Museumschepen zorgelijke staat Bouw van botenhuis Kooizand in op Aambeien? Terugblik Onderwijs aan kinderen uit sociaal-zwakke gezinnen Brits-Nederlands overleg over vrijhandelsgebied Tourkoorts in Nantes Goddet: Ook Wagtmans hoort op het lijstje der favorieten Ladies Day op Wimbledon Schip Nederlands cricketteam tegen grootmeesters van Westindisch testteam in nood Zuiderzeemuseum De ANWB in 1956 Model „Wittebrood Studie-conferentie te Leiden Buitensluiting van landbouw- produkten belemmering voor Nederlandse export Nederlandse dames boeken ivinst, maar heren reeds uitgeschakeld Zet cle hoott op Uw dis Morgen in Haarlem HEMOTABS TOUR DE FRANCE TOCH VOOR T.V. PAOTNA 7 neem dit tabletje en U stilt de pün. Installatie iri de Eerste Kamer Bezwaren tegen plannen van Engeland Landbouw de grote moeilijkheid Cambridge wint van tennissende studenten Twee spelers uit Curacao naar Nijmeegse N.E.C. Wiersma speelt niet tegen Schalke '04 V oetbalkampioenschap van de politie Vertaald door JOHAN M. PALM (Van onze verslaggever) Zü ligt er nog in het gelid, in de Oosterhaven van Enkhuizen, maar zq vormt het zorgenkind van ook weer de nieuwe directie: de unieke collec tie schepen van het Zuiderzeemuseum. Want zoals die schepen daar zomer en winter in het water blijven, voor het merendeel niet meer in gebruik, ver gen zij öf een zeer kostbaar onder houd dan wel is hun lot binnen korte tijd bezegeld. De plannen zijn ge reed voor de bouw van een botenhuis, voorlopig van een omvang, dat de meest zorgelijke gevallen er een plaats kunnen vinden. Dit botenhuis is gepro jecteerd op het Kooizand, het sinds kort opgespoten buitendijkse terrein, dat Zuiderzeewerken nodig heeft voor opslag bij de werkhaven ten behoeve van de Markerwaard. Het wachten is op het fiat van vier departementen en dat kan wel even duren. Intussen is de collectie nog weer uitgebreid met een Fries jacht en de restauratie van een Harlinger fuikenboot; deze laatste aanwinst heeft een plaats ge- Advertentie Duizenden lijders aan aambeien zijn blij verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal. Hemotaba is een volkomen nieuw middel in tabletvorm, gewoon in te nemen met 'n glaasje water. U heeft geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevor deren genezing; ze zijn zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, zo belangrijk voor 'n volkomen herstel en lange vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur f 1.47 Bij Apothekers en Drogisten 4" Als ik dan nog even een terugblik mag werpen op het Haagse Filmfeest, waar ik vorige week te gast ben geweest, dan zal het toch zijn op de be geleidende verschijnselen ervan. Ik bedoel de cocktail-parties. Op cock- tail-parties, in Nederland gehouden, vind je nimmer ook maar één cocktail. Wat mij overigens niet spijt, want in dat geval gaat het al tijd om een bijzonder gecompliceerd, maar zeiden drinkbaar drankje. Maar de drankjes op de parties in Den Haag en Scheveningen waren uitstekend. De begeleidende hapjes ook. Bij de Russen, die voor deze gelegenheid ook een partij in elkaar hadden getimmerd, werden wodka en caviaar geserveerd. Nu vind ik wod ka aanvaardbaar, alhoewel iets te hardhandig, maar caviaar mag ik niet. Noch de rode, of oranje, noch de zwarte caviaar. De rode smaakt naar zout, de zwarte naar niet hele maal in goede staat meer verkerende vis. Toch is caviaar verschrikkelijk duur. En het voedsel wordt dus al om geacht lekker te wezen. Een typisch kapitalistisch karaktertrekje, als U het mij vraagt. Enfin, toen ik laatst op die partij van mijn weerzin tegen caviaar blijk gaf, zochten sommigen daar iets anti- Sovjet-Russisch achter. Nu, ik kan U verzekeren, al was Rusland nog Tsaren-rijk, dan zou ik mijn houding ten opzichte van de caviaar nog niet veranderen. Trouwens, met de wod ka kon ik wei meekomen. