Haring bepaalde koers van hospitaal-kerkschip l)t Zu/^vte Nieuwe haringteelt begon met schrale vangsten K ru is woord raadse l Dertigduizend kajotters eind augustus ter bedevaart naar Rome Reeds veertig amendementen op de nieuwe pachtwet Staatsmijn Beatrix over vijf jaar bedrijf ERIC DE NOORMAN Eerste reis „De Hoopbracht veel werk aan de winkel Moderne Zonnebrillen Conferentie van het Gemenebest CTtttutm bzjdt LOODSEN IN AS GELEGD Officiële cijfers geven geen gunstig beeld H. Vader zal de beweging opnemen in het apostolaat van de Kerk Nederlandse deel name 3.000 Vredeling (P.v.d.A.): Socialisatie van bodem is geen principiële zaak Door uitbreiding concessievelden hogere produktie dan verwacht Te Londen moderne Ontploffingen en veel rook Eén jaar voor sergeant-majoor PRISMA-HORLOGES Internationale ontmoeting Kandidaten trekken zich terug Mgr. G. Hartmann in het ziekenhuis Nog TWEE dagen Voorjaarsprijzen ECHTE WALES ANTRACIET „DE SPAARNESTAD" Gouden echtpaar SchoutenPeek Leerlingenuitvoering van „Toonkunst" DONDERDAG 27 JUNI 1957 PAGINA Speciale karweitjes Als dank OPTICIEN WEBER Egyptische verkiezingen 109 patiënten MOTVERDELGING interieurkunst zeer grote verscheidenheicl Oplichting tot een bedrag van tien mille De volledige colleciie PRISMA HORLOGES vindi U bij SILVER STOEPKE - Grote Houtstraat 49 Voor observatie Voor een geslaagd examen een geslaagd cadeau! Grote Houtstr. 49, Tel. 20049 Brandstoffenhandel Eindexamen Coornhert- lyceum te Haarlem W aterpolo-uitslagen - <-> - - - - - - 9 10 11 Oplossing - van woensdag - - - - Voordeel en genoegen tegen uiterst lage kilometerprijs 1000 MOLENAAR's NEDERLANDSE AUTOMOBIELFABRIEKEN DEALERS VOOR: Niet kapitein Wiilem F. Rog heeft het tijdens de eerste reis van dit seizoen te «eggen gehad op het hospitaal-kerk schip „De Hoop", maar de haring Dit moge wat vreemd klinken, maar toch is het zo. Toen de bemanning van het schip, na vijf weken zeedienst, dins dagmorgen in IJmuiden kwam, beaam de zij het volmondig. Sedert de haring vloot op Buisjesdag, dinsdag 21 mei, naar de visgronden vertrok, is het tel kens weer opgevallen, dat de malse maatjes zö verspreid en zó noor delijk in de Noordzee zaten, dat de log gers van her naar der moesten stomen om de netten vol te krijgen. En waar de vloot vist, moet ook het hospitaal kerkschip zijn In de afgelopen weken ploegde de „De Hoop" steeds op en neer tussen de 55 en de 58 graden noorderbreedte. Het is in vele jaren niet voorgekomen, dat de loggers de haring zó noordelijk moesten zoeken. Maar dit heen en weer varen had tot gevolg, dat het schip ruim 2.500 zeemijlen aflegde, wat wil «eggen meer dan 4.600 km. Wanneer de ,,De Hoop" zich volle kracht naar een van de het meest noor delijk vissende loggers spoedde, omdat daar een zieke of gewonde aan boord was die dringend doktershulp nodig had, moesten dokter en dominee hun „praktijk" rond de 56 graden noorder breedte in de steek laten. Maar geen nood. In die gevallen was Hr. Ms „Ja guar", dienst doende als visserijpolitie- kruiser, er ook nog. Er bestond tussen de „De Hoop" en Hr. Ms. „Jaguar"- een uitstekende samenwerking op zee, in de twaalfde provincie van Neder land, waar duizenden vissers hun zwaar en riskant werk verrichten. Eén voorbeeld uit vele: De vissers vloot lag verspreid en de „De Hoop" was hulp gaan verlenen aan vissers hoog in de Noord. Tijdens de afwezig heid van de „De Hoop" pikte de „Ja guar" een loggergast op met een ge broken pols. Hij kwam van een veel zuidelijker vissend schip. De arts aan boord van het fregat achtte het echter nodig, dat van de pols eerst röntgenfoto's werden gemaakt alvo rens hij de visser definitief hielp. De commandant van