke lichtsignalen worden gebezigd, waarbij groen licht betekent: voetgangers kunnen oversteken; rood licht: voetgangers mogen niet oversteken. Galen. Mevrouw Van der Weiden ge waagde dankbaar van de grote belang stelling van de moderator voor de katholieke vrouwenbeweging, die hij in zijn parochie ten zeerste heeft gestimu leerd, na eerst het initiatief genomen te hebben tot de oprichting van een eigen afdeling. Als afscheidsgeschenk bood zij de scheidende moderator een cassette tafelzilver aan. Tenslotte sprak pastoor Van Galen een kort dankwoord tot alle sprekers. Daarna volgde een receptie voor paro chianen en andere belangstellenden, die in zeer groten getale acte de présence gaven. In zijn afscheidspredicatie, die pastoor van Galen gisteren tijdens de H. Mis sen gehouden heeft, deelde hij mede, dat hij het tegenover de parochianen zijn plicht geacht heeft aan de bis schop ontslag te vragen wegens zijn zwakke gezondheidstoestand. De pas toor dankte allen op bewogen wijze voor de medewerking, warmte en volg zaamheid, welke hü gedurende de tien jaren van zijn Overveense pastoraat heeft mogen ondervinden. De pastoor wees zijn parochianen er op, dat een goed christelijk leven, ge tekend als het vaak wordt door het kruis van de Heiland, overstraald moet worden door een vast Godsvertrouwen. De KAV kring West heeft de slot bijeenkomst van haar seizoen gehouden. De heer Jaspers hield een inleiding over en mej. Termolen gaf een demonstratie met aardolieprodukten. Ook werd er ge demonstreerd met wijnen en limonade. De avond werd besloten met een grote verloting. Voorts werd er een spraakwa terval gehouden. De dochters van de leden presenteerden koffie en wijn: een voortreffelijk slot van een zeer geslaagd seizoen. In de parochiekerk van de H. H. Eli sabeth en Barbara aan de Paul Kru- gerstraat heeft de weleerwaarde heer J. v.d. Velden zondagochtend zijn eerste plechtig H. Misoffer opgedragen, nadat hij de middag tevoren plechtig was in- haald door een bruidjesstoet, waarna de neomist een kort lof heeft gedaan. Bij zjjn plechtig offer werd de jeugdi ge priester geassisteerd door aalmoeze nier Nijssen uit Nijmegen als diaken, kapelaan A. Hetem uit Amsterdam als subdiaken, terwijl pastoor S. Mol pres- byter-assistens was. Aalmoezenier Nijssen mediteerde met de feestvierende parochie in het eerste deel van zijn feestpreek over het grote mysterie van het priesterschap als het geheim met een goddelijke en een menselijke karaktertrek, zodat het tegelijkertijd verstaanbaar en onbegrij- petlijk is, maar waarin tevens de afstand tussen het goddelijke en menselijke is overbrugd. Daarna richtte hij zich tot de ouders en familie, voor wie thans de zor gen en lasten hun bekroning hebben gevonden in lit hoogtepunt. De parochiële schola-cantorum voerde o.l.v. de heer Arnold Koster de drie stemmige missa „Regina Martyrum" van L. Refice uit, daarbij aan het orgel begeleid door de heer Jan Berghuis, ter wijl onder het communie-uitreiken ,,Lau- da Sion" van P. Benoit en na de H. Mis door het jongenskoor „O. Priester" van Guido Gezelle op muziek van H. Andries- sen werd gezongen. Een drukbezochte receptie des mid dags in de ouderlijke woning werd ge volgd door een plechtige danklof als be sluit van deze feestdag. De hoogmis in de Kathedraal is zon dagmorgen gecelebreerd door de neo mist J. C. van der Plas, die daags te voren een der zestien wijdelingen was. Bij deze plechtigheid stonden hem ter zijde: kapelaan E. Hoogervorst, een neef als diaken, Kapelaan G. Wenneker als subdiaken en plebaan H. Agterof als presbyter. Onder leiding van dr. Kat zong het Kathedraal jongens- en mannenkoor