Y erwaarlozing van rechtszekerheid op de Antillen? Aantal doden bij scheeps- botsing bij Brest tot dertien gestegen Bestel- en vrachtauto bij botsing in brand geraakt AARDBEIEN op Soestdijk Ouden van dagen Ook in Nijmegen geen tunnel Uitwijzing van een hoofdredacteur Britse wreedheden op Cyprus? Student door gas gestikt Twee lijkkisten verwisseld Inwoningsdrama in Den Haag Branden op de heide schepen woeden nog steeds voort Derde Britse H-bom ontploft Tramverkeer Amsterdam-Haarlem anderhalf uur gestremd Het weer Nehroe op de kermis Rampen treffen Italië Nederlandse regering beraadt rich over een oplossing van de moeilijkheden Het weer in Europa mmmim &e MORRIS 'êefore//ö(/t;u/// W elvaartswonder Falcon popeline regenjassen DONDERDAG 20 JUNI 1957 81ste JAARGANG No. 29635 Watertoevoer naar West-Friesland gestagneerd Beschuldiging van aartsbisschop Makarios Pijnlijke vergissing in Tiel Vrouw met kokend water overgoten Nederlanders trachten tankboot te bergen Bestedingsbeperking Benzine vat door kortsluiting vlam Droog weer Meer zon en stijging van temperatuur Asm zee Bloembollenexport op stabiel niveau Aanslag in Pekingse universiteit? Moeilijke positie van procureur-generaal fllllinillllinnilllllllllllinilllllliiiiiiiiiiiniiiiiiimiiiiniiiniiniiiimminim Miniiiiiiiiiiniiiiiiiiiintiiiiui BARTELJORiSSTR HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 Westduitse schoolkinderen hebben een nieuwe bijverdienste gevonden. Ze sparen bronzen pfenningen en verkopen ze aan metaalhandelaren voor D.M. 1.30 per honderd. (U.P.) BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.38 uur 's avonds tel. 21544. Advertentie Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben hun goedkeuring onthouden aan het besluit van het gemeentebestuur van Nijmegen, binnen de kortst mogelij ke tijd een tunnel aan te leggen onder het station Nijmegen door. De kosten van deze tunnel, die een kortere verbinding tussen Nijmegen- west en Nijmegen-centrum beoogt, wa ren geraamd op ƒ10.000.000. Ged. Sta ten betogen, dat, gezien de bestedings beperking, Nijmegen in de gegeven tijds omstandigheden dit werk niet mag en kan uitvoeren. Nijmegen zou hiervoor de eerste jaren minstens 800.000 moe ten opbrengen. Ged. Staten wil, samen met Nij megen, wel overleg plegen met de re gering om zo spoedig mogelijk een op lossing te vinden voor de verkeersbe- lemmering tussen het centrum van Nijmegen en de industriewijk. Woensdagmiddag zijn een vracniauiu, een bestelauto en een motorrijwiel op de Haarlemmerweg nabij de Burge meester de Vlugtlaan te Amsterdam met elkaar in botsing gekomen. Het ge volg was dat de twee auto's in brand geraakten en totaal werden vernield. De chauffeur van de bestelauto uit Am sterdam is in het Wilhelminagasthuis ter observatie opgenomen. Het tram verkeer Amsterdam-Haarlem was ge durende anderhalf uur gestagneerd. Ook het verkeer over de Haarlemmerweg was gedurende lange tijd gestremd en moest worden omgeleid. Omstreeks half zes kwam uit de richting Halfweg een vrachtauto, die omdat een in de file voor hem rijden de auto rechts afsloeg, moest remmen. Bij het vaart verminderen gleed de wa gen echter naar het linkerweggedeelte met het gevolg dat hij in.botsing kwam met een uit de richting Amsterdam ko mende bestelauto. Deze laatste vloog tegen een lichtmast op, die gedeeltelijk omboog en op de elektrische bovenlei ding van de Amsterdam-Haarlem tram terecht kwam. Er ontstond kortsluiting waardoor de uit de bestelauto stromen de benzine vlam vatte. Het vuur sloeg terstond over op de vrachtauto, zodat de twee wagens in een oogwenk een laaiende fakkel werden. Een motorfiets, die vlak