Einde van een legende Beverwijk kleinste aardbeien centrum van Nederland Morgen iets minder koud 8ukan,M,"^r5%ru^ik,"nM PEIi llfnfi nAAn 1 LivlajLiiL. LiUUnAlVl lil Lv IV i- i ifTfii I LLiiivwi it ww i inn i Zware ontploffing op het proefterrein in Las Vegas Aanleg oliebuisleiding in West- Duitsland bemoeilijkt Bourgès-Maunoury met de hakken over de sloot Mededeling aan Eisenhower Amerika kan nu een bijna „schone H-bom maken Brabant met 66^° aan de spits Enige reserve bij het C.N.V. Het weer Lijntoestel maakt tussenlanding voor gewonde jongen Tragisch ongeval bij proefvaart Noordkoreaanse „Migs" in actie Boeren willen grond alleen tegen zeer hoge prijs verkopen Schrale meerderheid voor zijn financiële voornemens DINSDAG 25 JUNI 1957 81sfe JAARGANG No. 29639 „La Prensa" over de procureur-generaal op de Antillen Tsjang acht tijdstip gunstig voor oorlog tegen het communisme Aan zee $ee MORRIS 'êeforet/ouéut// Falcon popeline regenjassen Het weer in Europa Vakcentralen Meer zon Pllmrm«.T c Li a a Di era ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. uur <s avonds tel. 21544. Zonder censuur V.S. stellen Rusland uitwisseling radio- en T.V.-uitzending voor Nog een eiland in de Po-delta wordt met overstroming bedreigd Op Groenland Spaanse matroos door hartverlamming getroffen Zuid-Korea in staat van alarm Thames99 moet de Britse kust mijden Waarschijnlijk weet U nu reeds waar U Uw vakantie gaat doorbrengen. Schrijf ons dan nu even wanneer en waarheen U vertrekt, ook al duurt dat misschien nog enige weken. Dat is voor ons gemakke lijker dan wanneer U wacht tot het laatste ogenblik. Indien U het abonnements geld per week betaalt, wilt U dan het verschuldig de bedrag over de periode dat U afwezig is, vóór Uw vertrek voldoen aan de be zorger van wie U op Uw vaste adres ons blad ont vangt De administratie IN FRANSE NATIONALE VERGADERING 1 1 55 Het te Willemstad verschijnende re geringsgezinde dagblad „La Prensa" vernam uit goede bron, dat het de wens is van de Antilliaanse regering, dat met de functie van procureur-generaal belast wordt een Antilliaan, die voor de vervulling van dit ambt alle vereis te kennis en hoedanigheden bezit. Het ambt van procureur-generaal zo vervolgde het blad vereist veel er varing en ruime kennis van de plaatse lijke omstandigheden en daarom heeft de Antilliaanse regering voor dit ambt een Antilliaanse gegadigde voorgedra gen, die in alle opzichten alle hoedanig heden bezit om zich van zijn taak op waardige wijze te kwijten. Het blad achtte het voorts onver mijdelijk, dat het overleg in Den Haag een definitieve interpretatie van het statuut van het koninkrijk moet ople veren. Een zodanige definitieve en duidelijke interpretatie zal elk con flict in de toekomst voorkomen en het recht van de autonome Antilliaanse regering om haar binnenlandse aan gelegenheden zonder enigerlei vorm van inmenging te behartigen, be schermen. De Nederlandse pers, aldus „La Prensa", beseft, dat het huidige con flict tussen de Antilliaanse regering en gouverneur Speekenbrink in hoge mate in de hand is gewerkt door het feit, dat oud-gouverneur Struyken, als vice-pre- mier van de Nederlandse regering, al les in het werk stelt om de koninkrijks regering ertoe te bewegen af te stap pen van het standpunt, dat men het vo rig jaar tijdens een soortgelijk conflict innam. Bij die gelegenheid, aldus het blad, kreeg de regering der Antillen van de koninkrijksregering gelijk en werd haar recht om haar interne aan gelegenheden te regelen, volledig ge ëerbiedigd. In zijn gisteren te New York ver schenen boek „Sovjet-Rusland in Chi na" zegt president Tsjang Kai-Sjek van nationalistisch China, dat de democra tieën