de neomist is in zijn jeugd een van de zangertjes geweest de Missa „Tu- es Petrus" van Vittadini. Kapelaan Hoogervorst heeft de predi katie gehouden; zijn tekst waren de woo den van Christus tot de apostelen: Zo als de Vader mij gezonden heeft, zo zend ik U. Bij de roeping en uitverkiezing van een mens tot het priesterschap gaat God zo betoogde de predikant, te werk als bij de uitverkiezing en zending van zijn eigen Zoon. Het zaad van de roeping heeft God indertijd neergelegd in een edelmoedig jongenshart en langzaam aan is het uit gegroeid tot de volle bereidwilligheid om alles te doen, wat van hem gevraagd zal worden. Wanneer een priester zich op deze uitverkiezing bezint, kan hij zich in ver bazing alleen maar afvragen: Wie ben ik, Heer, dat ik dit doen mag? Het le ven van een priester is wel mooi, maar ook moeilijk. Voor de ogenblikken van mismoedigheid, die ook deze nieuwe priesters weieens zullen overkomen vroeg hij het gebed van de gelovigen. Na de Mis is een meerstemmig mo tet gezongen, Cantate Domino van Vin cent d'Indy. Bij de receptie hebben vele vrienden en kennissen hun opwachting gemaakt. Om half vijf is een plechtig danklof gehouden, waarbij het koor het Te Deum van Andriessen heeft gezongen. Ook de parochie van de H. Liduina in Haarlem-Noord mocht een neomist in haar midden begroeten. Het was de weleerwaarde heer P. Hoogenboom, die zaterdag uit handen van mgr. J. P. Hui- bers de H. Priesterwijding mocht ont- vangen. De neomist werd bij het opdragen van zjjn eerste plechtige H. Mis geassisteerd door een Witte Pater, door kapelaan S. Schut en door pastoor A. Trouwborst, die presbyter was. Pastoor Trouwborst hield ook de pre dikatie, waarin hij het feest van de H. Drievuldigheid betrok in dit priester feest. Hij gewaagde van de kleinheid van de mens en de grootheid van de priester ;n betrekking tot God. Een ver gelijking makend met de H. Drievuldig heid wees pastoor Trouwborst er op, dat ook de priester een scheppende, een verlossende en een heiligende taak ^Het parochieel zangkoor zong onder leiding van de heer P. Q. Wolff de drie stemmige mis van Vittadini, begeleid aan het orgel door Jan Nibbering. De plechtigheid werd besloten met het zin gen van het Laudate Dominum, een compositie van Kees Bornewasser. Vele vrienden gaven ln de loop van de dag blijken van belangstelling, en de kerkelijke viering van dit priesterfeest vond haar besluit 's middags tijdens een danklof in het St. Lucia-klooster. Pastoor J. Th. van Galen tijdens zijn afscheidswoord, staande tussen mr. F. Vorstman en em. pastoor J. F. van ,der Meer. In de loop van de laatste dagen is een zestal Haarlemse middelbare scho lieren van 17 en 18 jaar door de politie aangehouden, omdat zij uit verschillen de muziekwinkels in de binnenstad eni ge tientallen grammofoonplaten hadden gestolen en die weer hadden doorver kocht aan sehoolgenoten. Voor het geld hadden zq ijs en andere consumpties gekocht. Bovendien hadden de jongelui regel matig benzine afgetapt uit tanks van geparkeerd staande auto's. De benzine hadden zij doorverkocht aan een klas genoot, die 's zondags hielp bij een ben zinestation. Deze jongeman vermengde de benzine met olie en verkocht die weer aan bromfietsers. De jongelui zün wegens diefstal, heling en medeplich tigheid aan diefstal gearresteerd en in gesloten en zaterdagochtend voor de of ficier van justitie geleid. 1 Eerst kort geleden is een andere groep scholieren aangehouden in ver band met door hen gepleegde rijwiel diefstallen. Donderdag 27 juni organiseert de r.