FRANSE regering in gevaar door belastingpolitiek Ulbricht door Gomulka tot ander inzicht gebracht? Russisch vlooteskader passeert de Bosporus Amerika wil legers man 2.500.000 tot verkleinen VN-commando beschuldigt Noord-Korea Minister van financiën wijst op de mogelijkheid van een nationaal bankroet mogelijk Machtsvertoon in antwoord op bezoek van Britse schepen aan Turkse havens? Overeenstemming mogelijk geacht door Zorin? Frisser weer rJ. J. VAN KOOTEN Westduitse politie roept de hulp in van de televisie Amerika zal militaire macht versterken Nationale weg naar communisme Nieuw ontwapeningsvoorstel te Londen Blindentuin geopend Pineau kreeg galaanval Doden op de weg Overdracht borstbeeld Het weer Kard. Wyszynski vroeg hulp Miljonair verlaat a,N.V. Mayflower Het weer in Europa Bestandsbepalingen geschonden Financiële commissie stemt tegen Pools bezoek ten einde P'UMIAH OP WEG NAAR MIDDELLANDSE ZEE Tijdens Frans staatsie- bezoek aan Luxemburg MORRIS 'êeforet/ouévi// Eng. suède Dames/Herenjasjes Aan zee Houtplein 20 Telefoon 12000 Grote Houtstr. 140 Tel. 12349 SftïPY DE eerste en Q4Q KB Koel weer O.a. gebedenboeken en medicamenten Sprinkhanenplaag van Rusland tot Tunesië Moeilijkheden met directie en schuldeisers Waarschijnlijk weet U nu reeds waar U Uw vakantie gaat doorbrengen. Schrijf ons dan nu even wanneer en waarheen U vertrekt, ook al duurt dat misschien nog enige weken. Dat is voor ons gemakke lijker dan wanneer U wacht tot het laatste ogenblik. Indien U'het abonnements geld per week betaalt, wilt U dan het verschuldig de bedrag over de periode dat U afwezig is, vóór Uw vertrek voldoen aan de be zorger van wie U op Uw vaste adres ons blad ont vangt De administratie VRIJDAG 21 JUNI 1957 81ste JAARGANG No. 29636 f r ■-. •v'-«-v }sn«?wu<*#V miser p het komei Het commando van de strijdkrachten van de Verenigde Naties in Korea heeft de regering van Noord-Korea ervan in kennis gesteld dat zij zich niet langer gebonden acht aan de bepaling van de wapenstilstandsovereenkomst, volgens welke de militaire macht van een der beide partyen niet mag worden ver groot. De Amerikaanse vice-minister van defensie, Murray Snyder, zeide dat dit besluit „noodzakelijk werd gemaakt door de flagrante en voortdurende schending van de bepalingen van de wapenstilstandsovereenkomst" door de communisten. De Amerikaanse strijdkrachten in Ko rea zullen onmiddellijk de beschikking krijgen over moderner materieel. In Japan en op Okinawa staan straalja gers gereed om naar Korea te worden overgebracht. Snyder verklaarde te vens dat, althans op dit moment, geen geleide projectielen of kernwapens naar Zuid-Korea zullen worden gebracht. Volgens de bepalingen van het wapen stilstandsverdrag mocht alleen ge bruikt militair materieel door gelijk waardig materieel worden vervangen. Van een en ander is vanmorgen te Pan Mun Jon door het opperbevel der Verenigde Naties mededeling gedaan aan de afgevaardigden van het com munistische noorden. In eerste instantie zullen alleen de twee Amerikaanse divisies o.a. met tanks worden versterkt. Doch het Ame rikaanse ministerie van defensie over weegt ook de Zuidkoreaanse strijdkrach ten van moderner materiaal te voor zien. De Amerikaanse inlichtingendienst heeft bericht dat de Noordkoreaanse strijdkrachten de beschikking hebben over kernwapens. Sinds de wapenstil stand zouden meer dan twintig vlieg velden zijn aangelegd geschikt voor straalbommenwerpers een lucht macht van 770 toestellen zün opge bouwd en het leger van 287.000 tot 392.000 man zijn vergroot. De financiële commissie van de Fran se Nationale Vergadering heeft heden morgen de meeste belastingvoorstellen van de nieuwe regering-Maunoury ver worpen. De commissie beveelt de Na tionale Vergadering, die later op de dag bijeenkomt om het regeringspro gram te bespreken, aan, slechts 36 mil jard franc aan nieuwe ontvangsten goed te keuren, in plaats van de door de regering gevraagde 129,5 miljard. Vyftien afgevaardigden stemden vóór deze aanbeveling, veertien tegen en er waren veertien onthoudingen. Gisteren had de financiële commissie met name al de veelomstreden