m mmm Elckerlyc in Prinsenhof 1 stml Amerika en Engeland aan bod op het filmfestival Belangrijk arrest van het Amsterdamse Hof kaas Ook sluipende inflatie voor de volkswelvaart gevaarlijk Schip in nood Dromers en zieners Oude synagoge ontdekt Schoon en treffend als immer :&mgr Haanstra vertelt over eigen werk Jan Bata weer in het gelijk gesteld Hongarije wijst Amerikaanse attaché uit Het regent op Mars YiaM W Jaarvergadering Mij. voor Nijverheid en handel VRIJDAG 21 JUNI 1957 PAGINA 7 met WAARDEBON CHOCOLADE Scheepsbotsing voor Bretagne Aantal doden tot veertien gestegen - -:vv; Zeepost Geen audiëntie De lekkerste broodbelegging i Vertaald door JOHAN M. PALM Pijpleiding door Sahara naar Tripolis Advertentie NP O Voor -het achtste jaar hebben de Elc- kerlyc-voorstellin gen een plaats ge vonden in het rijk gevarieerde pro gramma van het Holland Festival en het begint er naar uit te zien, dat als wij nog eens acht jaar verder zijn, deze sfeervolle uit voeringen naast die van de Gys- breght van Amstel te Amsterdam tot een hecht gewor telde traditie van onze vaderlandse to neelrepertoire zijn gaan behoren. Want, ondanks dat sinds enkele jaren het aantal voorstellingen is uitgebreid tot zes, overtreffen de aanvragen nog al tijd de beschikbare plaatsen. Uiteraard kan dit in ons aan traditiestukken zo arme toneel niet anders dan tot ver heugenis stemmen. En het moet gezegd worden, telkenjare raakt men opnieuw geboeid door het veelkleurig en in de mise-en-scène zo beweeglijk schouwspel, dat de regis seur Johan de Meester gemaakt heeft van deze Spieghel der Salicheit, waar in de diepste menselijke emoties een even sobere als pakkende vorm hebben gekregen. Behoudens enkele kleine wijzigingen in de eerste jaren heeft Johan de Meester met strakke hand en tot in de klein ste details het spel vastgelegd volgens zün eigen geprononceerde opvattingen, en zo ontstond een glanzend geslepen levensspiegel, waarin de toeschouwers geboeid blijven kijken tot het einde toe. Er zou zeker een meer ingetogen en meer statische verbeelding van dit stuk mogelijk zijn, maar het blijft de vraag of dat op de duur het moderne publiek zodanig zou vermogen te boei en als thans h^t geval is. Wij menen ons na de beschouwing van voorgaande jaren ontslagen te mogen achten om over de rijke, geestelijke in houd en de klankvolle, sublieme ver zen van de Elckerlyc nog nader te moe ten uitweiden. Wat de opvoering zelf betreft kan in het algemeen gezegd worden, dat de première van dit jaar ondanks de vrij koude wind een gave en levendige voor stelling is geworden, waarin wederom bijzonder veel viel te waarderen. De stemmige sfeer op de intieme binnenplaats van het Prinsenhof. de groene hof op het podium in de doven de, milde avondgloed, de met rozen omkranste put, het was alles als van ouds simpel, schoon en vertrouwd en gelukkig stond er dit jaar eindelijk weer eens een echt kruis mèt een cor pus eraan. Een prachtig antiek kruis, dat weer op even stille als onnavolg bare wijze de hoofdrol vervulde in dit spel van Gods meedogende barm hartigheid. Er is in feite maar één rol in dit stuk en dat is die van de mens Elcker lyc, en het grote succes van de op voeringen moet voor het leeuwendeel dan ook geschreven worden op naam van Han Bentz van en Berg, die de vele fonkelende facetten van deze le vensspiegel met zijn hartstochtelijke exclamaties en spontane plastische uit beeldingen heeft opgeheven tot een der edelste creaties welke het Nederland se toneel kent. Ook gisteravond wist hij zijn tegen spelenden wederom te bezielen en de toeschouwers tot aan de laatste claus te boeien. De inkeer van Elckerlyc, die aanvangt met het aangrijpende vers „Heere God, wie zal mij nu be raden" was een der hoogtepunten van de avond. Johan Smitz wist als de Stem van God nog steeds niet de