Prins Bernhard reikt vier Zilveren Anjers Eén en drie jaar geëist voor •brandstichting te Haren Naast Honest ook „Nike' projectielen naar ons land? Anjumse moordzaak voor Leeuwarder rechtbank Kruiswoordraadsel Volksgezondheid bedreigd door bestedingsbeperking SOEK ARNO: Indonesië een geleide democratie ERIC DE NOORMAN Verdiensten voor de cultuur Vooruitgang en behoud De zaak zorgvuldig geënsceneerd Eenhoorn-bier te ere van Hoorn Poolse primaat in Warschau terug w Minister Staf via Noordpool uit Nieuw-Guinea teruggekeerd Planetarium in Londen Vier verdachten staan terecht Groot tekort aan particuliere verplegenden tf m Voorzitster Katholieke verplegenden DONDERDAG 20 JUNI 1957 PAGINA Auto- en motorraces op de weg in Italië verboden H. Freeman Matthews ambassadeur in Wenen Feestelijke eerste dronk „Uit het schuim van bier geboren. „Ik zal U nooit verlaten" Geestdriftige ontvangst Bromfietsenindustrie kampt met slapte 9 10 11 Oplossing van woensdag Prof. Van den Ouden rijn gehuldigd De Hof geest-af faire Koopman veroordeeld Wegens ontduiken van belasting Prins Bernhard heeft vanmorgen als regent van het zijn naam dragend fonds in het gebouw van de Neder Iandsche Handelmaatschappij N.V. te Amsterdam de Zilveren Anjers voor 1957 uitgereikt aan: de 70-jarige heer Joh. M. C'offeng, conservator van ,,Het Toneelmuseum" te Amsterdam, de 77- jarige mr. S. baron van Heemstra, oud commissaris der koningin in de pro vincie Gelderland te Arnhem en de 69- jarige prof. dr. J. van der Poel, hoog leraar-directeur van de rijksbelasting- academie te Rotterdam. De vierde on derscheiding is toegekend aan de Ame rikaanse mevrouw A. Singer-Brugh, stichtster van de Singer memorial foundation" te Taren (N.H.), die echter door ziekte verhinderd was de plechtig heid bij te wonen. Het was de achtste keer dat de prins de Zilveren Anjers uitreikte. In zijn toespraak ging de prins de te genstelling in de verbondenheid na tus sen de begrippen „nrogressief" en con servatief". Joh. M. Coffeng Als eerste trad daarop naar voren de heer Coffeng met als paranimfen dr. R. van Luttervelt, conservator van het rijksmuseum te Amsterdam en dr. H. H. J. de Leeuwe, toneel historicus, beiden lid van de vereni ging „Het Toneelmuseum". De heer Coffeng is de onderscheiding verleend wegens: „De zeer bijzondere presta tie om geheel alleen en met grote persoonlijke offers in tijd en geld in rond tien jaren van stugge, liefdevol le arbeid de uitgebreide verzameling van de stichting „Het Ton eel-Mu seum" op voortreffelijke wijze te or denen en deze collectie bovendien be langrijk aan te yullen, waardoor^voor de wetenschap fen de voorlichting van het publiek een rijke bron van docu mentatie toegankelijk is geworden." Mr S baron van Heemstra Mr. S. baron van Heemstra was ver gezeld van ir. J. W. Hudig. onder-voor- zitter van de stichting „Vrienden der Geldersche kasteelen" en van „Het Geldersch landschap" en de heer D. J. G. Buurman, directeur der stichting „Vrienden der Geldersche kasteelen". Baron van Heemstra is de onderschei ding toegekend voor: „De zeer belang rijke arbeid van initiatief, bekwame lei ding en voortdurende actieve belang stelling vooral op het terrein van de natuurbescherming in de provincie Gel derland. Door zyn groot Idealisme, ver antwoorde zakelijkheid en onvermoeide arbeid kon de stichting „Het Geldersch Landschap", waarvan hij sinds de op richting in 1928 tot op heden het voor zitterschap heeft bekleed, uitgroeien tot een van de belangrijkste lichamen op dit gebied, waardoor zeer grote stuk ken vrije natuur voor het publiek blij vend zijn veilig gesteld. Daarnevens schonk hy zijn grote gaven aan de ont wikkeling van de stichting „Vrienden der Geldersche kasteelen", aan het „Geldersch genootschap tot bevorde ring en instandhouding