N.VV.tot herstel van samenwerking der vakcentralen bereid Twee jonge kinderen op slag gedood; drie andere personen gewond Toch speciale zitting V.N. over Hongarije? K.A.B. en C.N.Y. zullen zich over mogelijkheden beraden Weg geopend Vrachtauto rijdt trottoir op Voorzitter N.V.V. over herstel samenwerking vakcentralen Koel weer Werken tijdens vakantie Jongeman die rijden leert verliest macht over het stuur Zuid-Korea trekt verloven in In Boedapest worden nog steeds clandestien pamfletten verspreid Het weer Thames99 hergt de Stoivy Point Helikopterpïloten van Sabena staken EUROPAZECEL HELVETIA Raad van Vakcentralen K.A.B.-voorzitter voor de K.R.O. Het weer in Europa 28 Juni Het Atoom ZATERDAG 22 JUNI 1957 81ste JAARGANG No. 29637 Amerika wijzigt houding Aan zee Mee MORRIS before(/ouSur// Tweka Lastex Badkleding Enkele buien Bij noodlanding Sjah van Perzië liep zenuwschok op Alle diensten zijn stilgelegd Sociaal commentaar 'f 3 uur opening rhUetnatuMoU 3etUcc*t&ielUnp BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20300 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. J. W. Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v RUN en W Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.38 uur 's avonds tel. 21544. De hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. heeft vrijdag te Utrecht zoals wy reeds in een groot gedeelte van onze vorige editie in het kort hebben gemeld een verklaring goedgekeurd, die be sluit: „Het verbondsbestuur heeft zich op nieuw uitvoerig en diepgaand beraden over de situatie" (ontstaan na het be sluit van het N.V.V. van 17 juli 1954 tot beëindiging van de samenwerking in de raad van vakcentralen op grond van passages in het mandement van het R.K. Episcopaat „de katholiek in het openbare leven van deze tijd", aan het N.V.V. gewijd) „en is tot de conclusie gekomen dat eer, herstel van de samen werking tussen de bonafide vakcentra len een zodanig belang vertegenwoor digt, dat, indien enigszins mogelijk, het N.V.V. daartoe geen beletsel kan en wil vormen." In de vergadering heeft de tweede voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, verslag uitgebracht van enige besprekingen, die de toenmalige voor zitter, de heer H. Oosterhuis, en hij zelf, namens het verbondsbestuur, met de aartsbisschop van Utrecht, mgr dr. B. J. Alfrink, hebben gevoerd over het besluit van het N.V.V. van 17 juli 1954 tot beëindiging van de samenwerking in de raad van vakcentralen. Mgr. Alfrink is aldus het ver bondsbestuur namens het hoogwaar dig episcopaat met de (ontwerp) ver klaring als een juiste weergave van het besprokene akkoord gegaan In de verklaring wordt o.m. gezegd: „Reeds in de aanvang van het gesprek bleek, dat ook de aartsbisschop de be ëindiging van de samenwerking in de raad van vakcentralen betreurde en dat hij bereid was om, met behoud van het door het episcopaat principieel ingeno men Standpunt te overwegen wat zijner zijds zou kunnen worden gedaan, dat het herstel der samenwerking zou kunnen bevorderen De aartsbisschop heeft er geen twijfel aan laten bestaan, dat het voor het epis copaat in de gegeven situatie van ons volk uit overwegingen van zielszorg niet mogeltjk ts, terug te komen op zijn be slissing, die het lidmaatschap van het N.V.V. voor katholieken verbiedt. Het bestuur van het N.V.V. stelt zich daar entegen op het standpunt, dat er, gezien zjjn beginselverklaring en zijn gedragin gen in de praktijk, geen gronden aanwe zig zijn voor handhaving van het verbod. Reeds in 1948 heeft het N.V.V. in een schrijven aan kardinaal De Jong als zijn mening naar voren gebracht, „dat de leiding van een