De Politie Brabant Rit dank zij de televisie Op goed geslaagd smeltende in ware Op zoek naar kidnappers Uit de pers asfaltwegen en stortbuien Invoerbeperking betreft voor al duurzame verbruiks- goederen België zal de verkorting van de militaire dienst compenseren Verplichtingen tegenover de NATO worden nagekomen Radio en TV_ Schip in nood Chefarme.4 I Flinke verhoging van benzineprijs Bewondering voor Nederlandse aandeel Amintore Fanfani formateur Onbehagen in NATO-kringen? La Traviata" op T.V. De verkorting van de diensttijd in België Macmillan luncht bij Sir Anthony Geen animo voor Nationale Raad Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! WOENSDAG 19 JUNI 1957 PAGINA 7 Voorlopige verbinding Uitkeringen aan gemeente- en provinciefonds Ook Eerste Kamer akkoord Het Franse financiële programma Amerika lid van Int. Atoomorganisatei CA.O. voor nieuwsblad journalisten aanvaard Hulp aan Hongarije De Italiaanse crisis Televisie in Londense dubbeldeksbus Tussen Den Haag en Leiden ..Man - M Vertaald door JOHAN M. PALM Vanavond Frankrijk verzacht embargo op handel met China Tentoonstelling over de V.S. in Moskou Tweede Kamerlid Fens stelt vragen Neemt Eden zitting in het Hogerhuis? Indonesië De zevende Politie Brabant Rit, die dinsdag op smeltende asfaltwegen en later op de dag plaatselijk in ware stort buien is verreden, is door de tropische klimatologische verschijnselen een be proeving geworden, die de ruim drie honderd deelnemende opsporingsambte naren nog jaren zal heugen. Twaall broeierig benauwde, afmattende uren lang hebben de équipes weerstand ge boden aan hitte, dorst en dreigende in zinkingen en hebben _e met wisselend succes getracht aan de valstrikken van de organisatoren te ontkomen en hun speurderstalenten uit te buiten om het gefingeerde kidnappingsdrama tot een gelukkige oplossing te brengen. Hetgeen velen, mede dank zij de aanwijzingen die via de televisie werden verstrekt, voortreffelijk is gelukt. Het politiële gedeelte van deze rit was naar vele deelnemers ons verze kerden, lang niet het zwaarst; de mees ten waren dan ook ondanks de vooraf gaande vermoeienissen tijdens de oriën- teringsrit en het kaartleestraject nog zeer goed in staat, de sporen van de misdadigers te volgen en de hand op de daders en het kind te leggen. Dit lukte niet aan diegenen, die op het laatste deel van de route een dusdanige wolkbreuk troffen dat ze er met de koplampen op volle kracht niet door heen konden kijken: zij hebben geen verdacht individu en geen gestolen wa gen gezien, maar door de weg in de gaten te houden hebben ze wellicht een grotere prestatie geleverd dan degenen die b(j heldere hemel de misdadigers ontmaskerden Het misdrijf, waar de opsporingsamb tenaren mee te maken kregen, was de kidnapping van een tweejarig, meisje, dat geacht werd om half elf in Eind hoven te zijn geroofd uit de wagen van de zangeres Corrle Brokken. Via telex en mobilofoon werden de speurders hiervan op de hoogte gebracht, De da ders, een man en een vrouw, waren ontkomen in een donkergroene twee persoons sportwagen van het merk Triumph, waarvan het nummerbord o.a. de cijfers 51 droeg. In de bioscoop ln Nuenen waar de annonces van „Het leven van Vinpent van Gogh" hingen aangeplakt kreeg men uit Bussum via de experimentele zender van Philips op een tweetal televisie- ontvangtoestellen enkele beelden te zien van het type auto en van het kind alsmede een close-up van het jasje dat Onder bovenstaande titel komt in Het rue Volk onderstaand „rtikel voor: tunneldebat, dat verleden week in de Tweede Kamer is gehouden, geeft aanleiding tot een enkele opmerking van meer algemeen politieke aard. De interpellatie-Posthumus mondde uit in een motie van de interpellant, maar daarnaast dook een motie van de heer Romme op. De meerderheid van de kamer verenigde zich op de motie- Romme en verwierp de motie-Posthu- mus. Dit was een vreemde, gang van zaken. Terecht is de handelwijze van de heer Romme gekenmerkt als een on elegante manoeuvre om een interpella tie van de PvdA te laten uitlopen op een motie van de KVP. Maar daarmee is dunkt ons niet alles gezegd. Er heerste in de kamer een grote ma te van eenstemmigheid, en het belang