EVEREST Brussel volgt nauwlettend de reacties in Nederland T.T. VAN ASSEN BELOOFT SPANNEND TE WORDEN KWATTA" Nieuw deviezencertificaten- systeem neerkomend op vrije koers voor Rupiah Radio en TV f Antwerpse Volksgazetverstoord over vragen van de heer Fens Philip Young van Nederlandse stam G EVAERT Come-back van Duke na het ongeval in Italië Huis van Cicero ontdekt Plaatsingen van Wimbledon Zware racewagens in Le Mans fsCHEEPVAARITOICHTEN Toneelschool op beeldscherm naar Even rust met 'n Verkorting van de diensttijd in België Deel van K.R.O. T.V.- uitzending verboden is weer Indonesië neemt maatregelen Geen uitvoerrechten meer en 6 groepen van invoerrechten Danskampioenen Vanavond VRIJDAG 21 JUNI 1957 PAGINA 9 KING SIZE Everest, het rode pakjej> met de witte bere! 95 cent ev a De nieuwe Amerikaanse ambassadeur Wegens reclame-element - Tweede testmatch Schamel totaal van West-Indiërs Examens geknipt voor de Jeugd! De camera „van zessen klaar FortunaF.G. Köln eindigt onbeslist Kwatta 100 gram Dit weekeinde MARKTBERICHTEN Advertenti* (Van onze Brusselse correspondent) In welingelichte kringen in de Bel gische hoofdstad schenkt men aandacht aan de reacties in Den Haag op het besluit van de Belgische regering de diensttijd terug te brengen van 18 tot 15 maanden. Vooral ontkent men met klem de berichten, als zou de Belgische regering tot haar besluit zjjn gekomen niet omdat compenserende maatrege len het mogelijk maken de Belgische NATO-strijdkrachten kwantitatief en kwalitatief op peil te houden, maar om dat België de Duitse financiële bijdrage in de onderhoudskosten van de Bel gische troepen in West-Duitsland zal moeten derven. Deze suggestie, zo verklaart men in Brussel, is van elke grond ontbloot. Al op 14 maart j.l. deel de de Belgische minister van defensie, Spinoy, in de Kamer mee, dat de bonds republiek geen verdere financiële ver plichtingen meer had tegenover de NATO. De minister bracht toen in her innering, dat België 40.000 manschap pen in West-Duitsland heeft gelegerd en dat het 58 miljoen D.M., d.w.z. een tiende zal ontvangen van het bedrag, dat de Britten krijgen, die nochtans hun troepensterkte in Duitsland verminder den. De heer Spinoy gaf toe, dat deze discriminatie een probleem was, maar dat de NATO het onder ogen moest zien en dat de Belgen zich alleen moes ten afvragen, of zjj hun troepen in West-Duitsland zouden handhaven. De Belgische regering bestudeerde deze kwestie, volgens bovengenoemde kringen, dus al lang vóór er van ver mindering van de diensttijd sprake was. Men voegt hier nog aan toe, dat de raad van de Westeuropese Seta- lingsunie reeds op 18 maart j.l. de NATO opdracht gaf een studie te ma ken van de militaire behoeften, de de fensie-objectieven en de gemeenschap pelijke oplossing van bepaalde mone taire vraagstukken. Generaal Norstad werd met deze studie belast. Het gaat hier dus blijkbaar om een kwestie, die geen verband houdt met de Belgische diensttijdvermindering. De ongunstige Nederlandse reacties op het Belgische besluit zijn gisteren in de Belgische socialistische pers vrij scherp op de korrel genomen. De Antwerpse „Volksgazet" keert zich vooral tegen het K.V.P.-lid van de Tweede Kamer J. Fens, die tot mi nister Luns de vraag richtte of deze, ingeval de NATO de Belgische dienst tijd-vermindering afkeurde, zijn in vloed bij de NATO zou willen doen gelden opdat Brussel zodanig onder druk wordt gezet, dat de maatregel niet ten uitvoer wordt gelegd. De socialistische krant noemt het optre den van de heer Fens ongehoord en vraagt, dat de Belgische regering met nadruk zal verklaren, dat zij zich de inmenging van de Nederlandse K.V.P. en zelfs van de Nederlandse regering niet zou laten welgevallen. De „Volksgazet", die uit het hele ge val vooral electorale munt wil slaan, insinueert, dat de Belgische C.V.P. bij haar zusterpartij stappen zou hebben ondernomen om deze te bewegen tot wat het blad noemt „een smerige streek tegen de Belgische regering". Het blad toont zich hierover des te meer verontwaardigd daar de C.V.P. beweert, dat vijftien maanden leger dienst nog drie maanden te veel is en dat zij zelf een militair reorganisatie plan pasklaar heeft, dat voorziet in een diensttijd van twaalf maanden. Het programma, dat de K.R.O.