nationale vakbeweging, het hoge goed van een principiële over tuiging in onze ontwortelde wereld ten volle erkennend, voor nieuwe verant woordelijkheden zou worden geplaatst, die zij slechts met de grootste ernst zou aanvaarden". Onder handhaving van zijn eigen standpunt kan het N.V.V. niet an ders dan de beslissing van het episco paat op grond van een primaire verant woordelijkheid van de kerkelijke over heden voor het geestelijk heil der gelo vigen, erkennen. Het hoopt echter, dat over en weer de moeilijkheden zich niet opstapelen, opdat in de toekomst nieuw* mogelijkheden openblijven. Hiernaast is in de gesprekken met mgr. Alfrink uitvoerig van gedachten gewisseld over een aantal formulerin gen, die in het mandement ten aanzien In juli 1954 heeft het N.V.V. de samenwerking in de Raad van Vakcentralen tussen K.A.B., N.V.V. en C.N.V. verbroken. Aanleiding tot deze stap was het bekende Bisschop pelijk Mandement, dat het N.V.V. voor katholieken verbood en van welk herderlijk schrijven vooral en kele passages door dat vakverbond grievend werden geacht. Na een ge sprek met mgr. Alfrink hebben deze passages ook voor het N.V.V. de be tekenis gekregen welke zij van hun schrijvers meegekregen hadden. Daar mee is deze kwestie tot de juiste proporties teruggebracht, hetgeen het N.V.V. aanleiding heeft gegeven om de belemmeringen voor een herstel van de samenwerking weg te nemen. Hoe dat herstel tot stand moet ko men en in welke vorm dat gaat ge beuren ligt nog in het duister. In ieder geval is de weg geopend en dat is belangrijk en verheugend. Er is weliswaar vaak gezegd, dat de Raad van Vakcentralen na de breuk even goed functioneerde al bestond hij formeel niet meer, maar dat is slechts gedeeltelijk waar. Als het over zeer belangrijke zaken gaat is het van groot belang dat men naar buiten ook formeel gezamenlijk op treedt. Daaraan heeft het in de laatste ja ren met name ontbroken bij de over gang van een gebonden naar een meer vrije loonpolitiek en vooral bij de praktische uitwerking van deze laat ste politiek. Op dit tere terrein was zoveel samenwerking geboden, dat zelfs de schijn van rivaliteit tussen de verschillende bonden reeds nade lig kon werken en het is op zijn minst deze schijn geweest welke men door een gebrek aan samenwerking niet heeft kunnen vermijden. Op het gebied van de loonpolitiek, dit kern probleem van onze nationale econo mie, zullen aan de wil tot samenwer king ongetwijfeld ook in de naaste toekomst grote eisen worden gesteld. Moge de formele bekrachtiging van die wil tot samenwerking weer spoe dig een feit zijn. van het N.V.V. zijn gebruikt. Met name, dat het streven naar sociale rechtvaar digheid in het N.V.V. niet zou voort vloeien „uit een zuiver beginsel", het indelen van het N.V.V. bij de „onchriste lijke" stromingen en het noemen van het N.V.V. als oorzaak van „toenemende on kerkelijkheid. godsdienstloosheid en als gevolg daarvan verzwakking en verval van zedelijke normen". „Mgr. Alfrink erkende, dat bepaal de formuleringen uit het mandement een ander accent hadden gekregen dan was edoeld, naar zijn mening vooral gevolg van het feit. dat het mande ment zo onverwachts ook buiten de k holieke kring zoveel belangstelling en reacties had verwekt. Zo zou de formulering „uit een zuiver beginsel" moeten worden verstaan als „uit een naar katholieke opvatting objectief juist beginsel". En waar het NW wordt genoemd als één van de „on christelijke stromingen", zou dit pri mair de betekenis hebben, dat het NW niet op christelijke grondslag be rust. zonder dat hiermede een ongun stig oordeel bedoeld wordt over alle strevingen en