van de zaak waarvoor de kamer in de bres sprong, was derhalve het meest gediend met een uitspraak waarin die eenstemmigheid werd gedemonstreerd. Het had dus voor de hand gelegen, dat de heer Romme, als hij bezwaren had tegen de motie-Posthumus, in overleg met de interpellant een wijziging van deze motie had bewerkt. De heer Rom me heeft genoeg parlementaire erva ring om deze gebruikelijke weg te ken nen. HU heeft echter een andere weg gekozen. Zonder overleg met de inter pellant en de socialistische fractie heeft hij in overleg met de beide andere con fessionele fracties en de V.V.D. een eigen motie ingediend. De conclusie ligt voor de hand: de heer Romme wilde geen overeenstemming met de P.v.d.A. De tactiek van de heer Romme is ge richt op het isolement van de P.v.d.A. Hü werkt aan een nieuwe basis voor een kabinet. Dat is op zich zelf geen nieuws. Tijdens de kabinetsformatie van verleden jaar heeft het herstel van de confessionele coalitie een ogenblik gedreigd. Maar bij het tunneldebat heeft de heer Romme voor het eerst zelf het initiatief genomen tot de vorming van een politieke samenwerking zoals hem die wellicht voor ogen staat, een brede basis van de confessionele partijen zon der P.v.d.A. maar mét de V.V.D. Dit lijkt ons de enige verklaring van de on gebruikelijke en onelegante motie-Rom- me. Zijn enigszins vinnige afwijzing van het plannetje van prof. Oud (een crisis over de huurdebatten en daarna een kabinet van K.V.P. en A.R.P. met de steun van de V.V.D.) is daarmee niet in strijd. Prof. Romme voelt n.l. niets voor een minderheidskabinet dat afhankelijk is van de V.V.D., en hij voelt niets voor een ontijdige kabinetscrisis. De houding van de A.R. -fractie in het huurdebat kan de heer Romme even min welkom zijn geweest als de oppo sitie van de heer Welter in zijn eigen fractie bij die gelegenheid. Van hem behoeft het zittende kabinet geen ern stige moeilijkheden te vrezen. Maar als de uitslag van de volgende verkiezingen de kans biedt op een regering zonder de P.v.d.A. komen de kaarten anders te liggen. Het vreemde initiatief-Romme bij het tunneldebat, waar geen spat cri sisgevaar in zat, kon wel eens een aan wijzing zijn van de richting waarin de heer Romme zoekt naar een hergroepe ring van de politieke krachten in de toe komst. In hoever de druk van de heer Weiter deze richting mede bepaalt, is nauwe lijks een vraag. De invloed van de heer Welter, die in zijn voormalige partij aan het hoofd van twee man stond en bij het huurdebat een oppositie van ne gen K.V.P.-ers tegen de leiding van de heer Romme in het veld bracht, is zicht baar gestegen. Dat een samenwerking van de drie confessionele partijen en de V.V.D. volmaakt in overeenstem ming zou zijn met het streven van de heer Welter, is trouwens in het geheel geen vraag. Dat is volkomen duidelijk. De motle-Romme was een voorlopige verbinding tussen de confessionele en de liberale politieke oevers. De defini tieve tunnel komt later als de om standigheden nog eens gunstiger wor den. het kind bij de roof gedragen had. Vervolgens werden de opsporingsamb tenaren ingezet in sector vier, binnen welke ze een route naar Nijnsel moes ten rijden. Aan deze route zag men eerst aan de muur van een boerderij een „vals" kinderjasje en verderop in het gras langs de weg, waar het kind even uitgelaten was, net goede jasje, dat daar door de ontvoerders was ach tergelaten. Als de speurders op het idee kwamen twee verkeerstellers te polsen, kregen ze te horen dat de gezochte wagen daar gepasseerd was en dat deze de letters RG droeg. Even verder stond deze wagen ln een zijweg en ver telde een getuige dat de daders, van wie hij de man kende, met zijn nieuwe Pontiac hun tocht hadden voortgezet. Beeldbericht nummer twee, in Nijnsel, gaf een afbeelding van de gestolen Pon tiac en een negatief beeld van de ver moedelijke dader, van wie men na de uitzending een positief beeld kreeg, dat van het TV-scherm was opgenomen. Deze dader trof men aan in de buurt van de Hooidonkse watermolen, waar naast de Pontiac geparkeerd stond. Het eveneens op de TV vertoonde speelgoedbeest van het kind, ergens langs de route, moest tenslotte de weg wijzen naar de boerderij, waar