Raadscommissies zullen worden ingeschakeld Gemeentepolitie krijgt ver hoging per 1 juli 1956 ondanks tegenstand van B. en W. Haarlemmers gevraagd om met de muziek mee te gaan Bij voorbereiding van voorstellen waarvan uitvoering financieel nog niet mogelijk is Graaf Willem V in Hoorn Agent aangereden op beschermd zebrapad Zware eis tegen wegpiraat uit Haarlem NAAIMACHINES r MANTELS Jubilaresse bij St. Lucia-school DONDERDAG 27 JUNI 1957 PAGINA 3 i f B. en W. van Haarlem zeggen de raad toe Vertraging Films Burgerlijke Stand Haarlem Soepelheid i Dokter D. Heijmans directeur G.G.D. Huldiging door personeel GEMEENTERAAD HAARLEM: Nazorg Santos en Herwonnen Levenskracht vragen dringend hulp Te Haarlem Voetgangers moeten haaks oversteken Eén jaar en vijf jaar niet rijden Fusie ziekenfondsen Gediplomeerde redders Anti-Atoombom-Actie ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Militaire vrachtauto kantelde Kijkdag voor gevonden fietsen H.G.B. speelt Bonds wedstrijden reeds nu 2050% KORTING Gen. Cronjéstraat 40-44 Haarlem-Noord - Telefoon 15438 V Aanwinsten r.-k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Onderwijsvoorstellen in Zandvoortse raad HEEMSTEDE BLOEMENDAAL A. G. VAN WIJK WORDT 80 JAAR Dutch Swing College Band in Bloemendaal Weinig afgewezen bij diplomazwemmen Lezing over hengelsport Zilveren jubileum Beurs van Amsterdam Jaarvergadering Katholieke Middenstandsvereniging - Beurs van New York De Haarlemse raad heeft zich gister- i hierop mee, dat ook hij zich op dit middag vrij uitvoerig bezig gehouden punt ernstige zorgen had gemaakt. Te met de nota, waarin B. en W. motive ren waarom zü voortaan alleen nog maar die voorstellen aan de raad zul len voorleggen, waarvan de uitvoering financieel mogelijk is. De gemeente heeft nu eenmaal met een reeks moei lijkheden op financieel terrein te kam pen, waardoor het niet mogelijk is vol doende geldmiddelen aan te trekken om alle voorstellen ook werkelijk uit te voeren. Aanvankelijk wilden B. en tV. toch alle voorstellen indienen en dan maar hopen, dat er zo gauw mo gelijk geld zou komen. Nu echter blijkt, dat er op korte termijn geen verbete ring te wachten is, heeft men het be leid gewijzigd. De raadsleden, die gis termiddag aan het woord waren, vroe gen om meer cijfers. Terecht merkte wethouder BAKKER op, dat in een nota ter motivering van die beleidswij ziging geen cijfers thuishoren. Die zul len worden verstrekt, wanneer over enige tijd de herziening van de begro ting 1957 en de ontwerp-begroting 1958 aan de orde komen. Met de motieven, die B. en W. tot Wijziging van hun beleid hebben ge bracht waren op de communisten na, alle raadsleden het eens. Men zag dit als een noodzakelijk kwaad. Alleen de heer PROPER (C.P.N.) was van oor deel, dat men zich tegen de beste dingsbeperking diende te verzetten zo lang van rijkswege het zeer hoge mili taire budget wordt gehandhaafd. Wet houder Bakker antwoordde hem, dat wij juist mee dienden te werken aan de bestedingsbeperking, aangezien er anders ongetwijfeld inflatie komt en daarvan zijn de loontrekkenden de eer ste slachtoffers. Maar al waren de raadsleden het dan in grote lijnen eens met de motie ven van B. en W., toch bleken zij hui verig voor de gevolgen van de beleids wijziging. De heren WENSING (C.H. U.) en ALBRECHT (P.v.d.A.) vroegen hoever de voorbereiding van bepaal de voorstellen nu loopt. B. en W. heb ben in hun nota geschreven dat de voorbereiding normaal geschiedt. De heer Albrecht wilde echter graag we ten welke garantie B. en W. konden geven dat dit inderdaad geschiedt. De heer SCHIPPERS (K.V.P.) voelde dit al evenzeer als een bezwaar en stelde voor om de commissies van bijstand in te schakelen. Door de financiële moei lijkheden is volgens hem een nieuwe situatie ontstaan, en daarom moet een nieuw systeem gevonden worden, waar door de raadsleden op de hoogte ge houden worden van de plannen die in voorbereiding zijn en waardoor zij een zekere controle kunnen houden op de gang van zaken. De heer Schippers gaf voorts te verstaan, dat er straks weer een tijd stip aanbreekt, waarop er weer geld beschikbaar komt. Dan zal de volg orde bepaald moeten worden waarin de voorbereide