achter de bestelauto had gere den, had eveneens een tik van de vrachtwagen gekregen en was zwaar beschadigd op de tramrails terecht ge komen. De bestuurder kreeg een bloed uitstorting in zijn been. Nadat hij ter Italianen, aan boord. Tien doden be' horen tot de bemanning van de „Ioan- nis". Twee lijken van opvarenden van de „Stonypoint" zijn geborgen en een opvarende wordt nog vermist. Men neemt aan dat hjj om het leven is gekomen. Het eiland Ushant, in de om geving waarvan de botsing plaats had, staat bekend als een der grootste scheepskerkhoven ter wereld. Bij de botsing en de daaropvolgende brand die men nog steeds niet heeft kunnen blussen werden negentien personen gewond, van wie tien ernstig. De „Stony Piont", eigendom van de Griekse scheepsmagnaat Aristoteles Onassis en voor het grootste deel door Italianen bemand, drijft nog steeds in ie nabijheid van Brest. De beman ning van de Nederlandse sleepboot Thames is al bijna vier en twintig nur in touw om het vuur aan boord van de tankboot te blussen. De kapitein van de Thames tracht het schip te bergen. De sleepboot is het eigendom van L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst in Rotterdam. Langzaam maar zeker stoomt de „Thames" op naar Falmouth, met de nog altijd brandende „Stony Point", die enkele graden slagzij maakt, achter zich aan. De snelheid kan niet meer bedragen dan anderhalf a twee mijl per uur, omdat anders door de lucht verplaatsing het vuur te veel zou wor den aangewakkerd. Bovendien zullen de vlammen toch eerst gedoofd moe ten zijn, wil men toestemming krijgen om een haven binnen te lopen. Het vuur woedt nog steeds in de ach terste twee tanks. Uit het aanvaringsgat, achter aan stuurboord, vloeien scheuten brandende olie in zee. Men neemt daar om aan, dat de twee tanks op deze wijze langzaam maar zeker leeglopen. De ge zagvoerder van de „Thames", de 64-jarige kapitein M. Engels uit Maassluis, heeft goede hoop, dat men het vuur dan spoe dig onder de knie heeft en het casco behouden kan blijven. Gisteravond laat is 'een Nederlandse bergingsploeg van vijf man van de Tha mes, die aan boord van de „Stony Point" was gegaan, weer op de sleepboot teruggekeerd, omdat het voor hen in de nacht op de brandende tanker te gevaar lijk zou zijn, te meer nu het weer niet bijzonder gunstig is. Zodra de omstandig heden zich echter ten goede keren zal er opnieuw een bergingsploeg worden over gezet. Zes van de dertien doden en tien van de negentien gewonden werden gister avond door de Britse onderzeebootjager Ulster in Brest aan land gebracht. De reddingboten van de Ulster waren ge schroeid door de brandende olie op het zeewater. In de Franse havenstad gin gen ook 227 ongedeerd gebleven beman ningsleden van de beide getroffen sche pen aan land, van wie verscheidene zwoeren nooit meer naar zee te zullen gaan. Zes doden bevinden zich nog aan boord van de „Ioannis", waar de vlam men weer oplaaiden juist toen men meende het vuur meester te zijn en men de haven van Brest zou binnenvaren. Een sleepboot met brandweerlieden is vandaag nog ter assistentie uitgevaren. De 52-jarige Italiaanse kapitein Ma rio Cappelletto van de „Stony Point" vertelde in Brest: „Met velen van mijn mannen zwom ik in een zee van vlam men. De olie brandde en hoewel er weinig wind was, dreef het vuur naar de „Ioannis". Het is een wonder, dat er niet meer slachtoffers onder onze bemanning zijn gevallen." De Italiaanse overlevenden zijn van morgen uit Parijs naar Italië vertrok ken. Vermoedelijk tengevolge van trillin gen in het wegdek veroorzaakt door het verkeer is woensdagochtend tussen Koedijk en Schoorldam een 40 cm wijde buis gebroken