Portretstudie uit atelier van de kunstschilder Boot ontvreemd Haarlemmerliede en het streek plan Zuid-Kennemerland Reinaldapark is volgestort Bestaande katholieke jongens school in Zandvoort wordt toch uitgebreid Hillegomse beurs „TRESLONG viert eerste lustrum Onmisbare schakel in de bloembollenhandel BANDRECORDERS NAAIMACHINES Timmerman aan gehouden Haarlems gemeen te-begroting 1958 Gedeputeerde Staten achten zandwin ning en watersport bij Mooie Nel noodzakelijk Uit STAD en STREEK Per 1 juli vervoer van Haarlems vuil naar Broek in Waterland Nieuwe school zou aanzienlijk duur der zijn Trefpunt voor cultureel leven Geen geld voor woningbouw in Lisse Veertig jaar onder wijzeres bij de St.-Luciaschool Films Bejaard echtpaar heeft moeilijke levensavond Vragen van raadslid IIHC verdiend eerste in Pinguinstoernooi Parkeerterrein bij bus station in Zandvoort WOENSDAG 26 JUNI 195/ PAGINA 3 Mej. C. Brummelaar gehuldigd H. J. MAERTENS N.V. Behandeling begint 20 november Burgerlijke Stand Haarlem Openluchtconcerten Faillissementen ENGEL, Gr. Houtstr 181. Tel. 14444 Overweg bij Westergracht gesloten Hoger subsidie voor huisverenigingen? NIEUWE BEHEERDER KANTOOR TWENTSCHE BANK De heer H. J. Peper met pensioen Schoolsportdag dit jaar op dinsdag 2 juli Herstel orgel r.-k. kerk De eerste slag Culturele aanwinst Nieuws uit Bloemendaal HEEMSTEDE Parketlaag over vloer in wijkgebouw De Princehof Uitwisseling van orkesten Beurs van Amsterdam Beurs van New York Verleden week is een nog niet geheel voltooide portretstudie ontvreemd uit het atelier van de onlangs tachtig jaar geworden kunstschilder Henry F. Boot aan het Klein Heiligland te Haarlem. In verband hiermee heeft de politie de 56-jarige Haarlemse timmerman J. W. aangehouden, die bij de schilder in huis een kamer bewoonde. De man heeft be kend het schilderij wegegenomen te heb ben, maar bij weet niet waar het geble ven is. Hij heeft het portret voor ƒ3.50 te koop aangeboden in een café in de Haarlemse binnenstad, maar hij beweert het niet verkocht te hebben. De schilder Boot maakte het portret in opdracht van eén dame uit het Gooi. Deze kwam verleden week in zijn atelier om voor het laats* te poseren. Op dat moment miste de heer Boot voor het eerst het schilderij, dat op de ezel had gestaan. De dame werd bijzonder boos en drong erop aan. dat de schilder de politie waarschuwde. Hetgeen ge schiedde. De verdenking kwam te vallen op de timmerman, die de heer Boot in zi'n huis had opgenomen. Bekend was, dat deze man nogal eens geld nodig had om aan zijn dranklust te voldoen. De timmerman werd aangehouden en be kende prompt. Daarmee was het portret echter niet terug. Volgens de timmerman, had hij he' schilderijtje tegen de gevel van een café gezet en was daarna binnen gegaan om een koper op te scharrelen. Soms beweert de man, dat hij de koper kent. Wanneer de genoemde koper dan ondervraagd wordt, blijkt echter dat de mn van niets weet. Een andere keer vertelt hij. dat hij het portret tegen de buitenmuur van het café heeft achtergelaten. Hij beweert in beschon ken toestand geweest te zijn en zich niets meer nauwkeurig te kunnen her inneren. De man is ingesloten in het politiebureau. Het schilderij is zeventig bij tachtig centimeter groot en stelt een blonde dame voor in een karmozijnkleurige japon, waarop zij een wit jasje draagt. Op de achtergrond ziet men een vaas gele narcissen. Het portret was vrijwel gereed. De politie staat vooralsnog voor een raadsel. Het schilderij weghalen was niet moeilijk, want het js bekend, dat bij de heer Boot de deur dag en nacht open Leerlingen en leerkrachten van de St.-Luciaschool voor gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs aan de Ge neraal de la Reystraat in Haarlem noord hebben vanmorgen het veertig jarig jubileum van mej. C. Brumme laar bij die school op grootse wijze ge vierd. Alle leerlingen, leerkrachten en religieuzen woonden 's morgens in de parochiekerk van de H. Elisabeth en Barbara een H. Mis bij, die werd op gedragen tot intentie van de jubilares- se. Daarna was er een feestelijke bij eenkomst in de stadsschouwburg, terwijl mej. Brummelaar vanmiddag in intie me kring gehuldigd werd. Wegens haar grote verdiensten voor het katholiek onderwijs werd haar vorig jaar reeds de pauselijke onderscheiding Pro Ec clesia et Pontifica verleend. Ruim driehonderd leerlingen van de school hebben maandenlang gere peteerd aan de