Viskotter „Prinses Beatrix" na brand door kortsluiting bij eiland Texel gezonken mSÊÊM&mm Complete veldslagen in Algerije geleverd JORDANIË sluit zijn ambassade in Caïro Luchtafweer- granaat maakt slachtoffers Ganzen zijn bijzondere dieren U E Akkoord over Benelux Om de Trophée du Ballon Libre O De vijf opvarenden gered 700 jongeren in Den Bosch bijeen Met hoofd tussen delen van brug bekneld geraakt Jongeman door een schokgranaat gewond geraakt Driehonderd verzetslieden door Fransen gedood Reactie op uitwijzing ambassadeur Ned. r.-k. bond van smedenpatroons viert veertigjarig bestaan Branden op zes plaatsen Tussen neus en lippen PEEL UIT SCHEEPSWANT) GESPRONGEN? Daadwerkelijke beleving van het christendom SlSiiil Sovjet-duikboten ver wekken onrust in Israël Sovjet-oorlogsschepen door de Bosporus Eén dode, drie gewonden Brandweerman krijgt hartverlamming Redactieleden van Sovjet-blad afgezet 5 redenen waarom Aspirin*) Uw voorkeur verdient Bertha en de liedkunst Ondertekening in het najaar in Den Haag Nederlandse mijnwerker; in Belgische mijn omgekomen MAANDAG 17 JUNI 1957 PAGINA Jongen op slag gedood Water dringt kotter binnen Op 't nippertje (U.P.) GEEN VACCIN TEGEN GRIEP Onderofficier van Duitse Bundeswehr wilde een demonstratie geven Ook een manier Atoomwijn ooooooooooooooo ooooooooooooooo In moeras verdronken Zaterdagmorgen is door kortsluiting brand ontstaan aan boord van de Kat- Wijkse viskotter Prinses Beatrix KW 72, die met zijn vijfkoppige bemanning on derweg was van de visgronden naar IJmuiden. In de loop van de middag bleek, dat het schip water maakte. De brand was enige uren te voren bedwon gen. De coaster Jokurma, die met hout onderweg was van de Oostzee naar Zaandam, heeft nog getracht de lekke kotter naar IJmuiden te slepen, maar ter hoogte van Texel moest 's avonds om half tien de sleeptros worden ge kapt. De achtersteven van de kotter Zonk plotseling in het water weg en twee minuten later was het schip in de golven verdwenen. De vijf opvarenden Zijn de volgende morgen in de mid densluis van IJmuiden aan land ge bracht. Zij hadden slechts weinig van hun Persoonlijke bezittingen kunnen redden. Achter de coaster werd de sloep van de KW 72 gesleept, het enige, dat nog van de kotter over was. Volgens stuurman Jan de Beste uit Katwijk is de brand ontstaan door kort sluiting in de voedingskabel van de «chtleiding. Het vonkte om een uur of tien onder de olietank op de bodem van "et schip. En even later brandde het (Van onze correspondent) Er wordt nog al eens beweerd, dat buiten de kleine kern die in de ka tholieke jeugdbewegingen georgani seerd is, de jeugd van tegenwoordig geen interesse meer heeft voor haar geloof en dat er van een daadwerke lijke beleving geen sprake meer is. Het tegendeel daarvan hebben we zondag in Den Bosch bewezen gezien. Daar waren meer dan 700 katholieke jongeren uit heel het land in het Ca sino bijeengekomen, alleen omdat zij zoals Jos Franssen uit Amsterdam het uitdrukte: het feit dat zij Chris tus in hun midden weten, belangrijk genoeg vinden om daar deze onover troffen zomerdag aan te besteden. Deze jongerendag was gegroeid uit be lijdensmeditaties die pater P. Wes- jjeling in de grote Vasten van dit jaar beeft gehouden. Bij de jongeren is toen be wens naar voren gekomen in deze Jelfde geest een landelijke bijeenkomst houden. Waarbij bij voorbaat duide- jok werd vastgesteld dat het hier zeker J'et ging om de stichting van een nieu we organisatie of beweging. Er zijn op deze dag duidelijke dingen Sezegd over de vele problemen waarte genover de hedendaagse jeugd zich bij