Muziekconcours in Heemskerk Salarisverbetering voor de hogere gemeente-ambtenaren Interdiocesane dachvaert voor gidsenleidsters 11' w*ft 'm OanDiCmi DE BLAUWE LOTUS„ïk m Er werden uitstekende prestaties geleverd Verkiezingen in Djakarta Brand in Haagse verffabriek Geen voorzieningen voor lagere en middelbare ambtenaren Instructies en een bonte ring Mad Bomber IF in New York m vfeöÉ OVERWINNING OP VLEUGELS Ontslagen bij de fruitveilingen Grote hitte en rook ontwikkeling De staking in het Belgische bouwbedrijf Brits hoofdkwartier niet meer op Cyprus? VriendschapVrijheid en Vrede TILBURG Petal Pusher RS «aj (Sisi K "'A. Roggeveen VAKMAN-SMID gevraagd OE ROMEINSE HELM JONGSTE BEDIENDE (mul.) DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBIE MAANDAG 24 JUNI 1957 PAGINA 4 Avondwedstrijd Superafdeling Fanfare Overwicht van communis ten en nationalisten IB 11 I Stijging van fruitprijs blijft beperkt „St.-Joseph" steunt werk loze arbeiders RECTIFICATIE Zaterdag 22 juni werd abusievelijk in de advertentie R.-K. ACADEMIE VOOR BEELDENDE EN BOUWENDE KUNSTEN (enige door hei Rijk erkende R.-K, opleiding voor tekenleraren) de plaatsnaam Breda vermeld. Dit moei zijn.- Vinceniiussiraai 27 - Telef. 22672 de nieuwste bustehouder van mi i - piii 1 W-Mg» .IPJPMPi sSsiaf Het geheim van deze geniaal ontworpen bustehouder zit in de schier onmerk bare versterkingen, die als een bloemblad de buste omvatten. Zij geven niet alleen een ideale opwaartse steun, doch houden ook opzij fantastisch in. De rondgestikte cups behouden hun vorm, ook na ontelbare wasbeurten. Kom deze nieuwe Hollywood Maxwell creatie passen in onze rustige, comfor tabele paskamers en U zult enthousiast zijn over de ongekend mooie lijn, die zij Uw figuur verleent. Wij garanderen elk «tuk Iets heel bijzonders en dus verkrijgbaar bij Utrecht Eerst halen in 10 maanden betalen Ged. Oude Gracht 81 Haarlem - Tel. 11152 50 jaar Luchtvaart Wilbur e» Onrille Wright leerden om «Hepen voor onze AFD. VERWARMING. Bekendheid met het plaatsen van olie- stookapparaten strekt tot aanbeveling, evenals kennis van lassen. Vakantie te regelen. SCHOUS, Oude Groenmarkt 16, Haarlem, achter de oude St. Bavo, Telef. 11266. Leest het 34e deel tn de bekende serie Avonturen van Eric de Noorman getiteld: Prijs 75 cent per ex UITGEVERIJ DE TIJD A'dam Postgiro 22884 Wij vragen voor ons kantoor: voor het verrichten van diverse kantoorwerkzaamheden. Leeftijd 1618 jaar. Aanmelden: Fa. GEBRS. LOOTS, Mr. Cornelis- straat 24 rd.. HAARLEM. Wasserij Kleverpark, Santpoorterstraat 41, vraagt NET PERSOON voor haar merkafdeling, eventueel gepensioneerde, en een HULP voor de wasserij. 50 Laat hem onmid dellijk komen Ik meende toch dat mijn browning geladen was! Gelukkig heb ik mijn dolk -yn-iTTT Met muziek van de R.K.Harmonie „•St. Caecilia" uit Vefoen-Noord en zang Van de R.K.Gemengde Zangvereniging „■Da Paeem" uit Santpoort werd za terdagavond het festival op het land goed Marquette voortgezet. „St. Caecilia" hield htet bij de klassie ken. Met de „Egmondi'-ouverture van L. van Beethoven trof zij bij het, on danks het aanvankelijk slechte weer toch nog talrijk aanwezige publiek, een gevoelige snaar. De bekende melodieën van Sibelius' „Finlandia* en Rossini's „Tancred" violen eveneens in goede aarde. Na de vAarkelijk excellent gespeel de fluitsolo in „Carmen" van G. Bizet was de menigte terecht enthousiast. Naast een serie klein goedj, zong „Da f'acem" het veeleisende „Miarcia fune- re" van Ol. Kooj?, het modern getin te ,,De Raadselridder" van