muzikale sketches en kinderoperette, die zij vanmorgen in de Stadsschouwburg met veel succes voor het voetlicht gebracht hebben. De regie was in handen van Bob Jansen, terwijl Thom. de Vries de zang ingestudeerd heeft en de uitvoe renden op de piano begeleidde. Marga Bulters, een leerlinge uit de vijfde klas, feliciteerde in de schouwburg mej. Brummelaar namens alle leer lingen. Zij bood als feestgeschenk een prachtige tafel aan. Daarna volgden op het toneel ver schillende kleurige taferelen elkaar op. Alle klassen hadden een aandeel daar in, zodat er tussen de bedrijven door nogal eens verschuivingen plaatsvonden onder de jeugdige toeschouwers. Leer lingen van de eerste, tweede en vierde klas gaven alleraardigste muzikale sketches ten beste, de derde, vierde, vijfde en zesde klassen leverden de uit voerenden voor de kinderoperette „De witte wolf", waarvan allen kennelijk genoten hebben. Een groot gedeelte van de kleurige costuums was vervaardigd door zuster Hendrina, die alle eer van haar werk heeft. staat, zodat iedereen zonder meer binnen kan lopen. Het schijnt, dat de heer Boot vaker voorwerpen vermist. Hij is echter een stil en eenzelvig man, die zich liefst zo min mogelijk met de officiële instan ties inlaat. De politie is ervan.overtuigd, dat hij uit zichzelf nooit aangifte zou hebbe" gedaan. Het is zijn gewoonte om allerlei hulp behoevenden onderdak te verlenen in zijn woning. Het schijnt, dat hij ook sinds enige wel en een oud schilderijtje vermist, dat vermoedelijk van de hand is -an een Spaanse meester. Hij heeft daarvan echter nooit aangifte gedaan bij de politie. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem - - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 Haarlem - Tel. 15228 De voorbereiding van de gemeente begroting 1958 nadert haar voltooiing. Op 9 juli zullen B. en W. de ontwerp begroting definitief vaststellen. Waar schijnlijk zal dan eind juli de ontwerp begroting gepubliceerd worden. Op 9 september komen de afdelingen van de raad bijeen voor het afdelingsonderzoek en omstreeks half oktober mag de Me morie van Antwoord van het College van B. en W. tegemoet gezien worden. Op 20, 21 en 22, 27, 28 en 29 novem ber van dit jaar zal de begroting in een openbare vergadering van de ge meenteraad behandeld worden. In de ontwerpbegroting zijn de maatrege len verwerkt die genomen moes ten worden ingevolge de bestedings beperking. Binnen afzienbare tijd zal in de gemeenteraad nog een herzie ning aan de orde komen van de be groting 1957. In deze herziening zijn ook de reeds getroffen maatregelen ingevolge de bestedingsbeperking ver werkt. CINEMA PALACE: Kitty ln de grote wereld, a. 1., 2, 4.15, 7, 9.15. FRANS HALS: Calypso Joe, a. X., 2.30, 7, 9.15. LIDO: Tot en met do.: Terug uit de hel, 14 Jaar. 2, 4.15, 7, 9.15. LUXOR: Op het spoor der verdwenen vrouwen, 18 Jaar, 2, 7. 9.15. MINERVA-TH EATER: Tot en met wo.: Ri chard III, 14 J.. 8.15 uur. Do.: Het Balboekje, 18 Jaar, 8.15. REMBRANDT: tot en met wo.: De re genmaker. 14 Jaar. 2. 4.15, 7, 9.15. Do. Roman Holiday a. I.. 2, 4.15, 7. 9.15. ROXY: Tot en met donderdag: De gevan gene van Mandorra, 14 Jr., 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: Liefde, str. volwassenen, 7, 9.15. Het wonder der geboorte, 18 Jaar, 2, 3, 4 uur elke middag. Woensdag 26 Juni Openluchttheater Bloemendaal: Assepoes ter, Aerdenhouts Kindertoneel. Stadsschouwburg: De witte wolf, Sint Luciaschool. GEBOREN: J. H. J, Barnhoorn-Drost, z.; J. M. Brand-Hooning, z.E. Mul- ler-Klinkhamer, z.; H. M. Pluis-Nijs- sen, z.; I. Kloos-Prins, z.: M. E. J. Oomen-van de Ven, z.; W. van den Berg-van der Heiden, d.; T. M. de Jong-van den Broek, d.J. van Krui- selbergen-Bos, d.; H. W. M. van Veen- Stuurman, d.; C. Sparnaay-Klijn, d.; C. J. Daan-Mens, d.; C. A. M. Dieben- van der Helm, d.; I. Tourneij-Timmer- man, d. ONDERTROUWD: H. A. van den Hurk en M. C, Koster, J. J. M. van Elferen en M. C. Henneke, R. J. N. Solkamans en M. K. Rudolph, A. van Zijtveld en C. P. Koek, Th. J, A. Lem mers en C. J. M. Tam. GETROUWD: A. Sengalrayan en J. Metten, C. A. van Maaren en A. S. Hartendorp, C. Beugeling en W. Ei kerbout, R. J. Zuidema en M. Klun- der. OVERLEDEN: Th. Stevens, 70 jr., Delftlaan: J. G. Larsson-van der Heij den, 78 jr., Bellamystraat; A. de Peer- Djjk, 78 jr., Berckheijdestraat; I. de Vries-van der Kuijp, 83 jr., Timor- straat. Op het bezwaar van het gemeente bestuur van