Veertien landen van plan gezamenlijk een atoom- fabriek te gaan bouwen Akkoord vermindering klassieke bewapening Meer subsidie nodig voor de kinderuitzendingen Engeland ontbindt de Burgerwacht Tot uitbundig plegier van de Labour-oppositie OPBOUW „BUNDESWEHR" AL TE HAASTIG weg SCHEEPVAARTBERICHTEN Radio en TV r IfSdS- f» 4air Kosten worden geraamd op 15 miljoen dollar Communiqué van de tandartsen Brand in het Lös Hoes Oorlogsmaterieel in depots en onder internationaal toezicht F unda-uitreiking Vorming van algemeen industrieel beleggingsconsortium Oplossing conflict nog niet in zicht Zorin stemt in principe toe r.-k. Hotelschool ijU-fc. Huisvestingscomité ontplooit een grote te Maastricht activiteit Westduitse oppositie Ongeluk aan de Iller besproken K.V.P. royeert mr. Jonker gouw Vereniging Metaal-Industrieën stelt voor Ernstige twijfel aan regeringsbeleid Vanavond Wij luisteren naar DONDERDAG 21 JUNI 1957 PAGINA 9 Voorzitter Soc. Unie zegt lidmaatschap op té Zeepost THEO BAYLÉ Contract met Ned. Opera geannuleerd nieuwe overeenkomst werd gesloten. en in 10 minuten "AKKERTJES' helpen direct Bevordering vice-admiraal H. H. L. Pröpper MARKTBERICHTEN Op de voorlichtingsconferentie voor het bedrijfsleven over kernenergie heeft de Amerikaan Clark C. Vogel, assis tent directeur van het bureau voor in ternationale betrekkingen van de com missie voor atoomenergie in Washing ton, gesproken over de leveringen van uranium door de Verenigde Staten aan andere landen. „De bereidheid om bepaalde materialen voor reactoren aan landen van de ge hele vrije wereld te leveren is een es sentieel, hoewel niet het meest belang rijke, onderdeel van het programma, dat de regering van de Verenigde Staten heeft opgesteld voor de internationale samenwerking bij het vredelievend ge bruik van atoomenergie," zo begon hij. Nadat aanvankelijk 200 kilogram ura nium was toegewezen, was een extra hoeveelheid van 20.000 kg uranium voor distributie beschikbaar voor medewer king aan buitenlandse research en kern reactoren. Een natie of groep van na ties, die bepaalde materialen van de Ver. Staten wenst te verkrijgen, moet in staat zijn een garantie te geven, dat het ontvangen materiaal nog niet voor militaire doeleinden zal worden gebruikt en niet zal worden vervoerd buiten de jurisdictie van de betrokken ontvanger. Bovendien moet deze ont vanger in staat zijn een beveiligingssys teem te accepteren alsmede een con trolesysteem, dat overeenkomt met de reeds bestaande bilaterale overeen komsten met de Verenigde Staten en met de statuten van het internationale bureau voor de atoomenergie. De heer E. Saeland, adviseur betref fende kernenergie-vraagstukken en di recteur van de afdeling isotopen van het instituut voor kernonderzoekingen te Kjeller, deelde mede dat een studie groep is benoemd door de 14 aangeslo ten landen teneinde na te gaan of het mogelijk is gezamenlijk een atoomfa- briek te bouwen. De Nederlandsche maatschappij tot bevordering der tandheelkunde heeft woensdag het volgende communiqué uitgegeven: ,,Het ziet er niet naar uit, dat de moeilijkheden tussen ziekenfond sen en tandartsen spoedig tot een einde zullen komen, zolang partijen het niet eens kunnen worden over de omvang van het geschil, waarover dient te wor den gearbitreerd. Zoals bekend staat de Nederlandsche maatschappij tot be vordering der tandheelkunde, mede op grond van ingewonnen rechtskundige ad viezen, op het standpunt dat de arbi trage dient to geschieden over de oor spronkelijke uitgangspunten; de zieken fondsen daarentegen menen, dat de ar bitrage zich zal moeten beperken tot de bi> het afbreken der onderhandelin gen ingenomen standpunten. Nadat de Koninklijke Nederlandse maatschappij tot bevordering der ge neeskunst reeds eind april j.l. het denkbeeld van arbitrage had geop perd en de Nederlandsche maatschap pij tot bevordering der tandheelkun de dit middel al op 3 mei daarop volgend had aanvaard, duurde het nog tot 20 mei dus 2(4 week voordat de ziekenfondsen van hun zij de met de mededeling kwamen arbi trage acceptabel te achten. Het