Russen zeer ontstemd Moskou richt weer een waarschuwing aan Bonn „Met atoomwapens geen hereniging mogelijk COMPENSATIE VOOR DE HUURVERHOGING 7, m Prins Bernhard opent „Het Atoom" op atomische wijze Medewerking van zeven landen en van vele industrieën Twee ongevallen tijdens training voor de T.T. ■■IS Veel zon en warmer In augustus en oktober uitkering ineens van loonbijslag en verhoogde kindertoeslag Van Gend Loos Verjaardag Prins Bernhard Lomas met schedel basisfractuur en Ubbioli met een shock in ziekenhuis Geoffrey Duke start niet Grote Sovjetbasis op de Koerïllen? Vissenkerkhof in Arabische Zee Minister Zijlstra vraagt om prijsverlaging Het weer Hongaarse artsen gearresteerd Tropische orkaan teistert Amerika SCHADUW OVER SPORTFESTIJN Het weer in Europa VRIJDAG 28 JUNI 1957 81ste JAARGANG No. 29642 Actie in Haarlem om paarden van Van Cend en Loos te redden 55 Regeling voor overheidspersoneel - Acht r.-k. geestelijken in Ostrava veroordeeld :.j vmËÊ jllllllll Bis WÏ A- WWmmm Morgen viert Prins Bernhard zijn 46ste verjaardag. (Foto Meyboom) Aee MORRIS 'lbeforei/o(/firnyf STRAND/BADKLEDING EXTRA BERICHT Aan zee Aanhoudend zonnig Cabot Lodge vraagt bijeenkomst Assemblée „A udrey' In China Anti -communi sti sche groep opgerold BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. ITmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: I. I. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN ?n W. Severln. NIEUWE HAARLEUISCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.38 uur 's avonds tel. 21544. (Van ofize correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen. Weer hebben de Russen de codeer- afdeling van de Westduitse ambassade ln Moskou gisteren een hoeveelheid werk bezorgd. Gistermiddag overhan digde de Russische minister van bui tenlandse zaken, Gromyko, aan de West duitse ambassadeur Haas een nota van acht kantjes, die het antwoord is op de Westduitse missive van 23 mei j.l. Bij zonderheden over de tekst van de nota, die gisteravond op het ministerie van buitenlandse zaken in de Koblenzer- strasse begon binnen te lopen, zijn nog niet bekend. Maar wel is uitgelekt, dat de Russische regering scherp heeft ge reageerd op het Westduitse standpunt, dat de bondsrepubliek niet onvoorwaar delijk en voor altijd van tactische atoom wapens kan afzien. De kwestie is ech ter thans niet actueel, aldus Bonn, en daarom moeten de grote mogendheden maar spoedig trachten een ontwape ningsakkoord te bereiken. „Voorberei ding tot een atoomoorlog", aldus zou het in de nieuwe Russische nota heten, is niet in overeenstemming te brengen met een hereniging van Duitsland". T Sovjet-Unie verwijt de bondsrepubliek, dat zij tracht zekere «voorwaarden te verbinden aan een internationaal ont wapeningsakkoord en dat zij zich als een soort scheidsrechter boven de on derhandelende partijen plaatst. Moskou schijnt zich dus als een van de vroegere bezetters van Duits land plotseling weer verantwoorde lijk te voelen voor de Westduitse her bewapening. Naar men weet schuift Moskou daarentegen in de kwestie der Duitse hereniging zijn verantwoordelijk heid ijverig van zich af. Sinds kort na de Geneefse conferentie van het vorige jaar heeft het zich op het standpunt gesteld dat dit een zaak is, die door de Duitsers (in oost en west) onderling moet worden geregeld. Intussen zijn de Westduits-Russiche handelsbesprekingen, die reeds op 15 juni j.l. in Moskou hadden moeten be ginnen, nog steeds niet op gang ge komen. In recente uitlatingen van vooraanstaande Russen is duidelijk ontstemming hierover te bemerken. Men is er in Moskou van overtuigd, dat de Bonner nota van eind mei al leen op het Kremlin is gedeponeerd om de handelsbesprekingen op te schorten De Bondsrepubliek stelde namelijk de eis dat behalve over uitbreiding van de wederzijdse handel ook zou worden ge sproken over de repatriëring van Duit se staatsburgers het zouden er tussen de tachtigduizend en honderdduizend zijn die tegen hun wil in de Sov jet-Unie zouden worden vastgehouden. In Moskou gelooft men niet, dat het Bonn met deze zaak