Spaans-Italiaanse dag op het Haagse filmfestival Salarissen kraamverzorgsters verre van redelijk Le notti di Cabiria", volop atmosfeer, met weer een portie Masina ASPRO -Leven in de hitte ARKA wil staatssecretaris voor ambtenarenzaken Scheveningen Een jolige Nazzari Eeuwfeest van Rijsenburg ASPRO Forum bespreekt eventuele door breking van de anciënniteit Minnaar van schoonheid mm „jHet wachten duurt reeds veel te lang Holland Festival Mgr. Giohbe opent de feestelijkheden Nederlander pleegt roofoverval te Emden Koe trapt 120 kippen dood i Zes maanden voor verduistering 30.000 verduisterd Dubbel woonhuis in de as gelegd Noodwet kinderbijslag verlengd Illegale invoer van nylonkousen Jongen en meisje verdronken WOENSDAG 19 JUNI 195/ PAGINA Fellini's jongste film Hommage aan de Spaanse vrouw Spoedig gearresteerd Nederlandse diamant handelaar in Londen veroordeeld dank zij en de pijn verdwijnt mw$m Vierde Prinsenkind Twee maanden voor Maastrichtenaar Te Apeldoorn Kleine zelfstandigen Maatregelen ter beteugeling Slotscène van de film „Le notti di Cabiria" van Federico Fellini. Fellini's jongste film ,,Le notti di Cabiria" vormde het pièce de résistan- ce van de avondvoorstelling in Metro- pole. Er is heel wat te doen geweest over deze film, die in Cannes zulke zware concurrenten had en men heeft er zoveel wonderen van verteld, dat ze ons een beetje tegengevallen is. Niet dat we de film de Haagse week on waardig zouden vinden. Verre van daar. Het is een film, waarover te praten valt, waarin men sterke stukken be wonderen kan, een film die volop at mosfeer heeft en al wat men wil. Maar wij konden niet ontkomen aan de indruk, dat het te veel gaat niet om de publieke vrouw Cabiria, niet om het menselijke dus, maar om Giulietta Masina, de filmster, die dan ook de eerste prijs in Cannes heeft gekregen. Deze actrice heeft een gevoelig clow nesk masker. Wij weten het uit „La Strada". Maar in die film blijft zij een masker en in „Cabiria" is zij het fenomeen Masina. Weer een portie Masina, zo lijkt het, en wij voor ons kunnen ons moeilijk voorstellen, dat juist deze vrouw Cabiria kan zijn, die het genus, dat zij vertegenwoordigt, op de juiste manier kan representeren. Vrijwel alle andere vrouwer uit de film komen daar eerder voor in aanmerking, al valt deze overweging vermoedelijk buiten het waarnemingsvermogen van het nogal onnozele festivalpubliek van Cannes. Wat Cabiria beleeft in haar ontmoe ting met de processie en haar aan raking met de bovennatuur is aan doenlijk, hoewel snel losgelaten. Wat zij ontmoet aan „eerlijke minnaars" is van een moordende ontgoocheling en aan het einde gelooft men toch door alles heen dat wat haar eenmaal geraakt heeft, zijn effect blijft be houden, in weerwil van de beroving die haar straatarm maakt. Maar zal het effect zijn, dat aan de vele nach ten van Cabiria er nog vele zuilen toegevoegd worden, of zal dat nachte lijke leven haar niet meer deren? In zijn zucht om vooral niet te over drijven en geen schokkende resultaten mede te delen, heeft Pellini nochtans aan een andere kant overdreven door de vrouw onder te dompelen in avon turen, waar ze als de clown die wij daarstraks signaleerden doorheen danst. Al met al dus toch een film van belang. Wij mogen het verslag van deze be levenissen van gisteren op het Haags filmfestival overigens niet beëindigen zonder melding te maken van onze ont moeting met Giulietta Masina en Ama- deo Nazzari, die helemaal naar Den Haag waren gekomen om de Neder landse première van „hun" film bij te wonen en die zich in het Scheveningse „Seinpost" aan de pers presenteerden. Wij hebben even geluisterd naar Ma sina, die in moeilijk Frans een overi gens intelligente uiteenzetting gaf van de werkmethode van haar