de „Jaguar", luite nant ter zee le klasse H. van Ros- sum, liet de „De Hoop" oproepen, want dèar aan boord heeft men een Röntgen-apparaat. „Wij komen", ant woordde de marconist van de „De Hoop" en hij vroeg erbij „Stoomt u ons tegemoet?" „Dat kan niet", ant woordde de politiekruiser, „want een van onze mensen zit op een logger een zender te repareren". Toen de zender van de KW 21 klaar was ging ook Hr. Ms. „Jaguar" stomen en 's avonds om half elf nam de „De Hoop" de patiënt over. Arts, com mandant en enige officieren stapten ook over. En terwijl de doktoren zich over de gebroken pols bogen, maak ten de overigen het zich gezellig in de salon van de „De Hoop Ook op deze reis kreeg de „De Hoop" enige speciale karweitjes tussen het normale werk door op te knappen. In de nacht van 27 op 28 mei werd een Katwijkse logger, die water maakte in de machinekamer en dringend hulp no dig had, naar Aberdeen gesleept. De „De Hoop" fungeerde hier als zeesle per „en alles ging best", aldus kapi tein Rog. Een andere logger kwam wa ter te kórt, drinkwater dan. Het was de SCH 39 en de „De Hoop" pompte in volle zee vers drinkwater over. Ook de Duitse vissers deden een be roep op het hospitaal-kerkschip, aan gezien het Duitse hospitaalschip „Frith- jof" niet op zee was. Tal van Duitsers ontvingen medische hulp en twee van hen zijn, als „eerste klas" patiënten in het hospitaal verpleegd, mee thuisge- stoomd naar IJmuiden. De visserij helpt ook de „De Hoop" wel eens. Met vissers van elke nationa liteit onderhoudt de bemanning van het schip stevige vriendschapsbanden. Zo Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 106 b/d Houtbrug De premiers en andere staatslieden van de landen van het Britse Gemene best zijn vandaag te Londen hun be sprekingen over de wereldproblemen begonnen. Zij kwamen bijeen in Dow- ningstreet 10, de ambtswoning van pre mier Macmillan. Zij zullen een week lang in besloten bijeenkomsten spreken over kwesties als de betrekkingen met de Sovjet-Unie, de proeven met kern wapens, ontwapening en de toestand ln het Midden-Oosten. (Reuter). nam de KW 43 een voorraadje aard appelen voor de „De Hoop" mee van huis. En de Deense kotter E 325 bood de bemanning een grote mand vol prachtige grote schol aan. Een wel kom geschenk.... In totaal werden 109 patiënten be handeld, waarvan er 20 in het hospitaal moesten worden opgenomen. Aan boord van loggers werden 34 reparaties aan zenders, ontvangers en andere toestel len verricht. Ds. Jac. de Vos, die deze reis meeging, bezocht 39 loggers en hield 15 kerkdiensten in de kerkzaal aan boord, die uitgezonden werden via de radio. Elf patiënten werden dinsdagmorgen in IJmuiden aan de wal gebracht en per ziekenauto naar hun woonplaatsen vervoerd. Het schip stoomde daarna op naar Amsterdam, waar het tot 2 juli Semeerd ligt aan de De Ruyterkade ostzjjde, steiger P- Advertentie Haarlem (Bloemendaal) Kleverlaan 71. tel. 22955 Advertentie VRAAGT ONZE FOLDER Sunart de speciaal moderne aid van WONINGINRICHTING B E V E R W IJ K Breestr.74-84 250 modelkamers Geopend 8-l?30en Ki-I8u. Dinsdag 8-13 u. (Van een verslaggever) Met groot materieel rukte de brand weer woensdagmiddag uit na een brandalarm dat van het Amsterdamse industrieterrein aan het Jaagpad (bij de Nieuwe Meer) afkomstig was. Drie grote loodsen werden daar in korte tijd door het vuur vernield. Volgens de be woners de brandweer arriveerde ruim een half uur na het uitbreken van de brand hebben zware ontplof fingen geklonken. Grote rookwolken maakten zich in het eerste half uur los uit de loods van het schilderbedrijf De Mater, waar ver moedelijk het vuur begon. Er stonden grote hoeveelheden verf in bussen, vaten