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. heeft blijkens het jaarverslag 1956 ruim 40.000 nieuwe leden geboekt, waardoor het ledental tot 375.000 is ge stegen. De wegenwacht wierf 35.000 nieuwe leden, waardoor het aantal WW- leden tot ruim 218.000 steeg. In het ver slag wordt geconstateerd, dat de over heid tracht de groei van het verkeer bij te houden door grote krachtsinspanning bij aanleg en onderhoud, althans ver betering van wegen. De gemiddelde in tensiteit van het verkeer vermeerderde met 13 procent t.a.v. 1955. Per 1 ja nuari telde Nederland 1.200.000 motor voertuigen, waarvan 327.000 personen auto's en 113.000 vrachtwagens. Gewezen wordt op de noodzaak slip- gevaarlijke bitumineuse gesloten weg dekken te verbeteren en meer uniformi teit in wegdek (ook in kleur) en weg- breedte van één weg te brengen. Ge wezen wordt voorts op de onjuistheid van de veronderstelling, dat de ver hoogde belastingen op benzine het goe derenvervoer langs de weg niet zouden treffen. Nog geen 10 percent van de vrachtauto's heeft dieselmotoren. Het voornemen om opnieuw een maxi mumsnelheid binnen bebouwde kom men van 50 kilometer in te stellen, wordt in het jaarverslag aangevoch ten. De A.N.W.B. wenst alleen déér snelheidsbeperkingen, waar zich pro blemen van excessieve snelheden voor doen. De afdeling reisinlichtingen meldt dan nog, dat Duitsland in 1956 de mees te belangstelling had, gevolgd door Frankrijk, Italië, Oostenrijk, België, Luxemburg en Zwitserland. Het aantal schriftelijke inlichtingen, inclusief reis routes, steeg met 25 percent tot 72.000. De afdeling kamperen schat, dat ons land 900.000 kampeerders telt, waarvan 10.000 caravanners. De afdeling reis- dokumenten verstrekte 510.618 carnets, triptieken en internationale rijbewijzen en bewijzen. (Van onze parlementaire redactie) De heer C. van Waerden, directeur van De Arbeiderspers, is dinsdagmid dag geïnstalleerd als lid van de Eerste Kamer voor de P.v.d.A. De heer van Waerden neemt de plaats in van me vrouw Verweij-Jonker, die enige tijd feleden ontslag nam als lid der Kamer v.m. haar benoeming tot lid van de S.E.R. kregen in de Visserqzaal. Helaas is tijdens het interregnum afgezien van aankoop van de laatste Overijsselse praam, jarenlang gelegen in de Nieu we Herengracht te Amsterdam. De kosten van restauratie achtte men te hoog. Wij blfjven het betreuren, dat dit merkwaardige schip met zijn stoere vormen niet gespaard is gebleven. Het had in de collectie niet mogen ontbreken. Het is verheugend, dat de belangstel ling voor het Zuiderzeemuseum sterk groeiende is. Zq bereikte in het af gelopen jaar het recordcijfer van 23.444 bezoekers. Nu blijft het een der meest boeiende musea van het land, niet al leen de collectie, maar heel de be huizing en niet het minst de sfeer van het geheel, de entourage van Enkhui zen zelf. Er zijn uit het voorbije jaar tal van aanwinsten te melden: voor de schilderijenverzameling o.a. werken van de 17e eeuwse schilder Withoos, Corn, Springer, Tholen, Hulk, Rink. De col lectie, die een gewijzigde opstelling heeft gekregen, is alleen reeds een gang naar het museum waard: zij doet voor de aandachtige bezoeker de oude Flevische wereld in al haar schoon heid en karakteristiek herleven. Ver der noemen wq scheepsmodellen o.a. een fregat en een galjoot uit de 18e eeuw, meubelen, scheepsinstrumenten, onderdelen van klederdrachten, en heel merkwaardige betimmeringen, zoals een eind achttiende eeuwse kajuitka mer uit Ijlst en een zeer fraaie bed- steewand. De restauratie van het complex heeft voortgang gevonden. Opnieuw zijn twee zaaltjes ter beschikking geko men, bestemd om het volgend jaar een natuurhistorische afdeling te her bergen. Voorlopig zal er, van 12 juli af, een expositie zijn van bodemvond sten uit het Zuiderzeegebied, in bruik leen verkregen van het museum op Schokland. De nieuwe directie wil de taak van het museum uitbreiden door hier een cultureel centrum te creëren. Gedacht wordt aan een jaarlijkse ma nifestatie: opvoering op de daartoe ideale binnenplaats van het museum, van Ben van IJsselsteyn's „Vrouwen zand". Verder zijn voor het komende winterseizoen in de filmzaal van het museum manifestaties gedacht op ge bied van ballet en poppentheater. He laas is de uiteindelijke voltooiing van het museum, met de bouw van een museumdorp op het Kooizand, thans verder dan ooit naar de toekomst verschoven. De bestedingsbeperking drukt hier het allermeest. „Pain Blanc" heet dit zomerse pakje, doodgewoon dus „Wittebrood". Die naam doet denken aan de wittebroodsweken. Het leent zich, dan ook uit stekend voor een feestelijke reis, mét jasje als het