Kees Kef en het prachtige „Dte Uil" vamonze Ne- derlahdse „grootmeester" Alphons Diepenhrock. Vooral dit laatste werd een juweeltje. Geen Wonder. Op me nige wedstrijd vloog „Da Pacem" met „De Uil" -van Diepenhrock over alle moeilijkheden heen naar .de top van de Parnassum. Om niet in tijdnood te geraken be gon men reeds om één Sar aan het beoordelen van zestien nummers ge speeld door acht verenigingen. Nu was de eerste klap direct raakt want in de vierde afdeling harmonie behaalde „Excelsior" uit Lammen door .verzorgd orkestspel op zijn. kop af het mvntmum (288 punten) voor een eerste pr^js. In de derde afdeling Fanfaqe had „St. Martinus" uit 't Veld nogalmoei te met de stemming. Het wilde in-,,Cia- conna antiqua" van G. H. Boedijn aan vankelijk niet erg vlotten. Later no teerden wij nog een zeer onzuiver ge-; speelde altsolo. Al met al kwamen zij: niet de hakken over de sloot <1255 pw-j ten) in aanmerking voor een tweejde j prijs. „Willen is kunnen" deed het veel he ter. ZU ontwikkelde een uitstekende1 fan fareklank. Nuanceerde voortreffelijk, ritmeerde perfect en maakte in d»? volste zin van het woord muziek. Di rigent P. Geujes incasseerde alzo de, kapitale som van 336 punten plus lof; van de jury. Proficiat! Dirigent S. Vlekke maakt veel werk^1 van de articulatie. Dit bleek uit de resultaten van „Amicitia" uit Venhui zen in het verplichte werk „De jacht" van J. Pala. Met de lastige polyritmi- sche figuren in Boedjjn's „Cassacione" hadden zijn muzikanten echter nog al moeite. Baritons en trombones voelden het aardig aan doch het hoge koper wist er geen raad mee. Ook de haas-1 tig gespeelde finale kon mij maar.ma tig bekoren. Doch de jury had waar schijnlijk meer „oor" voor het goede dan voor de gebreken, want „St. Mar tinus" kwam met 297 punten (eerste prijs) uit de strijd. De tweede afdeling harmonie moest he" doen met de „Parade militair" van R. Quignard. Een vervelend stuk met weinig mogelijkheden. Het vrije werk „Caesar en Cleopatra" van G. H. Boe dijn bood „Kunst na Arbeid" uit Uit hoorn meer kansen. Die zij helaas niet ten volle benutte. Het klonk allemaal wel netjes maar de contrasten die dit werk biedt kwamen niet tot hun recht. De wat monotone interpretatie werd beloond met 260 punten (tweede prijs). „Apollo" uit Noordscharwoude „uit komende in de eerste afdeling fanfare, nuanceerde de eerste van Piet v. Me- ver's „Vier Bagatellen" prima, doch he tempo van de derde- was minder raak zodat het karakter verloren ging. In „Caesar en Cleopatra" wist dirigent J. Heijnen meer spanning te brengen dan zijn voorganger, doch het was net niet voldoende voor een eerste prijs (280 punten) De muzikanten van „Hou en Trou" uit „Heerhugowaard" hadden weinig moeite met de ritmische capriolen van het verplichte werk. Ook „Indian Sum mer" van E. Ball bleek geen te zware opgaaf voor de heren zodat zjj alle aandacht konden wijden aan de techni sche rubrieken. Met als resultaat 306 punten (eerste prijs). Het clarinetregister van „St. Cae cilia" uit Lutjebroek maakte een be schaafde indruk. Ook het koper wist vaak de juiste toon te treffen in „Céphale et Procris" van Grétry. Voegen wij daarbij de uitstekende musiceertrant dan is het duidelijk dat dirigent Mors een goed entrée maakte. Jammer dat de stemming in „Joseph en Egypte" ^hier en daar wat groezelig was. Toch "verdiende zij met ere een eerste prijsn (291 punten) De marswedstrijd verliep in de grootst mogelijke orde zowel van de kant van het publiek als van de deel- neijnende verenigingen. De jury