was dezelfde dag, dat ook de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid had laten weten arbitrage als een goede uitweg te beschouwen voor de gerezen moeilijkheden. Intussen blijkt uit de berichten in de dagbladen, dat van bepaalde zieken fondszijde de reeds aanvaarde arbi trage thans weer minder gewenst wordt geacht. Helaas hebben de ziekenfondsen op deze wijze een vertraging van bijna twee maanden veroorzaakt. De verze kerden zijn hiervan de dupe. Indien de ziekenfondsen dan ook de arbitrage in de gebruikelijke vorm blijven verwer pen en de tandartsen dientengevolge niet binnenkort hun medewerking aan de ziekenfondsen kunnen hervatten, moet aan de verzekerden de dringende raad worden gegeven hun regelmatige tandheelkundige verzorging niet te ver waarlozen. De ziekenfondsen kunnen namelijk nooit door administratieve maatregelen en financiële tegemoetko mingen het tandbederf voorkomen, ter wijl de tandartsen niet bij machte zul len zijn een maandenlange achterstand ln te halen". Men is tot de slotsom gekomen, dat het niet alleen wenselijk, doch ook mo gelijk is, de fabriek met vereende krach ten te bouwen en te laten functioneren. De maximum-capaciteit, nodig voor de eerste 3 a 4 jaar (1961—1964) zal waar schijnlijk de 100 ton per jaar niet over schrijden. De fabriek moet uitgebreid kunnen worden, hetgeen waarschijnlijk in 1964 noodzakelijk zal blijken. De kos ten voor de bouw worden geraamd op 15 miljoen dollar. De bruto kosten voor de bewerking van de brandstoffen in de ze nieuwe fabriek worden geschat op 1.6 tot 2.0 miljoen dollar per jaar. Daar zullen dan nog circa 1 miljoen dollar aan kapitaalsuitgaven bijkomen, exclu sief de rente. Reeds zijn een project en een tijd schema uitgewerkt, waarin men ver wacht dat de fabriek in 1961 gereed zal kunnen zijn. Er zal een staf van 450 man moeten worden aangesteld. Verschillende plaatsen zijn door diver se landen voor de bouw voorgesteld. Volgens de studiegroep zijn de proble men. die het opslaan van de nog radio actieve afvalstoffen met zich mee brengt, van bijzonder belang, wanneer men zich op de plaatsbepaling van de fabriek gaat bezinnen. Tenslotte is men van mening, dat een internationale maatschappij de beste vorm is voor deze gezamenlijke onderne ming. De heer C. Pronk uit Rotterdam heeft aan het partijbestuur van de Socialistische Unie een brief gezon den, waarin hij bekend maakt te be- danken voor het lidmaatschap van deze partij, waarvan hij tot dan toe jarenlang voorzitter is geweest. De heer Pronk deelt ons verder mede: „De reden is gelegen in het feit, dat ik de politieke opvattingen van de meerderheid van het partijbestuur niet meer kan delen. De Socialistische Unie propageerde eenzijdige ontwapening teneinde het Russische blok tot ontspanningspolitiek te brengen. Na de gebeurtenissen in Hongarije, die zo duidelijk de Russische onwil of onmacht tot mentaliteitsverandering aan het licht bracht, acht ik verzwak king van de westerse defensie niet in het belang van de miljoenen, die in vrijheid willen blijven leven. Waar de Socialistische Unie een rol, zij het een bescheidene, in het Neder landse politieke leven vervult en mijn naam herhaaldelijk als lijstaanvoerder in verband met de Socialistische Unie is bekend gemaakt, acht ik het jegens be langstellenden en sympathiserenden ge wenst in het openbaar van mijn veran derde mening kennis te geven.','. n <b* Woensdagochtend, is het hotel ,,'t Lösse Hoes" op de Holterberg in brand geraakt tengevolge van een schoorsteenbrand. Aan het blussingswerk werd deelgenomen door de brandweerkorpsen van Holten en de omliggende gemeenten. De Sovjet-Unie en de vier westelijke mogendheden hebben gisteren op (le ontwapeningsconferentie in Londen in beginsel overeenstemming bereikt over de wijze waarop de klassieke bewape ning moet worden verminderd in het eerste stadium van het ontwapenings plan. De Amerikaan Stassen heeft voor gesteld, dat deze vermindering ge schiedt op basis van onderling goedge keurde lijsten. Het oorlogsmateriaal, dat op deze lijsten wordt