verho ging van de benzineprijs van 76 tot 90 francs per liter, een Europees record, verworpen. Acht leden stemden vóór die verhoging, zeventien tegen en acht tien onthielden zich van stemming. De onthoudingen kwamen vooral van socia listen en volksrepublikeinen. De regering heeft deze verhoging van de benzine-prijs aangekondigd tegelijk met de afschaffing van de beperking op het benzinegebruik. Men neemt aan, dat de beperking zal blijven bestaan, als ook de Nationale Vergadering te gen de prijsverhoging gekant mocht blijken. Bourgès-Maunoury zal aan dit voorstel, dat vandaag in de Nationale Vergadering zal komen, waarschijnlijk een vertrouwensvotum verbinden, het eerste in zijn nu twee weken durende regeringsperiode. Een veeg teken voor hem is, dat ex-premier Mollet vier da gen voor zijn aftreden ook op tegen stand van de financiële commissie ge stoten is. Ook Mollet verbond toen een Het bezoek van de Poolse minister president, Cyrankiewicz, en de secre taris van de Poolse communistische party, Gomulka, aan Oost-Duitsland is gisteren geëindigd met de onderteke ning van twee gemeenschappeiyke ver klaringen en een receptie met toespra ken. De meest in het oog springende gebeurtenis daarby was de verklaring van Gomulka's Oostduitse collega Ul bricht, dat „de theorieën van het marxisme-Ieninisme in ieder land vol gens de plaatselijke tradities moeten Worden toegepast". Men zal zich herin neren, dat Ulbricht en de Oostduitse partijleiders steeds de heftigste tegen standers van alle „nationale wegen naar het communisme" zün geweest. Ulbricht voegde er in deze rede, gehou den tydens de receptie ter ere van het Poolse bezoek, nog aan toe: „Dit moge in sommige ogen op een verschil van mening wyzen, maar dat is niet zo. On ze besprekingen hebben getoond dat wy het volkomen eens zön." Gomulka sprak over „concrete en zeer positieve" resultaten van het be zoek, die zullen bijdragen tot de kracht en solidariteit van het socialistische kamp, te meer van belang wegens de gevaren voor de vrede en veiligheid, voortspruitend uit het Westduitse mili tarisme en de plannen van de N.A.T.O. het Westduitse leger van atoomwapenen te voorzien. Noch Gomulka rioch Cyrankiewicz spraken met een woord over de Sov jet-Unie. Ulbricht echter prees de „Errungenschaften" van Rusland. De Oostduitse, Russische en andere com munistische diplomaten applaudisseer den daar luid bij, Gomulka klapte eni ge malen bescheiden in de handen. De twee gemeenschappelijke ver klaringen zijn in zoverre verschillend, dat de ene door Gomulka en Ulbricht getekend werd namens de partijen, de andere door Grotewohl en Cy rankiewicz namens de regeringen. In de gemeenschappelijke verklaring wordt behalve over de betrekkingen met de Sovjet-Unie en andere commu nistische staten ook gesproken over die met de staten rondom de Oostzee. Deze zee moet een „vredeszee" wor den, wordt in de verklaring gezegd. Polen en Oost-Duitsland zullen zich Inspannen om tot overeenstemming te komen met de landen aan de Oost zee teneinde dit doel te bereiken. De banden op gebied van industrie, techniek en wetenschap tussen Polen en Oost-Duitsland zullen nauwer wor den aangehaald, zo wordt in de verkla ring gezegd. De Oostduitse lening van 400 miljoen roebel 360.000.000), die Polen op 17 april kreeg toegewezen, Werd genoemd als een bewijs van eco nomische samenwerking. De Oder-Neis- se-lijn werd als grenslijn bevestigd. Ten aanzien van West-Duitsland wordt in de verklaring gezegd, dat Polen de betrekkingen met dit land wenst te nor maliseren. (U.P.) vertrouwensvotum aan zijn voorstellen (die betrekking hadden op belasting verhogingen) en hjj werd tot aftreden gedwongen. De minister van financiën, Gaillard, heeft gisteren op de ernst van de si tuatie gewezen. „Of de Nationale Ver gadering neemt de voorstellen van de regering aan", zei hij, „of de Franse staat zal zich volgende week gedwon gen zien zijn loketten te sluiten". Daar mee onderstreepte de minister het be lang van de debatten, die vandaag in de Nationale Vergadering beginnen. De straten van Djakarta staan diverse politieke partijen voor de a.s. De