Haarlemmerliede en Spaarnwoude tegen het ontwerp-streek- plan Zuid-Kennemerland, dat het noord westelijke deel van de gemeente ln het streekplan is opgenomen, antwoorden Gedeputeerde Staten van Noord-Holland dat verband met Zuid-Kennemerland zeer duidelijk is met het oog op mo gelijke en noodzakelijke zandwinning in het betrokken deel van Haarlemmer liede. Het gemeentebestuur meende, dat de begrenzing van het streekplan zou moeten samenvallen met het Zij- kanaal-C, de Mooie Hel, de Liede en de Ringvaart. Opneming van het betwiste deel van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude in het streekplan is overi gens, naar G. S. opmerken, een formele aangelegenheid, welke geenszins wil zeggen, dat het in ieder opzicht deel uitmaakt van Zuid-Kennemerland. Het uitdrukken van een bufferkarakter van het gedeelte van de gemeente is ge wenst, een aangelegenheid van boven- gemeentelijk belang, die zeker in het streekplan bevestigd moet worden. Het plan zal door de bestemming van het overgrote deel van de grond in Haar lemmerliede voor agrarisch bedrijf juist een bevestiging van dat karakter geven en een dam opwerpen tegen aan tasting daarvan. Wat de zandwinning en de daaraan gekoppelde recreatie ten oosten van de Mooie Hel-waartegen Haarlemmerliede zich verzet-betreft, merken G. S. voorts op, dat de behoefte aan zand in Zuid- Kennemerland groot zal zijn voor de uitvoering van belangrijke werken zo als wegaanleg, of ophoging van bouw terreinen. Het gebruik van andere zand- bronnen, zoals de duinen, binnen de streek zou het karaktér ervan aantas ten en een gevaar gaan vormen voor de waterwinning en de waterhuishou ding. Het meeste zand zal daarenboven nodig zijn aan de oostzijde van Zuid- Kennemerland. Een oostelijk gelegen zandbron geeft de mogelijkheid tot zand- spuiten, hetgeen economisch het meest verantwoord is. Zandbronnen buiten de streek zouden of zo ver weg liggen, dat het zand zeer duur zou worden, öf geen geregelde afname van zand kunnen waarborgen. Om die redenen lijkt G. S. de aan wijzing van althans één mogelijkheid tot zandwinning in het streekplan zeer gewenst, omdat daardoor een redelijke waarborg gecreëerd wordt, dat niet el ders zand gewonnen behoeft, te worden. Overigens zal het terrein agrarisch blij ven, zolang de zandbehoefte er niet toe noopt het als zodanig prijs te geven. Naar G. S. verder opmerken is het huidige gebruik van de betreffende grond voor agrarische doeleinden niet intensief. De zandwinning kan bovendien lei den tot vergroting van het voor de streek beschikbare watersportgebied. In een rusthuis in Heemstede is eni ge weken geleden een tachtigjarige Haarlemmer overleden, die daar tenge- vo!?ce.„,ian de geldende bepalingen on vrijwillig gescheiden moest leven van zijn zeventigjarige echtgenote. Het be jaarde echtpaar bljjkt op r,(jn levens avond een reeks van tegenslagen on dervonden te hebben, die een gevolg zijn van verschillende ambtelijke bepa lingen, die blijkbaar stipt werden uit gevoerd. Als lid van de gemeenteraad van Haarlem heeft mevrouw J. j. van der Wel-Beije (P.v.d.A.) vragen over deze kwestie gesteld aan Burgemeester en Wethouders. De vragen luiden: 1. Is het juist, dat door Uw college aan een bejaard echt paar begin maart van dit jaar is aan gezegd de door hen bewoonde, onbewoon baar verklaarde, woning te ontruimen, terwjjl voor dat gezin van gemeente wege geen andere woonruimte kon wor den aangewezen? Was die ontruiming dringend noodzakelijk en waarom? Is aan bewoners van belendende perce len eeneens aangezegd hun woningen tezelfder tijd te verlaten en is daaraan gevolg gegeven? 2). Is het Uw college bekend, dat het echtpaar in drie maan den tijds verschillende malen van rust huis is veranderd, aan het eind waar van de man is overleden? Kunnen B. en W. een uiteenzetting geven van de bemoeiingen, die het Gemeentelijk Bureau voor Huisvesting, de Dienst So ciale Zaken en de Gemeentelijke Ge neeskundige Dienst bij die kwestie heb ben gehad? 3). Kunnen B. en W. mede delen, wanneer de laatstelijk bij de be grotingsbehandeling 1957 aangekondig de ontwerp-verordening op het toezicht van rust- en verpleeghuizen aan de raad zal worden voorgelegd? Muziekverenigingen, aangesloten bij de Haarlemse Bond van Muziekvereni gingen, zullen op drie verschillende plaatsen in Haarlem openluchtconcer ten geven in de gemeentelijke muziek tent. Op de Kattenbèrg concerteren 27, 28 en 29 juni resp. Apollo", „Crescen do" en „Arti et Religioni". Op het schoolplein van de J. P. Coenschool (Gysbreght van Aemstelstraat) zijn er 2, 3 en 4 juli concerten namelijk resp. door dezelfde verenigingen in dezelfde volgorde. 