dwingende en volle accenten te vinden, die in zijn sonore verzen liggen besloten, maar in drukwekkend van klank en beheerst van gebaar kwam Andree van den Heuvel, als Die Doot, Elckerlyc aanzeggen om Advertentie Het aantal doden als gevolg van de aanvaring van de Griekse vrachtvaar der „Ioannis" en de onder Liberiaanse vlag varende tankboot „Stony Point" is gisteravond tot veertien gestegen door het overlijden van een gewonde matroos van de „Ioannis". zonder dralen rekening te doen voor God almachtig. Ook zyn bijrollen als Biechte en de naproloog kregen een goede interpretatie. Kostelijk was ook weer het bonte ta fereeltje met Allard van der Scheer als Neve en Johan Fiolet als Maghe, ter wijl zowel Lous Hensen (Die Deught) als Sigrid Koetse (Kennisse) in klank en expressie tot een voortreffelijke ver tolking kwamen. Nienke Sikkema, die voor Edy de Boer moest invallen als de Vijf Sinnen, schoot tekort in waardigheid en allure, bovendien leek haar stem te licht voor de sonore klankenval der drie prachti ge verzen, die zij moest zeggen. Henk Rigters gaf opnieuw als 't Goet een uitstekende scène weg, waarbij hem ditmaal de buitelingen en het dansen over het toneel werden be spaard, hetgeen overigens slechts als winst kan aangemerkt worden. De andere kleine rollen waren bij Jan Vree ken, Bob Goedhart en Yda Andrea in goede handen en kwamen mede door de prachtige costuums goed uit de verf. Wel zullen sommige spelers er goed aan doen wat luider te spreken, want een plein is nu eenmaal geen besloten theaterzaal. De muzikale omlijsting van Joop Schouten op het orgel van de voor malige huiskapel der Oranjes, alsmede de koorzang onder leiding van Pierre van Hauwe, was uitstekend te noemen en accentueerde op passende wijze het gebeuren op het toneel J. G. - - - -'"I §iiiS§§l (Van onze speciale verslaggever) Donderdag herdacht op de Haagse Filmweek de Stichting Filmcentrum haar tienjarig bestaan. Zij deed dat met een stijlvolle bijeenkomst in het Haagse Gemeentemuseum, waar ver scheidene sprekers, onder wie de heer Heslinga, vertegenwoordiger van de minister van O. K. en W., en de heer J. G. J. Bosman, directeur van het bu reau van de Ned. Bioscoopbond, hun felicitaties kwamen aanbieden en waar later Bert Haanstra kwam vertellen over zijn eigen werk. De Nederlandse cineast getuigde ervan hoe hij steeds een zojuist gereedgekomen film „nog eens over wilde maken en beter" en hoe de vervaardiging van elk werkstuk „een gevecht van het begin tot het einde was". En hij illustreerde zijn woorden op bijzonder suggestieve wij ze met de vertoning van enkele van zün films. „Panta Rhei". een exquis filmgedicht,, maakte ook nu grote in druk en „Strijd zonder einde", een in opdracht van de Shell vervaardigde rolprent over de insectenbestrijding, overrompelde ook dit auditorium van „Filmcentrum" door het, naar onze smaak, overtuigende meesterschap waarmede zij werd vervaardigd. Op het festival zelf waren vandaag Amerika en Engeland aan bod; en het waren weer twee vrij sombere films, die overigens de aandacht wel danig gaande hielden. In de middagvoorstel ling in Metropole was de hoofdfilm „The strange one", een Amerikaan, en een van die zelfbekentenissen, waarin Amerika zo sterk is. Jack Garfein ver telt over een militaire school, waar de jongelui in de nacht wel eens hun ka mer uitbreken om ergens anders in het gebouwencomplex een soort ontgroe ning toe te passen op nieuwelingen Een van de sergeants is bijzonder sterk in het ontgroenen en ontpopt zich als een sadist, die geen maat weet te hou den Tot hy de zoon van een kolonel in zün handen krijgt, die zijn uitspattingen aan het licht brengt zonder nu bepaald voor verklikker te spelen. De ellende ling krügt zijn straf van zijn kamera den, die hem wel even in de waan la ten dat hö gelyncht zal worden, maar