Geheimen achter aJwnmium wanden op Schiphol Glanzende, roerloze stilte van de kernreactor 1 m Gevaren van het onmatig roken Schadelijke invloeden op het menselijk organisme ASPRO HONIG Science fiction overtroffen Ontdekkingsreis door een land vol wanstaltige gewassen Kerkenbouw- zondag op 7 juli PROMOTIE TE AMSTERDAM Gaat Suriname 60 miljoen dollar lenen van banken in de V.S.? Ten behoeve van aluminiumindustrie PAGINA Het grijze, strakke aluminiumgebouw, waarin van morgen af de tentoonstelling Het Atoom wordt gehouden, betreedt men enige meters boven de grond. Op de luchtbrug voor de ingang staand hebben we nog even omgezien. Schiphol is volop in bedrijf, de aan blik van geparkeerde auto's, van bussen en bezige mensen is ver trouwd. Wat zich achter de aluminiumwand bevindt, is het aangezicht van de nabije toekomst, voor de meesten nog een onbekende wereld Is de wereld van de atoomenergie „a brave, new world", waar de mensen produkten zijn, aan de leiband van chemie en techniek? De reclame-symbolen van de tentoonstelling bezitten een doorzichtige magie. De ingang van de 20e-eeuwse spelonk gaapt nietszeggend. Maar de nieuwsgierigheid, om te achterhalen wat die toverkracht is die ons leven gaat beheersen, is gewekt. Het geheim van de nieuwe wereld ligt voor iedereen, open en bloot, achter aluminium. In bisdommen Haarlem en Rotterdam Van trap gevallen en overleden dank ^1//. HET ATOOM morgen open Het kermisachtige tourniquetje waar door men zijn entree maakt, heeft niets geheimzinnigs. Al verrast het toch dat vlak voor onze ogen op het zelfde mo ment een bont-beschilderde carrousel gaat draaien. Onder een hemeltje van puntlichtjes pirouetteren een kristal en een spiraal lustig mee. Dit speelsig- heidje duidt aan dat spierkracht, de kracht waarmee we ons boogje in de tourniquet maakten, de oorspronkelijk ste vorm van energie 'is. Foto's en af beeldingen spreken van dezelfde kracht, zoals ook de oude tredmolen, waarmee de bezoeker, zoals vroeger een slaaf, de kaapstander kan bedienen. De mens ls water en wind gaan benutten, de symboliek van water- en windmolen is duidelijk. De in elementaire kleuren ge schilderde omgeving suggereert niets meer. De vlucht der eeuwen is wel in een hoog tempo aangegeven. Het stoomge maal dat ooit de Haarlemmermeerpol der hielp droogmalen, staat er naast de Engelse stoomautomobiel. Het prachtige koetswerk wedijvert met dat van de Spijker-auto, met haar koperen carbidlantaarns, de speelgoed-achtige claxon, de stakerige wielen, om de schoonheidsprijs. De Spijkerconstructie wordt met een explosiemotor voortbe wogen. Een archaische dynamo mar keert het mompnt, waarop ooit elektri citeit is opgewekt door warmte. We begrijpen dit alles en als iets ons nog onduidelijk zou zijn, kunnen we het vernemen van een van de werkstuden ten op de tentoonstelling. Zij hebben uitgebreid instructie ontvangen en voor een rijksdaalder per uur verklaren zij de mysteries van de techniek. Eb en vloed, zoals die bij St.-Malo ten nutte Worden gemaakt voor energie-opwek king; zonnewarmte, gevangen in spie gels zoals in de Pyreneeën en in Birma, zij behoren nog tot de oude wereld, die we zo'n beetje kennen. Een meters hoge kolom steenkool is het laatste wat we zien: twee en een halve ton, wordt ons gezegd, geeft evenveel energie als één gram uranium. Spookmuziek De volgende stap is als een sprong in het heelal. In het aardedonker steken twee gekruiste neonhoepels omhoog. In de cirkel danst, heel klein en fel belicht, een voorwerpje. Boven ons hoofd huilt spookachtige muziek en jaagt <le stormwind. Geen werkstudent hoeft ons te vertellen dat hier de wereld ls van het atoom. Het doet mysterieus aan. In een hoek schittert een nest van ijzerdraad. Bij nader