Visserman uit IJmuiden voor Haarlemse Rechtbank J)e aad Bloemendaal discussieert over geldelijke zorgen MOLENS IN HET LANDSCHAP Expositie in het Prinsenhof te Delft •li Kruiswoordraadsel a' r- Lr w w ur r Li* II L.W1" SIM WL~Z iF. p Tl* Aambeien? Yisserijgolf ALBERT HEIJN ^uperMarb ERIC DE NOORMAN „DE GRAAUWE HENGST Tien maanden geëist wegens afpersing Capreraverkocht - Geen beslissing over wijkgebouw "JgV WÊpv~ jc mm W m ri 39 37 19 95 69 HS yv VRIJDAG 21 JUNI 195? PAGINA i vlees f^uperMals i/lees Varkensfrikandeau 500 gram 278 Contrafilet en rostbief 500 gram 288 Speciaal aanbevolen: Heerlijk gekruide saucijzen 500 gram 195 Tevens verkrijgbaar ons prima gemest kalfsvlees Veiling verse groenten per stuk Geschrapte jonge worteltjes Verse soepgroenten Asperges 500 gram 117 Mexicaanse sinaasappelen voor „2 is nog voordeliger"- Biscuits Zaanse Molen rol pl.m. 250 gram J0 voor Erwten met wortelen literblik 59 2 voor 9 9 Mals rookvlees GROTE HOUTSTRAAT 99 JONG HAARLEM VOORUIT! D.W.R. 1Zwemlust 1 2—8 Onveilig Haarlem houttelende onderneming Gemeente maakt bezwaar tegen aanslag van het Bosschap Gestookt van verse citroenschillen Dit citroentje pittig en puur is overheerlijk en niet duur Het beste paard van (de Schiedamse) stal 11111111111 1 Stoops Bad NICO VAS SCHAGES ZONEN Gierstr. 42 - Haarlem - tel. 17768 LOCOMOTIEF en RUDGE rijwielen 10 H// Ut 7T1 Bv B Ti Ui u HF tf m'' n LbsT" if a RH mmfj v WF ai tv te wmpï~ -■ '7 MM* yj yv V9 mmfcö~ BBp- ci Ty mmn* I io 6/ it wMJj I tx> 6/ n I if Tc T^mmy ~WÊJ~77 mmrr ft 7f Br"77 TRANSROID-KUUR. ZANDVOORT Muziek op het Raadhuisplein Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag WATERPOLO IN HAARLEM Advertentie Alleen zaterdag 22 juni a.s. Alleen zaterdag 22 juni a.s. ^Hagelwitte Hol- landse bloemkool keurig gekopt 500 gram per zakje 100 gram vol sap Uit onze afd. kruidenierswaren: Uit onze aanbieding: 100 gram van 55 voor 4Q Garantie voor kwaliteit Laagste prijzen Rente winstaandeel Gisteravond heeft de r.k. Rederijkers kamer „Alberdingk Thym" in de Haar lemse stadsschouwburg de slotavond ver zorgd van het algelopen cursusjaar van de stichting „Jong Haarlemvooruit". Op gevoerd werd de tragi-comedie „Midas, of een ezel blijft een ezel" van de Bra bantse schrijver Jan Naaykens. Vóór de voorstelling beklom de voorzitter van „Jong Haarlemvooruit", wethouder D. J. A. Geluk, het podium om de aanwezige cur- •isten welkom te heten. De heer Geluk herinnerde eraan, dat de hitte van de laatste dagen en mogelijk ook het feit, dat deze avond zo laat in het seizoen gegeven moest worden, oorzaak was van de omstandigheid dat de schouwburg niet geheel gevuld was. De aanwezigen kon hij echter verzekeren, dat zij een avond onbezorgd tpneelsplezier tegemoet konden zien. Inderdaad bleek dat het geval. „Thym" had kennelijk zijn goede draai deze avond, want de hele voorstelling werd gespeeld met een élan en een enthousiasme, die aan stekelijk werkte op het publiek. Een uit bundig applaus onderstreepte dan ook de dankwoorden van de directeur van „Jong Haarlemvooruit", de heer J. L. Mun- nik, die vergezeld gingen van een prachtig bouquet anjers voor de hoofdrolvertolk- ster. DWR 1 is woensdagavond in de zwem inrichting aan de Houtvaart te Haar lem, voor de eerste klasse heren, zwaar op de huid gezeten door Zwem lust uit Utrecht. Aanvankelijk was het over en weer een verkennen van het terrein, maar na verkeerd overnemen in de DWR verdediging waarbij Henk v.d. Linde vrij kwam te liggen, nam Zwemlust de leiding. Na een schot