echtgenoot, de regisseur Fellini, maar wij werden meer in beslag genomen door de wel licht minder intelligente, maar op een bepaalde manier zeer amusante opmer kingen van de heer Nazzari, een soort Italiaanse Erroll Flyn. Ziehier wat wij onder andere uit zijn mond mochten optekenen. Amadeo Nazzari woont in Rome, in een huis met zestien badkamers en dertien hon- motieven moet zien. Daarom: een den. Hij heeft rollen en rolletjes ge- zeer mooie film, die men gezien speeld in 126 films, is nochtans niet moet hebben. rijk en zelfs socialist. Hij ontvangt m Op de jaarvergadering van de r.-k. Nederlandse bond voor kraamverzorg sters, welke dinsdag te Roermond werd gehouden, is de salarispositie van de kraamverzorgsters meer dan eens ter sprake gekomen. Dr. C. Mol, voorzitter Van de nationale federatie Het Wit-Gele Kruis, en de heer E, Damen, tweede Voorzitter van de K.A.B.O., critiseer- den met name het regeringsbeleid ten aanzien van de salarissen van de kraamverzorgsters. Dr. Mol betreurde het ten zeerste dat de kraamverzorgsters nog steeds ver stoken zijn van een bindende salarisre geling. Een behoorlijke rechtspositie ont breekt. De kruisverenigingen staan ten aanzien van deze moeilijke situatie Machteloos. Zij willen wel een landelij ke salarisregeling voor de kraamver- 2orgsters invoeren, maar kunnen dit diet bekostigen. Dit zou wèl kunnen Wanneer de regering haar subsidie aan de kruisverenigingen ten behoeve van de kraamzorg zou verhogen. Ook de K.A.B.O. is het hiermee volledig eens. Pogingen om verbeteringen middels het college van rijksbemiddelaars tot stand te brengen zijn steeds gestrand op geldgebrek. Het heet reeds geruime tod afwachten, doch de regering heeft ™°g niets gedaan. Audiënties werden zelfs geweigerd, omdat de betrokken minister deze niet opportuun achtte. Het wachten duurt, zo betoogden de sprekers, reeds veel te lang. Het gevolg van een en ander is dat te weinig meisjes kraamverzorgster wil len worden. Aan de grote vraag naar kraamverzorgsters kan niet worden voldaan. De minder kapitaalkrachtige tezinnen worden hier de dupe van en e wel kapitaalkrachtigen moeten te hoge lasten dragen. Wij weten niet, al dus de sprekers, of de bestedingsbeper king de regering misschien op dit stuk van maatschappelijke zorg ook parten speelt. Wanneer dit zo is, dan dienen de kruisverenigingen hier ten sterkste stel ling tegen te nemen, aangezien de kraamzorg nog altijd een werk van volksgezondheid van de eerste orde is. Ook is het niet juist, zo vervolgde dr. Mol, dat de opleiding tot kraamverzorg ster bekostigd moet worden door de or ganisaties, de gezinnen en de kraamver zorgsters zelf. Hoe langer hoe meer wordt alle onderwijs een zaak van de gemeenschap. Bij de kraamverzorg stersopleiding is hier helaas nog geen sprake van. Hopelijk verandert spoedig een en ander ten goede, aldus de spre kers en de congressisten op deze ver gadering. zijn droomhuis bijzonder graag gasten, heeft een collectie moderne schilderij en waarbij één Picasso en hij is behalve in Cannes en Den Haag nimmer buitenslands geweest. Nazzari doet veel aan liefdadigheid dat vertelde om eerlijk te zijn een volijverige tolk en hij gaat ondanks allerlei aanbiedin gen niet naar Amerika, omdat hij geen zin heeft om daar de verplichte zeven jaren door te brengen. En terwijl wij met hem spraken stond de heer Nazzari wel vijf keer op, zeggend: „Je suis célibataire". Wij hebben hartelijk ge lachen om de heer Nazzari. Hij om ons overigens ook. (Van onze speciale verslaggever) Dinsdag was het op het Haagse film festival een Spaans- Italiaanse dag. Zulks afgezien van de nog steeds meer dan vriendelijke tempe ratuur, die ener zijds het hele feest extra deed glanzen, maar die anderzijds de meest gewillige