vrouw en kind werden aangetroffen. Wij hoorden van vele deelnemers, dat de televisiebeelden een grote steun waren geweest bij het opspo ringswerk, en hoewel het hoofd van de afdeling politie van het ministerie van binnenlandse zaken, de heer P. Cleveringa, zich bij de prijsuitreiking nog niet uitliet over een eventueel in schakelen van de TV bjj het echte opsporingswerk, legde hij toch grote nadruk op de waardering die bij de ministers van binnenlandse zaken en justitie bestaat voor het door de or ganisatoren van de Politie Brabant Rit ontwikkeld initiatief, dat hij bij zonder toejuichte. De mogelijkheden van de televisie bij het opsporings werk zullen ongetwijfeld na deze proef in vele gesprekken in justitiële en politiële kringen worden nagegaan. Het Is daarom, dat zich onder de deelnemers verschillende hoge justi tie- en politie-autoriteiten bevonden, o.a. de hoofdcommissarissen van po litie in Rotterdam, Den Haag en En schede. Helaas zijn tijdens de rit enkele on- elukken gebeurd. De Utrechtse équipe loster-Boekholdt kwam met zijn motor duo in botsing met een bromfiets-be rijdster. Dit ongeluk liep vrij goed af, zodat de équipe in de strijd kon blijven. De Osse ploeg Toonen-Brans, die met motor met zijspan uit de bocht vloog, moest opgeven en de heer Toonen moest met een gekneusde schouder naar het ziekenhuis worden gebracht. De grote wisselbeker werd gewonnen door de équipe Huijsman-Biesheuvel uit Zandvoort, die in totaal slechts twaalf strafpunten had. De enige équipe die het politiële deel strafpuntloos volbracht was die van Ettekoven-Ha- zendonk van de Utrechtse gemeente politie. De équipes Vervaart-Nuijtinck van de rijkspolitie uit Breda, Van de Wildenberg-Meulenbroeks van de doua ne in Eindhoven en de solorijder Van de Steenhoven van de Kon. Marechaus see uit Breda behaalden op dit traject slechts één strafpunt. Onder de geklas- seerden werd een zesdaagse luchtreis naar Londen met bezoek aan Scotland Yard verloot. Deze werd gewonnen door de équipe Zult-Kienstra van de Til- bergse douane. (Van onze parlementaire redacteur) Ook de Eerste Kamer heeft z.h.s. het wetsontwerp aangenomen, dat een tij delijke voorziening regelt met betrek king tot de uitkeringen uit de rijks belastingen aan gemeentefonds en provinciefonds. Algemeen werd deze aanpassing niet ideaal genoemd, maar om zuiver praktische redenen heeft men de minister van financiën willen volgen. De financiële verhouding tussen rijk en gemeenten zal t.z.t. nader en meer principieel worden geregeld als de regering met een wetsontwerp komt, gebaseerd op de conclusies van de commissie-Oud. De heer Matser (K.V.P.) heeft de ministers van financiën en binnenland se zaken aangetoond, dat dan met de steeds groeiende taak van de lagere or ganen rekening zal moeten worden ge houden. Deze taak is vooral op maat schappelijk gebied aanzienlijk toegeno men. Minister Hofstra gaf toe, dat het hui dige ontwerp, dat een tijdelijk karakter draagt, niet geheel bevredigend is, maar het komt toch reeds enigszins tegemoet aan de nieuwe situatie die is ontstaan door de toenemende be moeiingen van de lagere organen met het maatschappelijk leven. De hertog van Edinburgh heeft deel uitgemaakt van de poloploeg van Windsor Park, toen deze een wedstrijd speelde tegen Jamaica om de „Royal Windsor Cup". Prinses Anne en prins Charles (achtergrond) en hun moeder, koningin Elizabeth, spreken voorde aanvang van de wedstrijd de pony van prins Philip bemoe digend toe. Volgens handelskringen te Parijs, zal de beperking van de invoer waartoe de Franse regering maandag heeft besloten, waarschijnlijk betrekking hebben op duurzame verbruiksgoederen, zoals elektrische toestellen voor huishoude lijk gebruik, textielgoederen en derge lijke industrieprodukten, landbouw en kantoormachines en niet-essentiële ma chines. Men verwacht geen scherpe be perking van de invoer van machine werktuigen, die v m vitaal belang zijn. Ook zal waarschijnlijk de invoer van industriële grondstoffen weer worden gecontingenteerd en er wordt een speciale regeling voorzien voor de in voer van energie. Doch het wordt on mogelijk geacht dat Frankrijk de in voer op dit gebied geheel zal kunnen stopzetten, daar Frankrijk in het bui tenland 24 pet. van zijn steenkoolbe hoefte, 94 pet. van zijn oliebehoefte en nagenoeg zijn gehele behoefte aan tin, koper en rubber moet dekken. De beperking van de invoer tot 50 pet. van het niveau van 1955/'56 vormt slechts de eerste fase van het financiële programma der nieuwe regering. De tweede fase omvat een aantal maat regelen, welke enerzijds beogen het in evenwicht brengen van de positie der schatkist en anderzijds een beperking van het binnenlands verbruik. 