Ook in China tijd van kritiek voorbij 1 ttowCf De „Merapi" weer actief geheel Hardnekkige brand in met kunstmest geladen Duits schip te Rotterdam —De Tour barst los Busje botst op auto Tsjoe En-Lai over de strijd tegen contra-revolutionairen „Grijze sneeuw op Semarang Amerika kan over 4 a 5 jaar een schone" H-bom maken Vuur bezworen met niet minder dan vijftig stralen Morgen of hoger Halve maatregel Hongarije zou eenheid van wereld communisme hebben versterkt Recruut voor de kinderrechter Hoedt U voor het atoom! Twee kinderen verdronken Londen stelt Nigeria teleur Voor eten en drinken heeft Goddet goed gezorgd Schoten over de F r ons-Belgische grens Het weer Woningruil en vestiging Geen bijzondere Assemblee-zitting voor Hongarije H I f DONDERDAG 27 JUNI 1957 81ste JAARGANG No. 29641 „HONDERD BLOEMEN" uitgebloeid? - u 5? Als kernproeven worden voortgezet Waarschijnlijk weet U nu reeds waar O Uw vakantie gaat doorbrengen. Schrijf ons dan nu even wanneer en waarheen U vertrekt, ook al duurt dat misschien nog enige weken. Dat is voor ons gemakke lijker dan Wanneer U wacht tot het laatste ogenblik. Indien U het abonnements geld per week betaalt, wilt U dan het verschuldig de bedrag over de periode dat U afwezig Is, vóór Uw vertrek voldoen aan de be zorger van wie U op Uw vaste adres ons blad ont vangt De administratie Lijk van kikvorsman Crabb geïdentificeerd „Osservatore" over de Pax-beweging in Polen a Frans soldaat verwondt Belgisch meisje Veertien gewonden Aé'MORRIS before STURKA SPORTKLEDIHG Aan zee Vrij warm Nieuwe bepalingen Het weer in Europa Imre Nagy nog steeds in Roemenië (Rtr.-U.P.) BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 7. W. Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.38 uur 's avonds tel. 21544. De premier van communistisch China, Tsjoe En-Lai, heeft gisteren een rede uitgesproken voor het „Nationale Volkscongres" te Peking, die volgens bevoegde waarnemers schijnt te betekenen, dat de tjjd van kritiek, vier maanden geleden door Mao Tse Toeng in zijn „honderd bloemen"-rede ge opend, thans voorbij is. Tsjoe En-Lai sprak over de „contra-revolutionai ren", die na de vestiging van de Chinese volksrepubliek in 1949 zijn „ont maskerd". Absolute getallen noemde de premier niet. Mao Tse Toeng zou enige tjjd geleden, volgens berichten uit Warschau, hebben toegegeven, dat van 1949 tot 1957 niet minder dan 800.000 „contra-revolutionairen" zijn terechtgesteld. Tsjoe En-Lai noemde uitsluitend percentages. Zestien pro cent van de gearresteerde politieke tegenstanders is volgens hem terecht gesteld, 42 procent is veroordeeld tot „heropvoeding door middel van werk" en 32 procent is onder toezicht van de politie gebleven. De premier meende, dat er in de strijd tegen de „contra-revolutionairen" slechts in enkele gevallen sprake is geweest van rechterlijke dwalingen. Over de gebeurtenissen in Honga rije' zei Tsjoe En-Lai, die tevens mi nister van buitenlandse zaken is, dat „de eenheid van het socialistische kamp" erdoor is versterkt en niet ver. zwakt. De internationale toestand heeft zich vorig jaar voor de wereldvrede over het algemeen in gunstige zin ontwik keld, al wordt het oorlogsgevaar in stand gehouden door de „bewapenings politiek van de Amerikaanse imperia listen". Het denkbeeld om in China meer dan één partij toe te laten en recht streekse verkiezingen te laten houden wees Tsjoe als „bourgeois-foefjes" van de hand. De premier onthulde, dat China vorig jaar een tekort op de staats begroting had, ongeveer gelijk aan 2,7 miljard gulden. Verder