8, 9 en 10 juli concerteren „St.-Bavo", „Haarlem" en „Crescen do" op het Theemsplein. Haarlemmerliede vond dat bezwaarlijk, maar G. S. wijzen er op. dat de be staande watersportmogelijkheden in Zuid-Kennemerland te klein zijn en an dere gebieden-voor de bevolking van het streekplan-gebied reeds minder goed bereikbaar-overbelast zijn. Naar aanleiding van de in het be zwaarschrift van Haarlemmerliede geuite bedenkingen tegen de stede lijke bebouwing van Zuid-Schalkwijk merken G. S. op, dat in het streek plan reeds gerekend is op een af remmen van de trek van elders naar Zuid-Kennemerland en van een te ver wachten toename van het forensen aantal. Er zal niettemin in het streek plan ruimte moeten zijri voor bedrijfs leven en woonforensisme. In Trelleborg (Zweden) zijn de Zweed se esperantist Olie Persson en de Ne> derlandse esperantiste Elly Blokker uit Heemstede in het huwelijk getreden. Zij ontmoetten elkaar voor het eerst tijdens het esperanto-wereldcongres te Haarlem in 1954, waar mejuffrouw Blok. ker met de huisvesting van de con gressisten belast was. Woensdag 3 juli geeft het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Marinus Adam zijn tweede zomerconcert. De pianiste Ria Groot verleent solistische medewerking in het pianoconcert van Schumann. Het pro gramma vermeldt verder Tasso van Liszt en de 2e symphonie van Saint Saëns. De leerlingen van Coby Riemersma geven vrijdag 5 juli, 's avonds in de Tuinzaal van het gemeentelijk concert gebouw hun jaarlijkse uitvoering. Het jeugdkoor „Inter Nos", dirigent Jan Booda, zal naar aanleiding van het feit, dat Michiel de Ruyter 350 jaar geleden geboren werd, de bekende De Ruytercantate uitvoeren op maandag 1 juli in de Oude Sint Bavo. Als solisten werken mee Aafje Heynis, alt, Hans Wennink, bas terwjjl de Michielpartij gezongen awordt door Jan Geertzema. De begeleiding is in handen van Emmy van Eeden. Wegens gebrek aan actief werd op dinsdag 25 juni 1957 opgeheven het fail lissement van: Th. H. Hessling, bouw ondernemer, wonende te Haarlem, Ko ningstraat 17. Rechter-commissaris: mr. N. Smits: curator: mr. J. H. A. M. van Son, ad vocaat en procureur te Haarlem, Ver- spronckweg 3. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam van 5 juni 1957 is, na hoger beroep, vernietigd het vonnis van de Arrondissements-rechtbank te Haar lem van 7 mei 1957, waarbij E. de Rui ter, eigenaar van een metaalgieterij, wonende te Zaandam, Jasy kof f straat 4, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. W. N. Felhoen Kraal, advocaat en procureur te Wor- meerveer, Zaanweg 66. tot curator. Advertentie Alle merken flus ruime Keuze Tot nu toe wordt het Haarlemse vuil vanwege de Gemeentelijke Reiniging vervoerd naar het aan te leggen Reinal dapark ter ophoging en vruchtbaar making van de grond. Daaraan komt nu op zeer korte termijn een einde. Het park is bjj wijze van spreken volgestort en met ingang van 1 juli zal het Haar lemse vuil naar elders vervoerd wor den. Het vorig jaar nam de Haarlemse gemeenteraad daartoe reeds een be sluit. Per 1 juli aanstaande wordt met de heer De Boer uit Landsmeer een Op de velden van de Heemsteedse sportparken organiseerde de softbal- vereniging Pinguins een softbaltoer- nooi, waaraan door diverse sterke eer ste klasse verenigingen werd deelgeno men. Landskampioen H.H.C. bewees ook nu weer over een sterke toernooi- ploeg te beschikken, want na enkele fraaie overwinningen tegen de oude ri valen Pinguins en H.C.K. behaalde de H.H.C. ploeg de eerste plaats in poule A. In poule B. overtrof het Sportclub Haarlem negental alle verwachtingen en plaatste zich op fraaie wijze als eerste door overwinningen tegen Cat chers uit Amsterdam en het Beverwijk- se Rooswjjk. De finalewedstrijd tussen kampioen H.H.C. en Sportclub Haarlem werd een bijzonder interessant duel tussen de oude rivalen. De Sportclub maakte het H.H.C. zeker niet gemakkelijk, maar moest met een kleine nederlaag (2 1) genoegen nemen. Door dit resultaat behaalde H.H.C. overigens volkomen verdiend de eerste plaats in dit uitste kend geslaagde Pinguins-toernooi. De eindstand was: 1. H.H.C. (Haar lem), 2. Sportclub Haarlem, 3. Pin guins (Heemstede), 