individuele leden van het NW Tot algehele opheldering leidt een der gelijk gesprek zelden. Op het einde daarvan zal geen van beide partijen zich geheel bevredigd gevoelen, omdat woor den, die het hart hebben geraakt, zo moeilijk tot loutere zakelijkheid kunnen worden teruggebracht. Het verbonds bestuur heeft er echter met voldoening kennis van genomen, dat in het gesprek met de aartsbisschop duideliik is gewor den, dat een aantal formuleringen uit het mandement, blijkens verschillende reacties, tot misverstanden aanleiding hebben gegeven en dat mgr. Alfrink het zou betreuren, indien enkel od grond daarvan het herstel van de vakorgani- satorische samenwerking zou afstuiten" Hierna sluit de verklaring als in de aanhef geciteerd. Het dagelijks bestuur van de K.A.B. zal zich ajï. maandag beraden over de diverse mogelijkheden, die naar aan leiding van de verklaring van het N.V.V. over het herstel van de samen werking tussen de drie vakcentralen thans aanwezig zijn en over de aan te nemen houding dienaangaande. Voor uitlopende hierop heeft de verbonds voorzitter, de heer J. A. Middelhuis, ons hedenmiddag als zijn persoonlijke me ning te kennen gegeven dat hij het een belangrijk en goed besluit van het N.V.V. acht. Het N.V.V. handhaaft zijn standpunt met betrekking tot het bisschoppelijk verbod inzake het lidmaatschap van ka tholieken van het N.V.V., maar uit de verklaring van het N.V.V. blijkt ook, aldus de heer Middelhuis, dat het N.V.V. het herstel van de samenwerking van zo'n grote waarde acht, dat zij des ondanks bereid is het grote goed van de samenwerking boven het eigen standpunt te stellen. De K.A.B heeft het uittreden van het N.V.V uit de Raad van Vakcen trales in 1954 ernstig betreurd en zich reeds toen bereid verklaard, met behoud van eigen zelfstandigheid en verantwoordelijkheid, de samenwer king te herstellen. Deze mogelijkheid schijnt thans dichtbij en bereikbaar te zijn. Of de K.A.B. het herstel van de sa menwerking tussen de drie vakcentra len in de oude vorm het meest wense lijk acht, kon de heer Middelhuis ons nog niet zeggen. Er zijn ook andere mogelijkheden verklaard hij. Het C.N.V. was nog niet officieel op de hoogte gesteld van de verklaring van het N.V.V. en kon dus nog geen commentaar geven. Het bestuur zal a.s. maandag bijeenkomen om de situatie te bespreken. Vooruitlopend hierop, wees de vice- voorzitter, de heer C. v. Mastrigt, ons er vrijdagmiddag op, dat het C.N.V. de samenwerking niet verbroken heeft en altijd tot samenwerking bereid geweest is, ook nu. Hij liet echter in het mid den of het C.N.V. het herstel van de samenwerking in de oude vorm al of niet wenselijk acht. „Wij hebben ten aanzien hiervan wel enige wensen", al dus de heer v. Mastrigt. In de Ooievaarstraat te Rotterdam is vrijdagavond een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij twee kinderen op slag werden gedood en drie personen wer den gewond, van wie twee ernstig. Een vrachtauto met open laadbak botste te gen een bestelauto, waardoor de chauf feur, die aan het oefenen was om zijn rijbewijs te halen, op een groepje men sen inreed met het vermelde gevolg. De vrachtauto werd bestuurd door een twintigjarige jongeman. Hij was deze avond aan het rijden geweest met de eigenlijke chauffeur. Toen deze laat ste zich in de Zwart Janstraat van si garetten wilde voorzien, zei hij zijn leer ling de wagen wat verder te rijden, om dat langs het trottoir reeds auto's ston den. De bijrijder reed toen met een snel heid van 25 a 30 km de Oooivaarstraat in. Omdat ook daar auto's geparkeerd stonden, moest hij de bocht vat ruim nemen. Hij moest ook een daarachter