ernst is en heeft men trouwens herhaaldelijk getuigd, dat er in de Sovjet-Unie geen groot aantal Duitsers meer zijn, omdat Boelganin en Khroesjtsjev hun belofte van septem ber 1955 aan Bondskanselier Adenauer om de Duitse krijgsgevangen te repa triëren zijn nagekomen. Of deze kwes tie ook weer is aangeroerd in de nota die Bondskanselier dr. Adenauer nog vanavond in zijn woning in Rhöndorf toegestuurd kreeg,dient te worden af gewacht. Door de notawisseling en de kenne lijk zeer moeilijke en van beide zijden niet altijd evenVbehoedzaam gevoerde inleidende besprekingen, wordt het be gin der handelsbesprekingen hoe langer hoe verder vertraagd. Na 6 juli a.s. bevindt de Westduitse regering zich voor zover men dat kan zeggen van een regering die niet door een parle mentair votum ten val kan worden ge bracht in een semi-demissionair sta dium. Dan gaat namelijk het huidige parlement op reces om pas na de al gemene verkiezingen dus ongeveer begin oktober weer bijeen te komen. In de tussenliggende periode zal de zittende regering zonder een parlemen tair klankbord geen al te gewichtige beslissingen meer nemen. (Van een verslaggever) Op een wel bijzonder atomische wijze heeft prins Bernhard vanmorgen op Schiphol de Internationale tentoonstel ling „Het Atoom" geopend. Met een door de edelsmid Archibald Dumbar ontworpen zilveren staf, met een ura nium houdende koperen bol, streek de prins langs een Geiger-teller. Elektri sche Impulsen veroorzaakten op een scherm een symbolisch voorgestelde kettingreactie. Uiteindelijk verschenen op het wanddoek de woorden „Het atoom, de energiebron van morgen". De gebruikte uranium was nog afkomstig uit de voorraad die de regering op ad vies van prof. De Haas in 1939 aankocht. Het bezit van deze voorraad heeft de Noors-Nederlandse betrekkingen op atoomgebied zeer bespoedigd.' Met koningin Juliana, die gekleed was in een lichte zomer japon, was de prins via het platform van de lucht haven naar de nieuwe I.C.A.-hal ge reden. De hal, versierd o.a. met van het plafond afhangende bloemboeket- ten, was reeds gevuld met een bijzon der groot aantal autoriteiten van stad en land, ook van het corps diplomatique waren vele leden aanwezig. Nadat het koninklijk echtpaar verwelkomd was, werd de koningin bloemen aangeboden door Sietske en Mia Land, dochtertjes van de secretaris van de tentoonstel ling. De voorzitter, mr. D. A. Delprat, heette het koninklijk echtpaar welkom. Hij sprak zijn dank uit voor de mede werking, die de gemeente Amsterdam ondanks bijzonder veel moeilijkheden heeft verleend bij de totstandkoming van „Het Atoom". Hij betrok daarin ook de Bataafse Petroleum Mij., waarop vele malen een beroep is gedaan. Mr. A. de Roos, de wnd. burgemeester van Amsterdam, sprak in dezelfde geest. Hij roemde de samenwerking van be drijfsleiders, geleerden en technici, van architecten en kunstenaars. Wethouder De Roos durfde het voor de tentoonstel- De ministerraad heeft besloten het Rijkspersoneel een compensatie te ge ven in verband met de komende huur verhoging. Deze compensatie zal omvatten: 1. een bijslag met ingang van 1 augustus, toe te kennen aan de man nelijke en de ongehuwde vrouwelijke werknemers van 23 jaar en ouder, als mede aan de overigen voorzover zij kostwinner zijn. Deze bijslag zal in het algemeen bedragen twee procent van de wedde of het loon, met in achtneming van bepaalde minima en van een maximum; 2. een verhoging van de kindertoe lage met ingang van 1 juli. Daar evenals in de particuliere bedrijven de bijslag eerst per 1 juli 1958 in de col lectieve arbeidsovereenkomsten zal mo gen worden verwerkt (tenzij economi sche omstandigheden zulks dan onge wenst zullen maken), zal hij ook voor het overheidspersoneel voorshands niet in het salaris of het loon worden ge ïncorporeerd. De regering heeft daarom besloten de bijslag en de verhoging van de kin dertoeslag te verlenen in de vorm van Uitkeringen ineens. In augustus zal worden uitbe taald: a. een uitkering van de loonbij slag over augustus en september. Deze bijslag bedraagt vier procent van het