Geen voorstellen aan de raad, die toch niet kunnen worden uitgevoerd Glascultuur werpt vruchten af Minister geeft geen toestem ming voor wijziging water tarieven in Haarlem Het op de tong Nieuwe kapel in Nederlands Priestercollege te Rome Agenda Haarlem i i I pl( evinj NAAIMACHINES Weinig nieuws na antwoord op de interpellatie-Schipper s I Veilingomzet al f350.000 hoger Politie toch 6% per 1 juli 1956 Te veel of te weinig betaalde gelden moeten nu verrekend worden Kleutertuin in Oud-Schoten Dokter D. Heymans directeur G.G.D.? Ingericht door Nico Witteman BLOEMENDAAL EN GED. STATEN Animositeit ten aanzien van streek- an-bezwaren Geheim overleg tussen Israël en Arabische landen VN-Assemblée al of niet bijeen? Misuitzending van B.B.C. na excuses N aaimaehines JAN GEYLVOET Jr. VRIJDAG 21 JUNI 1957 fAGINA 5 B. EN W. IN FINANCIËLE NOTA: Burgerlijke Stand Haarlem „We kunnen wel blijven dansen. B. en W. stellen voor ZANDVOORT Strassburger in Heemstede Boeiende synthese van klassieke circuskunst en modem variété Huis-aan-huiscollecte voor bejaardentocht Kampioenschap H.V.B. V erkeer sexamen Morgen in gebruik Nieuwe openbare kleuterschool in Delftwijk Oor-, neus- en keelarts voor B.L.O.-scholen Cricketprogramma H.G.B. Groot veld renners in titelstrijd op Zandvoort De paarden van Van Gend en Loos Films Muziek Toneel T entoonstellingen Tentoonstelling van Jacques Janssen ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Palestijnse vluchtelingen C.A.O. dagbladjourna listen goedgekeurd Waterstanden Hongarije Beurs van Amsterdam Beurs van New York Het college van B. en W. van Haar lem heeft de gemeenteraad de op 8 mei toegezegde financiële nota toegezon den, waarin uiteengezet wordt op grond van welke overwegingen het college be sloten heeft voortaan geen voorstellen aan de raad meer voor te leggen, waar van de urgentie niet zeer groot is, en waarvan de financiering mogelijk is ge bleken. De katholieke fractievoorzitter, de heer J. A. Schippers (K.V.P.) had dit bü interpellatie gevraagd. In de thans gepubliceerde financiële nota staat wei nig anders dan wat wethouder W. C. Bakker op 8 mei in de gemeenteraads vergadering heeft verklaard in ant woord op de mondelinge vragen van de heer Schippers. In het kort komen de overwegingen hierop neer, dat B. en W. aanvankelijk na ampele informatie bij deskundigen, tot de conclusie waren gekomen, dat de schaarste op de kapitaalsmarkt slechts negen tot twaalf maanden zou duren. Daarom besloot men aanvankelijk aller voorstellen gewoon in te dienen en met de uitvoering ervan te wachten tot er zich financieringsmogelijkheden voor deden. Thans is echter gebleken dat de financiële moeilijkheden van veel lange re duur zullen zijn. De minister van Binnenlandse Zaken heeft per circulai re van 14 januari van dit jaar de ge meentebesturen bezworen alle investe ringen, die enigszins uitgesteld kunnen worden, achterwege te laten. Alleen de woningbouw moet doorgaan, ook al zou deze met kasgeldleningen gefinancierd moeten worden. Alle kapitaalsuitgaven anders dan voor de woningbouw zijn bovendien onderworpen aan de beoor deling door Gedeputeerde Staten. Een andere factor is, dat ook na de opheffing van de geldschaarste voor zichtigheid geboden is bij het uitvoeren van de genomen besluiten. Wanneer dan teveel werken tegelijkertijd in uitvoe ring genomen worden, zullen de finan ciële moeilijkheden onmiddellijk op nieuw ontstaan. Ook uit begrotings technisch oogpunt bestaan er bezwaren, omdat het budget dan geen reëel beeld geeft van de financiële positie der ge meente. Op grond van deze overwegin gen hebben B. en W. besloten voortaan GEBOREN: Chr. W. Koehorst-van der Me\j, z.; W. C. M. Warmer-van der Kamp, z.P. Groenendijk-van Woer- kom, z.; E. Burger-Bruijn, z.J. W. Sindorf-Faas, z.; Sj. van der Meij- Leemput, z.; H. H. van der Kolk-Koe- horst, d.; M. B. Rosman-Hamann, d.; W. J. van der Fange-van der Meij, d.; W. Chr. Tews-Thjjssen, d.; A. A. M. H. Roosjen-Bonnet, d. ONDERTROUWD: J. Heyman en C. C. van Gessel. GETROUWD: H. P. Janssens en W. G M. van Zeeland; Th. W. J. van der Heide" en A. M. J. Krabbe; A. J. M. Knötschke en A. M. Th. Nederkoorn; M. J. R. Oudewaal en E. C. M. He- tem; D. J. Timmerman en W. Jansen; F- J. Wempe en P. Th. D. Toussaint; w- Luikinga en V. Th. E. Crans; J. H. Dingerdis