geplaatst, komt in depots te berusten onder internatio naal toezicht. Het blijft evenwel op het grondgebied van het bezittende land. Stassen heeft de Sovjet-Unie uitgeno digd een ljjst op te stellen, waarop on geveer 15 procent van het aanwezige oorlogsmateriaal voorkomt. Amerika zal dan hetzelfde doen. Het moet mo dern materiaal zijn. De Rus Zorin zei, dat hij het Amerikaanse voorstel in be ginsel aanvaardde. Wel vroeg hij nog nadere inlichtingen. Frankrijk, Engeland en Canada wa ren het ook in principe met Stassen eens. Zij maakten echter het voorbe houd, dat er overeenstemming moet zijn tussen bewapening en troepensterkte. De Sovjet-Unie en de V.S. hebben na melijk een overschot aan wapens. Stassen zei, dat zijn voorstel alleen Deze foto toont een Russische torpedobootjager, die de haven van Port Sa'id is binnengevaren en daar, direct na het voor anker gaan, wordt belaagd door een bootje met varende kooplieden. Het Russische vaartuig, een van de twee, welke een kleine tanker begeleiden, is het eerste, dat het Suezkanaal bevoer na de heropening van deze belangrijke scheepvaartweg, nu al weer twee maan den geleden. Voor de vijfde maal had woensdag te Maastricht de plechtige funda-uitrei- king plaats vanwege de r.-k. middelba re Hotelschool. De voorzitter van het schoolbestuur de heer W. J. M. Beau mont kon aan twintig afgestudeerden de funda(diploma) uitreiken. In totaal heeft nu de Maastrichtse hotelschool sinds haar bestaan 112 leerlingen afge leverd. De geslaagden mochten niet alleen van de voorzitter van het schoolbestuur, maar ook van de regent, de zeereer- waarde heer G. Spronck, van de direc teur der school de heer Th. Spronck, alsmede van vertegenwoordigers van provincie, gemeente en horeca-organi- saties vele gelukwensen in ontvangst nemen. De geslaagden zijn: C. Arnold, Rot terdam: J. Arnold, Breda; J. Biergans, Maastricht; P. Bloemen, Kerkrade; Th. van Bommel, Well: M. van den Brink, Huis-ter-heide; M. Buisman, Enkhuizen J. Coppen, Eindhoven; H. Custers, Hoensbroek; M. Lucassen. Neede; F. van de Meerendonk, Rotterdam; J. Mol, Breda; W. Mücher, Heerlen; P. en S. Roovers, Amsterdam; J. de Rui ter, Brielle; Th. Schoemaker, Ulft; A. Snieders, Dommelen; H. Sweers, Wil lemstad en R. Wijers, Vught. De plechtige funda-uitreiking werd besloten met een feestdiner in het Staargebouw, verzorgd door de twee dejaars leerlingen van de hotelschool. Tijdens dit diner werd dank gebracht aan de heer W. Beaumont, die dit jaar als voorzitter zal aftreden, maar als bestuurslid aan genoemd instituut ver bonden zal blijven. Tot zijn opvolger ls benoemd het Tweede Kamerlid mr. A. Baeten uit Maastricht. (Van onze Brabantse redactie) ,,De verpleegkostcn zijn de laatste ja ren enorm gestegen en als de subsidies van rijk, provincies, gemeenten en zie kenfondsen n'et worden verhoogd, zul len we de kinder uitzendingen moeten staken." Dit sombere perspectief schetste mevr. van Iersel-de Vink woensdag op de algemene ledenverga dering van het r.-k. Huisvestingscomi té in Eindhoven, waar overigens gun stige geluiden te beluisteren waren over de activiteiten van het comité, dat zich het afgelopen jaar niet slechts bezig hield met de gewone kinderuitzendin gen naar de verschillende koloniehui zen, maar ook met de miljoenenactie voor Hongarjje; het steunen van de ac tie Oostpriesterhulp, waaraan 178.000 kg kleding en levensmiddelen werden verstrekt; het zenden van goederen naar rampslachtoffers in Italië en Grie kenland; het steunen met ƒ10.000,. van de katholieken in Zuid-Korea; het op nemen van elf ontheemde ouden van dagen uit Shanghai en de verzorging van deze en vroegere ontheemden in ons land en het tUdelük onderbrengen van groepen buitenlandse kinderen in Nederlandse pleeggezinnen. Het aantal Nederlandse kinderen dat in koloniehuizen vertoefde was in 1956 bijna 9 pet lager dan in 1955, hetgeen een gevolg was van de aanpassing van de kolomehuizen aan nieuwe eisen, waardoor een betere verzorging moge lijk wordt. Waren het vroeger in hoofd zaak zwakke en ondervoede kinderen die werden uitgezonden, thans zijn het voornamelijk nerveuze psycholabiele kinderen met gedragsmoeilijkheden en aanpassingsstoornissen, waardoor aan de verzorging andere eisen worden ge steld. Een van de koloniehuizen, dat in Eersel, is sinds vorig jaar speciaal voor debiele kinderen ingericht. In Goirle kwam Nederlands eerste katholieke B- koloniehuis gereed, waar kinderen ge- durende langere tyd kunnen verblijven. Aan dit tehuis, dat ruim een miljoen gulden heeft gekost, maar dat dan ook het modernste in den lande is, is een openluchtschool verbonden. Er is plaats voor 72 kinderen. Zeer binnenkort hoopt het r.