-tele visie sectie donderdagavond uitzond moest in de rubriek „Televitrine" op het laatste moment een wijziging on dergaan, omdat men het programma- deel, gewijd aan plastic artikelen, moest laten vervallen. In verband met een daarin aanwezig geacht reclame element werd uitzending van dit pro gramma n.l. door de regeringsambte naar voor radio en televisie, mr. A. W. Schade van Westrum, verboden. Men had in de middaguren dit pro- m de studio nog gerepeteerd, j wi ^am telefonisch het ver bod binnen. Deze uitzending over plas tics was n.l. voorbereid en zou wor den verzorgd in samenwerking met een firma in plastics te Amsterdam, die enkele dagen voor de uitzending een fol der aan haar cliëntele toezond, waarin de naam der firma ten nauwste werd betrokken b« deze uitzending. Dit had tot gevolgd, dat uit de kring van han del- en industrie protesten bij het mi nisterie binnenkwamen. In verband met de persoonlijke reclame, die ach ter deze T.V.-uitzending was geschoven, volgde van hogerhand het verbod. „De beste manier om een land te le ren kennen is het per fiets te doorkrui sen en daarom hebben mijn vrouw en ik onze tanden mee naar Nederland ge nomen. Jammer genoeg was deze niet op de boot,, zodat wtj nog enkele dagen zullen moeten wachten". Aldus de nieu we Amerikaanse ambassadeur in Ne derland Philip Young op een donderdag middag gehouden conferentie. Hij voegde eraan toe, voornemens te zijn ook veel boottochten in ons land te ma ken. De nieuwe ambassadeur zei verder dat hij het een voorrecht vindt zijn re gering in Nederland te mogen verte genwoordigen, een land dat, zoals hij opmerkte, een bijzondere plaats in neemt in de harten van de Amerika nen. Van Nederlandse stam zijnde, al dus de heer Young, ken ik de belangrij ke rol die de Nederlandse natie en haar bevolking heeft gespeeld bij de aanvang van onze geschiedenis en ook in de daar op volgende jaren. Deze erfenis van de Nederlanden is een deel geworden van onze eigen historie en cultuur, zo zei de nieuwe ambassadeur, die verder nog ver telde dat zijn voorouders afkomstig wa ren uit Hoorn. Dezen vestigden zich begin 1700 in New York State in een plaatsje dat de naam kreeg van Hoom's villa en hiel den zich daar bezig met veeteelt. Bailey, de fast-medium bowler van het Engelse cricket-team, heeft op de eerste dag van de tweede testmatch EngelandWest Indië voor een ver rassing gezorgd. De allrounder van Es sex nam zeven wickets voor slechts 44 runs. Mede daardoor waren de West- Indiërs reeds voor de thee all out voor het schamele totaal van 127 runs. Aan het einde van deze eerste dag had Engeland 134 runs gescoord, voor het verlies van 4 wickets. Top-scorer werd Richardson, die in twee uur tijds 76 runs bijeen sloeg (11 maal 4). Ook Cowdrey kwam in de dubbele cijfers. Met 39 runs bleef hij not out. Enge- lands aanvoerder, May, en Graveney waren voor nul uit. May werd gevan gen achter het wicket en Graveney ging l.b.w. AMSTERDAM, 20 juni. GU. Be vorderd met lof tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift: „Het door druk geïnduceerde rotatiesoectrum van waterstof" J. P. Colpa, geb. te Arnhem. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift: „Evenwichten en reactiesnelheden in systeem met twee co-existerende vloei bare fasen" W. C. Brezesinska Smit- huysen, geb. te Amsterdam. Doctoraal scheikunde mevr. E. C. v. Esterik-Spijer, mej. J. Arnoldus, B. v. d. Wal (Amsterdam) en D. C. de Groot (Zaandam); kand. wis- en natuurkunde mej. M. Th. Bakker (Amsterdam), mej. E. H. L. v. Sleesen (Hilversum) en P. A. v. Zwieten (Heemstede); doctoraal cult, anthropologic A. Kater (Amster dam); doctoraal aardrijkskunde L. J. Wols (Castricum); kand. geschiedenis L. Last (Amsterdam); kand. Frans met lof mej. J. S. W. Hartink en T. Haan (Amsterdam); kand. politieke en sociale wetenschappen S. K. Li en P. G. M. Hesseling (Amsterdam). UTRECHT, 20 juni. Kand. Germaanse let teren: F. J. van