MAO TSE-TOENG: In China nog vele menings verschillen „Wij kunnen de mensen niet dwingen in het Marxisme te Mao's honderd bloemen j Onweer brengt in het gehele land enige afkoeling Blikseminslag: Winkel en vier boerderijen afgebrand Meisje komt in vlammen om Partijzucht 4 Hittegolf in oosten van de F.S. houdt aan Strijd tegen het water in de Po-vlakte Aan zee Thee vier cent goedkoper Prinses Irene geslaagd ||teLJ| L.. 1 Het weer Londense startbanen kleverig 28 juni Het Atoom HET IS NOOIT GOED I WOENSDAG 19 JUNI 1957 81ste JAARGANG No. 29634 In Frankrijk Treinongeluk eist acht levens Deze zomer bezoek aan Warschau Tibet nog niet communistisch Schijn van fatsoen Zwitsers lesvliegtuig verongelukt Buiging naar Oost en West opening JUNI Hevige onweersbuien gepaard met zware regenval, die gisteravond over het midden en zuiden van Nederland zich ontlaadden, hebben in het gehele land voor enige afkoeling gezorgd. Omstreeks zeven uur was er zwaar onweer boven Soest en Soesterberg en langs de randen van het Gooi hoofd zakelijk in de buurten van Hollandse Rading, de Lage Vuursche en Maartensdijk. Men meldde ons hedenochtend uit Soesterberg dat de regenval gisteravond 40 mm bedroeg. Hilversum, Bussum en de overige plaatsen in het Gooi lagen in de vroege avond in wat men zou kunnen noemen een droge zone. Maar omstreeks tien uur pakten de onweers wolken zich ook samen boven het Gooi en Loosdrecht. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. ~'W" mm iSlil Ppri éen MORRIS "(jeforeyot/ót//// Afnemende onweerskansen BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertehties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. MAO TSE-TOENG Aan de mythe van de „monolitische eenheid" van het communistische kamp is definitief een einde ge komen. Joegoslavië, Polen en Rood- China volgen bijvoorbeeld „wegen naar het socialisme" die afwijken van die Van de Sovjet-Unie. Moskou is niet meer het hoofdkwartier van het wereld communisme, al beheerst het Kremlin nog een belangrijk deel van de mens heid. In 1948 reeds maakte Tito zich los van het Stalinistische communisme, en toen een jaar later Mao Tse Toeng zijn Chinese Volksrepubliek stichtte, bleek ook reeds spoedig dat China zich niet slaafs aan de Sovjet-Unie zou onder werpen. Wel werkten de Chinese com munistische leiders aanvankelijk nauw samen met hun Ri.ssische leiders, en tegenover de buitenwereld werd de in druk gewekt van zeer grote eensge zindheid. Maar intussen is Stalin gestorven en heeft de Sovjet-Unie zelf een geheel hieuw regiem gekregen, dat zich met andere middelen handhaaft dan de dic tator placht te doen. Begin vorig jaar Zette Khroesjtsjev een streep onder het Stalinistische tijdperk, in zijn sensatio nele rede voor het 20ste partij-congres. Het was onder meer door deze rede dat het klimaat geschapen werd voor de opstanden in Hongarije en Polen van oktober 1956. En al is sindsdien Hon garije weer in het Sovjet-gareel ge- r"LchV de situatie in het door Moskou "eej"ste imperium is drastisch ver anderd. De structuur van het door Stalm gevormde blok van communis tische staten heeft aan kracht verloren. In Moskou zal men met grote be zorgdheid kennis hebben genomen van de opzienbarende toespraak die Mao Tse Toeng in februari van dit jaar heeft gehouden. De Chinese leider verkondig de immers enkele theorieën die niet ge deeld worden door Khroesjtsjev, en die bijvoorbeeld wijlen Stalin als schande lijke ketterijen in de oren zouden heb ben geklonken. Terwijl Khroesjtsjev on langs nog eens heel uitdrukkelijk ver klaard heeft, dat er in een communis tische maatschappij geen meningsver schillen of tegenstellingen konden bestaan tussen de regering en het volk. verklaart Mao Tse Toeng dat die con flicten er wel degelijk kunnen zijn. Zo Zegt het Chinese staatshoofd ook dat het volk niet met dwang, maar met overreding van de juistheid van de communistische opvattingen moet wor den overtuigd. Hij erkent voorts dat het Marxisme onder Chinese studenten en