-k. Invaliden Bond „Sint Lidwina" een contactavond in het Stoofke, Stoofsteeg 1 bij de Gedempte Oude Gracht in Haar lem. Het doel van de bijeenkomst, die om acht uur zal aanvangen, is het eerste contact te leggen tussen alle katholieke invaliden in Haarlem en omstreken. Het is dan ook vn het grootste belang, dat allen zo veel mogelijk aanwezig zullen zijn. Wanneer het bezwaarlijk mocht zijn zelf te komen, kan men zich schrif telijk opgeven bij de secretaris, de heer F. W. Schoonebeek. Amsterdamsevaart 106 zwart of telefonisch onder nummer 17895 (vragen naar de heer Bergman). Tijdens de contactavond zal een uiteen zetting gegeven worden over doel en werk van de katholieke Invaliden Bond. Er zal ook een mooie Lourdes- geluidsfilm gedraaid worden. De Groepstentoonstelling van het Ge nootschap „Kunst zij ons Doel", welke thans in het Museum „Het Huis van Looy", te Haarlem gehouden wordt, trok tot heden meer dan 500 bezoekers. Er werden 2 aquarellen verkocht, na melijk van Jan Loots en Jan van Geem. B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeenteraad voor in verband met de plannen voor de bouw van de vier' entwintig woningwetwoningen door de woningbouwvereniging Sint-Benedictus van de stichting „St.-Josephgestichf te Bloemendaal de daartoe benodigde 5274 vierkante meter grond aan te ko pen aan de Duinlustparkweg en de Noordlaan. De koopprijs bedraagt voor de gemeente ln totaal f39.133,08. Bij taxatie was de prijs aanvankelijk bepaald op f 9,per vierkante meter, later kwam men overeen de prijs van f7,42 per vierkante meter, hoewel B. en W. die prijs hoog achten voor maag delijke grond, die daarenboven nog voor woningwetbouw bestemd wordt. Indien de gunning van de woningbouw niet voor 1 juli 1963 is afgekomen, zal de koopovereenkomst vervallen. Langs de zuidzijde van de Duinlust parkweg stellen B. en W. voor om ter verbreding van die weg van het „St.- Josephgesticht" aan te kopen een strook grond van ongeveer 290 vierkante me ter, ongeveer twee en een halve meter breed, voor f 2610. De prijs per vier kante meter bedraagt in dit geval wel f9,—. De grond, die de gemeente kopen wil voor de woningwetbouw door „Sint Be- nedictus" stellen B. en W. voor aan de woningbouwvereniging voor vijfen zeventig jaar in erfpacht te geven. De erfpachtscanon bedraagt f2362,13 per jaar. B. en W. van Bloemendaal stellen de raad voor de rente en aflossing te ga randeren van de lening van 155.000 door de afdeling Bloemendaal van de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis" voor de kosten van aankoop en verbouwing van het pand Vüverweg 20 in Bloemendaal. Dat pand zal worden ingericht als wijkgebouw. Het tegen woordige pand, Bloemendaalseweg 307, is te klein, temeer daar de werkzaam heden van „Het Witte Kruis" zich aan zienlijk hebben uitgebreid. Het plan be staat in het aan te kopen gebouw poli klinieken op te richten van de kleine specialismen en gelgenheid te geven tot de beoefening der heilgymnastiek en massage. Het bestaande wijkgebouw zal worden aangehouden als wijkcen trum voor Overveen, als woning van de wijkverpleegster en als magazijn. B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeenteraad voor met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten in Den Haag een geldlening van 112.400 aan te gaan tegen de koers van 100 pro cent met een rente van vier en een kwart procent per jaar, af te lossen in dertig jaar. De lening is noodzakelijk ter financiering van de woningbouw. Van het te lenen bedrag zal 42.100 in 1957 en 70.300 in 1958 worden ver' strekt. Blijkens het verslag van de Commis sie van Toezicht op het Lager Onder wijs in Bloemendaal over 1956 bedroeg het aantal leerlingen van de Lagere- en Uitgebreid Lagere Scholen op 1 ja nuari van dit jaar 4925. Daarvan volg den 1651 openbaar-, en 3274 bijzonder on derwijs. De katholieke scholen telden 1653, de protestant-christelijke 965 en de bijzonder neutrale 656 leerlingen. De helft der leerlingen van de lagere scholen in Bloemendaal komt uit een andere gemeente en bijna vier vijfde deel van de ulo-leerlingen. Op de katho lieke scholen is het aantal „buitenleer lingen" het grootst: van de 311 leer lingen van de r.