communistische domineert. Het hoofd van de Amerikaanse dele gatie by de ontwapeningsbesprekingen in Londen, Harold Stassen, heeft giste ren nieuwe Amerikaanse ontwapenings voorstellen ter tafel gebracht. De Ver enigde Staten zyn bereid zonder poli tieke voorwaarden, maar gekoppeld aan een akkoord over de kernproeven, in te stemmen met een vermindering van de strijdkrachtensterkte van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie tot 2.500.000 man elk. Deze vermindering zou moeten worden uitgevoerd binnen een jaar na ondertekening van een ver drag. Amerika is bovendien bereid een verdere vermindering te overwegen teneinde de Sovjet-Unie halverwege te gemoet te komen tot een getal dat aanzienlek lager dan 2.500.000 ligt. Dat zou echter afhangen van de oplossing van de politieke problemen. Ook het leger van China zou in de eerste fase van de ontwapening op 2.500.000 man moeten worden gebracht en de legers van Groot-Brittannië en Frankrijk op 750.000 man. Amerika wil eehter niet zover gaan als de door Rusland voor de beide groepen voorgestelde sterkten, namelijk 1.500.000 en 650.000 man. Stassen zei dat zjjn verklaring de eerste van een reeks was. De Frans- De echtgenote van de burgemeester van Den Haag, mevrouw KolfschotenFer- werda, heeft nadat zij de Haagse blindentuin had opengesteld in gezelschap van enige blinden een rondgang gemaakt. man Moch zei, dat Frankrijk meer waarde toekent aan een vermindering van de bewapening dan van de troepen sterkten. Geoefende reservisten kunnen immers snel onder de wapenen wor den geroepen, aldus Moch. Amerika en Rusland beschikken over meer wapens dan hun strijdkrachten kunnen gebrui ken, aldus Moch. Verder moet naar zijn mening nog worden uitgemaakt, wat men precies onder troepensterkte moet verstaan. De Russische afge vaardigde, Zorin, vroeg nadere inlich tingen over het door Stassen meege deelde. Stassen zei dat ïuj die op de volgende vergadering zou verstrekken. Van Amerikaanse zijde te Londen wordt vernomen, dat Stassen verschei dene dagen nodig zal hebben om de nieuwe Amerikaanse voorstellen tot in bijzonderheden uiteen te zetten. Stas sen heeft gezegd dat Amerika zün strijdkrachten niet tot anderhalf mil joen zoals door Rusland voorgesteld President Coty van Frankryk, die gis teren in Luxemburg is aangekomen voor een tweedaags staatsiebezoek aan het Groot-Hertogdom, heeft gisteravond aangezeten aan een groot galadiner dat Groothertogin Charlotte hem had aan geboden in de zaal van het Luxem burgse parlement, die aan het Groother togelijk paleis grenst. De Franse minis ter van buitenlandse zaken, Christian Pineau, die president Coty vergezelt, was hierby niet aanwezig, omdat de minis ter kort na aankomst in de Luxemburg se hoofdstad een galaanval kreeg en in de Franse ambassade moest gaan rus ten. Dr. Lutsch, die aan de Paryse uni versiteit verbonden is, heeft Pineau be handeld. Aan het gala-diner zaten wel aan de Groothertogeiyke familie, de le den van het diplomatencorps, de voor zitter van het Hoge Gezagsorgaan van de E.G.K.S., René Mayer, de Luxem burgse premier, Josef Bech, verschei dene ministers van het Groot-Hertog dom en talryke andere vooraanstaande Luxemburgse persooniykheden. 1 (Belga - A.F.P. - Reuter) kan verminderen met het oog op zijn verplichtingen in verscheidene bondgenootschappen voor collectieve veiligheid, die, naar hij zei, van zuiver defensieve aard zijn. Een van de vraagstukken waarover de conferentie van gedachten heeft gewisseld, is, of politiestrijdkrachten al of niet in de vermindering moeten worden begrepen. Moch heeft om een schorsing van enke le dagen gevraagd, omdat hij in het weekeinde in Parus nodig is. Stassen sprak de hoop uit, dat men van dins dag, op welke dag de volgende ver gadering wordt gehouden, af elke dag kan vergaderen, zodat hij de Ame rikaanse voorstellen verder kan uiteen zetten. Bij de discussie van gisteren heeft de Rus Zorin de indruk gewekt, dat hy overeenstemming op basis van het door Stassen meegedeelde mogelijk acht. (Reuter, A.F.P.) Gisterochtend zijn een Russische en twee Russische escorte door de Bosporus gepasseerd