voorstellen worden in gediend. Voor al dit werk zou het dienstig zijn, aldus de katholieke woordvoerder, om de raadscommissies bij de voorbereiding ln te schakelen. De wethouder begreep de angst van de raadsleden en ging graag in op het voorstel van de heer Schippers. Hij zegde toe in belangrijke zaken zeker de commissies te zullen inscha kelen. Het gevaar is namelijk niet denkbeel dig, zo merkte de heer Albrecht nog op, dat de ambtenaren de moed ver liezen. Wanneer de door hen voorbe reide plannen toch niet aan de raad worden voorgelegd, is het best moge lijk dat hun arbeidstempo vertraagd wordt. Belangrijke dingen worden dan op de lange baan geschoven en wan neer er eenmaal geld beschikbaar komt, zijn de voorstellen niet klaar. Wethouder HAPPÉ deelde in antwoord grote CINEMA PALACE: Kitty ln de wereld, a. 1.. 2, 4.15, 7. 9.15. FRANS HALS: Calypso Joe, a. 1., 2.30, 7, 9.15. LIDO: Tot en met do.: Terug uit de hel, 14 jaar, 2, 4.15, 7, 9.15, LUXOR: Op het spoor der verdwenen vrouwen, 18 jaar, 2, 7, 9.15. MINERVA-THEATER: Tot en met wo.: Ri chard III, 14 j., 8.15 uur. Do.: Het Balboekje. 18 jaar, 8.15. REMBRANDT: tot en met wo.: De re genmaker, 14 jaar, 2. 4.15, 7, 9.15. Do. Roman Holiday, a. 1„ 2, 4.15, 7, 9.15. ROXY: Tot en met donderdag: De gevan gene van Mandorra, 14 jr., 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: Liefde, str. volwassenen, 7, 9.15. Het wonder der geboorte, 18 jaar, 2, 3, 4 uur elke middag. Donderdag 27 juni Concertgebouw: Zomerconcert Noordholl. Philh. Orkest o.l.v. Henri Arends, solist Thomas Magyar, viool, 20.15 u. Stadsschouwburg: Sabrina, H.T.E, 20 u. GEBORENC. Heideman-Beerepoot, z.G. M. van der Jagt-van Biezen, z.; T. J. Vredenburg-Hagedoorn, z.; A. F. Jochemus-van Beest, z.; J. Chr. Timmerman-Hoogstraten, z.; C. M. Hoogeveen-Kuijf, z.; N. E. van de Wa ter-Prins, z.M.C. Boes-van Waard, d.; G. A. Koster-van Steen, d.; A. Neuteboom-Korthals, d.; A. W. Hein- tjes-Erdtsieck, d.; H. C. van der Park van Gasteren, d. ONDERTROUWD: J. F. van der Pol en G. Feitsma, P. Bijnagte en G. M. M. Jansen, A. Bom en Tj. van Dijk, E. Evers en E. A. Strang, J. J. Drom mel en H. M. Eras, J. P. Huizing en C. Westland, E. M. Spruijt en E. W. van den Bel, B. Vrenegoor en J. Hal- derman, P. J. van Meel en H. J. Gok- ke, H. Schouten en M. van der Wart, J. Hendriks en A. B. Lammers, C. van Zutdam en T. Nootenboom, J. Bekkering en E. M. Borghols, A. G. A. Spijker en C. E. van Heerden, C. J. Joosten eo H. M. G. Sanders, Chr. J. Poppelaars en A. Harskamp, J. J. Meijer en C. van Eeken, J. H. Bank en J. M. A. Calandt, B. Brinkman en J. A. C. Kaart. GETROUWD: L. J. Lemmers en J. M. Goedemans, C. J. Ros en P. van Andel, G. J. Haas en M. C. A. Hasert, H. J. C. van Kleef en A. Boschma, H. A. Spigt en J. Th, H. Matheij, H. C. G. Koenders en H. M. C. Kruijer, T. D. Stam en M. Kwant, G. Benjamins en W. van Leeuwen, G. Maarsen en H. D. Sotthewes, D. Pranger en J. Kornelissen, T. van Strien en K. G. Florie. OVERLEDEN: A. M. M. Bouman, 1 m., Langendjjkstraat; J. Westers, 81 jr., Tesselschadestraat; A. G. M. Kruijssen, 47 jr., Kamperlaan; H. Th. F. Coert-Bos, 73 jr., Spiegelstraat. Haarlem, 26 juni 1957. meer, daar de kans zou bestaan dat ook na opheffing der moeilijkheden, de ambtenaren misschien moeilijkheden zouden ondervinden bij het opnieuw be reiken van het oude werktempo. B. en W. hebben de ambtenaren echter op het hart gebonden normaal door te werken, alsof ,,ze van niets weten". Bij de woningbouw en de bedrijven moet wel normaal doorgewerkt worden en bij Openbare Werken is men zich ter dege bewust wat er op het spel staat. Daarom kon de wethouder verklaren, thans veel geruster te zijn op dit punt. De heer Albrecht begreep allemaal wel dat er beperkt moest worden. Hij verzocht echter niet te vergeten, dat het slechts om één pocent van de ge wone dienst gaat. Deels geschiedt die bezuiniging automatisch, omdat tal van werken door de financiële moeilijkhe den niet uitgevoerd kunnen worden. Hij bepleitte echter een soepele houding bij het vaststellen der verdere bezuini gingen en verzocht het College niet onmiddellijk aan culturele en sociale zaken te gaan knabbelen. In dit ver band wees