winderig is ,i koel, in warmte en zon alleen de japon, die mouwloos is en een vierkante hals heeft. Het model is van Maggy Rouff. Rust is een eerste belang in het onderwijs aan kinderen uit sociaal niet aangepaste gezinnen. In de klas, waar aan deze kinderen onderwijs gegeven wordt, moet een gezonde sfeer gescha pen worden en een situatie tot stand worden gebracht waarin de kinderen veiligheid, geborgenheid, ordening en intimiteit vinden. Dit is volgens prof. dr. N. Perquin S.J., hoogleraar in de pedagogiek aan de rijksuniversiteit te Utrecht, de grondslag van het onder wijs aan kinderen uit sociaal zwakke gezinnen. Prof. Perquin, die dinsdagmorgen op de conferentie van de vereniging van Nederlandse gemeenten over het onder wijs aan kinderen uit sociaal-zwakke gezinnen in de Lakenhal te Leiden een inleiding hield, beschreef aan het be- (Van onze Londense correspondent) Gisteren en eergisteren zijn te Lon den besprekingen gehouden tussen Ne derland en Engeland. Nederland was vertegenwoordigd door de staatssecre taris Van der Beugel, die terzijde werd gestaan door onze ambassadeur in Lon den, mr. Stikker. Van Britse zijde werd aan de besprekingen deelgenomen door de heer Thorneycroft, kanselier van de schatkist, Sir David Eccles, minister van Handel, de heer Ormsby-Gore, mi nister van Staat voor Buitenlandse Za ken. en enige hooggeplaatste Britse ambtenaren. De besprekingen waren gewijd aan het probleem van het op te richten vrijhandelsgebied dat zich, naar men hoopt, zal verbinden met de Gemeenschappelijke Europese Markt. Dit maakt het onvermijdelijk dat de besprekingen een informeel karakter droegen, zulks deels omdat de Britse regering nog steeds tastende is en de plannen voor de vorm van het vrijhan delsgebied nog vaag zijn, deels omdat Nederland, als lid van de Gemeen schappelijke Europese Markt, slechts kon spreken namens zichzelf en niet na mens de vijf medeleden. Het was dan ook in de eerste plaats de bedoeling dat de Nederlandse regering kennis zou nemen van Engelands bezwaren en moeilijkheden om vervolgens de Engel se regering op de hoogte te stellen van zekere Nederlandse standpunten, vooral met betrekking tot de Britse plannen tot uitsluiting van landbouwprodukten uit het vrijhandelsverkeer. Het bezwaar van de Nederlandse regering komt hierop neer dat Neder land, door buitensluiting van land bouwprodukten slechts ongeveer vijf tig procent van zijn uitvoer naar En geland zou zien opgenomen in het vrijhandelsverkeer, terwijl Engelse produkten, voornamelijk immers van industriële aard, voor de volle honderd procent zouden profiteren van de vrij handel. Dit betekent een dusdanige handicap voor Nederland, dat het no dig werd geacht de Britse regering te w'jzen op de aard en de omvang van de Nederlandse bezwaren. Uw correspondent heeft goede rede nen om aan te nemen dat de Neder landse bezwaren niet slechts ten volle werden begrepen door de Britse ver tegenwoordigers op de besprekingen, maar dat laatstgenoemden eveneens duidelijk bereidwilligheid toonden om te helpen zoeken naar een voor Neder land aanvaardbare oplossing. Groot-Brittannië evenwel bevindt zich ten aanzien van de landbouwproduktie en de invoer van landbouwprodukten -in een zeer moeilijke positie. Het heeft rekening te houden met de zeer aan zienlijke invoer van landbouwprodukten uit de Gemenebestlanden, die vanzelf sprekend voorkeur verdienen. In de tweede plaats heeft een Britse regering, ongeacht haar politieke kleur, reke ning te houden, zowel om redenen van interne politieke aard als om strategi sche redenen, met de welstand van eigen landbouw. De Britse regering voert een uitgesproken protectionisti sche politiek. Het land moet de helft van zijn landbouwprodukten en levens middelen invoeren van elders. Doch Engeland is er ten zeerste bij gebaat, ondanks de hoge produktiekosten van de Britse landbouw, deze produktie op zo hoog mogelijk peil te houden, aan gezien Engeland strategisch te kwets baar zou zijn indien het al te zeer af hing van buitenlandse landbouwproduk ten. Vandaar dat de Britse regering er ern stige bezwaren tegen heeft de landbouw in eigen land te ondermijnen door in onbeperkte mate invoer toe te staan van het goedkopere buitenlandse pro- dukt. Ondanks