van Boy v.d. Bogaerde verraste Kollerie de Zwemlustkeeper en was de balans in evenwicht. Een spelersmeerderheid van DWR werd niet goed benut, door overschieten van Boy v.d. Bogaerde. Het was tegen de verhouding in, dat De Wit er 12 van maakte en hij ver anderde kort daarna een strafschop in een doelpunt. Met de stand 13 begon de tweede helft, waarbij Zwemlust met een flink voor het DWRdoel kwam op zetten en Coen v.d. Linden de aanval afwerkte. Ook hfi kreeg kort daarna een strafworp die benut werd. Toen bracht DWR een Zwemlust-aanval tot staan, Piet de Bruyn speelde de bal goed voor aan midvoor Kollerie, die er 25 van maakte. Zwemlust bleef ech ter het veld beheersen en volgden er nog 3 doelpunten van Henk v.d. Linden, waarna met de stand 28 de tijdopne mer affloot. DWR heeft nu 3 wedstrij den gespeeld en 2 punten, Zwemlust heeft 3 punten uit 4 wedstrijden. Waterpolo-uitslagen: Competitie Koninklijke Nederlandse Zwembond: Dames, derde klasse: De Zijl 1 - DWR 1 01. Heren reserve tweede klasse: DWR 2 - Haarlem 3 4—3; AZ'70 2 - DWR 2 7—0. Competitie Kring Haarlem K.N.Z.B.: Dames eer ste klasse: HWV 1 - HPC 2 0—0. Tweede klasse: Haarlem 3 - HPC 3 4—1; DWR 3 - DWT 5 3—6. Heren, eerste klasse: Hoofddorp 1 - Watervrienden 1 06. Derde klasse: Watervrienden 2 - Hillegom 2 21; Hoofddorp 2 - Haarlem 6 53. Tien maanden gevangenisstraf, voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering en toezicht van het consul tatiebureau voor alcoholisme eiste de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. dr. R. W. H. Pitlo, gisteren tegen een 23-jarige visserman uit IJmuiden, die terecht stond wegens afpersing. Onder invloed van sterke drank had de verdachte op 11 april van dit jaar 's nachts in de havenbuurt een varensgezel zijn geld ongeveer tien gulden afhandig gemaakt onder bedreiging met geweld. ,,Waar .ga je heen", had de visser man gezegd tegen zijn slachtoffer, met wie hij samen in een café had verpoosd en die hij op straat achterna was ge lopen. „Naar huis", luidde het ant woord. „Jij gaat niet naar huis", sprak de visser dreigend, „heb je geld hij je?". Volgens de tenlastelegging ge lastte de verdachte na deze dialoog de varensgezel zijn geld af te geven, hem zijn handen voorhoudende met de woor den „je ziet zeker wel, wat een grote klauwen". (Ter zitting bleken die overi gens van het gangbare formaat te zijn). De bedreigde gaf daarop zijn geld af en maakte zich uit de voeten. Later in de nacht kwam hij opnieuw zijn afperser| tegen, toen in gezelschap van ee vriend, die een dreigend handgeme wist te sussen: „Je ziet het toch, h huilt van angst het is echt wel eei goeie kerel". Door die kalmerende to* spraak bewogen overhandigde de vis| sêrman zijn slachtoffer een rijksdaal der. Bjj de behandeling van de zaak ver klaarde de verdachte, dat hij zich nie' meer kon herinneren van hetgeen voor gevallen was. Zodra hij, weer nuchte: zijnde, daarvan hoorde, had hij echte: grote spijt betoond. Hij wist zich alleenl te herinneren, dat hij in het café een sierscheepje wilde kopen voor zijnl schoonmoeder. Het scheepje was er niet meer. verdachte's broer was zoek, en met dat al was de ellende blijkbaar begonnen. De officier van justitie noemde de man, die reeds eerder veroordeeld is wegens agressie-delicten, levensge vaarlijk als hij drank gebruikte. De raadsman, mr. J. F. M. M. Brons, voer de verschillende verzachtende omstan digheden aan voor zijn cliënt, die op vliegend is, maar van goede wil en eerlijk als goud. De drank was hem die avond noodlottig