Leven des genisten landmans steeds meer gemechaniseerd Amendementenstrijd over de nieuwe pachtwet op komst Goedennacht Gebrek aan investeringskapitaal Fotowedstrijd voor de jeugd Halve competitie in toernooi om honkbaltitel Nieuwe ambassa de van de V.S. Koning Saoed boos op Syrië Britse kernproef Macmillan bereid I.L.O.-conventie tegen dwang arbeid Drie Westduitse divisies 1 juli beperkt bruikbaar LANDBOUWEXPOSITIE TE UTRECHT Holland Festival Baldadige knapen voor de rechtbank Uitslagen waterpolo Ontdek Europa Tunis valt ook af Tweede Kamer wil duidelijker teksten en minder overheidsbemoeiing Mutaties bij de Koninklijke Marine Bouw gegund; kosten vier miljoen Ambassadeur verlaat Damascus Afgeluisterde gesprekken Examens Amerikaans archeoloog in Egypte veroordeeld Vervalste schilderijen te Brussel geveild? WOENSDAG 26 JUNI 1957 PAGINA 4 WÊÊÊk Advertentie Slaapt U slecht door reumatiek, spit* ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40, 8.88. Donderdag 27 juni AMSTERDAM: Concertgebouw: Radio Philharmonisch Or kest. SCHEVE VINGEN: Kurhaus Cabaret: Studio des Champs Ely- sées, Parijs. DELFT: Prinsenhof: Elckerlyc. UTRECHT: Stadsschouwburg: Moortje. rol, hetgeen niet verwondert wanneer men de prijzen van het geëxposeerde materiaal ziet. Vrijwel alles op het gebied van machi nes, werktuigen en apparaten voor landbouw, tuinbouw en veeteelt is op het terrein aan de Croeselaan bijeen gebracht. De bezoekende boeren kijken er naar met ogen vol verbazing, want veel is ook voor hen volkomen nieuw. Aandachtig luisteren zij naar de expli caties en volgen zij de demonstraties, die de expositie een bijzonder levendig karakter geven, dat ook de niet direct geïnteresseerde imponeert. Hetgeen trouwens de bedoeling is. De nationale landbouwexpositie. die dit jaar voor het eerst en in het' ver volg in elk oneven jaar gehouden wordt, wil meer zijn dan de vroegere agrarische vakbeurzen. De organisa toren willen er het visitekaartje van de Nederlandse landbouw van maken, in de hoop, dat de gehele bevolking een beter inzicht in de betekenis van deze belangrijke nationale bedrijfstak zal krijgen. Daarom zijn aan de ex positie ook keuringen verbonden van rundvee (K.I.), trekpaarden en han delsvee en geven landelijke ruiters allerlei demonstraties, die a.s. zater dag met een nationaal concours-hip- pique besloten worden. Tijdens de expositie worden talrijke lezingen gehouden en films vertoond. Vandaag was er een speciale jongeren dag, tijdens welke o.a. gesproken werd over de toekomst van de plattelands jongeren. Donderdag is er een platte landsvrouwendag. De dames komen bo vendien aan haar trekken in een aparte afdeling van de expositie, die o.m. een moderne woonkeuken laat zien, aanslui tend op een expositie van huishoudelij ke apparaten. Ook de vrouw op het platteland deelt in de zegeningen van de techniek, die het werk van haar echtgenoot in de laatste tientallen ja ren zo ingrijpend heeft veranderd. Zes maanden gevangenisstraf waar van vier maanden onvoorwaardelijk met aftrek van voorarrest en twee maand :n voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren, eiste de officier van justitie bij de Alkmaarse rechtbank dinsdag tegen een 22-jarige los arbeider uit Alkmaar, die zich samen met nog enkele kornuiten in de maanden no vember '56 tot en met maart '57 had schuldig gemaakt aan diefstal en ver nieling. In een groentenzaak te Ber gen had hij wat appelen weggenomen en achterop de bromfiets van zijn vriend gezeten, had hij met deze vruchten en andere projectielen in een dozijn wonin gen te Bergen de ruiten ingegooid. In Heiloo stalen de knapen flessen melk en limonade, dronken die leeg en ge bruikten de flessen als projectielen. Tegen de medeplichtige 21-jarige mon teur uit Bergen eiste de officier even eens zes maanden