be beleving van haar geloof gesteld pet; problemen van de kant der oude- fjft, van de geestelijkheid, van sleurge- r'oontcn in en buiten de kerk. Ze wer pen dopr Jos Franssen én door kape lan <-opPes ujt Amersfoort zodanig S' SS uiV i gebracht dat het aan dui delijkheid mets te wensen overliet. Maar Jet was daarbi] verheugend mgr. Bek ers, die door de jongeren met" groot ®hthousiasme was begroet, te horen peggen, dat hij in grote lijn zo goed in beze problemen kon komen, hoewel Verschillende van de beweringen nog el voor discussie vatbaar waren. .Het enige waar het om gaat, zo zei [hgr. Bekkers, is de daadwerkelijke be- '®ving van ons Christendom. We weten dat we Christus zelf in de Kerk in ons bidden hebben maar hij kan slechts le- F®n door ieder van ons en door ons al- i®n samen. In dit verband noemde mgr. jekkers het een teken aan de wand ?at een groep naar Nederland gevluch- w jonge Hongaren door wat ze hier op d't gebied ondervonden, zodanig waren teleurgesteld dat zij liever het kruis en het offer in hun eigen vaderland wil den aanvaarden dan hier langer voort Je leven. Daarom is deze uiting zo ver heugend, zo constateerde de bisschop- ?.°adjutor, die getuigde van zijn grote i'efde voor- en meeleven met deze J®ügd. Duidelijk stelde Jos Franssen datge- J)e waar het aan hapert in haar con fusie: we moeten zo goed zijn, dat we zelf dikwijls spijt van zullen hebben: fe moeten terug naar de goedheid van F® eerste christenen. Meer praktisch heeft pater Wesseling het gesteld in eindconclusie waarin hij de jonge- F.®n vroeg, aan hun parochiële geeste- j'Jkheid een opdracht te vragen, zowel fdividueel als in groepsverband en die hjar beste krachten uit te voeren. Het ~'et er naar uit dat jongelui die dit op b^Ze dag voor hun katholicisme hebben Ver gehad, ook deze consequentie ten volle zullen aanvaarden. Dan kan uit beze dag ook zonder organisatie of ver- fhiging een machtig en groot goed ge uren worden. Zaterdagmiddag is de tienjarige Jac. Jfn Meurs uit Oudkarspel met zijn hoofd bekneld geraakt tussen de delen *an een ophaalbrug in de Woudmeer- Pplder toen deze geopend werd. Het Jjachtoffer was vrijwel op slag» dood. fet een vriendje was hij op de brug b^n het spelen toen deze moest worden opgehaald om een met hooi geladen 'ohuit te laten passeren. Het vriendje ^®rd licht gewond. - Toen de twintigjarige J. V. in het hderlijk huis te Berkel-Rodenrijs een ohokgranaat liet vallen, explodeerde st Projectiel gedeeltelijk. Het achter- gedeelte drong door de borst -bg van het slachtoffer. Het voorste hik vloog door de vloer naar de be- j'®denverdieping. De jongeman, die al- ®n thuis was, wist nog de voordeur bereiken, waar hij op de stoep ln* „®n zakte. De juist passerende post- ornmandant der rijkspolitie riep on- JjUddelIijk geneeskundige hulp in. Het 'achtoffer werd naar het ziekenhuis >?,n de Bergweg te Rotterdam vervoerd, bh toestand is redelijk. hevig. Schipper Arie van der Plas pro beerde radio-telefonisch contact te krij gen met andere vissersschepen, maar het lukte eerst niet zo best. Pas tegen twaalf uur gaf als eerste de KW 36 ant woord. Het gesprek werd ook gehoord door kapitein J. Steiger uit Delfzijl, ge zagvoerder op de coaster Jokurma. Hij ging onmiddellijk naar de in nood ver kerende vissers toe. Maar toen hij langs zij kwam, bleken zij het vuur reeds te hebben bedwongen. Door het motorgat af te dekken was de brand verstikt. De schade aan de nog zo goed als nieuwe motor bleek mee te vallen. Schipper Arie van der Bias, mede-eige naar van de „Prinses Beatrix" was vol goede moed het nu zelf te kunnen