hij op de achterstand die Haarlem nog heeft door de gevolgen van de crisisjaren vóór de oorlog en de ongelukkige positie van de stad na de oorlog. De heer Schippers was het er volkomen mee eens, dat men zeer voorzichtig tewerk moet gaan bij het vaststellen van de punten waarop be zuinigd moet worden. Deze spreker herinnerde er echter aan, dat er bezuinigd moet worden en dat dat ongetwijfeld moeilijkheden zal veroor zaken en dat er beslist offers gebracht moeten worden. Doordat Haarlem in zo een moeilij ke positie verkeert, is het misschien mogelijk om bij de hogere autoriteiten een soepeler houding te bepleiten te genover de Spaarnestad, suggereerde de heer Albrecht. Wethouder Bakker verklaarde, dat dit reeds geschiedt B. en W. doen voortdurend moeite en plegen geregeld overleg. Haarlem staat achter bij andere gemeenten voor wat betreft de belastinguitkering uit het gemeentefonds. Er worden voorts uit keringen bepleit ter compensering van het feit, dat de tarieven niet ver hoogd mogen worden, terwijl de be drijven met verlies werken. Ten aanzien van de opmerking van de heer Albrecht, dat het beter ware geweest wanneer B. en W. uit eigen beweging met deze nota waren geko men en wanneer hierom niet gevraagd had hoeven te worden bij de behande ling van de interpellatie-Schippers eni ge weken geleden, boog de wethouder deemoedig het hoofd en beloofde hij beterschap. Een suggestie van de heer Wensing om op de gewone dienst in elk geval rente en aflossing van uit te voeren werken te reserveren, achtte hij onpraktisch, temeer omdat een even tuele verbetering van de financiële situatie zeker niet van de ene dag op de andere zal plaatsvinden. Hoorn viert feest. Zeshonderd jaar geleden verkreeg het stadsrechten van Graaf Willem V. Hij deed gisteren weer zijn intocht in de stad en ontving bij de Oosterpoort, welke men hier op de achtergrond ziet, uit handen van burge meester mr. B. Canneman de sleutel van de stad. Onmiddellijk nadat de Haarlemse ge meenteraad met dertig tegen een stemmen dokter D. Heijmans, tot dus ver adjunct-directeur, benoemd had tot directeur van de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst, werd de ze in het gebouw van de dienst aan de Nieuwe Gracht gehuldigd en gelukge wenst door het personeel en zijn mede werkers. Er werden toespraken gehou den door de gemeente-schoolarts dok ter A. E. J. Lacomblé, namens de me dische staf en door de heer J. P- F. Regter, administrateur, namens het personeel van de G.G.D. Van verschil lende zijden werden bloemstukken en andere feestgeschenken bezorgd. De aanwezigen bleven geruime tijd onder het genot van verversingen bijeen. In twee uur tijds heeft de Haarlemse gemeenteraad zich gistermiddag door een lijvige agenda heengewerkt, waar op o.m. een nota van B. en W. prijkte over de financiële situatie van de ge meente. De burgemeester en een drie tal raadsleden hadden schriftelijk laten weten, dat zij afwezig zouden zijn. De vakantie is dus begonnen, zelfs voor de raadsleden. De voorzittershamer werd nu gehanteerd door wethouder GELUK, die daarvan een effectief gebruik maakt. Alleen de financiële nota le verde stof voor een uitgebreide dis cussie op, al kon men bepaald niet spreken van een debat op hoog niveau. Daarvoor wilden de raadsleden teveel spreken over zaken, waarover B. en W. vooralsnog liever zwijgen. Mejuffrouw BOLSIUS (KVP) infor meerde wat er terecht was gekomen van het verzoek van het hoofd van de St. Adalbertusschool in Spaarndam om - m de kamer van het hoofd een oliekachel te plaatsen en om de capa citeit van de oliekachels zodanig te doen zijn, dat rekening gehouden wordt met de van de school. De VOORZITTER antwoordde, dat aan het schoolbestuur is meegedeeld, dat de gaskachel in de kamer van het hoofd nog uitstekend voldoet en dat over de capaciteit van de aan te brengen olie kachels overleg gepleegd zal worden met het schoolbestuur. De raad ging en hoe kon dat ook anders akkoord met het voorstel van B. en W. om de salarisverhoging van het niet-administratieve personeel van de gemeentepolitie niet op 1 september 1956, maar op 1 juli te doen ingaan. Voorgesteld was om de uitbetaling pas te doen geschieden wanneer