TZhcVi nare dagen Kamer keurt financieringsplan voor woningbouw goed Overrompelende voorstelling van Piccolo Teatro Inspecteurs VI LM.O. over onderwijs in vreemde talen Buitenlandse beroemdheid in Nederland Onderdelen van de vierde divisie worden duchtig op paraatheid beproefd BOUILLON Straaljagers werken mee aan alarm oefeningen Werkloosheid in mei gedaald Regering bestudeert verruiming van de kapitaalmarkt DE KNECHT VAN TWEE MEESTERS Nederland dreigt achter te raken bij het buitenland Naar een een heidsfront AUTORIJLES GEEN ONDERWIJS 35 ct per dubbel tablet DONDERDAG 20 JUNI 1957 PAGINA 3 la King Size cigarette of finest quality Arbeidsreserve echter hoger dan vorig jaar Examens helpen direct Lamp der broederlijk heid Zaterdag op Margraten ontstoken Frankrijk heft de benzinedistributie op Oorlogsslachtoffers Verhoogde pensioen gaat eerder in Huisvestingscomité zendt paramenten naar Hongarije Ex-pol. gevangenen Audrey Hepburn als Anne Frank In hoger beroep Vrijspraak in zaak over hazardspel Holland Festival Goudse kantonrechter ƒ.1 van kostelijk vlees voor krachtiger soepl v ZWITSERLAND (Van onze speciale verslaggever) Twee Thunderstreak-straaljagers van de vliegbasis Volkel hebben woensdag morgen hun angstaanjagende medewer king verleend aan een oefening, die op een oefenterrein bij Harderwijk werd gehouden door het infanter-batal- jon Johan Willem Friso, het vierhon- derdtweeëntwintigste. Dit bataljon is een onderdeel van de tweeënveertigste gevechtsgroep, die deel uitmaakt van de parate vierde divisie. De vliegtui gen maakten, dat de infanteristen zich met meer geestdrift in de goedmoedi ge strijd stortten, die ging tegen het gedeelte van een bataljon genietroepen, dat zich ter verdediging op en achter de Paalberg bij Harderwijk had inge graven. Om de paraatheid en de slagvaardig heid te beproeven van de onderdelen van de vierde divisie worden er op ongeregelde tijden alarmoefeningen ge houden. Deze alarmoefeningen passen in het kader van het grote oefensche ma voor de vierde divisie, dat getiteld is „Steeds Paraat". Er is sprake van twee soorten alarmoefeningen. De eer- In de loop van de maand mei daalde het aantal werkloze mannen van 26.417 tot 24.369, terwijl de bezetting van de aanvullende werken afnam van 12.292 tot 9906. De totale geregistreerde ar beidsreserve daalde hierdoor van 38.709 met 4434 tot 34.275. Vorig jaar mei daal de de geregistreerde arbeidsreserve van 35.147 met 9173 tot 25.974. De vermin dering van de geregistreerde arbeids reserve gedurende de verslagmaand was derhalve belangrijk geringer dan vorig jaar mei, toen een eindcijfer werd bereikt, dat 8300 lager lag. In vrijwel alle bedrijfsklassen was de geregis treerde arbeidsreserve dit jaar hoger dan vorig jaar, hetgeen door verschil lende factoren werd veroorzaakt. In de landbouw is de behoefte aan arbeidskrachten voor de „verplegings- werkzaamheden" de laatste jaren voort durend verminderd door de voortschrij dende mechanisatie en het toenemend gebruik van chemische onkruidbestrij dingsmiddelen. Daar kwam dit jaar nog bij het koude en schrale weer in mei, waardoor de omvang van genoem de werkzaamheden nog verder werd beperkt, terwijl door de vroege inzaai en de trage groei van de gewassen deze werkzaamheden over een langere pe riode konden worden gespreid. Het aantal benodigde arbeidskrachten was daardoor nog geringer dan anders in voorafgaande jaren. De financieringsmoeilijkheden van Vele gemeenten leidden tot verminder de aanbestedingen van wegenbouw-, kabel- en