waarvan drie maan den voorwaardelijk met aftrek. Beide knapen zitten reeds sedert 30 maart in voorarrest. Uitspraak 9 Juli. De uitslagen van de waterpolowedstrij- den, gespeeld voor de zomercompetitie van de KNZB, luiden; Heren Hoofdklasse: HZPC—GZC 2-3. Eerste klasse C: Het IJ—DWR 5-1. (Van onze Utrechtse redacteur) Wanneer de boeren-dichter Poot had kunnen voorzien wat dezer dagen op de nationale landbouwexpositie te Utrecht getoond wordt aan moderne en ingenieuze hulpmiddelen voor de land bouw, zou zijn vers over het leven des gerusten landmans in de pen geble ven zijn zonder noemenswaardige schade overigens voor de vaderlandse poëzie. Want van de romantiek, die buitenstaanders zo gaarne nog steeds willen zien rond de alsmaar voortploe- gende boeren, is weinig overgebleven. De arcadische dreven, waarin Poot wanneer hij zich tenminste niet voor geheel andere en veel vrolijker zaken in Delft ophield zich te Abtswoude mocht verlustigen bestaan niet meer. Er voltrekt zich sinds jaren in de Ne derlandse landbouw een evolutie, die van de boerderij een gemechaniseerde industri- maakt, waarin voor levende paardekracht nog nauwelijks plaats is, omdat de tractor veelal economischer werkt. Het is overigens niet bij de trac tor gebleven; combines maaien en dor sen net graan, graandrogers maken de landbouwer minder afhankelijk van het klimaat, hooi wordt op het land kant en klaar in balen geperst, kunstmest wordt mechanisch gestrooid en wan neer het gewas tegen insekten be sproeid moet worden, bestelt de boer een helikopter. Dit alles en nog veel meer Is te zien op de nationale land bouwexpositie, die dinsdag door minis ter Mansholt te Utrecht werd geopend. Bliksemafleiders, beregeningsinstalla- ties, aardappeloogstmachines, graan- maaier-zelfbinders, schoffelmachines, slotengravers, elevatoren, elektrische weide-afrasteringen, nevelspuiten, bie tensnijders, melkmachines en tuinbouw- trekkers wij doen slechts een wille keurige greep uit de overdaad zijn in allerlei soorten en kwaliteiten aan wezig, afkomstig van ruim tweehonderd binnen- en buitenlandse fabrieken. Het duizelt de bezoeker van de ingewikkel de en veelal kostbare apparatuur, die de moderne landbouwer ter be schikking staat. Minister Mansholt mocht in zijn openingswoord zeggen, dat het tempo van de mechanisatie in de landbouw niet snel genoeg is, de oorzaak ligt echter niet in een gebrek aan mogelijkheden, Gebrek aan inves teringskapitaal speelt een belangrijker doen te hebben, verkeerde in grote op winding. Toen hem werd medegedeeld, dat het naar Amsterdam vervoerd was omdat er een foto van gemaakt moest worden en hem de verzekering werd gegeven dat het spoedig terug zou zijn, klaarde zijn gezicht weer op. Intussen bleek het namaak-schilderij in het ge heel niet verdwenen te zijn en nog steeds in de Stadsgehoorzaal te hangen. Leiden gonst van geruchten. De ene helft van de bevolking is geamuseerd, de andere helft kwaad. Men vindt dat een en ander wel wat te ver gaat. Ten slotte is de opzet van de Cambridge- week cultureel en sportief. Men is be vreesd, dat de serieuze opzet afbreuk wordt gedaan door al deze grappenma kerij. Toch zal het wel zo'n vaart niet lopen. Tenslotte is er heel serieus een opvoering van Shakespeare's „As you like it" door The Marlowe Society, De zo serieus opgezette Cambridge- week in Leiden heeft door de aanwe zigheid van Engelands „practical joker no. 1", Jonathan Routh, een heel ander karakter gekregen dan in het voornemen lag.. Reeds de eerste dag zijn er zoveel on verwachte, enkele flauwe, ook wel gees tige gebeurtenissen voorgevallen, dat de buitenstaander niet goed meer kan onderscheiden wat bij de officiële „week" hoort en wat niet. Men beseft wel, dat de Cambridge-tentoonstelling weinig anders is dan een reclamestunt van enkele grote