hem tenslotte op een trein zetten en uit hun omgeving verbannen. Een vrij ster ke film, die een navrante gescniedenis indrukwekkend vertelt. Indrukwekkende film En in het avondprogramma kwam allereerst een zeer interessante film over de luchtvaart aan bod: „De weg door de wolken", waarin John Arm strong welsprekend een vertoog houdt over de enorme ontwikkeling van de luchtvaart, die ervoor zorgt dat de mensen waar ter wereld ook niet ver der dan twee dagen reizen van el kaar wonen. Ais de commentator aan het eind concludeert dat de tijd niet zo heel ver meer is, dat de mensen nog slechts een paar uur van elkaar zullen wonen, is die conclusie aanne melijk geworden, zozeer overtuigt de film, die ons op originele wijze de hele wereld door meeneemt op reis door de lucht. De kleuren hebben hun deel aan de handeling. Deze film is zon- der meer indrukwekkend. „High tide at noon" was de hoofd film, geregisseerd door de Engelsman Philip Leacock. Niet alleen het verhaal van deze rolprent is boeiend, maar de karakteristiek van de mensen even eens. De film schildert de samenleving op een eiland aan de kust van Canada, waar de vissers leven van de kreeften vangst. Zolang dat duren wil althans, want er komt een tijd dat de vangsten onrustbarend verminderen en de jonge mannen vertrekken naar andere oor den om daar hun geluk te beproeven. Voor de eerste pioniers weggaan heb ben zich een paar drama't]es afge speeld op het eiland, waar de rust dreigde verstoord te worden door een onverlaat die het op een meisje heeft voorzien, dat echter de jongen van haar JJkeuze trouwt; daarna haar man teveel naar de herberg ziet gaan en tenslotte verliest door de schuld van haar vroe gere belager. Zij troost zich echter met de liefde van een andere jongeman, die allang van haar houdt en na afgere kend te hebben met de schurk, de jon ge vrouw voor de rest van haar leven gelukkig zal kunnen maken. Het ziet er allemaal niet zo bloedig uit als men misschien uit deze korte uiteenzetting zou concluderen. Leacock vertelt het verhaal beheerst, zonder melodrama- tiek en op geloofwaardige wijze. Voor al de atmosfeer van de samenlevin; het eiland komt voelbaar uit de te voorschijn. op 'ilm Bij Nirim in de landstreek Gaza, Israël, heeft men een belangrijke oud heidkundige vondst gedaan, toen werk lieden een klein deel van een mozaïek vloer ontdekten. Er werd een 13 by 17 meter grote vloer van een oude synagoge blootgelegd, waarbij een aan tal goed geconserveerde en kleurige mozaïeken zichtbaar werden. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argen tinië: ms „Yapayu" (27 juni), Australië via Engeland (29 juni), Brazilië: ms Graveland (24 juni). Canada: ms „Black Condor" (26 juni), ms „Noor- dam" (27 juni), ss „Groote Beer". (29 juni), Chili: Via New York (27 juni), Ned. Antillen: ms „Norinda" (24 ju ni), Nieuw Zeeland: via Engeland (29 juni), Suriname: ms „Bonaire" (26 ju ni), Unie van Z. Afrika en Z. W. Afri ka: ms „Bloemfontein" (25 juni), ms „Carnar von Castle" (29 juni), Brits- Oost-Afrika via Frankrijk (29 juni). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Z.H. Exc. de bisschop van Haarlem zal woensdag 26 juni geen audiëntie verlenen. Het gerechtshof te Amsterdam is met de president van de rechtbank al daar van mening, dat de heer Jan Ba ta, die tot in hoogste gerechtelijke in stantie in Nederland is aangewezen als eigenaar van het gehele industriële ver mogen van wijlen de stichter van het Bata-concert Thomas Bata sr, moet worden geacht ook eigenaar te zün ge bleven van de door de Tsjechische staat geconfisqueerde aandelen van de moeder-vennootschap, de naamloze ven nootschap naar Tsjechisch recht „Bata A.S. te Zlin". Twee eveneens in het westen vertoe vende directeuren dezer N.V. betwisten de heer Jan Bata, de halfbroer van de stichter