worden er sinds vorig jaar in communistisch China straalvliegtuigen vervaardigd. Uit Hongkong verneemt Reuter, dat de Chinese minister van voedselvoor ziening, Tsjang Nai Tsji, die ervan is beschuldigd, dat hij er „anti-commu nistische denkbeelden" op na houdt, h°e£t aangeboden ontslag te nemen. De 59-jarige Tsjang is mede-directeur van de Bank van China en onder-voorzitter van een kleine pro-communistische par ty, de Democratische Bond voor Na tionale Opbouw. cc» TSJOE EN-LAI V - Al worden op Schiphol In nerveuze spanning de laatste voorbereidingen voor de internationale tentoonstelling Het Atoom getroffen, een capricieus grapje kan er nog wel af. Als Prins Bernhard morgenochtend de tentoon stelling, waarover elders in dit nummer uitgebreid te lezen is, opent, is alles ge reed, zo verklaren de organisatoren met de hand op het hart. De Westduitse „Bundeswehr" kent geen krijgsraden. Dat leidde gisteren tot de merkwaardige situatie, dat een recruut in Höxter terecht stond voorde kinderrechter. De mili tair was namelijk 19 jaar oud. 's-Jongelings misdrijf was, dat hij geweigerd had rechtsomkeert te ma ken. Hetgeen hem, ook van de kin derrechter, 14 dagen arrest ople verde. Volgens berichten uit Middenplava is de vulkaan Merapi weer actief. Als ffevolg van aardverschuivingen zyn gro te delen van de beddingen van deri vieren Apu, Senowo, Trising, B'ong- kong en Lomat aan de voet van de berg: opgevuld. Twee jaar geleden kwam het tot een uitbarsting van de Merapi, met zware asregens en lava. Tienduizenden men sen in de omgeving moesten toen wor den geëvacueerd. Sindsdien is de vul kaan niet meer rustig geweest, doch tware uitbarstingen zijn uitgebleven. Dinsdag echter deden zich aardver schuivingen voor, die gepaard gingen met zwarte rook en stoom, die uit de krater opstegen. Deze verschijnselen werden gevolgd door een zware ^sregen die een nabij gelegen observatiepost met een dikke laag grijs stof bedekte. De waarnemers werden genooazaaxi een goed heenkomen te zoeken in voor af gereedgemaakte ondergrondse schuil plaatsen. Volgens latere berichten is ook een asregen gevallen op Semarang. Huizen, straten en bomen werden bedekt met anderhalve cm „grüze sneeuw". Overwogen wordt de bevolking uit de gevaarlpke omgeving van de vulkaan te evacueren. (AND) In een onbewaakt ogenblik is woens dagmorgen het tweejarige dochtertje van de familie Bos uit Mijdrecht uit de tuin van de ouderlijke woning ont snapt en in de achter de woning lopen de Kerkvaart verdronken. De moeder, die het kindje zocht, zag het in het water liggen en bracht het op het dro ge. Doktershulp mocht toen echter niet meer baten. In Heerhugowaard is de bijna drie- Jarige Adriaan Strooper in een sloot Baby de ouderlijke woning verdronken. President Eisenhower heeft gisteren op zijn persconferentie in Washington verklaard, dat vooraanstaande Ameri kaanse geleerden hem hebben gezegd, dat zij een absoluut „schone" water stofbom kunnen produceren, als zij nog vier of vijf jaar de gelegenheid hebben voor proefnemingen. Een der gelijk wapen zon dus geen radio-actie ve neerslag veroorzaken en als de bom werkelijk tegen militaire doelen zou worden gebruikt, zouden alleen diege nen erdoor gedood of getroffen wor den, die zich binnen een bepaalde af stand van die doelen bevinden. Maan dag J.I. heeft president Eisenhower be zoek gehad van drie natuurkundigen van de universiteit van Columbia, dr. Teller, dr. Lawrence en dr. Mills, die werden vergezeld door de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, Lewis