Ingen, Utrecht. Kand. psy chologie: J. C. van Dijk, Utrecht. Kand. pedagogie: mej. J. M. Trouw. Utrecht. Doet. psychologie: mej. M. R. van Wieringen, Utrecht. Kand. wis- en natuurkunde A: M. Kuperus, Hilversum; N. Westerhof, De Bilt. Kand. wis- en natuurkunde D: R. van Wachem, Hilversum: Tjon Joe Gin (cum laude), Utrecht; J. B. van Dién, Tiel. Kand. wis- en natuurkunde E: C. J. G. F. Janssen, Utrecht; J. F. Heyting, Utrecht; W. Verwer, Utrecht. Kand. wis- en natuurkunde F: R. K. A. van Wermeskerken, Utrecht; F. Haver- kate, Bilthoven. Kand. wis- en natuurkunde G: L. B. Bos, Utrecht. Kand. wis- en na tuurkunde J: G. P. Kruseman, Utrecht: R. A. Lagaay, Utrecht. Kand. wis- en natuur kunde F en G: J. H. H. Thijssen, Utrecht; J. F. G. Vliegenhart, Utrecht; J. G. C. van de Meene, De Klomp (Gld.). Kand. wis- en natuurk. K: J. G. Wessels Boer, Zeist. Doet. Nederl. lett.mevr. E. M. C. BolVan Zee, Amersfoort; mej. S. A. T. J. H. lansen, Utrecht. Doet. natuurkunde: Tj. Hollander, Utrecht. Doet. pharmacie: H. F. K. L. Lieffe- rink. Utrecht; P. K. J. H. Eggels, Utrecht. Doet. scheikunde: A. H. Stouthamer, Sas v. Gent. Doet. biologie: G. A. M. Janssen, Rheden. Kand. theologie: E. N. P. Schroten (cum laude), Rotterdam; G. P. Post, Eind hoven; J. Langenbach, Rotterdam; M. Rus ter, Borsselen: C. van de Bergh, Delft; P. Landweer, Doorn; M. A. Westerbeek van Eerten, Hummelo; J. Kortleve, Papendrecht; W. Kalkman, Capelle a/d IJssel; W. J. J. van de Waal, Soestdijk; D. Papma, Farward: W. S. Cuperus, Waddinxveen; A. Romein, Vlaardingen; J. Bakker, Utrecht; J. Beze- mer, Waalwijk. LEIDEN 20 juli Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Some experi ments with liquid 3he-4hs mixtures in narrow slits", de heer D. N. N. Wan- sink te Leiden. De promotie geschied de cum laude. Zuid-Afrikaans recht: F. H. Gross- kopf, Leiden. Doet. psychologie: R. C. C. van Neer te Leiden (cum laude). Doet. godgeleerdheid mej. G. A. R. Bvjleveld te Oegstgeest. Advertentie 2 diafragma's 2 tijd-afstellingen flits-aansluiting doorzichtzoekcr handige zijsluiting geheel metalen uitvoering GRATIS! Bij aankoop van Gevabox ontvangt u tijdelijk gratis „OllieB.Bommel's Foto boek" de geestige handleiding voor foto-amateurs door Marten Toonder. Zal Geoffry Duke zijn come-back" vieren met een dubbele triomf jn de TT, die zaterdag 29 juni in Assen wordt ge houden? Het is een vraag waarop nie mand voor volgende week zaterdag het antwoord durft te geven. Maar één ding is nu reeds zeker: het zal spannend wor sen bfj de Grote Prijs van Nederland der K. N. M. V. Zelfs een kenner als Piet Nortier durfde op een te Amster dam gehouden persconferentie met be trekking tot deze TT-races niets meer te zeggen dan; „Ik kan met geen moge lijkheid zeggen, wat er ditmaal te As sen gaat gebeuren." Bij de solo-motoren zijn zowel in de 125 cc- als in de 250 cc-, de 350 cc- en de 500 cc-klasse vele prominente ren ners die een goede kans op de overwin ning hebben. Slechts bij de zijspanmo- toren kan men al maken de facto ren geluk en pech een juiste voorspel ling moeilijk en misschien zelfs onmo gelijk nu reeds zeggen dat de BMW van de Duitsers Hillebrandt en Grün- wald, zowel winnaar in de grote priis van Duitsland als in de Engelse T.T., sterk favoriet is. In dé race van de lichte motoren kan men nog aannemen, dat het gevecht zal worden geleverd door de M.V.-Agus- ta met Ubbiali en diens landgenoot Pro- vini op een Mondial. Werd Ubbiali in Duitsland eerste en Provini tweede, bij de Engelse TT zegevierde Provini en werd Ubbiali tweede. Fortuna heeft donderdagavond in het Goffert-stadion te Nijmegen voor 15.000 toeschouwers een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen de Duitse club F. C. Köln. Het resultaat was een ge lijk spel 11. In deze aantrekkelijke vaak goede wed strijd had F.C. Köln technisch be ter en in een hoger tempo spelend meermalen een duidelijk overwicht. De Duitsers combineerden echter te kort en waren bovendien ontortuinlijk met hun schoten: vier keer belandde de bal tegen de lat van het doel van Fortuna. De doelpunten werden ge scoord door Van Ravestein (Fortuna) en rechtsbuiten Muller (F.C. Köln). Advertentie Tijdens graafwerkzaamheden voor het St.