staande bestelauto ontwijken. Zijn nog weinig geoefende hand haalde dit niet meer, waardoor hij tegen de bestelauto botste en zodoende de macht over het stuur verloor. Met onverminderde vaart reed de vrachtauto het trottoir op, juist daar waar de zevenendertigjarige portier van het havenziekenhuis A. J. van Veen een kleine reparatie verrichtte aan zjjn motor met zijspan. Om hem heen ston- De beroemde „Cutty Sark", eens het snelste legendarische zeilschip, dat thee van China naar Engeland vervoerde, wordt op zijn vaste ligplaats bij het Nationaal Maritiem Museum te Green wich opgeknapt. Het schip, in 1869 te Dum Barton gebouwd, zal dinsdag 25 juni a.s. door koningin Elizabeth van Engeland worden ingewijd als natio naal monument voor de zeilvaart. Een fikse „knokploeg" schrobt in verband met het komende koninklijke bezoek het dek van de oude clipper. Alle Zuidkoreaanse militairen zijn van verlof teruggeroepen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie is dit een voorzorgsmaatregel. Hij weigerde te zeggen of er in Noord- Korea troepenbewegingen plaats vinden maar zei wel, dat de kan3 op een Noord- koreaanse aanval altijd groot is. W «WWV v.v V ff v w W w.lj| Met ingang van 15 juli a.s. brengen de Zwitserse posterijen een tweetal post zegels in omloopwaarmee zij haar bijdrage leveren aan het ideaal van de Europese eenheid. De postzegels, ter waarde van 25 (rood) en 40 (blauw) centimes, dragen beide de zelfde beeltenis. Zeven koorden, die tot een touw gedraaid worden. De verbondsvoorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, zal vanavond half negen voor de K.R.O.-microfoon een verklaring afleggen over het her stel van de samenwerking in de Raad van Vakcentralen. De voorzitter van het N.V.V., de heer C. W van Wingerden, heeft vrijdag avond' voor de radio een uiteenzetting gegeven over het beoogde herstel der samenwerking tussen de drie grote vak centralen. Wij hebben, aldus de heer Van Wm- gerden na hot mandernent het besluit om de samenwerking in de raad van vakcentralen en de bedrijfsunies te be ëindigen niet met vreugde genomen. Integendeel. Wij hebben ook.wij zeg gen, het duidelijk en openhartig, in de afgelopen drie jaar de afwezigheid van regelmatige samenwerking als een pijn lijk gemis ervaren. Bij meer dan één gelegenheid bleek, aldus de heer Van Wingerden, dat voor overleg en iiitwis- seling van gedachten bij het bepalen van een standpunt als het gaat om de grote sociale en economische vraag stukken noodzakelijk zijn. Dat ook anderen, buiten onze kring, de ontstane situatie als ongewenst voor de verhoudingen in Nederland be schouwden, heeft volgens spr. er toe geleid, dat reeds geruime tijd geleden van gezaghebbende zijde uit katholieke kring een poging werd ondernomen, tot een vertrouwelijk gesprek te komen tus sen het Nederlandse episcopaat en het N.V.V. Dat gesprek tussen de aartsbisschop, mgr. Alfrink en de heren Oosterhuis en Roemers van het N.V.V. heeft ten slotte geleid tot de opheldering, die spreekt uit de door de hoofdbesturen- vergadering vastgestelde verklaring. Kwaadwilligen, aldus spr., die er stel lig zullen zjjn, zullen deze verklaring wel afdoen met de opmerking, dat ieder bij zijn eigen standpunt gebleven is en dat er dus in feite niets veran derd is. Spr. staat er echter anders tegenover en hij gelooft, dat zjjn me.