RANG is alleen RANG als er RANG op staat, EERSTE MAATREGEL TOT BESTEDINGS BEPERKING Loterij voor de ve iiig verkeersactie „Kruispunt" vindt geen doorgang Formeren van Tour-ploeg niet moeilijk dit jaar m -m m Amsterdam wint met 4-1 in goed honkbalduel Schip in nood 3SK3 Tweede Kamer aanvaardt de opschorting investeringsaftrek Sovjet-agressie in Hongarije Stijging kosten levensonderhoud m mei Nolten gesneuveld op zijn conditie Koninklijke zege in Ascot m TYBB-speler Joop Bakker blonk uit Triton behaalt Telegraaf beker Publiek eens met keuzecommissie DONDERDAG 20 JUNI 195> PAGINA 7 Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken V.N.-commissie Geneeskundige verzorging van gezinsleden van militairen Moeilijkheden tussen Verbond voor Veilig Verkeer en de heer Bergers PELLENAARS IS GEREED Explosie in gasbedrijf van Dordrecht Johan Willem Frisokapel naar Frankrijk Echtpaar Boesman naar IJsland Voor ballonopstijging ÉK Uitbreiding Bruynzeel Suriname Ridder Oranje-Nassau Spannende eindstrijd op de Amstel Twee paters uit China naar de vrijheid Vertaald door JOHAN M. PALM „MIJN ELFTAL" Zelfde team als in Wenen, alleen Lenstra er ook bij Courses Hilversum Frankrijk niet in honkbaltoernooi POLOCOMPETITIE Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft het eerste concrete wetsontwerp dat de beperking Van de bestedingen (in totaal 700 mil joen) in praktijk gaat brengen, zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Hoe wel er nog een middag lang over gede batteerd moest worden, is deze eerste maatregel, het opschorten van de z.g. „investeringsaftrek" (faciliteiten reeds daterend van 1951, om het bedrijfsle ven langs de fiscale weg tot meer in vesteringen aan te zetten), zonder veel moeite goedgekeurd. Wel is met minister Hofstra afgespro ken, dat de maatregel een zeer tijde lijk karakter draagt. Tijdig zal het par lement de gehele materie opnieuw kun nen behandelen en vóór 1 januari 1958 kunnen vaststellen wat er dan op dit gebied zal moeten gebeuren. Dan zal te vens een hartig woord worden gespro ken over het fiscale winstbegrip en de vervroegde afschrijvingen, zoals dr. Lu cas (K.V.P.) al heeft aangekondigd. Uit de debatten bleek, dat de fiscale expert van de K.V.P.-fractie het met de mi nister op dit punt lang niet eens was. Minister Hofstra heeft in hoge mate geprofiteerd van de tijdelijkheid van de maatregel, die hij als een onmisbaar onderdeel van het gehele anti-beste dingscomplex voorstelde. Er schijnen echter wel moeilijkheden te zijn tussen Kamer en minister over de vennoot- schaps-, de omzet- en de personele be lasting. Het wetsontwerp dat daarop betrekking heeft, kan eerst de volgen de week behandeld worden. De Kamer wil eerst nog mondeling overleg met de minister. Een amendement dat de internationa le scheepvaart en ook de luchtvaart wil de uitzonderen van het opschorten van de investeringsaftrek, kon nauwelijks enkele stemmen halen. Het was inge diend door mr. van Leeuwen (V.V.D.) en behalve door zijn partijgenoten, me de ondertekend door de heren Weiter en Duynstee, beiden leden van de K.V.P. Dr. Lucas moest bekennen, dat zijn Rotterdams scheepvaarthart vóór het amendement was. Hij liet echter allereerst zijn verstand spreken, dat hem oplegde niet de twee genoemde bedrijfstakken te bevoordelen boven menige andere die ook in een soortge lijke moeilijke positie kan verkeren. Minister Hofstra heeft royaal nader overleg in de herfst van dit jaar toe gezegd Zelfs wilde hij niet bij voorbaat uitsluiten, dat bedrijfstakken die bij zondere aanspraken zouden kunnen doen gelden, voor begunstiging in aan merking komen. Hij moest zich echter verzetten