rioleringswerken. Deze moei lijkheden waren ook van invloed op de woningbouw, waardoor op enkele plaat sen enige werkloosheid van bouwvak arbeiders, o.a. van metselaars, optrad. Daarenboven werd in het kader van de bestedingsbeperking het aantal over heidsopdrachten aan het bedrijfsleven vooral in de bouwnijverheid (water-, spoor- en wegenbouw en utiliteitsbouw) ingekrompen. De geregistreerde arbeidsreserve daalde in de verslagmaand, vnl. ten ge volge van het seizoen, voor hotelperso neel van 597 tot 323 en voor de land bouw van 10.430 tot 7752. De geregis treerde vraag naar mannelijk personeel Steeg van 61.705 tot 62.008. De relatieve werkloosheid was eind mei het hoogst in Drenthe met 20 werk lozen per 1000 mannelijke beroepsbe oefenaren en het laagst in Limburg met 3, terwijl het rijksgemiddelde 8 be droeg, evenals op 30 april. Het aantal als werkloos ingeschreven vrouwen daalde van 2826 tot 2301. De geregistreerde vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 37.640 tot 38.657. AMSTERDAM, 19 juni Bevorderd tot arts mej. L. A. Sieling, mej. A, C. Meu- lendijk L. Holstvoogd, Siem Oen Djoen, A. Weitzner, W. H. G. ten Hove, F. M. Schonenberger, R. L. Polak, J. W. Ko ten, W J. Hoek, allen uit Amsterdam en W. W. Oosterhuis uit Zaandam. Artsexa men le ged. mevr. N. E. Jongejans-Sick- ler, mej. M. J. de Pree, C. van Dintel, allen te Amsterdam. BERGEN (N.H.), St. Joseph kweek school Hide leerkring), de dames H. M. Admiraal. Heiloo; Zr Irene, Denekamp; C. M A.M. Ebbing, Zwaag; M. C. Evers, Amsterdam; F. C. A. Koops, Amster dam; M Langeveld, Den Haag; C. P. Moonen,' Haarlem; J. A. C. van Oosten, Wieringerwerf; P. M. J. A. Pijnenburg, Alkmaar; J. R. Putker, Heemskerk; B. P. Slijkerman, Hillegom; B. C. Twint, Alkmaar; M. G. J. van Wijk, Reeuwijk; E. M. M. Wulms, Weert; A. T. Zwarts, 't Zand; G. M. Bakker, Grootebroek; A. M. Berkhout, Warmenhuizen; G. M. M. van Dijk, Lisse; A. van der Jagt, Groote broek; c H. Kaandorp, Schoorl; A. M. Kraakman, Warmenhuizen; T. C. M. Kroon, Hillegom; J. M. Lakeman, Blok ker; G. M. D. de Lange, Westwoud; G. T. Langedijk, De Weere; E. M. van der Lans, Egmond a/d Hoef; M. A. T. Lant- man, Waarland; H. J. C. Schoutsen, Voorschoten; G. C. Stam, Hoorn; E. J. Zijdenbos, Vlaardingen. BERGEN OP ZOOM (Juvenaat H. Hart) - Gymn. A: Th. Blokdijk, Amsterdam, M. W. M. Braat, Rucpben, A. B. M. van den Ende, Schipluiden; J. J. de Haas, Amsterdam; L. M. J. van der Heijden, Ravenstein; P. W. Jonker, Langendijk; L. M. J. Le Large, Den Haag. NIJMEGEN, 19 juni. Soc. wetensch.: J. A. P. van Hoof, Nijmegen. Doet. Duits: pater Th. G. M. van Oorschot (cum laude), Nijmegen. Doet. Frans: P. F. R. Weiten, Heeze, en pater C. J. Mer- tens (cum laude), Nijmegen; B. A. van Haperen, Teteringen. Kand. Frans: mej. R. J. Th. Boerebach, Hilversum, en J. J. M. Deckers, Margraten. Kand. wijsbe geerte: zuster E. A. M. van Wessum, Vaals. Kand. wijsbegeerte kerk. graad: mej. H. M. Veltman, Nijmegen. Kand. Frans: C. J. C. M Boeren. Prinsebeek. en M. R. H. M. Reijnen, Dongen. Doet. geschiedenis: N. J. 'e Beukelaar, Os- sendrecht. VENRAY, Psychiatrische Inrichting „St. Anna". 18 en 19 juni: Examens Ver pleging Zenuw- en Zielsziekten. (Zie kenverpleging diploma B). 11 Kandida ten. Geslaagd de zusters: J. W. L. Arts, M. J. H. van Baars, J. E. Heijmans, A. E. van Hoof, J. H. W. J. Janssen, B. Th. van Oers, W. M. Ridderbeks, A. A. Roijackers (Zr. M. Adriana), L. C. Rij vers (Zr. M. Joanne), E. M. van Stra tum, J. F. Weiten (Zr. M. Josephine). 