klaren. De Jokurma bood echter aan toch nog een oogje in het zeil te hou den. Achter elkaar voeren de schepen in de richting van IJmuiden. Om tien minuten over half vijf riep de kotter opnieuw om hulp. Water drong het schip binnen. Vermoedelijk is de houten scheepshuid onder de motorka mer zo ver doorgebrand, dat een van de spanten tenslotte de druk van- het water niet heeft kunnen weerstaan. De Jokurma schoot opnieuw te hulp. Om kwart over vijf werd vastgemaakt, en nu met de kotter op sleeptouw werd de reis naar IJmuiden voortgezet. 's Avonds tegen negen uur begon het er voor de kotter slecht uit te zien. Stuurman Jan de Beste, de kok Dirk Hoek uit IJmuiden en de lichtmatroos Dirk van Duyvenbode uit Katwijk voe ren met de sloep over van de kotter naar de kustvaarder. Schipper Arie van der Plas en motordrijver Adrie van Klaveren bleven nog aan boord van hun schip. Tot het omstreeks half tien zo gevaarlijk werd, dat ook zij beslo ten hun schip te verlaten luchtballons Vanuit het stadion Veldwijk bij Hengelo is zondag een aantal luchtballons opgestegen voor een wedstrijd om de Trophée du Ballon Libre. Hier wachten de bolle gevaarten op de start, terwijl op de achtergrond de om half vier als eerste opgestegen ballon met de Brusselaar Albert van der Bemden, opgedreven door de straffe wind, in snel tempo naar de horizon drijft. Ze waren nog maar net in de sloep gegaan, toen het achterschip van de I kotter plotseling wegzonk. Volgens de stuurman moet er toen een deel uit de I scheepswand zijn gesprongen, zodat het veertien man. water met grote kracht naar binnen kon dringen. De lijn, die de sloep met de kotter verbond, werd gekapt. Aan boord van de kustvaarder werd de lange sleeplijn eveneens gekapt. Maar toen kwam het angstigste mo ment. De steven van de vlet bleef ha ken in het hekwerk van de boeg van de zinkende kotter. Schipper en motor drij ver vreesden reeds meegetrokken te worden naar de diepte. Maar op het allerlaatste moment schoot de vlet vrij en kon nog net op tijd weggevaren wor den. En intussen sloten de golven zich boven de kotter. Zondagmorgen vijf uur lag de kust vaarder Jokurman in de middensluis van IJmuiden. Schipper Arie van der Plas trof er zijn twee compagnons van de c.v. Prinses Beatrix. Een autobusje stond klaar om de Katwijkers zo snel mogelijk naar huis te brengen. De kok Dirk Hoek verdween ongemerkt te voet gauw naar IJmuiden om thuis te ver tellen, dat alles goed afgelopen was. Achter de kustvaarder dreef de vlet van de KW 72, het enige, wat van het schip behouden is gebleven. Bij twee complete veldslagen, die gisteren en eergisteren in Algerije zijn geleverd, kwamen 305 opstandelingen om het leven. De Fransen verloren Veertig Franse soldaten werden gewond. Zaterdag wierp het Franse opperbevel vijftienhonderd man troepen, onder wie parachutisten, in de strij,] tegen een groep opstande lingen van ongeveer 250 man, die bij Cheria, 25 km van de Tunesische grens was geconcentreerd. Met verkennings toestellen zou zfju vastgesteld dat de opstandelingen in Tunesië waren bewa pen en hergroepeerd. De strijd duurde tien uur en werd ingeleid do.r een hevig bombardement met vliegtuigen en artillerie. Daarna werden in het 1900 meter hoge geberg te parachutisten neergelaten, terwijl in fanteristen het gehele gebied afgren delden. Het was volgens het Franse hoofd kwartier de grootste slag uit de gehele Algerijnse oorlog. Voorts l.wamen 100 nationalisten om het leven in de omgeving van Djidjelli, in het berggebied van Noord-Constan- tine. Niet minder dan honderd verken- SI" V" V .