toezien vormt elk ijzerdraadje een cirkel in een ande re. In het holst daarvan gloeit een zeepbelachtig oog. In deze duisternis, met de lampen en" de figuren, wordt, heel simpel, uitgelegd wat een atoom is. Elke stof is opgebouwd uit deeltjes, moleculen. In een molecuul zitten nog kleinere deeltjes, atomen. Een atoom Is samengesteld uit een kern en uit elektronen. Elke elektroon draait in een eigen baan om de kern. Dat is wat de ringen, de wentelingen van licht om het brandende middelpunt ons bedui den. We vernemen nog meer: dat de on voorstelbaar kleine elektronen om de kern een bijzonder grote afstand afleg gen, te vergelijken met een vlieg in het Dampaleis. „Nogal eenvoudig," horen we de bezoeker al tevreden mompelen, „maar waarom dat spookgeluid, die geheimzinnige atmosfeer? Waarom moedwillig die imposante grootheid tegen zulk een microscopische klein heid uitgespeeld?" De ontwerpers to nen de jongste ontdekkingen van het heelal, zo luidt het antwoord, in het bewustzijn dat heel deze materie uit eindelijk verder reikt dan de weten schap ooit zal achterhalen. Een atoom is niet groter dan een hon derdmiljoenste centimeter, een atoomkern niet groter dan een dui- zendmiljardste. Wat er tussen en er achter ligt is meer dan getallen, kleuren, spanningen en bewegingen kunnen aangeven. We zien dus wat een molecule is, wat een atoom is, dat een atoomkern is samengesteld uit protonen en neutro nen. Een metershoge linnen ballon toont degenen die er nog meer van willen weten dat de verhouding tussen de protonen en de neutronen de aard van de stof bepaalt. Wie zich thuis voelt in de materie, bemerkt al meteen dat hjj hier, in grote, fascinerende ap- paraturen, vol schietende lichten, vol raadselachtig leven, nog veel meèr ge waar kan worden. Spectaculair, bevatte, lijk, maar op wetenschappelijk verant woorde wijze wordt het hem uitge beeld. Men kan ook met het eenvoudige genoegen nemen en, wijs genoeg ge worden om de rest te begrijpen, zijn weg vervolgen. Deze vreemde wereld met haar wilde vormen en verrassende effecten stelt de onwetende al gauw te vreden. De oude alchemisten De eerste emoties dwingen tot het nemen van rust. En die kan men vinden bij de historie. In een Grieks landschap peinst de wijsgeer Demokritos. Enkele honderden jaren voor Christus conclu deerde hij al dat de stof bestond uit onzichtbare deeltjes die onsplijtbaar waren, atomen. Hij baseerde hierop zijn theorieën, die Aristoteles weer sprak. Toch was Demokritos dichter bij de waarheid dan zijn grote tegenspeler. Op Aristoteles echter stelden de alche misten, die goud zochten te brouwen, hun vertrouwen. Zij kwamen dan ook bedrogen uit. Maar omdat zij door hun onderzoekingen zoveel bijdroegc tot de moderne scheikunde, verdienen ze een plaatsje op Het Atoom. Daar zitten ze in hun schemerige werkkamers, voor hun gloeiende smeltpot, temidden van retorten, blaasbalgen en spinrag. De grond is hier belegd met eeuwenoude tegels, oude grenen hanebalken steunen het plafond. Het volgende vertrek is een reconstructie van de werkkamer der Curies, met de door hen gebruikte inventaris. De werktafel is van profes sor Otto Hahn. Het vertrek is een desolate schuur, waar het tocht en al de akeligheid van het weer naar bin nen dringt Men zegt dat madame Cu rie die de radio-activiteit bestudeerde, aan de tochtigheid van de schuur te danken heeft dat haar ernstig aange taste gestel nog zo lang stand hield. Wellicht komt de vraag op waartoe er zoveel geofferd is aan de ontwikke ling van de atoomenergie. De doden, de verminkten van Hiroshima en Na gasaki kunnen daarop onmogelijk het antwoord zijn. Met ongerustheid echter heeft men het tanen van de olievoor raad, het dunnen van de steenkolen- lagen