Ministers van Landbouw en Justitie doen concessies Dodelijk verkeersongeval voor de krijgsraad te Arnhem STAKING KERNPROEVEN IN DE HUIDIGE SITUATIE ONGEWENST? K ru iswoordraadse l mrjjj STAKING BOUWBEDRIJF TEN EINDE Gevolgen van Suezkanaalcrisis reeds grotendeels uitgewerkt Een kannibaal hoofd van de N.A.T.O" ft ERIC DE NOORMAN liBi' Behandeling geschorst in verband met een schifting der amendementen LL.O.-conferentie geëindigd Auditeur-militair pleit voor weder invoering van maximumsnelheid Amerikanen behoedzaam Situatie in België Nog moeilijkheden in metaalindustrie Moskou valt Norstad aan DE PACHTWET IN DE TWEEDE KAMER I ƒ26.600 boete voor Nijmeegse arts Jaloerse jongeman in hoger beroep Overheidspersoneel heeft nog tal van wensen Dementi in Monaco VRIJDAG 28 JUNI 1957 PAGINA De aanbiedingen van atoomreactoren Nederland niet gebonden aan de V.S. Pater Ducattillon O.P. overleden M President van Canadese effectenbeurzen bezoekt Amsterdam J\ Wegens verzwijging van inkomsten De economische ontwikkeling van het Midden-Oosten Olieproduktie nog niet geheel op vroeger peil m Meisje „getracteerd" op bonbons met vergif Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag Vergadering r.-k. Centrale (Van onze parlementaire re jacteur) Na het voorlopige antwoord van de 'ministers van landbouw en van justitie aan de Tweede Kamer op de beschou wingen over de nieuwe pachtwet, be staat bj velen de indruk, dat er wel muziek zit in de parlementaire behan deling van dit ontwerp. De bcMe mi nisters hebben niet onbelangrijke con cessies gedaan. Vanwege het groot aantal amendementen is besloten om de 'behandeling te schorsen en te zien of er enige schifting mogelijk is. Van daag reeds zal daarover met de com missie van voo-bereiding overleg wor den gepleegd. De strijd wordt dan in de loop van de volgende week voortge zet. Minister Mansholt is begonnen met dr. Droesen (KVP) een eind tegemoet te komen door belangrijke stukken van zijn amendementen over te nemen, die betrekking hadden op de rechten van de grondkamers. Deze zullen min der ver gaande bevoegdheden krij gen om bestaande bedrijven een pacht overeenkomst te weigeren» omdat zij niet aan eisen van doelmatigheid zouden voldoen. Wel hield de minister er aan vast dat de grondkamers bi) de beoordeling, die zü nog kunnen toe passen, geen rekening hoeven te houden met de toestand waarin het bedrijf voor heen verkeerde. De Kamer zal daarop zeker nog wel terugkomen. De tege- mpetkoming blijkt van de andere kant weer uit de regeling die de minister heeft toegezegd bij overdracht aan er ven van de pachter. In dat geval kun- lien de grondkamers helemaal geen recht van toetsing laten gelden wanneer het bedrijf in zijn geheel overgaat. Zij kunnen dat slechts doen wanneer stuk ken land uit het bedrijf los worden over gedaan en dan nog alleen maar op grond van de ligging die deze stukken innemen in verband met de verkave ling. De bedrijfsgrootte en de vraag, of het bedrijf al of niet voor nevenin komsten dient, moeten daarbij buiten be schouwing blijven. Minister Mansholt heeft de land bouwkundige toetsing als instrument voor zijn landbouwpolitiek niet willen missen. Hij herinnerde eraan, dat reeds in de regeringsverklaring van 1956 een politiek tot verbetering van de landbouw is aangekondigd. Deze moet nu ook in de pachtwet geon- cretiseerd worden. Voor Nederland is structuurverbetering van de bodem een landbouwkundig, maar ook een algemeen economisch en een export belang. Steeds meer zal 'er ook uit de bodem gehaald moeten worden wat erin zit. Sanering noemde minister Mansholt een lelijk woord, maar het begrip kan aan deze wet niet vreemd blijven. Een aparte saneringswet acht te hij niet juist. Het betoog van de minister van justi tie, mr. I. Samkalden heeft een zee» prettige indruk gemaakt. Hij stelde de rechten van de pachter naast die van de verpachter en had voor