-k. Huis vestingscomité te kunnen beginnen met de bouw van een nieuw landelijk maga zijn te Den Bosch. Dit is broodnodig, want het oude is te klein geworden om de enorme voorraden voedsel en kle ding, die het comité inzamelt en later distribueert, te kunnen bevatten. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Argentina Star", 2 ju li; Australië: via Engeland, 6 juli; Bra zilië: ms „Argentina Star", 2 juli; Ca nada: ms „Black Hawk", 3 juli; ss. „Rijndam" 4 juli; ss. „Statendam", 6 juli; Chili: via New York, 4 juli; Indo nesië: ms. „Oranje", 2 juli; Ned. An tillen: ms. „Oranjestad", 2 juli; Ned. Nieuw Guinea: ms. „Oranje", 2 juli; Nieuw Zeeland: via Engeland, 6 juli; Unie van Zuid Afrika en z.w. Afrika: ms. „Edinburgh Castle", 6 juli; Brits- Oost-Afrika: via Frankrijk, 6 juli. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. voor de eerste ontwapenings-étappe zou gelden en uitsluitend voor Amerika en de Sovjet-Unie. De landen die geen wa penoverschot hebben, zouden hun lijs ten op andere wijze kunnen invullen. Zorin vroeg nog, welke kwestie Stas sen op het oog had, toen hij dezer da gen zei dat de overgang van het eerste stadium naar het volgende afhankelijk zou zijn van de oplossing van bepaalde politieke problemen. Stassen wees er toen op dat president Eisenhower en bondskanselier Adenauer onlangs in Washington hebben afgesproken, dat een veelomvattende ontwapeningsover- eenkomst een hereniging van Duitsland vooronderstelt. (A.F.P.-Reuter) (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De Britse minister van oorlog, Hare, heeft gisteren het Lagerhuis meege deeld, tot onblusbare hilariteit van de Labouroppositie, dat de regering be sloten heeft de Britse Home Guard, de Burgerwacht die te vergelijken is met de Nederlandse Nationale Reserve, te ontbinden met ingang van 1 augustus van het huidige jaar. De Britse Burger wacht werd opgericht aan het begin van de oorlog in 1940. Zij bestond uit mannen die te oud of te jong waren voor militaire dienst en uit Britten die wegens onmisbaarheid in eigen land vrijgesteld waren van de militaire dienstplicht. Gedurende lange tijd was deze Burgerwacht, die onder meer tot taak had 's nachts te patrouilleren voor het geval parachutisten zouden landen, zeer slecht bewapend en de patrouilles trokken door het, meestal landelijke, duister, gewapend met spiesen, hooi vorken, jachtgeweren en molotovcock tails, welke laatste handgranaten ver vingen. Het aantal leden van de Bur gerwacht bedroeg later in de oorlog bij na 1.800.000 man. De Burgerwacht werd opgeheven aan het eind van de oorlog. Toen evenwel, door de oorlog in Ko rea en andere militaire verplichtingen van Groot-Brittannië, zich verreweg het grootste deel van het effectieve leger in het buitenland bevond en het gevaar niet denkbeeldig was dat de oorlog in Korea zou leiden tot een wereldconflict, besloot Churchill in 1952 de Burgerwacht opnieuw onder de wapenen te roepen, een besluit waartegen Labour hevig pro testeerde. Vandaar dat er gisteren zo uitbundig gelachen werd door de socia listische oppositie in het Lagerhuis. Zij hadden het immers altijd wel geweten. Misschien hebben zij gelijk, en wisten zij met zekerheid in 1952 dat de oorlog in Korea niet zou leiden tot een wereld conflict, ofschoon men zich uitspraken van geheel andere aard kan herinne ren van de kant van de oppositie, voor al aan het begin van de oorlog in Ko rea. Wat er ook van zij, de socialisten hadden gisteren