nationalistisch China, Zuid-Korea en Zuid-Vietnam moeten steunen in een bevrijdingsoorlog. Het is niet nodig, zegt hij, dat de westelijke landen aan de strijd deelnemen, „Alles wat wij nodig hebben is morele en materiële steun." Tsjang zegt, dat zijn strategie „niet rechtstreeks de Sovjet-Unie zou betref fen" en geen wereldoorlog zou veroor zaken. Door hun interne moeilijkheden zouden de Russen niet i* staat zijn aan een gelokaliseerde oorlog mee te doen om er op die manier een wereldoorlog van te maken. De niet-communistische landen, aldus de nationalistische president, moeten nu van de binnenlandse moeilijkheden van de Sovjet-Unie en China gebruik maken. In 1958 zou het te laat kunnen zijn. (Rëuter) Oost-Duitsland Bij de pseudo-ver- kiezingen, die zondag in de Sovjet-zone van Duitsland zijn gehouden, heeft vol gens de communistische autoriteiten 97.17 procent van het electoraat zijn stem uitgebracht. Op de eenheidslijst van het „Nationale Front" werd 99.52 procent der stemmen uitgebracht. Slechts 0.48 heeft ingestemd. dert, vertoont op dit ogenblik niet veel activiteit. Het is waarschijnlijk, dat deze het weer in Europa niet zal verstoren. Morgen mogen zonnige perioden worden verwacht, die afgewisseld worden door enkele buien. De temperaturen zullen daarbij een geringe stijging vertonen. Morgen langs het gehele strand vrij wel droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen west en noordwest, middagtemperaturen 15 a 16 graden C. Uit het zuidwesten is wat minder koele lucht op weg naar ons land, zodat de strandvooruitzichten na het midden van de week gunstiger worden. De tem peratuur gaat iets omhoog en ook zal het wat zonniger worden. Met .251 tegen 210 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering van nacht de financiële voorstellen van pre mier Bourgès-Maunoury, en de eraan verbonden vertrouwenskwestie, aan vaard. Tegen stemden o.a. 131 communis ten, vijftien onafhankelyken, tien repu blikeinen en radicaal-socialisten, onder wie Mèndes-France, en 35 poujadis- ten. Er waren 57 onthoudingen. Dat Bourgès-Maunoury vrijwel zeker zijn I vertrouwensvotum krijgen zou, werd al j verwacht van het ogenblik af, waarop de onafhankelijke boeren en de katho lieke republikeinse volksbeweging, de M.F P., van wie de doorslaggevende stemmen zouden moeten komen, tijdens het debat te kennen gaven, dat zij de regering hun steun zouden geven. Voordat hij de meerderheid van 41 stemmen verkeeeg, had Bourgès-Mau noury de Nationale Vergadering uitge daagd, hem weg te zenden. „Als u gelooft dat u een betere regering kunt formeren, zegt mij dat dan", al dus Bourgès-Maunoury. Maar daar had den de afgevaardigden geen behoefte aan. En de steen waarover Mollet is gestruikeld het programma van 150 miljard francs aan bijzondere belasting heffingen namen zij netjes voor de voeten van de nieuwe Franse premier, overigens met zijn 42 jaren ook de jong ste van de vierde republiek, weg, al was hun eensgezindheid, blijkens de betrekkelijk schrale meerderheid, niet erg indrukwekkend. De belastingvoorstellen zullen van daag aan de Raad van de Republiek, de Franse Senaat worden voorgelegd. Wanneer deze ze aanvaardt zal de Na tionale Vergadering ze morgen in 2e le zing behandelen. Dit zal echter louter een formaliteit zijn, tenzij de Raad van de Republiek wijzigingen aanbrengt in het desbetreffende wetsontwerp, het geen niet verwacht wordt. We moeten een eind maken aan een legende, hoe ongaarne ook: Beverwijk is bij lange na niet meer het aardbeiencentrum van ons land. Integendeel, het is het kleinste aardbeien-leverende gebied van ons land geworden, sinds andere centra een grote vlucht hebben genomen. Van alle aardbeien komt