-k. jongensschool in Qverveen komen er bijvoorbeeld 229 uit een andere gemeente. Er waren 554 kleuters, die bijzonder voor hen bestemd onderwijs genoten. Van hen waren er 326, die een katho lieke instelling bezochten, 91 een pro testant-christelijke en 91 een bijzon der neutrale. De vier openbare kleuter scholen hadden 252 leerlingen. Voor de Zaanse waterpoloploegen was het een rustige week, want slechts twee teams moesten voor de zomercompetitie aan de slag. Nereus 1 (heren) nam het thuis tegen H.V.G.B.l op en dit treffen eindigde in een 1-1 gelijk spel, ondanks het feit, dat de Haarlemmers dicht bij een zege stonden. De Zaandijkers onder vonden, dat de gasten veel sneller waren e hoewel de Nereus-achterhoede zich geducht weerde kon toch niet voorkomen worden, dat Dekker aan H.V.G.B. de leiding bezorgde 0-1) In deze eerste helft kwamen de gastheren niet verder dan een fel schot van Scheepbouwer, dat de kruising van lat en paal trof. Door zwaar spel kreeg de strijd na de hervatting een rommelig karakter. Weer had Nereus tegenslag, toen een hard schot van Schenk tegen de paal ketste. Wegens overtreding moesten de Haar lemse middenvoor en Exalto het water verlaten en kort hierop werd ook de Vries van de thuisclub naar de kant ver wezen. Het zag er toen wel zeer somber uit voor de Zaandijkers, maar ondanks de numerieke achterstand zag Gregorius toch kans met een fraaie doorslagbal een gelijk spel uit het water te slepen (1-1) Nereus 2 (heren) stelde teleur door in eigen omgeving met 34 van H.V.G.B. 2 te verliezen. Voor de onderlinge competitie van de r.-k. Schaakclub „Het Witte Paard" werden de navolgende partijen gespeeld Huyboom-Reeuwijk '/>-%, Baas-Ban ken 0-1, Huneker-Goedemans 1-0, v.d. Berg-Haverkort J4-1/-,, Kwintetwedstrij- den: Ouddeken-Rasing 0-1, Raaphorst- v.d. Meer 1-0, v.d. VeldeClaveaux 0-1. B. en W. van Haarlem hebben mej. C. Cramer, schoolarts bü de GGD, aan gewezen als hoofd der afdeling genees kundig schooltoezicht. H. Agel: Le cinéma; K. Ambrose: Ballet voor beginners: Handboekje voor de balletliefhebber: J. S. Bach: Die Mattaus Passion; met tekeningen naar A. Dürer; D. Boon: De aankleding van het leketoneel; dl. 2; Bouwen in beton; G. Braque: Georges Braque; Catalogus van het van Abbe-museum te Eindhoven; M. J. Friedlander: Vroege meesters in de Nederlanden: W. Grohmann: Ex pressionisten; C. Höweler: Rhythme in vers en muziek; H. Lanz: Gotische wandtapijten; A. Malraux: Psychologie der Kunst; F. van der Meer: Uit het oude Europa; P. Nettl: W. A. Mozart; H. Holthenius: Beethoven vanuit zijn muziek; H. L. Prenen: Gustave Doré; J. Sinclair: Ballet der lage landen: N. G. Vlot: Meisjesdansen; P. Wescher: Jean Fouquet und seine Zeit. Ontwikkelingslectuur. Aafjes, Capric cio Italiano: Engasser, Suez; Lane, Dieren in duizend gedaanten; Nolthe- nius, Renaissance in mei; Schuur, Fata morgana, voor Nederlanders; Thor- wald, Geteisterd koningschap. Romans, Baardman, Jachthond op de oceaan; Christie, Lord Edgware sterft; Henry, Nacht neem mij op: Hulme, Zuster Luc; van Maanen, Al lang geleden; De nacht der Girondijnen; Remarque, De zwarte obelisk. IJMUIDEN Dinsdag 18 Juni Hoog water: 7.22 u. en 19.43 u. Laag water: 2.56 u. en 15.13 