>v- ningsvliegtuigen, jachttoestellen en bommenwerpers nog nimmer is een dergelijk groot aantal vliegtuigen bü een operatie gebruikt kwamen in actie. Men besloot de luchtmacht te hulp te roepen nadat uit verkennings vluchten was gebleken dat het terrein voor de Franse troepen vrijwel onbe gaanbaar was. Van officiële Israëlische zijde is be zorgdheid uitgedrukt over de berich ten, dat Egypte drie duikboten van de Sovjet-Unie ontvangt. Aangenomen wordt, dat althans een deel van de Russische bemanning in Egyptische dienst zal blijven, daar Egypte zelf niet over voldoende ge schoold personeel zou beschikken. De Israëliërs vrezen, dat deze drie duikboten zullen worden ingezet bij de verdediging en het beletten van de scheepvaart in de Golf van Akaba. De Sovjet-Unie heeft Turkije mede deling gedaan van haar voornemen op 20 en 21 juni verscheidene oorlogssche pen door de Bosporus en Dardanellen te laten varen. Turkije heeft de onder tekenaars van de Conventie van Mon- treux in kennis gesteld van het Sovjet voornemen, dit op grond van de bepa lingen van de Conventie. Hierin wordt onder meer bepaald, dat oorlogssche pen van landen aan de Zwarte Zee in vredestijd niet zonder voorafgaande kennisgeving door de engten mogen va ren. In haar mededeling aan de Turkse regering zegt de Sovjet-Unie, dat de schepen oefeningen zullen houden, maar de aard en de plaats van de oe feningen worden niet bekendgemaakt. Naar aanleiding van berichten over een vaccin tegen de z.g. oosterse griep dat in Nederland vervaardigd zou zijn, wordt van bevoegde zijde vernomen dat dergelijke berichten uit de lucht ge grepen zijn. Een dergelijk nieuw vaccin bestaat ook in het buitenland niet en vroegere vaccins tegen griep worden als waardeloos beschouwd. Zuid-Amerika. De economische commissie voor Latijns Amerika der Verenigde Naties heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt aangedron gen op „speciale studies", met het doel te komen tot de oprichting van een Zuidamerikaanse gemeenschappelijke markt. Ook in het gebied van de Franse Alpen hebben overstromingen grote schade aan gericht. Bij St.-Yean de Maurienne werd de spoorlijn ParijsRome door het woeste water van het riviertje de Are volkomen vernield. (Van onze correspondent) De Ned. r.-k. bond van smedenpa troons en werkgevers in de staalver- werkende bedrijven hield zaterdag en zondag, ter viering van zijn veertig jarig bestaan een congres in Tilburg. In zijn openigsrede tot het congres deelde voorzitter F. van Beurden mede, dat het bestuur een tweetal vil la's gelegen tegenover Chalet Royal te 's Hertogenbosch heeft aange kocht. Zij zullen het bondskantoor vor men. Van de directie van de D.A.F. was telegrafisch bericht ontvangen, dat zij ter opluistering van het gebouw een gebrandschilderd raam ter beschikking stelt. In dank aanvaardde de voorzitter een gift van 2.200 welke de jubileum commissie heeft bijeengebracht voor de inrichting van de bestuurskamer. Voorzitter van Beurden huldigde ver volgens de beide aanwezige pioniers Alders uit Haarlem en Smits uit Beers. Ook de nog in leven zijnde eerste gees telijk adviseur pastoor van den Hout en de heer J. Hovers uit Tilburg, die de tweede voorzitter in het presidium opvolgde, betrok hij in zijn waarde ring. In verband met het geleidelijk ver dwijnen van een aantal kleinere land- bouw-smidsbedrijven acht spr. het van groot belang, dat men zich vaktech nisch meer gaat bekwamen in de mo derne landbouwtechniek en zijn bedrijf daaraan aanpast. Afzonderlijk aandacht wijdde de voor zitter aan de sectie tractoren- en tractorwerktuigen-bedrijven. Er wor den 