slechts 5% uit Noord-Holland. In West-Brabant is de teelt gecon centreerd rond Breda en Princenhage, Zundert en Bergen-op-Zoom. Voor het grootste deel is men ingesteld op de conservenindustrie, zodat veel zoge naamd „zonder dop" wordt geoogst. Men teelt uitsluitend op poelen en handhaaft de planten op gemiddeld vier jaren, driemaal oogsten dus. In de omgeving van Bergen-op-Zoom teelt men z.g. rijen. Voornamelijk de soort Jucunda. In Kennemèrland worden de aardbeierf geteeld op bedden. Dit heeft het voor deel, dat men minder land nodig heeft. Het schoonhouden is echter zeer kost baar. De verschillen in arbeidsuren voor het schoonhouden tussen Brabant en Kennemerland zijn zeer groot. In Kennemerland is de hoofdsoort de Advertentia 8ARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717152 Max neersl Station Weet temp afgel. vor dap 24 uui Stockholm licht bew. 18 3 Oslo zwaar bew. 17 1 Kopenhagen regenbui 18 7 Londen onbew. 17 5 Amsterdam zwaar bew. 14 4 Luxemburg zwaar bew. 12 9 Parijs onbew. 15 7 Nice onbew. 23 0 Berlijn regen 15 25 Frankfort zwaar bew. 15 9 Mtinchen zwaar bew. 21 16 Zürich zwaar bew. 20 20 Genève zwaar bew. 17 14 Locarno licht bew. 22 36 Wenen zwaar bew. 28 0 Innsbruck zwaar bew. 27 2 Rome half bew. 33 0 BourgèsMaunOury Oberschlesien ofwel Moulin Rouge. De geïmporteerde climax scheen het te gaan winnen van de Moulin Rouge, maar men komt hoe langer hoe meer terug op de oude beproefde Oberschle sien. In de Bommelerwaard is de teelt hoofdzakelijk ingericht voor de koude bak. De belangrijkste teeltgebieden zijn Zaltbommel, Gameren, Zuilichem, Kerkwijk, Brakel, Poederoyen en Maasdriel. Zaltbommel is het verkoop centrum. De teelt in de Veenstreek is ook hoofdzakelijk gebaseerd op de glas aardbeien. Deze streek komt snel op zetten en de aanvoeren van glasaard beien nemen, vooral de laatste jaren, een grote omvang. Op de Zuid-Holland se eilanden is IJselmonde verreweg het belangrijkste gebied met als centrum Barendrecht en omgeving. Voor de teelt in de Over-Betuwe kunnen ge noemd worden de plaatsen Huissen, Bemmel, Gendt, Eist, Lent en Ooster hout. De teelt in Zeeland vindt in hoofd zaak plaats op Zuid-Beveland. Het centrum is Kapelle-Biezelinge. De teelt wordt uitgeoefend op het kleinbedrijf, naast de teelt van bessen, frambozen en bramen. Evenals de K.A.B. heeft het ver» bondsbestuur van het C.N.V. eep ver klaring over de samenwerking tussen de vakcentralen uitgegeven. Een on werkelijk verschil tussen beide ver klaringen is het enthousiasme van de K.A.B. en de gereserveerde reactie van het C.N.V. In de verklaring van het C.N.V. wordt gezegd, dat dit verbond in 1954 het naar zijn mening ten onrechte tegen dit ver bond gerichte deel van de N.V.V.-moti- vering voor de verbreking van de ge reglementeerde samenwerking in de raad van vakcentralen bestreden heeft. Het bleef echter steeds tot samenwer king tussen de drie vakcentralen bereid. „Overigens stelt het in verband hier mede vast, dat de samenwerking tus sen de drie vakcentralen in belangrijke aangelegenheden steeds heeft plaatsge vonden, ook nadat in 1954 het N.V.V. de gereglementeerde samenwerking ver brak," aldus de verklaring van het C.N.V. „Een voor de toekomst geldende re geling van de samenwerking ontmoet bij het verbondsbestnur van het C.N.V. geen bezwaar. De vorm van zulk een regeling zou naar zijn mening echter nader overwogen moeten worden. Het verbondsbestuur wacht de ontwikkeling van de dingen af en zal de zaak in de eerstkomende vergadering van de ver bondsraad van het C.N.V. aan de or de stellen." Italië Bij het zwemmen in een meer aan de westkust van Sardinië zijn vijf schoolkinderen, van 12 tot 14 jaar, onwel geworden en