van de schoon heid van stad en land", aan de studie kring „Veluwe" en als vice-voorzitter en lid van het dagelijks bestuur sinds vele jaren aan de „Vereniging tot be houd van natuurmonumenten". Prof, dr. J. v. d. Poel De derde Zilveren Anjer werd uitge reikt aan prof. van der Poel, die bege leid werd door de heer D. F. Lun- singh Scheurleer, rijksinspecteur voor roerende monumenten en dr. J. M. G van der Poel, directeur historisch agra risch instituut te Groningen. De hoog leraar ontving de onderscheiding op grond van: „Het met zeer grote liefde, bijzondere bekwaamheid en met niet aflatende speurzin büeenbrengen van een buitengewoon gevarieerde, zeer aan- zieniyke collectie voorwerpen, docu menten, schilderijen, prenten enz. en historisch zeer belangrijk matei iaal, betreffende de betalingskwyting der be lastingen in Nederland, waarby spe ciaal de unieke collectie belastingze gels dient te worden genoemd. Niet het minst ook voor de prestatie, om, na praktisch totale verwoesting door oorlogsgeweld der oorspronkeiyke, in lange jaren van arbeid bijeengebrachte verzameling, deze collectie in en na de oorlog opnieuw op te bouwen, zodat Nederland opnieuw het enige belas tingmuseum ter wereld r;jk is". Mevr. A. Singer-Brugh Tenslotte kwamen naar voren om de oorkonde en de versierselen der onder scheiding voor mevrouw Singer in ontvangst te nemen de burgemeester van Laren, de heer N. van der Ven en de kunstschilder J. Dooyewaard. De al gemeen secretaris las de gronden voor, waarop aan mevrouw Singer de Anjer is toegekend, luidende: „De byzondere schenking aan het Nederlandse volk ge daan in de vorm van de „Singer me morial foundation" te Laren, omvatten de het prachtige museum van die naam met bijbehorende concertzaal. Voorts haar sinds zeer vele jaren verleende steun aan Nederlandse kunstenaars, o.m door het regelmatig aankopen van hun werken, waardoor een zeer grote en vaak rüke collectie is ontstaan, die mede aan ons volk is geschonken". (Van onze corespondent) De Groninger rechtbank heeft zich woensdag twaalf uur lang bezig ge houden met de geruchtmakende brandstichting in Hotel van. der Woude, gelegen in de kom van Haren naby Groningen, in welke zaak twee verdachten terecht moesten staan, de 21-jarige makelaar en directeur van de stichting Ned. Bouw- en Exploi- tatiemy. uit Haren, die volmondig bekende en een 36-jarige inwoner van Assen, die al eerder van zich heeft doen spreken als een der leiders van de Nationale Oppositie Unie en in de Westerling-affaire en het Evipan- avontuur. De makelaar wees de As senaar aan als de auctor intellectu alis van het plan, maar de laatste ontkende pertinent iets met de brand stichting uitstaande te hebben gehad. De officier van justitie jhr. mr. A. H. S. v. d. W'ijck stond mild tegenover de ruiteriyk bekennende jongste ver dachte en eitse een jaar gevangenis straf met aftrek, waarvan vie.r maan den voorwaardeiyk. Tegen de andere verdachte eiste hy drie jaar gevange nisstraf. De officier wees erop dat de laatste in de Duitse tijd een dubbele rol heeft gespeeld en veel kwaad heeft aangericht. Hy iydt aan grenzenloze hoogmoedswaanzin en is met zyn capa citeiten van hoofd, zeker niet van hart, een gevaar voor de maatschappy, omdat hy steeds opnieuw probeert slachtoffers te maken. Wat is er gebeurd? In' de vroege ochtend van 16 november van het vori ge jaar werd brand ontdekt in Hotel van der Woude te Haren. Door het snel le ingrypen van de brandweer kon erger worden voorkomen, maar de ge hele bovenverdieping van het gebouw brandde uit. Bewoner van dit voorma lige hotel was de makelaar. Hy werd gearresteerd, omdat er enkele ver dachte omstandigheden waren. Aanvan- keiyk ontkende hy dat er van brand stichting sprake was, maar toen hy de volgende dag op het politiebureau te