bioscoopbezoeker hevig op de proef stelde, zoal niet teis terde. Er was ove rigens op deze dag alle reden voor de filmliefhebber om zich te verheugen. Daar was immers des middags in het Metropoletheater de vertoning van de film „Calabuig" van de Spaanse cineast Luis Garcia Berlanga. Op de mérites van deze rolprent mochten wij u reeds wijzen, toen zij destijds in Venetië furore maakte. Wel licht herinnert u zich nog de optimis tische toon, waarin wij over deze op timistische film hebben geschreven. En misschien kent u het verhaal nog van de atoomgeleerde, die terecht komt in het paradijs van het Spaanse kustdorp Calabuig, daar gelukkig leeft te mid den van gewone, dus echte mensen, en tenslotte door een toeval wordt ontdekt en dan terug moet naar zijn wereld van wetenschap, rumoer, ruzie en el lende. Men mag de film gerust noemen een verbeelding van het verlangen naar het paradijs en men kan er zeker van zijn, dat iedereen, die iets voelt van zulk een heimwee, de film zal genieten als een van de charmantste films, die de laatste jaren zijn gemaakt en die een bijzonder gunstige kijk geven op de mogelijkheden van de Spaanse film- produktie. En hier mogen wij het wel bö laten. In het voorprogramma liep een do cumentaire over El Greco, een Itali aans filmpje over het werk van de Spaanse schilder, die een Griek was. Spaans ging het ook min of meer toe op de contactdag van de Kath. Film- actie, die in het Haags Gemeentemu seum werd gehouden. Daar werd des middags de première gegeven van „El Batallion de las Sombras" van de Spanjaard Manuel Mur Oti. De rolprent die werd ingeleid door de heer A. van Domburg, is kennelijk bedoeld als een hommage aan „de vrouw-als-echtgeno te" in het algemeen en aan de Spaan se vrouw in het bijzonder. Men krijgt immers de belevenissen voorgeschoteld van een aantal heroïeke vrouwen, die het met hun respectievelijke mannen in zoverre niet helemaal hebben getrof fen dat deze om het eufemistisch uit te 'irukkcn, weinig stabiel door het le ven gaan. Om maar even wat te noe men: een zich miskend achtend acteur, een in muzikaal opzicht gelukt maar in de huwelijkstrouw niet helemaal vol hardend musicus, en een uitvinder, die alles uitvindt wat al uitgevonden is. Men moet er, vrouw zijnde, dan maar rede mee schieten. De Spaanse vrou wen in de film doen het echter uitste kend, zij het op de achtergrond, „in de schaduw" dus. Manuel Mur Oti heeft het allemaal verfilmd met een duidelijke bewogen heid en hij is bepaald het beste in die taferelen waarin hij zich overgeeft aan een echt zuidelijke, hevige pathetiek, zoals bijvoorbeeld in de sterfscène van de acteur, die van een vreemde aan grijpendheid is. Maar soms drijft hij af naar een naïveteit die zich ook meteen afspiegelt In een trage filmische gang van zaken. Des morgens had op de contactdag van de K.F.A. mr. Jan Derks gespro ken over „Het belang van de moderne communicatiemiddelen en vooral de film voor godsdienst, cultuur en samen leving" en enkele vertoonde korte film fragmenten uit de avant-garde tijd maakten een algemeen enthousiasme los. De avond was dus Italiaans. Zij het toch niet helemaal. Want een bijzon dere attractie in het programma vormde de vertoning van de korte film „Impressions de New York", een Franse rolprent in kleuren. De film wijkt af van de gebruikelijke stedenfilms, die maar raak fotogra feren en maar raak plakken. Ditmaal krilgt men een prachtige compositie te zien van beelden, van kleuren, van geluiden, die indrukken geven van New York bij nachtNeen, niet dat ene nachtelijke New York", maar een stad die leeft en werkt en verbijstert. Soms'lijkt het wel, of men alleen maar een orgie van kleuren en lichten waarneemt, wetend noch tans, wat men in al die absolute Donderdag 