beiden een open oog. Bescherming van de pachter zag hij o.m. betèr geregeld in een ver ruiming; van Het recht op schadeloos stelling bij onteigening van de grond voor niet landbouwkundige doeleinden. De afneming van een grotehoeveel heid verrijkt uranium uit de Verenigde Staten bindt Nederland op geen enkele wflze om in de toekomst uitsluitend Amerikaanse installaties te gebruiken. Op dit ogenblik worden reeds door Ne derlandse elektriciteitsbedrijven onder handelingen gevoerd met Britse onder nemingen over het indienen van aan biedingen van atoomreactoren voor ci viele doeleinden. Dit zegt de Regering in haar memorie van antwoord aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verdrag tussen Nederland en de V.S. betreffende het niet-militair gebruik van atoomenergie. In het voorlopig ver. slag was vanuit de Kamer de vrees uit gesproken, dat Nederland wel door het Verdrag genoodzaakt zou worden slechts van Amerikaanse installaties gebruik te maken. Het algemeen belang moet behartigd worden, maar niet ten koste van de pachter, was zijn standpunt. Een ty pisch beschermende bepaling voor de verpachter is, dat bjj het aflopen van een pachtovereenkomst de verpachter en ook zijn naaste familie de eer: rechten heeft op overneming van het bedrijf. Wanneer hjj daar een bedrijfs leider op wil zetten maakt dit geen ver schil. De minister van Justitie kon niet in zien dat de pacht in dit ontwerp voor het eerst erfelijk zou zijn gemaakt, ook al wordt het nu mogelijk, dat de pach ter e i 65-jarige leeftijd een ander aan wijst die het bedrijf van hem over neemt. Hij wees daarbij de suggestie van zijn partijgenoot Egas (PvdA) af, om bij deze pachtoverneming de vol ledige pachttermijn weer te doen in gaan. Dit zou de belangen van de ver pachter benadelen. De minister achtte de tijd nog niet rijp om nu reeds de rechtskracht van de mondelinge pachtovereenkomst geheel te niet te doen door inschrij ving van alle pachtovereenkomsten in openbare registers voor te schrij ven. Bij de behandeling van het nieu we B.W. zal deze zaak nader worden bezien. Te zijner tijd zal de pachtwet zeker in het B.W. moeten worden in gepast. Dan dienen echter de begin selen reeds te voren goed geregeld te zijn. De invoering is dan slechts een juridisch technische kwestie. Het is nodig beide te behandelen als trein m die op een verschillend spoor komen aanrijden. Ergens op een tussensta tion worden zij aan elkaar gehaakt. Hij deed een belangrijke concessie aan mr. Van Rijckevorsel, door diens amendement over te nemen dat beoog de geen verandering te brengen in de samenstelling van de centrale grond kamer. Deze blijft bestaan uit drie rechtsgeleerde raadsleden en twee des kundigen die geen leden zijn van de rechterlijke macht. De veertigste conferentie van de In ternationale Arbeidsorganisatie, die drie weken heeft geduurd, is gisteren te Genève geëindigd. Er werd een resolu tie aangenomen, waarin uiting wordt gegeven aan de hoop, dat de huidige onderhandelingen over de ontwapening zullen leiden tot internationale overeen komsten óver kernproeven en de pro- duktie van kernwapens. Voorts nam men met 126 tegen 13 stemmen bij 17 onthpudingen een resolu tie, ingediend door 19 werknemersaf vaardigingen aan, waarin de conferen tie zich uitspreekt voor een algemene bespreking van de kwestie van de ver mindering der arbeidsuren, te houden op de zitting van 1958. Onder de indie ners bevond zich ook de Nederlandse werknemersdelegatie. Een andere aangenomen resolutie be treft een verzoek aan het bestuur van de ILO om spoedig een commissie te vormen, welke zich moet bezighouden met de bijzondere problemen van vrou welijke werknemers. In een ziekenhuis te Parijs is plotse ling overleden pater Ducattillon, pro vinciaal van de Dominicanen in Frank rijk. Zondag is hij in een der straten door een auto aangereden en met een beenwonde naar het ziekenhuis