L. Strauss. De president verklaarde gisteren op zijn persconferentie, dat de mededeling van de geleerden niet betekent, dat de Ver enigde Staten nu hun voorstel om als onderdeel van een algemene eerste stap naar ontwapening de proeven met kernwapens te staken, zouden intrek ken. De psychologische factoren en de vrees van de wereld voor e'en oorlog met kernwapens zyn van die aard, dat Amerika zyn aanbod moet hand haven In een volgende wereldoorlog zal er "nu eenmaal geen overwinnende party zyn, aldus Eisenhower. Men moet alleen wèl beseffen, aldus de pre sident dat men, door akkoord te gaan met het staken der kemproeven, niet alleen bepaalde gevaren, maar ook een zeker nut overboord zet. Eisenhower zei te hopen, dat ook de Russen erin zullen slagen een „schone" bom te ver vaardigen. De president deed ook een beroep op het bedryfsleven en op de vak- bonden om door het toepassen van zelf-discipline het inflatiegevaar, dat werkeiyk bestaat, te bezweren. Als de lonen en de pryzen voortdurend bly- ven stügen, aldus Eisenhower, dan wordt een voorspelling bewaarheid, die onlangs is gedaan door een man, die zeker geen vriend van de Verenigde Staten is. Engeland is bereid aan zyn grootste kolonie, Nigeria, onafhankelijkheid te verlenen, maar niet voordat een nieuw federaal parlement, dat in 1960 ge vormd wordt, erom heeft verzocht. Dit wordt meegedeeld in een commu niqué over de onderhandelingen, die een maand lang door Britse en Nigeri- aanse vertegenwoordigers in Londen zijn gevoerd. De drie regionale premiers van de kolonie zyn teleurgesteld, zy hadden in 1959 onafhankeiykheid gewild. De oos- telpke en de westelyke provincie kra gen echter dit jaar nog zelfbestuur. De noordeiyke en grootste provincie krijgt dit pas in 1959. (Reuter) De Deense regering heeft Amerika ervan in kennis gesteld, dat zij geen bezwaar heeft tegen het opnemen van Groenland in een eventueel in te stel le zone voor wederzydse luchtinspec- tie. (Van onze Rotterdamse redactie) De Rotterdamse brandweer is woens dagavond en een groot deel van de nacht ingespannen in touw geweest met het blussen van een brand aan boord van de 5729 b.r.t. metende Duitse vrachtboot „Tanga", (rederij John Es- berger te Hamburg) die 's middags ligplaats had gekozen in de Merwe- haven. Vuur was er helemaal niet te zien, maar de rook was des te ver- stikkender. In dikke wolken steeg uren lang een stinkende walm op uit ruim twee, waar de brand ontdekt werd. Vermoedeiyk door broei waren in dit ruim kunstmeststoffen ontbrand, juist toen een Duitse matroos en acht ha venarbeiders daar bezig waren met het lossen van de lading. Aanvankeiyk dacht men het vuur baas te kunnen met behulp van het aan de haven aan wezige blussingsmateriaal, maar het bleek al gauw noodzakeiyk de brand weer in te schakelen. Met zuurstofmas kers voor bonden de mannen de strijd met het vuur aan. Veertig stralen richt ten zy geconcentreerd op ruim twee, terwpl een zevental gemeenteiyke cn particuliere blus- en pompboten het overige deel van het schip nat hiel den. De „Tanga", die met hoog water was binnengekomen, begon door al dat bluswater aanzienlek slagzë te maken, maar het evenwicht werd later her steld. Op het ogenblik dat men de verbor gen brand bedwongen meende te hebben, bleek het vuur intussen over geslagen te zyn naar ruim één, waar algemeen stukgoed, auto's en autoban den lagen opgeslagen. De brandweer lieden sloten daarop het shelterdek, dat als een enorm trekgat fungeerde, met Een lijkschouwer heeft uitgemaakt dat het lijk van een