gadegeslagen. Wat moet het ais die uitgeput zijn? Aan al het comfort dat wij ons opgelegd hebben, al die vereisten van een steeds gecompliceerder wor dende samenleving kan niet meer met spierkracht alleen voldaan worden, noch met oncontroleerbare elementen als zon, water en wind. Het atoom, de in kernen verborgen energie, biedt een grenzenloze bron, de oplossing van het energievraagstuk: de kernen splitsen, de vrijgekomen krachten opvangen en gebruiken. Honingraten Als onze stappen ons naar een vol gende afdeling hebben gevoerd, worden Met deze kolossale honingraten, waarin we overweldigd door kolossale, hoge radio-activiteit is, hoe stoffen van soort schotten met gaten, als gigantische ho- knipperbollen hun bliksemflitsen wegschieten, wordt duidelijk gemaakt wat kunnen veranderen, kortom, hoe de hersenschimmen der alchemisten achterhaald kunnen worden. Een jantastisch spel als van schitterende zeepbellen heeft het Amsterdamse G.E.B. na maandenlang werken hier kunnen uitbeelden. Het ls het spel van de ketting reactie, dat hier verbluffend eenvoudig, maar spectaculair wordt gedemonstreerd. ningraten. Grote knipperbollen richten hun licht naar kleinere, afgetakte lam pen. Hiermee wordt de radio-activiteit gedemonstreerd. Elke kern schiet zijn bliksem uit. De samenstelling van de kern wijzigt door menselijk ingrijpen, de ene stof verandert in de andere. De hersenschimmen der alchemisten zijn hier gegrepen, imposant, maar lachwekkend simpel voorgesteld door bollen die van kleur verschieten, van blauw, naar groen, naar geel. Het landschap in deze volop atomi- sche wereld wordt steeds onwerkelij ker. Reusachtige, wanstaltige padde stoelen rijzen hoog op. „Een model van een neutronenversneller," wordt ons verteld. Ze tarten iedere beschrij- ving, deze staketsels. Hier, waar de „science fiction" overtroffen wordt, staan wij heel klein, heel onwetend. We raken geëpateerd. We wandelen door de ruimte van staal, van mon sterachtige machinerieën langs een ruime nis, die ons wordt aangepre zen als de speelkamer voor de tech nische fijnproevers. Apparaten, lich ten, knoppen, meters. We noteren de naam van een der tentoongestelde in stallaties, die ons illustratief lijkt voor het totaa,veeld: diffusienevelkamer. Allerlei elementen spelen samen om ons in de nieuwe wereld te wanen, de onwennige, bizarre, kille wereld. Een luchtbrug voert ons over de grote hal, waarin een aantal modellen van be staande kernreactoren zijn opgesteld, in het midden verheft zich de Nederlandse kernreactor, als het ware afgedekt door ec i verlokkend lichtschijnsel. We zijn er nog niet aan toe. We weten nog niet veel meer dan wat atomen zijn, dat atoomkernen gespleten moeten worden, dat kernen zijn samengesteld uit proto nen en neutronen. En passant hebben we vernomen dat de atoomkern van uranium als splijtstof wordt gebruikt. Schematisch eerst wordt ons voorge steld wat kernsplitsing is. De protonen en neutronen van de kern klitten op elkaar als in een druiventros. De tros wordt gebombardeerd met een neutron en splijt. Uit elk van de twee delen maakt zich een nieuwe neutron los die elk een andere druiventros, een andere kern, bombarderen. De daaruit vrijko mende neutronen richten zich wéér op andere kernen. Zo gaat dat door, steeds sneller, en zo heeft men de fameuze kettingreactie. Het Amsterdamse G.E.B. heeft dit op een fantastische wijze voorgesteld. Men is maanden bezig geweest om het ver haal van de bliksemsnelle, zich steeds uitbreidende reactie met een rui lelijk model in beeld te brengen. Hier schieten de lichten met een razende snelheid door een verwarde kluwen staken. Het zelfde ziet men nog eens ingenieus, maar helder aangetoond op een plat vlak, met knikkertjes en lampjes in een