tegen de bevoordeling op dit moment van de scheepvaart en de K.L.M., wier moeilijkheden volgens hem niet met faciliteiten op het gebied van de investeringen zouden zijn op te lossen. De scheepvaart ondervindt na deel van een soort vrijbuitersvloot, die onder goedkope vlag vaart, zijn perso neel op primitieve wijze sociaal ver zorgt en verder internationale afspra ken ontduikt. Ook de K.L.M. zou beter met een directe regeringssubsidie ge holpen kunnen worden dan met deze fa ciliteiten. De heer Weiter wilde voor de diepte- Investeringen in het algemeen eveneens meer faciliteiten. Minister Hofstra had daar wel oren naar, maar hij kon nu Het verloop en de onderdrukking van de Hongaarse opstand in ok tober van het vorig jaar vormen de onderwerpen van een rapport, dat vandaag is uitgebracht door een spe ciale commissie van de Verenigde Na ties. De commissie heeft geen medewerking ontvangen van offi ciële Hongaarse of Russische zijde, al heeft zy om die medewerking wel ge vraagd. Zü heeft te Londen, Wenen, Rome en Genève talloze Hongaarse vluchtelingen en diplomaten gehoord. Op grond van die getuigenissen acht de commissie het bewezen, dat de Hongaarse opstand op 23 oktober j.l. volkomen spontaan is uitgebroken. Van „fascistische" of „imperialistische" in spiratie is geen sprake geweest. Ook Is de commissie niets gebleken van enige voorafgaande organisatie aan Hongaarse zijde. Van vreedzame ma nifestaties, die maar al te zeer ver klaarbaar waren door de tot dan toe bestaand hebbende misstanden en die samenvielen met. onmiskenbare succes sen van het Gomulka-regime in Polen, ontwikkelde de situatie zich tot een nationale opstand door de wrede onder drukkingspogingen van de Hongaarse staatspolitie, de A.V.H. De commissie acht het bewys geleverd, dat van Rus sische zjjde reeds drie dagen vóór het uitbreken van de opstand maatregelen waren genomen om in Hongariie ge wapenderhand op te treden. Zonder daarom door de Hongaarse regering te zijn verzocht en zelfs in strijd met alle bepalingen van het z.g. Pact van War schau deden daarop Russische strijd krachten hun intrede in Hongarije. De Sovjet-Unie heeft daarbij op reusachtige schaal van wapengeweld gebruik ge maakt. De Russische soldaten gedroe gen zich, alsof zü in de strüd werden geworpen tegen een vijandelijk leger en hun optreden voldeed aan alle eisen, die ook door de Sovjet-Unie bepalend worden geacht voor het begrip agressie. Na het smoren van de opstand In bloed hebben de Russen bepaalde aan tallen Hongaarse mannen en vrouwen gedeporteerd. Niet al deze gedepor teerden zijn inmiddels naar hun land teruggekeerd. De vijf-landencommissie der V. N. stelt verder, dat de regering Kadar „krachtige onderdrukkingsmaatrege len" heeft genomen en dat zij de alge mene verkiezingen, die dit jaar in Hongarije gehouden hadden moeten worden, voor twee jaar heeft opge schort. „Voorts heeft Kadar nnderde huidige omstandigheden geweigerd over terug trekking der Sovjettroepen uit Honga rije te onderhandelen. Er zijn een 190.000 Hongaren naar het buitenland uitgeweken. Slechts een klein deel hunner is ingegaan op een uitnodiging van de Hongaarse regering, om naar Hongarije terug te keren", aldus de commissie. eenmaal op deze globale maatregel geen enkele uitzondering toepassen. Dr. Lucas waarschuwde tegen maat regelen die het paard achter de wagen zouden spannen, daar de produktiviteit erdoor kan worden geremd, terwijl ook de besparingen van de particulieren eerder afnemen. De heer van Leeuwen die de concur rentie van Engeland ter sprake bracht als motief om de Nederlandse scheep vaart on het punt van de investeringen alle faciliteiten