MOSKOU laat Tito met rust doch geeft hem geen Belgrado wantrouwt de scheiding van politiek en ideologie gelijk Stralende juwelenschat in Amsterdamse Apollohal Diamantstad legt dertig miljoen te pronk Sensatie Joegoslavische theorieën verworpen K_2h2 i Mijn liefste wens is een manege Meer dan dertig miljoen waarde Het ronselen van arbeiders Vijf jaar geëist tegen de moeder Eindhoven Tweelingenstad mmm GROOTSTE DIAMANTEXPOSITIE OOIT GEHOUDEN Irene Jansen K.A.B.-bedevaart naar Lourdes Agenda van het Holland Festival Jongeman tracht zijn vader te doden Met verlopen pas naar Frankrijk Groot maatschappelijk kwaadaldus het CNV Anjumse moordzaak VRIJDAG 21 JUNI 1957 PAGINA 3 Er bestaat geen ander socialisme Rusland als gids geweigerd - IBIMIWI pöI. 20 st. 95 cl x:::i Mgr. Nierman onder de pelgrims AGFA films voor elke camera, voor elke foto IV2 jaar geëist (Van een bijzondere correspondent) Na maanden van kritiek en van min of meer rechtstreekse, bit tere aanvallen van de zijde van de Sovjet-leiders en van de communis tische pers schijnt Tito nu eindelijk met rust te worden gelaten. Terwijl men in Belgrado verwachtte, dat het recente bezoek van staats- en partijlei ders uit Albanië aan Moskou tot een ontknoping zou leiden, die onvermijde lijk scheen, d.w.z. een plechtige ver oordeling van de Joegoslavische com munisten en van hun politieke en ide ologische opvattingen, is in werkelijk heid het omgekeerde gebeurd. Sinds büna tien jaar dient de houding van Albanië jegens Joegoslavië als toets steen voor de Russisch-Joegoslavische betrekkingen. Zelfs na het bezoek van Khroesjtsjev en Boelganin aan Bel grado, in juni 1955, in een tijdperk, dat het hoogtepunt betekende van de toenadering tussen de beide regimes na de breuk in 1948, moesten Enver Hodja en de andere Albanese commu nisten de reserves tot uitdrukking bren gen, die Moskou in het openbaar lie ver niet moer wilde formuleren. Het bezoek van t Albanese delegatie aan Moskou zou dus een keerpunt kunnen betekenen in de Sovjet-politiek ten aanzien van Joegoslavië. In de verkla ringen, die zjj tijdens de recepties ter ere van de Albanezen aflegden, dron gen Khroesjtsjev en Boelganin aan op de noodzaak om tot een verbetering van de Russisch-Joegoslavische betrek kingen te komen, al merkten zij wel iswaar op, dat de Joegoslavische lei ders het Initiatief behoorden te nemen. Aldus breidde het nieuwe Russische „vredesoffensief", waarvan de buiten landse correspondenten in Moskou spre ken, zich ook uit tot de Joegoslavische sector, hoewel de Russisch-Joegosla vische betrekkingen zowel uit het oog punt van de politiek als uit dat van de ideologie bekeken moeten worden. Wat het ideologische aspect van de ze betrekkingen aangaat, blijft er aan Sovjet-zijde afwijzing te constateren. De onverzoenlijkheid, die in dit op zicht aan de dag is gelegd door Soes- lov de partijsecretaris die is belast met alle kwesties betreffende de volks democratieën, toont dat op treffende wij ze aan. Op ideologisch terrein zal geen enkele concessie worden gedaan. ,,Er kan geen ander socialisme zijn dan het socialisme, dat door het mar- xisme-leninisme is ontdekt en dat bevestigd is door de ervaring van de Sovjet-Unie, China en de volksde mocratieën", verklaarde hij onlangs en hij voegde eraan toe: „Wij zullen ter- wille van het proletarische interna tionalisme onbarmhartig strijden te gen revisionisme, chauvinisme en nationalisme". Op politiek gebied zouden zich dus de eerste gevolgen van het nieuwe Russi sche „offensief" openbaren. De Sovjet leiders verenigden zich op die manier, althans voor het ogenblik of misschien huns ondanks, met de Joegoslavische stelling, volgens welke ideologische ver schillen geen hinderpaal oehoeven te vormen voor een „vruchtbare ontwik keling" van de betrekkingen tussen staten. Het belang van deze concessie blijkt pas goed, als men zich herinnert, hoe veel inspanningen het Kremlin zich heeft getroost en hoeveel offers het heeft gebracht om Joegoslavië ertoe te brengen zün plaats in het „sooahs- tische kamp" en in het oostelijke blok weer in te nemen. Heeft Khroesjtsjev zelf niet tijdens zijn bezoek aan Belgra do in juni 1955 verklaard, dat er van een versterking van de banden tussen de beide landen niets kon komen, als niet tegelijkertijd de beide partijen een ideologische toenadering vertoonden? Deze ideologische toenadering heeft men beproefd. In de verklaring, die aan het eind van dat bezoek werd ge publiceerd, erkenden de Sovjetleiders het principe van de veelvuldigheid der wegen, die naar het socialisme leiden, waarbij ieder land zijn eigen weg kon volgen. De Joegoslavische communisten onderbraken hun kritiek op het „bu reaucratische despotisme" in de Sovjet unie, maar zij weigerden de Sovjet- Unie de rol van „gids", „leider" of „voorbeeld" toe te kennen. Ofschoon Khroesjtsjev later heeft gezegd, dat hij niet voel belang had gehecht aan de zinsnede over de verschillende wegen, heeft zU in de volksdemocratieën toch gevolgen gehad, die hij geenszins had verwacht. Het beeld van een „nationaal com munisme" (overigens een onjuiste term, die ook nooit door de Joegosla vische communisten wordt gebezigd om hun „weg" aan te duiden) begon spoe dig zijn invloed uit te oefenen op een deel van het communistische kader in die landen. De erkenning van het Joego slavische schisma betekende, dat, al thans theoretisch, een van Moskou on afhankelijk communistisch regime ook gevestigd zou kunnen worden in een ander land dan Joegoslavië. In de praktijk gingen de zaken heel anders. Het oostelijke blok, dat fegroepeerd is op een ideologische asis, vormt ook een enorme politieke macht, waaruit de Sovjet-Unie, in haar kwaliteit van leider op interna tionaal gebied het voornaamste profijt trekt. Omdat elke scheur in dit blok een verzwakking van die macht betekent, werd het verlangen naar onafhankelijkheid, dat in Polen aan de dag trad, met Argus-ogen be keken door de Sovjet-Unie, die uit eindelijk koos voor het minste kwaad; in Hongarije smoorde zij dat verlangen in bloed. Want de Sovjet-leiders be grepen direct, dat als een deel van het communistische kader zich wenste te bevrijden van de controle van Mos kou, de volkeren zich op hun beurt zouden willen bevrijden van het com munistische regime. De meesters van het Kremlin heb ben de situatie in de volksdemocratie- en weer onder controle gebracht. Nu zi), met het bezoek van de Albanezen, aan het eind zijn gekomen van een in no vember j.l. aangevangen reeks bespre kingen met de leiders van al die lan den, geloven zij, dat zich een werke lijke hergroepering van de leden van het „socialistische kamp" heeft vol trokken. Volgens hen is het mogelijk geworden een versoepeling van hun houding jegens Joegoslavië in overwe ging te nemen, ook al blijven de Joego slavische theorieën veroordeeld en ver worpen als „deviationistisch", „natio- naal-opportunistisch" en „chauvinis tisch". „De internationale situatie is verbe terd en er bestaan nieuwe mogelijk heden tot ontspanning", verzekerde Khroesjtsjev de Albanezen. „Wij staan gereed tot nieuwe pogingen om onze betrekkingen met de andere landen te verbeteren", voegde Boelganin daaraan toe. De Russische tactiek bevalt Tito hele maal niet, want hij vraagt zich af, hoe hij de verklaringen van Khroesjtsjev moet rijmen met die van Soeslov. „Wie moet ik nu geloven? De ene dag drukt men zich zo uit en daags daarop is alles weer anders. Wij moeten de Russen zeggen, dat het zo niet langer kan. Als ze werkelijk oprecht verlangen naar een verbetering en ontwikkeling van onze betrekkingen, in hun belang zowel als in dat van ons en van alle volkeren ter wereld, dan moeten ,zü zulke me thoden in de betrekkingen tussen onze beide landen verwerpen", zei de maarschalk op een vergadering van de Joegoslavische Socialistische Allian tie, die onlangs op Brioni is gehouden. (Copyright AFP) Het nichtje van een der exposanten kon het niet nalaten om tijdens het inrichten van de expositie voor een rococo-spiegel even zelf een stralend collier om te hangen. Advertentie