Engelse industrieën, maar dat in de periferie van het feest zoveel nonsens wordt uitgehaald had men niet verwacht. Ziehier wat Routh en de zijnen totnutoe hebben uitgehaald. Er werd op het Pieterskerkplein een boompje geplant, dat de volgende dag tot ieders verbazing twee maal zo groot was geworden. Er werd een première vertoond van een Cambrid- ge-film. Men zag beelden uit een Afrikaans negerdorp, met negerhutten en een rivier met overstekende oli fanten. De onthulling van een stand beeld, opgericht voor het recht, resul teerde in de ontdekking dat dit stand beeld bestond uit twee Londense man nequins, die voorzichtig met een witte kwast waren bewerkt. De meest in het oog lopende „practi cal joke" is de expositie van oude Hollandse meesters uit het bezit van notabelen uit Cambridge. Rembrandt en Hobbema zouden in de Stadsgehoor zaal met enige werken vertegenwoor digd zijn. De schilderijen waren co- pieën of scheppingen van studenten. Routh zou by een Engelse uitdrager vjer schilderijen voor dertien gulden hebben gekocht. Het onbekende en daarom met veel spanning tegemoet geziene doek van Rembrandt was de mascotte van de „Rembrandt-club" io Cambridge. De joke werd bepaald te ver doorge voerd toen een ..Rembrandt" verdwe nen bleek te zijn. Een der organisato ren, die in de mening verkeerde met een echt doek van de grote meester te Onder auspiciën van de Katholieke Jeugdraad voor D enBosch en omstre ken en de Europese jeugdcampagne te Den Haag wordt een grote vakantie-, foto-, tekening- en reisverhalenwedstrijd uitgeschreven. „Zij, de jongeren van nu, de bouwers van het Europa van morgen"? Deze vraag stelden zich de organisatoren, toen zij met deze actie begonnen. Deze wedstrijd, welke onder het motto: „Jonge mensen ontdekken Europa in woord en beeld" de wereld in gaat, wil een bijdrage leveren tot de Europese eenheidsgedachte onder de jongeren. Voor de jeugd in de vakantie belooft dit een aantrekkelijke wedstrijd te wor den. Een groot aantal bedrijven, fabrie ken, jeugdbewegingen en scholen heeft zijn medewerking toegezegd. Deze actie start met de verspreiding van 10.000 folders in de Europese kleuren groen wit. Naast de individuele prijzen bestaat de mogelijkheid voor een school, jeugd beweging of bedrijf, dat de meeste goede inzendingen weet op te brengen, mee te dingen naar de grote Europa- prijs. In een speciale courant, welke in een oplage van 10.000 stuks zal verschij nen, worden de prijzen nader omschre ven. Jongeren in de leeftijd van 14 tot 25 jaar kunnen aan deze wedstrijd deel nemen. Na Frankrijk heeft ook Tunis de in schrijving voor het Europees honkbal kampioenschap, dat van 7 tot en met 12 juji in Mannheim wordt gehouden, inge trokken. De vijf overige landen, Neder land, Duitsland, Italië, Spanje en België spelen nu een halve competitie. Neder land speelt op de eerste dag tegen het sterke Italië. De dag daarop tegen het zwakkere Duitsland. Dan volgen er twee rustdagen. Op 9 juli namelijk heeft Ne derland geen tegenstander en-10 juli is het een algehele rustdag. Na de rust periode ontmoet Nederland het ongetwij feld sterkste team van het toernooi, Bel gië en op de laatste dag Spanje. Het wedstrijdschema ziet er als volgt Een eenvoudige zomerjurk met een bijzonder dessin. De katoen is na melijk bedrukt met composities van Lurgat, de grote Franse ontwerper van wandtapijten. Eigenlijk is zo'n dessin te mooi om er een jurk van te maken, het komt niet voldoende tot zijn recht. Wie d" kunstwerken van Lurgat gezien heeft, herkent de mysterieuze wijze, waarop hij motieven uit de natuur laat spreken. Men vindt ze ook terug in het deco ratieve en fascinerende wandtapijt, dat in het Parijse bureau van de K. L. M. hangt op de Champs Ely- sées en dat ieder, die langs wandelt, kan zien door de moderne architec tuur van