4. H.C.K. (Haar lem), 5. Catchers (Amsterdam), 6. Rooswjjk (Beverwijk). In verband met werkzaamheden aan het wegdek zal de overweg bij de Wes tergracht in de nacht van 28 op 29 juni van 's morgens 1 uur tot 6 uur voor alle verkeer gesloten zijn. De Gemengde Zangvereniging „Ons Genoegen" uit Haarlem heeft onder lei ding van de heer J. Hensen te Scheve- ningen met 344 punten de eerste prijs behaald in de eerste afdeling. Woensdag 10 juli bestaat de Hillegomse beurs „Treslong" vijf jaar. Voordien werd de beurs gehouden in de smalle toneelzaal van hotel „Flora", die voor dat doel niet geschikt was. contract voor de duur van vijf jaar aan gegaan, waarbij deze het vuilvervoer per schip werd gegund. Het vuil zal overgebracht worden naar Broek in Wa terland. Naar wij vernemen, worden er nu reeds besprekingen gevoerd, wat er moet gebeuren, wanneer het contract over vijf jaar afloopt. Een ambtelijke commissie onder voorzitterschap van de heer M. Renne, de directeur van de Gemeentelijke Reiniging, zal deze kwes tie nader onder de loupe nemen. Er zijn namelijk verschillende mogelijkhe den. Gedacht wordt onder meer aan verbranding van het vuil, ergens op een terrein in Haarlem, vermoedelijk in de Waarderpolder, waarbij overwogen zal worden, of de vrijkomende energie gebruikt kan worden ten nutte van het Haarlems Energiebedrijf. Verder zal bekeken worden, of het wellicht beter is het vuil tot compost te verwerken, terwjjl evenmin de mo gelijkheid is uitgesloten, dat de bestaan de situatie bestendigd wordt, zodat het vuil vervoerd zal blijven worden naar een plaats buiten Haarlem. Het r.-k. schoolbestuur te Zandvoort heeft verleden jaar bij de gemeente een aanvrage ingediend voor de bouw van een tweede r.-k. school, een jon gensschool. De gestadige toeneming van het aantal leerlingen der Maria- school noopte tot deze stap. De gemeen teraad verleende de gevraagde mede werking. Tot uitvoering van dit plan is het nog niet gekomen. De meest voor de hand liggende oplossing, namelijk vergroting van het gebouw der Maria school werd destijds door het schoolbe stuur niet aangevraagd omdat men daarvoor zou moeten beschikken over een deel der aan de school grenzende gesloten algemene begraafplaats. Enke Ie jaren geleden werd een deel van de ze begraafplaats bij het speelterrein van de school gevoegd, maar dat heeft zoveel beroering gewékt en zó vele pro testen uitgelokt (de gemeenteraad be sloot daartoe met verwerping van een afwijzend voorstel van B. en W.), dat het schoolbestuur meende niet opnieuw met een verzoek om beschikbaarstel ling van een stuk van de begraafplaats te moeten komen. Inmiddels is de situatie aanmerkelijk gewijzigd. Op voorstel van B. en W. be sloot de gemeenteraad in januari 1957 om deze begraafplaats op te heffen en de daar nog aanwezige graven te schud den. Burgemeester en wethouders wend den zich daarop tot het r.-k. schoolbe stuur met de vraag of het voor de uit breiding van de Mariaschool over een deel van de aldus vrijkomende terreinen wilde beschikken. Het schoolbestuur is op deze vraag ingegaan en diende een aanvrage in voor de uitbreiding van het gebouw der Mariaschool met vier leslokalen, een kamer voor het hoofd een personeelskamer, een artsenkamer en een filmlokaal. Het schoolbestuur wil deze uitbreiding doen bouwen aan de Tramweg, en het nieuwe gedeelte door een overdekte gang met de bestaande school in ver binding brengen. In hun voorstel aan de raad wijzen B. en W. er op, dat de ze oplossing van het ruimte-probleem der Mariaschool veel goedkoper is dan de bouw van een nieuwe school en bo vendien in het belang is van de gpede gang van het onderwijs. B. en W. stellen voor, aan het ver zoek van het schoolbestuur te voldoen en de gevraagde uitbreiding van ge meentewege te doen tot stand bren gen. Het raadsbesluit tot het verlenen van medewerking aan de stichting van een tweede r.