50.000 tractoren in de landbouw ge bruikt, die tezamen een investering van twee miljard gulden uitmaken. Het is dus van vitaal belang aan dit Nederlandse tractorpark goede ser- vice-werkplaatsen te bieden met vak bekwame mensen. De stichting vak opleiding bewijst daarbij uitstekende diensten. Tenslotte verheugde spr. er zich over, dat met de werknemers-organisaties overeenstemming is bereikt omtrent een nieuwe C.A.O. Pater J. Colsen C.M. heeft de feest rede uitgesproken. Hij bracht hulde aan de werkers van het eerste uur, die in tijden van laagconjunctuur de grootste activiteit aan de dag hebben gelegd. Tenslotte spoorde spr. de leden aan het bestuur ook in de toekomst krach tig te blijven steunen de sociale recht vaardigheid te betrachten. De geestelijke adviseur pastoor J. Sicking richtte zich in het bijzonder tot de jeugd, die hij op het hart druk te zich technisch te ontwikkelen. Nog verscheidene sprekers voerden he woord; zij boden bloemen en andere geschenken aan. Jordanië heeft besloten zijn ambas sade in Caïro te sluiten als reactie op „de uitwijzing van de Jordaanse am bassadeur" door Egypte. Dit is gister avond bekendgemaakt door de Jordaan se minister van buitenlandse zaken, Samir Rifai. Het personeel van de am bassade zal worden teruggeroepen. De minister, die de maatregel bekend maakte na afloop van een kabinetsver gadering van vier uur, zei, dat de slui ting niet betekent, dat de diplomatieke betrekkingen tussen Jordanië en Egyp te zijn verbroken. Op 10 juni heeft de Jordaanse rege ring Egypte verzocht de Egyptische mi litaire attaché te Amman en de consul te Jeruzalem onmiddellijk terug te roe pen, omdat zij tot persona non grata waren verklaard. De attaché zou heb ben getracht een Jordaniër te bewegen tot moord op bepaalde Jordaanse func tionarissen. Hierop verzocht Egypte de Jordaanse ambassadeur te Caïro, Abdel Moneim El Rifai, een broer van de hui dige minister van buitenlandse zaken, terug te roepen. Tijdens blussingswerkzaamheden ln een rijwielherstelplaats te Tilburg is zondag de 48-jarige brandwacht N. Ber- tens van de gemeentelijke brandweer te Tilburg door een hartverlamming dood gebleven. De brand had men spoedig onder de knie. Er heeft zondag ook brand gewoed in het talud van de Hoevense kanaaldijk. Deze brand liet zich nogal ernstig aan zien, daar het vuur zich voortvrat tot vlak bij een opslagplaats met explosie ve stoffen van de chemische fabriek N.V. Franken en Donders. De brand weer wist echter ongelukken te voorko men. In de duinen bij Oostvoome en het bos- en heidegebied Eijkelenburg in Rosmalen hebben zondagmiddag bran den gewoed. Op beide plaatsen wist men met inspanning van vele krachten ook vrijwilligers de branden te beperken. In Wijk en Aalburg zijn zondag vier woonhuizen, waaronder twee grote boerderijen en drie schuren afgebrand. Vijf gezinnen werden dakloos. Een per soon is tijdens het blussen van het dak gevallen en moest met zware inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. De schade wordt geraamd op ongeveer f 250.000,-. In Maastricht is een houten bungalow uitgebrand. De schade wordt geraamd op ongeveer 30.000,-. Van beide laat ste branden is de oorzaak onbekend. Van de duin- en bosbrand vermoedt men dat zij hun oorzaak vinden ln een weggeworpen brandende sigaret In het afgelopen weekeinde heeft de Jordaanse regering aan de pers fotoco- pieën verstrekt van stukken, waaruit zou blijken, dat de twee uitgeweken stafchefs, generaal Noewar en gene raal Hijari, met Egyptenaren zouden hebben samengespannen. Zoals bekend hebben de twee generaals in april