geworden. Uitspraak dinsdag 21 juni. Een jaar en zes maanden met af trek van voorarrest eiste de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank mr. dr. R. W. H. Pitlo tegen een 20- jarige varensgezel, die met een bende, die de IJmond onveilig maakte met in braken, mee op het dievenpad was ge gaan. „Uit verveling, omdat hij niet meer varen kon", gaf de raadsman, mr. Proper, op als drijfveer tot de inbraken, die de verdachte ten laste ge legd waren. In de oudejaarsnacht was hij op de uitkijk gaan staan, toen er bij een bak ker in de Kloosterstraat in Beverwijk werd ingebroken. Van de buit, ten be drage van zeventig gulden en een taart had hij drieëntwintig gulden gekregen. Verder had hij onder meer meegehol pen bij een inbraakpoging in een kan toor op het hoogoventerrein, die echter mislukt was doordat de alarminstalla tie werkzaam werd. De raadsman be pleitte clementie, gezien de ernstige ge zondheidstoestand van de varensgezel, die hartpatiënt is en geen emotionele ervaringen kan verdragen. Op verzoek van diens raadsman, mr. J. F. M. M. Brons, stelde de recht bank een 31-jarige timmerman onmid dellijk in vrijheid, tegen wie de officier van justitie negen maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk had geëist wegens opzetheling. Het delict betrof een radiotoestel, dat uit het kantoor van een brandstoffenhandelaar in Sant poort verdwenen was en later aange troffen werd in het bezit van de ver dachte. De officier van justitie, memorerend, dat de verdachte zijns inziens leugen achtig zou zijn, meende dat deze de radio gestolen had, hoewel hij dat niet kon bewijzen. De verdachte vertelde, dat hij het toestel op de markt van een koopman had gekocht. Dat bevreemdde de officier, die sprak van „op de open bare weg kopen van een onbekende" en er niets van geloven wilde. Mr. Brons achtte opzetheling aller minst bewezen. Er zit geen luchtje aan de zaak, omdat een markt door gaans op de „openbare weg" gehouden wordt en een koper de marktkooplie den doorgaans niet men name pleegt te kennen. Advertentie Ga 't niet in 't wiideweg proberen Wanneer een vakman U kan adviseren, Want goedkoop is nog altijd duurkoop. Ie Onze Rijksgedipl. Horloge makers kopen vakkundig in. 2e Wij verkopen uitsluitend klas se merken. 3e Onze garantie verplichtingen komen wij na. 4e Ons doel is een klant te win nen, niet te verliezen. 5e U moet plezier van Uw hor loge hebben, maar wij het genoegen U goed geadviseerd 16. Met een verbeten trek op zijn gezicht betreedt Axe naast Winonah de primitieve nederzetting. Alles ziet er vervuild en verwaarloosd uit en als liet aan hem gelegen had, was hij er al lang vandoor gegaan. Maar met Vrouwe Winonah er bij is daar geen denken aan. Trouwens hij kan weinig beginnen tegen de gewapende krijgers, die hen aan alle kantenomringen. Met een gezicht, dat even ondoorgrondelijk staat als altijd, beduidt Voron hun hem te volgen. „Het begint nu aardig op een ontvoering te lijken Heer Voron", bijt Axe, die zich met moeite kalm houdt, de oude kaalkop toe. „Ge zijt ons zo langzamerhand een verklaring schuldig voor dit ongehoorde gedrag, denkt ge niet?" „Een verklaring kunt ge later krijgen", gromt Voron onbewogen, terwijl hij hun beduidt een der half in de grond uitgegraven hutten binnen te gaan. „Mijn hoofd staat daar nu niet naar. Ik herhaal voor het laatst, wat ik al gezegd heb; mijn taak, de Koningin bij haar zoon te brengen, zal ik volbrengen. Ge zult daar tevreden mee moeten zijn!" „Zo'n vlerk heb ik van mijn leven nog niet