van de hoofdtoevoer van het waterleidingstation te Bergen naar West-Friesland op een plaats waar twee buissegmenten aaneen waren gesol deerd. Het wegdek stond spoedig blank. De watervoorziening in West-Friesland bleef enige tijd gestagneerd doch is in middels hersteld, zij het onder zwak kere druk. Aartsbisschop Makarios van Cyprus heeft in een persconferentie te Athene de Britse autoriteiten op Cyprus be schuldigd van „afschuwelijke wreedhe den" bij het verhoor van arrestanten. De aartsbisschop zei 317 verklaringen van Cyprioten in handen te hebben die beweren bij verhoren gepijnigd te zijn. Ruim honderd van die gevallen heeft hjj reeds aan de Britse gouverneur van Cyprus voorgelegd. Er is tevens een rapport over de wreedheden aan de Raad van Europa toegezonden. Een woordvoerder van het Britse be stuur op Cyprus heeft gisteravond ver klaard, dat de beschuldigingen van Makarios vol „groteske en tendentieuze onjuistheden" zijn en gedeeltelijk een „weer opwarmen van afgezaagde be weringen, waarmee reeds in het verle den is afgerekend". De verklaring van de aartsbisschop is klaarblijkelijk be doeld als „propaganda, met zeer weinig ontzag voor de waarheid", aldus deze woordvoerder. De 26-jarige student G. Visser, af komstig uit Rotterdam is in zijn kamer te Leiden door gasverstikking om het leven gekomen. Woensdagochtend om streeks elf uur werd hij levenloos op zijn bed aangetroffen. Vermoedelijk is de kraan van een gaskachel op zijn ka mer, die zich bevond tussen het uit- schuifbed en de kachel, bij het uit schuiven van dit bed opengegaan toen een tussen het bed en de kachel ge plaatste stoel bij deze manoeuvre werd verschoven. In Tiel zijn woensdag tengevolge van een onachtzaamheid de kisten verwis seld met de stoffelijke overschotten van twee patiënten, die kort na elkaar in een ziekenhuis te Tiel waren over leden. De pijnlijke situatie werd duide lijk, nadat een der overledenen reedt begraven was. De verwisseling moet blijkbaar t« wijten zijn geweest aan de omstandig heid, dat men niet nauwkeurig is ge ïnformeerd geworden (of zich liet in formeren) over het aantal kisten, dat in de rouwkapel van het ziekenhuis stond opgesteld en over de namen van de gestorvenen, die zich daarin bevon den. Zo kon het gebeuren, dat vanwege een begrafenisonderneming uit het plaatsje Deil de kist werd meegenomen met een overleden patiënt uit Tiel, ter wijl de kist met de inwoner uit Deil bleef Staan. De verwisseling kwam aan het licht, toen de overledene uit Tiel werd afgehaald. Direct trof men de nodige maat regelen om de vergissing te herstellen. Nadat de familie van de overledene te Deil van de gebeurtenis op de hoogte was gesteld, werd in opdracht van de burgemeester van Deil de Tielse kist opgegraven en werden alsnog zij het in alle stilte de ijlings naar Deil overgebrachte resten van de over ledene uit Deil aan de aarde toever trouwd. De opgegraven kist werd met dezelfde spoed naar Tiel vervoerd. Een twist over het gebruik van de keuken van een huis aan de Bilderdijk- straat in Den Haag tussen de hoofdbe woonster, een tweeën vijf tig jarige kamer verhuurster, en een twintigjarige me vrouw, die bij deze kamerverhuurster inwoonde, heeft woensdagavond vrij ernstige gevolgen gehad. Een woorden wisseling liep op een complete ruzie uit. De hoofdbewoonster maakte zich zo kwaad, dat zij een pan met kokende bloemkool afgoot boven het hoofd van de jonge vrouw in plaats van boven de gootsteen. Laatstgenoemde kreeg vrij ernstige brandwonden aan hals, schou ders, rug en armen. Na behandeling in een ziekenhuis kon zij naar huis terug keren. De kamerverhuurster is aange houden. Het aantal