20 juni AMSTERDAM: Concertgebouw: Verdi's Requiem. Stadsschouwburg: Moortje. ROTTERDAM: Schouwburg: The Royal Ballet. DELFT: Prinsenhof: Elckerlyc. De Pauselijk internuntius mgr. Paolo Giobbe zal met een pontificaal lof in de kapel van het groot-seminarie Rijsen burg maandag 22 juli de feestelijkheden openen rond de eeuwfeestviering van dit seminarie. Dit jaar de juiste da tum is 7 oktober is het namelijk hon derd jaar geleden, dat de eerste stu denten hun intrede deden In het groot seminarie van het aartsbisdom Utrecht en mgr. Zwijsen de gebouwen inzegen de. Onmiddellijk na het lof zullen de ge nodigden door de president van het groot-seminarie mgr. G. C. Hartmann welkom worden geheten. Tijdens dit officiële treffen spreekt mgr. dr. B. J. Alfrink een rede uit. Prof. dr. ir. Fr. Teilegen zal enkele gedachten ontwikkelen over de zielzorg van vandaag naar morgen. De tweede dag van het eeuwfeest draagt een minder officieel karakter. Dan zullen honderden priesters uit het aartsbisdom naar Driebergen komen voor een grootscheepse reünie, waar voor op het terrein van het seminarie een ruime tent zal worden opgetrokken. Een Nederlander heeft maandagavond een roofoverval gepleegd op het plaats kaartenbureau van het spoorwegstation Emden-west in Duitsland. De bureau houder werd onder bedreiging met wa pengeweld gedwongen al het aanwezige papiergeld, ongeveer 450 Mark, af te geven, waarna de man zich ijlings uit de voeten maakte. In de nacht van maandag op dinsdag gelukte het de Duitse politie reeds de dader in een havencafé op te sporen en te arresteren. Het bleek een 23-jarige matroos uit Amersfoort te zijn. Waar schijnlijk is hij enige weken geleden te Emden van boord van een schip gegaan en is hij in deze plaats achtergebleven. In een kippenhok in een weiland langs de hoofdweg in Ederveen (gemeente Ede) heeft een koe gisteren 120 tienweekse jonge hen nen doodgetrapt. Het kippenhok en de koe bevonden zich in dezelfde welde. Waar schijnlijk heeft de koe het hok voor zijn stal aangezien. Hij drong er binnen en vertrapte er met zijn hoeven 120 van de in totaal 250 jonge hennen. Een in Londen wonende Nederlandse diamanthandelaar is te Belfast tot negen maanden gevangenis en 5.000 pond boete veroordeeld wegens pogingen om dia manten ter waarde var 40.000 pond ster ling naar Ierland te smokkelen. Advertentie hè-hè/ Ik geniet van mijn vakantie en ik ben blij dat ik een doosje 'ASPRO'- tabletten heb meegenomen. Ik amuseer me zoveel ik maar wil zon der geplaagd te worden door hoofdpijn, zenuwpijn of kou vatten. Elk tablet is afzonderlijk, hermetisch afgesloten verpakt. Je neemt wat tabletten in jaszak of tas mee en denkt er niet meer aan totdat je onverwachts hoofdpijn krijgt. Dan snel twee 'ASPRO'-tabletten en je kunt weer genieten. Voor het hele gezin: „Ik heb vanmorgen maar weer een trui uitgelaten, last van kouwe voeten is er toch niet meer bij", zei van ochtend de man in de fietsenstalling, die voor de gelegenheid een open hangend veelkleurig lawaaihemd om zijn onslanke leest had gedrapeerd. Hij is een filosoof op zijn manier, die fietsenbewaarengel en hij kent het geestelijk genot van de dingen in hun tegendeel te doen verkeren. „Bah wat een hette je reinste pokkeweer!" was het weerbarstig bescheid van een zwaar transpirerende klant, aan wie zoveel fijngeestigheid ten enenmale niet besteed was. Kijk, daar heb je het nu, ten voeten uit: nu hebben we eindelijk eens een zomer, die z'n komst op een echt vor stelijke manier aankondigt - en dacht u, dat het nu goed was? O nee. Vorig jaar, dat was niets. Daar warén we het allemaal over eens. Toen was die zomer een druilorig, zacht wintertje. En nu is het heet en nu puffen en bla zen wij en braadt de zon allerlei in- carnaten, van