150 miljard franc zal in de vorm van De Amerikaanse Senaat heeft gister avond het Amerikaanse lidmaatschap van de Internationale Organisatie voor Atoomenergie bekrachtigd. President Eisenhower heeft in 1953 de stichting van deze organisatie voorgesteld, waar van thans 80 landen lid zijn. De be krachtiging geschiedde met 67 tegen 19 stemmen. (A.F.P.-Rtr) Op de te Utrecht gehouden jaarlijkse algemene ledenvergadering van de ver eniging der uitgevers van niet dagelijks verschijnende couranten, de Nederland- sche Nieuwsbladpers, is zonder hoofde lijke stemming de nieuwe c.a.o. voor nieuwsbladjournalisten aanvaard. nieuwe belastingen worden gevonden, waarvan een groot deel zal moeten worden geleverd door een flinke ver hoging van de prijs voor autobenzine. Men spreekt van een verhoging van 13 15 franc per liter, waarbij dan echter de verkoop van benzine weer zal wor den vrijgegeven. Voorts zou een ver hoging der tarieven van posterijen en telefoon zijn te verwachten alsmede een verhoging van de weeldebelasting en tenslotte een extra belasting op maat schappijen. In ambtelijke kringen te Parijs ver wacht men geen tegenmaatregelen van andere Europese landen tegen de Franse uitvoer. De O.E.E.S. verwacht binnen enkele dagen een rapport van de Franse regering over het nieuwe versoberings programma van Frankrijk. Prof. dr. L. Boissier, voorzitter van het internationale Rode Kruis comité C.I.C.T., zei dinsdag in Den Haag zeer tevreden te zijn over de hulp, die Neder land aan Hongarije heeft geboden. Uw land, zo zei hij, behoorde tot de eerste, die san de oproep om hulp gehoor gaven en medicamenten, ambulances en voedsel zonden. Het aandeel, dat Nederland in de hulpverlening heeft noemde prof. Bois sier bewonderenswaardig. Met 600.000 leden is het Nederlandse Rode Kruis percentsgewijs in Europa de grootste organisatie. In oktober, zo zei prof. Boissier, zal te New Delhi een conferentie van re geringsvertegenwoordigers, het C.I.C.R. en de liga van Rode-Kruisverenigingen worden belegd. Hier zal gepoogd wor den een conventie over het beperken van bombardementen ter bescherming van de burgerbevolking op te stellen. Het C.I.C.R. wijst totale oorlof beslist van de hand en schuwt natuurlijk ieder gewapend conflict. Men vraagt niet het totaal afschaffen van kernwapens, doch, rekening houdend met de werkelijkheid, om zoveel mogelijk beperking en be scherming van niet-combattanten. President Gronchi van Italië heeft gisteren Amintore Fanfani, de leider van de christen-democratische party, belast met de samenstelling van een nieuwe regering. Fanfani heeft ver klaard te zullen trachten de centrum coalitie van de vier partyen, die met slechts korte onderbrekingen Italië tien jaar geregeerd heeft, te herstellen. Hg verwacht evenwel op „ernstige moei- lykheden" te zullen stuiten. De cen- trum-coalitie is zes weken geleden, met de val van de coalitie-regering Seg- ni, uit elkaar gespat. Sindsdien is druk onderhandeld tussen de christen-demo craten, de sociaal-democraten, de li beralen en de republikeinen. Zy zjjn het echter tot dusver nog niet eens kunnen worden. De partyioze president van de Senaat, Merzagora, heeft de poging om de vier partyen weer te verenigen moeten op geven. De liberale party, die vreesde verantwoordeiyk te worden gesteld voor het falen van Merzagora omdat zg weigerde programmapunten te aam vaarden die voor de andere drie par tyen aanvaardbaar waren, heeft in een verklaring de „verkennende activi teit" van Merzagora inconstitutioneel genoemd. De president vem de Senaat staakte hierop zyn pogingen zonder een beschuldigende vinger op een vam de partijen te richten. Daar in Italië spoe. dig, in elk geval binnen tien