intellectuelen de laatste tijd veel aan populariteit heeft verloren, en dat Vele Chinezen sympathie koesterden biet de Hongaarse verzetsbeweging. Mao Tse Toeng is een dichter, wiens poëtisch bloed kruipt waar het niet gaan kan. Zijn op- Vatting dat er verschillende meningen Zouden mogen bestaan, drukt hij uit in de woorden: „Laat honderd bloemen bloeien, laat honderd denkrichtingen elkaar bestrijden". Het is een taal die een Stalin nooit gesproken zou hebben, en die zelfs een Khroesjtsjev te ver gaat. Uiteraard zal men zeer sceptisch moeten staan tegenover Mao's bewe gingen. Het Chinese volk wacht geen democratie, en de vrijheid is nog ver te zoeken. Mao Tse Toeng wil zijn volk in communistische geest vormen, en als hij op het ogenblik minder radicaal te Werk gaat dan Stalin dat bijvoorbeeld Placht te doen, dan is dat slechts een kwestie van tactiek. Hij zoekt slechts naar de meest effectieve middelen om zijn in wezen verderfelijk doel te be reiken. Maar al is er geen reden om te ver onderstellen dat het lot van het Chi nese volk in de naaste toekomst aan merkelijk verbeteren zal, toch kan men met enige voldoening constateren dat Mao Tse Toeng in zijn opvattingen aan merkelijk dichter staat bij een man als Gomulka, dan bij Khroesjtsjev. Vooral In Polen is de rede van de Chinese communistische leider dan ook met ge juich ontvangen. In het Kremlin wordt öe geur van zijn „honderd bloemen" echter niet gewaardeerd. Te Boisleux, bij Atrecht, is gisteren öe sneltrein Tourgoing-Parijs ontspoord. Acht mensen zijn om het leven ge komen, 25 personen hebben ernstige verwondingen opgelopen. c Morgen op de meeste plaatsen droog zonnig weer. Matige tot krachtige j^md tussen noord en noordoost. Mid- 2agtemperatuur tussen 19 en 21 gr. C. leewater ruim 14 gr. C. Hoogste tem peratuur van gisteren Den Helder 22, °ek van Holland 29 gr. C. In zijn op 27 februari gehouden rede voering tot het Opperste Staatscollege heeft de president van communistisch China, Mao Tse-Toeng aangekondigd dat de regering het verzet tegen het com munistisch bewind in zijn land op een meer zachtzinnige wijze zal gaan be strijden. Uit zijn redevoering bleek dat er nog vele tegenstellingen tussen het Chinese volk en het dictatoriale bewind bestaan. Mao Tse-Toeng gaf toe, dat de Hon gaarse opstand wijd en zijd in China on rust had verwekt. Hij maakte Rusland het verwijt, dat de opstand in Hongarije op een te hardnekkige manier was aan gepakt. Hij vond het echter wel nood zakelijk, dat de Russen het Hongaarse verzet bestreden, daar „binnenlandse en buitenlandse contra-revolutionaire elementen aan het werk waren". „We kunnen de mensen niet dwingen hun idealisme op te geven, evenmin kunnen we hen dwingen te geloven In het mar xisme", zeide Mao. „Als wij kwesties van ideologische aard of polemische kwes ties onder het volk tot oplossing bren gen, kunnen wij slechts gebruik maken van democratische methoden, discus sies, kritiek, het uitoefenen van zachte aandrang en onderwijs, maar geen hardhandige methoden". Mao verklaarde dat de klassenstrijd nog niet geheel is geëindigd. Weliswaar heeft de massa van het volk zijn instem ming met het socialistische stelsel be tuigd, maar zij moet er nog aan wennen en de ambtenaren moeten in de toepas sing er van nog ervaring krijgen. Het staatshoofd is van mening, dat sinds het vorig jaar de hoofdmacht van de tegenrevolutie is uitgeroeid; hoewel er nog contrarevolutionairen, onder wie agenten van de Verenigde Staten en nationalistisch China op vrije voeten zijn. De strijd tegen hen moet voortgaan, terwijl daarnaast ook openlijk moet wor den doorgegaan met het goedmaken van fouten uit het verleden. Mao ontkende dat het gebruik van democratische methoden door een com munistisch regiem in strijd zou zijn met de leerstellingen van Marx en Lenin. Democratische middelen kunnen onder communisten gebruikt worden, en hard handige methoden tegen buitenstaan ders, aldus de Chinese leider. De Chinese communistische leider verklaarde tevens