alsmaar versnellende dans. Uraniumgrotten In de grotten van ue nieuwe wereld zoekt men vooral naar uranium. We da len af in de duisternis over een hobbe lende bodem. Allerlei ertsen, allerlei vindplaatsenmijnpakken als de kleding van Marsbewoners doen ons verbaas r< -.dkijken. De literatuurafdeling la i we links liggen, zoals we eerder de filmzaal hebben overgeslagen waar aan de lopende band instructieve rolpren ten gedraaid zullen worden. De afhellende trap brengt ons van zelf bij de kernreactor, het trekpunt van de tentoonstelling, helemaal echt, werkend, geheimzinnig, in tegenstelling tot de modellen in de reactorhal. De kernreactor staat centraal, een bassin op een hoog voetstuk. Opzij van de bas- sinring staat het huisje voor de bedie ning. Wat hier gebeurt is in enkele woor den samen te vatten. De veroorzaak te kettingreactie bij de kernsplitsing wordt vertraagd. De verkregen ener gie wordt omgezet in gewone elektri citeit. We beklimmen de cilinder en buigen ons voorover naar de diepte. Een wondermooi lichtschijnsel, he melsblauw, straalt uit de wanden. Het bassin is met water gevuld, al ziet men daarvan niets, zo stil, zo rimpelloos glanst het. Het is intrige rend deze stilte, deze betoverende kleur die ons helemaal geboeid hou den. Het zou niet vreemd zijn als een nachtegaal zijn lied zou laten klinken, zo peinzen we; het sprookje van de nieuwe wereld. Als we de blik ver der slaan naar de ijzeren stangen, de hoogspanningskabels, de splijtstofele menten onderin, de televisiecamera voor de stralingsmeting in de wand, lijken we om onze droomgedachte uitgejouwd. Neen, hier is zeker geen plaats meer voor de kleine dingen die een argeloze vreugde kun nen bezorgen. Om deze staken en dra den geen wilde rozen, op het dak van het glazen bedieningshuis geen luid ruchtige merel. Wat een denkbeeld! „De sterkte van de straling wordt op een rol papier geregistreerd", zegt ons de werkstudent. „Men kan de straling met een enkele handgreep regejlen. Hij wijst ons op het onderwatertelevi- sitoestel dat het publiek in staat stelt te volgen wat zich onder in de reac tor afspeelt. Met veel nadruk wordt men in kennis gebracht met de vele veiligheidsmechanismen. Slangenkoppen Hoe eenvoudig men zich in labora toria kan veilig stellen voor de vernie tigende straling, zien we in het „hot- lab". Men kan er een leuk spelletje spelen. Buiten het lab zijn „handen" waarmee men de „handen" in de af geschermde ruimte kan bedienen. De „handen" met hun zonderlinge knijp- vorm lijken op slangen die op hun prooi loeren. Tijdens de laatste voor bereidingen van de tentoonstelling zijn we er getuige van geweest hoe een in de ruimte druk bezig zijnde werk man ongemerkt van buiten-af van zijn schoenveters werd beroofd. Indrukwekkend is het ook te aanschou wen waarvoor de kernenergie wordt toegepast: de landbouw, de medische praktijk en de industrie. Hier blijkt de macht van het atoom meer dan ooit. Gewassen krijgen nieuwe, voedzame variëteiten, radio-actieve kobaltbron- nen doden gezwellen en genezen weef sels, in bedrijven kan men gebruik ma ken van nauwkeurige, snelle instru menten. De loep van olie in eindeloze buisleidingen is te volgen, zandver- plaatsingen (bijvoorbeeld voor het Del ta-plan) kunnen eenvoudig gemeten worden. Men kan de ouderdom en de samenstelling van artikelen bepalen, enz. enz. Er is een aparta elektronika-afdeling. Zonder de elektronika zou de weten schap van het atoom nimmer veroverd zijn. Radarschermen geven een haar scherp beeld van de luchthaven, Schip hol in bedrijf, met zijn aankomende en vertrekkende vliegtuigen, zijn lan dingsbanen en gebouwen, zijn auto's en bussen, kortom het vertrouwde beeld waarvan we het lijkt vele uren ge leden nog een blik