Haren opnieuw aan een verhoor werd onderworpen, kwam de aap uit de mouw. De brand was gesticht en de tweede verdachte had hem ertoe aan gezet. De makelaar was directeur en zpn mede-verdachte voorzitter van de stichting Ned. Bouw- en Exploitatiemy., die in vergevorderd stadium verkeren de bouwplannen had ten aanzien van de grond waarop het hotel stond. In het hotel stond de verzekerde inboedel var de makelaar opgeslagen. Schert- senderwys was de andere verdachte begonnen suggesties los te laten om de boel maar in brand te steken. Later werden de grapjes grimmige ernst. Op de avond van 15 november 1956 beluis terde de Assenaar, die bij de makelaar op bezoek was, het weerbericht, en hy oordeelde dat de wind gunstig was voor de brandstichting. Die avond zou het dus maar moeten gebeuren. Hy nam enkele proeven met de elektrische straalkachel en een paar kranten. Daarna werd alles keurig en scène gezet. De brand zou worden ge sticht door het straalkacheltje zo dicht tegen het tafelkleed te plaatsen dat dit vroeg of laat vlam zou vatten. Er werd in allerijl een vergadering belegd van de stichting. Tydens deze vergadering zou de makelaar opmer ken dat hy hinder ondervond van de op tafel staande straalkachel, waarop de ze op een stoel zou worden geplaatst. De andere verdachte zou zeggen dat het rokerig werd en daarop een raam openen, wat de „trek" door het hotel zou bevorderen. Bp het verlaten van het hotel zou men een van de drieweg- Stekkers uit het enige nog functioneren de stopcontact trekken, waardoor de radio en het licht zouden uitgaan. In tea tweede driewegstekker zat evenwel het snoer van het straalkacheltje, dat zou biy'ven branden. Aldus, bekende de makelaar, geschiedde op de bewuste avond. Het hele plan was door de ander ontworpen. De laatste had tegen de makelaar gezegd een expert op het gebied van brandstichting te zy'n. Uitspraak 3 Juli. Naar aanleiding van de dodelijke on gevallen tydens de Mille Miglia heeft de Italiaanse regering in overleg met de voorzitter van het nationaal olympisch comité en officials van de automobiel club en motorsportbond de volgende be slissingen genomen. Terreinraces, be- trouwbaarheidsritten en races op cir cuits, die tijdeiyk kunnen worden afge sloten, mogen worden gehouden met speciale toestemming van de Italiaanse regering, mits de Italiaanse automobiel club en de motorsportbond de voor zorgsmaatregelen ter beveiliging van de toeschouwers voldoende achten. Auto- en motorraces op de weg zijn voor on bepaalde tpd verboden. Wedstrijden op permanente circuits mogen zonder toe stemming worden gehouden. H. Freeman Matthews, de voormali ge Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, is door president Eisenhower be noemd tot ambassadeur in Wenen. (Van onze verslaggever) Staande onder het monumentale scho'trs'-ffn«;f,r v^'"-*nileniie de slag op de Zuiderzee, heeft woensdag jhr. J. Six van HlUegom, directeur van de Amstelbrouwerij, in de raadzaal van Hoorn het eerste glas geheven van het speciaal voor het zesde eeuwfeest van Hoorn volgens oud recept gebrouwen eenhoorn- of unicorn-bier. Het bier werd plechtig door een met brouwers- paarden bespannen bierwagen bij het stadhuis voorgereden, onder de klanken van het fanfarecorps „Crescendo". Jhr. Six van Hillegom herinnerde er aan, dat Hoorn evenals Amsterdam zijn eerste opkomst had te danken aan de import van bier, i.e. Hamburgs bier. Hij overhandigde aan de burgemeester van Hoorn het portret van Jan van Berk hout, een van zijn, jhr. Six', voorvaders, die in de bewogen jaren van de op stand tegen Spanje burgemeester van Hoorn is geweest. Burgemeester Canne- man bedankte: zoals Aphrodite uit het schuim der zee, zo is dus Hoorn uit het schuim van het bier geboren. Niet voor niets heet het water vóór de stad het Hoorns Hop. De festiviteit werd beslo ten met een mars van het corps Cres cendo in de raadzaal en met vele glazen unicorn-bier, dat voortreffeiyk is van smaak. Kardinaal Wyszynski, de Poolse pri maat, die een bezoek van zes weken aan Rome heeft cebracht. 