en L. Schouten; W. H. J. Zwart en H. Seven; H. Wesseling en J. J. Peper. OVERLEDEN: G. Houtwipper, 72 j., Verspronckweg; J. A. Kuiper, 71 j., Van Zeggelenplein; J. G. Westerhoven, 78 j., Kamperlaan; J. H. Vester, 60 j., Kamperlaan; J. Th. Neeskens, 71 j., Kamperlaan; G. Büthker-van der Leek, 87 j., Casteleijnstraat; J. M. Ger- ritsen-Wiilemse, 57 j.. Prinsen Bolwerk. Advertentie „Met Playtex Waterproof Party broekjes (regelrecht uit Amerika kunnen we wel dansen van plezier. Zacht als fluweel en absoluut waterproof. Verpakt in een vrolijke, feestelijke verpakking, (een leuk cadeautje). En kent U de Playtex aehorties en slabbetjes al..?" schortjes en slabbetjes AMERIKAANSE „HAUTE COUTURE* VOOR UW BABY verkrijgbaar bij baby-speciaalzaken, dro gisten en de baby-afdelingen van grote zaken. Indien niet verkrijgbaar, schrijf dan naar de importeur: Jacq. Mot N.V. Afd. Playtex, Vondelstr. 93, Amsterdam. In zyn toespraak bij de opening der aardbeiencampagrte, kon directeur Jac. de Weyer van veiling Kenne- merland donderdag mededelen, dat de veiling een zeer gunstige periode achter de rug heeft. De veilingomzet ligt reeds 350.000 hoger dan in dezelfde periode van 1956. De direc teur schreef dit toe aan de intensi vering van de tuinbouw door de glas cultuur en aan de buitengewoon goe de prijzen door de handel aan de tuin- ^ouwprodukten van Beverwijk, Heemskerk en omgeving besteed. alleen nog slechts die voorstellen aan de raad ter goedkeuring voor te leggen, indien de urgentie vaststaat en wan neer er een redelijke zekerheid bestaat dat financiering mogelijk is, desnoods met kasgeld. Ten aanzien van de begroting over het lopende dienstjaar en die voor het komende jaar, hebben B. en W. een reeks maatregelen genomen, die zo spoedig mogelijk aan de raad ter be oordeling zullen worden voorgelegd. Uitdrukkelijk stellen B. en W. in hun financiële nota, dat er geen sprake is van een ombuigen van het tot nu toe gevoerde beleid. Alleen wordt de procedure gewijzigd. De gemeentelij ke diensten gaan gewoon voort met het ontwerpen van nieuwe plannen. Zij zullen echter pas aan de raad wor den voorgelegd, als de urgentie dui delijk en de financiering verzekerd is. Dit wordt gedaan om te voorkomen, dat er geen plannen voorbereid zijn, wanneer eenmaal de geldmarkt weer wat ruimer wordt. In de nota worden voorts de van ho gerhand uitgegeven directieven om tot beperking van de gemeentelijke activi teiten te komen, uitvoerig aangegeven en toegelicht. Advertentie Doelstraat 35 - Tel. 13538 - Haarlem In de gemeenteraadsvergadering van 5 juni heeft de Haarlemse raad met een overtuigende meerderheid van stemmen een motie aangenomen van de heer G. K. Janssen (P.v.d.A.), waarin B. en W. gevraagd worden te komen met voorstellen om de salaris verhoging 1956 te doen ingaan op 1 juli. De politiebonden hadden daarom gevraagd en in eerste instantie hadden B. en W. dit verzoek afgewezen, zich beroepend op de wettelüke voorschrif ten, die zeggen dat het gemeentelijk politiepersoneel gesalariëerd dient te worden naar rijksnormen. Voor het rijkspersoneel was de salarisverhoging 1956 per 1 september ingegaan, voor het gemeentelijk personeel per 1 juli. B. en W. hebben nu uitvoering ge geven aan de motie-Janssen en aan de raad voorgesteld het niet-administratie- ve politiepersoneel een salarisverhoging alsnog toe te kennen over de maanden juli en augustus 1956. Wel stellen B. en V voor, pas tot uitbetaling van deze verhoging over te gaan, nadat de ver eiste goedkeuring is verkregen van de begrotingswijziging. Dit om te voor komen, dat eventueel ten onrechte uit betaald salaris achteraf zal worden te ruggevorderd. De minister van Economische Zaken heeft voorlopig zyn toestemming ge weigerd voor de reeds per 1 decem ber geldende en in rekening gebrach te watertarieven in Haarlem. Dit be tekent, dat met de waterverbruikers nu een verrekening zal moeten plaats vinden van de teveel of te weinig be taalde gelden sedert 1 december van het vorige jaar. Het college van B. en W. is nu in onderhandeling getreden met het departement van economische zaken over het tydstip, dat de tariefs verhoging wel kan worden goedge keurd. Ook wordt overlegd wanneer en hoe de verrekening der te veel of te wei nig betaalde gelden moet geschieden. De Haarlemse raad keurde