kreeftenrose tot zigeu nerbruin, te voorschijn, nu doet zij gra tis alles waarvoor de mensen dure rei zen naar de Rivièra, met bijbehorend tenten- of bungalowkamp voor over hebben, en nu komt de kritiek. Zö heet had het nu ook weer niet behoeven te worden, zegt de man in de contrami ne, daar heb je ook niets aan, dan maar liever een koel, verfrissend re genbuitje. U ziet, de mens is een soort wezen, dat het niet licht naar de zin is te maken. Met dat al gelooft u mij het s niets dan onwennigheid. Want voor wij het gewend zijn, zal het al wel weer over zijn. Tenslotte moeten de depres sies en koudefrontei) ook opgebruikt worden. Onwennigheid dus. Wij heb ben geen ervaring op het stuk van le ven in de hitte. Het gouden voorschrift voor deze da gen is eenvoudig genoeg, maar voor sommigen niet altijd geheel uitvoer baar. Het luidt: negeer zoveel mogelijk de paradijsvloek en maak u niet te druk. Tracht zoveel mogelijk uw brood te verdienen niet in het zweet uws aanschijns. Zoek de schaduw op en houd u rustig. Om twee uur 's mid dags gaan tennissen daar is nu méér onverstand dan heldenmoed voor nodig. Wilt u met alle geweld sporten: dan het koele nat In, dat is wat an ders. Als u het tenminste met die pa radijsvloek op een akkoordje kunt gooi en. U moet deze schijnbare lof der lui heid overigens goed verstaan. Want ze houdt niet in, dat absolute luiheid, vol slagen rust, bij deze hitte het meest verkieselijk is. Het tegendeel is waar. Want enige beweging activeert de bloedcirculatie en doet een regelma tige luchtstroom onstaan, die voor af koeling zorgt. Een kalm wandelingetje of een niet al te gek fietstochtje zal uw dood niet zijn. En het is aange namer dan een verblijf op het achter balkon van een propvolle tram. Hoeveel warmte een mens kan ver dragen is zo maar niet te zeggen. Het hangt af van de vochtigheid van de lucht. Vochtige lucht is slechter te ver dragen dan droge, zelfs al heeft die droge lucht een hogere temperatuur. Want vocht In de lucht maakt de hitte „drukkend". Zij maakt het benauwd en men klaagt over duizeligheid, mis selijkheid en hoofdpijn. Hoe komt dat nu? Ons lichaam is een warmteautomaat zij reguleert de warmte. Wordt het te warm, dan gaan wi) transpireren en door verdamping van het transpiratie- vocht wordt een deel van de lichaams warmte aan ons stoffelijk omhulsel onttrokken. Is de lucht nu reeds voch tig, dan wil 't met dat verdampen niet erg vlotten en krijgen we het benauwd. De kleding is in deze warme dagen dus niet zonder belang. Luchtig is de eis, en niet te nauwsluitend, want dat verhindert het transpireren. Het losse lawaaihemd van de fietsenbe waarengel was zo gek niet. En wat te zeggen van het drinken? Wat dat betreft geldt het: leve de pa radox. Spiegel u aan het In het Rode China waarschijnlijk wel uitstervende ras der Mandarijnen: hoe heter het was, des te warmer zij hun thee dron ken. Het weldadig koude biertje en de portie diepgevroren ijs is zó in ons bin nenste opgewarmd en zij brengen de fijne bloedvaten er toe zich samen te trekken. En daardoor hoopt zich de warmte zich op in ons lichaam en krij. gen we het nog warmer. Maar de war me drankjes verwijden de bloedvaten en daardoor wordt méér lichaams warmte afgestaan. Als u dus wilt drinken in deze hete dagen, vraag uzelf dan maar eens af: „Wat zal het zijn deze keer, koud of warm?" En als het dan „warm" wordt, dan bent u op de goede weg. Heus, het leven valt wel mee, zelfs in deze barre hitte. Maar ook „leven in de hitte" is iets, dat geleerd moet worden. fmm Maandag hebben erfprins Jean van Luxemburg en prinses Josephine Charlotte op hun buitengoed Betzdorf een aantal journalisten en fotografen ontvangen. Tijdens de ontvangst maakte een van de fotografen deze foto