-Dominicusklooster bij de Italiaanse stad Arpino is men gestoten op de resten van wat eens het huis van Cicero moet zijn geweest. Tussen de ruïnes van het huis werd deze portretbuste gevonden, welke naar alle waarschijnlijkheid de grote redenaar zelf voorstelt. Indonesië is overgegaan tot de invoe ring van een nieuw systeem voor de- viezencertificaten, dat neerkomt op het vaststellen van een vrije valutakoers voor de Indonesische Rupiah. Voortaan zal de valutakoers van de rupia1, worden bepaald door vraag en aanbod van nieuwe exportcertificaten. De regering heeft bekend gemaakt, dat de nieuwe maatregelen zijn gericht op: 1. herstel van de handelsbalans. 2. verbetering van de deviezenpositie door opvoering van de export. 3. vereenvoudiging van de deviezen- procedures. De nieuwe maatregelen werden warm toegejuicht door de exporteurs, die ver trouwen dat hun rupiah-opbrengsten aanzienlijk zullen toenemen als gevolg van het nieuwe systeem. De importeurs daarentegen nemen nog een afwachtende houding aan, doch ga- Y.en reeds uiting aan hun vrees, dat de flexibele koers het voor hen practisch onmogelijk zal maken prijzen te calcu leren. Volgens het nieuwe systeem zal een exporteur exportcertificaten ontvangen voor de nominale waarde van zijn ex port in buitenlandse valuta, die tevens zal zijn uitgedrukt in rupiahs tegen de officiële koers (Rp 3 voor de Neder landse gulden en Rp. 11.40 voor de Ame rikaanse dollar). Deze certificaten kun nen worden verhandeld tegen een prijs, welke afhankelijk zal zijn van vraag en aanbod. Twintig pet. van de verkoops prijs moet worden gestort i.i 's lands schatkist. Bij het aanvragen van invoervergun ningen moeten importeurs certificaten overleggen tot het equivalent van de waarde der aangevraagde invoeren. Tegelijkertijd heeft de regering be kend gemaakt, dat de uitvoerrechten zijn opgeheven en dat de invoerrechten opnieuw in zes groepen zijn ingedeeld, variërend van nul pet. voor essentiële goederen, tot 175 pet. voor luxe goede ren. Tot dusver werden extra invoer rechten geheven, welke in sommige ge vallen 400 pet. bedroegen. De nieuwe exportcertificaten zullen ook vereist worden voor de transfer van winsten van buitenlandse onder nemingen in Indonesië, alsmede voor sociale transfers ten behoeve van het buitenlandse personeel. In zakenkringen was men het er over het algemeen over eens, dat het nieuwe systeem een gezond teken is voor het nor) .aliseren van de Indonesische eco nomie. Zij noemden het een goed ding, dat de regering tenslotte afstand heeft gedaan van de kunstmatig lage koers voor de exportprodukten en de import van bepaalde essentiële goederen. Tegelijkertijd vreesden zij echter, dat de nieuwe maatregelen tot verhoging der prijzen van de dagelijkse levensbe hoeften zullen leiden. Aan de andere kant neemt een vrije wisselkoers een der voornaamste hinder palen weg vóór de investering van par ticulier kapitaal, daar de ontvangers van gelden uit bet buitenland eveneens cer tificaten tot het totale bedrag van hun remises zullen ontvangen. Noch in kringen van het ministerie van handel, noch in zakenkringen was men genege.. zich te wagen aan een spe culatie over de mogelijke koers van de certificaten. De „zwarte" koers van de Nederlandse gulden is op het ogenblik drie maal de officiële koers. Een strijd tussen M.V.-Agusta en Mon dial krijgen de toeschouwers waarschijn lijk ook te zien in de kwart liter-klasse. Ook hier zijn de „kemphanen" Ubbiali en Provini. Niemand zou echter ver baasd zijn, wanneer in deze race bijvoor beeld de Mondial van de Brit Sandford als eerste zou worden afgevlagd. Zal de strjjd in de 125 cc-klasse en de 250 cc-klasse waarschijnlijk slechts tus sen twee renners gaan, in de 350 cc- klasse zal een selectie van de sterksten altijd nog een tiental renners overlaten. Met meer dan gewone belangstelling zul len allen de verrichtingen van de Brit Duke gadeslaan. Het is voor het eerst sinds zijn ongeval te Imola (Italië) dat deze rijder weer in