f De liefste wens van Irene Jansen uit Ubbergen is om in de toekomst nog eens eigenares van een manege te wor den. Die toekomst ligt voor Irene met haar 17 jaren nog wagenwijd open. En dat ze iets van paar den afweet, heeft ze zondag nog eens bewezen op het concours hippique in Den Haag, waar zij zelfs oude cracks uit de hippische sport met haar kra nige prestaties res pect afdwong. Ireentje is overi gens geen onbe kende in de hippi sche wereld. Vanaf haar vierde jaar zit ze al te paard en hoe. Van die leeftijd af heeft ze 00k deelgenomen aan officiele wed strijden en sinds ze Adelboom berijdt dezelfde waar- 'mee ze zondag haar trotse succes sen boekte heeft ze menig ere-tro- phee aan haar ver zameling kunnen toevoegen. »Adei- boom" werd bij een boer in Duits land gekocht en hoewel er herhaaldelijk een bod op wordt gedaan, is er geen haar op liet hoofd van Irene, dat er ook maar aan denkt „Adelboom" kwijt te willen Paard en meesteres zijn aan elkaar verknocht en zelfs als „Adel boom" alle fut heeft verdaan, wil Irene er nog niet van scheiden. Irene's liefde voor de ruitersport vindt begrip thuis. Vader Jansen zelf was een verwoed ruiter en zo vader zo dochter. Jurken of rokken vindt Irene maar lastige dingen; het liefst loopt ze rond in een rijbroek en dat doet ze dan ook bijna dagelijks nu ze van school af is. Paarden houden haar bezig van de vroege morgen tot de late avond. Of ze verder dan geen interessen of liefhebberijen meer heeft? Schaatsen-en skiën liggen haar ook na aan het hart. Haar goede prestatie op het concours van zondag vergroot haar kansen om straks te worden uitgezonden naar Londen om ons land te vertegenwoordigen tijdens de internationale jeugdkampioenschappen. Dat zou dan in juli moeten zijn en, zo hoopt ze, samen met Arts (Amsterdam), Guus van der Kar (Hoogerheide,) en Rob Kouwenberg (Woensdrecht). Irene heeft wel zin in Londen. De hippische sport in Engeland staat op een hoog plan, waarmee zij graag nader en persoonlijk kennis wil maken. Of het paardrijden deze jeugdige en veelbelovende amazone is aan geboren? Zij heeft eens in Kleef in Duitsland voor een weekje een cursus gevolgd in rijden ïn springen. Met een echt diploma als erkenning dat ze er wel wat van kon. De rest is haar aangewaaid tijdens de tochten in de bosrijke omgeving van haar geboorte- en woonplaats Ubbergen. En met zoveel doortastendheid zal die manege ook nog wel eens komen. (Van een verslaggever) Al de licht ontvlambare naturen, wier hart bewogen wordt door de priklicht- jes van een Ioupezuivere briljant en wier gemoed volstroomt van een oncon- troleerbaar_ verlangen by het aanschou wen van vitrines vol kostbare juwelen, kunnen wjj aanraden deze of de komen de weken de pchreden te richten naar de Apollohal in Amsterdam, waar de grootste diamanttentoonstelling ooit ge organiseerd vandaag is geopend. Al de grote en kleine goden van deze intrige rende wereld, Asscher en Komkommer, Natklel en De Zoete, Schaap, Soep en Van Moppes, Ziekenoppasser en Gazan, juweliers en diamantairs hebben daar een schat van juwelen uitgestald, die in cijfers goed is voor meer dan der tig miljoen, maar die in het bijzonder het prachtlievende hoofdstedelijke ge moed weer de streling geeft van een bijna vergeten illusie: handen vol bril- jantjes in bergen als kiezelstenen. „Bright sparkles", zei een der heren Asscher, wijzend naar een bergje ge slepen en loupezuiver goed. Daar moet de handel het van hebben, al kijkt de toeschouwer meer geïnteresseerd naar de waarlijk superieure transparanten der Britse kroonjuwelen, die met de stralende Cullinan-brokken in kroon en scepter blijvend de roem van de Am sterdamse slijpers vertolken. Om even duidelijk te stellen waar het in deze wereld om gaat: de Cul- linan woog ruim 3025 karaat. In de vitrine van een juwelier zagen wij een kistje met daarin vijftien puur gou den staven van elk een kilo. Ernaast lag een ring met een stralende bril jant van vijf karaat (een gram). De waarde van de kist vol goud en het vederlichte diamantje