Nog steeds geen theoretische vorming van de toekomstige bloembollen-exporteur Ajax zal een aanklacht in dienen wegens meineed Eén enorm atoomcentrum geeft Europa de kans alle achterstand in te halen Aanbod van platvis viel in mei tegen ALBERT HEIJN Mörfc ERIC DE NOORMAN l)c Zatt i Onaangename onderhandelingen met Zwitserland Felle kritiek van Gromyko op generaal Norstad Sal zegt geen contract met Ajax te hebben getekend Op voorlichtingsconferentie meer internationale samenwerking bepleit Masjumi vergroot haar voorsprong KRUISWOORDRAADSEL Een schip maakte één reis ter verre visserij PRODUCTSCHAP VOOR SIERGEWASSEN dees t/lees AH-SuperMart 178 Veiling verse groenten 119 Indonesische missie naar Peking Nog DRIE dagen Voorjaanprijzen ECHTE WALES ANTRACIET DE SPAARNESTAD Mr. V. G. M. Marijnen volgt drs. Derksen op KWESTIE-SAL TOEGESPITST „Half I FOCKINK en Half" Verkiezingen in Djakarta Smokkelauto met honderden kg boter Nieuwe aanval van Tito op Oosteuropese landen Paters en zusters in T s j echoslo wakij e gearresteerd Nieuw geschil tussen Khroesjtsjev en Gomulka WOENSDAG 26 JUNI 195. PAGINA 27 juni a.s. Runderlappen, mager mef een vetrandje, In onze vleeswarenafd. Uit eigen slagerijen: Haagse Leverworst 200 gram 39 Deze week vindt U in de prachtige blanke bloem kool en malse, gekruide saucijzen Mooie blanke bloemkool p- stuk jj Heerlijk gekruide saucijzen 500 gram 27 juni a.s. Geschrapte worteltjes, keurig ge- kopt, netto 500 gram 44 Sardines in olijfolie aq per blik O O Haring in tomalen- saus groot blik O |J Makreel, naturel, p j- groot blik 09 Garantie voor kwaliteit Laagste prijzen Rente -(- winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 Verschillende zaken Materiaal verzamelen voor nieuwe grondwet Brandstoffenhandel V.J Als algemeen secretaris katholieke werkgeversvereniging Eindexamen „Sancta Maria" WYNAND Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag In de dinsdag te Den Haag gehouden openbare bestuursvergadering van het Productschap voor Siergewassen (PVS) heeft de voorzitter dr. A. J. Verhage b\j de behandeling van een schrijven van het ministerie van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O., betreffende aanpassing van de erkenningsreglemen ten aan de Vestigingseisenwet-Bedrij- ven 1954 en naar aanleiding van de daaruit gevolgde discussie met betrek king tot de theoretische handelsoplei ding van toekomstige bloembollenex porteurs verklaard, dat hij te dezer za ke een brief had gericht aan ir. A. F. Vlag, Rjjkstuinbouwconsulent en direc teur van de Rijkstuinbouwschool te Lisse, doch daarop nimmer enig ant woord had ontvangen, ook niet na een telefonisch gedane belofte van de zij le van ir. Vlag. Deze kwestie dringt, daar met ingang van 1 januari 1958 de vesti gingseis van een driejarige praktijk in een exportbedrijf komt te vervallen en uitsluitend de eisen van vakbekwaam heid, handelskennis en kredietwaardig heid zullen gelden. De vergadering stelde vast dat er momenteel geen enkele gelegenheid tot theoretische vorming van de toe komstige bollenexporteur bestaat en uit de woorden van de heer Th. de Vroomen bleek dat men in Lisse geen mogelijkheid ziet een cursus aan de R.T.S. te formeren. Het is echter de vraag of een zodanige cursus tot de competentie van het tuinbouwonder- wjjs behoort. Het is veeleer een taak van het handelsonderwijs en in dit verband kunnen we berichten dat de K.V.O.B. in samenwerking met de Bond van Handels- en kantoorbedien den ,,St.