ontmoet", sist Axe, als de ruwhouten deur zich ach ter hen sluit. „Nou is mijn geduld uit! Het is een ontvoering, Vrouwe, ik ben er zeker van. Ik zal trachten, te vluchten om Kells boot op te vangen. Voron zei, dat hij een zeil achter zich gèzien had, herinner ik mij. En met Kells zwaarbewapende krijgers achter mij zal ik dan nóg eens een praatje maken met Heer Voron". Het Bosschap heeft Haarlem aangesla gen, omdat Haarlem beschouwd wordt als een onderneming die in de Haar lemmerhout bosbouw of houtteelt uit oefent. De gemeente heeft daartegen bezwaar gemaakt, omdat zij geen on derneming zou zijn. Dit bezwaarschrift is ongegrond verklaard en B. en W. van Haarlem stellen de raad nu voor tegen deze uitspraak in beroep te gaan bij het College voor het Bedrijfsleven te 's Gravenhage. Aangezien de be roepstermijn op 25 juni verstrijkt, hebben B. en W. bereids een beroep schrift ingediend. De gemeenteraad van Bloemendaal leeft gistermiddag ruim drie uur lang ^beraadslaagd over de financiële situa te van de gemeente, die zoals bekend, [door een onrustbarende toeneming van plottende schuld en een tekort aan kas- :ld, zeer benard is. Met algemene stemmen aanvaardde de raad na de publicatie der vergadering, het aanbod van een instelling, die zich op finan cieel gebied beweegt, om 300.000 aan de gemeente te lenen tegen voorwaar den, welke niet bekend gemaakt wer den. Ter financiering van de woning bouw ging de raad akkoord met het aanbod van de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten aan Bloemendaal 112.000 te lenen, terwijl ook besloten werd om het totaal van de opgeno men en nog niet afgeloste kasgeldle- ningen van een miljoen op een en zestiende miljoen te brengen, en zich in dezen te conformeren aan het mi nisteriële voorschrift. Voor 185.000 werd de buitenplaats „Caprera" aan de Brederodelaan, groot ongeveer vijf en een halve hec tare, overeenkomstig het voorstel van B. en W. verkocht aan de in New York woonachtige Amerikaanse Ne derlander John F. Wysmuller, die voornemens is zich in Bloemendaal op z;jn nieuwe bezitting te vestigen. Advertentie OPGER1CHTJ714] Vele eeuwen lang heeft de molen de weidse verten van het Hol landse landschap geaccentueerd en 't is nog niet zo heel lang geleden, dat waar men ook stond tussen de drassige weiden men alom het mar kant en vertrouwd silhouet kon ont waren tegen 't eeuwig wisselend licht en wolkenspel boven de polders. Mo lens horen onafscheidelijk bij „Hol land" en de vreemdeling, die ons land aandoet, wil ze zien en ondanks elek trisch gemaal en maalderij kan dat ook nog steeds, want tot op de dag van vandaag wonen wij in het land der duizend molens. 't Reisseizoen raakt op volle toeren en ditmaal heeft drs. D. C. Bolten, de directeur van het museum Het Prinsen hof te Delft, het goede idee uitgewerkt om eens een uitgebreide expositie in te richten, die zowel Nederlander als vreemdeling een indruk geeft van de molen als monument in het landschap. Vele instanties hebben gaarne hun volle medewerking verleend en een der voor naamste daarvan is wel de vereniging De Hollandse Molen, welke sinds haar ontstaan in 1923 reeds ruim vijfhonderd molens d.i. de helft van geheel ons huidige bezit voor een wisse onder gang wist te behoeden. Zo werd het mogelijk in veelzijdige verscheidenheid een geheel bijeen te brengen, dat alle facetten van de molen en het molen- bedrijf volledig recht doet wedervaren. Talrijke vernuftig gebouwde model len, waarvan sommige door molenma kers (Nederland telt er momenteel nog