moest zelfs driemaal het praedicaat „met Hof* toekennen. In de ereafdeling fanfare moest „Dr. Nuijens" uit Westwoud het spits af bijten met „Harlem Shadows" van !de Nederlandse componist M. Boekei. Zij nam haar kans ten opzichte van nuancering en voordracht, doch strui- kjelde nogal eens over technische moei lijkheden. Haar keuzenummer was wel wat zwaar voor deze afdeling. Daarom oordeelde de jury misschien nogal mild lover meerdere „glissers" en een over- majtig zwevende sopraansax. Met 289 "purrjen (eerste prijs) mocht „Dr. Nuij ens"* meer dan tevreden zijn. Bepaald royaal werd de jury toen „St. Gregorius" uit Duivendrecht op de mjuziektent zat, want hoewel ik veel goeds noteerde werd da totaalindruk van bet verplichte werk toch zeer on gunstig beïnvloeddoor verkeerde into naties en onzuivere stemming. Het vrije werk gaf het zelfde spelbeeld, niet te- min behaalde zij een „dikke" eerste prijs met 303 punten. Nadat „Muzieklust" uit Obdam zich met een marsje had losgeblazen wierp zij zich vol enthousiasme op Mar cel Foot's „Vlaamse Rhapsodie". Dit was wel nodig want Marcel eist nog al wat van de muzikanten. Het lang zame deel vraagt totale toonbeheersing, het Allegro technische vaardigheid. Zo wel het een als het ander kwam aar dig uit de verf. De vertolking van Hoist's „First Suite" viel echter tegen. Holst vergt toch niet het uiterste van de mens. Desondanks werd de heldere avondlucht meerdere malen bezoedeld met onzuivere klanken. De jury bleef Imild. 300 punten, eerste prijs. Crescendo" uit Assendelft liet een helder klankgehalte horen in het ver plichte werk. Er zat ook meer pit in de voordracht dan bij haar voorgang ster. Doch .Crescendo" greep helaas te hoog met haar keuzenummer Orion" van Granville Bantock. Ik ben er van overtuigd dat de leden van „Crescendo" geblokt hebben als eindexamencandida- ;ten. Desondanks was het resultaat niet „super", „steming" en articulatie ble ven. wankel. De jury beloonde het „bldkken" met 294 punten (eerste prijs) LOU TERVOORT Uit de tot dusver bekende uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen, wel ke zaterdag in Djakarta zUn gehouden, blijkt, dat de Mohammedaanse partijen gezamenlijk veel meer stemmen hebben gehaald dan een der andere partijen, doch de communisten en nationalisten behaalden gezamenlijk circa 3.000 stem men meer dan de Mohammedaanse par tijen. De nationalisten hebben stemmen verloren aan de Masjuml en de commu nisten. Volgens niet-officiële ramingen heeft ongeveer 75 procent van de circa een miljoen kiezers zijn stem uitgebracht. Dat zou minder zijn dan bij de algemene verkiezingen in 1955. In de komende weken zullen ook el ders in Indonesië gemeenteraads- en provinciale verkiezingen gehouden wor den. (A.N.P.) Op het Amerikaanse militaire kerkhoj te Margraten werd zaterdagmiddag een plechtigheid gehouden, tijdens welke een lid van de Italiaanse dele gatie van de wereldorganisatie voor „De lamp van de broederschap" een kopie van de lamp, die in de kapel van „Monte Cassino" staat, overhandigde aan mevr. I. van Gerven-Beurskens uit Tegelen, wier echtgenoot in 1947 in Indonesië sneuvelde. De gevolgen van de strenge nachtvor sten voor de Betuwse en Limburgse fruitstreken zijn ernstiger, dan men aanvankelijk verwachtte. Het is geble ken, dat de perenoogst ongeveer 30 pro cent en de appelenoogst 50 procent van de normale oogsten zullen bedragen. Niet alleen de fruitboeren, die reeds van een „rampjaar" spreken, ondervinden hier door grote schade, maar ook de fruit veilingen. Deze zien