de vereiste goedkeuring van de betreffende begro tingswijziging binnen is. Tegen dit laat ste voorstel maakte de heer PROPER (CPN) bezwaar. Hij was van oordeel, dat de raad tijdens de enige weken geleden gehouden vergadering duidelijk het niet-administratieve politiepersoneel als gemeentepersoneel behandeld wilde zien. En het overige gemeenteperso neel had ook reeds uitbetaling genoten. Aangezien de andere raadsleden het voorstel van B. en W. steunden, ver klaarden de communisten zich tegen de passage uit het besluit, waardoor de uitbetaling voorlopig wordt .aange houden. Als klap op de vuurpijl ver klaarden ook B. en W. zich tegen het voorstel Dat was echter niet zo vreemd want het College had dit voorstel slechts ingediend, daartoe gedwongen door de motie-Janssen tijdens de vorige raadsvergadering. Het noodzakelijke uitstel van de ver dere uitbouw van de Centrale Werk plaats van de Nazorg aan de Schalk- wijkerweg verdroot de heer Mol (CPN). Wethouder BAKKER vond het ook bijzonder jammer, men zag gezien de financiële moeilijkheden van de gemeente geen andere oplos sing. Voor de 160 gegadigden die er een plaats zouden krijgen, vond hij de toestand nog teleurstellender. Hij kon de heer Mol meedelen, dat het uit stel van de bouw duurt zolang als de bestedingsbeperking duurt. In ant woord op een andere vraag van dit raadslid, deelde de wethouder mee dat de tewerkgestelden worden gese lecteerd op medische en sociale in dicatie. Aan deze selectie wordt de grootst mogelijke zorg besteed. De heer MOL (CPN) vroeg zich ook af of er niet meer coördinatie mogelijk was bij de Openbare Werken. Eerst moet de riolering worden gelegd in de Verspronckweg en daarna moet er ge- asphalteerd worden. Nog niet zolang geleden heeft de Verspronckweg een prachtig wegdek gekregen, aldus dit raadslid. Wethouder HAPPé hielp hem uit de droom, al vond hij het eigen lijk nakaarten, aangezien de raad reeds enige tijd geleden gelden had gevoteerd voor het leggen van de riolering in de Verspronckweg. Het wegdek blijkt er beter uit te zien dan het is. Openbare Werken houdt het zo goed mogelijk in orde, maar er moeten nu eenmaal rio leringen worden gelegd. Asphaltering is daarna onvermijdelijk. Dit wordt met spoed gedaan, omdat de Verspronckweg vooralsnog een belangrijke rol speelt in het verkeer van en naar de Velser- tunnel. In de week van 8 tot en met 14 juli gaan Santos en Herwonnen Levens kracht gezamenlijk een grootse actie ondernemen om gelden te verzamelen ter bestrijding van de tuberculose, kanker, rheuma en de rusthuizen welke deze instellingen bezitten. Deze actie zal bestaan in een huis-aan-huis-collec- te met lijsten; zaterdag 13 juli een openbare collecte op straat en zondag 14 juli een collecte aan de kerken. Maar daarvoor zijn honderden perso nen nodig die ons willen helpen deze actie te doen slagen. Als ieder belang stellende nu eens één uurtje wilde hle- pen. Laat Herwonnen Levenskracht en Santos niet in de steek en helpt mede deze mooie actie van naastenliefde te doen slagen. Men melde zich hiervoor bij onderstaande adressen: L. Buys, Voorhelmstraat 28; G. C. Inceaes, Lange Herenvest 58; A. Over toom, Marsstraat 127; Th. v. Reyzen, Grote Houtstraat 89; B. Reynders, Zo- mervaart 134. Voor de kathedraal: Th. Uiterdijk, Leidsestraat 24zwart; R. Pan nekeet, Schreveliusstraat 70; W. Stut, Pieter Kiesstraat 54; H. Jozef: J. van Schouten, Lange Wijngaardstraat 28d Noord; A. v.d. Sanden, Kleine Hout straat 8; Spaameparochie: J. A. Cii- teur, Casteleijnstraat 16; St.-Jan: J. H. Willemse, Van Zeggelenplein 3. H. Hart: H. van Veizen; H. Elizabeth en Barba ra: Mevrouw Geels, Cronjéstraat 58; J. Hoogland, Spaarnsevaartstraat 32; H. Liduina: G. Donker, Haitsma Mu- lierstraat 44; P. Hoogland, Achterweg 4; C. van Egmond, Saracenenstraat 42; O.L.V. van Zeven Smarten en Pe trus en Paulus: L. Hol, Jan Gijzenkade en mevrouw Luisterburg, Spaarnhoven- straat 71. Op de met knipperbollen bescherm de oversteekplaats van het Kennemer- plein is gistermiddag een 25-jarige poli tieagent aangereden, die ter plaatse toezicht uitoefende. De agent wilde met zijn fiets aan de hand de oversteek plaats oversteken. Midden op de weg werd