met olie en butagasflessen opge slagen, die soms door het dak van de loods naar buiten knalden. In de naast gelegen loods van het expeditiebedriji De Bruyn waren conserven opgeslagen, die alle verloren gingen. Een tufstenen gebouwtje voor betondrukpalen van De Waal werd volledig vernietigd. Voor vele tienduizenden guldens zal er in totaal verbrand zijn. De oorzaak van de brand is raadsel achtig. Brandweercommandeur Kooi man meende dat het vuur begonnen was in de verfloods. De loods echter was van buiten gesloten toen de brand weer arriveerde. Door de omliggende loodsen nat te houden, kon men ze het vuur besparen. De krijgsraad te Velde te 's-Graven- hage heeft een 53-jarige beroeps ser geant-majoor administrateur veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van de tijd in preven tieve hechtenis doorgebracht doch zon der ontslag uit de militaire dienst. De majoor werd ervan beschuldigd in zjjn functie van administrateur bij het gamizoensdetachement in Den Haag zich zelf te hebben bevoordeeld tot een totaal bedrag van 9.728.- Hij deed dit door zijn tot zijn compagnie behorende militairen, die voeding van het rijk ontvingen, op de betalingslijs- ten en weddekaarten op te geven als of ze in eigen voeding zouden voor zien. De kosten van deze rijksvoeding bracht hij niet in aftrek waardoor de korpsadministrateur die gelden ten on rechte aan hem dan wel aan bedoelde militairen uitbetaalde. De aan de mi litairen uitgekeerde gelden vorderde be klaagde terug door middel van een zgn. minuslijst, waardoor hij ook over deze bedragen de beschikking kreeg. 20. Terwijl Vorons krijgers op hun schreden terugkeren, werkt Axe zich moeizaam aan een omgevallen boomstam omhoog uit zijn netelige positie. Als hij Vorons krijgers op hun schreden ziet terugkeren begrijpt hij, dat zij menen, dat hij verdronken is en dat kan hem alleen maar te pas komen. Men zal nu niet langer naar hem zoeken. Het moeras is hier gelukkig niet zo diep, als hij aanvankelijk meende en voetje voor voetje waadt Axe naar veiliger grond. De avond begint inmiddels te vallen en in een grote boog om Vorons nederzetting heen trekkende, zoekt hij zijn weg in de richting van de zee. Intussen heeft hij ruimschoots de tijd om een plan van actie te bedenken en als hij na verloop van enkele uren Vorons Drakar als een vreemd gedrocht uit het schemerige moeras ziet opdoemen, weet hij, wat hem te doen staatals tenminste de omstandigheden het toelaten. Het is doodstil bij de landingsplaats. Op deze afstand kan Axe niet zien, of er zich wachters op de boot bevinden en geruisloos sluipt hij naderbij. a clvertentip natuurlijk bij HEKMAN MULDEB KAMPERVEST 51 - TEL. 21101 ig waaronder 104 drüfnetloggers en 8 treil- loggers en treilers, de nieuwe haring teelt waren begonnen, werden op vrij dag 24 mei te Scheveningen de eerste 48 kantjes maatjesharing afgeslagen. Deze waren afkomstig van de treillog- gers SCH 171, welk vaartuig ook in 1956 de haringrace won. De prijzen voor kleine maatjesharing liepen van 788 tot 1.000 per kantje (in 1956: 660 tot 850) en voor grote maatjes haring van 597 tot 699 (1956: ƒ431 tot ƒ450). Te Vlaardingen en te Katwijk aan Zee was op 27 mei de eerste maatjes haring aan de markt. In eerstgenoem de plaats schommelden de prijzen tus- Advertentie Egyptische bladen melden volgens radio Cairo dat 26 Egyptenaren, die zich kandidaat hadden gesteld voor de komende verkiezingen voor een Egyp tische Nationale Vergadering, hun kan didatuur hebben ingetrokken. Er zijn geen politieke partijen in Egypte. Alle kandidaatstellingen zijn eerst door een „Nationale Unie" onder zocht. Daarna is de voorlopige lijst nog eens nagegaan door drie