te blijven geven, kreeg ten antwoord dat Engeland op het ge bied van de investeringsaftrek voor de scheepvaart inderdaad veel doet, maar Engeland kent niet de vervroegde af schrijving, die juist voor de Nederland se scheepvaart een bijzondere tege moetkoming vormt. De minister staafde dit deel van zün betoog met cü'fermateriaal, waaruit bleek dat in 1955 zeven grote scheep vaartmaatschappijen gezamenlijk 44 miljoen hebben bespaard op belastin gen. De bedoelde maatschappijen heb ben slechts 10,3 miljoen aan de fiscus bet-ald. Aan dividend keerden zü 37.5 miljoen uit. In feite hebben zü dus slechts een vyfde van de normaal ver schuldigde belastingbedragen betaald. De Nederlandse fiscale wetgeving, al dus minister Hofstra, biedt voor deze bedryfstak zeer grote voordelen. Het prijsindexcijfer van het levensonder houd van gezinnen van hand- en hoofdar beiders vertoonde van 15 april tot 15 mei een stijging met 1 punt. Het indexcijfer ex clusief de A.O.W. steeg van 110 tot 111, en het Indexcijfer inclusief de A.O.W. van 115 naar 116. Binnen de afzonderlijke groepen der ge zinsuitgaven vertoonde de voeding een stij ging van 113 tot 115. Dit werd voorname lijk veroorzaakt door een stijging van het indexcijfer voor aardappelen en voor groen ten, terwijl voorts een prijsstijging werd ge registreerd voor vlees en voor eieren. Het indexcijfer voor fruit vertoonde daarentegen een daling, terwijl voorts de prijs voor vet- spek iets terugliep. Het indexcijfer voor de groep „woning" steeg van 119 naar 120, vooral als gevolg van een geringe prijsstijging voor verwar ming en verlichting. De minister van oorlog heeft een be schikking uitgevaardigd, waarbij mili tairen, die door verhoging van de wel- standgrens voor de vrijwillige zieken fondsverzekering eigenlijk alleen nog maar recht zouden hebben op restitutie van de ziekenfondspremie voor hun gezinsleden, tóch aanspraak kunnen blijven maken op de voor de verhoging voor hen geldende tegemoetkoming in de kosten voor geneeskundige verzor ging van de gezinsleden. V ia»'x ^lagavond is de traditionele honkbalwedstrijd AmsterdamHaarlem gespeeld. De foto geeft een beeld van J. Meijer (de Volewijckers) tijdens de run op het eerste honk. (Van onze sportredacteur) Er mag dan in Limburg wat deining zün, omdat Nolten niet bü het tiental is, dat voor Nederland naar de Tour de France gaat, Pellenaars kon gisteren toen hü zün ploeg heeft voorgesteld, op gelucht verklaren: „Wat heb ik het ge- makkeiyk gehad dit jaar." Daarmee was dan wel verklaard, waarom de be faamde „Tour-koorts", waarvan de eerste verschünselen anders begin ju ni al in Nederland zün gesignaleerd, nog niet om zich heen heeft gegrepen. Maar nu, precies een week voor het vertrek van het Franse wieleravontuur, begint de belangstelling te groeien. Vandaar ook, dat Pellenaars en de vertrouwens man van de organisatoren, de heer Van Ierlandt, hebben uiteengezet, hoe de huidige Nederlandse ploeg tot stand kwam. Ziet hier, hoe simpel de opzet was. Om te beginnen moest de kern ge zocht worden. Vanzelfsprekend kwa men toen de namen van Wagtmans, Wim van Est, Gerrit Voorting en De Groot naar voren. Dan waren er de jongelui die al eens hadden gedebu teerd en heel hun voorseizoen hadden gericht op de Tour: Stolker en Van der Pluym. Twee renners dus, die bij hun eerste optreden hoopvolle verwachtin gen voor de toekomst hadden nagela ten. En tenslotte waren er de jongelui die pas de rangen der amateurs heb- Naar het A.N.P. verneemt, zijn er moeilijkheden gerezen tussen het Ver bond voor Veilig Verkeer en de heer A. M. Bergers te Rotterdam, organisa tor op het gebied van loterijen met be