zich genoodzaakt personeel te ontslaan wegens gebrek aan werkzaamheden bij zulke oogsten. Dit personeel zal gedeeltelijk op wacht geld worden gesteld, en gedeeltelijk wor den ondergebracht bij bevriende bedrij ven en instellingen. Hoewel een kleinere fruitoogst dan normaal prijsstijgingen veroorzaakt, zul len de prijzen toch niet zeer hoog op lopen, daar de fruitgebieden in Italië geen schade hebben geleden. Men ver wacht thans veel aanvoer van Italiaans fruit op-de internationale markten. De door vorst getroffen gebieden in Eu ropa zijn Zwitserland, België, een ge deelte van Duitsland en Nederland. Groot is de schade, aangericht in de Haagse verffabriek Van den Doel en Fray, in het Laakkwartier, door een brand, die vanmorgen om half acht werd ontdekt. Het vuur heeft de voorraden halffa brikaten en eindprodukten op de eerste en tweede verdieping van het gebouw vrijwel geheel waardeloos gemaakt. Ern stiger nog was de schade aan het gebouw zelf. De grote hitte, ontwikkeld door brandende oliën en chemicaliën maakte de betonnen vloeren zo gloeiend, dat het metselwerk der muren juist onder de rechter dakrand horizontaal over de ge hele lengte van het ongeveer 30 meter lange gebouw scheurde. Een brede. ver. tikale scheur over dé twee bovenste verdiepingen gaapte aan een zij- en ach tergevel. Dit gedeelte van het gebouw zal vermoedelijk afgebroken en opnieuw gebouwd moeten worden. De Haagse brandweer is met groot en zwaar materiaal uitgerukt. Twee lad derwagens, twee pompwagens en klei ner materiaal werden ingezet. Na een uur was met acht stralen het laaiende vuur bedwongen. Grote hitte en rookontwikkeling be moeilijkten het werk zeer. Rookmaskers deden goede diensten. De verhitting der betonvloeren was zo groot, dat het schier onmogelijk was er met rubberlaarzen overheen te lopen. De Nederlandse arbeiders, die door de stakingen in het Belgische bouwbe drijf werkloos zijn geworden en nog geen ander werk hebben kunnen vinden, zullen door de r.-k. bouwvakarbeiders bond „St.-Joseph" voorlopig gesteund worden met een bedrag dat 40 maal het premiebedrag of ongeveer 40 bedraagt De eerste uitbetaling hiervan heeft za terdag reeds plaat gehad. Niet-georga- niseerde bouwvakarbeiders ontvangen geen tegemoetkoming van de bond, ter wijl zjj ook geen aanspraken kunnen doen gelden op uitkeringen ingevolge de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering. In Londen wordt de mogelijkheid overwogen het hoofdkwartier van de Britse strijdkrachten voor het Midden- Oosten over te brengen van het eiland Cyprus naar Kenya of Aden. De Brit se minister van defensie, Duncan San dys, is gisteren in Londen terugge keerd van een elfdaagse reis langs militaire installaties in Aden, Kenya en Libië. „Ik hoop, dat ik nu de ge gevens heb, die nodig zijn om binnen kort een beslnit te nemen over de verdediging van de Britse bezittingen in het Midden-Oosten", zei hij. De minister heeft al eerder een be zoek gebracht aan Gibraltar, Malta en Cyprus. In Londen is men van me ning, dat de kansen op een oplossing van de kwestie-Cyrpus zouden verbete ren, als het Britse hoofdkwartier van het eiland zou verdwijnen. De minister van binnenlandse za ken heeft in een circulaire de gemeen tebesturen mededeling gedaan van de doorwerking van de salarisverbe- téring voor de topfunctionarissen van het rijk op de bezoldiging van de ho gere ambtenaren der gemeenten. Uit de circulaire blijkt dat de minis ter overleg heeft gepleegd met verte genwoordigers van de provinciale be sturen, van het centraal