- ning in het N.V.V. wordt gedeeld. Hij gaf vervolgens nog enige punten aan, die het N.V.V. in het mandement het meest hadden getroffen, maar die in de gesprekken met mgr. Alfrink, (welke wij, zo zei de heer Van Win gerden, zeer op prijs hebben gesteld), toch wel tot een verduidelijking hebben geleid. Bij alle teleurstelling die blijft is er, aldus de heer Van Wingerden, toch de vreugde om het feit van de waardering, die voor ieders standpunt kon worden vastgesteld. De samenwer king tussen de vakcentralen is door deze verklaring niet automatisch her steld, aldus spr., maar het herstel van de samenwerking tussen de bona fide vakcentralen, met waardering voor ieders standpunt, acht het N.V.V. een zodanig belang, dat het indien enigs zins mogelijk daartoe geen beletsel kan en wil vormen. De Verenigde Staten hebben meege deeld, dat de vertegenwoordigers van de 24 landen, die de resolutie aangaan de Hongarije hebben gesteund, woens dagmiddag bijeen zullen komen om „praktische stappen te overwegen naar aanleiding van het rapport van de spe ciale commissie". De 24 landen steunden de resolutie, waarin een speciale commissie op dracht kreeg een onderzoek naar de gebeurtenissen in Hongarije in te stel len. Het rapport van de commissie werd donderdag gepubliceerd en houdt een veroordeling van het optreden van de Sovjet-Unie en het Hongaarse re gime in. Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben het initiatief tot de bijeenkomst van woensdag ge nomen. Een woordvoerder van de Ame rikaanse delegatie bij de Verenigde Na ties verklaarde gisteravond, dat de V.S. gaarne een speciale zitting van de al- (Van onze weerkundige medewerker) De eerste dagen van deze kalender- zomer zullen zich wat het weer be treft niet zomers gedragen. Boven De nemarken is een kleine depressie aan gekomen, die naar de Oostzee trekt en waarachter een vrij sterke noordelijke wind koele lucht afkomstig uit het Pool gebied gaat aanvoeren. Het koufront zal ons tegen de avond bereiken en zal hier en daar een buitje veroorzaken. Morgen zullen er zich van het noorden uit weer opklaringen over ons land uit breiden, maar het blijft te koel. De mid- dagtemperaturen zullen op de meeste plaatsen beneden de 18 gr. C. blijven. Een onweersstoring, die van Noord- Frankrijk naar Duitsland is getrokken, heeft in Zuid-Limburg in de afgelopen nacht en ook vanmorgen flink wat re gen gebracht. Er werd daar 20-25 mm. gemeten vanmorgen. Ook het begin van de volgende week zal het koel weer zijn doordat een nieuw hogedrukgebied zich van IJsland naar het zuiden uit breidt, waardoor de wind nog in de noordhoek zal blijven. Het zal morgen aan het strand nog iets koeler blijven dan vandaag doordat de noordelijke wind polaire lucht aan voert. De middagtemperatuur zal daar bij om de 15 a 16 gr. C. schommelen. Er is een matige en tijdelijk vrij krach tige wind uit noordelijke richting te verwachten. Temperatuur van het zee water ruim 15 gr. C. Vooruitzichten: een storingsfront zal enkele lichte buitjes brengen maar zal morgen later op de dag gevolgd worden door bredere opklaringen. Ook voor begin volgende week is er weinig of geen regen te ver wachten. Het zal weer wat zonniger worden maar de temperatuur blijft in de komende dagen beneden de 20 gr. C. Max neersi Station Weer temp af gel vot dag 24 uur St«>c Kn«»lm zw. bew. Oslo licht bew. 12 0.2 Kopenhagen zw. bew. 20 0 ixjnden zw. bew. 24 0 Amsterdam half bew. 20 0 Luxemburg zw. bew. 25 5 part1» motregen 21 6 Ntce zw. bew. 25 0 tterlQn regen 26 0.1 Frankfort geh. bew. 28 0.7 vl (lncben regen 27 20 £firicb zw. bew. 29 20 hméve half bew. 29 24 u»camo zw. bew. 25 Wenen zw. bew. 27 0 Innsbruck zw. bew. 28 8 Roma licht bew. 33 0 gemene vergadering, waarop het rap port van de commissie behandeld wordt, wensen. Diplomatieke waarnemers merken op dat er blijkbaar een wijziging in de Amerikaanse iouding is opgetreden, aangezien de delegatie