verdronken. Een volwassene, die enkele kinderen wilde redden, verdronk eveneens. Op de oceaan komt ten noordwesten van de Azoren een diepe depressie tot ontwikkeling, die aan de voorzijde war mere lucht naar de Britse eilanden stuurt. Dit heeft tot gevolg dat boven West-Europa de barometers langzaam gaan stijgen en zonniger weer in zicht is. Een storing, die de Golf van Biscaye na- Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Koude nacht met opklaringen en hier en daar een bui. Morgen zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Weinig wind. Overdag hoge re temperaturen. Zon: 4.23—21.06 Maan: 3.14—19.36 teaerfe* lüFIIUfF UAARIFMQrUF PflIIRAIIT «sspss Drie natuurkundigen van de universi teit van Californië hebben president Eisenhower gisteren meegedeeld, dat de Verenigde Staten thans een water stofbom kunnen maken, waarvan de radio-actieve uitstraling 95 procent kleiner is dan die van de vroegere bommen. De drie geleerden, dr. Er- nest O. Lawrence, dr. Mark M. Mills en dr. Edward Teller, werden by hun bezoek aan de president vergezeld door de voorzitter van de Amerikaan se commissie voor atoomenergie, Le wis Strauss. De natuurkundigen wilden zich niet uitlaten over de vraag van een verslaggever, of zulk een wapen ai In produktic is, of dat er nog verdere proeven nodig zullen zijn om de „scho ne bom" te vervaardigen. Lewis Strauss zet, dat de geleerden in het openbaar niet verder konden gaan dan de mededeling, dat zij de president verteld hebben, dat er weer grote vor deringen zyn gemaakt, sinds Eisenho wer begin van deze maand verklaar de, dat Amerika thans bommen bezit, die 90 procent minder radio-actieve spo ren nalaten dan de vroegere atoom bommen. Waarnemers In Washington zien het bezoek van Strauss en de drie geleerden aan de president, o.m. als een onder deel van de campagne, die de Ameri kaanse stafchefs, samen met de com missie voor atoomenergie, voeren te gen het plan van Eisenhower om in Lon den met de Russen tot overeenstem ming te komen over het stopzetten of opschorten van kemproeven. Er is in kringen van militaire leiders en van de atoomcommissie al geruime tijd sprake van een bom, die zijn ex plosieve kracht praktisch geheel ont leent aan een proces van atoomfusie, waarbij geen radio-actieve afvalstoffen worden ontwikkeld. Het proces zou op gang gebracht moeten worden door een „afvuurmechanisme", dat nog wel op basis van de oude kernsplitsing werkt. De omvang van dit mechanisme en van de radio-actieve sporen, die het nalaat, zou echter steeds verkleind wor den en sommige geleerden zouden van mening z(jn, dat het binnenkort moge lijk moet zün het geheel zonder dit mechanisme te stellen. Deze geleerden vestigen er ook de aan dacht op, dat zulke „schone bommen", In een memorandum aan de Sovjet- Unie stellen de Verenigde Staten een regelmatige uitwisseling van ongecen sureerde radio- en televisieuitzendingen voor. Daardoor zou men tot een vrijere uitwisseling van nieuwe ideeën over be langrijke ontwikkelingen in de wereld kunnen komen. Amerika heeft in deze met zijn bondgenoten overleg gepleegd. Het voorstel is aan de Sovjet-ambas sadeur te Washington overhandigd met het verzoek aan zijn regering over het principe snel een besluit te nemen. De tails zouden later nog besproken kun nen worden. Een woordvoerder van het Witte Huis verklaarde, dat er in Amerikaanse re geringskringen al anderhalf jaar ge werkt is aan het idee van zo een uit wisseling, maar vooral sinds de ver schijning van Khroesjtsjev op de Ame rikaanse televisieschermen. (Reuter-U.P.) Na Ariano wordt nu een tweede eiland in de Podelta, Adria, met over stroming bedreigd. Laaggelegen stuk ken van het eiland staan