deze moeilijkheden kan worden gezegd dat de Nederlands-En gelse besprekingen te Londen een zeer gunstig verloop hebben gehad. Advertentie Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij RENNIES dan bü enig ander maagtablet. Rennies blussen brandend maagzuur on middellijk. Gewoon laten smelten op de tong en Uw pijnen verdwijnen in korter tijd dan U nodig had om deze advertentie te lezen. gin van zijn beschouwing, die meer de theoretische kant van het gestelde probleem raakte, de verschillen die zijn gegroeid tussen het onderwijs van vroeger en dat van thans. Tegenwoor dig beseft men, dat de cultuurover dracht, waaraan men vroeger bij het onderwijs geloofde, niets uithaalt, wan néér het kind van huis uit niet enige cultuurwaarden meebrengt en wanneer er voor de cultuur die wij mededelen geen belangstelling bestaat. In het tweede gedeelte van zijn in leiding, stipte prof. Perquin dat aan wat zijns inziens het bëgin moet zijn van het onderwijs aan deze kinderen: het wegnemen van hun gemis aan be- borgenheid. De klas en heel de school moet de rust ademen van het simpel mooie, van datgene wat voorzichtig heid, behoedzaamheid en tederheid op roept. Ook hebben de kinderen absoluut no dig, zeide prof. Perquin, dat zjj weten waar zij aan toe zijn. Dat zij wennen aan een prettige soepele regelmaat, die enigszins de chaotische wereld waarin zij thuis leven niinder gevaarlijk maakt. Tijdens de in de filmzaal van de Leidse academie voortgezette studie conferentie heeft de gemeentelijk inspec teur van het onderwijs te Leiden, de heer B. Swanenburg, gesprokén over de vele problemen, die zich bij dit on derwijs voordoen. Spreker sprak hierbij over ervaringen, die hij in de praktijk hééft opgedaan aan een der Leidse scholen, die als een zogenaamde experi- menteerschool is ingericht. Hij behandelde uitvoerig de vraag of we deze kinderen kunnen interesse ren voor onze cultuur. Deze kinderen hebben nagenoeg geen belangstelling voor de zaken welke de school belang rijk vindt. Zélfs een zeer sterke vereen voudiging van de stof brengt in dit opzicht geen uitkomst. Van allerlei bij komstige, steeds buiten het onderwerp zelf gelegen factoren hangt het af of een onderwerp za' aanslaan of niet, zei- de hq. Ook schonk de heer Swanenburg aan dacht aan de problemen, die zich bij het geven van het onderwijs voordoen. Onmogelijk is het volgens dé heer Swanenburg, dit onderwijs naar beho ren en met enig effect te geven in gro te klassen. Naar zijn mening is slechts een leerhngenschaal zoals die geldt bij het B.L.O. (maximaal achttien leerlin gen per groep) aanvaardbaar. Een studententeam uit Cambridge heeft de tenniswedstrijd tegen de Ne derlandse studenten met 42 gewonnen. uitslagen luiden: enkelspel: Kloe- zen (N) versl. Hattom 6—1, 64, De c0eJ t5i verI- van Thompson 36, 5—7, Kloezen (N) versl. Huil 6—3, 7— 5, Karamoy verl. van Smith 61, 911, Dubbelspel: Karamoy-Kloezen )N' verl. van Howe-Smith 6—3, 9—11. 'tt. Boer-Kintbergen (N.) verl. van Hattom-Thompson 26, 57. De Tour de France zal dit jaar toch door de televisie worden uitgezonden. Op het laatste ogenblik is een overeen komst bereikt tussen de betrokken par tijen. De televisie zal dagelijks drie mi nuten van de eigenlijke wedstrijd mo gen uitzenden, en daar dan uiteraard interviews en commentaar aan kunnen vastknopen. De televisie stelde zich op het stai.J- punt dat het publiek recht heeft op voorlichting over een gebeuren, dat zich op het nationale wegennet voltrekt. Naar verluidt is de overeenstemming bereikt op basis van dit beginsel. Het bestuur van NEC heeft besloten tot aankoop van twee bekende semi- beroepsvoetbailers uit Curacao: M. J. Bicentini on P. J. C. Koolman. Beide spelers hebben deel uitgemaakt van het nationale team en beiden zijn lid van de vereniging Subt. De rechtsback van het Nederlandse elftal, Wiersma, heeft voor de wedstrijd tussen het Nederlandse elftal, gekozen door het publiek, en de Duitse club Schalke '04. op de Olmpische Dag van zijn dokter advies gekregen niet te spe len. In Nantes klinkt het lied van de Tour. In de stad aan Loire, die de eer heeft gekregen het beginpunt van de Tour de France te zijn, wordt door het machtige organisatieapparaat gewerkt aan de laatste