verleden jaar 21 november de tariefsverhoging per 1 december goed, maar op 11 ja nuari kondigde de minister van econo mische zaken een prijsstop af voor de openbare nutsbedrijven. Haarlem, dat de tarieven reeds in rekening bracht, is toen in Den Haag om ontheffing van de prijsstop gaan vragen, waarbij van de zijde van het departement de sug gestie werd gewekt, dat deze ontheffing verleend zou worden, zodat Haarlem voorlopig geen reden zag om de ver hoogde tarieven niet te handhaven. Na eindeloos over en weer praten, en na dat het communistische raadslid mr. M. D. Prober over deze kwestie had ge', terpelleerd in de raad. zijn de wet houders A. Angenent en W. Bakker af gelopen woensdag naar Den Haag ge trokken om de situatie nogmaals ten departemente toe te lichten. Deze be spreking heeft echter geen resultaat op geleverd. Op het terrein tegenover het sport park in Heemstede heeft circus Strass burger gisteravond zijn gala-première gegeven onder grote belangstelling van velen die oprecht genoten van klas sieke circuskunst en modern variété, in het programma meesteriyk gecom bineerd, zoals te verwachten is van de oude circusdynastie der Strassburgers. In bonte afwisseling volgden de pro gramma-onderdelen elkaar op, subliem geaccompagneerd door Jan Bronk- horsts circusorkest. Enthousiast ap plaudisseerden de toeschouwers toen eerst Elly (vrijheids-potpourri, en daar na Regina Strassburger hun klassieke paardendressuur toonden met alle char me van hun circusadel. De groep van Del Cortinaboeide en vermaakte ter afwisseling met dwaasheden op het slappe koord. Del Cortina had het num mer tot in de puntjes verzorgd en er vervolgens een caricatuur van gemaakt. Zijn grapjes waren van een verfijnde geestigheid, die uitstegen boven alles, wat men op dat gebied gewend is. Het zelfde geldt eigenlijk ook voor de ande re nummers steeds iets beter dan het geen men volgens het programma meende te kunnen verwachten. Dat dient gezegd voor de vijf Manfredi's, jongleurs, de Stephenson's met hun vrolijke ponnie- en hondenshow, de ze ven Bello's met hun spring-akrobatiek en de Belingo's in de nok van de grote circustent. Ernest Humbert toonde grote dompteursbekwaamheid bij zijn olifan- tendressuur, Harry Belli met zijn Afri kaanse leeuwen. Wie zag ooit eerder een grote leeuw walsen, zoals een ho geschoolrijdster haar paarden be heerst? Origineel was ook het optre den van de zes Zello's mot hun onver getelijke clownerie. De Dagenham Pi- per Girls met hun Schotse muzikale show oogstten verdiend succes even als het Hollands zangduo de Dankaarts en de Diana Sisters and Brothers op hun paarden in volle galop. Adolphe Strassburger zorgde ook weer voor een verrassend paardennummer. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, heeft zijn in gezetenen een schrijven gezonden betref fende de huis-aan-huiscollecte, die het Comité Bejaardentocht organiseert ten bate van het jaarlijkse uitstapje voor de be jaarden, dat ditmaal voor de vijf-en-twin- tigste maal gehouden zal worden. De burgemeester wekt alle Heemste denaren op met gulle hand te geven. De bejaarden immers genieten altijd weer met volle teugen van het uitstapje, dat voor hen een evenement is. Het is echter no dig iets meer te geven dan vorige jaren, omdat alles duurder geworden is en opdat het Comité Bejaardentocht niet zal behoeven te beknibbelen op zijn uitga ven. Op het terrein van Concordia te Hil- legom wordt zaterdagavond om zeven uur de wedstrijd om het kampioen schap van de Haarlemse Voetbal Bond gespeeld tussen Concordia en R.C.H. 4. Donderdag is in Zandvoort het school verkeersexamen afgenomen. In de morgenuren legden de 147 deelne mers aan het wielrijdersexamen en de 161 kandidaat-voetgangers het prak tisch gedeelte van het examen af on der het wakend oog van de Zandvoortsfe verkeerspolitie, die op verschillende plaatsen van het dorp daartoe had post gevat. 