-Franciscus v. Assisië" een dergelijke cursus ,,in de grondverf" heeft staan en daarmee a.s winter hoopt te kunnen starten. De voorzitter deed opening van zaken aangaande de laatste onderhandelingen met de Zwitserse organisaties over de invoer van snijtulpen. Zoals bekend is de minimum-importprijs van snijtul pen in Zwitserland 18 ct. franco Neder landse grens, waarvan 2,75 ct. werd af geroomd om het verschil tussen de in voerprijs van deze bloemen en de prils van in Zwitserland gebroeide tulpen op te heffen. Deze afroming geschiedde van Nederlandse zijde geheel vrtjwi1"-- om knoeierij te voorkomen. De bij over eenkomst vastgelegde regeling is sinds 1 juni vervallen. De Zwitsers beweren klachten te heb ben over ontduikingen doch zij laten na daarvoor bewijzen te leveren waardoor Advertentie Alleen donderdag 500 gram 208 Gun Uzelf deze kostelijke traktatie Alleen donderdag Uit onze afd. kruidenierswaren: t/m zaterdag 6 juli Het fijnste van de 7 wereldzeeën 2 voor 125 2 voor 129 voor de Nederlandse onderhandelaars niet kunnen ontkomen aan de indruk dat men Interne Zwitserse moeilijkheden wil afwentelen op Nederland. De klach ten werden daarom niet geaccepteerd, evenmin als enkele Zwitserse voorstel len. Dr. Verhage heeft daarop een persoonlijk tegenvoorstel gedaan behcl- sende een heffing van 3.6 ct. zonder de minimumprijsregeling of (nog verder gaande) de bestaande prijsregeling te handhaven met afroming van 2,75 of 3,6 pet. De opbrengst van deze afro- mingsl effing bedroeg in 1956 rond 50.000 waarvan de helft ten goede kwam aan het Zwitserse propaganda- fonds en de helft aan Nederland. De Commissie van Bijstand voor de bloembollen betreurt het dat geen over eenstemming met de Zwitsers werd be reikt en stelt daarom voor de oude re geling van het vorig jaar voort te zet ten met dien verstande dat de van Ne derlandse zijde vrijwillig toegepaste af roming geheel ten goede komt aan Ne derland. Bii de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening dat hem met betrekking tot de minimum exportprijzen enige klachten hadden bereikt. Het ministerie drong er op aan in d» toekomst te komen tot een betere rege ling. In augustus komt de minimum- prijzenregeling op de helling. Met betrekking tot de normen van inlevering per are en de waardebepa ling van ten onrechte te veel geteelde bloembollen, waarover de officieren van justitie van de arrondissementen Alkmaar, Haarlem en Den Haag wens ten te worden ingelicht, stelde de heer De Vroomen voor de narcissen vast. dat nergens staat aangegeven wat gro ve en wat fijne narcissen zijn. Dit zal door het secretariaat nog worden be keken. Een nota van de Commissie van Bijstand over het verschil in de me ting van bloembollen „oude plantwty- ze" en „mechanische plantwijze" lokte enige bedenkingen van de heer D. v. Egmond uit. De heer A. J. Braam stel de voor de nota terug te wijzen naar de Commissie van Bijstand om met een kleine commissie uit het bestuur het verschil-percentage nader te bekijken. Het resultaat zal dan worden gepubli ceerd. In de lunchpauze kreeg ieder, die de vergadering bijwoonde gelegenheid de nieuwe kantoorruimten van de P.V.S. in het gebouw van het Hoofdproduct schap voor Akkerbouwgewassen te be zichtigen. Het personeel had bij de in gebruikname van deze ruimten aan het bestuur een fraaie klok aangeboden ter plaatsing in de kamer van de voorzit ter. Een uit tien leden bestaande missie van de Indonesische grondwetgevende vergadering, onder leiding van haar voorzitter Wilopo, is