van het concern, het recht waarop deze aanspraak meent te kunnen maken om zonder hen voor de N.V. te kunnen optreden en onder meer een al gemene vergadering yan aandeelhou ders te kunnen uitschrijven. Het hof bekrachtigde in hoger beroep het vonnis van de president der recht bank, waarbij was beslist dat de heer Jan Bata het gelijk aan zijn zijde had. Het hof acht de heer Jan Bata ge rechtigd een vergadering van aandeel houders uit te schrijven, noodzakelijk door de volledige impasse in de ven nootschap, ontstaan door een gezagscri sis in deze onderneming. Het belang van dit arrest is volgens juridische deskundigen gelegen in het feit, dat een hof, voor zover bekend, voor het eerst in de vrije wereld heeft beslist, dat rechtsgeldige vergaderin gen van aandeelhouders kunnen wor den gehouden buiten het land, waarin de betrokken vennootschap is geves tigd, zelfs al is het vermogen dezer N.V. genationaliseerd en de aandelen geconfisqueeerd. Het hof heeft hierbij een beroep gedaan op het noodrecht. De Hongaarse regering heeft de Ame rikaanse luchtvaartattaché in Boeda pest, kolonel Welwyn F. Dallam, gelast binnen zes dagen Hongarije te verlaten. De Hongaren beschuldigen hem ervan, dat hij foto's heeft gemaakt van mili taire objecten. Het Hongaarse ministerie van bui tenlandse zaken heeft in een nota aan de Amerikaanse legatie verklaard, dat Dallams handelingen onverenigbaar zijn met zijn fynctie. Dallam zou de gewraakte foto's ook reeds voor en tij dens de opstand genomen hebben. Voorts zou 'hij anderen gevraagd heb ben om inlichtingen over de radar van de Hongaarse luchtmacht en de reor ganisatie van het Hongaarse leger. Dallam is 39 jaar en gehuwd. Hij is meer dan twee jaar in Hongarije ge weest. Vier weken geleden eiste de Hon gaarse regering vermindering van het personeel van de Amerikaanse legatie met meer dan een derde. Ook werd toen de beschuldiging uitgesproken, dat de legatie „actieve betrekkingen" on derhield met vijandige elementen, die trachten de Hongaarse volksdemocratie omver te werpen. Op Mars regent het en mogelijk be staat er ook organisch leven, zij het dan in een vorm, die wij op aarde niet ken nen, zo heeft dr. Slipher, voorzitter van de internationale commissie voor on derzoek van de planeet Mars verklaard. De commissie heeft een verslag op gesteld over de waarnemingen, die vorig jaar zijn verricht, toen Mars bij zonder dicht bij de aarde kwam, d.w.z. tot op een afstand van 56 miljoen ki lometer. Dr. Slipher zei, dat de atmosferische omstandigheden op de rode planeet ge lijken op die van de aarde, maar dat de temperatuurschommelingen veel groter zijn. In het poolgebied van Mars zijn mineralen, die ook op aarde voor komen, bedekt door een dikke laag ijs. Boven het poolgebied zijn witte wolken waargenomen. De donkere vlekken, die men soms op Mars kan waarnemen, worden ver moedelijk door regen veroorzaakt. Van tijd tot tijd worden bepaalde stukken van Mars door een geheimzinnig blauw schijnsel verlicht, waardoor de waar nemingen vergemakkelijkt worden. Advertentie Tijdens de jaarlijkse algemene ver gadering van de Nederlandsche Maat schappij voor Nüverheid en Handel, donderdag in het concertgebouw te Haarlem onder zeer grote belangstel ling gehouden, is als onderwerp aan de orde gesteld: Gezond geld en de be tekenis daarvan voor de volkswelvaart. Onder leiding van prof. S. Posthuma directeur van de Nederlandsche Bank hebben verschillende leden der Maat schappij en leden van een daartoe sa mengesteld forum bestaande uit de he ren: dr. J. R. A. Buning, secretaris Nederlandse Spaarbankbond te Amers foort, drs. J. H. Derksen, algemeen se cretaris van de algemene Katholieke Werkgevers Vereniging te Den Haag, prof. dr. J. F. ten Doesschate, direc teur van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmui- den, J. Hasper, gemeente-secretaris