-k. school zal dan worden ingetrokken. Als het autobusstation op het zoge naamde „Zwarte veld" te Zandvoort is aangelegd, zal nog een terrein ter grootte van 1875 m2 braak blijven lig gen. Dit terrein is gelegen ten noorden van het busstation en wordt begrensd door de Koningstraat en de O os ter- straat. B. en W. van Zandvoort willen dit ter rein nu dienstbaar maken voor de voor ziening in de dringende behoefte aan parkeerruimte in het centrum van het dorp. Hiervoor wordt een crediet van 16.000,- aan de gemeenteraad ge vraagd. Tot de uitvoering van dit werk zal worden overgegaan zodra de kapi taalspositie der gemeente deze investe ring toelaat. Als t.z.t. dit terrein een andere be stemming krjjgt, kunnen de op het par keerterrein gebruikte tegels weer voor de aanleg of verbetering van trottoirs bestemd worden. De afdeling Zandvoort van het „Wit Gele Kruis,, en van het „Oranje Groe ne Kruis" zien zich voor financiële moeilijkheden geplaatst in verband met de hogere uitgaven voor salaris en so ciale lasten der wijkverpleegsters waar tegenover een onvoldoende compensatie in de vorm van een verhoging der rijks subsidie staat. De verenigingen heb- Zandvoort. Het comité was tevredenben daarom een beroep op de gemeen- over het resultaat van deze originele te gedaan. B. en W. stellen de raad actie welke nog tweemaal (in juli en voor de subsidie met 600,. te verho- in augustus) zal worden herhaald. gen tot resp. 2700 en 3480,- Met ingang van 1 juli a.s. is tot be stuurder van het kantoor Zandvoort aan de Twentsche Bank N.V. benoemd de heer P. M. Smit, procuratiehouder van het kantoor te Leiden dier instel ling. De huidige beheerder, de heer H. 3. Peper, zal binnenkort met pensioen gaan. Gedurende vele jaren heeft de heer Peper de leiding gehad van het enige bankkantoor dat te Zandvoort ge vestigd is. Hij was de vraagbaak voor het verlenen van credieten aan het Zandvoortse bedrijfsleven en een wijs adviseur van de cliëntèle op het stuk van de belegging van gelden. Onder het directeurschap van de heer Pe per is het Zandvoortse kantoor van de, Twentsche Bank, vooral na de be vrijding van ons land, aanzienlijk in betekenis toegenomen. De jaarlijkse schoolsportdag voor de leerlingen der 5e en 6e klassen van de Zandvoortse lagere scholen zal op dins dag 2 juli worden gehouden in het sportpark Duintjesveld. Van 9 tot 12.30 uur zullen wedstrij den worden gehouden in hardlopen, verspringen, hindernisbaanlopen e.d. Van 13.30 tot 16 uur vinden kastie-wed- strijden plaats tussen de 12-tallen der diverse scholen. Het actie-comité dat gelden bijeen brengt voor het herstel van het orgel der parochiekerk van St.-Agatha te Zandvoort heeft zich zondag tot de katholieke badgasten van Zandvoort gewend. Enkele leden van het comité hadden zich voor de aanvang van de diensten vóór de kerk opgesteld. Met kennersblik namen zij de kerkgangers op en als zij een badgast ontdekten reikten zij hem een couvert uit. Op het couvert was een opwekking gedrukt om mee te helpen het doel van het comité te verwezenlijken. Men kon zijn bijdrage in het couvert sluiten en depo neren in de bus welke achter in de kerk was geplaatst. Voorts werd de aandacht gevestigd op de rekening van het comité bij de Twentsche Bank te Tien juli 1952 was een gedenkwaar dige dag voor het bloembollenvak. Toen werd het Treslongcomplex in Hillegom officieel in gebruik genomen en zo kreeg dit bloembollendorp zijn eigen permanente beursgebouw. Niet slechts voor Hillegom was het een aan winst, de hele streek heeft er nu vjjf jaren van geprofiteerd op een wjjze die niet of althans weinig onderdoet voor die van de Haarlemse beurs met dit verschil dat Treslong een accommodatie heeft het vak waardig, hetgeen van het Krelagehuis helaas niet kan worden gezegd. De Hillegomse beurs viert dus dezer dagen het eerste lustrum, een feit dat wel niet onopgemerkt zal voor bijgaan. De oude toestand ligt alle geregelde beursbezoekers nog vers in het geheu- ■■■ia i gen. De reeds lang bestaande oude Hil legomse beurs werd gehouden in de smalle toneelzaal van hotel „Flora", waar men elkander verdrong en bij herhaling op de tenen trapte. Later werd dit door een verbouwing welis waar wat beter maar het bleef behel pen. De zaal was nu eenmaal niet ge schikt voor dat doel. Uitbreiding ter plaatse was niet mogelijk terwijl ook het parkeerprobleem een punt van steeds groeiende zorg was. Het was dus geen wonder dat de toenmalige beurscommissie, onder voorzitterschap van wijlen Bernard Rijnveld, plannen smeedde om te ko men tot een eigen permanent ge bouw. Men ging zelfs zó ver met de plannen deze beurs mede te bestem men als vervanging van het Krelage huis: het zou dus geen „Hillegomse beurs" worden maar „Dé beurs". De plannen liepen uiteindelijk uit op het bekende beursdrama. De directe aanleiding hiertoe was een voorstel van de afdeling Hillegom van de Koninklijke Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur aan de algemene