glas. De mannequin draagt wit piqué handschoenen en een lichte tas van laize, ook uit de boutique van Ro ger en Gallet in Parijs. persoonlijk recht. Iedere relatie van da verpachter met de pachter persoon lijk wordt verbroken, wanneer het mo gelijk wordt, dat een pachter die 65 jaar wordt of door ziekte niet meer in staat is zijn bedrijf uit te voeren, het recht krijgt zijn verwanten In zijn plaats als pachter te stellen. Sommige kamerle den waren bevreesd dat de verpachter betrokken kan worden in ruzies in het gezin van de pachter over de vraag wie hem als pachter op moet volgen. Dr. Droesen zag hier geen moeilijkheden. De heer De Ruiter (CH) was van me ning dat de verpachter niet gedwongen moet worden om een pachtovereen komst aan te gaan met een hem op gedrongen pachter. De pachtoverneming bij overlijden Is volgens dr. Droesen in dit ontwerp eveneens minder juist geregeld, nu aan de Grondkamer de gelegenheid wordt gegeven om bij een verzoek van de erf genamen tot verlenging van de pacht wederom de doelmatigheid en de groot te van het bedrijf te gaan beoordelen en aan de hand daarvan een beslissing te nemen. Algemeen was men van oordeel dat de mogelijkheid om een ontwerp-pacht- overeenkomst bij de Grondkamer in te dienen een verbetering inhoudt. Vandaag wordt het debat voortgezet. Mr. Van Rijckevorsel zal het ontwerp op zijn juridische merites beoordelen. (Van onze parlementaire redacteur) Het heeft minister Mansholt na zyn tocht per boerenwagen en helikopter op de Utrechtse tentoonstelling ook in de Tweede Kamer niet ontbroken aan sensatie op landbouwgebied. Zeven sprekers zijn begonnen met de ontle ding van zijn ontwerp voor een nieuwe pachtwet en hebben, op het socialis tische deel na, heel wat bezwaren naar voren gebracht. Deze golden vooral de ver gaande bemoeiingen van de overheid, waarvan dit ontwerp wemelt. Dr. Droesen (KVP) heeft aangekondigd dat er naar zyn inzicht van het ont werp wel een goede pachtwet te ma ken is, maar alleen wanneer de Ka mer er flink aan kan schaven. Een reeks van amendementen is met dat doel ingediend. Deze zullen de minis ter van landbouw en zyn ambtgenoot van justitie, mr. Samkalden ongetwy- feld de gehele week bezighouden. Laatstgenoemde bewindsman is als oud-professor in de rechtswetenschap pen aan de Landbouwhogeschool te Wageningen sterk by de materie geïn teresseerd. Hy is ook mede-onderteke naar van het ontwerp, dat al in 1955 is ingediend, maar nog onlangs door het nieuwe kabinet ingrijpend gewyzigd is. Het heeft een voorgeschiedenis die tot ver voor de oorlog teruggaat. De bedoeling is om thans het buiten de Kamer om in 1941 ingevoerde Pachtbe- sluit tot een volwaardige pachtwet om te werken. Allereerst wil dr. Droesen meer dui delijkheid op het gebied van de maxi mum pachtprijs. De minister stelt voor hierover „by algemene maatregel van bestuur algemene regelen vast te stellen". Uiteraard vond men dat veel te vaag. Dr. Droesen sprak zelfs van „onaanvaardbaar voor de K.V.P." en stelde voor het landbouwschap in de ze zaak tenminste te kennen. Waar hebben we anders een p.b.o. voor, vroeg hy. Een tweede punt van algemene kri tiek is de bevoegdheid die de minister aan de Grondkamer wil geven om de pachtwet aan te wenden voor het voe ren van landbouwpolitiek, waarbij be grippen als „te geringe bedrijfsgrootte" en „ondoelmatige verkaveling" worden gehanteerd evenals de door hun vaag heid wederom uitmuntende „algemene belangen van de landbouw", waarmee de Grondkamers de efficiency van ie der bedrijf aan hun eigen inzichten kun nen toetsen en pachtovereenkomsten kunnen toestaan of weigeren. Dr. Droe sen noemde dit „binnensmokkelen van maatregelen die met het pachtrecht niets meer te maken hebben", terwijl mr. Van Dijk (WD) sprak over een pachtrecht, dat stap voor stap in de