1 ste soort is die waarbij een onderdeel volkomen onverwacht moet uitrukken voor een onverwachte manoeuvre in on bekend terrein. Men kent verder oefe ningen, waarbij infanterie-bataljons plotseling worden gealarmeerd, maar waarvan het karakter ongeveer hetzelf de is als dat van reeds eerder gehou den oefeningen. De routine spreekt daarbij een belangrijk woordje mee. Vooral daarom was de medewerking van de straaljagers belangrijk. De vlie gers gaven een aparte kleur aan de oefening. Het bataljon Johan Willem Friso was dinsdagmorgen half negen in de stand plaats Zuid-Laren bij Groningen gealar meerd. Men kreeg de opdracht zich ge motoriseerd te verplaatsen naar Har derwijk Daar moest, In de directe om geving van de Willem George Frederik- kazerrie, waar de staf van de vierde divisie is ondergebracht, bivak worden gemaakt. Daar op het uur van alarm enkele onderdelen van het bataljon reeds buiten de kazerne op oefening waren, bleek het niet mogelijk dat de lange colonne, die onder meer dertig wagens van de aan- en afvoertroepen omvatte, vóór twaalf uur vertrok. Hoe wel de rit niet zonder strubbelingen verliep, kwam de kop van de colonne m vier uur in Harderwijk aan, waar de vooruitgezonden kwartiermakers leeds enige zorg hadden besteed aan het in te richten bivak. De gemiddelde snelheid waarmee de colonne zich ver plaatste, bedroeg drieëndertig kilome ter per uur. 's Nachts probeerden infil tranten het rondom beveiligde bivak binnen te dringen. Verscheidene lukte dit, maar de bivakkerende infanteris ten slaagden er vrij spoedig in, dank zij het onweer dat in de donkere nacht voor welkom licht zorgde, een aantal infiltranten krijgsgevangen te maken. De beveiliging van het bivak leverde evenwel veel moeilijkheden op, mede door de uitgestrektheid van het terrein, waar de zeven compagnieën waaruit een bataljon bestaat, zich hadden ver schanst. Zij hadden zich slechts theore tisch ingegraven. Vandaar dat ver schillende infiltranten hun binnendrin- gingspogingen met succes zagen be kroond. Vroeg in de morgen van woensdag kwam het waarschuwingsbevel van de gevechtsgroepscommandant, dat het bataljon voor een aanval zou worden ingezet. Het uur U, het uur waarop de aanval werd begonnen, was negen uur. Twee tirailleurcompagnieën namen ge deelten van de Paalberg, een derde viel aan op het daarachter gelegen ter- reu. en de vierde moest worden ingezet om de vjjand op de Paalberg volledig te verdrijven. De beide Thunderstreaks ondersteunden de aanval. Zij vlogen voortdurend zeer laag over de verde digende troepen. Een aantal scheids rechters beoordeelden de resultaten van deze bataljonstest. De piloot van een waarnemingsvliegtuigje dat overvloog, sloeg alarm voor een heidebrand, die dreigde te beginnen. Het vuur kon in de kiem worden gesmoord. Sovjet-Unie Volgens het Russische persbureau Tass telde de Sovjet-Unie in april 1956 200.200.000 inwoners, 8.500.000 meer dan in 1940. (Rtr.) Advertentie vervelendheid Nederlandse oorlogsweduwen zullen zaterdag op het oorlogskerkhof te Mar graten een lamp der broederlijkheid ont steken, zoals die voor het eerst zeven jaar geleden door moeders en echtge noten van de in de jongste wereldoor log gesneuvelde Italiaanse militairen werd ontstoken. Dit gold als een ant woord op de onuitgesproken wens van familieleden van de in Italië gesneuvel de Amerikanen, Australiërs, Canadezen, Engelsen, Duitsers, Fransen, Polen, die niet in staat waren de graven van hun dierbaren te bezoeken. Bij het ontsteken van de lamp der broederlijkheid zullen o.a. aanwezig