's g'sterert on het centraal station te Warschau aangeko men Een grote menigte, die geestelijke Poolse nationale liederen zong, be reidde hem een zeer geestdriftig wel kom. Mannen en vrouwen, kennelijk ontroerd, vielen op de knieën en kusten de handen van de kardinaal. „Ik zal u nooit verlaten", verzekerde de primaat hun. Duizenden mensen volgden vervolgens met de kardinaal ingetogen een proces sie, waarin een auto meereed, waarop temidden van bloemen de afbeelding van de „Maagd van Czestochowa" stond. De kardinaal celebreerde in de kathe draal van Warschau een plechtige mis. In zijn preek bracht de kardinaal dank aan God voor het feit dat het thans mogelijk is gebleken, dat de Poolse bis schoppen zich naar het Vaticaan be geven. De kardinaal deelde de gelovigen mede, dat hij een portret van de Heilige Vader uit Rome heeft meegebracht en dat in alle Poolse kerken gedurende de komende tien iaren tentoongesteld zal worden, ter herde-king van het feit, at duizend jaar geleden een begin werd gemaakt met de kerstening van Polen. 15. Koel en niet \n het minst verstoord kijkt Voron van Winonah naar Axe. „Hebt ge de indruk, dat ik andere dingen van plan ben?" zegt hij strak, terwijl hij een wenkbrauw optrekt. „Ik breng U bij Uw zoon, Prins Erwin, zoals de afspraak is. Op welke wijze ik dat doe, zal ik bepalenmet het oog op uw veiligheid". Hij loert even spottend naar'Axe en vervolgt dan langzaam: „Ik heb reeds enkele dagen geleden een klein zeil aan de westelijke kim opge merkt. Dat zou een schip van de zwarte piraat kunnen zijn, tenzijhet de boot met uw gevolg is". Axe geeft hierop geen antwoord en schouderophalend zegt Voron: „Ge begrijpt dus, dat ik mijn redenen heb voor deze landing. Praten wij er verder niet over en schikt U in uw eigen belang ngar mij". Na deze voor zijn doen ongewoon lange redenatie draait Voron zich om en zonder het antwoord van Winonah of Axe af te wachten geeft hij het teken, op mars te gaan. „Ongehoord", gromt Axe als ze noodgedwongen met de troep mee lopen. „Brutale vlerk, die hij is". Winonah poogt hem te kalmeren, maar Axe'S stemming wordt er niet beter op. Zwijgend trekt de troep door het verlaten doodstille moeras, tot zij temidden van kleine boomgroepjes een haveloze fortificatie ontwaren, kennelijk het doel van de tocht. Op donderdag 4 juli zullen te Amster dam in veiling worden aangeboden 2544 hele en 456 halve kisten Java thee, als mede 1314 hele en 168 halve kisten Su matra thee. (Van een speciale verslaggever) De minister van oorlog en marine, ir. C. Staf, is gisteren van een reis naar Nederland- Nieuw-Guinea en /ustralië op Schiphol teruggekeerd. Ter rwelkomlng was o.m. aanwezig de minister voor zaken overzee, mr. G. Ph. Helders. Minister Staf heeft de terug reis gemaakt via de Verenigde Staten, met de SAS over de Noordpool naar Xopenhagei. en vandaar met de Sabena naar Amsterdam. Over zyn bezoek aan Nieuw-Guinea deelde ir. Staf mee, dat zich in de eerste plaats een indruk heeft willen vormen van het werk, dat marine daar doet en van de omstan digheden, waaronder het wordt ver richt. De minister is van oordeel, dat de marine beslist is opgewassen tegen de taak, die in Nieu v-Guinea op haar rust. Bepaalde veranderingen zullen wor den aangebracht. Zo zal een van de moderne jagers over enige tijd in Nieuw-Guinea '.worden gestationneerd. Van groot belang noen.de ir. Staf in dit verband de nieuwe werf in Mdnokwari, di ook geschikt is voor het onderhoud van deze moderne jagrs, zodat de ma rine niet langer is aangewezen op ha