doden ten gevolge van de botsing tussen het 9354 ton metende Griekse vrachtschip „Ioannis" en de 10.506 ton metende, onder Liberiaanse vlag varende tanker „Stonypoint", voor de kust van Brest, is tot 13 ge stegen. Schepen van vijf naties namen 64 opvarenden, overwegend Grieken en De derde Britse waterstofbom is gisteren op grote hoogte boven het cen trale gedeelte van de Stille Oceaan ont ploft. In een verklaring van het minis terie van bevoorrading wordt meege deeld, dat de ontploffing de laatste is in de huidige serie van Britse proeven. De bom, die door een bommenwerper van het type „Valiant" werd uitgewor pen, is in het gebied van Kerstmis eiland tot ontploffing gebracht. De proef is voorzover bekend de twaalfde Britse kernontploffing en de derde in de huidige serie in het gebied van Kerstmis-eiland. Vier vroegere se ries explosies werden in of nabij Aus tralië gehouden. De Britse premier, Macmillan, heeft onlangs verklaard, dat de eerste twee ontploffingen van de huidige serie Engelands eerste waterstofbommen met veel succes te weeg waren gebracht. De hoeveelheid radio-actieve neerslag was zeer gering. De eerste waterstofbom ontplofte 15 mei j.l, en was een betrekkelijk klein wapen, in tegenstelling tot de tweede, van 31 mei. plaatse was verbonden werd hij naar Haarlemmerliede, waar hij woont, over gebracht. De chauffeur van de vracht auto kwam er zonder verwondingen af. Om ongeveer kwart voor zeven kon de tramdienst over één spoor worden hervat. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Iets hogere tempera turen overdag. Zon: 4.2221.06 Maan: 0.3314.04 Het weer in ons land komt morgen meer onder invloed van het bij Schot land gelegen gebied van hoge druk, dat zich naar het zuiden uitbreidt. In ver band hiermee is er de eerstkomende 24 uur nergens in het land regen te verwachten. De wolkenvelden, die in de noordelijke stroming meekomen, zullen geleidelijk afnemen, zodat het weer een zonniger karakter zal krijgen en de temperatuur iets hoger kan wor den dan vandaag. De wolkenvelden gaan geleidelijk breken en oplossen. Hierdoor zijn er morgen aan het strand weer zonnige perioden te verwachten met iets hogere temperaturen. Overdag omstreeks 17 18 gr. C. Zeewater bijna 15 gr. C. Zwak ke tot matige wind tussen noord en noordoost. Vooruitzichten: Het hogedrukgebied dat zich thans van Schotand over de Noordzee uitbreidt, zal ook aan het strand een verbetering tot geVolg heb ben zodat de vooruitzichten op droog en zonnig weer wijzen. Max. aeersi Station Wee? temp. afgeJ. vor dag 24 uut Stockholm onbew. 17 0 Jslo licht bew. 19 0.5 Kopenhagen onbew. 20 0 i «inden licht bew. 23 0.1 <\msterdair zw. bew. 21 0 uxembur licht bew. 26 0.2 'artts geh. bew. 29 0 .Mice zw. bew. 23 0 lerltlD licht bew. 32 0 frankfort mist 28 2 vnincher onbew. 23 15 .'.llricb licht bew. 28 0 Senéve zw. bew. 28 0 uicarno half bew. 27 3 vVeneii regen 26 0.1 Innsbruck mist 25 2 Rome onbew. 31 De premier van Indië Pandit Nehroe heelt de laatste uren van zijn officieel verblijf in Denemarken doorgebracht in het Lunapark Tivoli te Kopenhagen, waar hij zich o.m. uitstekend vermaakte in de auto-scooters. Men ziet hem hier aan het stuur van een miniatuur-autootje met als passagier zijn Deense ambtgenoot, tevens minister van buitenlandse zaken, H. C. Hansen. Deze foto's geven een beeld, van de ellende, welke in Noord-ltalië is aan gericht door overstromingen en een orkaan. Op de bovenste foto ziet men een helikopter, die medicamenten aan voerde voor een groep mannen, die in de buurt van Turijn, aan de voet van de Alpen, met een nooddijkje het wa ter de weg trachten te versperren in het Maira-dal. Op