zijn mgr. F. Baldelli, president van de Pau selijke Missiewerken, en de president van het internationaal comité voor de lamp der broederlijkheid, Albert de Ligne. Zondag brengt de Italiaanse afvaar diging een bezoek aan het militair kerk hof Rusthof, waar 21 Italiaanse mili tairen begraven liggen. Voor alle Itali aanse militairen, welke tussen 40-45 in Nederland zijn gesneuveld, zal een H. Mis worden opgedragen. De Franse regering heeft de ophef fing van de benzinedistributie per 1 juli aangekondigd. Tevens werd bekendge maakt, dat de prijs van benzine van 76,6 francs per liter tot 90 francs per liter zal stijgen. (U.P.) (Van onze parlementaire redacteur) Het kabinet houdt zich ernstig bezig met de vraag, hoe in de kapitaalnood van de gemeenten, die nog lang niet ls afgenomen, verder moet worden voor zen. Binnenkort zullen conclusies van de regering dienaangaande aan de Ka mer worden voorgelegd. De minister van Financiën de heer Hofstra, die dit in de Tweede Kamer mededeelde, heeft het een zeer gecompliceerd probleem genoemd. Het fundamentele punt is en blijft de nationale overbesteding. De kapitaalnood is daar slechts één facet van, aldus de minister. De regering heeft een controle over de gehele kapitaalmarkt naar Engels recept in studie. In het opvoeren van de kapitaalverstrekking alleen voor de woningbouw ziet zij geen heil. Wanneer niet het aanbod op de gehele kapitaal markt toeneemt, zouden de moeilijkhe den slechts verplaatst worden, meent de minister. Wij moeten bedenken, dat ons volk behalve woningen ook nog andere vi tale objecten moet financieren. Er moeten bijvoorbeeld meer havens en wegen komen. Aan de woningbouw Het eerste op treden van het Pic colo Teatro uit Milaan, op het laat ste moment nog op genomen in het programma van het Holland Festival, is gisteren in Den Haag een eclatant succes geworden. Dit tien jaar oude gezelschap, dat met toneel op hoog niveau een breed publiek poogt te bereiken, heeft met zoveel geest, met zulk een plezier en met zo'n tempo „Arlecchino, servitore di due padroni" gespeeld, dat men aan het slotslechts met moeite van dit zwierige, bruisende toneelfeest afscheid nam. Er werd lang en bijzonder hartelijk geapplaudisseerd: wat ons betreft hadden de spelers daar na zo weer opnieuw mogen beginnen met hun hartveroverende vertoning. Het stuk van Goldoni, dat ons door de Italianen werd voorgezet, is bekend. Het is ten onzent onder de titel „De knecht van twee meesters" een aantal jaren ge leden gespeeld met Jan Retèl in de ti telrol en dit seizoen heeft „Puck" het wederom op de planken gebracht. Maar ook zonder die vertrouwdheid met het gegeven was de taalbarrière gemakke lijk te nemen. De Italianen spelen dez» klucht met zoveel aanstekelijk elan, dat de toeschouwer het gesprokene kan be grijpen ook al verstaat hij het niet. Geen duidelijker bewijs voor het meester schap van deze troep op dit terrein dan dit. Laat ons afzien van redeneringen Over Goldoni's betekenis als vernieuwer van de commedia dell' arte en laten we ver gelijkingen met Nederlandse voorstellin gen van dit stuk laten rusten. Hier ver gat men alles voor die intense verkwik king van een warmbloedig, levenslus tig toneel, waarop men niet uitgekeken kon raken. Daar was het charmante, kwasi primitieve decor met daarboven het prachtige licht, de fraaie aankleding met kostelijke maskers en daar was het snelle changeren van de achtergordij nen. We zagen een stel acteurs, die stuk voor stuk en gezamenlijk een verbluf fend tempo ontwikkelden in