vergadering. De afdeling kwam niet met lege handen; zij kon het kleine landgoed „Treslong" gratis aanbieden, benevens een ton van de gemeente Hillegom èn een lening van 200.000 tegen de zeer matige rente van 2 pet door het vak. De algemene vergadering accepteerde het voorstel, de beurs in Hillegom te vestigen. Als een donderslag bjj heldere hemel kwam het bericht van het plotseling overlijden van de grote mentor van het plan, Bernard Rijnveld. Dit, te zamen met de pogingen van de ge meente Haarlem toen wellicht ein delijk uit haar „bollendommel" ge wekt om het plan Hillegom achteraf te torpederen, maakte de zaak voor Hil legom schijnbaar hopeloos. Ten over vloede vernietigde een volgende alge mene vergadering van Bloembollen cultuur haar eigen, eerst genomen be sluit en zo bleef de beurs in Haarlem. Met deze onverkwikkelijke zaak was het probleem van de Hillegomse beurs echter niet opgelost, maar de gemeente Hillegom in bollenzaken van grotere allure dan de stad Haarlem bleef haar eerste aanbod gestand, ook de vakgenoten trokken van de toegezegde lening hun handen niet af en onder leiding van de heer Dirk van Egmond, gesecundeerd door de heer Ant. Staats, ging de Hillegomse Beurscommissie wéér aan het werk. De plannen namen vastere vorm aan en na sloping van het oude, uitgewoonde en afgeleefde Treslong kon met de bouw van de grote beurshal met dienstgebouwen en restaurant worden begonnen. Het ging met de bouw écht niet op rolletjes want opnieuw verscheen er een onweerswolk: het Korea-conflict. De bouwkosten gingen met sprongen omhoog en menigmaal zullen de initia tiefnemers zich ernstig hebben afge vraagd of dat, wat zij met zoveel ani mo begonnen waren, wel verwezenlijkt zou kunnen worden. Maar men kwam er en daardoor konden de voldoening en de vreugde des te groter zijn toen het eindelijk zo ver was nu vijf jaar geleden dat het Treslongcom plex door de toenmalige coipmissaris der koningin in Zuid-Holland werd ge opend. Wél viel er een schaduw over de plechtigheid: de afwezigheid van de grote man in deze zaak, de heer Ber nard Rijnveld, die we mogen aanmer ken, zonder overigens alle anderen te kort te doen, als de stichter van de beurs in Hillegom. Het was dan ook een goede gedachte van een comité om tijdens de plech tige opening een geschilderd portret van wijlen de heer Rijnveld aan te bieden ter plaatsing in een van de ver trekken van het geboifw. Niet alleen als Mercuriustempel ver vult Treslong een taak, zij vervult die ook als tempel der muzen en in dit opzicht gaat haar betekenis eveneens uit tot over de Hillegomse grenzen. Want de streek bezit in Treslong een unieke gelegenheid voor grote feeste lijkheden en congressen, maar ook voor cultuuruitingen als concerten en toneelopvoeringen. Niet alleen amateurs maken van Treslong gebruik, ook be roepsgezelschappen hebben de weg naar de Bollenstreek gevonden. Dat zou naar onze mening nimmer zijn gebeurd, wanneer zij hier geen accom modatie hadden gevonden als die Tres long bieden kan Toneelzaal ij restaurant, riapt gelegen als afsluiting van een fraaie demon- stratietuin, zijn een gezocht trefpunt van velen ook van buiten de directe omge ving. Ook vele Haarlemmers komen naar Treslong voor de viering van hun feesten. We denken b.v. aan het feest, dat de jubilerende Gen. Cronjéstraat- vereniging vierde en de jaarlijkse vas tenavonden van de Haarlemse r.-k. mid denstand. De demonstratietuin, die vóór het res taurant is gelegen en van voor- tot najaar een fleurige schakel vormt in de lintbebouwing van Haarlem naar Leiden, geeft aan Treslong dat royale aanzien dat een brandpunt van handel I US. Steel en cultuur behoort te hebben. De gemeente Lisse is er nog niet in geslaagd te voorzien in de definitieve financiering van 167 woningwetwonin gen. Voor nieuw in aanbouw te nemen complexen zijn nog geen vaste fi- cieringsmiddelen beschikbaar. Dit de len B. en W. van Lisse de raad mede naar aanleiding van het voorstel om uit de opbrengst van de door institutionele beleggers beschikbaar gestelde fondsen een geldlening van 590.200,. aan te gaan. Deze lening is bestemd voor de financiering van in uitvoering zijnde wo ningbouw en voor consolidatie van vlottende schuld, voor de woningbouw aangegaan. Diploma zwemmen: In Stoop's bad zijn vanmorgen ruim tweehonderd leer lingen van elf Bloemendaalse lagere scholen bijeen geweest. Zij namen deel aan het diploma zwemmen voor