vijftig) werden geconstrueerd, ge ven al dan niet bekleed een goed in zicht van werking en aanzien der ver schillende typen. Zo zijn er goede voor beelden van wip- en standerdmolens, die volledig van hout werden opgetrok ken. Verder ronde en achtkantige bo venkruiers en voortreffelijk nageboot ste paltrokmolens, waarvan niet alleen het bovenstuk, doch de gehele molen op de wind gedraaid kan worden en waar van ons land er nog slechts een vijftal bezit. Voorts waterradmolens zowel met onder- als met bovenslag en er is zelfs een originele oude handmolen, waarin koren gemalen werd. Van Neer- lands oudste molen, de zgn. Torenbelt- molen te Zeddam, is er een fraaie foto. In het molenbedrijf ontstond een eigen traditie, die een bepaalde stand van de wieken voorschreef bij de ups en downs van het molenaars leven. Ging b.v. de molenaar trou wen, dan werd de molen op een be paalde wijze versierd met vlaggen en met het zgn. mooimakersgoed, waar van zeer geslaagde stalen aanwezig zijn. Onze Hollandse schilders zijn vele malen geïnspireerd geweest door het picturale aanzien van de molen. Voor deze tentoonstelling werd een keuze gemaakt uit de romantische school en de impressionisten. Van Willem Maris is er een groot atmosferisch molenge- De Gerarda-molen te Heyen zicht aan de Kaag, J- B. Jongkind ex celleert in een stemmig avondgezicht op de molen van Delfshaven. Dan is er het bekende Oude molen in de winter van W. J. J. Nuyen en verschillende knappe schilderstukken van Kaspar Karsen, A. Schelfhout, P. J. C. Gabriël, J. J. Cremer, W. Roelofsz, Jacob Maris etc. Met een collectie prachtige foto's, emblemen en penningen van mole naarsgilden, zilveren en glazen molen bekers en stukken houtsculptuur, de zgn. baarden en bovenlichten, krijgt de bezoeker wel een zeer volledig beeld van de uitrusting van de molen uit de gloriejaren van het molenbedrijf. De kleurige flora van sloot en plas geschikt in smaak volle arrangemen ten van mevr. van der Werff geeft deze interessante expositie een tref felijke couleur lo cale en de passen de finishing touch. De tentoonstel ling werd geopend door mr. T. A. van Dijken in zijn kwa liteit van voorzitter van de Molencom missie Zuid-Hol land. Hij schetste de grote rol van de watermolen bij het droogleggen van meer en plas en het belang van de koren-, pel-, hout- en verfmo- lens bij de op komst van de va derlandse industrie. Mr. Dijken sprak tenslotte de hoop uit, dat de ten toonstelling zal mogen bijdragen tot het instand houden van wat wij thans nog aan molens bezitten. De Griekse ge zant en de echt genote van de Australische ge zant woonden met vele autoriteiten de opening bij. J. G. 1 De raad besloot voorts medewerking te verlenen aan het bestuur der Sint- Josephschool in Bloemendaal voor een uitbreiding van de school met onder meer drie klaslokalen, een personeels- en tandartskamer en een verharde speelplaats. Het voorstel in principe rente en af lossing te garanderen van de 155.000, die de afd'eling Bloemendaal van de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis" nodig heeft voor aankoop en verbouwing van het pand Vijverweg 20 als wijkgebouw werd na ampele discus sie teruggenomen. Het initiatief tot die stap, later door B.en W. overgeno men, ging uit van de heer SCHULTZ (Pv.d.A.), die er op wees, dat het Witte Kruis alleen niet in staat is tot de aankoop. Hij vroeg zich af. of samen werking, met het Wit-Gele Kruis en de kruisverenigingen in Aerdenhout en Vo gelenzang niet mogelijk was teneinde samen in de gemeente