spreken en Lidia Alfonsi en Marcello Moretti in „De knecht van twee meesters". spelen; een meesterlijke Pantalone, het mooist wel aan het slot wanneer hij als een haan over het toneel stapt, een even geestige ais elegant geacteerde Beatri ce, een vermakelijke dr. Lombardi met een prachtige zware stem, een aller dwaaste herbergier, een schalkse ka menier en ga zo maar door. Wat Mar cello Moretti in de titelrol te zien geeft laat zich nauwelijks beschrijven. Hij is akrobaat, balletfiguur en clown, panto mimespeler en redenaar, hij is onnozel en gewiekst, hij zucht en hij lacht. Gekleed in het traditionele harlekijns kostuum is hij het leven zelf met al zijn facetten, maar bovenal: vitaal. Hoogtepunt in de opvoering werd bet tweede bedrijf met vooreerst de verruk kelijke twist tussen de dokter en Pan talone en daarna de welbekende scène van de dubbele maaltijd, waarbij de knecht zijn twee meesters in een razend tempo bedient. Men zou willen opschrij ven, dat dit alles recht uit het hart kwam - terwijl wij heel goed weten, dat het allemaal tot in details was ingestu deerd. Maar dan moet toch gezegd, dat wij in deze voorstelling onder regie van Giorgio Strehler de zeldzame illusie hebben beleefd van spontane fantasie, van sprankelend toneel, geboren op het moment, dat we erbij zaten. Een over rompelende voorstelling. T. E. kan dus geen absolute prioriteit wor den toegekend. Het debat over deze kapitaalmoeilijk- heden ontwikkelde zich naar aanleiding van het verzoek van de regering aan de Kamer, om een staatsgarantie te ge ven voor de 622.000.000, die de insti tutionele beleggers tegen 4% procent ter financiering van de woningbouw hebben toegezegd. De Kamer heeft deze garan tie gegeven, zodat de transactie kan doorgaan. Zij is zelfs gegeven voor een bedrag van een miljard gulden, terwijl de regering bovendien in 1959 voor 350 miljoen op onderhandse schuldbekente nissen ter vervroegde aflossing kan gaan lenen. Dr. Lucas adviseerde om vooral de particuliere besparingen mogelijk te maken. Minister Hofstra heeft hem toe gezegd, dat de regering ook hieraan aandacht blijft besteden, „al is het in een maatschappij, die de besteding van het inkomen vrijlaat geen eenvoudige zaak". Een gedwongen lening, waartoe de communisten de regering wilden bewe gen, zou het staatskrediet slechts scha den, aldus minister Hofstra. Het plan om opnieuw de woningbouw met rijks- voorschotten te stimuleren wees de mi nister van de hand. Een vergelijking met Duitsland op dit punt. zoals de de heer Venverloo (P.v.d.A.) had voor gesteld, kwam hem onjuist voor. In Duitsland kan men voorschotten ver lenen uit begrotingsoverschotten, die wij helaas moeten missen. Om dezelfde reden wees hij een so cialistisch plan van de hand voor wo ningen, die met een hoge rente gefi nancierd worden een extra subsidie te geven. „Ik moet eerst de begroting over 1958 voor mij hebben. De huidige begroting is met bijdragen voor de wo ningbouw reeds zodanig belast, dat het bijna niet meer is op te brengen". De minister heeft over de verdeling van de toegezegde gelden reeds met de minister van volkshuisvesting overleg gepleegd. Daarbij is ook de positie ter sprake gekomen van gemeenten, die in het verleden het eigen woningbezit heb ben bevorderd en die volgens de ver delingssleutel thans geen aanspraken op deze nieuwe kapitaalbron zouden kunnen doen gelden. Uit de geruststel lende mededelingen van de minister kon men afleiden dat hierop wel iets zal worden gevonden. Er is een wijziging ingediend op de