van de prinses en haar kinderen (v. I. n. r.) prinses Marie-Astrid, de tweeling prins ITjW* en prinses Margaretha en prins Henri, gezeten onder het portret van hun overleden groot moeder koningin Astrid. Tijdens een forum, dat dinsdag te Utrecht voorafging aan de jaarver gadering van dehoofdgroep rijks ambtenaren van de A.R.K.A., die van daag wordt gehouden, zijn o.a. het ge organiseerd overleg en de wenselijk heid van nieuwe loontechnieken voor het overheidspersoneel ter sprake ge komen, waarbij harde noten werden gekraakt over het personeelsbeleid van de overheid. Dr. W. J. J. Dijsselbloem, directeur van het A.R.K.A.-bureau, die het forum presideerde, stelde inzake het overleg, dat beide partijen, overheid en ambte- narenorganisaties, nog steeds onder handelen van tegengestelde belangen uit, omdat men geen gemeenschappelij ke normen kent, en dat het tweegesprek niet in volle openheid geschiedt, omdat vertegenwoordigers van de overheid on voldoende bevoegd zijn en te weinig vrij. heid van handelen hebben. Hij pleitte daarom voor de benoeming van een staatssecretaris voor ambtenarenzaken, die op het niveau van het regeringsbe leid zou kunnen onderhandelen met de ambtenarenorganisaties. De discussieleider ontkende desge vraagd, dat de organisaties bij de on derhandelingen overvragen ter wille van de leden. Integendeel, de leden menen meestal, dat hun onderhandelaars te be scheiden zijn. De moeilijkheid is echter, dat er geen normen zijn, zodat beide partijen uit tegengestelde belangen vra gen. Een verschijnsel, dat zich ook voor doet bij het overleg in de top tussen werknemers en werkgevers in het parti culiere bedrijfsleven, zoals werd opge merkt door dr. H. J. van Doorne, direc teur van de D.A.F., die deel uitmaakte van het forum, evenals dr. A. M. Lu cas, lid van de Tweede Kamer, en mr. J. N. Metz, voorzitter van de hoofdgroep Ten opzichte van het bedrijfsleven ver keren de ambtenaren in een ongunstige situatie, omdat hun arbeid veelal slechts indirect effect heeft, waardoor de waar de hiervan moeilijk te waarderen is. Dr. Lucas bleek geen voorstander te zijn van een speciale staatssecre taris voor ambtenarenzaken: hij zag thans alleen maar bezwaren. Dr. Dijs selbloem en mr. Metz daarentegen betoogden, dat het personeelsbeleid van de overheid dringend behoefte heeft aan coördinatie; de departemen ten werken veelal volkomen langs el kaar heen. Een gecoördineerd amb- tenarenbeleid zou de efficiency bevor deren. Via de efficiency, waarbij dr. Lucas opmerkte, dat bij de bevordering hier van niet alleen gelet moet worden op de wij e, waarop de ambtenaar werkt, maar ook op het nuttig effect hiervan, kwam het gesprek op de werkklassifi- catie. Dr. Van Doorne betoogde, dat bij doorvoering hiervan een werknemer van dertig jaar meer kan verdienen dan een collega van veertig jaar. Voor de ambtenaren zou dit betekenen, dat de historische anciënniteit moet worden prijsgegeven. Zouden de ambtenaren dit durven aanvaarden? Tot een volmon dige bevestiging kwam de vergadering niet, al vond dr. Metz het reeds een gunstig teken, dat men het breken met de anciënniteit discutabel wil stellen. Voor de overheid hiertoe overgaat, zul len nog veel heilige huisjes moeten wor den afgebroken. Heilige kastelen zelfs, aldus dr. Djis- selbloem, die de introductie van mo derne loontechnieken waarbij hij me rit rating en werkklassificatie als één geheel zag slechts mogelijk acht na doorbreking van de hechte ambtenaren- hiërarchie. Misschien mag ik u. zon der u al te jaloers te ma ken, wel een groet sturen uit Scheveningen, waar ik mij overigens ertoe beperkt heb naar de zee te kijken. Ik kreeg het er warm ge« noeg van. Iedereen in dt badplaats put zich trou wens uit in het ontwijken van