uitbundig plezier en onder de honderdduizenden die na een lange dagtaak in weer en wind, onvol doende bewapend, door het donker zeul den om het land te bewaken, zal van daag wel enige wrevel heersen over het feit dat Labour zoveel gevoel voor humor heeft. De nu opgeheven Burger- wet telde nog slechts 61.000 man, waar- De minister zeide dat de veilig heidsvoorschriften sinds de ongeluk ken nog zijn verscherpt. HU heeft'o.m. opdracht gegeven om de administra tieve werkzaamheden van officieren tot een minimum te beperken, opdat zp meer töd voor de opleiding der sol- 1 daten zullen hebben. De woordvoerders der coalitiepartUen stelden zich volledig achter de minister. De spreker der sociaal - democraten Eschmann sprak van een „politieke schuld" der Bondsregering, een „mis lukte defensiepolitiek" en „zinloze haast". Hij oogstte hiermee veront waardigde uitroepen van de banken der regeringspartijen. De S.P.D. eiste, dat ervaren officieren uit de staven zouden worden vrijgemaakt en naar de troep overgeplaatst. De liberale Vrije Demo cratische PartU deed een voorstel om 1500 vroegere Wehrmachtofficieren als adviseurs in dienst terug te roepen. Een spreker der vluchtelingenpartU uitte de mening, dat met de traditie der Wehr- macht te rigoreus is gebroken en van de ervaringen der vroegere Duitse Naar wij van de zijde van de Neder landse Opera vernamen, is het contract, dat Kerstmis van het vorig jaar tussen de Opera en Theo Baylé was gesloten, thans geannuleerd. Het contract gold voor het seizoen 1957-1958 voor de duur van twaalf maanden, met de clausule, dat Theo Baylé zich het recht voorbehield, na overleg met de directie gedurende vier maanden elders op te treden. Enige tijd geleden heeft de zanger telegrafisch verzocht de bestaande overeenkomst te wijzigen in een driemaandse voor het voorjaar van 1958. De Ned. Opera heeft daarop geantwoord, dat zij er geen be zwaar in zag het bestaande contract te annuleren, maar dat zij voor de voor gestelde drie maanden geen belangstel ling had. Tenslotte is inderdaad het contract geannuleerd, zonder dat een strijdkrachten onvoldoende gebruik is gemaakt. De schuldvraag behandelde minister Strauss zeer voorzichtig met het oog op het rechterlijke onderzoek dat nog gaande is tegen de korporaals Schaffler en Julitz, die aan de Iller de ongeluk kige sectie aanvoerden die de rivier doorwaadde, waarbU vUftien militairen verdronken. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen. In een zakelijke sfeer heeft de West- duitse Bondsdag zich gisteren beraden over de consequenties van de ongeluk ken, die de Bundeswehr aan de rivier de Iller en op de legeroefenplaats Gra- fenwöhr hebben getroffen en die aan zestien militairen het leven hebben ge kost. De -politieke partijen waren het erover eens, dat alles dient te worden gedaan om dergelijke ongelukken in de toekomst te vermijden. Scherpe me ningsverschillen traden echter aan de dag ten aanzien van de schuld aan en de verantwoordelijkheid voor de onge lukken. De sociaal-democratische oppo sitie trachtte er politieke munt uit te slaan door de Bondsregering en haar defensiepolitiek de schuld in de schoe nen te schuiven. Minister van defensie Strauss verweerde zich tegen de kri tiek op de vermeende al te haastige opbouw der Westduitse strijdkrachten. HU ontkende dat er enig verband be staat tussen de ongelukken en de defen siepolitiek der Bondsregering en herin nerde eraan, dat in de vroegere keizer- lpke legers en later tussen 1921 en 1933 tUdens de opbouw van de toenmalige Reichswehr per jaar in volle vredestijd gemiddeld 65 soldaten tengevolge van ongelukken het leven lieten. van slechts 1800 in actieve dienst, en de rest in reserve. De vroegere taak van de Burgerwacht zal worden overgeno men door de Territoriale Legers, ter wijl de beroepsformaties bestemd zijn voor dienst in het buitenland. De minis ter verklaarde dat moderne wapenen „en andere ontwikkelingen" de Burger wacht overbodig hadden gemaakt. Advertentie Het bestuur van de afdeling Voorburg der K.V.P. heeft besloten mr. L. A. J. M. Jonkergouw van de ledenlUst te schrappen. In de gemeenteraadsvergadering te Voorburg heeft de heer J. Aarden, waarnemend fractievoorzitter van de K.V.P. woensdagavond een verklaring voorgelezen waarin dit besluit werd meegedeeld. Het bestuur heeft deze maatregel genomen naar aanleiding van de door mr. Jonkergouw in de raadsvergadering van 27 maart j.l. af gelegde verklaring, dat hij zich van 19 december 1956 af niet meer beschouwt als lid van de K.V.P.