vanmorgen per vliegtuig naar Peking vertrokken voor een bezoek aan de Chinese volksrepu bliek, op uitnodiging van het Chinese Nationale Volkscongres. Het doel van het bezoek is tevens materiaal te ver zamelen voor de opstelling van de nieu we Indonesische grondwet. De Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko, heeft op een persconferentie te Moskou een beroep gedaan op de Amerikaanse autoritei ten om „geen tot oorlog aanhitsende redevoeringen meer te houden", indien zij wensen dat de Londense ontwape ningsbesprekingen succes opleveren. Gromyko had vooral kritiek op de opperbevelhebber van de N.A.T.O.- strljdkrachten, de Amerikaanse gene raal Norstad. Sprekend over de uit eenzetting over de N.A.T.O.-strategie die generaal Norstad kortgeleden voor de commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gehouden, verklaarde Gromyko: „Een Amerikaanse wens tot overeenstemming op de Londense ont wapeningsbesprekingen verdraagt zich niet met agressieve en tot oorlog aan hitsende redevoeringen als die van ge neraal Norstad". Hij voegde hieraan toe: „Het was vooral na het indienen door de Sovjet-Unie van nieuwe ont wapeningsvoorstellen, dat het er te Londen op begon te lijken dat even tueel overeenstemming zou kunnen wor den bereikt over een gedeeltelijke ont wapening. Onder deze omstandigheden moeten allen, die aan de besprekingen deel nemen, ernaar streven hijzonder voorzichtig en gematigd in hun uitla tingen te zijn, opdat een gunstige at- mosfeer voor voortzetting van de be sprekingen worde geschapen". Volgens Gromyko had generaal Nor stad verklaard dat de N.A.T.O. de Sov jet-Unie van alle zijden kon aanvallen en alles in Rusland, wat militaire waar de had, kon vernietigen. „De Ameri kaanse generaal vergeet blijkbaar, dat vliegtuigen In twee richtingen kunnen vliegen, namelijk van de bases van de aanvaller naar het aangevallen land, maar ook ln omgekeerde richting. Dit feit zou ook de meest heethoofdige N.A.T.O.-bevelhebbers duidelijk moe ten zijn", aldus Gromyko, die hieraan toevoegde dat, indien generaal Nor stad en andere militaire N.A.T.O.-lei- ders niet het standpunt hunner regerin gen zouden hebben weergegeven, hun uitlatingen door hun regeringen weer sproken zouden zijn, „hetgeen echter niet is geschied". De Sovjet-minister van buitenlandse zaken besloot: „Zelfs indien wij aan nemen, dat Norstad c.s. niet ten volle de mening van de politieke leiders van de N.A.T.O. weergeven, maakt dat hun tot oorlog aanhitsende redevoeringen niet minder gevaarlijk. Juist dergelijke toespraken tonen het gevaar voor de vrede en voor de bevolking van de N.A.T.O.-landen aan, dat ligt in et be staan van een militaire kliek, met haar oorlogszuchtige plannen". Advertentie „Seven Sisters" 20/30 13 60 „Cornnic" 20/30 12.40 Ook alle andere soorten en afmetingen uit voorraad leverbaar. n rr FRIESE VARKENMARKT 6-10 (Spaarne bij viadukt) Telefoon 14164 en 13904 19. Laag bukkend stort Axe zich blindelings in de wildernis van riet en struikgewas. Hij beseft, dat hij heel weinig kansen heeft, om het er heel huids af te brengen in dit voor hem onbekende verraderlijke moeras. Enkele pijlen fluiten hem om de oren; zijn achtervolgers zitten dicht achter hem aan, maar het schijnt, dat hij langzaam op hen uitloopt; hun stemmen klin ken verder en verder weg. Omkijkende ziet Axe hen op een kluitje naar hem staan kijken. Het volgende ogenblik wordt de betekenis hiervan hem duidelijk. Kil, drabbig water spettert om zijn enkels. Hij begint