reeds blank, maar het water heeft de bevolkte ge deelten nog niet bereikt. Op Ariano, dat het zwaarst getroffen eiland in de delta is, gaat de evacuatie van ongeveer 30.000 mensen voort. Iets meer dan de helft van het eiland staat onder water. als zij tijdens een wereldoorlog wor den gebruikt, niet de gehele mensheid zouden uitroeien, zoals de huidige bom men dat wèl zouden doen. Gistermiddag is op het proefterrein van Las Vegas in de Verenigde Staten de vijfde kernontploffing, de grootste in de huidige serie, teweeggebracht. Het kernapparaat was aan een ballon be vestigd, die op ongeveer 200 meter hoog te hing. De bedoeling was o.a. na te gaan in hoeverre bepaalde kleding en bepaalde gebouwen bescherming bie den tegen de warmte en de straling: 835 varkens waren aan de ontploffing blootgesteld. Een aantal van de die ren was bedekt met materiaal, dat in militaire kleding wordt gebruikt. Er waren schuilplaatsen gebouwd en op het proefterrein waren ook voedselvoorra den opgeslagen. De ontploffing was zo sterk, dat op een afstand van meer dan 20 km deuren uit de hengsels wer den gerukt. Het geluid van de explosie was op 480 km afstand nog als een dof gerommel te horen. Het S.A.S.-vliegtuig van de lijndienst Los Angeles-Kopenhagen heeft een tus senlanding op Groenland gemaakt, ten einde een jongen, die door een jacht- ongeval ernstig was gewond, aan boord te nemen en naar Kopenhagen te ver voeren. Jacob Kristensen, een jongen van elf jaar, die in Upernavik in Groen land woont, werd enkele dagen geleden ernstig gewond tijdens een jacht. Door een samenloop van omstandigheden kreeg de jongen tien schoten in het hoofd. De geneesheren in het ziekenhuis van Upernavik achtten het onmoge lijk het leven van Jacob te redden als de jongen niet onmiddellijk in een zie kenhuis in Kopenhagen werd geope reerd. Met boot en watervliegtuig werd de zwaar gewonde Jacob naar Söndre Strömfjord gebracht, waar een vlieg veld is. Aan de gezagvoerder van het toestel van de Scandinavische lucht vaartmaatschappij, dat zondag uit Los Angeles vertrok, werd verzocht een tus senlanding voor dit noodgeval op het veld van Söndre Strömfjord te maken. Dat gebeurde en onmiddellijk na aan komst van het vliegtuig in de Deense hoofdstad is de jongen gistermorgen naar een der ziekenhuizen overgebracht Maandagmiddag liep in de Vissers haven van IJmuiden het Spaanse jacht Halimede binnen. Het fraaie schip was bij de werf van De Vries Lentsch te Amsterdam verbouwd en was 's morgens voor een proefvaart naar zee vertrok ken. Enige uren na het vertrek moest de reis afgebroken worden. Van de Spaanse bemanning, die onder comman do stond van een Engelse kapitein, bleek een matroos overleden, te zijn. Het stoffelijk overschot is in IJmuiden van boord gehaald en naar het hoofd bureau van politie overgebracht. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de man aan een hartverlamming is over. leden. Het is eeen 36-jajrige Spanjaard. Negentien Noordkoreaanse straalja gers van het type Mig-15 hebben giste ren het luchtruim boven de gedemili tariseerde zone gesehonden. Volgens het Zuidkoreaanse ministerie van de fensie verschenen de Migs boven de dorpen Tsjorwon en Koehwa, ongeveer 80 km ten noordoosten van Seoel. Deze ongewone activiteit van de communisti sche luchtmacht komt juist aan de voor avond van de zevende verjaardag van het uitbreken van de Koreaanse oorlog. De Zuidkoreaanse regering heeft „de staat van alarm" afgekondigd, d.i. de faze vóór de staat van beleg. Het is niet zeker, of de Migs, die later boven Noord-Korea verdwenen, ook het Zuid koreaanse luchtruim hebben geschon den. Volgens het Zuidkoreaanse ministerie van defensie hebben naar schatting tweeduizend Noordkoreanen nabij Pan Mun Jon, in de gedemilitariseerde zone, betoogd met reusachtige spandoeken, waarop te lezen stond: „Trek de bui tenlandse troepen uit Korea terug. Vreedzame hereniging van Korea." (A.F.P.