j.l. asyl in Syrië gekregen. (Reuter) (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen. Terwijl van de vijftien „Bundes- wehr"-soldaten, die twee weken geleden in de rivier de Iller nabij Kempten ver dronken, er tot dusverre nog maar tien uit het water zijn gehaald, heeft vrijdag j.l. een nieuw ongeluk de „Bundeswehr" getroffen, waarbij een onderofficier werd gedood en een andere onderoffi cier en drie militairen (allen vrijwilli gers) werden gewond. Het ongeluk deed zich voor toen een pantserbataljon na bij Amberg (in Zuid-Duitsland) de plaat selijke brandweer bij de bestrijding van een bosbrand hielp. Daarbij vonden de militairen een luchtafweergranaat. Zij dachten, dat dit een ongevaarlijke blindganger was en stelden de helse machine aan hun onderofficier ter hand, Deze wilde de soldaten daarmede aan tonen op welke wijze granaten plegen in te slaan. Daarbij ontplofte zij. De onder-officier die de granaat hanteerde, verloor daarbij een duim. Een andere onder-officier, die naast hem stond, kreeg een zware buikwond. Nog tijdens het transport naar het ziekenhuis over leed hij daaraan. Drie andere militairen werden door granaatsplinters gewond. De verantwoordelijke onder-officier had pas enkele dagen tevoren schriftelijk les gehad in de behandeling van blind gangers. Dit nieuwe „Bundeswehr"-ongeluk heeft ertoe geleid, dat thans met nog meer nadruk dan twee weken geleden in West-Duitsland de vraag wordt ge steld, of de officieren en onderofficieren, die belast zijn met de opleiding van de rekruten en de vrijwilligers wel onder alle omstandigheden militair-technisch en psychisch (zoals in het geval van de korporaal, die opdracht gaf de snel- stromende Iller te doorwaden) zijn be rekend of dat onder de internationale druk tot snelle opstelling van Westduit, se militaire eenheden in "'.A.T.O.-ver- band te lichtvaardig zelf nog niet vol doend en in spoed-cursussen getrainde officieren en onderofficieren tot instruc teurs zijn gebombardeerd. Tien leden van de redactie van het Russische tijdschrift „Historische vraagstukken" zijn ontslagen, omdat zij alleen hebben gewezen op „de fou ten van Stalin" en niet met kracht „de huidige revisionistische tendenties" hebben afgewezen. Slechts drie leden van de redactie blijven in functie. Bo vendien zal het tijdschrift, dat tot dus ver werd uitgegeven door het historisch instituut, het orgaan worden van de af deling geschiedenis van de Sovjet-Aca demie van Wetenschappen. Het blad is reeds herhaaldelijk door de partijpers beticht van „grove fouten" en onlangs nog heeft het hoofd van de afdeling agitatie en propaganda van het centra le partijcomité, Konstaninov, ernstige kritiek geuit. Onder de redactieleden die zijn ont slagen, bevinden zich de hoofdredac teur, Broedjalov, en de ook in het bui tenland bekende hoogleraren Artsiklov- ski en Jeroessalinkski. In het jongste nummer van het tijdschrift wordt in het hoofdartikel gezegd, dat „de oude re dactie de weg van het sensationele en van de concessie aan de burgerlijke objectiviteit had ingeslagen, die niets gemeen heeft met de ware wetenschap." De nieuwe redactie verklaart, dat zij niet alleen de partij zal helpen bij haar strijd tegen de persoonsverheerlijking, maar dat zij „ook met kracht de revi sionistische neigingen moet bestrijden, die zich in zekere landen voordoen en die ten doel hebben de rol van onze partij te bekladden, te kleineren en te miskennen." (A.F.P.) kent toch het ganzenverhaal uit de oude geschiedenis? U weet toch, waarom de Romei nen eeuwenlang stenen en zilveren ganzenbeelden op hun Kapitool en op