kikvorsman, dat onlangs in de haven van Chichester is opgevist, dat van commander Lionel Crabb is, die verdween tijdens een bezoek van Russi sche oorlogsschepen aan Engeland, een jaar geleden. (Reuter) De „Osservatore Romano", het blad van het Vaticaan, veroordeelt de nieuwe pogingen van de beweging der „vooruit strevende katholieken" in Polen, de zgn. „Pax"-beweging, en haar leider Boleslaw Piasecki om het katholicisme met het communisme te verzoenen. Het blad herinnert eraan, dat de beweging en haar leider door de Congregatie van het Heilig Officie zyn veroordeeld, en dat kardinaal Wyszynski, de Poolse prL maat, uitdrukkelyk het publiceren van zyn toespraken in de bladen van „Pax" verboden heeft. (A.F.P.) Vandaag barst de Tour los. Op de kracht van driftige pedaalslagen zoeft een snoer van zwetende lyven over stoffige vlakten en yzige bergwegen, omzwermd door een lawaaiende mie renhoop van commercie, opgewacht en nagestaard door de homo ludens. Om trent tweehonderdenveertig pezige rennerspootjes zullen een miljoenen affaire draaiend houden en half Euro pa zal in deze dagen wachten op God det, de machtige meester van deze groteske omgang. Reklamemensen, rywielfabrikanten, journalisten, ban- denproducentne, verkeersagenten, ge meentebesturen, hospitalen, hoteliers en zoenensbereide dorpsschonen. Goddet zal het zware wereldnieuws van de frontpagina's wegvagen en het geweld van zyn Tour zal zich duizend voudig voortplanten. Het zal de tele fooncentrales op springen zetten en de krantenredacties naar de radeloos heid voeren. Honderden, duizenden mensen in Nederland willen tegeiy- kertiid en uren aan een stuk alles van Woutje weten en daarom steken ze allemaal tegeiyk hun vingers in de schyven van hun telefoontoestellen om by hun kranten het nieuws van de telexen weg te snaaien. Dat bemerkt men natuurlyk op de telefooncentra les. Hoe? Dat moet u schry'ver dezes niet vragen. Misschien gaan er zeer belangrijke draadjes gloeien en smeu. len of beginnen er onmisbare onder deeltjes van dit vernuftig mechaniek te klepperen terwpl ze helemaal niet klepperen mogen. Het gevolg is in ieder geval, dat de betreffende kran ten urenlang, dagen aan een stuk, vrywel niets anders kunnen doen 'dan de opbellers geduldig van Woutje ver tellen. Van Woutje en onze andere jon gens, ook al zou op hetzelfde moment de brede basis ineenzygen. En ieder een die een nummer wil draaien, dat in de buurt van deze krantennummers ligt loopt kans om lange tyd niets anders te vernemen dan d'e echo van Goddets bedrijvigheid: een irritant getoeter. De plaatselpke telefoondienst in Den Haag heeft gemeend hieraan iets te moeten doen. Men had toevalliger- wyze het nummer 41 vrjj, dat tot voor kort diende voor het aanvragen van interlocale gesprekken. Op deze iyn kunnen 20 gesprekken tegelijker- tyd gevoerd worden en men heeft het nummer nu aangesloten op een ant- woordmaehine. Wanneer iemand dit nummer draait hoort hy dus samen met 19 andere gelukkigen het laatste nieuws over de Tour. Het bericht duurt weliswaar maar 26 seconden en als iemand nog commentaar heeft zal de machine hem geen antwoord geven, maar na enige tyd kan men het voor 4 centen opnieuw proberen en mis schien vertelt meneer Goddet dan weer iets meer. Dit alles dient dan ter ontlasting van de redacties en ter voorkoming van opstoppingen in het plaatselyk tele foonverkeer. Of het ook zal helpen? Dat weet niemand. Het is maar een experiment, mogelyk gemaakt door een toevalligheid. Het zou wel eens kunnen gebeuren, dat velen door de nieuwe faciliteit