een der diploma's A, B, en C van de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond. Van de 24 leerlingen, die voor het diploma C. geëxamineerd werden, slaagden er 16. Voor het diploma A zouden 109 leer lingen opgaan en voor het diploma B. 110; het aantal geslaagden daarvan was aan het einde der ochtend nog niet bekend. Ontvangst; In het Bloemendaalse Openluchttheater heeft dinsdag de bur gemeester van deze gemeente, dr. D. H. Peereboom Voller, 112 leden van de personeelsvereniging van de gemeente Zeist ontvangen. Met vakantie: De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, zal van 15 juli tot 15 augustus met vacantia afwezig zijn. Bevorderd. Bij het gemeentelijk poli tiekorps van Bloemendaal zijn met in gang van 1 juli bevorderd tot hoofd agent de agenten van politie A. F. Valkenberg en M. Tadema. Als agent van politie is aangesteld de heer G. Wolf. Afscheid; Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal de heer J. A. C. Bleeker, hoofd van de Vondel school in Aerdenhout, op 1 september zijn functie neerleggen. Op maandag •8 juli zal in de gymnastiekzaal van het schoolgebouw voor de ouders der leer lingen een afscheidsbijeenkomst worden gehouden. De leerlingen zullen af scheid nemen op een bijeenkomst, die op zaterdag 13 juli zal worden gehou den. FioraIiaplanten: Omdat het aantal dit jaar in Bloemendaal uitgereikte Fiora Iiaplanten (3500) minder is dan het vorige jaar zal de voorzitter der Flora- liavereniging, de heer A. Jager, hier op ztjn visie geven in een in septem ber te houden bijeenkomst. De planten moeten in het najaar door de leerlin gen der lagere en kleuterscholen ter keurmg worden ingeleverd. De vloer van de zaal In het wijkge bouw De Princehof van de buurtschap De Glip onder Heemstede is gemaakt volgens een nieuw procédé, bestaande uit kunsthars met een toevoeging van asbestvezel. De vloer was destijds bijzon der goedkoop, maar thans blijkt, dat er niet op gedanst kan worden. In het wijk gebouw wordt echter, naar B. en W. de raad berichten, veelvuldig gedanst. Her haaldelijk zijn hun klachten ter ore ge komen van bezoekers wier kleren ver ontreinigd werden met afsnijdsel van de vloer. Overleg met de leverancier van de vloer om enige tegemoetkoming te krij gen in de kosten die gemaakt zullen moeten worden om de vloer alsnog ge schikt te maken om er op te dansen, heeft geen resultaat opgeleverd. De leve rancier stelt zich op het standpunt, dat hij een vloer en geen dansvloer heeft op geleverd. Wanneer er toch op gedanst, wordt, acht hij zich niet aansprakelijk voor de schade. Blijkbaar wisten B. en W. dat destijds niet. Over de bestaande vloer moet nu een deklaag van parket gelegd worden, die ongeveer drieduizend gulden zal moeten kosten. B. en W. stellen de raad voor het daartoe benodigde krediet te voteren. Voor het komende seizoen is een uit wisseling tot stand gekomen tussen het Noordhollands Philharmonisch Orkest en het Radio Philharmonisch Orkest. Laatstgenoemd orkest zal in een serie van dinsdagavondconcerten een keer optreden onder leiding van Bernard Haitink en wel op 25 februari 1958 in het Concertgebouw te Haarlem. Hier tegenover staat, dat twee concerten van het Noordhollands Orkest zullen worden opgenomen en in de loop van het win terseizoen worden uitgezonden. (Niet officiële Koenen) Vorig Opening 26/6 3% Ned. 1953 3% Ned. 1953 3(4 Ned. 1956 31'* Ned. 1948 3(4 Ned. 1950 3(4 Ned. 1954 S',4 Ned. 1955 1 3-3(4 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mil. cert. AJC.U- Van Berkel'i Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogvens cert Unilever Cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. MIJ Ned. Scheepv. Unle K.L.M. H.VA. Dell M{J. cert. A'dam 2(4 56 I A'dam '56 n A'dam III slot 90(4 89 s» 89(4 84-fi, 84(4 84(4 84(4 86% 90ft 160% 201(4 212 361 193(4 307 465% 287 290% 214.10-50 78% 178 146(4 telex 120.80-21 128% 96(4 80% 100 ft 100 86(4 90ft 85 204(1 476 294 220b 80 178(4 146(4 162(4 124.50 130 96(4 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electrlo General Motors Kennecott Copper KX.M. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutcb Shell Union Ol] Southern Pacific Southern Railway Tidewater 24/6 65% 47(4 75(4 67(4 42% 109(4 36% 38 55% 55 83(4 42% 40% 37(4 47(4 25/# 67(4 48(4 76% 68% 42%, 110% 32(4 36(4 37% 5474 57(4 85(4 42% 41% 138% 68'4 Stemming: vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3