maandloon of 17.4 procent van het weekloon met een maxi mum van f 34.80 voor alle stand plaatsen. Het minimum is voor een standplaats eerste klasse f 26.96, tweede klasse f 22.62, derde klasse i 22.62, vierde klasse f 18.27; b. een uitkering van de verho ging van de kindertoelage over het derde kwartaal; namelijk f 1.56 voor het eerste, tweede en derde kind, en f 2.34 voor het vierde en volgende kinderen. In oktober zal een tweede uitke ring volgen en wel voor het vierde kwartaal. Deze zal bedragen zes pro cent van het maandloon of 26.1 procent van het weekloon tot een maximum van f 52.18. Het minimum bedraagt l 40.45 voor een standplaats eerste klasse, f 33.92 voor een standplaats tweede klasse, f 33.92 voor een stand plaats derde klasse en f 27.40 voor Acht r.-k. geestelijken zijn gisteren In Ostrava, Tsjechoslowakije, tot ge vangenisstraffen variërend van één tot vier-en-een-half jaar veroordeeld op be schuldiging van staatsvijandige hande lingen. Z;i zouden gepoogd hebben de Jeugd te beïnvloeden en onwettige ge schriften verspreid hebben. een standplaats vierde klasse. De twee de uitkering van de verhoging der kindertoelage zal gelijk zijn aan die, welke in augustus wordt uitgekeerd. De minister van binnenlandse zaken heeft aan de provinciale en gemeen tebesturen verzocht voor het personeel van provincie en gemeente een gelijk soortige maatregel te nemen. /n Haarlem heeft de Dierenbe scherming een actie op touw ge zet om de paarden van Van Gend en Loos, die per 1 augustus uit het Haarlemse stadsbeeld zullen ver dwijnen, te „redden uit de handen van de slager". Daartoe heeft het be stuur een postrekening geopend, waarop dierenvrienden gelden kun nen storten „voor de paarden van Van Gend en Loos". De oproep, die vorige week in Haarlem is uitge gaan, heeft grote belangstelling ge wekt. Men heeft ook van de zijde van Van Gend en Loos alle moge lijke medewerking toegezegd gekre gen. De bedoeling is, dat de paarden bij dierenvrienden zullen worden on dergebracht. Onkundig van die actie trekken de paarden nog hun wagens door Haarlem. De fotograaf knipte een van de trouwe viervoeters op de Grote Markt. m* "S -v. ij fc F? i ■RH ijgijljjl KM»! Er is donderdag heel wat gebeurd in Assen tijdens de training voor de TT. Jammer genoeg kwamen er don kere wolken over het sportfestijn door twee ongelukken, waardoor Lomas en Ubbiali van verder deelnemen zijn uit geschakeld. Voor Lomas waren de ge volgen het ernstigst. HU werd 's mid dags na een val tUdens een training in de 500 cc klasse, met een schedel- basisfractuur en een shock in zeer ern stige toestand in het Wilhelminazie- kenhuis te Assen opgenomen. Gelukkig kwam donderdagavond het bericht, dat zün toestand inmiddels minder zorg wekkend was geworden. Ubbiali werd ook in het ziekenhuis opgenomen. Met een shock, opgelopen tijdens de trai ning in de 125 cc klasse toen zijn motor blokkeerde en in brand vloog. Zijn toe stand baart geen zorgen. Geoffrey Duke, die dit jaar in de race om de Grote Prijs van Imola ernstige blessures opliep, zal niet in de T.T. kunnen starten. Zijn dokter heeft het hem verboden. Hij zal als toeschouwer de races bijwonen. Over het algemeen is er donderdag tijdens de training zeer hard gereden, hetgeen het duidelijkst blijkt in de 125 en 250 cc klassen, waarin respectieve lijk Provini en Sandford harder gingen dan de recordhouders uit de wedstrijd van 1956. Ook in de 500 cc klasse en bij de zijspannen werden de gashandles wijd opengedraaid. De resultaten van De leiding van de Japanse inlichtin gendienst heeft gisteren medegedeeld dat de Sovjet-Unie begonnen is met de aanleg, op een der zuidelijke Koeril- len (eilandengroep ten noorden van Ja pan), van een militaire basis, die even belangrijk zou moeten worden als de Amerikaanse basis op Okinawa. De vroeger aan Japan toebehorende Koerillen vormen een twistpunt tussen de Sovjet-Unie en Japan. Japan heeft verleden jaar, tijdens de toen gevoerde Russisch-Japanse onderhandelingen, om teruggave van de Koerillen ver zocht. Rusland heeft dit verzoek echter afgewezen. (A.F.P.) de Nederlanders zijn er pover geweest en als daar geen verandering in komt tijdens de laatste training zullen er za terdag waarschijnlijk slechts enkele Ne derlanders in de wedstrijden mogen uitkomen.De snelste trainingstijden in de diverse klassen tot nog toe zijn: 125 cc: Provini op Mondial 3 min. 42.7 sec. gemiddeld 124.544 km-uur. Colom bo op M.V. 3.49. gemiddeld 121.117, 250 cc: Sandford op Mondial 3.29.7, gemiddeld 132.264, Provini op Mondi al 3.33.7 gemiddeld 119.789. 