trekking tot de actie „Kruispunt". De ze actie, die gehouden zou worden als onderdeel van het 25-jarige bestaan van het Verbond voor Veilig Verkeer, was bedoeld om gelden bijeen te brengen voor de stichting van een nationaal centrum voor veilig verkeer. Het Ver bond voor Veilig Verkeer had reeds hiervoor optie verkregen op het land goed De Cloese te Lochem. De heer Bergers heeft destüds met het Verbond voor Veilig Verkeer een overeenkomst gesloten, waarin hij zich verplichtte een nationale loterij-actie te voeren, waardoor het mogelijk zou zijn de benodigde gelden, ten bedrage van ongeveer een miljoen gulden, bijeen te brengen. De voorbereidingen van deze actie verkeren reeds in een vergevor derd stadium. De heer Bergers heeft evenwel thans het Verbond voor Veilig Verkeer doen weten niet bereid te zijn de actie te voeren, omdat, naar zijn mening, het succes van de actie bedreigd zou wor den door een, volgens hem, voor de leiding van het Verbond voor Veilig Verkeer weinig vleiende publikatie, die enkele weken geleden in een landelijk ochtendblad is verschenen. De actie dient thans, volgens de heer Bergers, te worden afgelast, omdat dit dagblad, al dus de heer Bergers, in gebreke is ge bleven de betrokken publikatie te her roepen. Tijdens de woensdag in Utrecht ge houden vergadering van de verbonds raad van het Verbond voor Veilig Ver keer heeft men zich langdurig over de ze aangelegenheid beraden. De ver bondsraad constateerde, dat de over eenkomst, die in oktober 1956 tussen het Verbond voor Veilig Verkeer en de heer Bergers werd gesloten, eenzijdig door de heer Bergers is verbroken. Het verbond zal hieraan de consequenties verbinden, die uit dit eenzydig verbre ken rechtens voortvloeien. De verbonds- raad sprak voorts zijn ontstemming uit over het feit, dat de heer Bergers zon der voorkennis van het hoofdbestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer In het gemeentelyk yasbedryf van Dor drecht heeft zich dinsdagavond een ontploffing voorgedaan, die rampzalige gevolgen had kunnen hebben. Een ma chinist was met twee assistenten in de meterkamer bezig met het verwisselen van een stoffilter In een delta-meter. Men bad hiervoor de gasstroom onder broken. Het bleek de machinist echter, dat er toch gas ontsnapte en dat er ook gas kwam uit een butaanleiding. Men begaf zich naar buiten om ook de bu- taanaanvoer af te sluiten, maar nauwe lijks had men de meterkamer verlaten, of er ontstond een explosie. Een enorme steekvlam spoot uit de meterkamer over de binnenplaats van het bedrijf, waar juist een aantal arbei ders een pauze in hun werktijd hadden doorgebracht. De hitte van deze steek vlam was zodanig, dat er een paar fist- sen geheel door vernield werden. Door de explosie werden een andere gasleiding en de meterkamer beschadigd. Hierdoor ontstond een begin van brand, hetgeen in dit vitale deel van het bedrijf uiterst gevaarlijk was. Men slaagde er echter spoedig in de gastoevoer te stoppen, zo dat het gevaar geweken was. De explo sie had tot gevolg, dat vele ruiten van het fabrieksgebouw sneuvelden. De oor zaak van de ontploffing is nog niet be kend. (Van een onzer verslaggevers) De Johan Willem Frisokapel is naar Frankrijk vertrokken om deel te nemen aan een muziekconcours voor muziek korpsen van N.A.T.O.