ministers, die de namen schrapten van alle personen, die niet aanvaardbaar werden geacht. Dat was bijna de helft. De uiteindelijke lijst bevatte 1318 namen van kandida ten voor de 350 te bezetten zetels. De kandidaten voor 62 zetels, onder wie zestien leden van het kabinet, hebben geen mededingers. (A.F.P.) Mgr. G. C. Hartmann, president van het Groot-Seminarie Rijsenburg te Driebergen, is voor "en observatie van enkele dagen opgenomen in het St. Antoniusziekenhuis te Utrecht. De toestand van de 66-jarige president, die nierklachten heeft, baart in het geheel geen zorg; monseigneur is niet bed legerig. Europese katholieke jonge arbeiders en jonge arbeidsters hebben behalve het geld voor een eigen bedevaart naar Rome ter gelegenheid van de interna tionale ontmoeting van de K.A.J. op 24 en 25 augustus, waarna van 29 augustus tot 5 september de wereld raad van K.A.J.-V.K.A.J. in de eeuwi ge stad gehouden zal worden, 365.006 bjjeen gebracht voor 166 deelnemers uit 60 landen over de gehele wereld. Nederlandse kajotsters en kajotters droegen daar ongeveer 30.000 toe bij. Nederland zelf neemt aan de bede vaart deel met 3.000 kajotters en kajot sters, die door allerlei bijeenkomsten op dit belangrijke internationale gebeu ren zijn voorbereid; vooral ook, om dat bij de viering van de constitue ring van de internationale (V.) K.A.J. op 25 augustus, welke begint met een plechtige H. Mis in de St.-Pieter voor de 30.000 leden uit de 87 landen, waar eon kajottersbeweging is gevestigd, Z.H. de Paus de beweging officieel zal opnemen in het georganiseerde aposto laat van Je Kerk. De H. Vader zal dit doen tijdens een rede aan het eind van het des mid dags op het Vaticaanplein op te voeren spel, gebaseerd op een kern van 500 jongens en meisjes, doch waaraan al le 30.000 deelnemen, en waarin een beeld wordt gegeven van de arbeiden de jeugd in een geïndustrialiseerde we reld en iedere rassendiscriminatie wordt afgewezen. Zaterdag 23 augustus wordt een bid- en boetedag gehouden. Voor de Nederlanders, die vijf dagen in Rome zullen verblijven, draagt de aartsbis schop, mgr. dr. B. J. Aifrink, als ver tegenwoordiger van het Nederlands Episcopaat, des morgens een pontifica le H. Mis op in le Gesu-kerk van de paters Jezuïten. Alle bisschoppen van België zullen aan de kajotters-samenkomst deelne men, terwijl uit Frankrijk vier kardi nalen worden verwacht. Des avonds is er voor de 30.000 deelnemers en deelneemsters in 20 verschillende ker ken een avondwake, vanwaar een boe tetocht met fakkels en kruisen naar het Colosseum wordt gemaakt. Hier wordt in iedere taal er zijn zeven taal groepen een gedeelte van de kruis weg gebeden, en tot besluit het Credo aangeheven. De plechtigheden van beide dagen worden per radio en televisie over de gehele wereld uit gezonden. In de bijeenkomsten van de wereld raad, waaraan 400 afgevaardigden zul len deelnemen, worden besprekingen gehouden over het vast te stellen inter nationaal rapport over de godsdiensti ge situatie van de arbeidende jeugd in de wereld, internationale statuten en huishoudelijk reglement aangenomen en een internationaal bestuur geko zen. Tenslotte heeft de officiële aanbieding plaats van een geconstitueerde katholie ke arbeiders jeugdbeweging aan de kerkelijke hiërarchie, aan de interna tionale organen als de U.N.O. en de U.N.E.S.C.O. en aan de internationale arbeidersorganisatie. Als voorbereiding op de bedevaart heeft de internationale K.A.J. in alle landen een onderzoek ingesteld naar de christelijke levenshouding van de arbeidende jeugd. Verscheidene kajot- tersgroepen van elders zullen hun reis naar Europa benutten om nader met de K.A.J. in de verschillende landen