weg naar de Middellandse Zee. De hadden de vorige week de rkse regering van deze reis op de ogte gebracht. De landen van de arte Zee hebben volgens de conven- van Montreux het recht op vrije art door de Bosporus en de Darda- llen, als zij maar tevoren Turkije arschuwen. In diplomatieke kringen looft mendat de tocht van de Rus- che schepen machtsvertoon is in ant- oord op het recente bezoek van Britse rlogsschepen aan Turkse Zwarte Zee pens. De kruiser, die gisteren door de Dar- anellen is gevaren, is, naar gemeld de „Mihail Koetizov". Janes Fighting Ships", het meest ge zaghebbende overzicht van de vloten in de hele wereld, bevat geen enkele Russische kruiser van die naam. Janes" deelt echter mee, dat in 1956 gemeld werd, dat er zes Russische kruisers van de „Swerdlov"-klasse in aanbouw waren. Maar zij kon de na men van die schepen niet geven. De schepen van de „Swerdlov"-klasse hebben een waterverplaatsing van 19.200 ton, volledig geladen en bezitten 12 zes-inch-kanonnen, in zes gelijke groepen opgesteld. De zestigjarige M. Westerveld uit Rotterdam is onder de gemeente Poor- tugaal door een auto zo ernstig aange reden, dat hij kort daarop aan de opge lopen verwondingen is bezweken. De dertienjarige Truusje van Kern- men te Nijmegen is op de St.-Annabrug te Nijmegen door een haar tegemoet komende auto, die plotseling naar links moest uitwijken voor een bromfietser, aangereden en tegen de brugleuning ge worpen. Het meisje werd zo zwaar ge wond, dat het in het St.-Radboudzieken- huis te Nijmegen is overleden. Zonder voldoende op het verkeer te letten wilde de 77-jarige echtgenote van de heer H. Bartelds te Winschoten na bij haar woning de rüweg oversteken. Hierby werd zij aangereden door een juist passerende personenauto. De vrouw is aan de bekomen verwondingen overleden. Donderdag' chtend vond op „Bronbeek"' bij Arnhem de overdracht plaats van het standbeeld van kapitein-vlieger Engelbert van Bevervoorde, die in 1918 bij een vliegongeluk bij Bandung om het leven kwam. Het standbeeld heeft jarenlang in Surabaja gestaan en is toen overgebracht naar Nederland. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 Een koufront komt over de Noordzee naar het zuiden en zal morgen ons land bereiken. De bewolking gaat dan toe nemen, maar er wordt geen regen van betekenis verwacht. Tegelijkertijd gaat de temperatuur iets naar beneden en komt er wat wind, in hoofdzaak uit richtingen tussen noord en west. Morgen aan het strand overwegend droog weer met wolkenvelden. Later opklaringen en een matige wind tussen noordwest en noord. Koel weer. Over dag 1617 gr. C. Vooruitzichten: Ook tijdens het week einde blijft er betrekkelijk koele lucht van de Noordzee over het strand stromen maar regen van enige betekenis is niet te verwachten. Advertentie VlWLlJil DE BESTE v.a. wtUtVV Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Koel weer met vry veel bewolking en geen regen van betekenis. Aan vankelijk zwakke tot matige, later matige tot vrü krachtige wind, in hoofdzaak tussen noord en west. Zon: 4.22-21.06. Maan: 0.55-15.11. Weer Max. neersl. Station temp. afgel. vor dag 24 uur Stockholm zw. bew. 16 0 Oslo geh. bew. 18 0 Kopenhagen onbew. 20 0 uoiiden zw. bew. 23 0 Amsterdam licht bew. 19 0 Luxemburg half bew. 23 0 PartJ» zw. bew. 20 2 Nice licht bew. 26 0 Berlijn onbew. 25 0 Frankfort half bew. 25 0 München half bew. 26 1 Züricb zw. bew. 27 0 (Jenêve onbew. 29 0.4 Locarno zw. bew. 27 6 Wenen zw. bew. 26 0.6 Innsbruck half bew. 31 4 Rome onbew. 