opvingen voor we de wondere, nieuwe wereld gingen ontdekken. We weten nog steeds niet of dit de „brave, new world" is, nu we haar verlaten hebben. We zitten in het open hof, met vredig water in het rond, omsloten door hoge beschilderde wan den. Men kan hier bekomen. Na een paar minuten lijken de gevoelens en ervaringen van de rondgang onwerke lijk. Men kijkt vermaakt naar de te kens, de figuren en beroemdheden op de muren. Confucius, Einstein, Demo kritos weer, geleerden en wijsgeren die de nieuwe leer predikten. We geloven nu in Einsteins formule e is mc2. HENK SUèR De jaarlijkse Kerkenbouw-zondag wordt in de diocesen Haarlem en Rot terdam gehouden op 7 juli. De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, zal aan de vooravond zich via de radio richten tot de katholieken van beide bisdommen. De bisschop van Rotter dam, mgr. M. A. Jansen, legt op Ker- kenbouwzondag de eerste steen voor de nieuwe kerk in Morgenstond te Den Haag. De 50-jarige mevrouw B. Wouters- Koning uit de Veerlaan te Rotterdam werd door een medebewoner op de vloer in het trapportaal van de woning gevonden. Men vermoedt, dat zij bij thuiskomst van de trap is gevallen. Zij werd naar het Zuiderziekenhuis ver voerd, waar men de dood constateerde. De Hilversumse internist C. van Proosdij, verbonden aan het sana torium „Zonnestraal", promoveer de hedenmiddag aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam tot doctor in de geneeskunde op een proefschritt over „Roken - een individueel- en sociaalgeneeskundige studie'Promotor was prof. dr. A. Querido. De promoven dus komt in zijn zeer uitgebreide studie tot de conclusie, dat men door te roken allerlei soms zelfs zeer ernstige aandoe ningen kan opdoen. Het staat eveneens vast, dat roken op de wijze en in "e mate waarop het in onze onrustige maatschappij geschiedt een individueel en sociaalgeneeskundig probleem van grote betekenis is geworden. Dit pro bleem is dan ook het hoofdthema van de studie van dr. Van Proosdq. Een groot gedeelte van het proefschrift ls gewijd aan de schadelijke invloed van tabaksgebruik op het menselijk organis me, waarmee de jonge doctor de aan dacht vraagt voor het vraagstuk tabaks gebruik en verschillende vormen van kan ker, waaronder de longkanker de eerste plaats inneemt. Aan het slot komt dr. Van Proosdij tot de conclusie, dat liet belang van de volksgezondheid eist dat de jeugd er toe wordt gebracht niet te roken; aldus luidt ook zijn eerste van de II stellingen. Schadelijke sigaretten Dr. Van Proosdij stelt vast, dat bij het roken nicotine, chemische irritan- tia en carcinogene stoffen een schade lijke werking op het organisme uit oefenen. Nicotine is speciaal voor het zenuwstelsel een vergif en beïnvloedt, direct of indirect, de organen van de bloedsomloop. Van de teerprodukten zou vooral de weefselprikkelende wer king van belang zijn. Koolmonoxyde komt normaliter niet in zodanige con centratie in tabaksrook voor, dat het duidelijk nadelige gevolgen teweeg brengt. Het is in hoge mate afhanke lijk van de rooktechniek en van de samenstelling van de tabak in welke mate de schadelijke stoffen door het lichaam worden opgenomen. Het be langrijkste is uiteraard hoeveel er ge rookt wordt. Het staat vast dat van de verschillende vormen waarin tabaks gebruik kan plaats vinden, het roken van sigaretten de meest gevaarlijke is. Deze vorm voert blijkens de ervaring het meest tot onmatig gebruik en heeft bovendien het nadeel, dat de rook ge makkelijk diep ingeademd kan worden. Roken en longkanker Over het actuele vraagstuk van roken en longkanker merkt dr. Van Proosdij op, dat bij klinische gevolgen van tabaks gebruik allereerst het kankervraagstuk van belang is. Het onmatig roken van sigaretten vormt de