te Rotterdam, drs. W. Hessel, directeur van het Wetenschappelijk Bureau van het Nederlands Verbond van Vakver enigingen te Amsterdam, ir. H. I. Keus, oud-directeur Heemaf te Den Haag, mr. H. F. van Leeuwen, oud-directeur van de Twentsche Bank te Amsterdam, dr. W. J. van de Woestijne, economisch adviseur bij een accountantskantoor, hierover van gedachten gewisseld. Na uitvoering op het wezen van ge zond geld te zün ingegaan, dat hierbij omschreven werd als geld met een redelijk stabiele koopkracht, te meten naar de kosten van een pakket goe deren, noodzakelijk voor het levenson derhoud of naar de kosten van een pak ket produktiemiddelen. werden de im pulsen besproken die er toe kunnen lei den dat het geld minder- of ongezond wordt. Terwyl prof. Posthuma tegen het einde van de zitting, door tijdnood ge dongen summier, de monetaire aspecten behandelde. Prof. Posthuma betoogde dat er perioden kunnen ontstaan waarin het evenwicht tussen de geldvraag en de goederenstroom verbroken raakt, dan treden spanningen op die onwenselijk zün en ae vraag doen opkomen hoe daartegen op te treden. Die perioden kunnen zün deflatoir (prysdaling, loon daling, werkloosheid) of inflatoir (prijs stijging, loonstyging, gespannen arbeids markt). Beide verschijnselen brengen teweeg een verstoring van het normale economische proces. Wij staan thans voor de vraag de overexpansie te bestrijden en de oorzaken der verstoring van het evenwicht weg te nemen. Door verschillende sprekers werd met nadruk stelling genomen tegen de opvatting dat de z.g. creeping in flation, de sluipende inflatie, niet zo gevaarlük is. Ook deze inflatie houdt een groot gevaar in. Prof. Ten Does schate wees daarbÜ op het gevaar voor uitholling van de onderneming, terwyl de heer Van Woestüne op merkte dat ook bü een geringe infla tie de prüzen snel 3 tot 4 pet. stügen, hetgeen volgens ir. Keus ook zeel ten nadele van de arbeiders werkt. De ondernemer leeft dan eigenlük in een renteloze maatschappü, waardoor wü een investering krügen die niet meer rationeel is. aangezien voor in vesteringen geen offers meer behoeven te worden gebracht, waardoor in de verkeerde richting geïnvesteerd wordt. Prof. Posthuma ging dieper in op het wegbelasten van schünwinsterft hetgeen kan leiden tot een versterking van so ciale maatregelen met gevaar voor uit holling van de produktieve krachten. Wil men streven naar een gezond geld wezen, aldus spreker, dan moeten wij ons hoeden voor termen die van dit gezonde geldwezen een soort afgod ma ken. Het gaat er om in de eerste plaats, dat wij een reële basis aanvaar den voor het produktie-apparaat. Van verschillende züden werd er op aangedrongen dat men in Nederland gezamenlük moest werken bij de be- strüding van het ongezonde geld. Waar voor o.a. door de heer Derksen begrip by alle daarbij betrokken partüen over heid, bedrüfsleven en bevolking bepleit werd en wel begrip voor de feitelüke huidige situatie, begrip voor elkanders desiderata en vertrouwen in eikaars bedoelingen. Ook werd gewezen op de psychologische werking die van infla tie uit kan gaan. De mening dat het goed gaat doet de bestedingen vergro ten en bü een niet evenredig stijgende produktie kan ook dit aanleiding zün tot inflatoire tendenties. Ook de angst voor deflatie die menigeen zich nog uit de dertiger jaren herinnert aldus prof. Van der Valk doet dat men naar de an dere kant overslaat. Prof. v.d. Valk betreurde dat te wei nig verbreid is het besef, dat de ge hele werkende burgerij in het voorko men van de ramp der waardevermin dering van ons geld een belangrijke rol heeft te spelen. Het is een slechte poli tiek het aldus voor te ..tellen, dat ram pen als geldontwaarding, depressie enz. kunnen worden afgewend door kunst grepen van enige deskundigen, zonder dat