vaste grond onder de voeten t- verliezen. „Dan maar zwemmen als dat kan", denkt hij grimmig. Eensklaps vinden zijn voeten geen houvast meer en met een ver schrikkelijke kreet zakt hij weg in het moeras. De krijgers van Voron kijken elkaar grijnzend aan, als ze Axe's kreet zwak horen opklinken. „We kunnen wel teruggaan", zegt er een. „Van hem zullen we gee:i last meer hebben". Mr. V. G. M. Marijnen te 's-Graven- hage is benoemd tot algemeen secreta ris van de algemene katholieke werk geversvereniging en van het katho liek verbond van werkgeversverenigin gen. Hij zal in deze functie drs. J. H. Derksen opvolgen. Mr. V. G. M. Marijnen werd in 1917 te Arnhem geboren, deed na zijn HBS- opleiding staatsexamen en studeerde rechten aan de r.-k. universiteit te Nij megen. Hij is van 1941 tot 1945 werk zaam geweest bij de accountantsdienst van de ministeries van Handel, Nijver heid en Scheepvaart en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. In deze tijd studeerde hij tevens economie aan de Nederlandse economische hoge school te Rotterdam. Hij voerde van 1945 tot 1949 de leiding van de afdeling agrarische en agrarisch-industriële be heren bij de raad voor het rechtsherstel. Daarna van 1949 tot 1951 was hij secre taris van de stichting voor de land bouw. Hij werd in 1951 adjunct-direc teur van de buitenlandse agrarische handelsvoorziening en van 1953 af te vens directeur van de agrarische han del en nijverheid en van de export bevordering. In 1956 kreeg hi.i een plaats vervangende kwaliteitszetel voor de Tweede Kamer (buitenlandse handel). Mr. Marijnen is van zijn studententijd af steeds actief geweest op sociaal ter rein, vooral op het gebied van justitiële kinderbescherming. Thans is hij onder meer voorzitter van de centrale vereni ging voor kinderbescherming in het aartsbisdom Utrecht en het bisdom Haarlem (Harreveld)vice-voorzitter van de algemene commissie voor kin derverpleging en kinderbescherming te Den Haag, vlce-voorzitter van het ka tholiek verbond voor kinderbescher ming, bestuurslid van de nationale fe deratie „de Nederlandse Bond tot Kin derbescherming" en lid van de hoofd- raad van de St.-Vincentiusvereniging. HAARLEM. „Sancta Maria". Gymna sium A: E. v. Emmerik, Haarlem; J. v. Geest, Bloemendaal; R. Hesseling, Heemstede; S. Hissink, Bentveld; J. Schlaman, Hillegom; A. Schulte, Aer- denhout. Gymnasium B: J. Eekhout, M. Faase, M. Ronde, allen te Haarlem; M. v. Kessel, A. v. d. Poll te Heem stede; F. Blom, Noordwijkerhout; E. Bungener, Amsterdam; L. Fischer, Aer- denhout; A. Haanappel, Bloemendaal; G. Bilt, IJmuiden. Het geschil tussen de hoofdstedelijke voetbalclubs Ajax en Amsterdam om de Joegoslavische voetballer Vladimir Sal is nog meer toegespitst. Sal, die 23 februari door Ajax zou zijn gecon tracteerd, ontkende gisteren voor de rechter-commissaris mr. W. J. Borger- hotf Mulder van de eerste kamer van de arrondissementsrechtbank te 's-Gra- venhage een contract te hebben gete kend. Ajax beschouwt de verklaringen van Sal als een der ongelooflijkste meineden, die ooit in Nederland zijn voorgekomen. Het zal bjj de officier van justitie een aanklacht wegens meineed indienen. Het bestuur van Ajax zal de officier tevens verzoeken te willen na gaan wie_ verder deze verklaringen kan hebben uitgelokt of daaraan medeplich tig moet worden geacht. Ajax acht het namelijk uitgesloten dat Sal geheel al leen deze verklaringen die een warnet van leugens worden genoemd en waarbij vroegere uitlatingen door nieuwe