maan den, algemene verkiezingen gehouden moeten worden, kan de nieuwe rege ring slechts een voorlopige zyn. Alle partyen pogen deelneming aan een regering, waardoor hun gezag in het land geschaad zou kunnen worden, te vermijden. Volgende week, te beginnen maamdag, zal er tussen Den Haag en Leiden een Londense dubbeldeksbus rijden, waarin op de onderste verdieping een televisie programma wordt verzorgd, dat op de bovenste verdieping is te zien. De bus zal passagiers vervoeren, die de tentoon stelling in de Stadsgehoorzaal te Leiden gaan bezoeken, die daar wordt gehou den als onderdeel van de Cambridge- week. De bus wordt gereden door een Engelse chauffeur, die ook weer door televisie de in- en uitgang vam de bus in het oog kan houden. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld waar en hoo pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te maten. Daarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk ta versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep beier dan elk middel afzonderlijk. Advertentie (Vanonze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen De Belgische minister van defensie, Spinoy, heeft gistermiddag de Kamer meegedeeld welke maatregelen geno men moeten worden als tegenwicht voor de verkorting van de militaire diensttqd van 18 tot 15 maanden met ingang van oktober. De minister zei dat deze vermindering slechts na een grondig onderzoek werd goedgekeurd en dat de verplichtingen tegenover de N.A.T.O. er niet door in het gedrang zouden komen. Kwantitatief noch kwa litatief zouden de voor de N.A.T.O. bestemde eenheden, een infanterie- en een pantserdivisie, enige __wgziging on dergaan. Om dit mogelijk te maken zal de regering een aantal compense rende maatregelen treffen. Hiertoe be hoort op de eerste plaats het over plaatsen van beroepssoldaten uit de in België vertoevende eenheden naar de strijdkrachten in West-Duitsland, ver volgens het aanwerven van 3.000 be- roepsvrijwilligers voor de duur van vier jaar en tenslotte het handhaven van een 18 maanden durende diensttyd voor de kandidaat reserve-officieren, om aldus de hoge technische eisen, die aan het kader worden gesteld, op peil te houden. De N.A.T.O. werd krachtens de ter zake vigerende procedure op 20 mei van het voornemen van de Belgische re gering ingelicht. De minister zei niet hoe men in N.A.T.O.-kringen op het Belgisch besluit heeft gereageerd. Een Antwerps katholiek blad maakte giste ren echter gewag van geruchten als zou men te Parüs volstrekt niet met de maatregel ingenomen zün. Uit een verklaring die de minister van buiten landse zaken, Victor Larock, gistermid dag in de Kamer aflegde, kan men in direct afleiden dat deze geruchten niet helemaal ongegrond zün. Larock zei dat er hard werd gediscuteerd, maar dat de N.A.T.O. geen supra-nationaal lichaam is en dat haar adviezen dus niet bindend zün. De woordvoerders van de oppositie, partyvoorzitter Th. Lefèvre en oud-mi nister Eyskens, betoogden dat de re gering de diensttydvermindering slechts onder sterke druk van de C.V.P. had ingevoerd en dat zy er lie ver nog iets langer mee had gewacht, teneinde een maximum electoraal ef fect te sorteren. Bovendien vroegen zo wel Eyskens als Lefèvre zich af of het niet in de bedoeling lag vlak voor do verkiezingen van volgend jaar de diensttijd weer met drie maanden te verminderen. Het merkwaardige is na- meiyk, dat de C.V.P. enige maanden I terug heeft aangekondigd zelf een plan Tegus pijtitn »n griep. Geschikt voor de gevoeligste masg, te bezitten dat een diensttyd van een mant die wordt beschtrmd door bel bestanddeel Chelarn. -jaar mogeiyk maakt. Dit plan werd De N.T.S. gaf gisteravond een uit zending van een telerecording van „La Traviata" zoals die eind april in New York is uitgevoerd. Nederlandse kqkers hoorden en zagen dus precies hetzelfde at de Amerikaanse kgkers zes weken geleden zagen, want de te- lerecorder legt het beeld van de T.V direct vast, terwyi een bandrecorder synchroon het geluid vastlegt. Voor de meeste Nederlanders dus een eerste kennismaking met een prestatie van de Amerikaanse TV. Alles bijeengenomen zal het de meeste kykers niet meegevallen zyn. De voor stelling heeft