ge bracht. Tijdens de operatie is hij aan een hartaanval overleden. Pater Ducattillon was 59 jaar oud. Als jong Dominicaan was hij een ge vierd spreker. In 1933 publiceerde hij een boek over de ware en de valse vaderlandsliefde, hetgeen hem in hevig conflict bracht met de Action Frangaise. Gedurende de oorlog werkte hij nauw samen met de intellectuele Fransen, die zich rond Maritain en Bernanos had den gegroepeerd. In #954 werd hij tot provinciaal be noemd, nadat grote moeilijkheden met drie Franse provincialen tot hun ont slag geleid had. Hij is degene geweest, die heeft ingegrepen in de medewer king van de Dominicanen aan verschil lende progressieve katholieke tijdschrif ten. De krijgsraad te Arnhem heeft don derdag een 20-jarige korporaal uit Haarlem veroordeeld tot negen maan den gevangenisstraf en vijf jaar intrek king van het rijbewijs. De auditeur-mi litair had een jaar gevangenisstraf en vijf jaar intrekking van het rijbewijs geëisf.V, Verdachte werd ervan beschuldigd op 30 maart jl. nabij Assen, waar hij in garnizoen lag, met een gehuurde auto een wielrijder, de 40-jarige A. Scheffer, met dodelijk gevolg te hebben aange reden. Beklaagde reed met een snelheid van 100 km en verloor in de bocht de macht over het stuur, zodat hij de van de andere zijde naderende rechtshouden- de wielrijder niet meer kon ontwijken. „Wegpiraat" is voor deze beklaagde niet eens voldoende kwalificatie, zei de auditeur-militair, majoor mr. Van den Berkhof, in zijn requisitoir. Deze jonge man heeft blijk gegeven van een men taliteit, die grenst aan die van een moordenaar. De auditeur betreurde het, dat de wet geen hogere straffen toe laat dan een jaar gevangenisstraf. Be klaagde schijnt indruk te hebben willen maken op een meisje, dat in zijn auto had plaats genomen. Hij moet wel zeer hardleers zijn, want enige tijd na het ongeluk moest hij krijgstuchtelijk wor den gestraft wegens te hard rijden met een jeep. De raadsman drong aan op een voor waardelijke veroordeling. Beklaagde heeft eerder op onvoorzichtige dan op misdadige wijze gereden, meende plei ter. In het toelichtend gesprek, na de zit ting, tegenover de pers gaf de auditeur militair, mr. B. H. van Everdingen, als zijn mening te kennen, dat verkeers ongelukken als deze in hoofdzaak te wijten zijn aan het feit, dat in ons land de maximumsnelheid Is afgeschaft. El ke week berechten we voor deze krijgs raad dodelijke verkeersongelukken, zei overste Van Everdingen. Telkens blijkt de oorzaak van die ongevallen gelegen te zijn in de mentaliteit van de autobe stuurders, die menen dat ze, nu er geen maximum-snelheid bestaat, onge limiteerd hard mogen rijden. Mr. Van Ejverdiiigeii verklaarde zich in dit gc- spfcek voorstander van herinvoering van de maximum-snelheid voor de bebouw de kommen, zulks in navolging van tal van andere landen, waar men ook al weer tot een dergelijke reglementering overging. 21. Scherp luisterend sluipt Axe voetje voor voetje naderbij. De Drakar ligt stil en schijnbaar verlaten in de schemering, maar Axe neemt het zekere voor het onzekere. Zacht fluit hij enkele malen, niets beweegt aan boord. Weggedoken tussen het riet roept hij. Het blijft stil en dit overtuigt hem, dat Voron inderdaad geen bewaking bij de boot heeft gelaten. Waar schijnlijk vindt de oude schurk dat niet nodig in deze troosteloze streek. Snel klautert Axe nu aan boord en met een zwaard, dat hij in het bergruim onder de dekplanken heeft gevonden, begint hij vakkundig zijn vernieti gingswerk. De riemen gaan overboord, de schoten worden doorgehakt, al het touw gooit hij in het moeras. Het is een haast ondoenlijke taak geheel alleen de ra met het zeil over boord te krijgen. Maar met inspanning van al zijn krachten weet hij één eind buiten boord te krijgen. Dan zakt het zware onhandelbare zeil vanzelf log in het water. En een forse duw doet het naar de diepte zinken. Het