-landen. Dit con cours wordt in Lille gehouden en zal vier dagen duren. De Johan Willem Frisokapel vertegenwoordigt Nederland. aan een groot aantal van zijn mede werkers en autoriteiten heeft medege deeld, dat de actie is afgelast, waar door het voor het Verbond voor Veilig Verkeer onmogelijk is geworden de actie onder andere leiding voortgang te doen vinden. Voorzover bekend zal voor de eerste maal op IJsland een ballonopstyging worden gemaakt, een primeur die toe komt aan het Nederlandse ballonvaar- dersechtpaar Boesman. Zij zijn uitge nodigd door de aero-club van Reykja vik die zondag aldaar een vliegfeest houdt. De tocht boven IJsland zal wor den gemaakt met de ballon Oxygenium. Koningin Elizabeth van Engeland (links) praat tijdens de races in Ascot opge wekt met de trainer van haar paarden, kapitein C. Boyd-Rochefort, terwijl haar zuster, prinses Margaret, een kennelijk vrolijk gesprek heeft met kapitein Charles Moore, opperstalmeester van de Britse koninklijke renstal, op de tweede dag van de befaamde jaarlijkse wedrennen te Ascot. De opgewekte stemming werd veroorzaakt door het feit, dat Almeria, een jonge merrie uit de koninklijke stallen, de Ribblesdale-ren had gewonnen. In een goede en aantrekkelijke wed strijd, die door vele toeschouwers werd bijgewoond, heeft het Amsterdams honkbalteam woensdagavond op het terrein van Zeeburgia een overwinning van 41 behaald op Haarlem. Herre Kok (Ajax) en Heemskerk (Schoten) sloegen elk een homerun, resp. op de werpers Bakker (TYBB) en De Wilde (De Volewijckers). Amster dam dankt de zege aan beter veldspel. De beste slagprestaties werden verricht door Jole (HHC) 0.667 en Geurts (Schoten) 0.500. Amsterdam maakte twee veldfouten, Haarlem vijf. De innnigscijfers waren: Amsterdam: 01011001 x=4 Haarlem: 00000000 1=1 De werpprestaties waren: Amsterdam: Brands (WGA) 3x3-slag, lx4-wijd, 3 honkslagen tegen (4 innings). De Wilde (De Volewijc kers): 2x3-slag, lx4-wijd, 3 honkslagen tegen (5 innings). Haarlem: Smidt (HHC) 4x3-slag, Bij zijn terugkeer uit Nederland heeft dr. Chr. Plomp, directeur van de Suri naamse Bruynzeel, medegedeeld, dat er ernstige plannen tot uibreiding van het bedrijf bestaan. Binnen afzienbare tijd hoopt de directie dat de belangrijke ex pansie een feit zal zijn, doch in Neder land moeten enkele hieraan verbonden problemen nog worden opgelost. Nog dit jaar zal eveneens worden begonnen met de bouw van een modern kantoorge bouw, waarbij de huidige kantoorruimte tot een cantine van het personeel zal worden omgebouwd. Voor de bosexploitatie zal worden overgegaan tot de aankoop van het allermodernste materiaal speciaal op het gebied van wegtransport door het bos. Eveneens zal het varend materieel een belangrijke uitbreiding ondergaan. In middels is reeds een lichter uit Neder land aangekomen. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau L. P. van Ha- melen, administrateur ter provinciale griffie van Zuid-Holland, te 's-Graven- hage. Ix4-wijd, 1 honkslag tegen (5 innings). Bakker (TYBB): 5x3-slag, 0x4-wyd, 2 honkslagen tegen. Zelden is de finale om de „Telegraaf- beker" zo spannend geweest .als die tussen Njord en Triton, welke woens dagavond is gehouden. De wind was iets aangewakkerd, hetgeen op de boch tige Amstel evenwel voor geen der ploe gen enig voordeel betekende. Triton be gon met een tempo van 40 slagen per minuut. Njord roeide 38 slagen. De eer ste binnenbocht bij „Het Kalfje" werd door de Leidse ploeg goed uitgebuit: zij kreeg een voorsprong van een leng te. Njord verloor daarvan aanvankelijk op het rechte rak aan de „Schapenwal" drie-kwart lengte, maar de wisseling der bochten met do pikettenrij leverde weer het oude verschil op. Daarna moest de Leidse stuurman echter voor „Zorgvlied" scherp bijsturen om het goede piket te bereiken. Het tempo bleef ongeveer 31 slagen per minuut en de ploegen gaven elkaar slechts weinig toe. Triton roeide in het begin wat kort, doch demonstreerde daarna weer zijn lange haal. Njord's voorsprong was bij de