36 0 Mgr. Bayer uit Rome, de eerste se cretaris van de internationale katholie ke Caritas-conferentie, heeft op het na tionaal congres van de Secours Catho- lique te Lourdes ten overstaan van 600 afgevaardigden uit Frankrijk, Noord- Afrika, Midden-Afrika en Madagaskar gesproken over een onderhoud, dat hij met kardinaal Wyszynski, primaat van Polen en aartsbisschop van Gnesen en Warschau, heeft gehad. De primaat van Polen heeft bij dit gesprek beklemtoond, dat men zün land kan helpen „met gebed, maar ook door het sturen van medicamenten, gebeden boeken en handboeken voor theologie". De kardinaal heeft tevens de wens uit gesproken seminaristen en studenten naar de universiteiten in het Westen te kunnen sturen. Mgr. Bayer stelde in verband met de Pauseiyke Encycliek „Fidei Donum" voor permanente gede legeerden van de Secours Catholique in Midden-Afrika te benoemen. Een geweldige sprinkhanenplaag teis tert een gebied dat zich uitstrekt van Zuid-Rusland tot Tunesië. Het ernstigst is de situatie in Tunesië, Libië, Tsjaad (in Frans equatoriaal Afri ka), de Soedan, Arabië en het Soma- lisch schiereiland. In het begin van de week zijn reeds andere Russische vlootbewegingen ge signaleerd. Twee grote en een kleinere onderzeeboot kwamen van de Noordzee via het Kanaal, langs Spanje en door de Straat van Gibraltar, naar de Mid dellandse Zee. Op het ogenbyic liggen deze drie schepen in de haven van Alexandrië en er lopen berichten, dat zij voor de Egyptische marine bestemd zijn. De vraag is echter, wat de Egypti sche marine zou moeten doen met on derzeeboten, die speciaal voor operatief op de lange afstand gebouwd zijn. De miljonair Felix Fenston, die zich garant had gesteld voor alle verliezen van de maatschappy, die de reis van de „Mayflower II" bekostigt, heeft zich gisteravond uit de onderneming terug getrokken. Eerder op de dag had hii het aftreden geëist van de directeuren War wick Charlton en John Lowe. Zijn be zwaar tegen hen was, dat zij zich niet hebben gehouden aan de belofte, dat de „Mayflower II" in Amerika zou worden overgedragen aan de „Mayflower Foun dation", een charitatieve instelling. Daar bij komt nog, dat er financiële moeilijk heden zijn met enkele crediteuren. De sleper E. E. Lister uit Brixham zegt, dat hij niet betaald is voor het slepen van de „Mayflower II" De scheepswerf Stuart Upham zou ontevreden zijn over de financiële regelingen en zo zijn er nog enkele verwikkelingen, die in ta! van Engelse bladen uit de doeken zün gedaan. Warwick Charlton, een journalist van wie het hele plan is uitgegaan, heeft ge zegd, dat hij zich door Fenstons uittre den niet uit het veld laat slaan. „De Pil- grimfathers zaten destijds tot over hun oren in de schuld, toen zij Engeland ver lieten en zij hadden vier jaar nodig om alles af te betalen. Zoveel tijd zullen wij niet nodig hebben; wij hebben aan enkele maanden genoeg". Charlton deelde ook mee, dat hij een aanklacht v egens smaad heeft ingediend tegen alle Engelse kranten, die de berichten over de vorderingen van de crediteuren hebben gepubli ceerd. Een dergelijke aanklacht heeft hij ook tegen de slepersfirma inge diend, die de „Mayflower II" aan het begin van zijn reis van Brixham naar Dartmouth heeft gebracht. (Reuter-UP) Voor de eerste maal heeft in de hondsrepubliek de criminele recherche (van Hamburg) gisteravond de hulp in geroepen van de Westduitse televisie met haar 850.000 geregistreerde toesteilen en ongeveer drie-en-een-half miljoen ko kers by de opsporing van een voort vluchtige misdadiger Gezocht wordt de 21-jarige Juraschek die in de nacht van dinsdag op woens dag een vrachtauto stal. Nadat kort na de diefstal een signalement van vrachtauto en dief waren verspreid, werden zjj door een hoofdwachtmees ter van de Hamburgse politie herkend. De agent sprong op de treeplank van de vrachtauto, waarna Juraschek door zigzag rijden trachtte de politieman af te schudden. Toen hem dit mislukte reed hij opzettelijk zo scherp langs een betonnen lichtmast, dat de hoofdwacht meester tussen de mast en de auto op slag werd gedood. Juraschek is nog voortvluchtig. Zijn beeltenis, signale ment en büzondere kentekenen werden onder het opschrift: „Wie heeft deze man gezien?" enkele malen op de Westduitse beeldschermen geprojec teerd en het hoofd van de Hamburgse criminele recherche riep het T.V.-pu- bliek op hem bij de opsporing van de moordenaar behulpzaam te zün. BUREAU SMEDES.TRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. ITmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- 4 hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents pet week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.3® uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1