een wijkgebouw te stichten. De heer VAN HAASTER (K.V.P.) geloofde echter niet, dat er in Vogelenzang veel animo zou zijn om van een gebouw in de buurt Bloe mendaal gebruik te maken. De heer P1NXTER (K.V.P.) wees op de centrale ligging van huize „Duin- rust". Hij meende, dat het Marine Hos pitaal daar spoedig weer uit zou ver trekken. Het gebouw herkrijgt dan zijn oude bestemming: pension voor katholieke bejaarden. Een deel ervan zou dan als gezondheidscentrum kunnen worden ingericht. Wethouder VAN GE LUK (V.V.D.) wees er op, dat het vertrek van het Marine Hospitaal nog wel wat jaren zou kunnen duren, ge zien de bestedingsbeperking, die de bouw van een nieuw hospitaal in Heem stede voorlopig zal verhinderen. De heer FYEN (K.V.P.) achtte de lig ging van het pand Vijverweg 20 te ex centrisch. Met de heer LAGENDIJK (A.R.) vond de spreker de koopprijs, 70.000 wel wat hoog voor een ouder wets gebouw. Mevrouw MALMEIJER- VAN BACHUM DA BOER daarentegen toonde zich bevreest, dat het huis later niet meer te koop zou kunnen zijn voor het Witte Kruis. WWethouder HYSZE- LER (A.R.) stelde, dat het in de ge meente praktisch onmogelijk is een centraal wijkgebouw te stichten, gezien de structuur over een lengte van zes tien kilometer van de verschillende buurtschappen. De Vijverweg achtte hij een geschikte plaats voor Overveen en Bloemendaal, waarhet merendeel der 20.000 inwoners woonachtig is. Naar aanleiding van het plan tot grondverkoop in het plan Bovenweg voor 9 per vierkante meter aan een „eigenbouwer" merkte de heer VLIE GEN (P.v.d.A.) op, dat het wellicht aanbeveling zou verdienen gezien de financiële situatie de prijzen van de grond, die de gemeente verkoopt, iets te verhogen. Overeenkomstig de voor stellen dienaangaande werd besloten grond van het Sint Josephgesticht te kopen voor de woningbouwvereniging Sint Benedictus, die daar vierentwintig woningwetwoningen wil bouwen. De kosten daarvan bedragen 40.000, die naar de heer SMIDT VAN GELDER (V.V.D.) geïnformerd werd door B. en W., niet onmiddellijk ter tafel gelegd behoeven te worden, doch eerst nadat met de bouw van de woningen begon nen is. Bij de rondvraag informeerde mevr. POULUS-BAUM (V.V.D.) naar aan leiding van he rapport over het lager- en kleuteronderwijs in Bloemendaal over het afgelopen jaar, of er niet bevor derd kan worden, dat alle scholen een ongevallenverzekering afsluiten, bij voorbeeld met het oog op schoolreis 1 jes. Dat werd haar door wethouder mejufrouw NOLTE (K.V.P) gaarne toegezegd. De heer SCHULTZ (P.v.d.A.) maakte zich ernstig zorgen over het toezicht in Stoop's Bad, naar aanleiding van het tragische verdrinkingsongeval van een jongetje in het buitenbad. De spreker meende, dat het toezicht van slechts één maan in het buitenbad onvoldoende was, temeer wanneer er meer dan duizend mensen verpozen. Het bevreemdde hem ten zeerste, dat van het aanbod van iemand uit het publiek om in het water te duiken,, teneinde het kind te zoeken, gebruik gemaakt was. Er behoren instructeurs te zijn, die zulks doen en de zwemkunst behoorlijk meester zijn. Tevens achtte de heer Schultz het stellen vas een be zoekers-limiet, zoals dat gebeurt in Haarlemse baden, ten zeerst gewenst De BURGEMEESTER antwoordde dat het tragische ongeval en de om standigheden welke daartoe geleid hebben, de volle aandacht van het Col lege hebben. Er zijn ter zake van het toezicht reeds besprekingen geopend tussen de politie en de directie van het bad. Advertentie IS 16 la BJj yo yC yj jy jc Jj I Advertentie Volg toch