-Reuter-U.P.) Bovenstaande foto uit Las Vegas in de Amerikaanse staat Nevada, waar de V. S. hun kernproeven houden, toont drie koepelvormige schuilkelders, die op hun beschermende kracht tegen de invloed van kernexplosies zijn getest. De koepels, die elk een doorsnee heb ben van 15 meter en door een zware stalen deur worden afgesloten, beschou wen de deskundigen als zeer bruikbare en economische algemene schuilplaatsen voor bevolkingscentra. Zij zijn in staat een enorme uitwendige druk. te weer staan. De Britse Admiraliteit heeft de Ne derlandse sleepboot Thames, die het Amerikaanse tankschip „Stony Point" naar Hamburg sleept, verzocht, de En gelse kust niet te naderen. De tanker en de sleepboot bevinden zich nu bij de Engelse zuidkust, tegenover Corn wall. De Stony Point" is vorige week in brand geraakt na een aanvaring met het Griekse schip „Ioannis", ter hoogte van Ouessant. Volgens de Britse Admiraliteit loopt nog steeds een grote hoeveelheid olie uit het Amerikaanse tankschip, die over het Britse strand zóu kunnen vloeien. (A.F.P.) (Van onze correspondent in Bonn) Bonn, hedenmorgen Naar 't dagblad „Die Welt" meldt, zijn er moeilijkheden ontstaan, bij de aan schaffing van de grond, waarin de op initiatief van de „Esso" van Wilhelms haven naar Wesseling, tussen Keulen en Bonn, te bouwen oliebuisleiding zal moeten worden gelegd. De „Nord-West ÖlleitungsgeseHschaft" de firma, die door de bij de buisleiding betrokken oliemaatschappij speciaal werd opge richt voor de bouwwerkzaamheden is gestoten op de weerstand van de Nedersaksische, Westfaalse en Rijn landse boeren, die hun akkerland (een strook van vijf meter aan beide zijden van het buis-tracé) niet willen afstaan tegen de prijs, die de „Nord-West Öl leitungsgeseHschaft' daarvoor biedt. Nadat de buis op een diepte van 90 centimeter in de grond zal zijn gelegd, kan de bodem weer gewoon voor de landbouw worden gebruikt. De „Öl leitungsgeseHschaft" heeft 40 pfennig De Britse premier Harold Macmillan bracht eert bezoek aan een feest van de Britse conservatieve partij te Bromley in het graafschap Kent. De eerste mi nister vermaakte zich best met een ritje in een kleutertreintje. per strekkende meter buis geboden, de prijs die ook de staat pleegt te bieden wanneer hij om de een. of andere reden gronden nodig heeft. Op 16 mei j.l. heb ben de boeren, die zich laten vertegen woordigen door de agressieve voorzitter van de boerenbond, Rehwinkel, met de „ölleitungsgeseHschaft' onderhandeld. Volgens „Die Welt" zit de oliemaat schappij de schrik, die deze conferentie teweeg bracht, nog in de knieën. De boeren eisten namelijk veertigmaal zo veel, te weten vijftien mark per strek kende meter oliebuis ineens of een jaar' lijkse pacht van zes mark per meter. Be taling ineens zou bij een buislengte van 360 kilometer de oliemaatschappijen tussen de vijf en zes miljoen mark kosten. Er bestaat bij de regering van Nedersaksen in Hannover weinig hoop, dat men er in zal slagen de eisen van de boeren te verminderen. In het uiter ste geval zouden de landsregeringen van Nedersaksen en Noordrijnland- Westfalen dan tot onteigening moeten overgaan, hetgeen een procedure zou worden die jaren kan duren. Er begint dus twijfel aan te ontstaan, of met de aanleg van de buisleiding inderdaad be gin 1958 zal kunnen worden begonnen. Orders voor de buis-segmenten zijn reeds aan staalfabrieken in het Roer gebied gegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1