de onderste foto ziet men wat er overbleef van een brug over de rivier de Dora bij Turijn. In de woensdag te Haarlem gehouden vergadering van het bedrijfschap voor de bloembollenhandel heeft voorzitter J. Heilkema mededelingn gedaan over de export van bloembollen, die op het ogenblik op een stabiel niveau is geko men. Er kan geen grote toename wor den verwacht, daar geen nieuwe gebie den ontsloten zullen worden. Voorts be sprak de voorzitter de buitenlandse con currentie, met name die van Japan. In het afgelopen jaar exporteerden de Ja panners naar Amerika meer tulpenbol len dan een jaar tevoren. Wat Nederland betreft deelde de heer Hijlkema mee, dat de export van 1 juli 1955 tot 1 juli 1956 181.283.000 bedroeg en van 1 juli 1956 tot heden ongeveer 189.000.000. Onbekenden hebben dinsdag twee handgranaten geworpen in de vergader zaal van de afdeling der Chinese com munistische party aan de medische fa culteit in Peking, aldus is gisteren in Universiteitskringen in de Chinese hoofd- stad vernomen. Dit bericht, dat van of ficiële zijde bevestigd noch tegengespro ken is, heeft aan de universiteit veel op- ■Aen gebaard. Woensdag hebben zes gioepen ouden van dagen op paleis Soestdijk gede]ileera voor H. M. de Koningin. De 101-jarige mevrouw Van Delft uit Voorburg bood daarbij aan Hare Majesteit een boeket bloemen aan, waarvoor deze met enkele hartelijke woorden bedankte. (Van onze parlementaire redacteur) De Nederlandse regering houdt zich reeds enige dagen bezig met het zoe ken naar een oplossing voor de ern stige moeiiykheden, die op de Antillen zijn ontstaan door de poging van de Antilliaanse regering om de hoofdre dacteur van een Curasao's blad het land uit te wpzen. De vraag of deze maatregel wat de journalist ook ge publiceerd moge hebben wel te ver enigen valt met de primaire rechtsze kerheid in het gehele koninkryk is daar biykbaar nog al gemakkeiyk bevesti gend beantwoord. In Den Haag denkt men er kennelijk anders over. De moei lijkheden hebben bovendien een merk waardige ontwikkeling gekregen op praktisch bestuurlijk terrein, nu de waarnemend procureur-generaal, dr. Van Binsbergen, met een beroep op zyn positie, die het statuut voor het koninkrijk is geregeld, geweigerd heeft de opdracht tot uitwijzing uit te voeren. Dr. Van Binsbergen denkt over de prin cipiële kant van de zaak het hand haven van de rechtszekerheid blijk baar iets minder licht dan de landsre gering van de Antillen en is van oor deel dat een uitwijzingsbevel dient te steunen op de uitspraak van een onaf hankelijke rechter. Dat men het in de Antillen niet nodig heeft gevonden de zaak voor de rechter te brengen, heeft hem ertoe doen besluiten het uitwy- zingsbevel niet te tekenen. De procureur-generaal verkeert ech ter in de voor zijn functie op dit ogen blik hoogst ongewenste positie, dat hij slechts als waarnemer is aange* steia. zij,, titel is dan ook „advocaat- generaal" en van deze omstandigheid heelt de Antiiuaanse regering nu ge bruik gemaakt door met een tweede besluit te komen, dat op bedenkelijke wijze verder gaat in de richting van het verwaarlozen van de rechtszekerheid in het koninkrijk. Men heeft de procureur- generaa| zonder meer uit zijn functie ontslagen. Echter ook met dit tweede besluit is de Antilliaanse regering vast gelopen. De gouverneur van de Antil len, de onlangs benoemde drs. Speeken brink, heeft geweigerd aan beide be sluiten zijn medewerking te verlenen. Dit heeft de Antilliaanse regering er toe gebracht haar minister-president, de heer E. Jonckheer, naar Den Haag te zenden, waar de ministerraad zich deze week met deze verwikkelingen heeft bezig gehouden. Het