andere voorname gebouwen hebben laten prijken? Dat was omdat de ganzen, die in het jaar 390 voor Christus in de tempel van Jupiter werden gehouden, alarm maakten, toen in een nacht het Kapitool door de Galliërs werd bestormd en al dus het Kapitool mitsgaders Rome voor ondergang behoedden. Sinds dien hebben steeds weer andere ge leerden zich met de bijzondere eigen schappen van de ganzen bezig gehou den. Onlangs heeft een Amerikaanse professor na serieuze onderzoekin gen uitgemaakt, dat de ganzen de voorzichtigste aller voetgangers zijn, voorzichtiger dan de mensen. Het gebeurt maar zelden, dat een gans wordt overreden aldus de profes sor en dan ligt het in negen van de tien gevallen niet eens aan de gans. Een andere professor, ook al weer een Amerikaan, kwam na an- dere proefnemingen tot de conclusie dat de ganzen de enige dieren zijn, die weliswaar slechts gedurende enkele ogenblikken een tempera tuur kunnen weerstaan van 100 gra den onder nul. Al langer is bekend, dat strijdkrachten vroeger en ook nu nog er bij hun wachtposten ganzen op na houden. De ervaring Heeft geleerd, dat de ganzen betere wachtdieren zijn dan honden. Ze ge ven eerder een juister alarm. Dat de ze schone verhalen niet altijd opgaan ondervond de eigenaar van een land huis in Engeland, die twee ganzen als „bewakingspersoneel" in dienst nam. Drie dagen voor Kerstmis, verleden jaar, waren de ganzen ver dwenen en vond de man een briefje in zijn brievenbus, waar op stond: Bedankt voor de kostelijke kerstbout. en van de merkwaardigste ad- min beschaafd zijn. Ze moeten kun nen praten over wetenschap en kunst en dienen een goede gezond heid te genieten. Ik geef de voor keur aan een huis buiten Barcelona, op de met dennebossen bedekte heu vels, tot een hoogte van 6 tot 800 meter. Ik kan niet koken. Ik stel het op prijs, dat de huisvrouw dat zelf doet. Ze kreeg één brief. Een psychiater deelde mede, op welke dagen hij zitting had. jm de wereld ervan te overtui gen, dat de Russen het goed menen met al hun nobele stre vingen tot het gebruik van atoom energie voor vreedzame doeleinden, heeft Moskou onlangs bekend ge maakt, dat het de Russische ge leerden is gelukt om via atoomener gie jonge wijn in oude te veranderen. Goede wijn heeft zonder toepassing van atoomenergie jaren nodig om te Advertentie O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O 1. Aspirin") is onschadelijk. 2. Aspirin heeft de krach tigste werking welke U van een populair geneesmiddel moogt verwachten. ft 3. Aspirin is onschadelijk voor de maag. 4. Aspirin") helpt snel en feilloos bij hoofdpijn, griep, reumatische pijnen en ver koudheid. 5. Aspirin is een product van een wereldconcern dat zich zijn verantwoordelijk heid ten opzichte van U als consument, bewust is. Let op het Bayerkruis, het garantieteken op ieder tablet Aspirin") voor echtheid, zui verheid en constante samen stelling. gedeponeerd handelsmerk O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O „Push Button Bertha", een ma chine die liedjes componeert langs elektronische weg, heeft onlangs een proeve van bekwaamheid afgelegd, in samenwerking met Jack Owens, een erkend tekstschrijver, die voor het wijs je de woorden leverde. Die onderneming kostte Owens aanzien lijk meer tijd dan de machine: Ber tha componeert namelijk melodietjes in een tempo van vierduizend per uur. Het brokje samenwerking werd ten gehore gebracht voor de leden van de Library of Congress, die over het muzikale gehalte niet on tevreden waren, doch weigerden aan het lied auteursrechten toe te kennen, aangezien de componist een machine