ves als Singapore en Hongkong. Het moreel van de marinemensen is over het algemeen prima. De mogelijk heid om steeds meer gezinnen van marinepersoneel op Nieuw-Guinea te Onder grote belangstelling heeft woensdag de rechtbank te Leeuwar den de zaak behandeld tegen vier inwo ners van Anjum, die ervan beschul digd worden betrokken te zijn bij de moord, welke op de avond van 22 sep tember 1956 is gepleegd op de 47-ja- rige ongehuwde slikwerker P. Steeg stra. De vier verdachten zijn een 43-ja- rige landarbeider, zyn 37-jarige echt genote, hun 20-jarige zoon en een 25- jarige timmerman. Laatstgenoemde twee worden ervan verdacht op de ge noemde avond op een stuk bouwland aan de oude Dijk te Anjum het slacht offer met de vuisten en met een schop zodanig te hebben mishandeld, dat de man met tal van schedelbreuken en hersenkneuzingen ineen zeeg. Vervol gens zouden zy hem met het hoofd onder water hebben gehouden, tot de dood intrad. Aan deze twee verdach ten heeft de officier van justitie, mr M. H. Gelinck. opzetteiyke moord ten laste gelegd, gepleegd tezamen en in vereniging. Subsidiair is hun ten las te gelegd doodslag subsidiair zware mishandeling na kalm overleg en be raad en meer subsidiair het toebren gen van zwaar lichamelyk letsel. De officier heeft tegen de zoon zeven jaar gevangenisstraf gevorderd en tegen de timmerman vijf jaar. Voorts vroeg hij voor beiden terbeschikkingstelling van de regering. De voorgeschiedenis van dit afschu welijke drama begon in 1955. Steegstra vermiste toen, tijdens een drinkgelag ten huize van de landarbeider, waar hij een geregelde bezoeker was, een biljet van honderd gulden. Hij beschul digde zyn gastheer van diefstal. De arbeider werd door de politierechter tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Toen de zaak in hoger beroep behandeld werd verklaarde de vrouw echter, dat niet haar man, maar zij de diefstal had gepleegd. De man werd daarop vrijgesproken, de vrouw veroordeeld. Deze veroordeling heeft in het arbeidersgezin kwaad bloed ge zet. Het slachtoffer wist dat. Na het plegen van hun daad hebben de zoon en de timmerman op een een zaam stuk land een diepe kuil gegraven, waarin zij het lichaam van Steegstra neerlegden. Blijkbaar rekenden zij er op, dat diens verdwynen de man woonde op een afgelegen boerderijtje en kwam door zijn werkzaamheden in de weekeinden thuis niet zou wor den opgemerkt. Dat de misdaad noch tans spoedig werd achterhaald is alleen maar toeval geweest. Steegstra had na een bioscoopbezoek aan een jeugdige loonwerker verteld, dat er op hem werd geloerd. Toen de loonwerker enige da gen na de moord met zyn tractor in rulle grond wegzakte en hij tevens bloedsporen zag, kwam hem dit gesprek in herinnering. Met zyn broer stelde hy later op een avond een onderzoek ln. Zij vonden toen het lichaam van Steeg stra. Dc zaak tegen de landarbeider en zijn vrouw, die beschuldigd zijn van uitlok king van dit misdrijf, is vandaag be handeld. Naast het wassenbeeldenmuseum van madame Tussaud in Londen verrijst op het ogenblik deze enorme koepel, waarin in de herfst van dit jaar het eerste planetarium van Groot-Brittan- nië en het Gemenebest zal worden ge opend. 550 bezoekers kunnen in de koe pel, welke een diameter krijgt van bijna 25 meter, een zitplaats vinden. Zij zullen de gang van sterren planeten op de binnenzijde van het gewelf kun nen volgen via een projectie met een hypermoderne installatie, welke op het ogenblik in de Zeiss-fabrieken te Ober- kochen in West-Duitsland wordt ver vaardigd. Het planetarium wordt een onderdeel van het museum Tussaud en wordt ingericht ter gelegenheid van het tweede eeuwfeest van het wassen beeldenkabinet. Dertien arbeiders, die op proef werk zaam waren by de rywiel- en brom- fietsenfabriek „Simplex" in Amster dam z(in