zijn vervangen, alleen kan hebben bedacht. Al geruime tijd zijn er moeilijkheden tussen Ajax en de BVC Amsterdam, welke clubs beide aanspraak menen te kunnen maken op de Zuid-Slaviër. Na dat een commissie van onderzoek van de K.N.V.B. deze zaak had onderzocht, volgden een voorwaardelijke schorsing voor enkele leden van het Ajax-bestuur en een berisping voor andere bestuurs leden. Ajax wendde zich hierna tot de jus titie met het verzoek Sal door de rech ter als getuige onder ede te horen over de vraag of hij want dit is het kern punt van de moeilijkheden zaterdag 23 februari reeds een in de Duitse taal gesteld contract met Ajax in tweevoud zou hebben getekend. In aanwezigheid o.m. van ir. H. F. Hopster, voorzitter van de K.N.V.B., en de heer L. Brunt, secretaris-penning- meester van deze organisatie, geschied de dit voorlopige getuigenverhoor. Na dat Sal de eed had afgelegd stelde mr. W. J. Borgerhoff Mulder via een vrouwelijke tolk, die de vragen en ant woorden vertaalde de kernvraag: „Hebt u zaterdag 23 februari een con tract getekend met de Amsterdamse voetbalvereniging Ajax?" Tegen de verwachting in Sal zou namelijk donderdag 20 juni in Am sterdam tegenover een drietal getui gen hebben toegegeven wel degelijk na «-kmaii heKben getekend ontkende Sal. Wel zou hem een, in de Nederlandse taal gesteld, concept contract zijn getoond, doch getekend zou de Zuid-Slaviër pas op zaterdag avond 16 maart hebben. De rechtskundig raadsman van Ajax, mr. dr. E. W. Catz, stelde na Sal op de gevolgen van meineed te hebben gewezen een aantal vragen. Sal ont kende stellig ten kantore van de heer Catz op 23 februari een contract met Ajax te hebben getekend. Ook een tweede belangrijke vraag van de raadsman van Ajax beant woordde de Zuid-Slaviër met „neen", de vraag n.l. of hij donderdag 20 juni in het bijzijn van getuigen zou hebben verklaard, dat zijn eerder, voor de com missie van onderzoek van de KH.V.B. afgelegde verklaring, onjuist was. Nadat mr. Catz de Zuid-Slaviër nog maals op de ernst van de situatie had gewezen en nadat de rechtskundig-ad viseur van de K.N.V.B., mr. C. Wijcker- held Bisdom, was teruggekomen op de laatste vraag van mr. Catz, die betrek king had op de verklaring van Sal van donderdag 20 juni, schorste de rechter commissaris de zitting voor ongeveer een half uur. Toen de zitting werd voortgezet stel de mr. Catz aan Sal nop enkele vragen. D- Zuid-Slaviër nam hierna o.m. de bewering terug, als zou hij 17 maart in de Ahoy-hal te Rotterdam voor Feyenoord proef hebb'n gespeeld. Ook zijn verklaring met betrekking tot de gedwongen tekening van het con ct op 16 maart, na een „ontvoering", her riep Sal. Omstreeks half twee de zitting had ruim 3'/i uur geduurd was de verklaring van Sal up schrift gesteld. Mr. Catz vroeg de rechter-commissaris Sal tien minuten bedenktijd te geven, alvorens hij de verklaring die hij on der ede had afgelegd, zcu tekenen, aan gezien, naar mr. Catz zei, bij een lage sc!- "Ing reeds een zestiental geheel andersluidende verklaringen naast die van hem zouden kunnen worden ge steld. De tolk bracht de woorden van mr. Catz aan Sal over, waarna de Zuid- Slaviër de bedenktijd weigerde. „Ik ben mij zeer goed bewust wat een e^d betekent, en al zou ik staan als één man tegenover duizend, dan nog BOBO SAL zou ik volharden dat ik de waarheid heb gesproken", waren zijn woorden alvorens hij zijn verklaring met zijn handtekening bekrachtigde. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft besloten de kwestie-Sal in handen te geven van de permanente commissie van beroep van de K.N.V.B. In deze commissie hebben zitting: dr. C. Spoelder, voorzitter; mr. P. van Bo- chove, mr. J. G. B. Dommering, dr. H. L. M. van der Hoff en mr. S. J. W. Nij- hoff. Secretaris is de heer L. Brunt. Advertentie f 8.35 per luxe fles (een heel genoegen!) een dubbele verrassing door smaak en geur! Op de voorlichtingsconferentie voor het bedrijfsleven over k nenergie in het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam heeft dr. L. Kowarski, ad viseur van de O.E.E.S. betreffende kernenergievraagstukken, tevens direc teur van de wetenschappelijke en tech nische dienst van de Europese organi satie voor kernonderzoek zich verzet tegen „individuele" pogingen van Euro pese landen het kernfysisch onderzoek uit te voeren. „In de V.S., in Groot-Brittannië en in Rusland kan men een kostbare reac tor bouwen, waarvan de capaciteit vol doende is voor de 100 a ZOO miljoen in woners van deze grote landen"', zei hij, „maar als ieder land in Europa zijn eigen weg zou gaan bewandelen, dan zou ieder land een reactor moeten bou wen met een capaciteit voor b.v. 10 miljoen inwoners. Dat zou tevens inhouden, dat er veel en veel meer experimentele installaties aan vooraf zouden moeten gaan, opdat in ieder land de experts de techniek onder de duim krijgen. Er moet coör dinatie komen. Evenmin is het juist, dat in diverse landen eerst een eigen prototype wordt gebouwd, waarna dan pas de ervaringen zouden worden uitge wisseld. Wij moeten niet alleen de re sultaten delen, maar ook samen de in stallaties construeren. Dan hebben we ook de voordelen, dat we uit ieder land die experts kunnen gebruiken of die techniek, die daar meer dan in andere landen gespecialiseerd zijn", aldus dr. Kowarski. „Dan is West-Europa nume riek een grotere eenheid dan de Ver. Staten, Engeland of Rusland en dan zou Europa een prachtige kans hebben om de achterstand volledig in te halen". Op verschillende punten in Europa, dan wel allemaal bijeen in één reusach tig atoomcentrum, zouden voor geza menlijke rekening en met gebundelde krachten moeten worden gebouwd een experimentele proef-reactor zoals er een in Amerika is, die 30 miljoen dollar heeft gekost. Deze zelfde kosten zouden dan dus door alle deelnemende Europe se landen samen moeten worden opge bracht. In vier jaar tijds zou deze re actor gereed kunnen zijn. Bovendien zouden dan nog vier an dere typen reactoren moeten worden gebouwd. Blflkens de jongste voorlopige uitsla gen van de gemeenteraadsverkiezingen, welke zaterdag in Djakarta zijn gehou den, heeft de sterk anti-communistische Masjumi haar voorsprong op de com munisten, die nog steeds de tweede plaats bezetten, met nog 20.000 stem men vergroot. De nationalistische partij en de Islamietische Nahdatul Ulama ne men respectievelijk de derde en vierde plaats in. Van de in totaal 1.000.000 uitgebrach te stemmen waren vanmiddag de uitsla gen van slechts één van de 21 kiesdis tricten van de hoofdstad nog niet be kend. De officiële uitslagen zullen in het midden van de volgende maand be kend gemaakt worden. (A.N.P.) Een smokkelauto, bestuurd door een inwoner van Middelburg, die door doua niers werd achtervolgd, is maandag op de weg van Brugge naar Knokke, inge reden op een drietal auto's, die daar eerder met elkander in botsing waren gekomen. De bestuurder van de smok kelauto werd gewond naar het zieken huis te Knokke overgebracht. Zün auto bleek honderden kilo's boter te