's Middags kwamen de deelnemers van het examen in de grote zaal van „Monopole" bijeen. De heer H. P. Huijsman, korpschef van de politie, sprak het jeugdige gezelschap toe en wees er op, dat het schoolverkeersdi- ploma een bewijs is, dat men tot de goede weggebruikers behoort. De spr. wekte de kinderen op, hun kennis van de verkeersregels goed in praktijk te brengen. Het percentage geslaagden was niet zo groot als het vorig jaar: 35 wielrijders en 30 voetgangers moes ten worden afgewezen. De heer Huijs man bracht dank aan de leerkrachten voor de aan het examen verleende medewerking. Hierna werden de diplo ma's uitgereikt. Van de Mariaschool namen 23 wielrijders en 31 voetgangers aan het examen deel (afgewezen resp. 2 en 8). Van elke school ontvingen de drie leerlingen die de beste pre statie hadden geleverd een prijs. Van de Mariaschool waren dit: le prijs Bru no Bouberg ((4 fout); 2e prijs Iréne Versteege (1 fout) en 3e prijs Adri- anus van der Mije (1,5 fout). Zaterdagmiddag zal de kleutertuin van de speeltuinvereniging Hof van Tden, gelegen aan de Muiderslotweg, in gebruik worden genomen. Daar het seizoen te ver is gevorderd om ook de beplanting te wijzigen en de grasmat te vernieuwen is de officiële opening uitgesteld tot het voorjaar 1958 Ook zon der officiële woorden, zal echter de jeugd van dit stadsdeel haar plezier wei beleven aan deze kleine maar keu rig ingerichte speeltuin. De zeer grote, geheel nieuw-gevulde zandbak, het te gelplateau voor rolschaatsen, tollen en balspelen, en een ruime grasspeel ruimte met kleurige speelwerktuigen in miniatuur, bieden de kleinere kinderen een veilig en prettig speeloord. Als bij zonderheid mag worden vermeld, dat de speelwerktuigen met de medewer king van het bedrijf der Hoogovens op een even solide als voordelige wijze konden worden vervaardigd. Het ijverige bestuur van de Hof van Eden met z(jn voorzitter H. Duijn, legt alle eer in met deze fraaie kleuterspeel plaats voor haar leden. Het lijdt geen twijfel of voor de honderden kleuters van Muiderslotweg en omgeving (en aan hun ouders) is hier een groot ge noegen bereid. We kunnen ieder aanraden, eens een kijkje te gaan nemen aan de Muider slotweg, achter de huizen no. 212-'220 De opening is morgen (zaterdag) mid dag om 3 uur. Door de sterke uitbreiding in het uiterste noorden van de stad, is er een tekort gekomen aan kleuterscholen. Vooral in Delftwyk is er sterke behoef te aan een nieuwe kleuterschool. In Delftwyk is nog geen kleuterschool, ter- wyi het bezoeken van schooltjes aan de oostzyde van de Ryksstraatweg buiten gewoon gevaariyk is. Verwacht mag worden dat er zeker méér adspirant- leerlingen zyn dan de wettelijk voorge schreven negentig. In november komt de lagere school aan de Jan Prinslaan klaar, waardoor het geprefabriceerde schoolgebouw aan de Dr. de Liefde- straat vrykomt. By de bouw van die school heeft men rekening gehouden met de mogelykheid van omschakeling naar kleuterschool. B. en W. van Haar lem stellen de raad voor om deze re- de,nen een openbare kleuterschool te stichten en deze te vestigen in de school aan de Dr. de Liefdesfraat. B. en W. stellen de raad ook voor aan de Vereniging voor christelijk U.L.O. de benodigde gelden beschik baar te stellen voor het aanvullen en vernieuwen van de outillage van het gymnastieklokaal van de U.L.O.school aan de Nassaulaan. Voorgesteld wordt om ook de benodigde gelden beschik baar te stellen voor het aanvullen en vernieuwen van de inventaris van de gymnastiekzalen bij de gereformeerde lagere scholen in de Ambachtstraat (Dr. H. Bavinckschool), de Rozehagen- straat (Dr. A. Kuyperschool) en de Zo- mervaart (Aeneas Mackayschool) De raad wordt tenslotte gevraagd 3900.- beschikbaar te stellen voor het aankopen van instrumenten ten behoeve van het spraakonderwijs voor emotioneel gestoorde kinderen en voor leerlingen van B.L.O.-scho len. Op verzoek van de directeur van de GÓD, willen B. en W. een oor-, neus- en keelspecialist aanstellen, die voorlopig een halve dag per week zal werken voor 2500.- per jaar. Het cricketprogramma van de HCB voor zaterdag a.s. luidt: CVHW 2 - BHMC 2; Haarlem 4 - Haarlem 5; Rood en Wit D - Rood en Wit A. Advertentie BLOUSES NIET STRIJKEN f 10.50 B. en W. van Haarlem hebben de ge meenteraad voorgesteld de huidige ad junct-directeur van de G.G.D., de heer D. Heymans, te benoemen tot direc teur van deze dienst, als opvolger van de onlangs overleden dr. W. B. Smit. Als nummer twee op de kandidatenlijst, staat de naam van de heer H. L. Hey- ermans, hoofd van de afdeling controle en melding bij de Amsterdamse G.G.D. Dokter D. Heymans is sinds 1 okto ber 1955 adjunct-directeur van de Haar lemse G.G.D. Zijn post was met ingang van die datum