orgaan voor de behartiging van de gemeentelijke per soneelsaangelegenheden en met de cen trales van overheidspersoneels-organi- saties. Hoewel de centrales akkoord konden gaan met de bezoldiging van de burgemeesters en secretarissen, kon het voorstel hun algehele instemming niet verkrijgen omdat het in het voet spoor van hetgeen voor de rijksambte naren reeds is geschied een wijziging zal brengen in de thans bestaande ver houdingen. Begint de verbetering van de rijkgsa- larissen met de rang van referendaris, de thans bekend gemaakte maatregel biedt in enkele gevallen ook financieel voordeel aan gemeentelijke functiona rissen die een lager salaris genieten. Zo hebben de jongste voorstellen tot verbetering van de onderwijzers-salarls- Zondag hebben in het buitencentrum voor de katholieke vrouwelijke jeugd In de bisdommen Haarlem en Rotterdam, Het Huis ter Leede te Sassenheim, een vierhonderdtal gidsenleidsters een dach vaert gehouden. Het was de laatste maal dat dit geschiedde door de gldsen- beweging der belde bisdommen geza menlijk daar eerlang deze thans inter diocesane beweging gesplitst zal wor den in twee afzonderlijke. De leiding van de dachvaert berustte bij mej. W. IJsselmuiden, interdioce saan hoofdcommissaresse, daar de na tionale hoofdcommissaresse, mej. mr, Twaalfhoven, momenteel in Suriname vertoeft op doorreis naar Brazilië voor de wereldconferentie van het katholiek vrouwelijk jeugdwerk. Behalve de beide diocesane aalmoezeniers F. Beckers (Rotterdam) en J. Tuin (Haarlem) als mede de nationaal aalmoezenier A. Wii- ligenburg als vertegenwoordiger van het hoofdbestuur, waren nog aanwezig mr. J. Th. M. v. d. Vaart, diocesaan commissaris van de K.J.B. en mej. R. Vendrik, nationaal voorzitster van het katholiek vrouwelijk jeugdwerk. De dachvaert werd ingeleid met een plechtige H. Mis, Missa Diolagata met offergang en korte predikatie, opgedragen aan een in het park op geslagen altaar door aalmoezenier F. Beckers, terwijl na de vlaggenparade aalmoezenier A. Willigenburg een zgn. sessie hield met als thema „Vriendschap, vrijheid en vrede" waarin hij deze drie begrippen teken de als onverbrekelijk met elkander verbonden. De vriendschap als de vrijwording van het eigen ik, de Vrijheid dus, en de vrede, die identiek is aan de vrij heid. Drie begrippen die in de gidsen- beweging tot volle ontplooiing dienen te komen. Na deze sessie volgden enkele uren die besteed werden aan instructies voor de verschillende gidsenactivltelten als acteren, muziek, zang en dans, pop penkast, pionieren, enz. alsmede een zgn. bonte ring onder de titel „Honderd jaar vrouwenemancipatie" waarin op soms charmante, soms zeer geestige wijze parallellen werden getrokken tus sen de oude en de moderne tijd. Een plechtig Lof met oratie en zgeen, ge houden door aalmoezenier J. Tuin, sloot de dachvaert af en het strijken van de vlag was het teken dat voor die dag althans het spel was gedaan. Een aardig intermezzo was voorts een ballonnenwedstrijd, die echter helaas gedeeltelijk mislukte. Aan de vijf eerst binnengemelde balonnen was een prijs verbonden alsook aan de ballon die de grootste afstand had afgelegd. Bij de sluiting was de verste melding uit Koot wijk binnen. Aan deze wedstrijd was een collecte verbonden, bestemd voor een reis naar Lourdes van een blauwe vogel (invalide gids). De eerste collecte bracht reeds een halve reis binnen. sen er toe geleid dat ook de bezoldiging van de burgemeesters in ge meenten met minder dan 8000 inwoners zal worden verhoogd. Hetzelfde