voorbereidingen. De enorme hal van het tentoonstellingsgebouw op de Champs de Mars lijkt voor een derge lijke gelegenheid geconstrueerd te zijn. Er is ruimte voldoende. En die ruimte is nodig voor de uitrusting van renners en volgers, voor de administratie, voor de mecaniciens, voor de dokter, voor de tientallen verslaggevers, radiomen sen en fotografen en natuurlijk voor het publiek. Want al is het niet zo, dat de 200.000 inwoners van Nantes in drom men naar het gebouw zijn getrokken om de uitdeling van kleding en toebe horen bij te wonen en om de groothe den van de weg te bewonderen, de zware witte hekken, die de belangstel lenden van de Tourofficiëlen scheiden, bleken er dinsdagmiddag toch bepaald niet voor niets te zijn neergezet. Urenlang stonden velen, al of niet voorzien van een boekje voor handte keningen, te kijken naar het merk waardige en sfeervolle spektakel, dat de voorlaatste dag van voorbereiding Gisteren was het Ladies Day" op Wimbledon en het werd meteen dui delijk, dat de Amerikaanse overheer sing in het dames enkelspel dit jaar wel niet doorbroken zal worden. Ty pisch genoeg echter was de favoriete, Althéa Gibson, verre van indrukwek kend tegen de 32-jarige Hongaarse Su- zy Kormoczy, die zij met 6-4, 6-4 ver sloeg. De Amerikaanse zal haar spel in de volgende ronden duchtig moeten verbeteren wil zij haar plaatsing als nummer één rechtvaardigen. Mocht Althéa falen, dan heeft Amerika nog twee sterke kansen in Louise Brough en Mimi Arnold. De blonde Cali- fornische, nu 34 jaar, toonde zich een meesteres in alle onderdelen van het spel in de partij tegen Mary Haqton (Austr.) Mimi Arnold, pas 18 jaar en juniorenkampioene van haar land, maakte haar debuut, waarbij zij de Engelse onderwijzeres Pam Burell ver sloeg zonder deze ook maar één game te laten winnen. (6-0. 6-0). Nel van der Storm won de eerste set van haar Engelse tegenstandster, Helen Moorley, zo snel (6-3), dat het ernaar uitzag dat zjj de overwinning in Straight sets zou behalen. Zij zakte echter in de tweede set, waarvan Helen Moorley dankbaar gebruik maakte en een beslissing forceerde (4-6). Daarna herstelde mevr. Van der Storm zich met het gevolg dat zij de derde set evenals de eerste snel in haar voor deel deed eindigen (6-1). Mevr. L. B. Thung bereikte de derde ronde door de jonge Braziliaanse speel ster, Maria Helena de Amorin met 6-3, 4-6, 6-1 te verslaan. Mevr. Thung, die met haar knap geplaatste volleys vaak haar tegenstandsters uit positie speel de, scheen de partij reeds in haar bezit te hebben, toen zij achter elkaar de eerste vijf games won. De 19-jarige Maria Helena gaf zich niet zo maar gewonnen en bracht de drie volgende games op haar naam. Daarna won onze landgenote echter haar service en daar mee de set. In de tweede set bracht mevr. Thung d e stand na 1-3 op 4-3, maar daarna sloeg zij haar drives te ver. De Bra ziliaanse trok haar voordeel uit dit ge brek aan concentratie en won dez" set. In de derde set verloor mevr. Thung alleen de derde game en was zij ver der geen moment meer in gevaar. Van Dalsum had in Pickard, die als nummer acht op de Britse ranglijs* staat, een te sterke tegenstander. Hij was niet in staat de eerste snelle ser vice van Pickard te verwerken en won slechts drie games van de gehele p •- tij, welke hij verloor met 6-0, 6-1, 6-2. Pickard vloog door de eerste set, toen Van Dalsum steeds weer faalde op de service van de Engelsman. In de volgende set stond deze reeds met 5-0 voor toen Van Dalsum zijn eerste game won door een verrassende harde ser vice. In de laatste set sloeg de Hage naar vaak uit en weer werd hij door Pickards services overspeeld. De Australische kampioen, Cooper, die als tweede geplaatste speler uit komt, toonde zijn volle kracht in de partij tegen Dehnert, welke hij eveneens in drie sets won. De Austra liër had in de eerste twee sets weinig moeite met de Nederlander en hij won met 6-2, 6-1. Een grote menigte zag evenwel tot grote verbazing Dehnert in de derde set plotseling op komen en zich fel verdedigen. Dehnert hield vol tot het spel met 7-7 voor een zware regenbui moest worden onderbroken. Na 20 minuten werd het spel hervat. Dehnert, die uiterst voorzichtig speelde, sloeg echter tweemaal uit, waardoor. Cooper de set kon winnen met 9-7. De voornaamste uitslagen van de tweede dag zijn: Heren enkelspel: Mulloy (V.S.) versl. Lawer (Z.