juist gecreëerd. Sedert dr. W. B. Smit door zijn ziekte niet meer in staat was zijn directionele taak metterdaad uit te voeren, heeft dokter D. Heymans het directeurschap waar genomen. De heer D. Heymans is geboren op 18 juni 1906. Van 1 maart 1946 tot 1 janua ri 1951 was hij gemeente-arts. Toen op 1 januari 1951 het Medisch Controle Bureau der Haarlemse ziekenfondsen werd opgericht, werd dokter Heymans daar benoemd tot controlerend arts. In het kerkelijk en maatschappelijk leven verricht de thans aangewezen kandi daat voor het directeurschap van de G.G.D. verschillende vooraanstaande Een bijzonder groot veld wielrenners, zo om en nabij de vijfhonderd man, start aanstaande zondag in het nationa le wegkampioenschap voor amateurs op het autocircuit te Zandvoort. Welke renner er met de titel schoot zal gaan is met geen mogelijkheid te voorspel len. Daarvoor is enerzijds het deelne mersveld veel te groot en zijn er an-f derzijds te veel onzekerheden zoals pech' of valpartijen, aan het winnen van een wielerwedstrijd verbonden. En dat geldt in dubbele mate voor een titelstrijd. Wie van de vijfhonderdzeventien in geschrevenen er alzo tot de kansheb bers worden gerekend? Hier zijn er en kele; Schalk Verhoef (landskampioen 1955) uit Rotterdam en zijn stadgenoot Jan van Vliet, Mik Snijder uit Halfweg en Piet Steenvoorden uit Heemstede, de Amsterdammers Joop Captein, Harry Moolenijzer en Rob van der Ruit, Arie van Houwelingen uit Sassenheim, Jo de Roo uit Schore, Adri Roks uit Zundert, de twee Beverwijkers Coen Niesten en Ab Geldermans (hij vooral!), Jan Hu- gens, de kampioen van Limburg en zijn streekgenoten René Lotz en Gérard Vergoossen, de Hagenaars Joop van der Putten en Ab van Egmond. Het is slechts een kleine greep uit de over volle deelnemerslijst. Ook nagenoeg al le amateurs, bekend of onbekend, uit Haarlem, Kennemerland en de Haar lemmermeer zullen tot de vertrekkers behoren. De start is om half elf, en de af te leggen afstand bedraagt 150 km. Als revanche van het wegkampioen schap op de Cauberg, waar Wim van Est de titel behaalde, wordt er na de titelstrijd der amateurs een wedstrijd voor profs en onafhankelijken verreden over 125 km. Hiervan is de start om half drie en alle grote mannen, waar onder de Van Esten en Voortings, Ger- rit Schulte, Piet de Jongh, Jaak Ker sten, Arie van Wetten, Arend va n't Hof, Gijs Paus, Ab Donker, Wout Wagtmans, Daan de Groot,, Jaap Bruggenkamp, Jan Westdorp, Peter Post en anderen zullen daarbij aanwezig zijn. functies. Hij is o.m. voorzitter van het kerkbestuur en van de kerkeraad der Nederlands Israëlische gemeente en be stuurslid van de afdeling Haarlem van het Nederlands Genootschap tot Reclas sering. Hij is lid van de Haarlemse sportraad en voorzitter van het Haar lems bureau voor medische sportkeu ring. •m fDe tn deze rubriek geplaatste BRIE VEN VAN LEZERS vallen bulten de ver antwoordelijkheid der Redactie Anoniem tngezonden brieven worden terzijde ge legd.) Het is algemeen bekend, dat de paar den van Van Gend en Loos, die alom in den lande een vertrouwde verschij ning in het straatbeeld vormden, eind juli a.s. hun diensten zullen moeten sta ken en vervangen zullen worden door auto's. Verscheidene van deze dieren zullen, elders nog te werk kunnen worden ge steld, doch een deel zal naar het slachthuis moeten worden gebracht. Van verschillende zijden is reeds de ge dachte naar voren gekomen deze paar den uit handen van de slager te red den, doch hiervoor is veel geld nodig. Het bestuur van de Haarlemse die renbescherming heeft, zich hierover beradende, gemeend goed te doen deze kwestie voor te brengen bij het hoofd bestuur van de landelijke Vereniging voor Dierenbescherming in Den Haag. Indien het publiek door middel van gif ten zijn sympathie voor deze actie wil betuigen, dan kan dit geschieden door storting van een bijdrage op postreke ning 39647 ten name van de Dierenbe scherming te Haarlem met de vermel ding: „Voor de paarden van Van Gend en Loos". Tüdens de rondvraag van de gister middag gehouden vergadering van de Bloemendaalse gemeenteraad heeft de fractievoorzitter van de KVP, de heer J. F. M. Pinxter, naar aanlekling van de publicatie daarover onze editie van zaterdag jongstleden, de houding van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland betreurd ten aanzien van de excursie, die het gemeentebestuur van Bloemen- CINEMA PALACE: Kitty in de grote wereld, a. I., 2, 4.15, 7, 9.15. FRANS HALS: Calypso Joe. a. 1„ 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Di. een avondvoorstelling om 8 uur. LIDO: tot en met zo.: Het geheim van het gouden zwaard, 14 jaar, 2, 4.15, 7, Ma. tot en met do.: Terug uit de hel, 14 jaar, 2, 4.15, 7, 9.15. LUXOR: Op het spoor der verdwenen vrouwen, 18 jaar, 2, 7, 9.15, Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15. MINERVA-THEATER, tot en met zo.: High Society, 14 jaar. Vr. 8.15. Za. 