zweet staat Axe op het voorhoofd, maar onver moeibaar gaat hij voort. De maststeunen bezwijken krakend en juist wil hij het roer onder handen nemen, als een zwak gerucht doordringt tot hem. Even luistert hij, dan veert hij geschrokken overeind. Stemmen! Vorons mannen zijn in aantocht en ze zijn dichterbij dan goed voor hem is. In kringen van de Amerikaanse dele gatie naar de sub-commissie voor ont wapening van de V.N., die op het ogen blik in Londen vergadert, is volgens United Press enige twijfel gerezen aan de wenselijkheid om de proeven met kernwapens op korte termijn te staken. Het hoofd van de Amerikaanse delega tie, Harold Stassen, is gisteren wel ver der gegaan met de onthulling van zijn voorstellen, maar tegen de verwach ting in heeft hij ook gisteren de kwes tie van de kernproeven niet aangesne den. De Amerikaanse commissie van stafchefs en de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie zijn tegen het on verwijld stopzetten van deze proeven. De voorzitter van de atoomcommissie, Lewis Strauss, heeft maandag drie na tuurkundigen van de universiteit van Californië, dr. Ernest O. Lawrence, dr. Mark M. Mills cn dr. Edward Teller, aan president Eisenhower mondeling verslag laten uitbrengen over de mo gelijkheid een volledig „schone" water stofbom te ontwikkelen. De geleerden zeiden, dat zij over vier of vijf jaar een absoluut „schone" waterstofbom zou den kunnen produceren, als zij de ge legenheid krijgen zo lang met hun kern proeven door te gaan. President Eisen hower heeft eergisteren op zijn pers conferentie verklaard, dat dit bericht geen wijziging in de Amerikaanse voor stellen tot een tijdelijk opschorten van de proeven, als eerste stap naar een algehele ontwapening, zal brqngen. Stassen stelde gisteren voor, dat de ondertekenaars van een ontwapenings overeenkomst eens per jaar bijeenko men om de doeltreffendheid van de controlemaatregelen te bezien. Er zou een soort controleraad van b.v. veer- (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. Gisteravond is in het kabinet van pre mier Van Acker een compromis geslo ten tussen de afgevaardigden van werk gevers en werknemers in het bouwbe drijf, krachtens hetwelk de stakende ar beiders maandag a.s. het werk zullen hervatten. Het einde van het conflict in het bouwbedrijf betekent voor de re gering een belangrijke opluchting. Het blijkt thans zo goed als zeker, dat een openlijke breuk in de liberaal-socialis tische coalitie vermeden is. De liberale ministers hebben na rijp beraad genoe gen genomen met een door Van Acker woensdag in de Kamer afgelegde ver klaring waarin de premier zich ertoe verplichtte het in februari j.l. tot stand gekomen akkoord inzake de afroming van de bijzondere winsten en de blok kering der lonen te allen tijde te doen naleven. De liberalen zeiden, dat zij er van af zagen verdere waarborgen van de sta kers te eisen en zij stonden bovendien niet op publikatie van de reeds door de koning ondertekende besluiten op de loonstop. Een liberaal woordvoerder verklaarde, dat zijn partij in de huidige omstandigheden het werk van de rege ring niet wenste te bemoeilijken. Intussen is het stakingsparool in de sector van het metaalbedrijf nog steeds niet ingetrokken. Volgende maandag zou in die sector een alge mene staking moeten beginnen. Reeds thans hebben ruim 150.000 metaalar beiders het werk neergelegd. Hier zal het de premier moeilijker vallen een compromis te bereiken. De socialistische ministers dienen im mers af te rekenen met de radicale Waalse vakbondsleiders, die blijkbaar niet tevreden zijn over het door de ar beiders ontvangen deel in de door de werkgevers gemaakte conjunctuurwinst. Anderzijds valt waar te nemen, dat de staking bij een deel van de arbeiders op niet veel sympathie kan rekenen, omdat zij hun meer loon dreigt te doen verliezen dan de sociale voordelen die de vakbonden eisen hun kunnen op