350 cc: Dale op Guzzi 3.44.3, gemiddeld 129.425, Surtees op MV 3.34.5, gemiddeld 129.305. 500 cc: Dale op Guzzi 3.27.4, gemid deld 133.731, Hartl op Norton 3.31.4, gem. 131.201. Advertentie 8ARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. 80LSTR. 48 A'DAM TEL 717162 Miljoenen tonnen dode vis, mis schien wel gelijk aan de gehele vangst ter wereld in één jaar, drijft in de Arabische Zee. Dit wordt ge zegd in een door de F. A. O. (de Voedsel- en Landbouworganisatie van de V. N.) ontvangen rapport uit Mos kou van professor Moisee van het staatsinstituut voor oceanologie. De bijzonderheden in het rapport zijn verstrekt door een Russisch schip. Volgens het rapport drijven in een gebied van 200.000 vierkante kilome ter bij de westkust van Zuid-Indïé ge middeld tien dode vissen per vier kante meter. De oorzaak van de vissterfte kan volgens het rapport een laag water zijn met een gering zuurstofgehalte. (Reuter) (Advertentie) Het is bekend, dat het streven van de regering en met name van de Minister van Economische Zaken erop gericht blijft op een zo breed mogelijk vlak tot prijsverlaging te geraken. Daaraan gehoor gevend heeft RUTON besloten de prijzen van zijn wasmachi nes als volgt te verlagen: RUTON type PRS (ronde pulsator- wasmachine) f258.- wordt f238.-. RUTON type ARS (ronde agitator wasmachine) f328.- wordt f298.-. RUTON type ASV (vlerkante agitator wasmachine) f 420.- wordt f 398.-. RUTON geeft een goed voorbeeld, dat de Nederlandse huisvrouwen zeker met enthousiasme zullen begroeten! Het hogedrukgebied, dat woensdag bo ven Frankrijk tot ontwikkeling kwam. heeft zich de afgelopen twee dagen langzaam naar het oosten verplaatst en wordt nu boven Oostenrijk aangetrof fen. Het weer in ons land wordt door dit hogedrukgebied beheerst, waarbij met zuidwestelijke wind warme lucht uit Zuid-Frankrijk naar onze omgeving wordt getransporteerd. De krachtige zonnestraling is in staat de temperatu ren hierin op de meeste plaatsen tot boven de 25 graden te doen oplopen. Morgen is het opnieuw zonnig en warm, waarbij mogelijk in het zuid oosten van het land de temperaturen de 30 graden zullen overschrijden. De wind heeft daarbij de neiging naar zuidelijke tot zuidoostelijke richtingen te draaien. Fraai strandweer met veel zon. Tem peratuur 24 a 25 gr. C., later iets afne mend door invallende zeew ind. Zeewater 15 graden C. Vooruitzichten: het is te verwachten dat het zaterdag en zeer waarschijnlijk ook zondag fraai strand weer zal zijn met veel zonneschijn. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zonnig, droog en warm tot zeer warm weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen, maar aan de kust tijdelijk zeewind. Zon: 4.25-21.06. Maan: 6.35-21.51. Max. neersi Station Weet temp. afgel. vor dag 24 uui Stockholm regen 20 0.1 Oslo onbewolkt 20 1 Kopenhagen geh. bew. 18 2 Londen licht bew. 27 0 Amsterdam onbewolkt 22 0 Luxemburg onbewolkt 22 0 Parijs onbewolkt 26 0 Nice licht bew. 24 0 Berlijn zwaar bew. 20 0 Frankfort onbew. 