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15. 7, 9.15. Ma. tot en met wo.: Richard III, 14 j., 8.15 uur. Do.: Het Balboekje, 18 jaar, 8.15. REMBRANDT: tot en met wo.: De re genmaker, 14 jaar, 2, 4.15, 7, 9.15. Do. Roman Holiday, a. I., 2, 4.15, 7, 9.15. ROXYtot en met zo. Rebellen van de prairie, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Ma. tot en met do.: De gevangene van Mandorra, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15. STUDIO: Liefde, str. volwassenen, 7, 9.15. Het wonder der geboorte, 18 jaar, 2, 3, 4 uur elke middag. me-ensemble Jean Soubeyran, 20 i Woensdag 26 juni Openluchttheater Bloemendaal: poester, Aerdenhouts Kindertoneel. Stadsschouwburg: De witte wolf, Luciaschool. Asse- Slnt Heemstede: Historische en grote maquette van Vrijdag 21 Juni Concertgebouw: Die Engeikinder, t.b.v. steun protestante kerken Oostenrijk, 20 u. Concertgebouw (Tuinzaal): Leerlingen uitvoering Haarlems Muziekinstituut. 19.30. Zondag 23 Juni Openluchttheater Bloemendaal: Leerlin genavond balletschool Maud Kool, 20 u. Donderdag 27 Juni Concertgebouw: Zomerconcert Noordholl. Philh. Orkest o. 1. v. Henri Arends, solist Thomas Magyar, viool, 20.15 u. Zaterdag 22 juni Concertgebouw: Televisie-avond NCRV, 20.15 u. Stadsschouwburg: Een kind is nooit weg. De Kennemer kunstkring. Openluchttheater Bloemendaal: Pantomi- Donderdag 27 juni Stadsschouwburg: Sabrina, H.T.E., 20 u. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur, zon en feestdagen van 1316 uur, Cruquiusmuseum stoommachines Nederland, 912.30 en van 1.30—5 u. Vishal: Tentoonstelling van etsen, houtsne den, litho's, tekeningen van Duitse ex pressionisten. Geopend van 1017 uur, zondags van 13—17 uur. Di. en vr. ook van 19—22 uur (tot en met 24 juni) Huis Van Looy: Werken van Bergense kunstenaars, 10—12.30, 13.3017 u. Zo. van 14—17 uur (vanaf 23 juni). Galerie Espace: Zomertentoonstelling: wer ken van o.a. Corneille, Appel, Haber, Sha piro, 11—17 uur. De Hoofdwacht: (Groote Markt 17): kerk-en stadsgezichten van de tekenaar Willem Horsman, 10—12 en 2—5 uur. Tinholthuis: Vrijburgiaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur, behalve 's ma. en 's zo. Eerste zond. van de maand van 35 uur. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e en 19e eeuw. Ge opend van 1117 uur, behalve maan dag. De eerste zondag van de maand van 13—17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend van 1017 uur, zondag van 1317 u. Café „Irene" (bijzaal), Barteljorisstraat 10, Haarlem, tekeningen, aquarellen, schilde rijen van Herman Dootjes, 1422 uur, tot en met zondag. De Jager, meubileerinrichting, Groote Houtstraat hoek Raamvest, tekeningen van Jacques Janssen, 918 uur, tot en met zaterdag. daal heeft georganiseerd ter informa tie van de statenleden omtrent de we genplannen en het ontwerp Zuid-Ken- nemerland. G.S. hadden de door Bloe mendaal uitgenodigde statenleden na- meiyk schriftelijk gesuggereerd niet aan de excursie deel te nemen. De burgemeester, dr. D. H. Peere boom Voller, toonde zich dankbaar over de gelegenheid, hem geboden de raad over die kwestie te informeren. Hij merkte op, dat de samenwerking tussen provincie en gemeente inzake het streekplan in de Nota van Toe lichting daartoe zeer noodzakelijk ge acht thans in alle opzichten tot een frase geworden is. Dat blijkt onder meer uit het tijdstip, waarop men meent het gemeentebesteur te moeten informéren omtrent het antwoord op het ingediende bezwaarschrift en uit de houding, door G.S. aangenomen tegen over de excursie voor de statenleden. Op 10 april van dit jaar stelde Bloemendaal aan G.S. voor gezamen lijk een excursie in de gemeente te organiseren in verband met de we gen ter plaatse. Een