ontslagen in verband met de sterk teruggelopen verkoop van bromfietsen. Een aantal arbeiders is bovendien uitgeleend aan andere be drijven voor de duur van de slapte. Zij biyven echter by „Simplex" in dienst. De achteruitgang in de bromfietsen- verkoop wordt door de fabrikanten voor al geweten aan de beperkende bepalin gen, die minister Zylstra heeft inge steld op het kopen van bromfietsen op afbetaling. Ook in verschillende an dere fabrieken in Nederland heeft men zich genoodzaakt gezien soortgelyke maatregelen te nemen in verband met de trage afzet. huisvesten draagt daartoe bij. Voor hen, die zonder gezin zijn, is het verblijf in Nieuw-Guinea vaak wat bezwaarlijk, maar zy slaan er zich goed doorheen. Opvallend zijn in dit verband de vor deringen, die in de afgelopen twee jaar zijn gemaakt bij het „bewoonbaar ma ken" van Nieuw-Guinea. Want niet al leen als minister van marine, maar ook als bewindsman, die lange tyd over zeese rijksdelen ad interum heeft be heerd, heeft ir. Staf Nieuw-Guinea be keken. „Een boerenjongen ziet altijd meer dan een stadsjongen", zei ir. Staf. Het probleem van de landbouwontwikkeling lijkt hem niet "ering, zoals trouwens alle problemen van Nieuw-Guinea bij een bezoek ter plaatse eerder groter dan kleiner schijnen te worden. Het bezoek aan Australië was een be leefdheidsbezoek. Natuurlijk is het pro bleem van de defensie van Nieuw- Guinea ter sprake gekomen. Van een „agreement" of zelfs maar een begin daarvan is echter geen sprake. Men heeft elkaar alleen als goede naburen op de hoogte gebracht van de maatre gelen, die men in geval van nood zai nemen. Opmerkelijk is de goede reputatie, die de Nederlandse emigranten ln Australië genieten. Bij zijn bezoek aan gouverneur-generaal Slim bleek minis ter Staf, dat zowel de chef-kok als de butler Nederlanders waren. Over enkele opmerkingen, die ir. Staf te Los Angeles in de mond zijn gelegd, verklaarde de minister, dat Nederland niet om kernwapens heeft gevraagd en volkomen bereid is genoegen te nemen met de wetenschap, dat die wapens in het bezit van Amerika en Engeland zijn. Wat wy wèl wensen zijn „the means of delivery", het vermogen om die wa pens eventueel hier te gebruiken. Het personeel van een afdeling, die het geleide projectiel JHonest John" moet kunnen bedienen, gaat ter oplei ding naar Amerika. Intussen wordt er ook gesproken over de mogelijkheid, dat Nederland „the means of deliverye" krijgt van een ander projectiel tevens kernwapen, de „Nike", maar die kwestie is nog in een stadium van on derzoek. Over het bericht, dat in België de diensttyd van 18 tot 15 maanden zal worden verkort, zei minister Staf, dat hy dit naar zyn mening onjuiste besluit van de Belgische regering be treurt. Als Nederland, dat eigenlijk in een veel gunstiger positie verkeert dan België, iets dergelyks zou doen, dan kwam er van onze N.A.T.O.-verplich- ting om twee parate divisies te leve ren niets terecht. Het wonder van de reerntering van vrijwilligers, waarmee België de zaak hoopt op te vangen, wilde de minister dan nog wei eens zien. Horizontaal: 1. glaasje sterke drank, - proper: 2. bloedstillend middel, - adellijke titel; <n» 3. voedsel, - hoenderachtige vogel; rr> 4. pers. vnw., - slapte in zaken; 5. hoofdstad van Zuid-Korea. - snywerktuig; 6. opofferingen, - bochel; 7. ijverig, - groei; 8. achterbouw van altaar, - verdwijn! 9. zachte, - huiveren; 10. meisjesnaam. - koor, - zwemvogel; 11. Eindhovense voetbalclub. - tafereel van Kruisweg. Verticaal: 1. zangstem, - pin; 2. guitig, - hij die in een stad werkt, maar buiten woont; 3. Europeaan, - stemming; 4. kapitein van de cavalerie; 5. voegwoord, - grote lichaams slagader. - boom; 6. verpakking oo van vloeistof. - Engelsman; 7. zak, - grasland; 8. nationaal- socialist, - toneeldans; 9. groot Neder lands geleerde (overl. 