-Afr.) 6-4, 6-1, 3-6, 6-4; Flam (V.S.) versl. Blondel (Zwits.) 6-3, 6-4, 7-5; Krishnan (Indië) versl. Pietrangeli (Italië) 6-4, 6-3, 6-4; Nielsen (Den.) versl. Schol] (Did.) 6-4. 6-4, 6-4; Haillet (Fr.) versl. Sjowall (Noorv 6-4, 11-9, 6-3; Segal (Z.-Afr.) versl. Gerrard (N.-Zeel.) 6-3, 6-3, 15-13; Cooper (Australië) versl. Dehnert (Ned.) 6-2, 6-1, 9-7; Brichant (Belg.) versl. Garrido (Cuba) 7-5, 6-2, 6-2; Molinari (Fr.) versl. Ward (G.-B 6-4, 9-7, 11-9; Davidson (Zw.) versl. Bey (Bodesia) 6-3, 9-7, 7-5; Pickard (G.-B versl. Van Dalsum (Ned.) 6-0, 6-1, 6-2; Ulrich (Den.) versl. Fernandes (Braz.) 3-6, 5-7, 6-3, 8-6, 6 (G.-B.) 6-2, 6-0; mej. Puzejova (Tsj.slow.) (G.-B.) versl. Pat Ward (G.-B.) 6-1, 6-3; mevr. Van der Storm (Ned.) versl. mej. Moorley (G.-B.) 6-3,4-6,6-1; mej. Mor timer (G-B.) versl. mevr. Clark (G.-B.) 6-0, 6-0; mevr. Thung (Ned.) versl. mej. De Amorim (Braz.) 6-3, 4-6, 6-1; mej. D. Knode (V.S.) versl. mevr. L. A. Hoad (Austr.) 4-6, 9-7, 6-1; Louise Brough (V.S.) versl. mevr. K. Hawton (Austr.) 6-2, 6-0; Althéa Gibson (V.S.) versl. mevr. Z. Kormozy (Hong.) 6-4, 6-4; Dar- lene Hard (V.S.) versl. mej. R. Bentley G.-B.) 6-2, 6-0; mej. Puzejova (Tsj.slow) versl. mevr. G. Bucaille (Fr.) 6-1. 6-3. De uitslagen van de wedstrijden van het toernooi om het Europees politie- kampioenschap, die dinsdag in Leiden zijn begonnen, luiden: Duitsland-België 1-0, Zweden-Oostenrijk 4-1, Nederland- Frankrijk 4-3. maar kan opleveren. Terwijl de pers mensen hun legitimatiebewijzen, auto borden en papieren in ontvangst na men, terwijl secretaris-generaal Gar- nault met zijn korte grijze kuif en ge huld in zwarte broek en zwarte trui links en rechts de oudgedienden de hand drukte en terwijl Goddet onopval lend en kalm zo hier en daar zo'n beet je een kijkje kwam nemen, arriveerden in groepjes al vele renners. Ook Wagtmans Met veel schouderophalen en geba ren van „wie zal het zeggen?" wordt er gesproken over de kansen van de favorieten. Men noemt namen en men zegt erbij: „Maar het kan net zo goed een van de anderen zijn". Men noemt de naam van Charly Gaul natuurlijk, van de winnaar van de Ronde van Italië, Nencini, van de Belg Adriaenssens en zijn landgenoot De Bruyne. Garnault haalt zijn schouders op, Goddet trekt zijn ge zicht tot een groot vraagteken, maar wie aanhoudt krijgt van monsieur God det toch een soort prognose te horen, zij het in de voorzichtigste termen ge steld. Hij zegt: „Gaul kan winnen. Adriaenssens kan winnen, maar ik ken nog een man op wiens lijf deze Tour als het ware geschreven is: „Wagt mans". Goddet zei dit niet omdat hij tegen een Nederlander sprak Nantes heeft de Nederlandse ploeg rustig ontvangen. Pellenaars' equipe arriveerde dinsdagmiddag om tien mi nuten voor twee gelijktijdig met de Ita liaanse, Zwitserse en Luxemburgse deelnemers. De aandacht voor onze na tionale formatie werd daardoor enigs zins afgeleid. Desondanks moest zij vanzelfsprekend eerst het gebruikelijk spervuur van de fotografen doorstaan vóór de uitgang van het station kon worden bereikt. Van der Pluym: handicap De ploeg is in het algemeen in een goede conditie. Alleen v. d. Pluym, die door de volgers als een der be kwaamste krachten van de Neder- derlandse equipe wordt beschouwd, klaagde over pijn in de ogen. Hij had een ooginfectie opgelopen. De gevol gen waren pijnlijk. Vanmorgen nog was een inspuiting noodzakelijk. Deze werd verricht door een arts van de Italiaanse ploeg. Het is nochtans zeker, dat Van der Pluym donderdag aan dé start zal verschij nen. Veranderingen De regionale Franse Zuid-Oostploeg is dinsdag, anderhalve dag voor de start, aanmerkelijk gewijzigd. Anestasi .en Remy trokken namelijk hun inschrij vingen in. In plaats van Remy start nu Chaussabel. Voor Anestasi kon ploeg leider Guiramand evenwel moeilijk een vervanger vinden. Aanvankelijk deed hij een beroep op Vitetta. Deze was echter niet beschikbaar. Ook Létendre en Mailejac konden de ploeg niet comple teren. Tenslotte werd de oplossing ge vonden door Siguenza over de plaatsen van de lie de France naar de Zuid- Oostploeg. Siguenza wordt in de lie de