kennis te maken. Voor hun ontvangst heeft de Nederlandse K.A.J., die onge veer 70 Australiërs op bezoek krijgt, een aparte dienst in het leven geroepen. In verschillende parochies of in een aantal parochies tezamen zal intussen voor de achterblijvers een thuisviering van het gebeuren in Rome worden voorbereid. Advertentie Geef daarom aan Uw geslaagde zoon of dochter een GOED horloge waar ze trots op kun nen zijn, b.v. Een OMEGA - PONTIAC - REMOVA - PRISMA INDUS Vanaf f 19.25 heeft U een goed Jon gens horloge merk KIENZLE. Voor f 45.een goed shockproof en waterdicht horloge 17 steens ANKER. ADVISEERT U GOED. de kleine zaak met de grootste keuze „Seven Sisters" „Cornnlc" 20/30 13 GO 20/30 12.40 Ook alle andere soorten en afmetingen uit voorraad leverbaar. FRIESE VARKENMARKT 6-10 (Spaame bij viadukt) Telefoon 14164 en 13904 H.B.S.-B-Afdcling. Geslaagd: de da mes: E. M. Blokker, M. J. A. Peletier, E. Prillwitz, E. H. van Roosendaal, L. C. A. van Walsem, E. J. Westmijze, De Heren: H. Frjjns. L. C. Giebels, D. Mandersloot, R. H. du Mée, W. S. Post, J. C. Ruter en H. R. Schreuder allen te Heemstede; te Haarlem: Mej. J. H. Giesberger en heren: R. Blok, B. Bus, H. Buurma, E. G. Duyster, C. P. Hoogenboom, P. de Josselin de Jong, A. P. J. Kok, W. E. iran der Linden, B. Tj. van der Loo, H. G. van Marse lis Hartsinck, Th. M. Noorman en J. de Wit; uit Bloemendaal: de Heren: J. D. van der Baan, J. P. Kant, L. J. B. Baron Sweerts de Landas, Jhr. J. M. A. H. van Vredenburch m E, West- phal, A. G. Wienstjes uit Zandvoort. Afgewezen: twee kandidaten. Zomercompetitie Koninklijke Neder landse Zwembond. Dames, reserve tweede klasse: DWT 2ODZ 2, 110; DWT 3—ADZ 2, 6—2; DWT 4—HVGB 2, 51. Derde klasse: VZV 1Vlie gende Vissen 1, 40. Heren tweede klas se: VZV 1De Vest 1, 31. Reserve tweede klasse: DWT 2Nereus 4, 3 2; DWR 2—De Vest 2, 1—5; HZC 2— DWR 2, 11. Reserve derde klasse: DWR '3—DWT 3, 4—0. Competitie Kring Haarlem: dames eerste klasse: DWR 2—HPC 2, 2—2. Tweede klasse: Haarlem 3DWT 5, 45. Heren tweede klasse: DWT 4 HPC 4, 1—6. Derde klasse: HZPC 2— DWR 4, 0—1. sen 88 en ƒ393 per kantje bij een aanbod van 197 kantjes en in laatstge noemde plaats bij een aanvoer van 158 kantjes tussen 130 en 367 per kantje. Vrijwel alle schepen hadden in mei met slechte vangsten te kampen. In to taal werden in de afgelopen maand 3.380 kantjes van de teelt 1957 1958 aangevoerd. In mei 1956 was dit totaal 8.119 kantjes. De uitvoer van gezouten haring be droeg de vorige maand 990 ton voor een waarde van 785.000 tegen 872 ton voor een waarde van 570.000 in de overeenkomstige maand van 1956. Bel gië nam 455 ton gezouten haring af, ter wijl naar West-Duitsland 306 ton kon worden verzonden. Voorts vond uitvoer van gezouten haring plaats naar Noorwfegen (110 toni en Denemarken (27 ton). Het kwantum nieuwe haring, dat werd geëxporteerd, was door de hoge prijzen en de gerin gere aanvoer minder dan in 1956. De aanvoer van verse haring is in mei doorgaans niet groot. De haring, welke aan de markt kwam, was deels afkomstig van de drijfnetvisserij, waar aan in het begin van mei door een ge ring aantal loggers werd deelgenomen, deels van de treilvisserij doch dan als bijvangst. De aanvoer bestond overwe gend uit ijle haring, un totaal was er 769 ton verse haring aan de markt, waarvan 133 ton naar de vismeelindus' trie werd afgevoerd. Ook de uitvoer van verse haring was nog gering en be droeg 46 ton voor een waarde van 22.000. In mei 1956 waren deze tota len respectievelijk 176 ton en 55.000. De heer en mevrouw Schouten-Peek, Leliestraat 7-d in Haarlem, zullen 30 juni hun gouden echtvereniging herden ken. Te hunner intentie zal die dag in de