enige aannemelijke verklaring, welke tot dusver van deze toename van longkanker kon worden gevonden. Er is uit elk wetenschappelijk opgezet statistisch onderzoek in deze richting gebleken, dat er een positieve correlatie bestaat tussen onmatig siga retten roken en longkanker. De kans od het ontstaan van longkanker neemt regelmatig toe met het verbruik van sigaretten. „Niet-rokers krijgen zelden longkan ker; in IJsland, waar het roken van sigaretten pas na 1940 in zwang kwam, nam de longkankermortaliteit tot dusver niet toe. Het onmatig roken van sigaret ten was tot dusver voornamelijk door mannen gedaan; de longkankertoename betreft eveneens in hoofdzaak het man nelijk geslacht. Later dan de mannen, en op veel bescheidener schaal, zijn de vrou wen ais groep in de Westerse landen be gonnen sigaretten te roken. De laatste decennia is ook bij hen enige toename van de longkankermortaliteit geconsta- Adverten tie „Hè-hè Mams, mijn keelpijn is over! Mag ik weer buiten spelen?" Als de kinderen keelpijn of hoofdpijn krijgen en hiervan koortsig worden, geeft Mama ze meteen een 'ASPRO'-tablet. Ook zij mogen 'ASPRO' zonder enig bezwaar innemen (maximaal één tablet per keer). 'ASPRO' werkt snel zonder de gezondheid te schaden )ok 't kind Is blij te kunnen zeggen: „Hè-hè!"., Moeder vult aan: „dank zij ASPRO" en de pijn verdwijnt! De president van de wereldbank, Eugene Black, heeft de regering van Suriname geadviseerd de lening van 60 miljoen dollar, nodig voor de bouw van een dam en krachtcentrales ten behoeve van de aluminiumindustrie, aan te trekken in kringen van Ame rikaanse particuliere bankinstellingen. Een woordvoerder van de wereldbank verklaarde woensdag te Washington, dat Eugene Black onderhandeld heeft met de directeur van het Surinaams planbureau, de heer H. Teunissen. Dr. Ferrier, de Surinaamse premier, had verklaard dat een aluminiumfa- briek zich bereid heeft verklaard het bauxiet van Suriname tot aluminium te verwerken op voorwaarde dat de dam gebouwd wordt. Tevens is de af zetmogelijkheid vastgesteld, en zijn reeds afnemers gevonden voor ha alu minium. Met deze garanties, zo ver klaarde Black, zal de Surinaamse rege ring zonder moeiten de 60 miljoen dol lar onder Amerikaanse bankinstellin gen bijeen kunnen brengen. De wereldbank, verwijzend naar een rapport dat vier jaar geleden over de economische situatie in Suriname is uitgebracht, stelde vast dat het land over uitstekende mogelijkheden be schikt, zodra een afzetgebied voor zijn produkten is gevonden. teerd. Tenslotte vindt de stelling, dat onmatig roken longkanker kan veroor zaken, steun in de resultaten van die experimentele onderzoekingen, waarbij in de van sigaretten afkomstige teer en rook stoffen werden aangetoond met carcinogene eigenschappen." Er zijn echter ook carcinogenen van andere herkomst die het brochusepitheel bedreigen. Het staat vast, aldus dr. Van Proosdij, dat het werken in sommige afdelingen van bepaalde industrieën de kans op het ontstaan van longkanker doen toenemen. Waarschijnlijk kan ook de sterke verontreiniging van de atmos feer in sommige grote steden een rol spelen van locaal belang. De auteur verwijst naar een onder zoek, waaruit is gebleken dat van elk 11 onmatige sigarettenrokers van 25 jaar er 1 voor het 76ste levensjaar aan long kanker zal sterven. Deze kans is voor niet-rokers ongeveer veertig maal zo klein. Het risico van pijproken schijnt ten aanzien van longkanker klein te zijn vergeleken met dat van het roken van sigaretten. Zeer waarschijnlijk houdt dit verband met de rooktechniek. Over de betekenis van het roken van sigaren ontbreken nog voldoende gegevens. Behalve kanker zijn er nog andere afwijkingen van de ademhalingsorga nen als gevolg van roken