de hitte. Een slopend tijdverdrijf. Overigens heeft Louis Davids nog steeds gelijk. Het is er erg gezellig in Scheveningen. Ik weet nu al wat mijn medegasten in het hotel bij voor. keur eten en wie er 's morgens een ei bij zijn ontbijt nuttigt en wie niet. En ik voel beslist enige verwantschap met monsieur Hulot. Als ik nog even blijf word ik hem. Mocht u enige neiging hébben om ook deze kant uit te komen, dan moet u er wel rekening mee houden dat Duits hier de voertaal is. Toen ik gisteren op straat een heer, die er toch ingeworteld uitzag, de weg vroeg, zei hij: „Verzeihe, ich bin Auslander". Ik heb niet verder gevraagd naar zijn nationaliteit. Had ik dat wel gedaan, misschien had hij wel geant woord: „Ich bin Englander". De Rotterdamse rechtbank heeft gis teren een 37-jarige medewerkster van de stichting „Het Vierde Prinsenkind", die zich in juni 1955 zou hebben schul dig gemaakt aan verduistering van 8.000, conform de eis veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, met af trek van voorarrest. De Maastrichtse rechtbank heeft een 66-jarige houthandelaar uit Maastricht veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf wegens verduistering van een bedrag van ongeveer 30.000. In 1956 had verdachte wegens ernstige fi nanciële moeilijkheden in zijn zaak, aan zjjn grootste schuldeiseres, die een vordering van enige tonnen op hem had, zijn vorderingen op derden overge dragen. Nadien echter had hij verschei dene betalingen geind en deze gelden niet aan de cessiehoudster afgedragen. (Van onze correspondent) Een dubbele woning aan de Chr. Geurtsweg te Apeldoorn is vanmorgen geheel door brand verwoest. Omstreeks kwart voor zeven ontdekten voorbij gangers brand in een van de twee per celen dat juist dezer dagen leeg kwam te staan vanwege een verhuizing. De brand woedde toen echter al zo hevig, dat de brandweer, die spoedig ter plaatse was, niet kon verhinderen dat de gehele dubbele woning uitbrandde. De familie B. B. kon nog ijlings het huis verlaten, doch de inboedel ging verloren. De oorzaak is onbekend. De Eerste Kamer heeft zonder beraadsla ging of stemming haar goedkeuring ge hecht aan het wetsontwerp, houdende ver lenging van de werkingsduur van de nood wet kinderbijslag kleine zelfstandigen. De werkingsduur van bedoelde wet van 12 juni 1951 is reeds bij de wet van 5 april 1956 verlengd tot 1 juli 1957. Thans worat de werkingsduur andermaal verlengd en wel tot 1 januari 1959. Bij K.B. is J. W. Termijtelen, direc teur in vaste dienst bij het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut benoemd tot directeur in algemene dienst. .He illegale invoer van nylonkousen uit Oost-Europa neemt hand over hand toe. Dit is de aanleiding geweest voor een onderling beraad tussen nylonkou- sen-producenten uit België, Nederland, West-Duitsland, Oostenrijk. Zweden en Zwitserland. Op een in Utrecht gehou den bijeenomst van deze Westeurope- se industriëlen zijn maatregelen be raamd, die een eind zullen moeten ma ken aan deze illegale handel, die de ze Westeuropese kousenindustrieën ge schade toebrengt. Vooral België, Zwe den en Nederland ondervinden grote schade. Enige miljoenen paren kousen worden illegaal deze landen ingevoerd. De door de vertegenwoordigers van de ze Westeuropese kousenindustriën ge nomen maatregelen zullen ter kennis van de onderscheidene regeringen wor den gebracht. Dinsdagmiddag Is de 15-jarige P. van Dam uit Zijpe bij het zwemmen in het IJsselmeer bij Urk verdronken. Het on geval gebeurde zo snel, dat niemand van de in de omgeving vertoevende per sonen hulp kon bieden. By het baden in het Grootscheeps- vaarwater even buiten Bergum is de 14-jarige Sjoukje Groenwoud verdron ken. Zij waadde met twee vriendinne tjes, die evenmin als