parochiekerk van Sint Jan de Doper een plechtige H. Mis worden opgedra gen. Woensdag 3 juli zal het feest ge vierd worden in de kring van kinderen en kleinkinderen. De heer Johannes chouten, op Oude jaarsavond 1883 in Haarlem geboren, is zijn leven lang koopman van beroep ge weest. Zijn echtgenote, Lena Schouten- Peek, is geboren in Waspik, in de Langstraat, 18 maart 1890. Beiden zijn „zo gezond als een vis", hebben vier kinderen en thans zes kleinkinderen. Zaterdagmiddag 29 juni om kwart voor twee zullen de leerlingen van de elementaire afdeling der Muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, afdeling Haarlem en omstreken, een uitvoering in de Stads schouwburg van Haarlem geven. Horizontaal: 1. niet sterk een persoon 2. grasland vod 3. streek in eg België zonnegod eo 4. afzonderlijk niets 5. id est T hoen vijandschap (O 6. bouwland vrucht 7. tussenpersoon vO 8. hond dun r* 9. maand sneeuw- schaats 00 10. ten bedrage van bedekte spot 0 11. gedicht hoofdbuiging 0 Verticaal: *—4 1. 2. wuiven kledingstuk gooien Donau-landen hansworst tweew. rijtuig 7. paradijs 3. bekende opera 8. niet groot peil afstandsmaat pers. vnw. Horizontaal: 4. schrijver op 9. reeds 1. ga, 3. es, 5. kantoor uitroep mand, 7. eend, 9. bloedstelpend Jap. munt aal, 10. rat, 12. een, middel 10. medicament 14. stap, 16. cent. 5. oud staat 17. al, 18. de, 19. vlaktemaat 11. talmen maan, 23. leer, 27. 6. rivier in slim ala, 28. ark, 30. dek, 31. trap, 33. reet, 35. dr, 36. 11. Verticaal: 1. gala, 2. an, 3. ee, 4. snee, 5. mat, 6. dr, 7. et, 8. den, 9. as, 11. af, 13. nt, 15. pan, 16. cel, 19. ma, 20. alt, 21. aard, 22. er, 24. edel, 25. eet, 26. r.k., 28. ap, 29. kr, 32. ar, 34. el. Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) De behandeling van de nieuwe pacht wet is woensdag voortgezet met weder om zeer gedetailleerde en kritische be schouwingen. Twee socialistische spre kers, de heer Vredeling en mej. mr. Zeelenberg, waren het uiteraard eens met de opzet, om het pachtrecht aan te wenden voor het voeren van land bouwpolitiek. Eerstgenoemde was niet gerust over de weg die de regering wil inslaan en waarop hg een diver gentie zag ontstaan tussen het pacht- beleid en het beleid ten aanzien van de prijzen voor landbouwprodukten. Hij betreurde het dat nog geen normen voor de nieuwe pachten zijn vastge steld. Hjj had aan de hand daarvan de produktieprijzen vastgesteld willen zien. Mej. Zeelenberg zag een belangrijke mogelijkheid tot struktuurverbetering van onze grond door de landbouwkundi ge toetsing, die de grondkamers nu in handen krijgen. Er ontstond een korte woordenwisseling tussen twee jeugdi ge kamerleden, de socialistische expert Vredeling en de jonge A.R.-spreker mr. Biesheuvel over hétgeen prof. Schermerhom onlangs in de Eerste Ka mer heeft opgemerkt. Deze socialisti sche senator had gezegd, dat socialisa tie van de bodem in ons land een wel daad zou zijn. De heer Vredeling noem de in de Tweede Kamer socialisatie een kwestie van doelmatigheid en geen principe. Mr. Biesheuvel constateerde uit deze woorden, dat hjj de apodik- tische uitspraak van zijn partijgenoot de oud-minister op bevredigende wijze had verzwakt. De heren van Rijckevorsel (K.V.P.) en Biesheuvel (A.R.) hebben hun te leurstelling uitgesproken over de ge ringe invloed die de minister aan het Landbouwschap heeft toegekend. „U heeft er een adviescollege van een adviescollege van gemaakt. „Het wekt de indruk, alsof de regering een zo goed mogelijke ontwikkeling van c.a p.b.o. geen goed hart toedraagt," al dus de katholieke spreker. Minister Samkalden zal vandaag met de verdediging van de wet beginnen. Daarna kan de strijd om een veertig tal amendementen losbranden. Het gaat om zaken van zeer uiteenlopen de aard, door verschillende fracties in gediend. De Kamer is bereid de wet te aanvaarden, mits de regering haar op vele punten tegemoet wil komen. 