laat ste bocht bij do „Omval" tenslotte drie kwart lengte. Triton werkte deze echter weg en de spanning werd bijzonder groot toen heide ploegen boord aan boord langs „Trompenburg" roeiden. Triton had zijn laatste kans uitgebuit: een halve iengte voorsprong, welke voor de Berlagebrug tot een kwart lengte werd teruggebracht. In de laat ste kilometer voerde Triton het tempo op tot 35 slagen per minuut. De Leide- naren konden deze eindspurt niet be antwoorden. Op de finishlijn was het verschil tenslotte twee lengten. Twee Amerikaanse priesters, die vier jaar in communistische gevangenschap in China hebben doorgebracht, zijn za terdag na het uitdienen van hun straf op vrije voeten gesteld. Zij waren door een communistisch-Chinese rechtbank wegens spionage tot vier jaar gevange nisstraf veroordeeld. 47 „Overal brandde licht, veel licht, alle lampen waren aangedraaid. Zij waren bang voor het donker. Daar ze ziek waren, hadden ze geen schaamte meer, voor al de vrouwen, met blote armen, blote halzen, onbe kommerd om hun onopgemaakte bleke gezichten te tonen. Verwarde haren, rode ogen, vertrokken ge zichten, zonder schaamte klagend, smekend. „Of we het in nood zünde schip gevonden hadden? Ze stelde me vragen in het Engels, in het Italiaans, sommigen in het Frans en ik antwoordde zo goed mogeiyk. ik zei van alies om hen te kalmeren. Neen, ze waren niet bang, maar het rollen was afschuwe lijk geweest (en zou het weer worden)ze leden er onder, sommigen zo erg, dat ze kokhalsden. Aan ver- scheidenen onder hen was te zien, dat ze zich gestoten hadden. Ik merkte in hen een mengeling op van ego isme en dapperheid: we moesten hulp bieden, natuur lijk, maar zouden we er spoedig zün? Waar waren we aan toe? Was het nu al afgelopen? Zou het weer be ginnen? Toen ik zei, dat het zoeken zou worden voort gezet, heb ik de ontzetting ik geloof niet dat dit een te krasse uitdrukking is op hun gezichten kun nen lezen". Nadat Dufor de ene hut na de andere bezocht had, daarop van de gang der eerste klasse naar die van de tweede was gelopen, de salon, bar en de leeszaal had doorgelopen, waar hij weer had moeten praten, had hij zich bij de toegang van tussendek I bevonden juist op het ogenblik, dat Joseph Godde de Canopus weer dwars op de golven had gelegd. De slingering naar stuurboord was zonder schokken gekomen. De jonge officier, die boven aan de trap de grote slaapzaal overzag, had opeens op de gezichten van enige tien tallen op de onderste bedden zittende of op matrassen en dekens liggende vrouwen en kinderen een soort angstige schrik opgemerkt. Toen, bij de eerste schok bij het weder oprichten, had een geweldige algemene kreet hem naar de gang teruggejaagd. Hij was naar zijn hut gevlucht. „Om elf uur was ik weer op de brug. We moesten ons nu op de aangegeven plaats bevinden. Godde, Bertrand, Rouveyre en enige matrozen tuurden met kijkers de zee af. Dadelijk ging ik naar de oudste tweede toe en vroeg hem: „Hebben jullie een licht of vuurpylen gezien?" „Neen," antwoordde hij. „Niets. Hü moet gezonken zün". „Nou" zei ik, „we moeten dan ophouden deze koers te varen. Als je eens wist hoe het daar beneden toegaat!" „Je bedoelt onder de passagiers en emigranten. Ik heb het gezien. In de machinekamer is het nog erger. De machinisten klager over het water, dat halver wege hun knieën staat en de stoomdruk wordt lager". „De druk lager? Waardoor?" „Het is vreselyk moeilük om stoom te houden. Charrel heeft een briefje gestuurd om de verantwoor delijkheid van zich af te schuiven" „Waarop wacht Godde dan om zyn koers te her vatten?" „Hü heeft nog een half uur gevraagd. Dan zal hü tot dag worden gaan