25 0 München licht bew. 20 0 Zürlch onbewolkt 22 0 Genève onbewolkt 23 0 Locarno onbewolkt 24 0 Wenen onbewolkt 20 0.1 Innsbruck licht bew. 23 0 Rom* zwaar bew. 27 t ling uitgetrokken bedrag niet meer te noemen. Prins Bernhard vestigde de aandacht erop dat dit geen gewone tentoonstel ling is, want „deze tentoonstelling ver telt ons een stuk geschiedenis, de ge schiedenis van het atoom zover als wij die thans kennen. Zeven landen jheb- ben samengewerkt om dit verhaal zo volledig mogelijk te maken en vele mededingende industrieën in deze lan. den hebben zich geestdriftig ingespan nen, een bijdrage te leveren tot de verwezenlijking van dit doel". Sprekend over de kosten van de bouw van kernreactors vermeldde de Prins dat in ons land ernstige twijfel bestaat of wij alle projecten kunnen finan cieren die in dit opzicht wenselijk zijn. Zelfs het wetenschappelijk onderzoek legt een zware last op onze schouders. "Dit betekent, dat het goede resultaat van' alle plannen geheel afhankelijk is van samenwerking", aldus de Prins. Naar United Press uit Wenen ver neemt zijn aan het begin van deze week in Hongarije enkele functionaris sen van het Hongaarse Rode Kruis ge arresteerd ,,wegens hulp aan contra revolutionaire organisaties". De mees te gearresteerden zijn bekende medici. Men meent te weten, dat prof. Mi- hali Gedenye een van de arrestanten is. Het regeringsblad „Nep Szabadsag" meldde dinsdag, dat een aantal leiden de functionarissen van het Rode Kruis door de regering van hun posten „ont heven" waren. Bij de verdeling van hulpgoederen zouden zij „contra-revo lutionaire organisaties" voorrang heb ben verleend en ook zouden zij com munistische functionarissen bij het Ro de Kruis hebben ontslagen. Volgens het Hongaarse persbureau M. T. I. Is in Kecskemet een zekere Layos Nagy ter dood veroordeeld we gens diefstal van 200.000 forint uit de communistische partijkas en aanspo ring tot staking tijdens de opstand. Aanvankelijk was Layos Nagy tot veer tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar het Hooggerechtshof, dat dit een te milde straf achtte, gelastte een nieuw proces. Het Oostenrijkse vakverbond heeft besloten geen hulpgoederen meer naar Hongarije te versturen „zolang daar terreurvonnissen worden geveld en om politieke redenen mertsen worden terechtgesteld". De Amerikaanse permanente afge vaardigde bij de V.N., Cabot Lodge heeft gisteren verzocht om „een zo spoedig mogelijke" bijeenkomst van de Algemene Vergadering ter bespre king van de Hongaarse kwestie. In een brief aan de voorzitter van de elfde Algemene Vergadering, prins Wan van Thailand, zegt Lodge, dat de conclusies van de speciale commissie voor Hongarije „het belang van verdere bespreking van de toestand in Honga rije en wel zo spoedig mogelijk" onder strepen. Op het congres van de Hongaarse communistische partij, dat gisteren is begonnen, heeft premier Kadar betoogd dat het onwenselijk is, dat partijgeno ten die zich in het verleden aan dog matische dwalingen en sectarisme heb ben schuldig gemaakt (d.z. Stalinis ten) in de leiding worden opgenomen. De eerste tropische orkaan van het seizoen 1957, „Audrey", heeft gisteren het grensgebied van de Amerikaanse staten Louisiana er» Texas getroffen en grote schade aangericht. De eerste slachtoffers zijn zeven vissers, die woensdagavond voor de kust van Loui siana zijn verdronken. De orkaan, die gepaard ging met windstoten van 170 km per uur, heeft voornamelijk de steden Port Arthur en Lake Charles geteisterd. In Port Ar thur is een hotel van negen verdiepin gen ingestort. Verscheidene straten staan blank en de elektriciteitsvoorzie ning en telefoonverbinding zijn ge stoord. 13000 geëvacueerde inwoners van Lake Charles zijn in kazernes onder gebracht. (A.F.P.) Radio-Peking meldt, dat do commu nistische politie een geheime anti-com munistische groep, die verantwoorde lijk was voor het verspreiden van strooi biljetten op de universiteit van Nan king, heeft opgerold. De groep zou zich ook aan „andere contra-revolutionaire activiteit" hebben schuldig gemaakt. De verklaring van het opperbevel van de V.N. in Zuid-Korea, dat nieuwe wa pens in Zuid-Korea zullen worden inge voerd, is gisteren door communistisch China als „een eenzijdige opzegging van verplichtingen" veroordeeld. In een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken te Peking heet het, dat het besluit van het opperbevel der V.N. „een ernstige provocatie van de V.S. is, waarmee de Koreaanse wapenstilstandsovereenkomst openlijk wordt gesaboteerd en de vrede in Ko rea en het Verre Oosten wordt be dreigd.'4 (Reuter)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1