was gelijk, bei de 75.000 gulden. Tijdens onze rondgang vingerde een juwelier nonchalant met een steen van negen karaat. Hij had honderdduizend gulden in zijn hand. Natuurlijk gaat al ler oog naar de Hope-diamant van de Amerikaanse juwelier Harry Wiston, een bejaard juweel, behept met alle bo ze ogen en boudoirschandalen der oude aristocratie. Een juweel met zulk een mythe is zelfs bestand tegen de loupe en het vlijmscherpe oog van de Amster. I damse slijpers, die eigenlijk maar von- den dat de Hope-diamant niet al te vak- kundig was geslepen. De heer Van Moppes toont daarom met niet minder trots de kleinste, gesle pen diamant ter wereld, een speldeknop met 58 geslepen facetten. Daarvan gaan er 4165 in een gram. De heer Van Moppes is een verzamelaar van curiosa. Hij toonde een steen, geslepen in de vorm van een kruisje en in zijn vitrine staat het wapen van de Verenigde Na ties, vervaardigd van 5180 briljantjes. Zijn buurman doet niet voor hem onder. Bij hem zagen wy de authentieke waaier van Anastasia, de dochter van de laatste Russische Tsaar: een verfynd ivoren kleinood met gouden dekblad, ryk bezet met bloedrode robijnen. De oude wereld ligt op de ten toonstelling eigenlijk een beetje over hoop met de nieuwe. Het is Europa met alle gloed van oude allure te gen Amerika, dat de markt financieel volkomen beheerst. Rococo tegen nieu we zakelijkheid, gobelins tegen non- figuratief. In de strakke lijnen van sommige moderne interieurs liggen de juwelen fris te pronken als on schuldige jonge rijkaards, maar in de kleine Rococo-boudoirs van sommige Parijse en Amsterdamse juweliers schijnt de pracjit der edelstenen met de gloed van heel oude wijn. Men kan zich daar langdurig aan bedrinken in dit prikkelende milieu, waar de zonen van het oude volk met hun praalzucht en hun flikkerende realistische humor juist de sfeer geven die de juwelen- minnaar behoeft. Leergierige bezoekers kunnen alle sta dia van bewerking der edelstenen, het kloven, zagen, snijden en slijpen door ervaren vaklieden op de modernste ap paratuur zien demonstreren. Het al machtige „syndicaat" toont de ruwe di amanten, zoals ze door de zwetende ne gers uit de Afrikaanse bodem worden gehaald. En ergens ziet men ook nog iets van de industriële diamant, die de sierdiamant in belangrijkheid verre over treft, maar die als alle industrie erg prozaïsch is. De meeste bezoekers zul len de voorkeur geven aan de ringen, braceletten, tiara's en halskettingen met hun pracht van glasheldere en kleurrijke stenen. Mem ziet ze in de meest verblindende variaties. Smaragden uit de Oeral en saffieren uit Kashmir, almandinen van Groen land en Braziliaanse agaten, jade uit China, turquoises van de Sinaï, lapus lazuli, beryll, robijnen, aquamarijnen, amethisten en topazen. De historische inzendingen tonen kunstvoorwerpen van hoge kwaliteit en pronkstukken van snobs. Zq liggen ryk en weelderig te stralen in het beweegiyke licht der vi trines. Een kostbaar gezelschap, dat enigszins uit de pas schqnt met het zui nige en sobere vaderland van na de oorlog. Maar juist die illusie zal mis schien velen de komende dagen naar de Appolohal doen gaan. De blik in de wereld zonder zorgen, waar het juweel thuishoort, is een bescheiden compen satie voor de onvervulde dromen van het bestedingsbeperkings-tqdperk. Donderdagmiddag heeft de twee en twintigste K.A.B.-bedevaart ons land verlaten, met aan boord van de eerste trein 350 zieken, van de tweede 450 gezonde pelgrims, onder wie mgr. P. A. Nierman, bisschop van Groningen, die met zijn secretaris dr. T. Roorda de pelgrimage meemaakt. Om half drie verliet de ziekentrein het station Eindhoven na een hartelijk afscheid van mgr. W. M. Bekkers, bis schop-coadjutor van Den Bosch, die elke zieke goede reis wenste, en al len zegende. Advertentie Zaterdag 22 juni AMSTERDAM: Concertgebouw: Clara Haskil/Arthur Grumiaux. Stadsschouwburg: Piccolo Teatro. DEN HAAG: Gebouw K. en W.: The Royal Ballet. ROTTERDAM: Schouwburg: The Rake's Progress. DELFT: Prinsenhof: Elckerlyc. HILVERSUM: Gooiland: Moortje. In de nacht van 20 op 21 januari heeft een 20-jarige tuinarbeider uit Honselers- djjk getracht met een stoel zijn vader dood te slaan. Donderdag stond de jon geman voor deze poging tot doodslag op zijn vader terecht voor de Haagse recht bank. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering. Uitspraak 17 juli. De A.N.W.B. heeft bekend gemaakt dat de onderhandelingen, die dooy Ne derland gevoerd worden met Frankrijk en Duitsland over een wederzijdse ver lichting van de paspoortplicht, tot resul taat hebben gehad, dat het voor Neder landers mogelijk is een bezoek aan Frankrijk te brengen met een paspoort, dat maximaal vijf jaar verlopen is. De regeling, die onmiddellijk is ingegaan, bestaat reeds jaren voor België en Luxemburg. De tijden, dames en heren, veranderen wel, maar niet zo heel veel. Gisteren dwaalde ik even rond op de expositie „Af fiche en film", die op het ogenblik in het Haagse Gemeentemuseum wordt gehouden. Mijn oog viel daarbij op een riant aan plakbiljet uit het jaar 1909, dat des tijds de massa naar de Stadsgehoor zaal in Leiden trachtte te lokken. En de reclamejongens van nu mogen dan hun best doen, die van toen wisten er ook raad mee. Zij beloofden de goede burgers „Zeven prachtavonden" en niet minder dan „Zestienduizend meter film in één week". Tableau. En een van hun voornaamste attracties was dan „De verwoesting van Messina, met twintigduizend slachtoffers". Zij leefden in die goeie ouwe tijd van de sensatie van het verleden. Wij moe ten het in onze dagen doen, geloof ik, met de sensatie van de toekomst. De verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland heeft zich bezig gehouden met de pro blemen welke verband houden met de toeneming van het ronselen van ar beiders. Vastgesteld werd, dat, hoewel het vraagstuk van de ronselarij niet van recente datum is, dit verschijnsel in deze tijd dusdanige vormen aanneemt, dat gesproken moet worden van een groot maatschappelijk kwaad. Reeds is, aldus het C.N.V., in verscheidene ge vallen gebleken, dat door het inschake len van geronselde arbeiders de ar- beidsvrede verstoord werd, terwijl, vol gens het C.N.V., veelal blijkt dat zo wel de sociale verzekeringswetten als de veiligheidsvoorschriften met voeten getreden worden. De verbondsraad besloot een nader onderzoek in te stellen naar de omvang van dit kwaad. Zodra uit dit onderzoek voldoende gegevens beschikbaar zijn, zal worden overwogen welke stappen nodig zijn. De officier van justitie bij de Leeu wardense rechtbank heeft bjj de voort gezette behandeling van de Anjumse moordzaak tegen de 37-jarige vrouw van een landarbeider, de moeder van de 20-jarige jongeman tegen wie woens dag zéven jaar geëist is wegens doodslag op de 47-jarige slibwerker P. Steegstra, wegens uitlokking van dit misdrijf een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek geëist. Tegen de vader, de 43-jarige land arbeider, werd vrijspraak van de hgm eveneens ten laste gelegde uitlokking tot moord geëist. In de Eindhovense binnenstad ver toonde zich donderdagmiddag een op vallend groot aantal tweelingen. Het wa ren de eerste buitenlandse deelnemers aan het tweede wereld-tweelingencon gres, dat tot en met zondag in Eindho ven wordt gehouden. De buitenlandse gasten werden don- dedagavond verwelkomd in de con greshal, de Philips' jubileumhal, waar later op de avond een contactavond plaats vond. Vandaag hebben ze bezoeken gebracht aan de Eindhovense industrieën. Het eigenlijke congres waaraan meer dan driehonderd tweelingparen deelnemen wordt zaterdagmiddag om drie uur geopend met een vlaggenpara- de en vendeldemonstraties, 's Avonds volgt het concours „muzikaalste twee ling. Voorts staan voor zaterdag en zon dag lezingen van medici op het pro gramma, dat zondagmiddag om zes uur „officiële sluiting", om half negen „sluiting" en om 1 uur 's nachts „ein de" vermeldt. Hetgeen erop duidt, dat de organisatoren een gezellige avond verwachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3