worden aangelokt en de antwoordmachine de vragen voor leggen waarmee zy een levende kran tenredactie niet op het lyf willen val len. Dan zal er op nummer 41 ook wel iets gaan klepperen, waardoor de nieuwsgierigen weer zullen terugval len op de kranten. Misschien is er dan van ontlasting van het telefoon verkeer helemaal geen sprake. Af wachten dus. Maar aan één ding zult u niet meer twyfelen; aan de opper machtigheid van monsieur VGoddet, waaryoor zelfs de Nederlandse P.T.T. de knie buigt. Mogen wy u intussen al vast iets van Woutje en de andere jongens vertel len? Meneer Goddet heeft zojuist ter openbaring vrygegeven, wat hij in de eerstkomende vierentwintig dagen zyn dienaren zal aanbieden: Hier volgt dan de ljjst: acht kilo vlees, zes kippe tjes, vier kilo vis, honderd sandwiches en gebakjes, tien kilo verse groente, tien liter soep, vyf dozyn eieren, twee kilo paté, twee kilo Zwitserse kaas, vier kilo jam, zestien kilo perziken, tien kilo peren, drie kilo sinaasappe len, één kilo citroenen, vierenveertig bananen, vierhonderdveertig pruimen, zevenhonderd suikerklontjes, vyftien kilo brood, twee kilo boter ;n twee kilo chocolade. Om zoveel eten wat soe peler verteerbaar te maken, offreert de organisatie des heren Goddet ver der nog: 25 liter mineraalwater, 15 liter wyn, 15 liter melk, 6 liter thee, 6 liter koffie-met-melk, 3 liter koude koffie en 2 liter limonade. GODDET eterniet af en vielen door een inmid dels in het dek gebrand gat met her nieuwde moed het voortwoekerend vuur aan, ook al was het ook nu niet mogelyk, en trouwens niet wenseli.' de vuurhaard dicht te naderen. Door de vijftig slangen, welke ditmaal waren aangesloten, stroomde per minuut 23 ton water in de Tanga, een gewicht waardoor het schip omtrent tie- uur, toen het water begon te vallen, met de neus tegen de bodem werd gedrukt. De scheepshuid was op sommige plaatsen al zo heet geworden, dat het bluswater in stoom veranderde en de rook nog dichter maakte. Tot diep in de nacht moesten de blussingspogingen worden voortgezet, vooraleer het gevaar was bezworen. Een Franse parachutist bevindt zich in de Franse gevangenis en een Bel gisch meisje, niet wie hij wilde trou wen, in een Belgisch ziekenhuis, als gevolg van een duel, waarin hy en de vader van het meisje elkaar over de Frans-Belgische grens beschoten. De Fransman, Claude Desurmont, die met verlof is uit Algerije, vuurde eergister avond zes maal vanuit zijn woning in Frankrijk op de deur van het café te Wattrelos in België, waarvan de vader van zijn geliefde, Renée Messien, eige naar is. Desurmont en Messien wonen in één en dezelfde straat; de grenslyn loopt door het midden van de straat. Claude bukte zich toen de heer Mes sien terugvuurde. By een tweede salvo van Claude werd de 29-jarige Renée tussen de ogen getroffen. Zy is naar een ziekenhuis vervoerd voor een spoed operatie. Haar toestand is nog steeds ernstig. Het duel was het hoogtepunt van een vete tussen Claude en de heer Messien, die dateert uit de tyd, dat de geliefden nog heel jong waren. De Belgische caféhouder had zyn dochter verzekerd, dat zy nooit met „die jonge schavuit" zou trouwen. „Let op myn woorden, hy zal aan de galg eindigen," aldus heeft hij haar gezegd. (Reuter-U.P.) Woensdagmiddag omstreeks half zes is een volkswagenbus, komende uit Nunspeet, op de Zuiderzeestraatweg aan de ingang van het dorp Olde- broek by het passeren van een voorrij dende hooiwagen in botsing gekomen met een uit Zwolle komende perso nenauto. De volkswagenbus, waarmee arbeiders naar Zwolle