brengen. Gisteren heeft de leider van de socialistische fractie in de senaat, Rolin, de socialistische senatoren tegen volgende week dinsdag bijeengeroepen en hij heeft de eerste minister schrifte lijk verzocht voor de fractie een ver klaring af te leggen over de sociale con flicten. De vraag is nu, of Van Acker, die bekend staat om zijn handig manoeu vreren, tegen die tijd een nieuw com promis klaar zal hebben. De heer Henry G. Norman, president van de effectenbeurs van Montreal en van de effectenbeurs van Canada, zal van 29 juni tot 4 juli Amsterdam be zoeken. De heer Norman, Engelsman van geboorte en in 1911 naar Canada gekomen, heeft Canada vertegenwoor digd als consul-generaal in New York en als ambassadeur in Venezuela. De Haagse rechtbank heeft een twin tigjarige tuinarbeider uit Honselersdijk veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering, omdat deze jongeman in de nacht van 20 op 21 januari had geprobeerd met een stoel zijn vader dood te slaan. -v. - CS-, ;j m tien leden moeten worden gekozen, waarvan vier a zes permanente leden en de rest niet-permanent, zoals bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties. Het stemmen zou ook als in de Veiligheidsraad moeten gebeuren d.w.z. dat er alleen beslissingen kunnen wor den genomen als de permanente leden het onderling eens ziin Vóór de vergadering van gisteren heeft Stassen onder vier ogen gespro ken met de Rus Zorin. Zorin heeft meegedeeld, dat hij niet op het Amerikaanse voorstel van gis teren zal reageren, voordat hij de he le reeks voorstellen van Amerika heeft gehoord. Hij heeft Stassen ge vraagd hoeveel tijd hij nog nodig heeft om het gehele Amerikaanse standpunt uiteen te zetten. „Een aan tal dagen," heeft Stassen geantwoord. (Reuter-U.P.) Het gerechtshof te Arnhem heeft een 49-jarige arts uit Nijmegen veroordeeld tot een geldboete van f 26.600 subs, drie maanden hechtenis onvoorwaardelijk wegens het niet opgeven van inkom sten voor de belasting. Zijn administra teur, een 56-jarige inwoner van Nij megen, werd vrijgesproken. De procureur-generaal had in hoger beroep tegen de arts en diens admini strateur ieder drie weken gevangenis straf onvoorwaardelijk geëist. Op de aangiftebiljetten van de arts over een drietal jaren zouden belang rijke bedragen aan inkomsten zijn ver zwegen (een totaalbedrag van f153.000). De Arnhemse rechtbank had beide verdachten drie weken onvoorwaarde lijke gevangenisstraf opgelegd. De of ficier van justitie bij deze rechtbank had tegen de arts f 20.000 boete geëist en tegen de administrateur drie weken gevangenisstraf voorwaardelijk en f 1000 boete. Horizontaal: 1. heester; 6. bloem; 11. laten schie ten; 13. als eerder; 15. eiland in de Egese Zee; 18. voegwoord (Fr.); 20. af sluiting; 21. maanstand; 22. radio-om roep (afk.); 23. ontvangdraad; 25. vis; 27. bouwwerk; 29. maanstand; 31. groente; 33. rivier in Italië; 34. pk in Gelderland; 35. volk; 37. land door wa ter omringd; 40. stofmaat; 41. Euro peaan; 42. water in Friesland; 43. spil; 44. cilinder; 46. voorzetsel; 47. onder aardse gang; 50. inhoudsmaat; 52. zwarte substantie; 54. rang in het le ger; 55. indien; 57. voorzetsel; 58. lan ge brede shawl; 61. verdieping; 63. boom; 65. lidwoord (Fr.); 66. voorzet sel; 67. ivoor; 68. familielid; 69. meta len plaatje om geluid mee te maken; 71. vogelprodukt; 73. klaar; 75. klein plantje; 76. soort gesteente. Verticaal: 2. ik (Lat.); 3. kostbare stof; 4. holte in de muur; 5. pers. vnw.; 6. juiste ge wicht; 7. meisjesnaam; 8. ongeveer; 9. elke; 10. treuzelen, aarzelen; 12. deel van het kippenhok; 14. soort edelge steente; 16. afstandsmaat; 17. kruiden verkoper; 19. jongensnaam; 23. zonder gezelschap; 24. windrichting; 26. ver laagde toon; 28. aanzienlijken; 30. De H. Vader heeft dezer dagen de Pauselijk internuntius in ons land, mgr. P. Giobbe, in particuliere audiëntie ontvangen. t Radio-Moskou