wetsontwerpen tot verhoging van het pensioen zeelieden-oorlogsslachtoffers en het buitengewoon pensioen 1940-45, waarbij de datum van invoering van de ze tijdelijke toeslag van 36,5 pet zal ingaan op 1 september 1956 in plaats van 1 januari 1957. In een nota naar aanleiding van het verslag van de Twee de Kamer delen de ministers Algera, Klompé, Hofstra en Suurhoff nog mee, dat het hun tot nu toe niet gebleken is, dat het voorgestelde toeslagpercentage onvoldoende is. Zij zijn echter bereid zich hierover nader te doen voorlichten door de buitengewone pensioenraad en door de Stichting 1940-45. Teneinde in het gebrek aan kerke lijke goederen in Hongarije te voor zien, heeft het Nederlandse r.-k. huis vestingscomité dezer dagen een zeer kostbare zending paramenten naar dat land verzonden. De zending omvat onder andere 520 kazuivels in de vijf liturgische kleuren. 100 velums, 1000 kg wierook, 1000 meter altaarlinnen en 8 kelken. De goederen zijn verstuurd naar de actie catholica in Hongarije, zulks op verzoek en in overleg met mgr. Endrey. De zending vertegenwoordigt een waarde van 70.000. (Van onze Haagse redacteur) „Het gevaar is niet geheel denkbeel dig, dat het onderwijs in de vreemde talen hier ten lande achter raakt bij dat in de ons omringende landen". Aldus wordt geconcludeerd door de inspec teurs bij het V.H.M.O. in een overzicht, dat is opgenomen In het jongste jaar verslag van het onderwijs in Nederland. De inspecteurs stellen voorop, dat bij de moderne krachtige strevingen naar een intensiever contact tussen de volken en naar integratie van bepaalde vol kengroepen het onderwijs in de moder ne talen steeds meer de aandacht gaat vragen. Men bemerkt echter nog niet voldoende van enigszins belangrijke re sultaten van de toepassing van werk wijzen, die op nieuwe inzichten geba seerd zijn. De in gebruik zijnde leer boeken beheersen vrijwel volkomen de leraar en zijn onderwijs, zo wordt op gemerkt. Een onafhankelijk kritische houding tegenover de „methode" is bij jonge, vaak nog studerende docenten moeilijk te verwachten, maar die hou ding ontbreekt ook niet zelden bij oude re leraren. Aangehaald wordt een publi- katie, welke ten aanzien van de onder- wijs-methodiek wijst op de volgende pun ten: 1. het gebruik van de vreemde taal Op het congres van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd, dat te Utrecht wordt gehouden, zal de stichting van een „commissie uit de samenwerken de verzetsorganisaties", of afgekort „C.S.V." haar beslag krijgen. Deze commissie zal voorlopig be staan uit drie leden van de nationaal federatieve raad en drie leden van de vereniging van ex-politieke gevange nen. De C.S.V. zal moeten kunnen op treden namens het voormalig Neder lands verzet en krijgt mede tot taak te onderzoeken of uitbreiding der samen werking met andere organisaties ge wenst en met de doelstellingen verenig baar is. Een werkschema en een programma van actie zullen nader worden ontwor pen. Op een der werkzittingen van het congres zal eèn resolutie ter goedkeu ring worden voorgelegd. Hierin wordt o.m. gezegd: „De leden der Nederlandse verzetsorganisaties ge voelen zich evenals in de jaren 1940-1945 nog steeds mede verantwoordelijk voor het lot van ons volk en betreuren, dat een belangrijk deel wederom in een ge vaarlijke geestelijke passiviteit is ver vallen en verder dreigt te vervallen. Zij menen, dat de bedreiging der democra tie zulke ernstige vormen heeft aange nomen, dat het opnieuw noodzakelijk wordt te trachten een grotere saamho righeid