werden vervoerd en die bestuurd werd door J. van Ros- sum uit Zwolle, werd aan de voorzijde volkomen vernield, terwyl de zijkant werd opengereten. De personenauto, bestuurd door J. Oosterling uit Mid- delharnis, waarin vier personen za ten, werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. Na de botsing lagen de wagens een honderd meter van elkaar verwijderd. Alle veertien in de beide vervoer middelen gezeten personen werden ge wond. Drie van hen konden in de loop van de avond naar huis worden ge bracht, terwijl van de overigen, allen min of meer ernstig gewond, er een in het r.-k. en tien in het Sophia Zieken huis te Zwolle werden opgenomen. Voor het leven van een der slachtof fers, afkomstig uit de volkswagenbus, wordt gevreesd. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' OAM TEL 717162 Voor het weer van morgen is be- langryk, dat opnieuw iets warmere lucht in aantocht is, waardoor de tem peraturen morgen tot 25 graden of hoger kunnen oplopen. Aangezien de frontale bewolking voor een groot deel oplost, kan voorts op meer zon gere kend worden dan vandaag. Op wat lan gere termijn gezien, ziet het er naar uit, dat er enkele warme dagen verwacht kunnen worden. Morgen droog weer met opklarin- ken. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Temperatuur in de middag 2022 gr. C. Zeewater byna 15 gr. C. Vooruitzichten: een warmere luchtstroming, die ons uit het zuidwes ten nadert, zal voor zonniger en war mer strandweer gaan zorgen. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Opnieuw warmer. Zon: 4.24-21.06. Maan: 5.19-21.14. De minister van Maatschappelyk Werk heeft wijziging gebracht in de richtlijnen welke de gemeentebesturen in acht moeten nemen bij de toepassing van de woonruimtewet. De bepaling, dat een vestigingsvergunning niet mag wor den geweigerd aan ambtenaren die door de burgerlyke of militaire overheid een standplaats krijgen aangewezen, is in dia zin aangevuld dat de betrokkenen te voren ten genoegen van B. en W. aan nemelijk moeten maken dat van hen toe passing van woningruil met een inge zetene die naar elders wenst te ver trekken niet kan worden gevergd. Een andere aanvulling betreft de wo ningruil. B. en W. mogen geen vesti gingsvergunning weigeren aan degenen wier vestiging in de gemeente gepaard gaat met woningruil, indien de huiseige naar daartoe medewerking verleent. Ai- leen wanneer de te betrekken woonge legenheid onevenredig groot is voor het zich vestigende gezin en niet vrywillig inwoning wordt genomen) of deze voor de redelyke behoefte van het gezin vol strekt onvoldoende moet worden geacht, kunnen B. en W. de vestigingsvergunning weigeren. Nieuw is de bepaling, dat Ged. btaten ten behoeve van een belanghebbende wiens aanspraken op huisvesting door geen gemeente worden erkend (bijv. te rugkerende emigranten) een gemeente kunnen verzoeken zich met diens huisves ting te belasten. In dat geval mag de gemeente aan die belanghebbende, in- dien hij overigens aan de voor die ge meente geldende normen voor het m gebruik nemen van woongelegenheid voldoet, een vestigingsvergunning niet weigeren. Indien de betrokken gemeen ten in meer dan een provincie zijn gelegen, treedt de minister van Maat- schappelijk Werk in de plaats van Ged. Staten. T~\ e minister van Maatschappelijk Werk heeft zich het lot aange- trokken van personen, die door geen enkele gemeente in ons land als rechthebbende op woonruimte worden beschouwd. Het betreft hier bijvoor beeld geëmigreerden, die naar het va derland terugkeren, en andere perso