in z\jn redevoering van 27 februari, dat het programma voor „democratische hervormingen" in Tibet voorlopig niet ten uitvoer zal worden gebracht. Dit programma is opgenomen in' de periode van het tweede vijfjarenplan, waarmee in 1958 een aanvang zal worden 'gemaakt. Mao kon niet zeggen wanneer een nieuwe poging zal worden gedaan om van Tibet een communistische staat te maken. Naar verluidt hebben de Dalai Lama en het Tibetaanse volk krachtige te genstand geboden aan de „hervormin gen", die de Chinese bezettingsstr;jd- krachten Tibet trachten op te drin gen. Mao Tse-Toeng zal „voor het einde van de zomer" een bezoek aan Polen brengen, aldus heeft de Poolse vlce-pre- mier Zezon Nowak in Warschau mede gedeeld. Mede uit de koortsachtige res tauratie van het Belvedere-paleis, dat als domicilie voor belangrijke buiten landse bezoekers wordt gebruikt zijn Westelijke waarnemers geneigd af te leiden dat Mao Tse-Toeng de volgende maand in Warschau wordt verwacht. Sinds 1950 heeft Mao China niet meer verlaten. Hij zal deze zomer tevens een bezoek aan de Sovjet-Unie brengen. Bijna alle Engelse en Amerikaanse bladen gaven vanmorgen commentaar op de rede van Mao. De „Manchester Guardian" meent, dat door deze rede wordt aangetoond, dat het Chinese com munisme nu volledig empirisch is. „De leiders van de communistische staat, al zijn ze dan ten dele door de impuls van de communistische doctrine aan de macht gekomen, zullen deze doctri ne thans aan banden leggen. Zij zullen haar beschouwen als een belangrijke factor, waarmee politici rekening moe ten houden, maar als één factor te midden van vele andereDe com munistische leiders ln de andere Azia tische landen zullen de rede van Mao veel gemakkelijker kunnen verwerken dan de plotselinge sensatie, waarmee Khroesjtsjev vorig jaar voor de dag kwam, aldus de Guardian. Mao's rede zal „het communisme fatsoenlijker doen schijnen. Waarschijnlijk zal zij Mao in Azië definitief bevestigen als de onbetwiste leider van het wereldcom munisme. Alleen met de heer Khroesj tsjev (een Westerse „barbaar"), aan wie men veel minder aandacht zal schenken, schitterend aan de hemel." De „Daily Telegraph" waarschuwt: „Laat ons niet te veel hopen.... Mao doet afstand van de ergste wreedheid, van een overdreven controle, die werd uitgeoefend door partijfunctionarissen, van wie velen zich pas zeven jaar ge leden onder de banieren van het com munisme hebben geschaard. Hij zal Een tweemotorig lesvliegtuig van de Swissair een DC-3, is gisteren in het Bodenmeer gestort. De negen inzitten den, allen Zwitsers, zijn om het leven gekomen. geen pas in de richting van de vrijheid zetten, als hij er niet zeker van is, dat hij voor deze concessie schadeloos wordt gesteld door politieke kalmte en economische vooruitgang. Dit regime met zijn industrialisatieplannen zal geen risico's nemen terwille van de vrij heid." De „News Chronicle" merkt op: „Aan het eind van zijn immense rede voering buigt Mao naar Moskou, met oosterse nederigheid, en zelfs naar het westen. Maar China gaat zijn eigen weg en deze ontwikkeling kan de loop der geschiedenis veranderen." De „New York Times" acht de rede voering van Mao Tse Toeng de be langrijkste verklaring van een commu nistisch leider, die de buitenwereld be reikt sinds in juni 1956 Khroesjtsjevs ont maskering van Stalin werd gepubli ceerd. Volgens dit blad blijken uit deze redevoering drie feiten: „Ten eerste, dat er nu aanzienlijke ontevredenheid heerst in communistisch ChinaTen tweede: de heer Mao en zijn collega's zijn tot de slotsom gekomen, dat deze ontevredenheid niet door physieke on derdrukking en moord kan worden uit geroeid, zoals vroeger gebruikelijk was. Er zijn tekenen in zijn redevoering van de angst, dat een terugkeer naar on beperkt geweld het begin zou kunnen zijn van een catastrofale ontploffing. Daarom poseert Mao, inplaats daar van, als een soort democratische com munist Tenslotte worden, althans in com munistisch China, de communistische leiders