büliggen, omdat hü niet weg wil gaan. Misschien dryven er nog stakkers in een sloep of op een vlot rond" De rust van Rouveyre verwonderde me. Ik vroeg me af of de officieren my niet bedrogen hadden door zichzelf te bedriegen. Waren die herhaalde geschiede nissen over slingeren en machineschade langzamer hand niet onmatig opgeblazen? Ze waren gaan gelo ven, dat de Canopus niet in staat was een flinke klap te verdragen en deze Canopus had al vüf uren lang dwars op de monsterachtige golven gevaren. Ja. maar de stoomspanning daalde. „Ga maar wat rust nemen," zei ik tegen Rouveyre. „Het is zo twaalf uur". „Ja, als we byliggen". Het schip scheen meer moeite te hebben de nieuwe koers te sturen dan twee uur daarvoor. „Niet genoeg stoom", had Rouveyere Dufor in het oor gefluisterd. Maar Godde had zonder haast gemanoeuvreerd, zon der zijn koelbloedigheid te verliezen. En toen de Cano pus eindelijk goed lag, beschermd door de golven, die langs haar boord liepen, had hy Charrel getelefoneerd dat alles was afgelopen, en dat hü deze koers tot dag worden zou behouden om dan de route naar New York te vervolgen. Dufor die naast Rouveyre stond, toen deze zün wacht in het journaal schreef, had het slot van dit gesprek gehoord. „Je hebt zeven uur voor je", zei Godde, „om bene den de boel in orde te maken, wanneer ik ten minste geen licht over het water zie". Maar gedurende de vier uren van Dufors wacht was er niets te zien geweest; geen enkele flikkering, geen enkel licht, geen enkele straal vonken in de lucht had de duisternis doorboord. „En u was daar ook, kapitein, evenals de Ascania!" „Wij lagen ook bij," antwoordde Vox zonder nadere byzonderheden te geven. Joseph Godde had niet opgehouden op de brug heen en weer te lopen, alleen een enkele keer stilstaand om heel lang met dé küker een punt aan de horizon af te zoeken. O, een zeker ogenblik, toen hij naast Dufor stond, had hü deze aangesproken. Dat was de eerste keer sedert ik aan boord was gekomen; de ontspanning deed hem opeens spreken. En ik begreep heel goed, dat hy niet tot my, Jean Dufor, sprak, maar tegen een zeeman. „Ze heeft zich dwarszees liggend goed gedragen", zei hü. „Zodra de machine me geen zorg meer maakt, zal men alles, wat ook, van het schip kunnen ver gen, wat het slingeren betreft, geloof ik dat het een kwestie is van belading en evenwicht in de water tanks en bunkers. Dat is een vraagstuk, dat een goede eerste officier kan oplossen als hy met de machinis ten samenwerkt" Hij verwachtte geen antwoord en ik heb ook niets gezegd. (Wordt vervolgd) 1 ben verlaten, prof zijn geworden en nu hun geluk beproeven. Wie van deze nieuwelingen waren geschikt voor da Tour? De enige overweging by het ma ken van een keus was de vraag: „Wat kan er in de toekomst uitkomen?" Welnu de meeste verwachtingen koes tert men van Van Wetten, Kersten, De Jongh en Piet van Est en daarom gaan zy mee. Natuurlük kwam Nolten ter sprake. Pellenaars begon er zelf over: „Nol ten is gesneuveld op zyn conditie. Hy beseft niet, dat je iets moet laten om iets te kunnen. Ik mis hem niet graag, want hy kan dingen, die je van een ander nooit zult verwach ten en hy is een van de besten als het op ploeggeest aankomt. Maar ja, hü wordt elk jaar minder. Jammer, want ik kan hem eigenlyk zo goed gebruiken". Het komt er dus op neer, dat Nolten het aan zichzelf, aan zijn levenswyze, te danken heeft, dat hy nu niet meegaat naar de Tour. Dat zijn Limburgse supporters het niet kiezen van Nolten moeilyk kunnen accepteren, laat zich uiteraard ook begry'pen. Men zal echter, de zaak objectief bekü'kend, moeten toegeven, dat Pellenaars gelyk heeft. Wy ko men daar