geldt voor de secretarissen der kleinste en kleinere gemeenten. Volgens het thans geldende systeem wordt de bezoldiging van de diensthoof den en die van de eerste ambtenaren ter secretarie afgeleid van de bezoldi ging van de secretaris. Diensthoofden ontvangen 90, 85 of 80 pet. van de secre taris-bezoldiging, oe eerste ambtenaar ter secretarie 80 pet. Dit gaf moeilijk heden voor gemeenten tussen 14.000 en 30.000 inwoners omdat de secretaris wel doch de diensthoofden en de eer ste ambtenaar ter secretarie niet een bezoldiging hebben welke overeenkomt met die van een topfunctie in 's-rijks dienst. De minister heeft daarom goed gevonden dat in gemeenten met meer dan 14.000 inwoners de bezoldiging van alle diensthoofden en van de eerste amb tenaar ter secretarie (met handhaving van het thans geldende percentage) zal worden afgeleid van het verhoog, d e salaris van de secretaris. De verhogingen kunnen met terug werkende kracht tot 1 september 1958 worden toegekend. Aan het slot van zijn circulaire wijst de minister er nog op, dat deze door werking van de voorzieningen welka voor het rijkspersoneel zijn getroffen als onverbrekelijke consequentie heeft, dat bepaalde gemeentelijke functies (die van de middelbare en lagere ambtenaren) van deze salaris verbetering moeten worden uitgeslo ten. De vertegenwoordigers van de personeelsorganisaties hebben daar tegen bezwaren gemaakt. De minister heeft begrip voor de bezwaren, maar stelt daartegenover, dat de geschetste situatie in het gemeentelijk bestel in wezen niet anders ligt dan voor het rijkspersoneel. Voor het ogenblik zal derhalve vol strekt moeten worden afgezien van voorzieningen voor middelbare en lage re ambtenaren bij de gemeenten. Afge wacht zal moeten worden, wat voor de financiële positie van deze categorie in de toekomst eventueel zal kunnen wor den gedaan. Een nieuwe „Mad Bomber" baart de politie van New York zorgen. In een ongebruikt trappenhuis van een station van de ondergrondse is zaterdag een eigengemaakte bom gevonden, de twee de in een week. Er was een briefje bij, waarop te lezen stond: „Is deze nóg primitief?" De politie had van de eerste bom gezegd, dat hij primitief van constructie was. De oorspronkelijke „waanzinnige bommenlegger", George Metersky, die in vijftien jaar 32 bommen neerlegde, bevindt zich thans in een krankzinni gengesticht. Door het ontploffen van 23 bommen werden vijftien mensen ge wond. (Reuter) - «1 !swi«SSRKS aft Amsterdam Haarlem de best gesorteerde corset-speciaalzaak Kalverstraat 136 Tel. 48178 Nijmegen Oude Gracht 141 Tel. 11314 Breda Grote Houtstraat 10 Tel. 12053 Tilburg Broerstraat 64 Ginnekenstraat 1 Heuvelstraat I Tel. 20519 Tel. 38078 Tel. 21098 Meubelen Bedden Dekens Karpetten Herenconfectie Damesconfectie Gordijnen Lakens Slopen Haarden Enz. enz. HENRI BXGKNEK Een pracht!*, njk ge ïllustreerd werk ever deze belde luchtvaart pioniers. de eerste jaren luchtvaart en over alle anderen, die ar toe hebben bijge dragen de luchtvaart EtJn enorme ontwik keling te geven. ts 4e boekhandel verkrdgbaar Prijs gebonden f Duizend mil harden samurdis! hetgeen ik hem inspoot was geen rad - ■éidjdh! Tsjeng, die U met het bewaken ven Mit suhirdto'i huis be Idit hdd, is zo juist teruggekomen Achtbare Meester. 15 Ik moet hem terugvinden!. Ver kan hij met zijn'. Ik zat m de kamer er naast verborgen. Ik heb de radjaidjah door water vervangen.Het qift zelf heb ik hi er. Ik heb mij ook met zijn dolk en zijn pistool beng - gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4