een SNELWERKENDE EN HYGIËNISCHE Dit nieuwe eft moderne rrrrffö'èi tiestrtlflt aambeien en de onaangename klachten, daaraan verbonden, snel en daadwerkelijk. Tenzij Uw arts anders voorschrijft: Een voudig één tablet met een slokje water INNEMEN voor elke maaltijd, gedurende vier dagen en pijn, jeuk. branderigheid, zwaar gevoel bij het zitten, obstipatie plagen U niet meer. Klachten en pijnen verdwijnen met TRANSROID. HygiënischGemakkelijkSnelwerkend. Transchemie N.V.. Keizersgracht 702, A'dam Aan de donderdagmarkt te IJmuiden werden 30 vaartuigen geteld met een totale aanvoer van 1.370 kisten vis. Er waren 90 kisten schelvis, 30 kisten wij ting, 40 kisten gul en kabeljauw, 15 kis ten koolvis, 260 kisten haring, 15 kisten makreel, 35 kisten stokkebit, 160 klei ne kistjes haring, alsmede 155 stuks stijve kabeljauwen en ongeveer 12.500 kilo tong. De schelvis bedong een hoge prijs. Grote schelvis deed 46 per kist, gr. middel 50, kl. middel 46, pennen 41 tot 33 en braat 21 tot 14, ter wijl de wijting voor 16 per kist van de hand ging. De regels stijve kabeljau wen kwamen op 108 de tien, de klei ne op 50. De kisten grote kabeljauw noteerden 82 per 125 kg, de kleine 84. Gul varieerde van 35 tot 13 per kist. Zwarte koolvis deed 57 tot 60 per 125 kg, de witte 46. De tong bleef duur. Grote tong 4,10 tot 4,30 per kilo, gr. middel 3.30 tot 3,50, kl. middel 3 tot 3,30, tong I 2,95 tot 3 en tong II 2,50 tot 2,60 per kilo. Grote schol en middelsoorten noteerden bij geringe aanvoer 36 per kist, schol I deed 35 tot 36, schol II 31 tot 37 per kist en de drietjes brachten nog 16 tot 24 op. De ma kreel noteerde 20 tot 26, de verse haring 20 tot 16 per kist, terwijl de kleine kistjes haring gewaardeerd wer den op 8,50 tot 10. Voor de vrijdagmarkt stonden van de treilervloot genoteerd de Postboy IJM 35 met 900 kisten vis, waarvan 400 schelvis, de Emma IJm 15 met 900 kisten vis, waarvan 400 schelvis, en de Ariad ne IJM 14 met 700 kisten, waarvan 400 kisten haring en 100 kisten makreel. Aan de zaterdagmarkt verwacht men de logger Annie met 310 kisten, waar van 180 kisten schelvis, 80 kisten ka beljauw en gul en 50 kisten makreel. Om de Noord was het niet zo best weer. De treilers kwamen er tot dag vangsten van 120 tot 150 manden hoops. Op 't Zand was het slecht weer met windkracht vier tot vijf. De loggers kwamen daardoor aan dagvangsten, die varieerden van 30 tot 60 manden hoops. De kustvisserij, hoewel niet zo'n last hebbend van slecht weer, was ook niet breed. De loggers en kotters gaven dag vangsten door van 40 tot 60 kilo tong met 8 tot 10 manden bijvis. De reeks zomeravondconcerten van „Touring Zandvoort" is donderdag avond ingezet met het optreden van de Tiroler kapel. Dit muziekgezelschap ge niet in de badplaats grote populariteit. Een talrijk publiek was dan ook op het Raadhuisplein bijeen gekomen om het ensemble te beluisteren. Onder de be proefde leiding van Willy van Bakel werd de luchtige muziek met de jodel-zangeres Coby Martens als solis te in een vlot tempo uitgevoerd. Na de pauze was het ensemble getrans formeerd in de boerenkapei „de Hooi schelf". Hierbij werd de nadruk gelegd op komische effecten tot grote vreugde van het omvangrijk auditorium. Horizontaal: 1. insect, 6. roofdier, 10. bevel, 11. muziekterm, 14. rivier in Friesland, 15. plaats in Utrecht, 18. the® (Eng), 19. aanvang, 21. geneesmiddel, 22. kleine springer, 24. vallei, 26. ieder, 27. titel (afk.), 29. laan met bomen be plant, 31. stofmaat, 32. deel v. d. bijbel, 34. wandversiering, 