de lieve som van 150.000 dollar gekost, en het was ook wel te zien dat er niet op geld gekeken was. Maar met veel geld hoeft men nog geen groot artistiek succes te behalen. Op vallend was de enorme ruimte in de studio's waar alles mogelijk .leek. Dat van deze ruimte nu volop gebruik werd gemaakt kon men echter niet zeggen. Het mooiste van de gehele enscenering vonden wy de decors, die fantastisch waren. De mise-en-scène en de cameraregie hebben ons echter weinig geboeid. Het beeld was nauweiyks mooi, de beeld- 46 Opeens kwam Charrel aan het andere einde van de spreekbuis en begon snel en lang te spreken zonder dat ik ook maar een enkel woord kon ver staan. Men zou, met permissie, hebben kunnen zeg gen, een soort verwüderd blaffen. Ik keek naar God- de, die getroffen, als verslagen scheen door die woor denstroom, die hü af en toe met een maar of een neen trachtte te onderbreken, maar hy kon niets zeggen voordat de stem van de chef van de machine kamer daar beneden verstomde. „Ik begrüp het, Charrel," zei hy op rustige toon, die me verwonderde en die niet in overeenstemming was met de onrust op zün gezicht, „maar er zijn daar, heel dichtbij, mannen die verdrinken. Kan ik die in de steek laten?" Terwql hy het telegram openvouwde, dat de matroos hem van de marconi- hut had gebracht, las hü „Schip heeft slagzü, gol ven overspoelen het dek, ruimen stromen vol" „Dat telegram was het laatste," zei Vox. „Daar vóór is er nog een geweest". „Mogeiyk," zei Dufor. „Misschien was het werke lijk wat later, maar wat ik niet vergeten heb, is het gezicht van Godde en de kreet van Charrel, die ik hoorde, alsof ze door de spreekbuis werd gesmeten: „Maar wat wilt u dan doen?" Dufor was naar zün hut teruggegaan, had een dub bele dosis kinine geslikt, zich met zorg gekleed, zijn papieren en geld in zqn zakken gestopt en was, na het licht te hebben uitgedraaid, op de rustbank gaan liggen. „Ik dacht, Godde heeft geiyk, hü kan hen met in de steek laten. Men kan geen veertig mensen op net dek van een schip aan hun lot overlaten, waarvan de ruimen vollopen zonder te proberen iets te doen. Maar wat? Wat? De uitroep van Charrel was ook vol betekenis. U weet, kapitein, dat wanneer men zoals ik pas acht dagen aan boord van de Canopus is, men niet alles goed begrijpt. Men moet ten minste het scheepsjournaal gelezen hebben, büzonderheden van Rouveyre en Laurelle gehoord hebben, door drongen zün van de byzondere atmosfeer van vrees en onzekerheid. Dat verklaart de beangstigende vraag van Charrel: „Maar wat wilt u dan doen?" Ik berekende: zestig mijlen, vüf uur varen. We moe ten het op vüf uur houden. Als in die vijf uur varen de machine geen mankementen vertoont, zal Godde geiyk hebben gehad. We zullen tegen twintig uur by hem zün. Ik zal tot die tyd bUjven liggen (ik moest pas om middernacht de wacht overnemen) als de machineme die tyd laat. „Daarop kwamen alle bijkomstigheden van een hevige koortsaanval: kou, rillingen, nachtmerries en ik wist niet meer waar ik was. Weer aan boord van de Rigel of van de Canopus of van de zinkende Marco Polo? Wie schreeuwde er zo in mün oren? Wie probeerde me van de sofa te sleuren? Toen kwam de bewusteloosheid en het ontwaken in een zweetbad. Opeens kreeg ik mün geheugen terug. Wat deed ik daar in de duisternis? Had men my misschien nodig? Als men me nodig had, zouden ze me wel gepord hebben. Ik draaide het licht op; het was half elf." Uitgeput was Dufor weer ingeslapen, maar zo licht dat hji spoedig wakker werd van het geluid van de stuurtelemotor „Die bevond zich juist onder onze hutten. Het roer werd bewogen. Dat was niet om koers te houden, neen, de koers werd gewüzigd. Ook hoorde ik ver- weg de schel van de telegraaf. En het slingeren ver anderde, werd zwaarder. We kregen harde klappen. Dat was de combinatie van slingeren en stampen; grote massa's buiswater, bijna brokken water, plens den dichtby, aan stuurboord, neer. „Wat gebeurt er?" Weer ging ik haastig naar de brug. „In de stuurhut hielden de beide matrozen, terwijl Bertrand naast hen stond, het roer hard aan stuur boord. Ik liep zonder iets te zeggen naar de brug en ging bü Rouveyre in het schuilhokje aan bak boord staan. Godde stond