-raadsfractie en beschouwd wil worden als onafhanke- lUk lid van de K.V.P. Het afdelingsbe stuur is van oordeel, dat aldus naast de bestaande een tweede K.V.P.-raads fractie wordt geconstitueerd en het werk der partU ernstig nadeel wordt berokkend, terwUl het werk van de K.V.P.-raadsfractie ernstig wordt be- moeilUkt. Mr. Jonkergouw kan tegen het roye- mentsbesluit in beroep gaan bij het bestuur van de kring Leiden der K.V.P. en daarna eventueel nog bU het hoofd bestuur der partU. BU K. B. is schoW-bü-nreht (tttdeliik vice-admiraal) H. H. L. Pröpper met iresnR van 1 in li hpvotderd tot vi''e- admiraal. Vice-admiraal Pröpper is be velhebber dei zeeströdkrachten tevens chef marinestaf. ALWAKI 26 te Penang. ANDIJK 26 te Lissabon. ALCOR 26 te Montevideo. ALWAKI 26 te Penang. ALDABI 26 te Villa Constitution. AMERSKERK 26 te Suez. AVERDIJK 25 te Brownsville. AENEAS 26 te Hamburg. AGAMEMNON 26 te Punta Cardon. AMSTELKRQON 27 v. Kingston n. Los An geles. AMSTELBRUG 26 te Surabaia. ALNATI 26 te Antwerpen. ALMKERK 26 te Antwerpen. ADRIAN 26 te L. Marques. ARENDSKERK 26 te Port Elizabeth. ALCYONE p 27 Ouessant n. Hampton Roads. ALBIREO 26 te Dubai. AMSTELDIEP p. 27 Ouessant n. Lobito. ABBEKERK 27 te Antwerpen verw. ALIOTH 25 te Ilheos. AARDIJK 26 te Port Swettenham. ARKELDIJK 26 te Suez. ALPHACCA 26 te Bahia. ATTIS p. 25 Straat Yucatan n. Mobile. BORNEO 27 v. Kreta n. Amst. BANTAM 24 te Penang. BENINKUST 26 v. Hamburg n. Amst. BINTANG 26 te Gateshead. CALLISTO p. 26 Terschelling n. Stettin. CASAMANCE 25 te ZIguincho. CALAMARIS 25 v. Mobile n. La LIbertador. CALEX PERNIS 26 te R'dam. CALTEX LEIDEN 26 in Straat Ormoes n. Ras Tanura. CALTEX NEDERLAND 25 v. Fredericia n. Sidon. CORILLA 26 te Abadan. CHARIS 26 te Port au Prince. CLAVELLA 26 in Straat Ormoes n. Abadan. CELEBES p. 26 Aden n. Belawan. CISTULA p. 27 Georgetown n. Trinidad. CERONIA 26 te Auckland. DORDRECHT 26 te R'dam. DRENTE p. 27 Cochin n. Belawan. DELFT 26 te Curasao. DALERDIJK 26 te Los Angeles. DORESTAD 26 te Perth Amboy. EEMLAND 25 te Angra dos Reis. ENGGANO p. 26 Kaap Leeuwin n. Port Pirle. EOS 25 te Antwerpen. ESSO AMSTERDAM 25 te Antwerpen. DAPHNIS 26 te Cuanta. EENHOORN p. 27 Ouessant n. R'dam. ESSO NEDERLAND p. 27 Kp. Arml n. Lands End v.o. De positie van de Nederlandse metaal- .ustrie is niet rooskleurig, aldus ur. J. C. Hooikaas, voorzitter van de Vereni ging van Metaalindustrieën, tUdens de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de vereniging die gehouden werd bU de Nederlandse Machinefabriek „Artillerie-Inrichtingen" te Zaandam. Verbetering van deze positie door ver- king van het isolement van deze indus trie-tak en versterking van het indus triële bewustzijn van het Nederlandse volk achtte hU echter mogelijk. Dr. Hooykaas suggereerde derhalve de vorming van een algemeen industrieel beleggingsconsortium waarin door in breng van belangen een fonds met grote risicospreiding zou ontstaan. Spreker achtte een gesprek hierover met de ban ken en institutionele beleggers van grote betekenis. Een dergelijke ontwikkling zou ook vruchten afwerpen voor een ge zonde werkverdeling in de verschillende takken van industrie. Nodig zou zijn, dat een voldoende aantal bedryven uit alle takken van industrie zich achter de opzet zou scharen. Spreker zeide er door het r^_ ings- beleid van de laatste tijd ernstig aan te zijn gaan twijfelen of de regering het enkele jaren geleden ontworpen indus trialisatieprogramma nog wel centraal stelt. De lage kostenstructuur wordt steeds meer verlaten. De houding van de regering ten aan zien van de economische integratie m Europa heeft spreker nog het meest doen twijfelen. Het industrialisatiepro gramma is bi) deze Integratie het Her- minst gebaat. De Euromarkt zal onver mijdelijk leiden tot een verhoging van het kostenpeil in de industrie. Hiermee wordt een wel zeer belangrijk element van onze industrialisatie aangetast. Voor de NCRV speelt vanavond het Kamerorkest van het Mozarteum in Salzburg o.l.v. Gerhard Weinberger o.m. twee divertimenti van Mozart; de pianiste Maria Cuway speelt het Con cert KV 271 (402 m.