36. aanw. voor- naamw., 38. voorzetsel, 39. plan, 41. leef tijd (Eng), 43. water in Zeeland, 45. vervoermiddel, 46. overeenkomstig da ritus, 47. ïwanrdvis, 48. eigenaardig, 55- tam, 51. zangstuk, 53. uitroep, 54. deel van de voet, 56. militaire opleiding (afk.), 57. de lezer heil (afk.), 59. zoals de akten getuigen (Lat. afk.), 60. mu ziekterm, 63. selenium (afk.), 65. man nelijk zoogdier, 67. speelgoed, 68. meis jesnaam, 70. lidwoord, 72. vorm van torsen, 74. dun, 76. weer, 78. dun, leeg, 79. meisjesnaam, 81. postscriptum (afk.), 82. gegraven water, 83. broekophouder. Verticaal: 1. plaats in Overijsel, 2. gladde, 3. vervoermiddel. 4. laatstleden (afk.), 5. vreemde munt, 6. rivier in Italië, 7. ontkenning, 8. platte steen, 9. plaats in Gelderland, 12. koraaleiland, 13. echtgenoot, 16. tandeloos zoogdier, 17. naamloze bennootschap (afk.), 19. briefaanhef (Lat. afk.), 20. Frans pers. voornaamw., 23. verbinding, 25. gelofte, 28. bijwoord, 30. reptiel, 31. drank, 33. driekroon, 35. kleur, 37. godsdienst, 38. gebergte in Rusland, 40. spoedig. 41. eenheid van druk (afk.), 42. eiken schors, 44. zoogdier (vr.), 49. uitroep, 52. soort, 53. beroemd -componist, 55. omroepvereniging (afk.), 56. sprookjes figuur, 58. draagband, 59. plaats in Ita lië, 61. vette vloeistof, 62. deel van Su matra, 64. bijwoord, 66. en omgekeerd (afk.), 67. bekende motorraces (afk.), 69. heilige (afk.), 71. dubbelklank, 73. groente, 75. nauw, 77. plaats op de Ve- luwe, 79. laatstleden (afk.), 80. getij. Horizontaal: 1. borrel, - net; 2. aluin, - baron; 3. rijst, - fazant; 4. ik, - ma laise; 5. Seoel, - mes; 6. offers, - bult; 7. noest, - was; 8. retabel, - ga; 9. tere, - rillen; 10. An, - rei, - eend; 11. P.S.V., - statie. Verticaal: 1. bariton, - tap; 2. olijk, - forens; 3. Rus, - sfeer; 4. ritmeester; 5. en, - aorta, - es; 6. fles, - Brit; 7. baal, - wei; 8. nazi, - ballet; 9. Erasmus, - lei; 10. toneel, - gene; 11. N.T., - strand. Het Haagse ZIAN was donderdag middag in Stoop's bad te Overveen voor de polo-competitie eerste klasse heren, te gast bij Haarlem. Jan en Frans Paanakker waren bij Haarlem teruggekeerd en speelden in de eerste helft achter. De Haarlem verdediging werd echter door de Hagenaars te zwak bevonden. Door beter plaatsen en goed samenspel had ZIAN bij het in gaan van de rust een voorsprong van 50. Na de rust ging Frans Paanakker midvoor spelen, de Haagse midachter zat hem zwaar op de huid en hij kreeg geen kans om iets te presteren. Bij de stand 010 ging de Haagse mid achter wel wat te ver; Frans Paanak ker kreeg een strafworp te nemen waarmede de eer voor Haarlem werd gered. Tenslotte eindigde de strijd met 111 in het voordeel van ZIAN. Met drie invallers heeft HVGB in Delft de strijd aangebonden tegen DZV 1. Door snelheid en beter plaatsen kwam de HVGB-verdediging regelmatig onder druk. Ludding, de HVGB-keeper, was in goede vorm doch moest in de eerste helft na schieten van Van der Zwan en Vogel, de eer aan DZV laten. In de tweede helft bleef het ook een gaan en komen voor het HVGB-doel waarin Aalberts driemaal de bal deponeerde. Bij de stand 50 wist Hogeland jr. ten slotte de eer voor HVGB te redden. Eindstand 51. De ontmoeting HVGB 1De Zijl 1 werd voor de derde klasse dames, in de zweminrichting aan de Kleverlaan in Haarlem gespeeld. In de eerste helft behaalde HVGB, dank zij Nel de Jong een voorsprong van 20. Na de her vatting werd het 3—0 door Hennie Brou wer. De strijd eindigde met 31 voor HVGB 1.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2