richting gaat van zakelijk recht, terwijl het toch op persoonlijke verbintenissen berust. De A. R. spreker Biewenga sloot zich daarbij aan. Dit punt van de landbouwkundige toetsing heeft dr. Droesen in een door wrocht betoog ontleed. Hy maakte on derscheid tussen het voorkomen van verdere versnippering (negatieve toet sing) die hij aanvaardde en wat de over heid bovendien van plan is: het wegva gen van de kleinste bedrijven, die juist voor de jonge boeren van belang zqn, om zich een bedrijf te kunnen opbou wen. Ook zag hij de noodzaak niet in om de oudste generatie van boeren die zich op kleine bedrijven best kan red den, van de wereld weg te vagen. Met deze en andere positieve sanerings maatregelen spant de overheid het paard achter de wagen, want niet in de kleine maar in de middelgrote be drijven zijn de moeilijkheden te vinden. Ook wordt door de ontwikkeling op het gebied van de herverkaveling al een saneringsproces op gang gebracht, ter- wül de zuigkracht van het niet agra risch bedrijfsleven ook al in die rich ting werkt. Men behoeft werkelijk geen stappen te zetten op het gebied der positieve sanering. Helemaal uit den boze achtte de katholieke deskundige hek dat de Grondkamers de pachtovereenkomsten zou moeten toetsen aan de doelma tigheid van een bedryf „ongeacht de voordien bestaande toestand". Deze verraderlijke formulering is by de laatste versie in de wet geslopen. Het zou de Grondkamers, geheel on- afhankeiyk van de vroegere toestan den in een bedrijf, alle macht in han den geven om door het goedkeuren van pachtovereenkomsten dwang uit te oefenen. In een amendement van de heer Droesen wordt landbouwkun dige toetsing wel aanvaard, maar dan in een heel wat minder vage en gevaarlijke vorm. De heer Droesen herinnerde de mi nister er voorts aan, dat was afgespro ken, dat dergeiyke ingrijpende sane ringsmaatregelen geheel buiten beschou wing zouden biyven totdat de commis sie-Hofstede met haar rapport terzake gereed zal zijn. Dan heeft de Kamer een stuk, waarover zich t.z.t. een vol waardig debat kan ontwikkelen. Er kwamen aanstonds interrupties van de socialist Vondeling, die beweerde, dat deze commissie haar oordeel al had laten weten, maar dr. Droesen wees er op dat dit geen definitief oordeel was. Zelfs de heer Egas (P.v.d.A.) vroeg om normen voor de toetsing. Ook over de verlenging van de pacht overeenkomst waren nogal wat opmer kingen. Het continuatierecht wordt in het ontwerp zeer verruimd. Mr. Van Dük bezag dit weer in het licht van het Met ingang van 1 december zal com mandeur A. van Karnebeek, thans com mandant der Zeemacht in de Nederland se Antillen, worden belast met het bevel over het oefensmaldeel V. Tijdelijk is thans belast met het bevel over dit oefensmaldeel de commandant van Hr. Ms. kruiser de „Zeven Provinciën", ka pitein ter zee G. J. Platerink. De com mandant van het koninkiyk instituut voor de marine, kapitein ter zee H. A. W. Goossens, zal w->rden belast met het commando der zeemacht in de Neder landse Antillen. Hij zal in oktober deze functie van commandeur van Karnebeek overnemen. Met het bevel over het ko ninklijk instituut voor de marine zal begin september worden belast kapitein ter zee J. A. Bientjes, tot voor kort chef van de staf van de commandant der zeemacht in de Nederlandse Antillen De bouw van de nieuwe ambassade voor de Verenigde Staten van Amerika aan de Lange Voorhout te 's Gravenhage, met inbegrip van alle installaties, is op gedragen aan de n.v. Ingenieurs-Bureau voor Bouwnyverheid (I.B.B.) te Oegst- geest. Met de uitvoering zal binnenkort wor den begonnen. De oplevering moet in het voorjaar 1959 geschieden. Met de bouwkosten is een bedrag van ongeveer vier miljoen gulden gemoeid. De ambassadeur van Saoedi-Arabië In Damascus, sjeik Abdoel Aziz Zeid, heeft zich naar Beiroet