-20,30 uur). Voor het Franse Brussel speelt het Kamerorkest o.l.v. Guy Barbier werk van Tartini, Handel en Vivaldi. (484 m. 22.10 uur). Voor het Franse Nat. Progr. speelt het Nat. Orkest o.l.v. Vladimir Golsch- mann o.m. Don Juan van Richard Strauss en de Tweede symfonie van Schumann. (347 m.-20.05 uur) Spr. vroeg zich af of de regering niet met kracht medeverantwoordelijkheid bU 1' partnerlanden voor het nationale vraagstuk van onze bevolkingsgroei had moeten bepleiten. Hij zeide tot de slot som te moeten komen, dat de regering met de bevordering van de totstand koming van dit ontwerp-verdrag de werkgelegenheid voor byna een miljoen landgenoten in de waagschaal heeft ge zet. Naar de overtuiging van dr. Hooykaas staat de ontwikkeling van het bedrijfs leven hier te lande op de drempel van eer. nieuwe industriële fase. Veel wyst er op, zeide hij, dat deze fase moeilijker en zwaarder te doorstaan zal zijn dan die, welke hieraan zUn voorafgegaan. Het persoonlijke initiatief, dat zich in het verleden vrU heeft kunnen ont plooien, aldus spreker, dreigt te worden doorkruist door onpersoonlUke initia tieven van groeiende maatschappelUke collectiviteiten. Aan de wrUving die hierdoor ontstaat ontleent de overheid bepaalde bevoegdheden, die mogelijk wel in het politieke belang haar grond vinden, maar zeker niet in het economi sche belang. FRIESLAND 26 te Beyrouth. FARMSUM 27 v. Hatteras n. Amst. GUINEEKUST 27 v. Dakar n. Havre. HECUBA 27 v. Georgetown n. Paramaribo. HYDRA 26 v. Ciudad Bolivar n. Trinidad. HERMES 27 te Baltimore verw. HISPANIA 27 v. Ouessant n. R'dam. HECTOR p. 27 Algiers n. Alexandrlë. HOOGKERK p. 27 Dungeness n. Duinker ken. HILVERSUM p. 26 Coeos n. Kwinana. HEELSUM 24 te Houston. HEEMSKERK 26 te R'dam. JUPITER 25 te Genua. JAVA 25 v. Leixoes n. Amst. JOHANNES FRANS 25 v. Seven Islands n. R'dam. KENNEMERLAND 26 te Montevideo. KOSICIA 26 te Thameshaven. KALYDON p. 27 Aden n. Lands End v.O. KREBSIA p 26 Minicoi n. Geelong. KARIMATA 26 te Belawan. KOROVINA p. 26 Azoren n. Curacao. KOPIONELLA 26 ln Straat Ormoes n. L. Marques. KOTA GEDE 25 te Djakarta. KOTA INTEN 23 te Yokohama. KALINGA 26 te Mirl. LEOPOLDSKERK 25 te Basrah. LINDEKERK 26 te R'dam. LANGKOEAS 26 v Suez n. Belawan. LIMBURG 26 te Havana. MARNELLOYD 26 te Kowelt. MERWEDE, p. 26 Burl. n. Amsterdam. MERWELLOYD, p. 26 Sabang n. Colombo. MUIDERKERK, 27 Kp. Gata n. Duinkerken. MAUREEN, p. 26 Azoren n. Houston. MARPESSA, 26 te Havana. MAPIA, 27 Str. Soenda n. Djakarta. MAASKERK, 26 te Bremen. METULA, p. 27 Kp. Gehatan n. Ballk Pap. MOLENKERK, 27 v. Makallah n. Bombay. MUNTTOREN, p. 26 Minicoi n. Fahaheel. MYONIA, 26 v. Ballk Papan. MALEA, 24 te Kobe. NOTOS, p. 27 te Lissabon. NERO. 26 v. Amst. n .Hamburg. NAESS COMMANDER, 26 ln Str. Ormoes n. Fawley. OMALA. p. 27 te Tripoll verw OLDEKERK, 26 te Bremen. PEPERKUST, 25 v. Freetown. PLATO, 26 te Aarhuus. PRINS WILLEM III, 25 te Montreal. PRINS PHILIPS WILLEM, 26 te Hamilton. POLYDORUS, p. 27 Alg. n. Amsterdam. PURFINA NEDERLAND, p. 27 Kreta n. Genua. PRINS W. G. FREDERIK, 26 te R'dam. PURFINA HELLAS, 26 in Str. Ormoes n. Suez. RIDDERKERK, o. 27 Madeira n. Amst. RADJA, 26 te Suez RIOUW. 