voor het kompas. „We gaan voor een half uur bijliggen," zei Rou veyre. „Het schynt beneden een bende te zün. Het water stroomt over de stookplaats en druipt op de stokers. Sommige pompen zün verstopt." Toen ik niets zei, vroeg hq: „Wat is er Dufor? Ben je niet wel?" „Men heeft vergeten me te zeggen wat er aan de hand is; niemand heeft er aan gedacht, zelfs jij niet." „Wat? Weet je dan niet dat er vóór ons een schip ligt, dat„Ik weet het omdat ik het tele gram op de kaart heb gevonden." „Het was ontzettend lastig. Een ogenblik dacht ik zelfs dat de Canopus niet op de wind zou kunnen komen. Dat zou aan haar bouw en opbouwen kun nen liggen. Tonnen water sloegen tegen de boeg en het voordek. „Rouveyre," zei ik, toen het schip einde- ïyk in goede positie lag, ,,de Canopus gedraagt zich toch niet slecht!" „Neen," antwoordde hu, „maar het is het water in de machinekamer. Charrel Is niet op zün gemak." Dufor had het oponthoud benut om de ronde door de passagiersverblijven te doen. „Ik moest eens gaan zien hoe de passagiers het maaikten, na slechts twee uren varen dwars op de zee. Ik spreek niet van de emigranten ik heb slechts een enkele blik in de tussendekken kunnen werpen maar van de hutpassagiers. Ze bleven in hun hutten, die echter niet gesloten waren. De deuren stonden op de haak en als ze me zagen deden ze die wyd open, riepen me en haalde me binnen. Ze wilden bijzonderheden, juiste gegevens hebben. (Wordt vervolgd) instelling zo statisch dat het soms ver velend werd. Ook de zang van de solis ten was niet zoals men dat verwachten zou van zulk een uitvoering. Het koor en het orkest waren echter prachtig. Wat ons Nederlanders het meest treft bü een dergelijke opvoering is het ge bruik van de Engelse taal. Het Is niet om aan te horen, Verdi in het En gels Voor de V.A.R.A. wordt vanavond een concert uitgezonden van het Hol land Festival, te geven door het Cleve land Orchestra onder leiding van George Szell, waarbü de pianist Leon Fleis- her het Vierde concert van Beethoven zal spelen (298 m 21.15 u). Het Franse nationale programma geeft van het festival van Straatsburg een concert onder leiding van Fritz Münch m.m.v. koren en solisten, waar bü een Arthur Honegger-programma zal worden uitgevoerd met o.a. de Kerstcantate (347 m 20.30 u). Van het Glindebourne Festival zendt de Homeservice „L'Italiana in Algeri" van Rossini uit onder leiding van Vittorio Gui (434 m vanaf 18.45 u). Naar uit regeringskringen te Parqs wordt vernomen zal Frankrijk nog voor het einde van deze week het em bargo op de handel met China even als Groot-Brittannië verzachten. Men verwacht dat Franse exporteurs voor al zullen trachten vrachtauto's, trac tors, zware machines, werktuigen en elektrische installaties aan China te verkopen. Het feit dat China deel uit maakt van het transferable frankge- bied zal naar aangenomen wordt de Franse handel met China vergemakke- lyken. President Eisenhower van de Ver- enigde Staten heeft het Congres giste ren verzocht om 2.200.000 dollar om een tentoonstelling over de Amerikaan se levenswijze en Industrie volgend jaar in Moskou in te richten. Rusland heeft toegestemd in deze propaganda-tentoon- stelling. Zaterdag en zondag komen de leden van de in 1875 opgerichte Koninklijke Nederlandsche Toonkunstenaars-Ver- eeniging, te Enschede büeen voor hun jaarvergadering. echter tot dusver niet bekend gemaakt en de minister van defensie, Spinoy, daagde Th. Lefèvre dinsdag in de Ka mer er eens mee voor de dag te ko men. Op een büeenkomst van de C.V.P. Kamerfractie is er gisteren echter al een en ander over uitgelekt. Het plan zou vooral berusten op de verschillende structuur van de strüdkrachten in West-Duitsland en het binnenlandse le ger. Voor dit laatste zou men in eerste instantie een beroep doen op de dienst plichtigen, terwül het eerste uit be roepsmilitairen zou bestaan, resp. ui* militairen met een dienstverbintens van een gemiddelde duur, die gemak- keiyk tot gevormde specialisten zouden kunnen worden opgeleid. Het Tweede Kamerlid de heer Feni (KVP) heeft aan de minister van Buiten landse Zaken schriftelijk de volgende vra gen gesteld: 1. Kan de minister medededelen of het juist is, dat de Belgische regering, na ge pleegd overleg met de NATO, besloten heeft de diensttijd van 18 maanden tot 15 maan den terug te brengen? 