bevat ten, die in beslag werden genomen evenals de auto zelf. Tegen de smokke laar is een bevel tot aanhouding uit gevaardigd. Er is met deze samenwerking reeds een bescheiden begin in het zicht, want Groot-Brittannië heeft officieel voorgesteld op Britse bodem een water reactor te bouwen en wel door een Europese, gemeenschappelijke staf van experts en ander personeel. Dit voor stel heeft veel steun gekregen en het ziet er naar uit, dat er voor het einde van dit jaar een beslissing zal zijn. Amerika was ln dit initiatief zeer ge ïnteresseerd, zo besloot dr. Kowarski, en de Europese experts hebben van Amerikaanse deskundigen bijzonder veel medewerking gekregen. Horizontaal; 1. bevel; 3. verlaagde toon; 5. korf; 7. watervogel; 9. vis; 10. knaagdier; 12. lidwoord; 14. pas; 16. geldstuk; 17. reeds; 18. lidwoord; 19. hemellichaam; 23. gelooide huid; 27. op de wijze van; 28. woonschip; 30. deel van een schip; 31. schop; 33. kier; 35. titel; 36. laatst leden (afk.). Verticaal: 1. feestdos; 2. meisjesnaam; 3. water in Friesland; 4. wondje; 5. vloerbedek king; 6. titel; 7. voegwoord (Fr.); 8. boom; 9. spil; 11. klaar; gereed; 13. deel van de bijbel; 15. keukengerei; 16. nor; 19. familielid; 20. zangstem; 21. karakter; 22. bijwoord; 24. nobel; 25. bevel; 26. godsdienstig; geloof; 28. waterhoogte; 29. vr. munt; 32. winter- voertuig; 34. stofmaat. Horizontaal: 1. premier - ohm; 2. aaien - allee; 3. kaft - satire; 4. effen - eis; 5. Eros; 6. nol - ochtend; 7. stadhouder; 8. slok - anders; 9. oorkonde; 10. eens - none; 11. genre - etage. Verticaal; 1. pakken - song; 2. raaf - Oslo; 3. Eiffeltoren; 4. meter - akker; 5. in - nood - one; 6. schans; 7. raam - hond; 8. It. - student; 9. olie - Ede -o.a.; 10. herinnering; 11. mees - drs. - ee. Met het oog op de aanvang van het nieuwe haringseizoen op 21 mei liep het aantal loggers, dat in deze maand de treilvisserü op zeevis uitoefende, aanzienlijk terug. Bovendien waren di verse treilers niet in de vaart wegens revisie en reparatie. De weersomstan digheden waren echter van dien aard, dat ook door de kleinere schepen re gelmatig kon worden gevist. Het aan bod van rohdvis was met een totaal van meer dan 2.800 ton bevredigend, terwijl de aanvoer van platvis met ongeveer 1.700 ton enigszins tegenviel. In april waren deze totalen respectie velijk 2.944 en 1.788 ton. In de verslag- maand werd te IJmuiden door één vaartuig 30 ton vis aangevoerd afkom stig van de verre visserij. Van de opvangregeling behoefde slechts een ge ring gebruik gemaakt te worden. Van de totale aanvoer (inclusief makreel), groot 7.000 ton, werd 286 ton voor ver werking tot vismeel bestemd. Makreel was ook in mei kwantitatief de belangrijkste vissoort. In totaal was er 1.743 ton aan de markt. De prijs va- riëërde van 0,20 tot 0,72 per kg. Voor deze vissoort bestonden vooral bij de visverwerkende industrie goede af zetmogelijkheden. De uitvoer bleef met 30 ton onder de verwachtingen. Bijna 70 ton makreel behaalde de minimum- aanvoerprijs niet en werd doorgeleverd aan de vismeelindustrie. De aanvoer van schelvis vertoonde een gunstig beeld en liep op van 902 ton in april tot 1.152 ton in mei. De prijs liep van 0,16 tot 1,30 per kg. De uitvoer van schelvis was met 60 ton aan de lage kant. Evenals in april draaide 27 ton door. Kabeljauw was met 701 ton in flinke hoeveelheden aan de markt. De prijzen bewogen zich tussen 0,16 en 2,08 per kg. Bijna 200 ton kabeljauw werd geëxporteerd. De produktie van schol vertoont een dalende