de burgers daar aan te pas hoeven te komen. Ook is de indruk verkeerd V - in de lucht. Opname uit de film „De weg door Armstrong. wolken" van John „Er is daar beneden water; niet te verwonderen na zoveel water te hebben overgekregen! Als ze de pom pen geklaard hebben, zal dat wel beter worden". Toen verwüderde hü zich zich weer. „Als Bertrand niet tegen vier uur tot me gezegd had: „Ga naar kooi, Dufor", zou ik in elkaar gezakt zijn. Vijf minuten later liet ik mijn bevroren kleren op le grond glyden en ging in mün kooi liggen, toege dekt met alles wat ik aan dekens, kleren en overjas sen kon vinden en veel had ik niet. „Vandaag sta ik niet op", dacht ik. „Ik zal voor komen dat ik ziek word. Ze zullen het twee dagen zonder mij moeten doen". Want ik dacht, dat het hiermee uit was, kapitein, dat we nu onze reis zouden voortzetten en in New York zouden aankomen. Ik had Godde horen zeggen: „Ze heeft zich dwars op de zee goed gehouden". Rouveyere en Bertrand hadden geheel gerustgesteld geschenen. Het was afgelopen en ik kon ziek zün zonder het te verbergen. „Hier schünen de gebeurtenissen zich te herhalen, kapitein. Evenals in het begin van de nacht zonk ik in een slaap (ja zonk; ik had het gevoel in de mod der te zinken en ik kon het niet tegengaan) en later werd ik door het een of ander van buitenaf er uit gehaald. Maar wat een verschil! In het begin van de nacht was ik door hetgeen ik gehoord en gelezen had in afwachting geweest en het ontwaken was plotseling gekomen. Op het einde van de nacht, na me goed te hebben toegedekt, liet ik me gaan met een gevoel van droefheid (een schip gezonken en mannen verdron ken) en van verlossing. En ik werd langzaam, beetje bij beetje, door een soort onbehagen uit mijn verdoving gehaald. Het een of ander functioneerde niet aan boord. Maar wat? „Ik deed de ogen open, maar wist het nog altüd niet. Misschien is het de koorts, dacht ik. Toen op eens: De machine, ik hoor de machine niet! Ik luis terde aandachtig, u weet, kinine maakt wat dovig. Ik legde de hand tegen het beschot, als iemand, die een pols voelt. Ze draait, dacht ik, maar langzaam. Toen ging ik in mün kooi opzitten, schoof het gor- düntje van de patrü'spoort vlak boven mün hoofd weg en keek het was volle dag naar geweldige gol ven met ivoorkleurige strepen, die het schip tot aan de verschansing met een woelige massa schuim en stuifwater omgaven. Ik had een lang ogenblik nodig om goed te zien en goed te begrijpen. Ik moest weer luisteren en zoeken door het opvangen van de tril lingen van de telemotor, opletten hoe het schip op de schokken reageerde. We lagen met de kop op de zee, maar konden het nauwelijks volhouden. Ontsteld kwam ik tot de slotsom (hetgeen me weer in het verleden verplaatste en reden tot vrees gaf nee, het was nog niet afgelopen!) dat het gevreesde man kement weer was opgetreden, maar dat het niet zo ernstig was, nu het niet nodig bleek de machine ge heel stil te zetten. Niet zo ernstig, dacht ik, met mijn gezicht tegen het glas door het opspattend schuim naar het zeegroene water turend. Het is misschien pas het begin, zoals 4er hoogte van Beachy Head. En als het rollen sterker wordt!" Opgestaan en gekleed, omdat hij niet als de vorige nacht naar de brug wilde gaan zonder iets te weten, had de jonge officier langs de brede trap de lange dienstgang bereikt, die boven langs de machineka mer liep, waar hü sinds Gibraltar steeds tegen de kale schotten een groepje mensen had aangetroffen, die daar wat frisse lucht en een beetje meer warmte opzochten. De gang was nu leeg en van voor naar achter klotste er bloedkleurig üskoud water heen en weer, dat door de deur süpelde, die toegang gaf tot het voordek, hoewel ze gesloten en goed voorzien was. Wadend door het stromende water, zich de schouders stotend tegen de schotten, was