26 te Balboa. REMPANG, p. 27 Bareel n. Casabl. ROTTI, p. 27 Algiers n. Prt Said. STAD SCHIEDAM, 26 te Bona. STAD DELFT, 25 v. Wabana n. Engeland. STAD LEIDEN, p. 26 Madeira n. IJmuld. STEENWIJK, p. 26 Azoren n. Hampton Rds. STAD VLAARDINGEN, p. 25 Stavanger n. Embden. STAD AMSTERDAM, 26 te Glasgow. STRAAT MOZAMBIQUE, 26 te Kpstad. VEILING POELDIJK, 26 juni Tomaten A I f 13.00, A II f 13.70. B f 11.70. C I f 13.20, C II f 12.60, per bak van 1214 kg. CC f 4.70, per 5 kg. Perziken: extra 66—92 ct., (3) 42—59 ct., (4) 32—41 ct., (5) 17—25 ct., (6) 9—14 ct„ bloemkool (6) 22—28 ct., (8) 18—21 ct., (10) 11—14 ct., (12) 10—11 ct., pruimen 1019 ct., paprica 15—30 ct.. netmeloenen (4) f 1.70—2.15, (5) f 1.70, (6) f 1.60—2.05, (8) f 1.45—1.80, (10) f 0.70—1.40, komkom mers A 15—20 ct., B 12—20 ct., C 10—16 ct., alles per stuk. Druiven: muscaat f 3.805.90, alicante f 3.253.50, frankenthaler f 2.553.75. gol den champion f 3.604.10, gradisca f 2.30, seedling f 2.202.30; perziken f 1.101.30, rode bessen 1 1.101.50. aardbeien f 0.95— 1.70, pruimen: golden Japan f 1.352.00, june blood f 1.05—1.50, beauty f 1.351.85, Santa Rosa f 3.00, Ontario f 2.70, red june f 1.10, burbank f 1.051.25, aardappelen, grote 3035 ct.. grote poters 2123 ct. prin- cessebonen f 1.60—1.80, snijbonen f 1.10—1.30, tuinbonen 1821 ct., augurken 3444 ct., rabarber 13—28 ct„ doperwten 37 ct., spits kool 7 ct., alles per kg. Rode pepers f 5.90 6.00, groene pepers i 2.352.65, per 100. Peen 28—34 ct., selderij 7',48 ct„ kroten 10 ct., uien 8'4 ct.. alles per bos. Aanvoer: tomaten 140.000 kg., perziken 13.000 stuks, druiven 2.000 kg., pruimen 3.000 kg. VRIJDAG 19.00 Gevar. progr. 20.15 Gram 21.45 Ge- HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Var' progr" 2308"2313 Koersen. -sis Vrim io"j?rd" en tuinb.- muz 193o Gevar. muz. 20.30 Gevar. meded. 12,33 Grsm, 12,55 Zonnewijzer» nrnrr 91 nn rjpvar mu7 22 15 Lichte muz 13.00 NWS. en kath. nieuws. 13.20 Amus. «MMOONws muz. 13.45 V. d. vrouwen. 14.00 Metro- pole-ork. 14.55 Gram. 15.30 Intern, volks- liederen. 15.50 Garm. 16.00 V. d. zieken. „NDK/WDR, 309 m: 12.00 Gevar. muz. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 3315 °rk- conJi ,1c6 00„S2Ustcnc£n?i Ui40 Lichte muz. 18.05 Gram. 18.20 Tennis- Gevar. muz 1015 Madame Butterfly, kampioensch. Wimbledon. 19.00 Nws. 19.10 °Pera» 0.10 Lichte muz. 1.15-4.30 Gevar. Comm. op het nieuws. 19.15 Regerings- muz* Frankrijk. ^Tvlrz^'row'v^" milN FRANKRIJK, Nationaal progr., 347 m: tairen 2030 Act. 20A5 S v. "FrTnk- £3° °r*5 rijk. 20.55 De springplank. 21.15 Caus. Gram* 2000 Gram- 2245 Solistenconc. 21.45 Kamerork. on solist. 22.40 Caus. wttccvt m19 na rr,m 23 00 Nws ?zi5-9dnn rram BRUSSEL, Jz4 m. ïz.uo Gram. 12.34 zz.uu Nws. 23.15-24.00 Gram. Gram 13 n Gram. 14.30 Gram. 16.00 „TI Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Idem. 17.10 HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 Lichte muz. 18.00 Zang en piano. 18 30 Nws.7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. v. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19 45 d' ™uw' VPRO: 10 00 Caus. Gram. 21.40 Gram. 22.00 Nws. 22.11 Intern. VARA: 10.20 Rep. opening tentoonstelling Festival v. h. Lied te Venetië. 22.55-23 00 Het Atoom. 11.35 Orgel en zang. AVRO: fjws 484 m: 12.00 Gram. 14.00. 14.30. 15.30 en 16.05 Gram. 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20 00 Kamermuz. 21.00 Gram. BBC. UXTZ. VOOR NEDERLAND 17.45-18.15 Nws., Londens radiodagboek. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Cabaret. 13.55 Beursber. 15.00 Piano spel. 15.20 Cabaret. VARA: 16.00 Muzi kale caus. 17.05 Gram. 17.25 Vakantie- tips. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz 19.00 V. d. kind. 19.10 Meisjeskoor. (Op 224 en 41 m) VPRO: 19.30 Caus. 19.80 Op bezoek bij anderen. 20.00 Nws. 20.20 Caus. 20.35 Caus. DUITSE TELEVISIE-PROGR. 20.45 Caus. VARA: 2100 Gram. 21.55 Bui- 17.00-18.00 Filmprogr. 20.00 Joum. 20.15 tenl. weekoverz^ 22.10 Wat doe je voor Weerber. 20.20 Rep. 21.00 Filmprogr. 21.30 de kost. 22.30 Gram. VPRO: Caus. 22.50 Panorama. Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15-24.00 Gram. VLAAMS-BELG T.V.-PROGR. 19.00 V. d. Jeugd 19.06 V. d. vrouw. 19.30 ENGELAND, BBC, Home Service, 330 Nws. 20.00 Schipper naast Mathilde. 20.40 m: 12.00 Gram. 12.30 Gevar. muz. 13.10 rilmrep. 21.05 Nieuwe films. 21.35 Viool Gevar. muz. 15.30 Orkestconc. 18.00 Nws. en piano. 21.50 Nws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9