mogelijk. Sigaretten roken is een belangrijke factor bij het ontstaan van chronische bronchitis. Door de laatste aandoening stijgt weer de kans op het optreden van longcomplicaties na operatieve in grepen en de kans op het krijgen van longemphyseem. Er zijn ook aanwij zingen dat roken het reactiveren van genezen longtuberculose bevordert. Voordelen van tabak Er zijn aan het roken onmiskenbaar ook voordelen verbonden, als „een mid del tot ontsnapping aan onlustverwek- kende situaties". Het kan de mens ook helpen als gemeenschapsmens te verke ren in de samenleving. Men herkent im mers in het roken een element van ge zelligheid, de mogelijkheid tot situatie wijziging, de verhoging van het zelfbe wustzijn. Dr. Van Proosdij komt in zijn proef schrift tot de conclusie, dat het in de huidige situatie onmogelijk is aan het tabaksgebruik een einde te maken. Al te rigoureuze maatregelen zijn trouwens niet aan te raden, volgens de auteur, „daar het sluiten van deze „deur" door braak langs een nog minder gewenste uitweg ten gevolge zou kunnen hebben". Met alle middelen moet er dan ook naar gestreefd worden het roken minder schadelijk te maken dan het thans is. Het onttrekken van schadelijke bestanddelen aan de rook is tot nu toe niet mogelijk gebleken zonder aan de genotswaarde afbreuk te doen. Voorlopig blijft dus al leen het veranderen van de rookge woonten over. Dr. Van Proosdij stelt de bestrijding van het onmatig roken als de eerste eis. Daarnaast acht hij het mogelijk door verandering van de techniek van het roken een deel van de gevaren te onder vangen. Rookhygiënische maatregelen, zoals niet inhaleren en roken in een niet te snel tempo, betekenen een stap in de goede richting. Het niet te ver oproken van de sigaret is eveneens van belang. Het vervangen van sigaret door sigaar of pijp is, mits dan toch niet geïnhaleerd wordt, zeker aan te bevelen. Taak voor de arts Het is van groot belang, dat er meer inzicht ontstaat in de gevaren die aan het roken verbonden zijn. Dr. Van Proosdij is van oordeel dat hier een taak is weggelegd voor de arts waaraan hij zich niet mag onttrekken. Zijn vertrou wenspositie als raadgever bij vraagstuk ken welke de gezondheid betreffen maakt het waarschijnlijk dat zijn voor beeld en vermaan op den duur een gro tere uitwerking zullen hebben dan acties van overheidswege en publiciteit in de pers. Het effect van dit laatste heeft over het algemeen slechts een vluchtig karak ter, aldus de schrijver. De jeugd Bij het voeren van acties tot matiging en verandering van de rookgewoonten dient niet uitsluitend gedreigd te wor den met de klinische gevolgen van het onmatig roken. Daarnaast moet nadruk kelijk op de voordelen worden gewezen, welke matiging met zich medebrengt. Wie zich weet te beheersen zal uit zijn bescheiden tabaksgebruik meer profijt trekken. Op deze wijze kunnen ook degenen, die al jaren lang te veel heb ben gerookt, zonder bezwaren van psy chologische aard worden beïnvloed, De meeste kans op succes biedt uiter aard de nog niet verslaafde jeugd. Het is echter niet gemakkelijk aan te geven op welke wijze zij het beste kan worden bereikt. Een rookverbod voor de jeugd komt niet in aanmerking, meent dr. Van Proosdij. Hij acht een dergelijk verbod op grond van psychologische als prakti sche redenen ongewenst. Het stimuleren van sportbeoefening kan wel een goed hulpmiddel zijn. De beste weg om de jeugd van het roken af te houden is het scheppen van een gezond geestelijk klimaat door een adaequate opvoeding. Het gedrag van de volwassenen zelf moet daarbij als een factor van zeer grote be tekenis worden beschouwd. Advertentie een soep voor fijnproevers A3 cent per zakje

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5