hij aangereden door een 29-jarige verte genwoordiger uit Gouda, die met zijn auto in de richting Haarlem-Noord reed. De fiets werd uit de hand van de agent gerukt, maar er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De politie herinnert de voetgangers aan het voorschrift altijd haaks over te steken. In het belang van de ver keersveiligheid, en derhalve in het be lang ook van de voetgangers is het, dat men bp het oversteken zo min mo gelijk van de rijbaan gebruik maakt, al zou dat een kleine „omweg" inhouden. Op naleving van dat voorschrift wordt thans streng toegezien. Gisteren wer den elf voetgangers, voor het meren deel dames, bekeurd, die niet haaks hebben overgestoken. (Van onze correspondent) „Deze wegpiraat heeft een menta liteit die grenst aan die van een moordenaar. Ik eis tegen hem de zwaarste straf die de wet toestaat, dat is een jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbe voegdheid, en ik betreur het dat wet telijk geen zwaardere straf mogelijk is." Dit zei de auditeur-militair bij de Krijgsraad te Velde Oost te Arn hem overste G. van Everdinge van morgen ten opzichte van een 20-jarige dpi. korporaal uit Haarlem, die te recht stond wegens grove onoplet tendheid, tengevolge waarvan hij op 30 maart bij Assen met een door door hem bestuurde personenauto de 39-jarige wielrijder A. S. uit Assen had doodgereden. Hij had die auto gehuurd met de be doeling er 's avonds mee uit te gaan. Aangezien de auto hem volkomen on bekend was, maakte hij tevoren een soort proefrit. Tussen Assen en Laag- halerveen scheurde hij mA een snel heid van honderd kilometer door de bocht. De auto slipte en de korporaal verloor de macht over het stuur. Hij kwam in razende vaart in de berm te recht, juist op het moment dat de heer S. daar op de fiets voorbijreed. De man werd enige meters meegesleurd en stierf kort daarop aan een schedelba- sisfractuur. Uit het verhoor was geble ken dat beklaagde kort daarna op nieuw een ernstig verkeersongeluk had veroorzaakt met een jeep. Hij was daar voor krijgstuchtelijk gestraft. Na afloop van de zitting verklaarde de auditeur-militair Van' Everdinge te genover de pers dat vijfenzeventig pro cent van alle verkeersongelukken ver oorzaakt worden door te snel rijden. De overste bepleitte wederinvoering van de maximumsnelheid, die trouwens in vrjjwel alle omringende landen is in gevoerd. De afschaffing daarvan hier te lande leidt tot de misvatting dat men maar raak mag rijden, aldus de audi teur-militair. Het Anjercomité te Haarlem heeft ten minste vijftig vrijwilligers nodig om met de muziek mee te gaan! Weliswaar is het met de aanmelding van collectri- ces en collectanten voor de op aan staande zaterdag, de verjaardag van Prins Bernhard, te houden Anjercol lecte niet slecht gelopen, maar men heeft nog te weinig personen bereid gevonden om tussen vier en vijf 's middags te collecteren. Nu is het Anjercomité er juist alles aan gelegen ook op dat uur voldoende collectrices en collectanten ter beschik king te hebben. De Haarlemse „Harmo nie Crescendo" heeft namelijk spontaan aangeboden een korte mars door de stad te maken om de royaliteit der voorbij gangers aan te wakkeren. Men wil daar toe gestoken in fraaie uniformen, van het Verwulft via Gierstraat, Grote Hout straat, Anegang, Lange Veerstraat, Oude Groenmarkt, Spekstraat, Grote Hout straat, Grote Markt, Zijlstraat, Gedempte Oude Gracht weer naar het Verwulft marcheren, terwijl de collectrices en collectanten dan hun glimlachende aan val op de beurzen der winkelende me nigte doen. Het comité vindt, dat dit initiatief van „Harmonie Crescendo" een klinkende beantwoording waard is in de vorm van een massale aanmelding van collectrices en collectanten: hoe meer hoe liever. Want dan pas krijgt deze mars van „Harmonie Crescendo" zin. Het comité kan niet geloven, dat dit laatste appèl op de Haarlemmers zonder uitwerking zal blijven en staat, op het kantoor van de U.V.V. in het Proveniershuis aan de Grote Houtstraat (T. 14179), in de per soon van de secretaresse, mevrouw Hel- lemaDe Vliegh, de gehele dag, ook zaterdag, gereed om de bereidwilligen in te schrijven. Advertentie Het in Amsterdam gevestigde