een wedstrijd uit komt. Ook Lomas, eveneens te Imola door een val tijdelijk uitgeschakeld, zal zijn plaats in het voorste gelid ongetwij feld opeisen. Mc Intyre, de Schot die na Duitsland en de Engelse TT in de 500 cc-klasse met 14 punten de ranglijst van het we reldkampioenschap aanvoert, moet er op rekenen dat het ditmaal een moei lijk en wellicht langdurig gevecht wordt. Een strijd, waarbij hij niet bij voorbaat als winnaar kan worden aangemerkt. Uit tactische overwegingen zullen de Gi- lera-fabrieken mogelijk zijn stalgenoot Duke vrijheid van handelen geven. De plaatsingen voor de tenniskampi oenschappen van Wimbledon, welke van 24 juni tot en met 5 juli worden ge houden, zijn als volgt: Dames enkelspel: 1. Althéa Gibson (V.S.), 2. Louise Brough (V.S.), 3. Shirley Bloomer (G.Br.), 4. Dorothy Knode (V.S.), 5. Darlene Hard (V.S.), 6. Thel- ma Long (Austr.), 7. Angela Mortimer (G.Br.), 8. Vera Puzejova (Tsj.sl.). Heren enkelspel: 1. Lewis Hoad (Austr.), 2. Ashley Cooper (Austr.), 3. Ham Richardson (V.S.), 4. Sven David son (Zw.), 5. Neale Fraseh (Austr.), 6. Vic Seixas (V.S.), 7. Herb Flam (V.S.), 8. Mervyn Rose (Austr.). Dames dubbelspel: 1. Althéa Gibson en Darlene Hard (V.S.), 2. Thelma Long en Mary Hawton (Austr.), 3. Ann Shil- cock en Pat Ward (G.B.), 4. Yola Ra mirez en Rosa Maria Reyes (Mexico). Heren dubbelspel: 1. Fraser en Hoad (Austr.), 2. Richardson en Seixas (V.S.), 3. Cooper en Anderson (Austr.), 4. Pie- trangeli en Sirola (It.). Gemengd dubbelspel: 1. Louise Brough en Seixas (V.S.), 2. Althea Gibson en Fraser (V.S./Austr.), 3. Vera Puzejova en Javorsky (Tsj.sl.), 4. Darlene Hard en Rose (V.S./Austr.). Het is een lijst zonder verrassingen. Het Is voor de eerste maal in de ge schiedenis van Wimbledon, dat een niet- blanke als nummer één is geplaatst. Het is de 29-jarige New Yorkse Althea Gib son, die, nu Shirley Fry haar titel niet zal verdedigen, favoriete is voor het da mes enkelspel. Dit weekeinde wordt de klassieke 24- uurs race van Le Mans verreden. De race van Le Mans kostte twee jaar ge leden aan 83 toeschouwers het leven. In 1956, het jaar na de ramp met de Mercedes die tussen het publiek te recht kwam, namen de organisatoren maatregelen gericht op vermindering van de topsnelheid der auto's en het weren van modellen met grote cylin- derinhoud. Dit jaar heeft de intern, sportcommissie van de internationale automobielbond de organisatoren ge dwongen vrijwel iedereen te aanvaar den die voor de race wil inschrijven. Dit betekent dat sommige der coureurs 400 pk onder de voet hebben en wa gens zullen besturen die op de rechte stukken snelheden kunnen halen van meer dan 300 km per uur. De organisatoren haasten zich te ver zekeren dat het circuit in zijn herbouw de vorm volkomen veiligheid garan deert voor het publiek en dat eventuele ongelukken uitsluitend onder de deel nemers /ouden kunnen plaatsgrijpen. Vrijdag in de namiddag nemen 50 oude beestjes bezit van het circuit. En kele van deze antieke racewagens ver tonen slechts een zeer oppervlakkige ge lijkenis met de auto's van nu. De oud ste der veteranen is 73 jaar oud en loopt op kolen. Er zijn fortuinen gestoken in het opzetten van een wedstrijd voor deze oudjes. De bestuurders zullen zich in de pakken hijsen die omstreeks 1900 door coureurs gedragen werden. De race van.Le Mans heeft ook dit jaar weer de nodige beroemdheden on der zijn toeschouwers. Waarschijnlijk daarom heeft men een grandioze finale bedacht. Vliegtuigen zullen namelijk aan het einde van de race duizend pond rozen op de winnaars laten neerdalen. VEILING TIEL, 20 juni. Respectievelijk le en 2e soort: Kersen: Duitsche (vroege melkers) 130—160 20—110. Aardbeien: Bo- wa's 160—250, 100—202. Climax 160—238, 120175, Deutsch Evern 164245, 100192, Framboos aardbei 200—238, Fruehemte 156195, 80135, Madame Moutot 110160, gedopte aardbeien 112. Groenten: bloemkool per stuk 15—24, doperwten 32—63, peultjes 47—68, tuinbonen 23—26, Aardappelen (nieuwe) drieling 36—39, kriel 1522. alles in cents per kilo tenzij anders vermeld. PLUIMVEEMARKT BARNEVELD, 20 juni. Aanvoer pl.m. 61.000 