Dufor naar voren ge lopen. Uit deze gang was hü in een andere gekomen, die droog stond, zonder tegen een der gesloten deu ren der machinistenhutten te durven kloppen. In dit deel van het schip, waar het gewoonlijk ook krioelde van emigranten, was niemand te bekennen, geen ben de jongens, die als mussen kwetterden, geen man nen die hun gespijkerde grondwerkersschoenen lieten klossen, geen vrouwen met fonkelende ogen en vet tig haar, die met de .matrozen en stokers koketteer den. Alleen in de enorme keuken had een chef-kok Du for aangekeken, alsof hü een geest zag, terwül hü vloekend en razend en heen en weer gesmeten pro beerde zonder zich te branden, een schep kolen op het fornuis te gooien, waarvan de gloed zich over de vloer verspreidde. Dufor was op het bordes aan de toegang tot de machinekamer gaan staan en had zich voorover gebogen. Een dof gerommel, iets als een verwüderd getrappel vergezelde het langzame be wegen der drijfstangen. Een vuurdeur werd geopend en plotseling dichtgesmeten. De officier had luide kre. ten gehoord, die werden vervormd door de geweldige afmetingen van de machinekamer met de stalen wan den en daarop twee mannen achter elkander de steile ladders zien opkomen; de eerste hees zich met moeite met één hand op, terwül hü de andere ter hoogte van zyn gezicht hield alsof hü iets waardevols droeg. De tweede ondersteunde de voorste. „Zodra de man binnen mijn bereik kwam, greep ik hem bij de haren, kapitein, anders geloof ik dat hij bij de volgende slingering op de bodem van zijn linker hand waren afgeknepen. „Wie is het?" vroeg Laurelle me vüf minuten la ter toen ik hem alleen in een messroom aantrof, waar hy een dikke biefstuk zat te eten. „Dat weet ik niet; ik ken büna niemand van het machinekamerperso- neel. Jean," vroeg ik onze steward, die in de deur opening geleund naar ons stond te küken, „kun je mü ook zo'n stuk gebraden vlees bezorgen? Ik sterf van de honger". (Wordt vervolgd) dat de overheid in staat is, zonder zeer bewuste medewerking van de burgerij, ons voor die rampen te be hoeden. In de in de ochtenduren gehouden huis houdelijke vergadering werd in plaats van de aftredende voorzitter prof. C. A. Ph. Weijer tot voorzitter gekozen mr. A. E. C. de Groot van Embden. directeur van de Haarlemse Bank voor Hypothecaire Fi nanciering. Aan prof. Weijer werd als blijk van waardering voor de door hem ver richte werkzaamheden de gouden penning der maatschappij daterende uit 1778 uit gereikt. Na afloop van de vergadering heeft da loco-burgemeester de heer D. J. A. Geluk de deelnemers aan de vergadering ten stad- huize ontvangen. President Soekarno heeft in Madioen gezegd, dat Indonesië het stadium van de „geleide democratie" i3 binnengegaan. Het politieke bestel is, zo meent hü, thans beter aangepast aan de Indonesische volksaard. In de plaats van een Westers individualisme, met alle gevolgen van versplintering en onderlinge rivaliteit, is nu het ideaal van de Indonesische „gojong rojong", de broederlüke samenwerking van al len, getreden. Hü heeft eraan toege voegd, dat men niet moet denken, dat hü nu communist is geworden, maar hy gaf toe, dat hy bü z«n bezoeken aan de Sovjet-Unie en communistisch China enkele nuttige denkbeelden heeft opgedaan. Het nieuwe regeringssysteem houdt volgens hem het midden tussen het Westerse en het communistische stel sel van regeren. Dat weerhoudt een ge zaghebbend blad als de „New York Ti- mes" er overigens niet van om de Na tionale Raad, die in Indonesië is opge richt, te betitelen als Soekarno's „Po litburo". Wat is er nu waar van Soe karno's beweringen? In de eerste plaats moet worden vastgesteld, dat hij de „con ceptie" waarmee hij na zijn terugkeer uit Moskou en Peking geheimzinnig en zo verleidelijk heeft gezwaaid, nog geenszins heeft verwezenlijkt. Het