1536), - delfstof; 10. schouwspel, - gindse; 11. deel van bijbel, - zandstrook langs kust. Horizontaal: 1. aster; 5. arena; 8. Tegelen; 11. Est; 14. derde; 15. wa ter; 16. duo; 20. terrein; 24. stoer; 25. Anton. Verticaal: 2. tt; 3. een; 4. rg; 5. al; 6. rek; 7. en; 9. els; 10. ade; 11. eed; 12. two; 13. pro; 17. uur; 18. zee; 39. kin; 20. to; 21. rr; 22. ea; 23. nt. De bestedingsbeperking dreigt door drastische maatregelen op het ge bied van de gezondheidszorg een groot gevaar te worden voor de volksgezond heid. Dit betoogde zr. M. F. L. Sie- bers, voorzitster van de Nederlandse r.-k. bond van ziekenverplegenden Sa- lus Infirmorum, toen zij woensdag te Utrecht de algemene jaarvergade ring opende. Wij kunnen niet zonder protest aanzien, dat de mogelijkheden tot uitgroei en verdere perfectionering van ons werk worden afgesneden, al dus de voorzitster. Waar geen voor uitgang meer mogelijk is, moet onver mijdelijk achteruitgang volgen. Hoe wel zij op deze materie niet nader in ging, doelde zr. Siebers kennelijk op de korting van de subsidies voor de gezondheidszorg (in totaal een mil- President Soekarno heeft gisteren verklaard, dat Indonesië thans een „ge lelde democratie" is. Dit verklaarde hij tydens een byeenkomst van politieke leiders in Oost-Java in Madioen, waar in 1949 een communistische opstand op bloedige wUze is onderdrukt. Hy voeg de eraan toe, dat het nieuwe regerings systeem het midden houdt tussen het Westerse systeem en het communisti sche systeem van regeren. „Met de vorming van de Nationale Raad verleden week zyn we de phase van een geleide democratie ingegaan", aldus Soekarno, die ontkende, dat de vorming van de Nationale Raad, die de regering van advies zal- moeten dienen, en zyn plan voor een „gotong rojong" (wederzydse hulp) kabinet, het resul taat waren van zyn recente bezoeken aan de Sovjet-Unie en communistisch- China. Zijn conceptie van een „geleide de mocratie" was, aldus Soekarno, eerder het resultaat van „denken en opnieuw denken, van vormen en opnieuw vor men". Hy gaf echter toe, dat zyn be zoeken aan communistische landen voor de „finishing touch" heben ge zorgd. „Ik heb de sterke overtuiging, dat dit experiment ten uitvoer wordt ge bracht op basis van de gezonde en zui vere redenering, dat wy moeten terug keren naar onze eigen persooniykheid. Ik ben me er ten volle van bewust, dat ik ten aanzien van dit experiment een zeer grote verantwoordelijkheid draag" aldus Soekarno. Na zijn redevoering keerde Soekarno, vergezeld van zijn tweede vrouw Hartini, naar Djakarta terug. Drie benoemde leden van de Nationale Raad van president Soekarno hebben ge weigerd hnn lidmaatschap te aanvaarden. Mevrouw Herawati Diah, die door Soe karno als vertegenwoordigster van de pers werd benoemd, heeft deze benoeming af geslagen op grond van haar drukke werk zaamheden als journaliste. Abdullah Sutan Bandarapandjang Ababrah, die werd be noemd als vertegenwoordiger van Sumatra, verklaarde gisteren geen lid te willen wor den zolang de betrekkingen tussen de cen trale regering en Midden-Sumatra nog met normaal zijn. Abdullah is van Midden-Suma- tra afkomstig. Dinsdag heeft de president van de Uni versiteit van Indonesië, professor dr. Bander Djohan, zijn lidmaatschap al verworpen. Hij was over zijn benoeming niet geraadpleegd en nam daar eerst kennis van, toen ae lijst van leden zaterdag werd gepubliceerd. Tenslotte is vernomen, dat de v5rteSeJ- woordiger voor Zuid-Sumatra, Inaratjaja, de aanvaarding van zijn lidmaatschap van de inwilliging van bepaalde voorwaarden afhan kelijk heeft gesteld. Woensdag is in het Albertinum der paters Dominicanen te Freiburg in Zwitserland de bekende Nederlandse Dominicaan en geleer de, prof. dr. Marcus A. van den Oudenrijn uit