stuks. Prijzen: slacht- kippen f 1.801.85 per kilo, slachtkuikens f 1.652.per kilo, zware kuikens f 1.00 2.50 per kilo. VARKENSMARKT BARNEVELD, 20 juni. - Aanvoer 103 stuks. Prijzen: biggen f 52 64 per stuk, drachtige zeugen f 350480 per stuk, 20 mestkalveren f 75125 p. stuk. KAASMARKT GOUDA, 20 juni. Aanvoer 224 partijen kaas. Notering eerste kwal. per kilogram f 2.35—2.43, tweede kwal. f 2.28— 2.34, extra kwal. f 2.442.72. VEEMARKT DELFT, 20 juni. Aangevoerd: 953 dieren. Prijzen: nuchtere kalveren f 42 56, biggen f 4050, lopers f 60100, drach tige zeugen f 275—375, magere varkens per kg lev. gew. f 1.701.80, weidelammeren f 55—70. EIERMARKT BARNEVELD, 20 juni. Aan voer rond 1.600.000 stuks. Notering: kippe- eieren f 11.25—12.25. algemene prijs 111.75 per 100 stuks; kiloprijs f 1.90 basis 62 gr., henne-eieren f 7.0010.50. KOFFIETERMIJNMARKT AMSTERDAM, 20 juni. Stemming: kalm. Omzet: 15 ton. - Noteringen: juli 252—255 (2521,4—255), sept. 241242(4 (241—242), dec. 230—23114 (230(4— 231(4), mrt. 229—231(4 (230—231(4), mei 230— 23114 (230(4231, 31 ged.). RUBBERTERMIJNMARKT AMSTERDAM 20 juni. Stemming: flauw. Omzet: 115 ton. Noteringen: juni 2,63 2,66), juli 2,63 2,67), aug. 2,63 (2,67), sept. 2.62 .2,66), juli-sept. 2,62 f2,66), okt. 2,61 (2,66). nov. 2.61 (2.66), dec, 2,61 (2,66), okt.-dec. 2,61 (2,65), jan. 2.60 (2,65), febr. 2,60 (2,65), mrt. 2,60 (2,65), jan.-mrt. 2,60 2,64). 5 Testplaat, het jongerenprogramma van de K.R.O.-TV, kreeg gisteravond eindelijk eens een goede vorm. Er was een onderwerp aan de orde om van te smullen, maar men heeft er dan ook alles uitgehaald. Men had bezoek van de Toneel Academie in Maastricht, de beide geslaagden van het eindexamen waren er, verder veel leerlingen en leerkrachten. J. W. Hofstra, die steeds meer taken voor de TV te vervullen krijgt, heeft met dat materiaal een zeer geslaagde en instructieve uitzending opgebouwd, waarin wij bijzonder veel te zien en te horen kregen over het werk aan een toneelschool. Goede voorlichting voor jongeren, die denken het ook wel te kunnen (bij het toelatingsexamen zakt minstens negentig procent), voor zeer velen die helemaal geen benul hebben van toneelspelen en voor ouderen die denken, dat het allemaal rozengeur en maneschijn is. Er waren gesprekken met de ge slaagden en met de leerlingen van de lagere klassen, er waren demonstraties van spontane reacties, wij zagen iets van het schminken en ook alleraardig ste gedeelten uit een musical. Het ge heel was spontaan en had vaart, was niet zwaarwichtig maar leerde veel. Wim Bary had alles grondig voorbe reid en toonde dat met een zeer ver zorgd beeld. Ook de finale van het Radio Dans- kampioenschap werd een frisse, be schaafde en zelfs boeiende reportage. In Bellevue in Amsterdam waren de deelnemers aan de danscompetitie van de K.R.O. bijeen voor het vaststellen van de prijzen. En de camera's lieten ons dit luchtige schouwspel zien. Tij dens de fraaie demonstraties spraken Fons Disch en dansleider Co Sandmann over wat er te zien was, zij deden dat niet nadrukkelijk en niet gewichtig, doch illustreerden het beeld juist vol doende. J.v.S. vermaarde Marthe Dugard. Naast de solisten werken verder mee het Groot Omroepkoor, het Omroeporkest, het Baarns Jongenskoor, het geheel o.l.v. Henk Spruit (402 m-21.05) Voor het Franse nationale program ma wordt een zeer weinig uitgevoerd werk van Jules Massenet uitgezonden, namelijk „Don Quichote". 'Het geheel staat onder leiding van Jules Gressier (347 m-20.05 u). Voor het Franse Brussel speelt het Omroep-Symfonieorkest o.l.v. Franz An- dré een Strawinskyprogramma, waar bij o.m. de Symfonie in Es gr. t. wordt uitgevoerd (324 m-20 u). ASTRID NAESS. 20 te Shimotzu. ANNENKERK, 20 te Takubar. ARENDSDIJK, 20 te Bremen. ANDIJK, 21 Bremen n. R'dam. ALCETAS, 20 te R'dam. ARTEMIS. 21 Wight n. Curacao. ALUDRA, p. 20 Lands End n. Hampt. Rds. ALPHARD, p. 20 FernandoNoronha naar Rio Janeiro. AARDIJK, 20 te Singapore. AAGTEDIJK, p. 20 te Port Said. AMPENAN, p. 21 Oran n. Halifax. ARKELDIJK, p. 21 Aden n. Djibouti. ALCYONE, p. 21 Wight n. Amsterdam. ANKER, 19 v. Norfolk n. R'dam. AXELDIJK, 21 te Havana. AKKRUMDIJK. 