begeven na een breuk, die veroorzaakt zou zün door opmerkingen van de Syrische minister van defensie, die de koningen van Jordanië en Saoedi-Arabië „werktuigen van Amerika" zou hebben genoemd. Naar men meent te weten, zou koning Saoed de ambassadeur gelast hebben naar Beiroet te gaan en gedreigd heb ben met volledige sluiting van de am bassade in Damascus als de vüandige opmerkingen niet zouden worden terug genomen. De Internationale Arbeidsorganisatie, de I.L.O. heeft gisteren te Genève, in haar veertigste bijeenkomst, die wordt bygewoond door vertegenwoordigers der regeringen en van werkgevers en werknemers uit bijna tachtig landen, met 240 tegen nul stemmen, by één onthouding, de tekst goedgekeurd van een nieuwe overeenkomst, waarin dwangarbeid wordt verboden. De ont houding kwam van de zqde van de vertegenwoordiger der Amerikaanse werkgevers, Cola G. Parker. De heer Parker verklaarde zich van stemming te onthouden, omdat hij de „cynische huichelachtigheid" van be paalde landen betreurde, die wel voor de conventie stemden, doch niet van plan waren zich aan haar bepalingen te houden. 1 Hp voegde hieraan toe: „Vanzelfspre kend zijn de Amerikaanse werkgevers gekant tegen het verschrikkelijke kwaad der dwangarbeid. Een Amerikaanse afgevaardigde be toogde dat men de geloofsbrieven van de gedelegeerden uit Hongarije niet moest aanvaarden omdat hun regering „een onwettige marionettenregering" is. Een Nederlandse gedelegeerde beval de betrokken commissie ongel digheidsverklaring aan. Belgische en Mexicaanse afgevaardigden wensten uitstel, hangende een besluit van de V.N. (Reuter) AMSTERDAM, 25 juni Kand. Ie ged. geneeskunde: W. M. Andriese, Am sterdam: F. van Asperen, Rotterdam: Th. J. Bak, Utrecht; mej. M. Bakker, Velsen; mej. M. Barentsen, Haarlem; mej. P. de Bruyne, Zaandam; mej. C. J. Crans, Amsterdam; D. J. Geisterfer, Amsterdam; A. B. Goedvolk, Bussum; A. Hoogerwerf, Delft; P. v. d. Kam, Rotterdam; J. Kwast, Amsterdam; P, de Ruiter, Rotterdam; P. D. Schilt, Amsterdam; S. E. Stienstra, Rotter dam; C. I. v. d. Velden, Waddinxveen; R. Visser, Sneek; mej. B. Winsemlus, Amsterdam; C. B. H. Yoe, Zierikzee. Doet. rechten: C. J. Pouwer, Arn hem. AMSTERDAM, 25 juni. Kand. ge neeskunde 2e ged.: mej. Tai Hak Nio Ang, Katwyk a. Zee; mej. C. Birnie, Dj ember; J. H. v. d. Bruggen, Dja karta; E. B. Djiem, Makassar- mej. G. Ferwerda, Lutjewinkel; J. E. Kooy, Alkmaar; R. Kuyten, Kleve; I. Tj. Oh, geb. Semarang; P. Th. A, Schellekens, geb. 's-Gravenhage; mej. Y. C. M. Siy- per, geb. Utrecht; mej. M. Valkenburg, geb. Djokjakarta; C. D. A. Verwoerd, geb. Uithoorn; H. Westenborg, geb. Almelo; H. B. Huges, geb. Amsterdam; E. S. Kisch, geb. Amsterdam; H. Prins, geb. Amsterdam. 's-GRAVENHAGE, 26 juni. Examen heilgymnastiek en massage: I. S. M. Boodt-Devries te Naarden, E. C. M. v. d. Burg te Berkel en Rodenrijs, A. du Celiee Muller te Amsterdam, H. F. Cie- remans te Schiedam, S. Damme te Am sterdam, M. C. E. W. Douze te Breda, F. M. Dusamos te Utrecht, P. A. Brou wers te Breda, J. L. M. A. van Cruch- ten te Echt, E. G. J. Fliers te Amster dam. TILBURG: Accountancy-examen: C. Renders, Erp; J. van Gorp, Dordrecht; L. Rooymans, Tilburg; N. Ruizendaal, Naarden. NAESS COMMANDER, 24 V. Fahaheel n. Fawley. ORESTAS, 25 te Kingston (J). PARKHAVEN, p. 26 Kp. St. Vincent n. Las Palmas. PRINS FREDERIK HENDRIK, 24 te Lon den. PENDRECHT, p. 25 Manilla n. Kaohslung. REMPANG, 25 te Marseille. MUIDERKERK, 25 te Marseille. RIDDERKERK, p. 26 Las Palmas. RITA, 25 te Port Swettenham. SOMMELSDIJK, 25 te New York. ROTTI, p. 26 Kp. St. Vincent. STAD HAARLEM, 25 te Birkenhead. STAD DORDRECHT, 25 te IJmuiden. TABINTA, 25 te Antwerpen. TABIAN, p. 26 Minicoi n. Belawan. TERNATE, p. 26 Kreta n. Port Said. TJITJALENKA, 25 te Mauritius. TIBERIUS, 25 v. La Guaira n. Pto. Cabello. TRAJANUS, 26 v. Tunis n. Malta Piraeus. TJIPONDOK, p. 25 Tourane n. Singapore. THEOBALDUS, p. 25 Ras el Hadd n. Fao. TERO, 25 te Bremen. TJIWANGI, p. 26 Saigon n. Hongkong. PASSAGIERSSCHEPEN BOISSEVAIN, 25 te Rio Janeiro. COTTICA, 25 v. Trinidad via Madeira n. Amst. GROOTE BEER, 28 te Southampton verw. JAGERSFONTEIN, 25 te East London. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT. p. 26 Sable Eil. n. New York. ORANJE, 27 te Amst. verw. ORANJESTAD, 25 te Amst. SIBAJAK, p. 26 Kp. Bon n. R'dam. WILLEM RUYS, p. 26 Minicoi n. Colombo. WILLEMSTAD, 26 te Aruba. De Britse premier, Macmillan, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hij bereid is om met socialistische en libe rale leiders overleg te plegen aan gaande de behandeling in de toekomst van bepaalde aspecten die het van overheidswege aftappen van telefoon- lünen heeft. Eerder op de dag had de minister van binnenlandse zaken ge weigerd te zeggen of men de telefoon lijnen van parlementsleden in de laat ste vyf jaar had afgetapt. (Rtr). De Amerikaanse archeoloog Arthur Muses Is te Cairo in eerste aanleg ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee weken wegens „diefstal en po ging tot smokkelary" van oudheden. Het vonnis is nog niet definitief daar het onderzoek nog niet beëindigd is. Donderdag j.l. was de Amerikaan ge arresteerd, toen hij op het punt stond met vier koffers vol Egyptische oud heden naar de V.S. te vertrekken. De oudheden, aldus de Egyptische politie, had Muses gestolen bij de onlangs ont dekte overbiyfselen van een pyramide, waar hy als oudheidkundige officieel mocht werken Ingevolge allerlei klachten betreffende openbare veilingen van oude schilderij en die in november 1956 en in februari en mei 1957 te Brussel zyn gehouden heeft de rechter van instructie tegen de organisator van de veilingen Jacques Trussart uit Brussel een bevel tot aan houding uitgevaardigd. Voor de meeste werken maakten de catalogussen gewag van attesten van deskundigen met internationale faam, onder wie professor Lionello Venturi, van de universiteit te Rome, die nooit werd geraadpleegd. Ook de naam van de conservator van het museum Boy mans te Rotterdam was vermeld, maar nadien werd een rechtzetting gepubli ceerd waaruit bleek dat hy niet was geconsulteerd. Raadpleging van prof. Fried lander in Nederland zou nog een aantal andere bedriegeryen aan het licht brengen. Het verhoor van verscheidene buiten landse deskundigen en een onderzoek te Parys wees uit dat de te Brussel verkochte schilderijen in feite afkomstig waren van een zekere Schaefer, van Roemeense herkomst, die te Parijs woont en die de namen van buitenland se deskundigen had misbruikt om de echtheid der schilderden te staven. De paddenstoelwolk, welke boven het eiland Christmas in de Stille Oceaan kwam te hangen, toen de laatste van de veelomstreden serie Britse kernexplo sies had plaats gevonden. (Van onze correspondent In Bonn) BONN, hedenmorgen. Met Ingang van 1 Juli a.s. zal de Bondsrepubliek haar eerste drie (gre nadiers) divisies met het predikaat „beperkt bruikbaar" ter beschikking stellen van het opperbevel der NATO. Daarmede doen Westduitse landstrijd krachten dan formeel hun intrede in de defensieve macht der Noord-Atlantische Verdrags Organisatie. Kleine Westduit se marine-eenheden staan reeds onder NATO-opperbevel en luchtstrydkrach- ten zUn nog in opleiding. Minister van defensie Strauss zal dit nog officieel bekend maken vóór hij be gin juli a.s. voor overleg naar Amerika reist, waar in parlementaire kringen nogal kritiek is uitgeoefend op het tem po van de opbouw der Westduitse strijd krachten, dat, naar men daar meent, te langzaam is. Ook de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles heeft, volgens het gemeenlijk goed in gelichte Westduitse weekblad Der Spie gel, Bondskanselier Adenauer nog op deze kritiek attent gemaakt tijdens diens recente bezoek aan Washington. Intussen zal de Bundeswehr nog voor het einde van dit jaar op een sterkte van tussen de 120.000 en 130.000 man worden gebracht, hetgeen overeenkomt met de verplichtingen, die de Bondsre publiek tegenover de NATO op zich heeft genomen. Op het ogenblik be draagt de sterkte der Bundeswehr 96.000 man. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gewijde muz. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Mid dagklok-noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tulnb.meded. 12.38 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Promena de ork. en solist. 18.30 Cello en piano. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Dames koor en piano. 18.00 Mil. kapel. 18.30 Fries progr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.30 Ork. conc. 21.20 Klankb. 21.45 Ork. cone. 22.30 Gram. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15- 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 10.00 Gram. 11.00 V. d. huisvrouw. 11.15 Kamerork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram'. 13.20 Metropoie ork. 13,55 Beursber. 14.30 V. d. vrouw. 14.50 Gram. 15.00 V. d. zieken. 15.45 Gram. (Tussen 15.45 en 17.00 Rep. v. d. Ronde v. Franic- rijk). 17.35 Tenniskampioenschappen Wimbledon. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Nws. 18.15 Ronde v. Frankrijk. 18.55 Int. Festival v. h. chanson te Venetië. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.00 Ronde v. Frankrijk. 21.10 Act. 21.20 Gram. 21.30 int. Festival v. h. chanson te Venetië 22.30 Sportact. 22.40 Beursber. 22.45 Nws. 23.00-24.00 Int. Festival v. h. chanson te Venetië. Nws. 19.30 Orkestconc. 21.00 Nws. 21.45 Volksmuz. 23.08-23.13 Koersen. ENGELAND, BBC, Light progr., 1500 en 247 m: 12.15 Orkestconc. 13.00 Dans- tnuz. 15.00 Nws. en Variété-ork. 15.45 Amus. muz. 18.00 Pianospel. 19.00 Nws. 19.30 Verz. progr. 20.30 Amus. muz. 21.00 Gevar, progr. 21.30 Amus. muz. 22.20 Lichte muz. 23.00 Weena festival. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Lichte muz. 13.15 Lichte muz. 16.00 Filmmuz. 17.45 Balletmuz. 19.00 Nws. 19.15 Gevar. progr. 0.10-1.00 Kamermuz. FRANKRIJK, Nationaal progr., 347 m: 12.30 Gram. 13.20 Gram. 14.05 Kamermuz. 16.40 Kamermuz. 17.55 Gram. 18.23 Gram. 19.01 Ork. cono. 20.00 Gram. 20.05 Ork. conc. 23.00 Kamermuz. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.34 Gram. 14.15 Jeugd en muziek, 14.45 Jeugd en muziek. 15.30 Gram. 16.02 Gram. 16.45 Mannenkoor. 17.10 Gram. 18.15 Kamer muz. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Gram. 20.40 Verz. progr. 21.30 Gram. 484 m: 12.00 Gram. 14.15, 14.30 en 18.50 Gram. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 22.10 Ork. conc. BBC. UITZ. VOOR NEDERLAND 17.45-18.15 Nws., Londens radiodagboek. (Op 224 en 41 m). DUITSE TELEVISIE-PROGR. 17.00-18.00 Filmprogr. 20.00 Journ. 20.15 Circusprogr. FRANS-BELG. T.V.-PROGR. 17.00-18.00 V. d. kind. 20.00 Act. 20.40 Progr. v. Marcel Pagnoi. 21.10 Film. 22.00 Hamlet, toneelstuk. 22.30 Wereldnws. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGR. 17.00-18.00 V. d. jeugd. 19.00 V. d. kind. 19.05 Int. jeugdkron. 19.30 Nws. 19.50 Speelfilm. 21.25 Nws. Veertig patiënten van een ziekenhuis in Bourg (Frankryk) hadden gisteren toestemming gekregen met een bus een tochtje door de Alpen te maken. In de buurt van Hauteville reden zy in een 19 meter diepe ravijn. Alle veertig wer den gewond, sommigen ernstig. TELEVISIEPROGRAMMA 'S AVRO: 20.00 Journ. en weerber. 20 15 Luipaard op schoot. 20.40 Televizier. 20.55 Kroniek. 21.10-22.00 Onder de dertig. ENGELAND, BBC, Home Service, 330 m: 12.00 Orgelspel. 13.15 Amus. muz. 18.00

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4