zijzelf de zwem kunst machtig waren, door het kanaal en is in een kuil terecht gekomen. De twee vriendinnetjes, de 14- en 17-jarige zusjes Van den Berg, werden bewus teloos op het droge gebracht waar zij weer bij kennis werden gebracht. -HNS De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, heeft eens in de Leidse gemeen teraad uitgeroepen, toen één van de vroede vaderen sprak over de demping van het schone Rapenburg: „Eerst over mijn lijk", waarna het geachte raads lid ijlings van repliek afzag, want Leiden is zuinig met zijn bur gemeester, die zorgzaam is voor het schoon, dat de Sleu telstad tot een van de pitto reske steden van Nederland maakt. De liefde voor het oude Lei den heeft jhr. Van Kinschot ook enthousiast gemaakt voor de plannen tot restauratie van de St.-Lodewijkskerk. Met be langstelling heeft hij de werk zaamheden gevolgd en gestimu leerd. Hij vond de wethouders en ook de Leidse raad aan zijn zijde, zodat de koorden van de gemeentelijke beurs enige ma len met een resoluut gebaar werden ontknoopt om de restau ratie van de dekenale kerk te Leiden te kunnen realiseren. Het was ook de moeite waard, want de kerk, waarvan mon seigneur Jansen pastoor is ge weest, is een van de schoonste historische monumenten van de stad. Zij heeft een avontuurlijk Tljp Tni* L* V Kl M cp[j nt verleden. Na kapel van het St.- JIJA. UIL» J- avli.iouj.hjl Jacobsgasthuis geweest te zijn (waarschijnlijk voor de Compostella-pelgrims) is het gebouw Saaihal en zelfs schilders-academie geweest. De ijselijke buskruitexplosie van 1807 heeft aan zijn grondvesten gerukt, maar het gebouw is blijven staan en koning Lodewijk Napoleon heeft het zijn status van bedehuis teruggegeven. Geen wonder, dat het gemeentebestuur van Leiden dinsdag wederom een tijdperk afgesloten zag, toen de prachtig gerestaureerde kerk door mgr. Jansen was geconsacreerd. Na afloop van de plechtigheden had mgr. Jan sen een verrassing voor Leiden in de vorm van een Pauselijke onderschei ding voor de eerste burger. L burgemeester ontving de hoje onderschei ding commandeur in de orde van St.-Gregorius en hiermede, zo stelde de bisschop van Rotterdam nadrukkelijk, wilde Rome de medewerking van ge heel het gemeentebestuur beklemtonen. In een gesprek met de burgemeester, dat wij direct na zijn benoeming tot commandeur mochten hebben, verha men wij, hoezeer deze de pauselijke onderscheiding, hoewel zelf van de Eglise Wallonne zijnde, op prijs stelt. „Het is een eer voor Leiden", zo sprak hij, „ik wil de benoeming niet zien als een persoonlijke onderscheiding". Dank zij de medewerking van het gemeentebestuur in zijn geheel was het mogelijk in de restauratiekosten van de toren 45 procent bij te dragen, 10 procent in de restauratie van het orgel en 15 procent aan de bouwkosten vr.n de kerk. De toezeggingen zijn verder gegaan. De gemeente wilde ook voorlopig bijdragen in alle kosten, die bij de restauratie werden gemaakt, maar de ijverige St.-Lodewijksparochie, die zich haar verantwoording bewust was, heeft nooit om kredieten gevraagd. Jhr. mr. Van Kinschot erkent, dat hij van schone rude dingen houdt. Zijn ruime kamer in het Leidse stadhuis legt er getuigenis van af; maar dat wil niet zeggen, dat hij geen open oog heeft voor de eisen, die het moderne verkeer van een stad stelt. Steeds zal hij met gewenste nuchterheid de belan gen van het stadsschoon en van een gloeiende stad, die streeft naar de hon derdduizend, tegen elkaar afwegen. En juist door dit samengaan van behoud zucht en vooruitstrevendheid toont de burgemeester van Leiden, de oud burgemeester van Alkmaar en ere-burger van Zuid-Laren, gesneden te zijn uit het hout, waaruit men goede burgemeesters snijdt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5