2. Zo ja, kan de minister dan medede len, of „na overleg met de NATO" bete kent, dat de NATO-raad het besluit der Bel gische regering heeft goedgekeurd? 3. Indien vraag 2 bevestigend zou moe ten worden beantwoord: a. Is de minister dan niet van mening, dat deze goedkeuring niet overeenkomt met de geest van het besluit, op 18 maart 1957 door de raad van ministers van de W.E.U. te Londen en begin mei door de NATO-raad te Bonn genomen, om door middel van een rapport een nieuw alge meen overzicht te doen geven van het gehele samenstel der bondgenootschappe lijke problemen op verschillende gebieden, welk rapport vóór oktober van dit jaar zal verschijnen en de regeringen en par lementen in staat stellen hun beslissingen te nemen met volledige kennis van zaken, b. is de minister dan bereid mede te delen op welke gronden deze goedkeuring toch werd verleend, c. kan de minister dan medededelen, of het geven van de toestemming voor het ver korten van diensttijd aan een der bondge noten de mogelijkheid opent voor verkor ting van de diensttijd bij de andere bond genoten? 4. indien de in vraag 2 bedoelde goed keuring niet werd gegeven, is de minis ter dan bereid in de NATO-raad te bevor deren, dat op de Belgische regering invloed wordt uitgeoefend, ten einde de uitvoering van de dan kennelijk eenzijdige beslissing dezer regering te doen uitstellen tot het in vraag 3 bedoelde rapport zai zijn versche nen en de bondgenoten zich over de inhoud érvan zullen hebben kunnen beraden? (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Het parlement keert eerst de volgen de week dinsdag terug van zün Pink stervakantie, maar Engelands premier, Harold Macmillan, keerde gisteren te rug naar Downingstreet nr. 10 van zün landgoed in het graafschap Sussex. Vandaag brengt hij een bezoek aan zUn voorganger, Sir Anthony Eden, die on langs na opnieuw medische behandeling te hebben ondergaan in Amerika, naar Engeland terug is gekomen. De pre mier gebruikt het noenmaal met SI* Anthony Eden in diens kleine landhuis je In het graafschap Wiltshire. Enigs zins vreemd is de omstandigheid dat de vrouw van Sir Anthony Eden de dag doorbrengt in Londen. De heer Mac millan is niet vergezeld van zyn vrouw. Het is vüf maanden geleden sedert Macmillan en Eden elkaar ontmoet hebben. Waarschijnlijk doet de premier vandaag concrete voorstellen aan Eden omtrent de toekomst van laatstgenoem de. In parlementaire kringen wordt ver wacht dat Eden in de adelstand zal worden verheven en zifting zal nemen in het Hogerhuis. Bü zijn terugkeer op 3 juni verklaarde Eden dat hü voorlo pig niet in staat zou zyn actief deel te nemen aan het politieke leven van Groot-Brittannië. Volgens de laatste berichten is hü snel herstellende, en het lukt niet onwaarschünlijk dat hij eerlang wederom werkzaam zal zün in het paleis van Westminster, het Hoger huis. Drie benoemde leden van de Nationale Raad van president Soekarno hebben ge weigerd hun lidmaatschap te aanvaarden. Mevrouw Herawati Dlah, die door Soe karno als vertegenwoordigster van de pers werd benoemd, heeft deze benoeming af geslagen op grond van haar drukke werk zaamheden als journaliste. AbduUah Sutan Bandarapandjang Ababrah, die werd be noemd als vertegenwoordiger van Sumatra, verklaarde vandaag geen Ud te wiUen wor den zolang de betrekkingen tussen de cen trale regering en Midden-Sumatra nog niet normaal zijn. AbduUah is van Midden-Suma tra afkomstig. Gisteren heeft de president van de uni versiteit van Indonesië, professor dr. Babder Djohan, zijn lidmaatschap al verworpen. Hij was over zijn benoeming niet geraadpleegd en nam daar eerst kennis van, toen de lijst van leden zaterdag werd gepubliceerd. Tenslotte is vernomen, dat de vertegen woordiger voor Zuld-Sumatra, Indratjaja, de aanvaarding van zijn lidmaatschap van de inwilliging van bepaalde voorwaarden afhan kelijk heeft gesteld. President Soekarno, die momenteel in Ma- dioen verblijft, zei vandaag, dat de Nationale Raad „de kristallisatie van het volk is". (A.N.P

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7