Neder- landsch Algemeen Ziekenfonds heeft aan haar in Haarlem en omgeving wo nende leden bericht, dat het fonds na een arbeidsperiode van circa 67 jaar het werk beëindigt. De leden van het ziekenfonds zullen worden overgeno men door „Ziekenzorg" en door het Algemeen ziekenfonds Haarlem en omstreken. Door de technische commissie dis trict Noord-Holland van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen, werd woensdagavond in het Sportfondsenbad Haarlem examen afgenomen voor het behalen van di ploma A en B. Door 7 leden van de Haarlemse Reddingsbrigade voor Dren kelingen werd met goed gevolg het exa men afgelegd. Diploma A werd uitge reikt aan mej. P. A. Kruijver en de heren: J. A. G. Zomer, Bob Noteboom, J. J. Mulder en J.F. v.d. Meijden. Voor het technisch gedeelte van exa men voor diploma B slaagden: de heren Herman Willemse en J; v.d. Mat, die om in het bezit te komen van diplo ma het medisch gedeelte nog met goed gevolg moeten afleggen. Vanwege de Anti-Atoombom-Actie, welke haar zetel in Haarlem heeft, wordt er zondag 30 juni een demon stratie gehouden, zowel in de lucht als op de grond. Twee vliegtuigen stijgen van het vliegveld Hilversum op en ma ken een vlucht boven de randstad-Hol land. Vanuit Amsterdam is er een autotocht georganiseerd, welke ook Advertentie Alle merken dus ruime keuze Op de Slaperdijk onder Spaarndam kwam gistermorgen omstreeks half twaalf een militaire vrachtwagen, die twintig militairen vervoerde, in moei lijkheden; Eerst moest de vrachtwagen, die in de richting van Spaarndam reed, naar rechts uit wijken voor een in te gengestelde richting naderende taxi, die niet voldoende uitweek. De militaire wa gen kwam daardoor in de berm terecht, maar de bestuurder kon daar nog wel uitkomen. Toen hij zover was, naderde er opnieuw een tegenligger, zodat de chauffeur opnieuw bermwaarts moest uitwijken. Hij verloor vermoedelijk de macht over het stuur, en de de wagen kantelde om in de berm. Twee militai ren liepen lichte verwondingen op. De vrachtwagen moest met twee kraanwa gens worden weggetakeld. Op het afdelingsbureau centrum van de politie in de Smedestraat kunnen a.s. zaterdag weer tussen negen en twaalf en twee en vier uur fietsen bezichtigd worden, die door de politie onbeheerd aangetroffen zijn. Ook dit jaar heeft de HCB weer een dag gereserveerd voor het spelen van een aantal Bondswedstrijden. Zo wordt in Bloemendaal aan de Donkerelaan de traditionele wedstrijd tussen een elftal samengesteld uit oudere HCB- spelers en „Still Going Strong" ge speeld. Omdat bij SGS altijd een aan tal bekende cricketers uit vroegere ja ren zijn opgesteld, die het spel nog lang niet verleerd zijn, is een aardige wedstrijd te verwachten. Voor het HCB- elftal zijn de volgende spelers uitgeno digd: H. Thon (aanv., Rood en Wit); mr. K. van Giffen (wicket-keeper, Haarlem); J. P. Schouw (BMHC); F. Vogelsang, G. van Langelaar sr., N. van Loenen, G. Zeeuwe (allen CVHW); G. Goossens, P. L. van Bueren, N. Schenk, J. Fortgens (allen Haarlem). Het Haarlems jeugdelftal speelt aan de Spanjaardslaan de jaarlijkse wed strijd tegen het Amsterdamse jeugd elftal om de Zilveren Bal. De samen stelling van het Haarlemse elftal luidt: C. Voors (aanv.), F. van Buchem ^wicket-keeper) (beide Rood en door Haarlem en de Bollenstreek voert, j WiOPL Schpuw, E. Brongersma (bei H. Berghuis: Drie vrouwen, Th. F. Björn: Pappa's vrouw, L. Bromfield: Lavinia, M. Bruyn-OuwehandLiefde en lot, J. Dickson Carr: De onzicht bare moordenaar, J. E. Eekhout: De ondergang van de Waerdjjcke, W. El- schot: Verzameld werk, J. M. Eising: De pioniers, K. Eskelund: De nieuwe kleren van de keizer, E. K. Gann: Tussen twee dromen, K. van de Geeest: Op weg naar de toekomst, E. Goud- ge: Klokken zingen over de stad, N. Kazantzakis: Het stenen hoofdkussen F. Leys: Ontwijding, R. C. Lisboa: De oogst van Kain, K. Markandaya: Nec tar in een zeef, L. J. Schmidt: Inspec teur Kielstra, H. Suyin: De grote schit tering, J. R. R. Tolkien: In de ban van de ring; dl. I, W. Wassilewska: Een liefde, Gehandicapten in het be drijfsleven, W. C. L. van der Grinten: en A. J. Haakman: Buitengewoon ar beidsrecht, R. E. Pool: 'n Engelse sleutel, E: C. M. Roderkerk: De Ken- nemer duinen, B. D. Swanenburg: Per auto naar Frankrijk. Zoals wij giste ren reeds meldden, heeft mejuffrouw C. Brummelaar on der grote belang stelling haar 40-ja- rig jubileum gevierd als onderwijzeres aan de Sinte-Lucia- school, Generaal de la Reystraat, in Haarlem-noord. Gis teravond werd de kinderoperette „De Witte Wolf', die 's morgens reeds in de Stadsschouwburg voor en door de leerlingen was op gevoerd, te zelfder plaatse gepresen teerd aan de ouders der leerlingen, die daarvan kennelijk genoten hebben. Zuster Gonzaga heeft aan het ein de van de avond een toespraak ge houden, waarin zij wees op de verdien sten van mejuf frouw Brummelaar voor het onderwijs aan haar school. Tevens bracht de spreekster dank aan de ouders voor het begrip, door hen getoond voor het geen de Sinte-Lu- ciaschool ook in cul tureel opzicht haar leerlingen tracht bij te brengen. Op de foto: me juffrouw Brumme laar tijdens de mu zikale huldiging, die Vanavond om 8 uur zal de Katho lieke Middenstandsvereniging afdeling Heemstede haar jaarvergadering hou den in Nieuw Berkenrode. Op het pro gramma staan onder andere het jaar verslag van de penningmeester en de secretaris, bestuursverkiezing, daar de heren J. P. G. Hendrikse en C. G. Breu kels aftredend zijn. Zij stellen zich her kiesbaar. Verder een bespreking be- treffende een eventuele samenwerking haar gistermorgen m de Stadsschouwburg geboden werd door de leerlingen van [met de K. A. B. Eveneens komt op het programma een filmvertoning voor. de BMHC); N. Leyer (CVHW); C, van Alphen, R. van de Hoek, R. Heyde- man (allen Haarlem), C. de Ruig, J. Molenaar en Th. Venker (allen Rood en Wit). Op het BMHC-terrein in Bloemendaal spelen twee HCB-elftallen tegen elkaar. Deze elftallen zijn als volgt samenge steld: A-elftal: G. Strik (aanv. Haar lem); P. de Jong (Wicket-keeper, BM HC); H. Snippe (BMHC); J. D. Leyer (CVHW)P. Elias, W. Berkemeyer, F. Kramers (allen Rood en Wit)G. Boot, W. Feitman, E. Slagter, J. Spoo- renberg (allen Haarlem). B-elftal: F. van Muiswinkel (aanv.), G. Vermeer (wicket-keeper, beide Rood en Wit); F. Hendrikse, R. Heringa, H. de Jong (allen BMHC), H. Vermeulen, J. Ols- hoorn, J. Meyer (allen Haarlem), E. van Liemt, B. Witjas en E. Diets (al len Rood en Wit). De aanvang van alle wedstrijden is vastgesteld op 14.00 uur. In de eerstvolgende vergadering van de Zandvoortse gemeenteraad zullen weer enkele voorzieningen ten behoe ve van het onderwijs aan de orde wor den gesteld. De Dr. Albert Plesman- school, die zes leslokalen telt, zal in september vermoedelijk 268 leerlingen hebben. Is uitbreiding van het school gebouw alleen hierom reeds nodig, de plannen voor woningbouw, die in de omgeving van deze school worden uit gevoerd, doen verwachten dat in de naaste toekomst het aantal leerlingen dezer school nog verder zal toenemen Uitbreiding van het schoolgebouw met twee leslokalen is derhalve noodzake lijk. Een urgentie-verklaring voor deze bijbouw is in oktober 1956 verleend maar de goedkeuring werd nog niet door de inspecteur van het lager onder wijs verleend. B. en W. willen daarom overgaan tot de stichting van een nood leslokaal, dat inclusief de kosten van inrichting ƒ21.200 zal kosten. Tengevolge van het „doorslaan" van muren der r.-k. kleuterschool is het nnenschilderwerk ernstig aangetast. Het euvel van het doorslaan is thans verholpen door het bespuiten van de buitenmuren met een vochtwerend pre paraat. Het binnenschilderwerk kan thans opnieuw worden uitgevoerd, waarmede een uitgave van 1.050 ge moeid is. Voorts wordt aan de raad voorgesteld medewerking te verlenen aan het aan brengen van een linoleum vloerbedek king in drie leslokalen en de aanschaf fing van tafeltjes en stoeltjes voor de J ulianaschool. In 1903 nam de heer A. G. van Wijk die op 1 juli 1877, dus maandag tachtig jaar geleden, werd geboren in Wijk bij Heusden de aan de Zijlweg in Overveen gevestigde kruidenierswin kel van baronesse Verdonk over. Toen in 1932 zijn oudste zoon, A. J. van Wijk, trouwde, nam deze de leiding van de zaak over. „Opa" van Wijk bleef echter ook in het bedrijf en daarin ia hij tot vandaag de dag nog steeds werkzaam. Nooit heeft hij