te bereiken. Zij zijn van oordeel, dat een los van de politieke partijen staande instel ling een activerende werking kan uit oefenen. Zij besluiten daarom een commissie uit de verzetsorganisaties in het leven te roepen, die terzake ini tiatieven kan en moet ontwikkelen. Zij wensen zich duidelijk uit te spre ken over het dodelijke gevaar van de totalitaire systemen en over hun vas te wil het verzet daartegen te organi seren. Zij achten het gewenst aan de doelstellingen hunner organisaties een bredere basis te geven, door aan or ganisaties, die hun beginselen princi pieel onderschrijven, de gelegenheid te geven tot samenwerking. De voorzitter mr. G. Aalders heeft er zijn vreugde over uitgesproken, dat een eenheidsfront van de voormalige verzetsorganisaties tot stand zal kun nen komen. Hij sprak de wens uit dat dit front werkzaam zal mogem zijn tot heil van ons gehele volk. van het begin af: 2. de nadruk op het mondeling gebruik van de vreemde taal; 3. het rekening houden met de moedertaal; 4. de belangrijkheid van de concrete, dikwijls persoonlijke situa tie en 5. de betekenis van het spelele ment. Het is, zo heet het in genoemd verslag, een uitzondering als men een les bijwoont, waarin de leraar zijn on derwijs baseert op hetgeen gesteld is onder de punten 1, 2, 4 en 5. Toch vormen de huidige leerplannen der scho len hiervoor geen beletsel. In tal van eerste klassen wordt aan de leerplan nen niet de hand gehouden. De indruk van de inspecteurs is zeer stellig, dat de oefening in het vertalen uit de vreemde taal en hiermee dus de opleiding voor het meest belangrijk geachte onderdeel van de opgaven voor het eindexamen (bij het gymnasium de enige opgave) bij het gehele onder wijs in de moderne talen van de aan vang af te veel domineert. In ieder ge val domineert deze oefening zodanig, dat het mondeling en het schriftelijk ge bruik van de vreemde taal hieraan wor den opgeofferd. Van de waarde der oefeningen in het mondeling en schrif telijk gebruik voor de vertaling schij nen vele docenten zich evenmin vol doende bewust te zijn, aldus het onder wijsverslag: Een en ander verontrust temeer, zo heet het verder, wanneer men bij be zoeken aan scholen in het buitenland met name west-Duitsland en België constateert, dat dit onderwijs daar wèl van het begin af voor een zeer aanzienlijk gedeelte in de vreemde taal wordt gegeven, dat daar wèl de leer lingen van het begin af geoefend wor den in het mondeling gebruik van de vreemde taal en dat daar met de con crete situatie meer rekening wordt ge houden dan bij ons. Vandaar dat men achter raken bij het buitenland vreest. Volledigheidshalve zij vermeld, dat het bovenstaande ontleend is aan het On derwijsverslag over 1954, welk verslag echter eerst kortgeleden verschijij is. Audrey Hepburn zal de titelrol spelen in de Amerikaanse film over het dag boek van Anne Frank, zo heeft de 20th Cent. Foxfilm Corporation meegedeeld. De regisseur George Stevens heeft kort geleden een bezoek aan Amsterdam ge bracht om zich teT plaatse te oriënteren. Het Haagse gerechtshof heeft een 62-jarige handelaar in diamanten uit 's-Gravenhage, die ervan was beschul digd aan hazardspel te hebben deelge nomen en dit spel als bedrijf te heb ben uitgeoefend, vrijgesproken. De man kwam enkele malen per week bijeen met vrienden In een pen sion aan de Mathenesserlaan te Rotter dam, waar zij roulette speelden. Hij heeft steeds ontkend enig belang bij de zaak te hebben gehad. Hij had slechts een enkele maal geholpen bij het stapelen van de