21 te Philadelphia. AMSTELVAART, p. 20 Kp Leeuwin n. Port Lincoln. ANTONIA, p. 21 te Pladju. ARGOS, 20 te Palermo. BORNEO, p. 21 Massawah n. DJeddah B1NTANG, 20 te Southampton. BANDA, 20 te Port Said. BENGALEN, p. 20 Djeddah n. Aden. BAWEAN, 20 te Belawan. BARENDSZ, 20 te Menado. CALTEX DELFT, 19 v. Suez n. Bahrein. CISTULA, p. 20 Fortaleza n. Belem. CONGOKUST, 20 te Lagos. CELEBES, p. 21 Suez n. Alexandrie. CHARIS, 20 te Aruba. CALTEX ROTTERDAM, p. 20 Kuria Muria n. Ras Tanura. CASAMANCE, p. 21 Las Palmas n. Dakar. CORYDA, p. 20 Timor n. Sydney. CALTEX PERNIS, p. 20 Kp. Bon n. R'dam. DINTELDIJK. 20 te Londen. DUIVENDRECHT, p. 20 Key West n. Houst. DAPHNIS. 20 te Maracaibo. EOS, p. 21 Kp. St. Vine. n. Antwerpen. FARMSUM, 19 v. Mobile n. Savannah. GROOTEKERK. 19 te Antw. GOOILAND, 20 te Montevideo. GAASTERLAND, p. 20 St. Vine. n. Recife. GAASTERKERK, p. 21 te Aden. HATHOR, p. 21 Kp Finisterre n. R'dam. HEEMSKERK, 20 te Antwerpen. HILVERSUM, 20 v. Cochin n. Kwinana. HERA, 20 te Baltimore. HYDRA, 20 v. Paramaribo n. Demerara. HECTOR, 20 te R'dam. ILOS, 19 v Calamata n. Messina. HELICON, 20 te Port au Prince. ITTERSUM, p. 20 Las Palmas n. Dakar. JOSEPH FRERING, p. 20 Freetown n. IJmuiden JAVA, 20 te Marseille. JOHANNES FRANS, 21 v. Halifax n. Seven Islands. JASON, 18 v. Santa Marta n. Portland (M) JAPARA, 19 te Tg. Mani. KLOOSTERDIJK, 21 te R'dam. KINDERDIJK, 20 te Philadelphia. KALYDON, 20 te Bandar Mashur. KENNEMERLAND. p. 20 Fernando No ronha n. Montevideo. KHASIELLA, 20 te Stanlow. KOTA AGOENG, 20 te Djakarta. KREBSIA, 19 v. Fahaheel n. Geelong. KRYPTOS 19 van Eastnam n. Amst. LIMBURG, p. 20 Azoren n. Havana. LINDEKERK, 21 v. Adam n. Hamburg. LANGKOEAS, p. 20 Kp de Gata n. Port S. LUTTERKERK, p. 20 Ras Madraka n. Bahrein. MAPIA, 20 te Singapore. MIDAS, 19 v. Ceuta n. Malta. MAAS, 21 v. Malta n. Piraeus. MAASLAND, p. 21 Duinkerken n. Amst. MACOMA, 20 in Str. Orm. n. Abadan. MARNELLOYD ,19 te Koweit. MOLENKERK, p. 21 te Port Said. MYONIA, 20 te Singapore. MUNTTOREN, p. 20 North West Cape n. Fahaheel. MARISA, 20 te Curacao. MOORDRECHT, p. 21 Malta n. Lands End v.o. MIJDRECHT, p. 20 Key West n. Lands End v.o. MURENA. p. 20 Okinawa n. Bunju. NIOBE, p. 20 Terschelling n. Helsinki. NOTOS, 20 te Amst. NESTOR, 20 te New Orleans. AMSTELVEEN, 21 te Singapore. CALTEX PERNIS, 20 te Bona n. Rotterd. CAMEROUNKUST, 21 te Monrovia. EENHOORN, p. 20 z.o. punt Sicilië n. Rd. FRIESLAND krl p. 20 Kp St. Vine. n. Beyr. GHANAKUST, 21 v. Kp Blanco n. Le Havre. HOOGKERK, 20 v. Genua n. Marseille. KOPIONELLA, p. 20 Muskat n. Abadan. KOTA GEDE, 21 te Semarang. LAERTES. 20 v. Rejang rivier n. Semar. LEKHAVEN, 20 v. Lulea n. Rotterdam. MERWELLOYD, 21 te Port Swettenham. SCHERPEN DRECHT, 20 v. Hokkaichl n. Ras Tanura. MARIEKERK, 20 v. Melbourne n. Sydney. POLYPHEMUS, 20 v. Pladju n. Tj. Priok. SIBAJAK, 20 te Suez. SOLON, 20 te Pt. Cebello. STATUE OF LIBERTY, 21 te Port Said. STRAAT MADURA, 21 te Colombo. SUMATRA, 21 te Biak. TRAJANUS, p. 20 Kp St. Vincent n. Tunis. WILLEM RUYS, 20 te Port Said. ZAANKERK, 21 te Hainan. NERO, p. 21 Bilbao n. Antwerpen. NAES CAMMANDER. 20 in Straat Ormoes n. Fahaheel. OSIRIS 20 v. Curacao n. Trinidad. OBERON. 19 v. Port de Paix n. Mobile. OLDEKERK, 20 te Antwerpen. OUWERKERK, p. 20 Kaap Guardeful n. Fremantle. PRINS ALEXANDER, 20 te Port Alphred. PRINS WILLEM V, p. 20 Cape Ray n. Havre. PRINS CASIMIR, p. 20 Lands End n. Mon treal. PENDRECHT, p. 20 Sabang n. Taiwan. P. G. THULIN, p. 20 Lizard n. R'dam. PRINS FREDERIK HENDRIK, 24 te Zee- brugge verw. PEPERKUST, 20 te Abidjan. ROELF, 20 te Aarhuus. ROEPAT, 19 v. Mogadiseo n. Ummsaid. RADJA, p. 21 te Aden. STRAAT SOENDA, 20 te Kaapstad. SLAMAT, 21 te Tjilatjap verw. STAD DORDRECHT, p. 21 Kp Finisterre n. IJmuiden. SOESTDIJK, p. 20 Lizard n. Antwerpen. STRAAT LOMBOK. 20 te Port Louis. SIBEROET, 20 te Singapore. SUNETTA, 20 te Manilla. STAD MAASSLUIS, p. 20 Ouessant n. Me- 1111a. SLIEDRECHT, 20 te Suez. TERNATE, 20 te Genua. TJILUWAH, 20 te Singapore. TOMOCYCLUS. 