tevoren weinig geestdrift voor een speciale zitting heeft getoond. Engeland was naar verluidt voorstander van een speciale zitting. Australië, dat een belangrijke rol speel de bij de voorbereiding vfin het rap port, heeft er zich krachtig voor uit gesproken. Frankrilk zou er koel tegen over staan, daar het zou vrezen, dat zijn bewind in Algerije ter sprake wordt gebracht, ook al zou de algemene vergadering alleen bevoegd zijn de Hon gaarse kwestie te bespreken. Nationa listisch China is voor een spoedige be handeling van het rapport. Waarne mers zijn van mening, dat de kans op een speciale zitting van de Algemene Vergadering groter is geworden, daar vele delegaties de houding van de V.S. afwachtten. Het gewoonlijk betrouwbare weekblad „Informations Danubiennes" in Wenen meldt, dat onlangs in arbeiderswijken in Boedapest clandestiene vlugschriften zijn verspreid, waarin de arbeiders op geroepen worden de produktie te sa boteren. In de pamfletten worden alle beloften, die de regering-Kadar niet is nagekomen, opgesomd. Te Kecskemet zouden pamfletten in het Russisch zijn verspreid, bestemd voor Russische mi litairen. Daarin wordt gezegd, dat de Russische regering de vrijheid van de Hongaarse arbeiders onderdrukt. De Russische soldaten worden opgeroepen in geen geval tegen het Hongaarse volk te vechten. Uit Miskolc in Noordoost-Hongarije meldt „Informations Danubiennes", dat medische deskundigen en leden van de staatsveiligheidsdienst alle mensen, die tussen 24 oktober en 1 mei wegens ver wondingen door dokters behandeld zijn, ondervragen. 132 mensen, die in die pe riode in het ziekenhuis van Miskolc verpleegd zjjn geweest, zijn gear resteerd. Ook in andere plaatsen zou den de autoriteiten deze werkwijze vol gen om deelnemers aan de opstand op te sporen. Er zouden zelfs dokters en verpleegsters gemarteld zijn, die geen namen van verpleegden wilden noemen. Als gevolg van een en ander heeft het ziekenhuis van Miskolc met een te kort aan dokters te kampen, aldus „In formations Danubiennes". (Reuter) Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL 71/162 Weersverwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met enkele buien. Aanvankelijk weinig wind, later matige wind tussen noord en west. Koel weer. Zondag: Zon: 4.22-21.06. Maan: 1.21-16.19. Maandag: Zon: 4.22-21.06. Maan: 1.51-17.28. den drie kinderen toe te kijken, waar onder zijn twaalfjarige zoontje Bob. De ze en de dertienjarige W. G. Wolf wer den op slag gedood. De portier van Veen moest met een linker kniefractuur, een grote hoofd wond en een gescheurd linkeroor naar het ziekenhuis Bergweg worden ver voerd. Een ander vriendje, de elfjarige J. K. Hardon, had een grote scheur- wond in de onderlip en moest in het ziekenhuis Coolsingel worden opgeno men. De achtjarige R. Kreef liep een hielfractuur op. Hij werd naar het zie kenhuis Bergweg vervoerd. De ongeluk kige leerling-chauffeur moest zich we gens shock onder geneeskundige behan deling stellen. Het is nu zo goed als zeker, dat de Nederlandse sleepboot „Thames" het met de tanker „Stony Point", die voor Oues- sant in aanvaring is gekomen met het Griekse vrachtschip „Ioannis", wel zal klaren. De brand is uitgewoed en de eerste stuurman van de sleepboot is met de machinist, twee matrozen en een olieman weer aan boord van het tank schip gegaan. Het vliegtuig, waarmee de sjah van Perzië zich gisteren naar het Ameri kaanse vliegdekschip „Forrestal" zou begeven dat ter hoogte van Sardinië op oefening is, moest naar Napels terug keren wegens motorstoring. Het toestel kwam onzacht neer. De sjah werd niet gewond, maar kreeg wel een zenuw