France-ploeg vervangen door Million De Spaanse renner Aizpuru werd door doktor Dumas afgekeurd. Wie in zijn plaats zal starten is nog niet bekend. Advertentie (Van onze medewerker) Een gebeurtenis van bijzonder for maat staat de Nederlandse cricket-lief hebbers te wachten. Morgen zal het Ne derlands elftal voor de eerste maal in de historie aantreden tegen de fameuze cricketers uit West-Indië, die met hun officiële testteam aan de Spanjaards- laan te Haarlem hun opwachting zullen maken. In cricketkringen vormt deze ontmoe ting reeds maandenlang het onderwerp van het gesprek. Wedstrijden als deze zijn zeldzaam. In de bijna 75 jaar oude geschiedenis van de NCB was het All Holland tot dusverre slechts driemaal toegestaan de strijd met een testploeg 52 Dat de hevigheid van zee en wind zou afnemen, zoals hij bij een andere gelegenheid had gezegd? Er is in het gedrag van Godde in deze hele geschiedenis iets, dat ik niet begrijp, dat ongetwijfeld niemand heeft begrepen. „Aha", antwoordde Charrel aan de spreekbuis. „Heeft hij een besluit genomen?" „Een minuut later stond ik naast de kapitein, niet vermoedend met welk een snelheid zich een nieuw drama zou afspelen. „De chef machinekamer is gewaarschuwd," zei ik tegen Godde. „Goed. Stuurboord het roer". „Het roer is aan stuurboord", zei de roerganger enige ogenblikken later. „De voorsteven week langzamerhand naar de rich ting dwars op de golven. „Tien streken naar bakboord" „Op vijfenveertig graden bij de wind dolde de Ca- nopus vrij zwaar. Toen ze zich op negentig graden en zonder veel vaart bevond, werd het slingeren heel veel zwaarder dan de vorige nacht. Was dat het rol len dat Derieu duivels genoemd had? Ik dacht aan die vrouw in tussendek I met het kind aan de borst en haar zoontje, die bij haar gekomen was en geroe pen had: „Moeder, de zee is niet zo verschrikkelijk meer!" Een waterval stortte zich op het voorluik, juist boven hun hoofden. „Het roer hard aan bakboord", riep Godde. „Ik keek achteruit, kapitein, en het achterschip kwam niet op de wind. Zonder of bijna zonder stroom spanning, zonder vaart en met de wind drukkend te gen de hoge opbouwen als tegen een staand zeil, slingerde de Canopus dwarszees en bleef daar slin geren. Ik draaide me naar kapitein Godde om, wiens blik op het kompas gericht was en de verwondering, die ik op zijn gelaat las, gaf me de zekerheid dat ik me niet vergiste. De nacht viel snel in de hoge lucht en van alle kanten van de horizon, naar het scheen. De boord- lichten werden opeens zichtbaar en een der uitkijken had de grote houten luiken, die de lichten in de stuur hut maskeerden, aangebracht. Het water met de Ca nopus in het midden daarvan als een scheepje in een groene fles, was de enige helderheid geworden. Op eens had Godde de handle van de telegraaf op „stop" gezet, toen dadelijk daarop op „voile kracht achter uit" en had gecommandeerd: „Hard aan stuurboord je roer!" Deze manoeuvre bleef nog te proberen over: trach ten het achterschip in de wind te doen opkomen door achteruit te slaan. Dufor had zich met het bovenlijf in het buiswater voorover gebogen om te zien of het nog van de schroef langs het boord zou lopen; de zee was machtig en de machine, als bloedeloos, draaide on regelmatig. Het was dwaasheid te hebben kunnen den ken dat zij in de enorme rollers de massale Canopus zou kunnen doen wenden. Het schip bleef als een gespiest hert op zijn plaats vastgenageld. „Dufor", had kapitein Godde zonder stemverheffing gezegd, „ga naar beneden, naar de machinekamer, zoek meneer Charrel op en licht hem in over hetgeen er gebeurd is". Daarop wendde hij zich tot de bootsman, die daar als een toonbeeld van verstomdheid stond: „Laat de lichten hijsen: Ben onmanoeuvreerbaar". „Welnu, we waren niet in staat te manoeuvreren. Dat was alles. We behoefden het niet te dramatise ren. Ik was onthutst door de kalmte van Godde, ik begreep dat niet. Hij toonde een buitengewoon ver trouwen. Toch bevonden we ons juist in de positie die de vorige nacht de oorzaak was geweest dat we water binnen kregen door de kolenpoorten en alle andere openingen in het schip met ten minste de mogelijkheid bij te liggen of voor de golven weg te lopen. Ik ging de binnentrap weer af en vond de gang