een dag ver stek laten gaan en daaruit moge zijn grote plictsbetrachting blijken. Meer grote plichtsbetrachting blijken. Meer den mens met de bestelfiets door Over veen en Aerdenhout. Alleen kan men hem tegenwoordig wel eens naast in plaats van op de bestelfiets tegenko men, want als het te zwaar gaat of de helling te groot dan loopt de heer van Wijk liever naast zijn fiets. Zijn vier kinderen, een dochter en drie zoons, hebben in de omgeving van het bedrijf ook een eigen zaak opgebouwd. Een tabakswinkel, een rijwielhandel en het garagebedrijf van Ko van Wijk vor men met de kruidenierswinkel de za ken, die in de loop der jaren door de familie van Wijk werden opgebouwd. Na langere tijd van afwezigheid zal de „Dutch Swing College Band" weer naar Bloemendaal komen om op zater dag 6 juli een concert te verzorgen in het openluchttheater. Het vermaardste aller Europese Di- xielandorkesten heeft in het afgelopen jaar zijn repertoire sterk uitgebreid en uiteraard zullen de nieuwe aanwinsten naast de bekende succesnummers al le worden uitgevoerd. De bezetting van de band is: Wybe Buma, trompet: Wim Kolstee, trombone; Dim Kesber, klari net en sopraansax; Jan Morks, klari net; Joop Schrier, piano en leider; Arie Ligthart. banjo en guitaar; Bob van Oven, bas; en Martin Beenen, drums en trompet. Zoals wij reeds woensdag meldden, werd gisterochtend door de school sportcommissie van Bloemendaal in Stoop's bad het diplomazwemmen ge houden voor de zwemdiploma's A, B, en C. Daaraan namen tien Bloemen- daalse lagere scholen deel. Van de 98 leerlingen voor het diploma A slaagden er 94 (42 meisjes en 52 jongens) Voor het B diploma slaagden 91 (46 meisjes en 45 jongens) van de honderd candi- daten. Tot de deelnemende scholen be hoorden drie katholieke scholen. Deze scholen bereikten de volgende resulta ten. Bij de St. Theresiaschool slaagden zes van de zeven candidaten voor het diploma A; voor diploma B slaagde Z. van Eeken; de candidate voor diploma C werd afgewezen. Van de St. Aloysius- school slaagden respectievelijk alle vier en vijf scholieren voor diploma A en B. Van de vijf candidaten voor het diploma C legden drie de examenon derdelen feilloos af. Het waren K. Jan sen, Rob Ruiter en Paul Schneiders. De leerlingen van de heer P. J. Ger- brands uit Vogelenzang (St. Jozef school) kregen allen het begeerde di ploma B. Als gecommitteerde was de heer W. J. Roggeveen, te Santpoort, rijksconsulent voor de lichamelijke op voeding, aanwezig. Voor de leden van de buurtvereningin- gen Bloemendaal en Overveen wordt e enbijeenkomst gehouden op zaterdag middag 6 juli om dri euur. Dan zal de heer J. Schreiner uit Am sterdam spreken in het Openluchtthea ter in Bloemendaal over de verschil lende methoden van hengelen. Maandag 1 juli zal de heer C. Fris een kwart eeuw als concierge verbon den zijn aan de Bloemendaalse school vereniging in het gebouw aan de Lage Duinendaalseweg. Op de ochtend van het jubileum zal er om half elf een hul digingssamenkomst zijn in het gymna stieklokaal der school. (Niet officiële koereen) Vorig Opening slot 27/6 haar school. 3% Ned. 1953 90% 3% Ned 1953 89% 3% Ned. 1956 89% 89*4 3% Ned. 1948 84% 3% Ned. 1950 84% 3% Ned. 1954 85 3% Ned. 1955 1 85 3-3% Ned. 1947 86% 86'4 3 Ned. 62-64 bel. fac. 90 it 90*4 Inschr. Grtbk 1946 3 85 Ned. Handel Mtl. cert. 160 A.K.Ü. 204 200 Van Berkel's Patent 206 Calvé-Delft cert 361 Van Gelder 193% Kon. Hoogvens cert 306 Unilever Cert. 474% 472*4 Ned. Kabel 287% Phllipa 294% 298 Kon. Petroleum 219.80 217,40 ..Amsterdam" Rubber 79% 77 Holl. Amerika Lijn 178% 178*4 Kon. Ned. Stoomb. Mt) 147% 148 Ned. Scheepv. Unie 162% 162*4 K.L.M. 124.50 124 H.V.A. 132 exdiv.8% Dell Mf). cert. 96ft' 80% 100% 99-% 92*4 A'dam 2% 56 I A'dam '5611 A'dam III Anaconda Copper Bethlehem Steel Chryslèr Corp. Genera] Electric Genera) Motors Kennecott Copper K.L.M. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutcb Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 25/6 67% 48% 76% 68% 42% 110% 32% 36% 37% 54% 57% 85% 42% 41% 138% 68% 26/6 660% 48% 75% 67% 42% 109% 32 37% 37% 54% 56% 85 42% 41% 37% 68% Stemming: nauwelijks prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3