u. Vrijdagavond werd onder zeer grote belangstelling het zomertoernooi van de Heemsteedse Schaakclub „Het Oude Slot" geopend. Niettegenstaande het zeer mooie zomerweer waren alle 60 deelnemers aanwezig toen de voor zitter van „Het Oude Slot" een woord van welkom sprak en zijn vreugde te kennen gaf over de grote deelname, welke die van 1956 nog overtreft. Hij verzocht daarna aan de heer J. Lan- kamp, voorzitter van de Haarlemse Schaakkring, tot de opening te willen overgaan. De heer Lankamp merkte allereerst op, dat deze openingsplechtigheid voor hem feitelijk een kleine verrassing is, omdat het bestuur van de organiseren de vereniging aanvankelijk gemeend had, dat volgens de traditie een lid van het Heemsteeds gemeentebestuur dit toernooi zou openen. Het bleek ech ter dat alle leden van dit bestuur he laas vanavond verhinderd zijn en daar om vond hij het prettig die taak te mogen overnemen. Na de opmerking dat de schaaksport overigens niet ver wend wordt met belangstelling van of ficiële zijde, prees hij het werk van „Het Oude Slot" dat voor de tiende maal dit zomertoernooi organiseert en daarmede een voorbeeld geeft voor alle schaakclubs in de omgeving. Het deed spreker daarom een genoegen, te kun nen mededelen, dat nu ook andere clubs dergelijke toernooien gaan organiseren en wanneer nu maar voorkomen wordt dat men op de speelavonden elkaar overlapt, kan deze ontwikkeling van de schaaksport zeker worden toegejuicht. Hü wenste daarom alle deelnemers een zo groot mogelijk succes en prettige avonden toe en verklaarde daarna dit toernooi voor geopend. De heer Lankamp verrichtte aan het bord van de enige vrouwelijke deel neemster, mevrouw G. Verlooy, de eerste zet en al spoedig werden op 30 borden verwoede veldslagen zonder kruitdamp of bloedvergieten geleverd. De verdere speelavonden zijn: 21 en 28 juni en 5, 12 en 19 juli. De prysuitreiking wordt nader bekend ge maakt. De Heemsteedse Kunstkring houdt op vrüdag 21 juni des avonds om kwart over acht een ledenvergadering in de foyer van het Minerva-theater. De agen da vermeldt behalve de gebruikelijke jaarverslagen en de verkiezing van enige bestuursleden, voorstellen voor het programma 1957-1958. Na afloop van de vergadering vertoont de voorzitter, mr. dr. H. Kahrel een reeks dia's van zün reis naar Grieken land. GEBOREN; C J. Kniese en M. E. Eenkhoorn, z.; J. A. de Backker en P. H. M. Kompier, d. ONDERTROUWD: Ch. Pijpers en H. F. Beerthuizen; W. Th. A. IJssel- muiden en A. M. van der Meer; H. Laarman en J. Weber; H. A. M. Si mons en M. L. Dekker. GETROUWD: R. van der Vossen en C. J. Kerkvliet; C. J. Stuijfbergen en J. E. J. van Rooijen; W. Beun en G. T. Weijers; W. B. Kreuger en M. Polak; J. A. Lettinga en R. Dikkeboom; H. Bij man en J. A. M. van Schagen; A. War merdam en C. M. Eldering. OVERLEDEN: J. van der Veldt, 73 j.; D. E. Zuidhof, 81 j.; L. de Rijcke- van de Vijver, 63 j. Het Indonesische ka" heeft zater dag de in.'elling van een nationale raad onder voorzitterschap van presi dent Soekamo goedgekeurd. Soekamo zal de raad samenstellen. De vroegere minister vam buitenlandse zaken, Roes- lan Abdnlgani, is benoemd tot vice-voor- zitter van de raad, die 45 leden zal tel len. De Raad is gemachtigd advies uit te brengen aan de Indonesische regering ongeacht of deze daarom heeft ge vraagd. Roeslan Abdulgani deelde in een on derhoud met het A.N.P. mede, dat hoe wel in beginsel het advies van de raad niet bindend is voor de regering, er naar zal worden gestreefd zodanig redelüke en praktische adviezen uit te brengen dat ze niet zonder meer in de wind zul len worden geslagen. Hij gaf toe, dat de raad niet voor honderd