geconfronteerd met de on juistheid van een der centrale mythen van de moderne communistische ide ologie. Dat is de mythe, dat de bu reaucratische communistische staat in belangen en doelstellingen identiek Ss mét de massa van uitgebuite men sen, die zijn onderdanen zijn Advertentie nationale 3entoonbtM*yj AMSTERDAM SCHIPHOL dagelijks van 10-22 uur 's zondags van 12-22 uur entree 50 cent (toegang luchthaven inbegrepen) S V Maandagavond is in Heemse, toen een der bewoners van een blok van zeven woningen benzine in een brom fiets deed in de onmiddellijke nabijheid van een petroleum-gasstel, brand ont staan. In een oogwenk stond alles in lichterlaaie. Een passerende vracht autochauffeur heeft nog getracht mej. Meijer van de bovenverdieping te be vrijden, maar de vuurgloed was te hevig; Het meisje kwam in de vlammen om. De chauffeur moest zich onder dok tersbehandeling stellen voor zijn brand wonden. In onze rubriek „Uit de pers" kan men vandaag een stukje vinden uit Het Vrije Volk, dat een bijzonder mooi staaltje is van politicasterij. Er was een tunneldebat. Er was eert motie-Posthumus (P.v.d.A.) en een motie-Romme (K.V.P.). Wij plaatsen de partijen, waartoe de indieners van de concurrerende moties behoorden, tussen haakjes achter hun namen, al zal de lezer zich wellicht afvragen, waar dat nu toe dient. Men zou im mers zeggen, dat het conflict tussen de regering en de gemeente Amster dam in de Kamer geen partijkwesti was. Als men dat denkt, kent men Het Vrije Volk niet. Het blad redeneert Het initiatief van de heer Romme (K.V.P.) was een vreemd initiatief. De heer Romme (K.V.P.) kon niet op een regeringscrisis hopen. Trouwens, zolang er geen betere verkiezingsuit slag is, neemt hij wel genoegen met de huidige brede basis. Wat moest de heer Romme (K.V.P.) dan met zijn vreemde initiatief? Het kan niet an ders, of het was een ,proefmobilisati* tegen de P.v.d.A.!! De gedachte, dat het om de IJtun- nel ging, komt bij Het Vrije Volk niet op. Er zijn wel eens mensen ge weest, die de brede basis hebben ver dedigd, omdat de Kamer dan, zonder altijd een front voor of tegen de re gering te behoeven vormen, elk af zonderlijk onderwerp op zijn eigen merites kon toetsen. De Kamer zou zakelijker worden en minder verpoli tiekt. De pro- en contrastemmers zouden bij elk onderwerp verschil lend ovat de fracties kunnen zijn verspreid. Men ziet maar weer, welk een utopie dat is, zolang een der twee grootste partijen geen zakelijke, on politieke kwesties erkent. Alle kwes ties, die de P.v.d.A. heeft aangeraakt, zijn partijpolitiek. En hoe! Enfin, men leze zelf. Het is al zo warm. Met ingang van vandaag is de thee- prijs over de gehele Unie voor aUe soorten met vier cent per honderd gram verlaagd. ln de omgeving van Oss zijn twee boerderijen verloren gegaan door brand na blikseminslag, die van de heer M. Zegers te Nistelrode en die van de f '4 li 4 ■MMl Bij de P. T. de taak van bestellers, tc hoewel T. in Den Haag meent men een oplossing te hebben gevonden om de vrouwelijke postbode, en wellicht in de toekomst ook van de verlichten. Men heeft een soort wandelwagentje geconstrueerd, dat, nog in een ontwikkelingsstadium, zijn nut reeds heeft bewezen. heer H. Brand te Teeffelen onder Lith. Hier gingen o.a. 30 varkens verloren. In een minimum van tijd is voorts de boerderij van de familie Kruisbergen te Dreumel, nadat de bliksem was inge slagen, tot de grond toe afgebrand. In Zeelst, gemeente Veldhoven is een ka pitale boerderij in de vlammen opge gaan. Ook hier was de oorzaak blik seminslag. Twee huurlieden van de eigenaar, de heer Verberne, zijn ge wond geraakt. In Hoogeloon is een winkelwoonhuis verbrand. Tijdens een zware onweersbui is dins dagavond tegen half acht de bliksem ingeslagen in de bovenleiding van de N.S. tussen Bunnik en het station Drie- bergen-Zeist. Juist op dat ogenblik reed er een trein die van Utrecht was ge komen en op weg was naar Driebergen. De draad knapte en de trein kwam tot stilstand. Men heeft de passagiers