vol water, meer nog dan in de ochtend; het water kwam soms even hoog als mijn zeelaarzen, dat naar de tussendekken leidde! stortte zich in grote massa's uit over het portaal Bij een slingering liep het over een drempel en „Onder aan de ladder van de machinekamer gleed ik in een plas olie uit, viel en gleed op mijn zijde naar een olieman toe, die me bij mijn jas pakte. Als hq me niet gehouden had, zou ik stellig met mijn hoofd tegen iets hards hebben gestoten." „Wilt u uw nék breken?" „Ik zoek de chef van de machinekamer." „Hij is in de stookplaats," antwoordde de man met een zwaai van zijn arm. „Maar pas goed op, me neer, waar u loopt of waaraan u zich vasthoudt." „Het was moeilijk zich daar voor te stellen wat ■er aan dek gebeurde. Het was de meest stabiele plek aan boord en er stond nauwelijks een duim water, olie en vet op de vloer. „Heb je niet kunnen telefoneren dat de manoeuvre is afgelopen?" riep Laurelle me toe. „Hoe was het mogelijk! Hij had dus niet gemerkt wat ons overkomen was! „De manoeuvre afgelo pen?" riep ik uit. „Die is stellig afgelopen. We lig gen dwarszees én daar zullen we niet meer uitko men, ten minste niet als jullie er niet in slagen die verdomde machine wat harder te laten draaien." „Waarmee?" „Ik moet meneer Charrel spreken." Na over de hoge drempel in het waterdichte schot tussen machinekamer en stookplaats te zijn gestapt, was Dufor stokstijf blijven staan mét zijn benen tot halverwege de knieën in een soort modderpoel. Met uitzondering van enige mannen, waaronder de olie man, die waarschijnlijk verhoed had dat hij zijn hoofd tegen een of ander stuk staal had opengesto ten, en Laurelle, was het hele machinekamerperso- neel daar bezig met een karwei, waarvan de jonge officier het doel niet dadelijk kon inzien. (Wordt vervolgd) dus dat de aanhangers van de King of eenmaal de Australiërs. Geen wonder aan te binden. Tweemaal waren hier te lande de Zuidamerikanen de gast en Sports reikhalzend naar de komende match hebben uitgezien. Hoe zal het Nederlandse elftal het er tegen de Westindische grootmeesters af. brengen? Normaal gesproken lijkt deze vraag niet moeilijk te beantwoorden. De kracht van de West-Indians is van dien aard, dat de onzen in feite niet aan een nederlaag kunnen ontkomen. De resulta ten welke de aanstaande tegenstanders de laatste weken in Engeland hebben be haald, leverden op overduidelijke wijze het bewijs, dat de ploeg tot waarlijk grootse prestaties in staat is. Bowlers als Atkinson, Ramadhin en Valentine waren in vele wedstrijden voor de En gelse countyspelers volkomen onbespeel baar. In de eerste test-match liet Ra madhin de geduchte Britten volkomen voor aap staan. Hij nam 7 wickets voor 49 runs! Sobers, Walcott, Worrell, Smith, Weeekes en Pairaudeau zijn batsmen van grote klasse en de gehele ploeg vormt zulk een briljante eenheid, dat op het Rood en Wit terrein cricket ge speeld zal worden, zoals men hier maar zelden te zien zal krijgen. Een kans op Nederlands succes is zo bezien nauwe lijks denkbaar. Ongetwijfeld zullen onze mannen zich tot het uiterste verweren. De samenstelling van het Nederlands elftal vormt de meest sterke combinatie, welke momenteel op de been kan wor den gebracht. De meeste spelers bezitten een veeljarige internationale ervaring en wanneer zij er in mochten- slagen het Westindische geweld enigermate te be dwingen, kan een boeiende strijd wor den verwacht. Een eervolle nederlaag zou voor Nederland reeds een fraai re sultaat zijn. Maar wanneer wij denken aan de vele verrassingen welke cricket, de meest ongewisse van alle spelen, in de loop der jaren heeft opgeleverd zou dan een draw voor Wally van Weelde en de zijnen toch nog niet mogelijk zijn? Hoe de uitslag van de match echter ook zijn mag, vast staat, dat men don derdag majestueus cricket te zien zal krijgen. Het is nog niet bekend in welke for matie de West-Indians zullen uitkomen. De ploeg zal eerst op het laatste mo ment worden samengesteld. Wij geven hier nog even de opstelling van het Ne derlands elftal: W. van Weelde (aan voerder), Colthoff (wicketkeeper), Gle- rum, Gallois, Leeftink, Stolk, De Ville- neuve, Van Manen, Van Arkel, Vriens en Van Staay.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7