lijn. De aanvoer bedroeg 856 President Tito van Joegoslavië heeft de landen van het communistische blok beschuldigd van „kwaadaardige" kri tiek op de politiek van Joegoslavië. In een rede tot ongeveer twee duizend af gevaardigden op het congres van arbei dersraden verklaarde de president, dat de leiders van de landen van dit blok enerzijds pleiten vnr samenwerking en vriendschap en anderzijds Joegoslavië beschuldigen van revisionisme, anar chisme en kapitalisme. Deze nieuwe aanval van Tito op de Oosteuropese landen is voor de buiten landse waarnemers een volslagen ver rassing, nadat het Joegoslavische staats hoofd een maand geleden heeft ver klaard, dat een door de Sovjets geleide campagne tegen zijn land was geëindigd J en dat de betrekkingen „steeds beter werden". Het congres, waar Tito het woord voerde, wordt bijgewoond door vertegenwoordigers van de vakbewe ging in de Sovjet-Unie en andere com munistische landen. (Reuter) ton tegen 951 ton in april en 1.490 ton in maart. De prijzen variëerden van 0,16 tot 1,64 per kg. Ook de export van schol bleef met 125 ton aanzienlijk onder het niveau van april (323 ton). De aanvoer van tong liep, vergeleken met april, iets terug en wel van 383 tot 353 ton. Hoewel ook naar deze vis soort de buitenlandse vraag minder was dan in de voorgaande maanden de uitvoer bedroeg 225 ton bleven de afslagprijzen hoog. Deze schommel den tussen 1,80 en 4,40 per kg. De uitvoer van zeevis was, vergele ken met 1956, slechts bescheiden van omvang en bedroeg 798 ton voor een waarde van 1,3 miljoen. In mei 1956 waren deze totalen resp. 1.714 ton en 2,2 miljoen Afzet vond o.m. plaats naar Belgie (376 ton), West-Duitsland (78 t°n), Groot-Brittannië (116 ton), Frankrijk (U6 ton), Italië (75 ton) en de U.S.A. (29 ton). a*£eIopen maand werd voorts nog 641 ton zeevis voor een waarde ioïït 587.000 geïmporteerd. In mei oco ,waren deze totalen respectievelijk 258 ton en 275.000. Leveranciers wa- o.a. België (101 ton), Noorwegen (141 ton) en West-Duitsland (371 ton filets). Onder beschuldiging van spionage is in Tsjechosiowakije een groep paters Salesianen en kloosterzusters aangehou den, die „met steun van de Amerikaanse geheime dienst instructies van het Va- ticaan uitvoerde", aldus heeft het Tsje- choslowaakse partijblad „Rude Pravo" bekendgemaakt. He' aantal arrestanten Werd niet genoemd. Volgens het blad werd de groep ge leid door een zekere pater Vaclav Fili- pec, die zich sinds 1952 in een klooster te Liptal in Moravië schuilhield en daar onder andere een tegen de com munisten gericht bla<^ uitgaf. Naar de „New York Times'» meldt, heeft een rekening van 300 miljoen roebel, die de Poolse partijleider Gomulka vorige maand de Sovjet-regering presenteerde voor „doortochtfaciiiteiten sinds de twee de wereldoorlog'», geleid tot een nienw ge schil tussen Khroesjtsjev en de Poolse leiders, Gomulka bood de rekening aan op een conferentie in de Sovjet-Unie en deed te- gr'ijk het verzoek, de levering van ijzer erts te vergroten en de graanleveranties te versnellen. De Sovjet-partijleider zou hierop hebben verklaard, dat hij de reke ning niet zou bekijken en dat Polen niet voort kon gaan, de Sovjet-Unie „uit te melken". Ironisch had hij de Pooise lei ders voorgesteld, elders naar hulp uit te zien, „daar zij al de weg naar een andere bron hadden gevonden". Met dit laatste doelde hij kennelijk op het aanvaarden van Amerikaanse economische hulp voor Po len.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2