schok. Toch vertrok hij later met een ander vliegtuig naar het Amerikaanse oorlogsschip. Aan boord werd hij me disch onderzocht en kreeg de raad kor te tijd rust te houden. Het Perzische keizerlijk paar is met vakantie in Napels. (A.F.P.) Voor de vurige bewonderaars van de tennissport, die een veertiendaags ver blijf op Wimbledon in het vooruitzicht hebben, is Digby Morton, een van Lou dens vooraanstaande mode-magnaten, met dit nieuwe type zonneklep op de markt verschenen. De klep, welke wat doet denken an het vizier van een har nas, is blauw en wordt op zijn plaats gehouden door een vergulde band over het hoofd. Als diamanten geslepen kristallen verbinden de klep met de band en zorgen voor een fijne afwerking. Alle piloten van hefschroefvliegtuigen van de Belgische luchtvaartmaatschap pij „Sabena", vijftien in getal, zijn van morgen in staking gegaan. Van de zijde van de „Sabena" wordt vernomen, dat de diensten op alle lijnen, die met hefschroefvliegtuigen worden gevlogen, zijn stilgelegd. De diensten tussen Brussel - Issy Parijs, Brussel - Antwerpen - Zeeuws Vlaanderen Rot terdam, tussen Brussel - Eindhoven - Duisburg - Dortmund en tussen Brus sel - Luik - Maastricht - Keulen en Bonn en terug zjjn dus stopgezet. De be. stuurders van de Sabena-hefschroef- vliegtuigen hebben medegedeeld, dat de staking voor onbepaalde tijd geldt. De passagiers die op de eerste dag van de staking werden jedupeerd, zijn zoveel mogelijk per taxi of trein naar Brussel overgebracht, indien zij althans verder dan cfe Belgische hoofdstad zouden vlie gen. De stakende piloten zijn hun actie be gonnen, omdat zij niet accoord konden gaan met de lange duur van de onder handelingen over verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Volgens de Sabena waren de besprekingen om tot een ak koord te komen, reeds zeer ver ge vorderd. Alleen op enkele onderdelen waren de partijen het nog niet met elkaar eens geworden. (AFPANP) (Van een bijzondere medewerker) De examenkoorts heeft het jaar lijks hoogtepunt weer bereikt. Maar, zoals vaker bij minder pret tige dingen het geval is, sluit ook deze periode veelal met een blij eind: vakan tie! Honderdduizenden jonge mensen hebben dan zes of meer weken voor de boeg, waarin ze geheel zichzelf kun nen zijn, niet gebonden door de dage lijkse plicht van de gang naar school en het maken van huiswerk. Wat zul len we doen? Met een herinnering aan een vorige vakantie of enthousiast ge maakt door de verhalen van vrienden en vriendinnen, heeft men als regel al vóór de paasvakantie plannen gemaakt. Een fietstocht vaak van honderden ki lometers, een wandeltocht langs de Rijn, een liftuitstap, desnoods naar Zwitserland of Italië; we verbazen ons over geen enkel plan van jonge men sen meer, hoe onbereikbaar dat in onze jeugdjaren zou hebben geschenen. Ook voor het kostenvraagstuk hebben ve len een oplossing gevonden. Van de zes of zeven we ken vakantie gaat men er drie ot vier werken en Kees is voor een deel klaar. We hebben hier te maken met een zeer eigentijds probleem, dat vele goe de maar zeker niet minder gevaarlij ke kanten heeft. En beide aspecten van de zaak spelen zich af zowel in de op voedkundige als in de materiële sector. Het feit dat praktisch alle mensen va kantie hebben plaatst de gezinnen dik wijls voor financieel zeer grote moei lijkheden. De vakantietoeslag is nog lang niet algemeen maar ook waar ze is, is ze niet voldoende om de extra onkosten van een groot gezin te dek ken. Wij achten dit ook gieen nood zakelijkheid. Het ligt voor de hand, dat men als men buitengewone plannen maakt, daarvoor dan ook spaart. Even zeer ligt het