's Werelds grootste en beste kleine wagen met de oersterke, buitengewoon zuinige motor. Als Coach, Sedan of Tourer com~ pleet met kachel. Agenten door het gehele land Fobricoge-ofdeling von J. J. Molenaars Automobielbedrijf N.V., Amersfoort HAARLEM: GARAGE BRINKMANN, Smedestraat 22, Telefoon 11025 Over vijf jaar zal de nieuwe staats mijn Beatrix te Herkenbosch aan haar eerste kolenproduktie toe zijn- streeks 1967 of 1968 hoopt deze mijn haar eerste volledige jaarproduktae te bereiken. Werd aanvankelijk verwacht, dat deze produktie 1,2 miljoen ton (ge lijk aan de produktie van staatsmijn Wilhelmina) zou gaan bedragen, thans neemt men aan, dat zij rond 1,8 mil joen ton zal komen te liggen. Deze gunstigere verwachtingen zijn geba seerd op het feit, dat op het hoogste niveau overeenstemming is bereikt over uitbreiding van de Beatrix-conces- sie rond Vlodrop met enkele velden op Duitsgebied, welke behoren tot de concessie Sophia-Jacoba te Hückelho- ven. (D.) De desbetreffende verdra gen zullen binnen afzienbare tijd or den geparafeerd. Dit alles werd woensdagmiddag mede gedeeld tijdens een persconferentie op kasteel Hoensbroek door de minister van economische zaken prof. dr. J. Zijlstra en enkele leden van de direc tie van de staatsmijnen. Deze perse „nferentie, waarbij de voltallige directie van de staatsmijnen, en ook dr. F. Houben, commissaris van de koningin, aanwezig waren, vormde het besluit van het tweedaags bezoek van minister Zijlstra aan de mijn streek. Gezien de verwachte hogere jaarpro- duktie van staatsmijn Beatrix en het feit, dat de oudste staatsmijn Wilhelmi na te Terwinselen niet over 10 jaar maar over 15 jaar aan produktie-af- name toe zal zijn, zal de produKtie van de gezamenlijke staatsmijnen der halve gedurende een bepaald aantal ja ren na de ingebruikstelling van staats mijn Beatrix met 0,5 1,5 miljoen ton per jaar toenemen. Eerst over ca. 15 jaar, wanneer de Wilhelmina minder gaat produceren, zal de toename van de totale staatsmijnproduktie weer gaan afnemen. Door de uitbreiding van de conces sievelden van staatsmijn Beatrix, zal de levensduur van deze jongste mijn aanmerkelijk groter worden. Schattin gen daaromtrent spreken over 50 i 100 jaar. De totale personeelssterkte van de Beatrix zal, naar verwacht wordt, 7.000 man gaan bedragen. Een gedeelte van dit personeel zal gehuisvest worden in een nieuw te stichten dorp, in de buurt van staats mijn Beatrix. De naam van dit dorp, dat ongeveer 3.000 inwoners zal gaan tellen, is nog niet bekend. De overige aanwas van de bevolking zal worden opgevangen door de bestaan de vier Roerstreekgemeenten Melick- Herkenbosch; Vlodrop; Posterholt en St. Odiliënberg. Deze gemeenten heb ben besloten om op velerlei gebied tot een goede samenwerking te komen. De kolen, welke door staatsmijn Bea trix gedolven zuilen worden, bestaan voor 50 pet uit magere kool (huisbrand), 30 pet vetkool en 20 pet esskool (half mager, half vet). De bouw van de twee voor staatsmijn Beatrix benodigde schachten zal in 1959 voltooid zjjn. Schacht I heeft thans reeds de einddiepte van 500 meter be reikt; schacht II is tot een diepte van 480 meter gevorderd. Beide schachten worden niet via de bevries-, maar via de boormethode aangelegd. Van 29 juni t.m. 31 augustus zal in het gemeentemuseum „Het Oude Raethuis" te Woerden een tentoonstelling worden gehouden van werken van de kunstschilder Hermanus Vreedenburgh.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2