gewaarschuwd niet direct de trein te verlaten. Advertentie BARÏELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 Orlon damesvesten in kleuren 29.50 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vanavond en vannacht plaatselijk in het zuiden en midden van het land enkele regen- of onweersbuien. Mor gen zonnige perioden en vrijwel geen buien meer. 7 wakke tot matige, langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. In Limburg minder warm, elders weinig verandering in tem peratuur. Zon: 4.21-21.05. Maan: 0.13-12.59. Tussen IJsland en Noorwegen bevindt zich een vrijwel stationnair gebied van hoge druk, dat zich de laatste dagen heel langzaam in zuidelijke richting uit breidt. Dit heeft al tot gevolg gehad, dat vrijwel overal in ons land de wind noordoostelijk is geworden en dat min der warme lucht dé noordelijke provin cies is binnengedrongen. Geleidelijk zal deze lucht zich verder over Nederland gaan uitbreiden en de nog aanwezige onstabiele luchtmassa's gaan terug dringen. Het zeer warme weer behoort daarmede tot het verleden, maar de kans op zonnige peiioden wordt weer groter. Prinses Irene is dinsdag geslaagd voor het eindexamen van het Baams Lyceum. Verheugd verlieten de prinses en haar eveneens geslaagde vriendinnen het schoolgebouw. Van links naar rechts de dames N. M. Mensinga, prinses Irene, E. A. Lodder, J. F. Greidanus en D. E. van Harinxma thoe Slooten. Koningin Juliana en prins Bernhard waren bij de diploma-uitreiking, met de ouders van de andere examenkandidaten, aanwezig. Dinsdagavond heeft prinses Irene, in gezelschap van een hofdame en vijf vriendinnen, in het Leidsepleintheater te Amsterdam Toon Hermans' „Eenmans show" bijgewoond. De hittegolf, die al vier dagen in het oosten van de Verenigde Staten heerst, heeft aan minstens 220 personen het le ven gekost. De meesten kwamen om door verdrinking b(j het baden of door een zonnesteek maar ook overstromin gen tengevolge van zware regenval eis ten vele slachtoffers. B\j Los Angeles, waar de thermometer gisteren 39 graden aanwees, zijn verscheidene bos- en prai- riebranden uitgebroken. Tengevolge van zware stormen in Noord-Natal is de telefoonverbinding op vele plaatsen gestoord. De spoorlijn tussen Johannesburg en Durban is door ontwortelde bomen versperd, er zijn huizen beschadigd en oogsten mislukt. In Kaapstad hebben de van kou huive rende burgers alle records op het ge bied van elektriciteitsverbruik gesla gen. Vannacht en vanochtend vroeg heeft boven een deel van zuidelijk Engeland een noodweer gewoed. Wolkbreuken en onweersbuien ontlaadden zich boven enkele steden. Er vielen enorme hagel stenen. Op tal van plaatsen deden zich overstromingen voor. Elders in Enge land blijft de hittegolf voortduren, en zijn voor vandaag temperaturen tot 75 graden Fahrenheit voorspeld. Op London Airport heeft de brand weer gisteren de startbanen natge spoten. Het asfalt was vloeibaar ge worden, en kleefde aan de wielen van de startende en landende vliegtuigen. Italiaanse politie- en brandweerman nen zijn koortsachtig aan het werk om de dijken langs de Po, in het gebied van Polesine te verhogen. Het water stijgt ongeveer 2,5 cm per uur. Indachtig de overstromingen van 1951, waarbij 273 personen in het gebied van Polesine om liet leven kwamen, is een deel der bevolking uit voorzorg geëvacueerd. In Piedmonte en Lombardije, waar de af gelopen dagen vijftien personen ver dronken en voor miljoenen guldens schade werd aangericht, begint het wa ter te zakken. Voor de zesde achtereenvolgende dag lag gisteren het overige deel van Europa in de greep van de hittegolf. Het einde is voorlopig nog niet in zicht, alhoewel onweersbuien op ver scheidene plaatsen een welkome ver koeling brachten. Volgens de West- duitse politie zijn de laatste dagen 90 mensen in West-Duitsland verdronken. Bij een temperatuur van omstreeks 30 graden Celsius zochten miljoenen ver koeling aan zee, rivieren en in zwem baden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1