voor de hand dat, indien kinderen in staat zijn de extra-finan ciële zorg van vader en moeder, die de vakantie nu eenmaal met zich brengt, te verlichten, dit dan ook bin nen redelijke grenzen gebeurt. Maar hier ligt naast het opvoedkundige goed ook het opvoedkundige gevaar. In het gezin waar een kameraad schappelijke en vertrouwelijke sfeer heerst tussen ouders en kinderen zal ook een normaal overleg plaatsvinden over de besteding van het geld dat de jonge mensen in een vakantie-pe riode verdienen. Maar we moeten he laas nog al eens constateren dat er jeugdigen ziin, die redeneren: het gaat vader en moeder niets aan wat ik met „mijn" geld doe. En als ouders nu maar zo onverstandig zijn om zich door zulk een redenering te laten vangen dan is het kwaad eigenlijk al gebeurd. Wij zijn sterke voorstanders van een opvoeding die een grote mate van zelf standigheid in de jonge mens bevor dert. Maar juist daartoe behoeft hij lei ding en voorlichting. En nogmaals, wij vinden het volkomen normaal, wan neer de gezinssolidariteit ook bij jon ge mensen bewust uiting vindt in een meedragen van de zorgen, die de ouders hebben. Overigens heeft dat werken door jonge mensen ook nog andere algemene bezwaren. Dezer dagen waren wij op een ouder bijeenkomst van een middelbare school, waar de rector vertelde dat hij na afloop van de vakantie meer dan eens jongens terugkreeg, die tijdens de vakantie overspannen waren ge worden. Als ouders niet toezien heb ben sommige jonge mensen, uit welke overweging dan ook, de neiging om de periode die op de eerste plaats is bestemd voor lichamelijk en geestelijk hersel, uitsluitend te benutten om geld te verdienen. En zouden alle ouders hieraan in derdaad onschuldig zijn? Zijn er ook niet die redeneren: je kost het hele jaar geld, nu kun je eens een paar honderd gulden terugverdienen. Dit is eenvoudig te gek om los te lopen. Niet dat we op zich iets tegen wer ken hebben. Laat de jonge mensen maar rustig kennis maken met het bedrijfsleven. Laat ze hun tijd nuttig vullen. Maar we hebben bezwaar te gen uitbuiten. En die uitbuiting kan komen van drie kanten. Ten eerste van de jonge mens zelf die, bezield met een verkeerde mentaliteit, alleen maar denkt aan geld om dat aanstonds op een wijze te kunnen uitgeven, die alleen hem goeddunkt en waarover hij aan niemand verantwoording schuldig is. Het kan komen van de ouders, die het lichamelijk en geestelijk belang van hun kind achterstellen bij de mate riële winst die ze uit deze arbeid kun nen halen. Het kan tenslotte ook ko men van de werkgevers, die misbruik maken van de wens en de bereidheid van jonge mensen om een paar centen te verdienen met nuttig werk. En hiermee naderen we een heel andere kant van het vraagstuk. We heb ben het in onze onmiddellijke omge ving nu al meerdere jaren meegemaakt dat in een onderneming aan mulo-leer lingen en studenten van middelbare scholen de gelegenheid werd geboden om gedurende twee a drie weken on geschoolde routine-arbeid te verrichten tegen een vergoeding, die hoogstens de naam van fooi mag hebben. Van vei ligheidsmaatregelen, arbeidskaart, so ciale verzekering, enz. was geen spra ke. Er mag daarom wel eens nadruk kelijk worden gesteld, dat vakantie werk evenzeer werk is als normale ar beid. Hierop zijn derhalve tal van wettelijke voorschriften volledig en on verkort van toepassing. Het lijkt ons de moeite waard in een tweede beschou wing hierop nader terug te komen. Advertentie AMSTERDAM SCHIPHOL .igalijlca van 10-22 uur 'c xondaga vail •2-22 uur antra* 50 cant (toegang luchtharas inbagrapan)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1