fiches. De procureur-generaal had tegen ver dachte drie maanden gevangenisstraf en 500 boete gerequireerd. De rechtbank had hem veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden en 500 boete. Vrijdag 21 juni SCHEVENINGEN: Kurzaal: Jeanne d'Arc au bücher. UTRECHT: Stadsschouwburg: The Royal Ballet. DELFT: Prinsenhof: Elckerlyc. Advertentie Ze is heel erg bekend en ze komt uit Zwitserland. Ze zegt geen woord, maar ze doet des te meer. Wilt u kennis met haar maken? Dat kan. Heel graag zelfs. Want deze beroemdheid doet niets lie ver dan ook u, Nederlandse huisvrouw, demonstreren hoe vlug en handig z\j iets heerlijks bereidt. In uw eigen keu ken maakt ze voor u in een. oogwenk de allerfijnste soepen, sausen, ragouts en noemt u maar op. Slechts met behulp van kokend water. U hebt haar naam natuurlijk al geraden: Knorr Bouillon. Met één dubbel tablet maakt u in twee tellen een hele liter zuivere bouillon. Sprankelende bouillon, getrokken van kostelijk rundvlees en uitgezochte groenten: vakkundig afgemaakt met lichte kruiden en wat zout. De ideale „basis" voor alles wat fijn-pikant moet zijn! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug-klaar recepten: alle met die parelende Knorr bouillon als smaakverfijner. U kunt het zó aanvra gen: sluit een postzegel van 10 ct, met uw naam en adres, in een gefrankeerde envelop en adresseer: Knorr, Postbus 1700, Amsterdam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. V*«voardl0d onder licentie en controle von Knorr A.G. Thoyngen Zwitserland, door Mondo hL\L ftaiuoL De kantonrechter te Gouda meent, dat autorijles geen onderwijs is in de zin van de wet. Tot deze uitspraak is hij gekomen in het proefproces tegen een directeur van een auto- en motor rijschool uit Amsterdam, dat op verzoek van de minister van verkeer en water staat veertien dagen geleden voor dit kantongerecht diende. De rechter was van mening, dat het hier geen onderwijs in de zin van de grondwet betreft. Hier mede werd dus de vraag of de vrijheid van onderwijs, gewaarborgd in artikel 208 van de grondwet, zich verzet tegen een bepaling van de Goudse politiever ordening, die het verbiedt zonder ver gunning van B. en W. het bedrijf tot het geven van onderricht in het bestu ren van motorrijtuigen uit te oefenen, ontkennend beantwoordt. De kantonrechter was van oordeel, dat het de grondwetgever in 1848 niet voor ogen heeft gestaan het onderricht in het besturen van motorrijtuigen on der de bepaling te laten vallen, waar onder de vrijheid van onderwijs werd gewaarborgd. Mocht dit onderwijs toen maals hebben bestaan, dan kan volgens de kantonrechter redelijkerwijs worden aangenomen, dat de wetgever dit on derricht niet onder deze bepaling zou hebben opgenomen. Volgens de toenmalige grondwettelij ke bepaling ging het toen uitsluitend om onderwijs, waarbij, gezien de in vloed, die daarvan uitging op de vor ming van de leerling, een levens- en/ of wereldbeschouwing van doorslagge vende betekenis verbonden was. Hier bij zat ook voor de bedoeling om deze levensbeschouwingen in het onderwijs gelijkgerechtigd te doen zijn. Hiervan uitgaande zou daaronder in 1848 niet zijn gevallen het autorij-onderricht aan gezien daarbij van enige levensbeschou welijkheid waarom het de wetgever van 1848 juist te doen was geen spra ke is, daar dit onderricht geheel zou hebben gelegen in de neutrale sfeer. De kantonrechter veroordeelde ver dachte conform de eis tot een boete van Advertentie (Advertentie) t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3