week later kwam het antwoord: men had daar aan geen behoefte, omdat de bij de voorbereiding der openbare behan deling van het streekplan betrokken statenleden de situatie ter plaatse reeds in ogenschouw genomen had den. Dé andere statenleden, die op 1 juli eveneens moeten beslissen, had den echter nog niets gezien. Bloemendaal besloot daarop zelf een excursie te organiseren, waarvoor de fractie-voorzitters van de raad, de sta tenleden, provinciale ambtenaren en ook G.S. werden uitgenodigd. De laat- sten antwoordden op de invitatie, dat zij meenden dat daarvoor geen plaats was „ingevolge de wettelijke procedu re". Zonder dat aan het gemeentebestuur van Bloemendaal kenbaar te ma1 .i stuurden G.S. te elfder ure kort vóór de datum van de excursie een afschrift van de correspondentie over de Bloemendaalse uitnodiging ter ken nisname aan de statenleden. Die stap had tot gevolg dat blijk baar door nieuwsgierigheid gedreven enkele statenleden deelnamen, die aanvankelijk niets van zich hadden la ten horen. Andere uitgenodigden, zeven in getal, verontschuldigden zich echter. De burgemeester meende die gang van zaken en de rol van G.S. daarin ten zeerste te moeten btreuren. De tentoonstelling van tekeningen van Jacques Janssen bij De Jager's Meubileer inrichting in de Groote Houtstraat, hoek Raamvest is verlengd tot 30 juni. (Van onze Romeinse correspondent) In oktober 1955 bestond het Collegio Pontificio Olandese te Rome 25 jaar. Een te Nederland gevormd comité kon toen als blijk van waardering voor het werk van het College en zijn rector Mgr. Damen een niet gering bedrag aanbieden, dat deze laatste bestemde voor een hoognodige tweede kapel in het concit, die onlangs geheel gereed is gekomen. De architect van het huis, Alessandro Villa heeft de kapel ge bouwd, de Nederlandse edelsmid Nico Witteman richtte haar in. Met de heer Villa heeft Mgr. Danen een titanen strijd gestreden. De architect dacht aan de laatste krullen van de laatste barok, maar Mgr. Damen stond erop, dat de kapel een eigentijdse uitdrukking zou zijn van het religieus voelen, sober, strak en mannelijk. De rector won. Het hoofdaltaar en vier zijaltaren zün sim pele altaartafels, de schoonheid ervan ligt in de verhoudingen en het materi aal, het fraaiste geaderde marmer uit het marmerrijke Italië. De witte muren contrasteren harmonieus hiermede met de beige-bruine marmeren lambrisering en de marmeren vloer in grijze tinten. Nico Witteman ontwierp en vervaar digde het tabernake, de altaarkruizen, de kandelaars en de godslamp. Het grote kruis boven het hoofdaltaar is aan kettingen opgehangen. De ge- kleedde Christusfiguur in zeer laag relief beelt het Opperpriesterschap van de Verlosser uit. Het vrijstaande taber nakel is bedekt met een kussen van wijnrood leer. Daarop rust een bronzen koningskroon, die met blauwe en rode stenen is versierd. De tabernakeldeur is bekleed met blauw en wijnrood email, gevat in een verguld bronzen rand. De in lichte kleur gehouden schone Griekse letters in afkorting: Jezus Christus Gods Zoon maakte Witteman tot een even onmisbaar esthetisch, als architecto nisch element. De zes bronzen kandelaars van het hoofdaltaar en de paren der veir zijal taren zijn in grote functionele eenvoud edel van vorm en lijn, de bijbehorende Advertentie AUe merken dus ruime keuze United Press verneemt uit diploma tieke kringen te Nicosia (Cyprus), dat in het geheim al twee maanden wordt onderhandeld tussen Israël en enkele Arabische landen over de kwestie van de Palestynse vluchtelingen. De be sprekingen worden gehouden in Rome en New York. De Amerikaanse rege ring vervult er een bemiddelende rol bü. De kwestie van de Arabische vluch telingen, die tijdens en na de Palestijn se oorlog in 1948 Israëlisch grondge bied hebben verlaten, vormt een van de neteligste problemen van het Mid den-Oosten. Te New York en Rome zou thans de mogelykheid onder ogen wor den gezien een aantal van deze vluchte lingen te repatriëren en aan allen een bepaalde schadevergoeding uit te keren. De Amerikaanse regering zou het Israëlische ministerie van financiën een lening hebben aangeboden. Ook de Ara bische landen, die aan de oplossing van het vluchtelingenprobleem meewerken, zouden belangrijke Amerikaanse lenin gen krijgen. De zegsman van United Press weigerde de namen