kabi- net-Djuanda is niet in overeenstemming met de gedachte van de „gotong ro jong". De krachtige oppositie van de religieus getinte partüen heeft het de president onmogelijk gemaakt officiële vertegenwoordigers van die partüen alsook gepatenteerde communisten in de nieuwe regering op te nemen. Soe karno zou Soekarno niet zün, als er niet enkele „medereizigers" in zouden zit ten, maar belangrijke groepen blijven in ieder geval buiten het kabinet. Datzelfde bezwaar geldt ook, zij het In mindere mate, voor de Natio nale Raad. Aangezien de leden van die Raad op functionele gronden worden benoemd, speelt de afzüdigheid en zelfs de vijandigheid van enkel gro te politieke partijen daar een geringere rol. In zoverrfe omzeilt Soekarno de po litieke oppositie dus inderdaad wel enigs zins. Toch neemt dat niet weg, dat de animo om zitting te nemen in de Natio nale Raad klein is. Het is ook wel een merkwaardige figuur, dat premier Dju- anda in het parlement enerzjjds ver klaarde, dat het voortbestaan van de republiek zo ongeveer afhing van de In stelling van de Nationale Raad, en dat hij anderzijds de twijfel van velen trachtte weg te nemen met de verzeke ring, dat de adviezen van de Raad niet bindend zullen zün. Tydens de algeme ne beschouwingen in de Constituante te Bandung (Indonesië moet nog steeds een definitieve grondwet krijgen) is het punt van de Nationale Raad ook ter sprake gekomen en namens de party van Soekarno, de P.N.I., bracht toen Arnold Mononutu (voormalig minister van propaganda) naar voren, dat in het kader van de oprichting van instituten (lembaga's) in Indonesië een ander li chaam moest bestaan naast de volksver- tegenwoordi ging. Het treft telkens weer, dat Soe karno en zyn medestanders nim mer in staat zün aan te geven, wat er in Indonesië nu precies gaat ver beteren als gevolg van de instelling van de Nationale Raad. Zy zien in, dat het onafhankelük'e Indonesië tot dusver aan effectief regeringsbeleid en economische opbouw nog maar weinig büzonders te zien heeft gegeven. Zij voelen, dat In donesië, ondanks zyn rükdom aan eco nomische mogelykheden, steeds meer achterop raakt. En dan wyten zy dat aan de instituten, de lembaga's, die overeenkomst vertonen met Westerse instituten. Hun oplossing bestaat dan hierin, dat zü vluchten in nieuwe lem baga's, die weliswaar meer in over eenstemming zün met de Indonesische volksaard wat dat ook moge zijn maar die het wonder evenmin volbren gen. Nauwelüks is de Nationale Raad een feit, of zij spreken alweer over een Nationale Planraad. WÜ herinneren ons een uitspraak van Palar uit 1947, In de Haag se Dierentuin. „Wü eisen het recht op in vrüheid te modderen", zei hü toen. Maar als het modderen een beetje lang blijft aanhouden, tracht men de situatie blykbaar te verbeteren door de vrüheid te beknotten. De wortel van ale kwaad in Indonesië is de chronische revolutie-zucht van Soekarno en de zü- nen. De eensgezindheid tydens de re volutie, die overigens juist in Madioen, waar de president deze week sprak, zo abrupt werd verstoord, zweeft hun als een nostalgisch beeld voor ogen. „Ik be sef, dat ik door de uitvoering van mün conceptie een grote verantwoordelijkheid op mü laad", heeft Soekarno in Madi oen gezegd. Dat is ook zo. De president beseft alleen niet, dat hü al lang op het punt is aangeland, waar hij zijn rol van charismatische, revolutionaire leider moet neerleggen, of eenvoudig alle ver- antwoordelükheid moet afwyzen. Met dromers en zieners is Indonesië thans niet meer gebaat. In Frankrijk zyn orders geplaatst voor een 16-inch stalen pijp voor de 680 km lange trans-Sahara-pypleiding, die het Edjele-olieveld by de Libische grens verbindt met de kust van Tripo lis. De buisleiding zal 5 miljoen ton olie per jaar kunnen verwerken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7