nen, die geruime tijd in het buiten land hebben gewoond en bij het be treden van de Nederlandse bodem al lerminst gastvrij worden ontvangen. Bij de ene gemeente na de andere kloppen zij aan, maar omdat zij niet kunnen aantonen, dat zij in een bepaalde gemeente aanspraken op woonruimte kunnen maken, worden zij van het kastje naar de muur gestuurd. Als zij het zich niet kunnen veroorloven om de hoge prijzen voor gemeubileer de verhuur te betalen, leiden zij een zwervend en kommervol bestaan. Zij zijn de dupe van de decentralisatie, die bij de verdeling van de woonruimte in ons land onvermijdelijk is. Er is nu een stap gezet op de weg, welke deze gedupeerden ooïc het hun toekomende plaatsje onder de „woon ruimte-zon" moet verschaffen. Ge deputeerde Staten kunnen in deze ge vallen optreden en een gemeente ver zoeken zich met de huisvesting van zo'n zwervend persoon of gezin te be lasten. De gemeente moet dan vesti gingsvergunning verlenen als de be trokkene aan de in die gemeente gel dende normen voor het in gebruik ne men van woongelegenheid voldoet. Op het eerste gezicht ziet dit voor schrift er doeltreffend uit, maar wij vrezen dat de praktijk zal gaan uit wijzen, dat deze categorie gedupeer den er weinig baat bij zal vinden. Im mers het verlenen van een vestigings vergunning heeft alleen dan zin, als daarmede het verstrekken van woon ruimte gepaard gaat. Maar daarover heeft de minister van Maatschappelijk Werk niets bepaald. De op zich prijzenswaardige geste van de minister zal dus door verdere stappen gevolgd moeten worden, wil men aan de noodtoestand van talrijke zwervers een einde maken. Hetzij door het verlenen van extra-bouwvolume aan de gemeenten, hetzij door het re serveren van voorkeurswoningen in complexen woningwet-woningen zal men de gemeenten de ruimte moeten geven die nodig is om deze gedupeer den metterdaad te kunnen helpen. iviax neersj Station Wee» temp. aügel. vor dag 24 uui Stockholm zwaar bew. 18 0 Oslo onbew. 17 0 Kopenhagen zwaar bew. 16 0.3 Londen zwaar bew. 22 0 Amsterdam geheel bew. 18 0 Luxemburg licht bew. 19 0 Parijs onbew. 22 0 Nice licht bew. 24 0 Berlijn licht bew. 18 0 Frankfort onbew. 20 0 München zwaar bew 15 2 Zürich mist 16 3 Genève licht bew. 21 0 Locarno licht bew. 24 0 Wenen onbew. 26 0 Innsbruck licht bew. 18 0.2 Rome licht bew. 28 0 Van welingelichte zijde in New York verneemt Reuter, dat de 24 landen die indertijd hebben voorgesteld door een speciale commissie een onderzoek naar dp gebeurtenissen in Hongarije te laten instellen, samen met de vijf le den van de commissie besloten heb ben de V.N.-Assemblée niet dadelijk in bijzondere zitting bijeen te roepen om het door de commissie uitge brachte rapport te bespreken, doch dit pas begin september te doen, kort voor het begin van de normale zitting. De vertegenwoordigers van Engeland, Australië en Nieuw-Zeeland, zo wordt voorts medegedeeld, waren voor een sneller optreden, maar zy konden de andere afgevaardigden niet voor hun standpunt winnen. Een woordvoerder van het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren ontkend, dat de voormalige minister-president van Hongarije, Imre Nagy, gevangen zit in Hongarije. Radio-Boedapest heeft een verklaring van de woordvoerder uitgezonden, waarin dit wordt meegedeeld en waar in voorts wordt tegengesproken dat er een „schyn-proces" tegen Nagy wordt voorbereid. „Imre Nagy bevindt zich nog in Roemenië en zal daar waar- schynlyk nog lange tijd biyven", aldus deze verklaring.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1