Utrecht, gehuldigd in verband met het feit. dat hij gedurende 75 semesters gedo ceerd heeft aan de katholieke universiteit van Freiburg. Gelukwensen van talrijke geleerden kwa men binnen. Er was een telegram uit het Vaticaan, waarin de H. Vader de jubilaris gelukwenste met zijn wetenschappelijke ar beid als hoogleraar en publicist. Pater van den Oudenrijn kwam vorig jaar in de wereldbelangstelling, toen hij belang rijke ontdekkingen deed in de rollen, ge- vónden bij de Rode Zee en later hekend als het z.g. evangelie van Gamaliel. In 1927 werd hij aan het Angelicum te Ro me verbonden als hoogleraar in de bijbel exegese en algemene godsdienstwetenschap pen. In 1929 ging hij over naar de universi teit van Freiburg. Sedert enkele jaren is hij ook lid van de Armeense Academie der Mechitaristen in San Lazarro. Te Ljubljana, ln Joegoslavië, is gis teren van betrouwbare zyde vernomen dat de Deense prémier Hansen in augus tus Joegoslavië zal bezoeken. Hansen is, evenals zyn Zweedse ambtgenoot Erlander, die gisteravond na een be zoek van negen dagen aan Joegoslavië, waar hy onder meer besprekingen met president Tito heeft gevoerd, uit Ljubl jana is vertrokken, socialist. joen gulden), waarvan o.a. de expe rimentele verpleegstersopleiding het slachtoffer dreigt te worden. Na gewezen te hebben op de aposto lische taak van de katholieke verple genden, weidde de voorzitster uit over enige materiële zaken, zoals de nog niet geconsolideerde rechtspositie, de on voldoende pensioenregeling en vooral ook de onderwaardering van het be roep in vergelijking met andere beroe pen, speciaal op materieel gebied. Hoe kunnen de verpleging en het sociaal- hygiënische werk op peil worden gehou den wanneer de materiële verzorging van de functionarissen niet adequaat is aan de hoge eisen, die terecht aan hen gesteld worden? Deze hoge eisen moe ten gehandhaafd blijven, zowel by het aannemen van nieuwe leerlingen als by de tewerkstelling. Wanneer men hiermee gaat schipperen, ook al ge beurt het uit nood, wordt het beroep van verpleger (ster) onherroepeiyk om laag gehaald. Niet de eisen moeten omlaag, maar de waardering moet omhoog, aldus de voorzitster. Het moest niet voorkomen, dat verplegers (huisvaders) in hun vrye tijd voor byverdiensten moeten zorgen. Zij mogen aanspraak maken op een redelijke bestaansmogelijkheid, ook om hun culturele ontwikkeling op peil te houden, die voor de benadering van de patiënten zo belangryk is. Uit het jaarverslag van de secretares se, zr. G. A. M. Vroom, bleek, dat het ledental thans 5.677 bedraagt, byna 700 meer dan verleden jaar. Bij de bond zijn 262 particuliere ver plegenden aangesloten. De acht bemid delingsbureaus voor particuliere ver pleging ontvingen 4.400 aanvragen; .aan ruim een kwart hiervan kon niet wor den voldaan wegens gebrek aan ver plegenden. Het hoofdbestuur, aldus zr. Vroom, zal zich moeten bezinnen om een oplossing te vinden voor de grote nood, waarin vele gezinnen verkeren, omdat zij geen hulp kunnen krijgen. De oorzaak van het tekort aan parti culiere verplegenden zag de secretares se o.a. in hun onzekere situatie, ook wat hun sociale voorzieningen betreft. Vanmorgen heeft de Haarlemse rechtbank de 46-jarige koopman C. M. uit Haarlem veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden en een boete van 10.000 gld. De man had een onjuiste aangifte gedaan voor de ver mogens- en inkomstenbelasting. Sedert 1953 had hy voor 18.000 gld. onttrok ken. Het geld had hy besteed aan het autofinancieringskantoor Hofgeest te Velsen, dat inmiddels failliet is ge gaan. In totaal had hij in dat kantoor 100.000 gld. geïnvesteerd. De officier van justitie eiste veer tien dagen geleden acht maanden ge vangenisstraf en een boete van 20.000 gld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2