trouwens nog wel op terug. Wat de Nederlandse ploeg zal doen in de komende Tour, welke tactiek dns gevolgd wordt? Pellenaars weet het wel: Zoals altüd de huid duur verko pen. Gemakkelük zal het niet worden", zo voegt hü er echter meteen aan toe. „Het vorig jaar ben ik verslagen met de wapens, die ik zelf In de Tour heb gebracht. In de eerste zes etappes zün we overrompeld". Pellenaars vindt het logisch, dat ook nu vanaf het begin zal worden gestreden in de Tour. Hy weet van het vorig jaar, wat hem te wach ten staat en heeft één groot voordeel. Een gewaarschuwd man telt immers voor twee. Pellenaars en zyn pupillen zullen, dat laat zich begrijpen, vooral het oog ge richt houden op het ploegenklassement. Een bezwaar vindt de Nederlandse ploegleider, dat de etappes langer zijn dan het vorig jaar. De Tour is moeilij ker geworden, vindt hy. Het Nederlands publiek heeft het elf tal, dat op de Olympische dag tegen Schalke '04 zal uitkomen, gekozen. Van de circa 10.000 inzendingen waren er 181 geiükluidend: het team van We nen met uitzondering van rechtsbinnen van Wissen, die door Abe Lenstra werd vervangen. Tussen deze 181 personen zün de drie televisietoestellen verloot. De ploeg, welke op 30 juni a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen de Duitse club Schalke '04 speelt is in eerste in stantie dus als volgt samengesteld: Doel: Pieters Graafland, achter: Wiersma en Kuys, midden: Noter- mans, Van der Hart, en Klaassens, voor: van der Kuil, Lenstra, van Me lis, Wilkes en Carlier. Het Nederlandsch Olympisch Comité zal nu onderzoeken of deze spelers voor de wedstrüd beschikbaar zyn. De uitslagen van de woensdagavond te Hilversum gehouden draveryen lui den: Luchtvaart-prijs (1900 meter): 1. Va- leur, E. Freundt 2.52.8 (1.30.9), 2. Vic Erebus 2.52.8 (1.30.9), 3. Veratonka 2.57 (1.33.2), tot. win.: f 4.60, 2.9"Ö, 2.80, cov. f 3.—, kop.: f 14.30. Ballon-prüs (1900 meter) le serie: 1. Ror d'Or, M. Vergaay 2.44 (1.24.5), 2. Reine Neosho 2.44.1 (1.26.4), 3. Rita Bel- win 2.45.4 (1.26.1), tot. win.: f 4.10, pi. f 1.90 3.30, cov. f 7.80, kop.: f 19.20. 2e serie: 1. Ralph Erebus, J. Hof 2.46, (1.26.5), 2. Rosa Hollandia 2.46.6 (1.25.9), 3. Quilla Lee 2.27.4 (1.28.1), tot. win.: f 4.—, pl. f 1.50, 1.30, cov. f 3.20, kop.: f 3.70. v Finale: 1. Quilla Lee, J. Wagenaar jr. 2.44.5 (1.26.6), 2. Rita Belwin 2.44.5 (1.25.7), 3. Rosa Hollandia 2.44.6 (1.24.8), tot. win. f 9.70, pl. f 3.20, 3.50, 1.40, cov. f 11.30, kop. f 46.40. Luchtschip-prijs (2360 meter): 1. Vic tor Alsvin, E. Freundt 3.29, (1.29.3), 2. Vancouver Scott 3.37 (1.32.7), 3. Utopie 3.37.6 (1.30.7), tot win.: f 1.10, pl. f 1.10, 2.30, cov. f 4.30, kop. f 4.10. Helicopter-prys (2360 meter): 1. Trou. badour J. Lefebre 3.29, (1.27.8), 2. Tar- zan Hanover 3.30.6 (1.28.4), 3. Silver Queen, 3.32 (1.28.5) tot. win. f 7.pl. f 1.40, 1.10, cov. f 7.60, kop. f 3.30. Vliegtuigprijs (1960 meter): 1. Spen cer Quay's Zoon, T. H. Berghiesch 2.46.4 (1.24.9). 2. Rina Qay 2.48.4 (1.24), 3. Parel Holland C, 2.47 (1.24.3), tot win.: f 1.60, pl. f 1.30, 1.30, 2.30, cov. f 4.40, kop.: f 3.60. Totalisator omzet: f 72.064. Frankryk heeft zün inschrijving voor het toernooi om de Europese honkbal- titel, dat volgende maand te Mann heim wordt gehouden, ingetrokken. Er nemen nu dus zes landen aan het toer nooi deel: Nederland, Italië, België, Spanje, Tunis en Duitsland. Op welke wijze het wedstrijdschema wordt aange past, is nog niet bekend. De uitslag van de in Haarlem gespeel de waterpolowedstryd, eerste klasse heren, D.W.R.-Zwemlust, in een overwinning van Zwemlust. is geëindigd A2 voor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7