was. Bertha, niet noemenswaard uit het veld geslagen, gaat lustig voort met componeren, vooropgesteld dan, dat zij voldoende gevoed wordt met gegevens; die bergt zij in haar bin nenste, in een magnetische trom mel, om dan, wanneer bepaalde knoppen worden ingedrukt, deze ge gevens te gaan selecteren en om te zetten in een notenbeeld, dat ontleend wordt aan de diatonische toonladder. De uitvinder van „Push Button Bertha" meent, dat de ma chine goede diensten zal kunnen bewijzen als orkestrator van muziek werken. In minder dan een minuut orkestreert zij een werk voor vol orkest, een karwei, waar een men selijk wezen dagen voor nodig heeft. vertenties, die de wereldpers ooit heeft vertoond, stond on langs in een dagblad in Barcelona. De annonce luidde: Biedt zich aan: intelligente, zeer beschaafde dienst bode. Ik zoek een gezin zonder kinde ren. De echtelieden moeten niette- .rijpen", moet u weten, doch radio Moskou heeft bericht, dat Georgi sche geleerden proefondervindelijk hebben vastgesteld, dat jonge wijn door bestraling met gammastralen in enkele dagen in oude wijn kan worden veranderd. Of die oude wij nen smaken, of. ze überhaupt te drin ken zijn, heeft Moskou er niet bij ver teld. De vergadering van het comité van ministers van Benelux heeft zaterdag middag zijn goedkeuring gehecht aan het ontwerp-verdrag der economische unie. Na afloop toonden de ministers zich zeer verheugd, dat de tekst van het verdrag der economische unie, van de overgangsconventie en van het uit voeringsprotocol thans was vastge steld. Men verwacht, dat het verdrag nog voor het ingaan van het zomerreces zai kunnen worden geparafeerd. De plechtige ondertekening van het ver drag, dat in Den Haag zal geschieden, zal eerst na het zomerreces plaats vin den. Hoewel het ontwerp-verdrag der eco nomische unie thans is goedgekeurd, rest er nog een klein onderdeel, da departementen van justitie betreffende, te behandelen. Dit zal binnenkort door de minister van justitie geschie den. Het gaat alleen om de vaststel ling van de definitieve redactie. Ten aanzien van de overgangsrege lingen kan nog worden gezegd, dat elke sector op andere wijze is behan deld. Deze zaak is behoorlijk geregeld, aldus minister Luns. Aangenomen 'wordt, dat voor de overgangsregelingen een periode van vijf jaar is aangehou den. De zaak der Rijnvaartpremies wordt niet beïnvloed door het verdrag. De kwestie der waterwegen is nooit een kwestie geweest in de unie, zo zei de Belgische minister Larock. Over die kwestie zal door de regeringen, los van het unie-verdrag, van gedachten wor den gewisseld. De zaak der Rijnvaart premies komt dan ook niet in het ver drag voor. In de steenkolenmijn Le Gosson te Jemeppe sur Meuse is zaterdag een Ne derlandse mijnwerker om het leven ge komen. Het is de 45-jarige J. van de Waele uit Elsloo. De mijnwerker werd getroffen door een stuk van een meta len stut, die doorbrak, en was op slag dood. In de buurtschap Rheezerveen, be horende onder de gemeente Harden- berg, is tijdens het spelen met vriendin netjes het 10-jarig dochtertje van da familie Schutte in een moeras waar de reeën uit de omliggende bossen plegen te drinken verdronken. Hoe wel het meisje spoedig uit het water kon worden gehaald, mocht genees kundige hulp niet meer baten. De Académie Frangaise heeft de ro manprijs van driehonderd-duizend frank toegekend aan Jacques de Bourbon-Bus- set, oud-directeur van culturele zaken aan de Quai d'Orsay, voor zijn gehela werk. De bekendste roman van de Bour- bon-Busset ii „Le silence et la joie".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5