kabinet, als rijkskabinet bijeen, heeft nog geen oplossing gevonden. On getwijfeld wordt de rechtszekerheid voor het koninkrijk, die hierby op het spel staat, hoog opgevat en voelt men er Weinig voor iets te ondernemen dat ge vaarlijke precedenten zou kunnen scheppen. De situatie op de Antillen is juist de laatste tüd ook om andere redenen Srecair geworden. Deze zijn gelegen arbeidsconflicten die zich vooral hebben voorgedaan op Aruba, waar reeds geruime tüd een toenemende spanning is ontstaan tussen de direc tie van de Lago Oil Company, een dochtermaatschappü van de Standard Oil, en haar werknemers. Met een openhartigheid, die onder de huidige omstandigheden misschien een zegen is, omdat men dan precies weet welke gevaren voor de welvaart van de An tillen dreigen, heeft de Lago Oil te kennen gegeven dat een vestiging van de maatschappij op het eiland zijn aan trekkelijkheid alleen kan ontlenen aan het voortbestaan van orde en rust. Ook hierby is dus de rechtszekerheid in het koninkryk op opvallende wjjze aan de orde. Wanneer de berichten daaromtrent juist zyn, dan zijn de plaatselijke poli- tici op Aruba er zelfs niet voor terug geschrokken om de Lago Oil het voort bestaan moeilijk te maken door belas- tingeisen met terugwerkende kracht te stellen. Het is duidelijk dat de arbei ders van de maatschappij over min der inzicht beschikken in de verant woordelijkheid die men bij dit alles op zich laadt en dat zij gemakkelijk tot een willig instrument kunnen worden omgesmeed in handen van deze politici, die blijkbaar niet vrij zijn van verblin ding ten aanzien van acties die zij on dernemen. De Nederlandse regering gaan al deze zaken, zeker wanneer daarover 't rgks- kabinet te oordelen krijgt, zeer ter harte Er is hier in Nederland, zoals thans blijkt, echter een ernstige fout gemaakt. Men heeft na het ontslag van de vorige procureur-generaal, mr. Ellis, nagela ten aanstonds een nieuwe procureur-ge neraal te benoemen. De Antilliaanse re gering kan daarvan thans gebruik ma ken en de „advocaat-generaal" die op Curasao voor de rechtszekerheid op de bres is gesprongen, als zodanig niet er kennen. Hy is nog meer dan een defini tief benoemde procureur-generaal een landsdienaar zonder meer, zo rede neert men daar onder miskenning van de positie die deze functionaris juist op zulke kritieke momenten inneemt. Niet voor niets is er destijds bij de samenstel ling van het statuut voor het koninkryk veel te doen geweest over de formule ring van de functie van de procureur- generaal. Inderdaad, men heeft hem landsdie naar gemaakt, maar van de andere kant in het statuut ook vastgelegd dat zijn benoeming en ontslag slechts door de regering van het koninkrijk kunnen ge schieden. Het is een vry algemeen geldende opi nie In Den Haag, dat ook de advocaat- generaal wanneer hij naar eigen in zicht weigert zijn medewerking te ver lenen aan het uitvaardigen van beslui ten waartegen hij ernstige bedenkingen moet aanvoeren, geen insubordinatie pleegt. Men dient dan naar de geest van het 'statuut te handelen en zeker in dit geval, waar de onafhankelijke rechter is gepasseerd, moet aan het oordeel van de proCureur-generaal de hoogste waar de worden toegekend. Het zal voor de Nederlandse regering als rijkskabinet geen eenvoudige zaak zijn om in dit conflict het bevrydende woord te spreken. Advertentie 3 x zo snel de kroontjes eraf! Eb toch gave aardbeien, scho ne handen en nagels! Ja, dat kan! Dankzij een vinding van TOMADO: de handige, verchroomde aardbei- ontkroner. Daar zult juist hebben. ad plezier van Overal verkrijgbaar, prijs siechts 35 cent!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1