te noemen van de Arabische landen, die bij de ge heime besprekingen betrokken zijn, maar -men veronderstelt, dat het de Li banon, Jordanië, Irak en Saoedi-Ara- bië zijn. Egypte en Syrië zouden niet meewerken. (U.P.) Het College van Rijksbemiddelaars heetf donderdag de nieuwe C.A.O. voor dagbladjournalisten goedgekeurd, waar over onlangs de vereniging van dag bladdirecteuren „De Nederlandse Dag bladpers" en de drie journalistenkrin gen overeenstemming hadden bereikt. Vrijdag 21 Juni Hoog water: 9.48 u. en 22.17 u. Laag water: 5.01 u. en 17.30 u. Zaterdag 22 juni Hoog water: 10.49 u. en 23.19 u. Laag water: 5.59 u. en 18.37 u. altaarkruizen ongecompliceerd en van grote piëteit. Links van het hoofdaltaar heft een misschien iets te zware zuil van het zelfde groene marmer als het altaar een fijne bronzen schaal, die de glazen beker der godslamp draagt en omvat. De barok heeft een bijzonder stempel op Rome gedrukt en nog schalt Michel Angelo's stem er langs de hemel. Het is daarom, dat het zoeken naar nieuwe vormen in Rome zo moeizaam gaat en zü, die geestelijk niet sterk zijn, zich alsmaar weer vergenoegen met de af leggers van afleggers. De nieuwe kapel in het Collegio Pon tificio Olandese, waarvan de inspirator Mgr. Damen zelf Is en de autonome inrichter Nico Witteman, lijkt ons een der bakens in zee. (Ongecorrigeerd) De Australische minister van buitenland se zaken, Richard Casey, heeft vandaag ge zegd, dat Australië om een spoedige bijeen komst van de Algemene Vergadering der V.N. ter bespreking van het rapport over Hongarije, zal verzoeken. De openbare me ning in de vrije wereld zou met minder niet tevreden zijn. Cabot Lodge, de eerste Amerikaanse afgevaardigde bij de V. N. heeft vandaag gezegd, dat de Sovjets wat zij op één plaats hebben gedaan ook elders zou den kunnen proberen. De BBC heeft gisteren op het feest van Sacramentsdag een H. Mis uitgezon den uit de parochiekerk van Dungannon in Noord-Ierland. Deze uitzending was eerst mogelijk nadat de Britse radio haar verontschuldiging had aangeboden voor een voor de katholieken beledigende verwijzing naar het H. Sacrament, ia het B.B.C.-programmablad, Radio Times. In zijn aankondiging van de uitzending had het blad gesproken over de „ver meende" aanwezigheid van Christus in het H. Sacrament Vele katholieken protesteerden hier tegen. De B.B.C. antwoordde: „Naar onze mening komt de bewoording in de Radio Times niet voor een verontschul diging in aanmerking. We kunnen niet inzien, dat er enige grond voor beledi ging in aanwezig zou zijn. De strikte betekenis van het woord „supposed", zoals dit in de aankondiging gebruikt werd, is: „Geloofd te bestaan." Van kerkelijke zijde weigerde men daarop zijn toestemming voor de uitzending, tenzij de B.B.C. haar verontschuldiging zou aanbieden. De heer Mc. Call, hoofd van de B.B.C. in NoordIerland bood daarop zijn excuses aan. De Radio Times publiceerde de volgende rechtzetting: „Sacramentsdag, daterend uit de der tiende eeuw, viert de werkelijke aanwe zigheid van Christus in het H. Sacra ment, zoals het geloof van de R. K. Kerk leert." (KNP) Opening 21/8 87 90 197'i 472 29614' 217,79 781/* 177(4 14614 175 120.50 12534 96 (Niet officiële koenen) Vorig slot 33,4 Ned. 1953 903% 3(4 Ned. 1953 90 3(4 Ned. 1956 89% 5 3(4 Ned. 1948 84% 84(45 3(4 Ned. 1950 3(4 Ned. 1954 85 (4 8(4 Ned. 1955 1 95(4 3-3(4 Ned. 1947 90%5 3 Ned. 62-64 bel. fac. 85(4 Inschr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mij. cert. 159(4 A.K.O 2005-% Van Berkel's Patent 209 Calvé-Delft cert. 362 Van Gelder 195(4 Kon. H oogven s cert 313 Onliever Cert. 4773% Ned. Kabel 293 Philips 290(4 Kon. Petroleum 220.40-70 ..Amsterdam" Rubber 77(4 Holl. Amerika Ujn 176(4 Kon. Ned. Stoomb. Mij 147(4 Ned. Scheepv. Onle 175(4 K.L.M. 212,30 H.V.A. 125(4 Dell My. cert. 96-1/, A'dam 2(4 56 I A'dam '56II 81(4 100(4 A'dam III 100(4 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. Genera] Electric General Motors Kennecott Copper KJLJU. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Onion Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 19/6 64% 48 76% 68 42% 110(4 31% 36% 38(4 55% 58 88(4 43(4 41 37% 67 20/6 64% 48 77(4 68% 42% 109(4 31% 36% 38% 55% 57 86(4 42% 41% 37% 67% Stemming: nauwelijks prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5