procent re presentatief is. De samenstelling kan echter „bevredigend" worden genoemd, aldus de voormalige minister van bui tenlandse zaken. Onder de leden van de raad zün er tenminste zeven, die be schouwd wórden als communistische sympathisanten. In de raad hebben ech ter ook Islamitische leiders zitting, evenals protestantse geestelijken. Voor een katholiek lid is een zetel gereser veerd. Abdulgani zei voorts, dat de raad zal bestaan tot de nieuwe grondwet, waar aan thans wordt gewerkt door de con stituante, gereed is voor afkondiging. Volgens waarnemers zal dit nog van drie tot vüf jaren duren. De raad zal zün bijeenkomsten houden in het presi dentiële paleis in Djakarta. Het secre tariaat zal worden ondergebracht in het gebouw ernaast, dat vroeger werd ge bruikt als kantoor voor de vice-presi dent. Roeslan Abdulgani verklaarde voorts, dat de raad maximale steun zal verle nen aan de regering van Ir. Djuanda. De raad zal dienen als „klankbord" voor Soekamo. Venvacht wordt echter, Advertentie Alle merken - dus ruime keuze dat de leden het initiatief zullen nemen ln belangrijke kwesties. Roeslan Abdul gani verklaarde, dat de raad een novum is in de structuur van de Indonesische staat en nauwelijks kan worden verge leken met de hoge adviesraad, die in Jog ja bestond in de eerste jaren van de revolutie. Deze raad werd gevormd door grotendeels oudere staatslieden. De hui. dige raad is een doorsnee van de In donesische gemeenschap, versterkt met hoge militaire autoriteiten. In de nacht van donderdag op vrijdag meldde de Nederlandse coaster Omlan- dia, dat de coaster Nigaria ten westen van Vigo (Noord-Spanje) met motor- schade ronddreef. De sleepboot Noord- Holland van Bureau Wüsmuller te IJmuiden, die onderweg was van de Italiaanse haven Savona naar huis en zich ter hoogte van Kaap Vincent be vond, sloot een contract af om de kustvaarder binnen te brengen. Zater dagavond omstreeks 7 uur werd vast gemaakt, waarna de sleepreis naar Vigo begon. Kapitein Oene Edelenbosch en ''n mannen hadden gehoopt dinsdagavond of woensdagmorgen in IJmuiden bin nen te lopen. Het zal nu wel een paar dage" later worden. 17 april vertrok ken zij uit IJmuiden en op deze reis werd o.a. gesleept de 6.000 ton metende kruiser pueyrredon, die van Buenos Aires naar 'Savona in Italië gebracht moest worden om daar te worden ge sloopt. 9 juni werd de kruiser in Sa vona afgeleverd en daarna begon zon der sleep de thuisreis. Gedurende vier weken liggen ter ge meentesecretarie van Bloemendaal in Overveen ter inzage drie ontwerpen voor partiële uitbreidingsplannen. Een der plannen heeft betrekking op „De Leeuwenkuil", het terrein ten westen van de Hoge Duin en Daalseweg bü de Karmel-trap, het tweede op een terrein aan de voet van het Kopje en het der de op het gebied ten westen van de Vogelenzangseweg tussen de Kerkweg en de Deken Zondaglaan. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 17/6 3% Ned. 1953 90)4 3)4 Ned. 1953 3)4 Ned 1956 89% 89% 3)'* Ned. 1948 .84)4 3)4 Ned. 1950 84)4 3)4 Ned, 1954 84)4 3)4 Ned. 1955 1 84% 3-3)4 Ned. 1947 86% 90A 87 3 Ned 62-64 bel. fac. 90% Lnschr Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mb cert 160 A.K.U 201% 199 Van Berkel's Patent 202 Calvé-Delft cert. 363 Van Gelder 193% Kon. Hoogvens cert 313 Unilever Cert. 470)4 470 Ned. Kabe) 293 Philips 306)4 304% Kon Petroleum 221 219.60 „Amsterdam" Rubber 72% 72 Holl Amerika Lijn 176% 177% Kon Ned. Stoomb. Mij 151)4 ^0% Ned. Scheepv. Unie 178% 123.50 179 K.L.M. 123 H.V.A. 121 122% Deli Mt1cert. 94)4 95 A'dam 2)4 56 I 80% A'dam '56 n 100 A'dam III 99% mm

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3