20 te Curacao. PASSAGIERSSCHEPEN GROOTE BEER. 21 van Kp Race n. R'dam. ORANJE, p. 21 te Napels. RIJNDAM. 20 te Quebec. SIBAJAK. 20 te Suez. STATENDAM, p. 20 Lands End n. New York. TEGELBERG, 20 te Hongkong. WATERMAN, p. 21 Sable ell. n. Hallfax. WILLEM RUYS, 20 te Port Said. WILLEMSTAD, 20 te Trinidad. De N.C.R.V. zendt vanavond de uit voering uit in het kader van het Hol land Festival van „Jeanne d'Arc au Bücher" op een gedicht van Paul Clau- del van Arthur Honegger. De rol van Jeanne d'Arc wordt vervuld door de ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Koorzang, 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weer- ber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok- noodklok. 12.03 Promenade-ork. en so lsite. 12.30 Land- en tulnbjneded. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lichte muz. 13.50 Lichte muz. 14120 Gram. 14.50 Amateurprogr. 15.45 Ama- teurprogr. 16.50 Caus. 17.20 Lichte muz. 18.15 Joum. overz. 18.25 Gram. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Gram. 18.45 Rege- ringsuitz. 19.00 Nws. 19.15 Kamerork. en soliste. 20.10 Lichtbaken. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.5c Cabaret. 21.20 Muz. progr. met vakantietips. 22.00 Lichte muz. 22.15 Gram. 22.35 Wij luiden de zondag in. Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 V. d. vrouw. VPRO: 10.00 Caus. VARA: 10.20 Lichte muz. 11.00 Gram. 11.15 Bui- tenl. weekoverz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Nieuwe gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Lichte muz. 14.25 Drents progr. 14.50 Fanfarecorps. 15.30 Omr. ork. en solist. 16.50 Vakantietips. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.45 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Mil. ork. 20.35 Weense muz. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Opsporing verzocht. 22.45 Lichte muz. 23.00 Nws. en SOS-ber 23.15-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00 V. d. kind. NCRV: 20.0" Journ. en weerber. 20.15 Zang. 20.20 Hobbykron. 20.30 Nieuwe gram. 20.55 Ge- var. progr. 21.50 Dagsluiting. ENGELAND, BBC, Home Service, 330 m: 12.00 Fabrieksfanfare. 12.25 Gevar. progr. 13.10 Gevar. progr. 16.00 Gram. 16.30 Buitenl. overz. 18.00 Nws. 18.45 Ge var. muz. 20.00 Gevar. progr. ENGELAND, BBC, Light progr., 1500 en 247 m: 13.35 Vogelgezang. 14.00 Lichte muz. 15.00 Mil. ork. 16.10 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.55 Rep. 20.45 Lichte mug. 22.25 Gram. 23.30 Rep. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Amus. muz. 13.30 Operettemuz. 14.00 Lichte muz. 15.00 Volksmuz. 17.00 Amus. muz. 18.00 Lichte muz. 19.30 Koormuz. 20.00 Gevar. progr. 22.40 Lichte muz. FRANKRIJK, Nationaal progr., 347 m: 12.30 Gram. 14.17 Orkestconc. 16.55 Ka- mermuz. 18.15 Gram. 20.00 Gram. 20.05 Lichte muz. 20.30 Nationaal ork. en so list. 23.30 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.45 Gram. 15.00 Gram. 15.15 Accordeonmuz. 15.30 Gram. 15.45 Accordeonmuz. 16.00 Gram. 17.25 Gram. 17.30 Muz. v. miljoe nen. 18.00 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.40 Gram. 21.15 Amus. ork. 22.11 Verz. progr. 23.05-24.00 Gram. 484 m: 12.15 Gevar. muz. 12.54 Gram. 13.10 Verz. progr. 14.00 Isabelle et Pan talon, opera. 15.00, 15.15 en 16.00 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.10 Lichte muz. 18.38 Gram. 20.30, 21.00 en 21.30 Gram. 23.00 Lichte muz. BBC. UITZ. VOOR NEDERLAND. 17.45-18.15 Nws., Londens Radiodagb. (Op 224 en 41 m). DUITSE TELEVISIE-PROGR. 17.00 V. d. kind. 17.25 V. d. jeugd. 17.45- 18.45 T.V.-loterij. 19.00-19.30 Journ. 20.00 Idem. 20.15 Diskussie. 20.45 Die Sonde im Herzen, zangspel. Daarna: Woord v. d. zondag. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGR. 19.00 Religieus progr. 19.30 T.V.-album. 19.35 Nws. 19.45 De week in beeld. 20.15 Gevar. progr. 22.15 T.V.-feuiOeton. 22.40 Zangrecital. 22.55 Nws. FRAN-BELG. T.V.-PRÖGR. 19.00 Onderzoek v. Kolonel March v. Scotland Yard. 19.30 Tuinb.praatje. 20.00 Act. 20.40 Les Fiances du Paradis, spel. 22.10-22.40 En direct dela Calypso Jacques-Yves Cousteau.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9