heeft onder de titel ,een kannibaal aan het hoofd van de NATO" een commentaar van Alexei Leontiev, deskundige op het gebied van de buitenlandse politiek, uitgezonden naar aanleiding van door generaal Norstad, de bevelhebber der NATO, afgelegde verklaringen. „Norstad", al dus de commentator, „aanbidt de atoombom. Hij denkt aan niets anders dan aan de manier waarop hij er tien tallen, honderdtallen op ons land zou kunnen loslaten. Maar de afstand van de Verenigde Staten naar de Sovjet- Unie is gelijk aan de afstand in omge keerde richtingNorstad zou zich rustig moeten houden." Paul-Henri Spaak, de secretaris-ge neraal van de NATO, heeft als eregast op een Brits-Amerikaanse perslunch naar aanleiding van hetgeen Gromyko, de Russische minister van buitenlandse zaken, op een persconferentie over Norstad zeide, herinnerd aan uitlatin gen van Russische militairen, zoals maarschalk Zjoekov, die herhaaldelijk verklaarden dat de Sovjet-Unie over voldoende kernwapens beschikte om de Verenigde Staten te vernietigen en dat de Russische luchtmacht het gebied van welke vijand ook in de as zou kunnen leggen. Als Gromyko het logisch vindt om de NATO een agressieve organisatie te noemen, aldus Spaak, dan is de Sovjet- Unie het ook. (A.F.P.) De Suezkanaalcrisis heeft op het eco nomische leven van de landen in het Midden-Oosten een krachtige terugslag gehad, die echter van zeer beperkte duur was en die aan het einde van het eerste kwartaal van 1957 reeds groten deels was uitgewerkt, aldus een rapport van de Verenigde Naties over de eco nomische ontwikkelingen in het Mid den-Oosten in 1955/56. De Egyptische economie werd onder meer ontwricht door het staken van de handel tussen Egypte en andere landen en de onteigening van Engelse en Franse vestigingen. De agrarische produktie schijnt niet te hebben geleden door de vijandelijkheden, die buiten het landbouwgebied plaats vonden, maar de industriële produktie en de produktie der mijnen vertoonden in de beide laatste maanden van 1956 een daling, waardoor de totale jaarproduk- -,ie niet boven het peil van 1955 kwam. Ie inflatoire druk werd door deze ont wikkelingen verergerd. De betalingsbalans van Israël werd o.a. nadelig beïnvloed door een daling van de bestedingen van buitenlandse toeristen en door de opschorting van de hulp der Verenigde Staten. De mobili satie leidde tot een daling van de in dustriële produktie, terwijl er daar naast meer geld in omloop kwam, het geen de Inflatoire druk vergrootte. De olieproducerende landen van het Midden-Oosten ondervonden alle de gevolgen van de Suezkanaalcrisis, zij het in verschillende mate. Het is ech ter bekend, dat de produktie zich de laatste maanden voortdurend heeft hersteld. De produktie blijft evenwel nog onder het peil van het najaar van 1956. De financiële gevolgen waren voor de landen van het Midden-Oosten veel minder ingrijpend dan de uitwerking op het peil der olieproduktie. De mees te olielanden hadden ruime reserves en in sommige gevallen werden er door de oliemaatschappijen voorschotten ver strekt. De uitvoering der economische ontwikkelingsplannen ondervond dan ook geen noemenswaardige vertraging. Ook de werkgelegenheid ondervond zeer weinig invloed van de produktie- daling. Een ander gevolg van de crisis was, dat de sluiting van het Suezkanaal en het afbreken van de handelsbetrekkin gen tussen enige landen in het Midden- Oosten en Frankrijk en Engeland de handel met Europa ontwrichtten en de handel met landen ten oosten van het Suezkanaal bevorderden. Overigens heeft de Suezkanaalcrisis de snelle expansie van de olie-industrie in het Midden-Oosten slechts tijdelijk onderbroken. Dat de groei van deze in dustrie de laatste jaren bijzonder groot is geweest, blijkt wel uit de inkomsten, die de regeringen van de olielanden van het Midden-Oosten uit de olie-in dustrie ontvingen. De rechtstreekse olie inkomsten stegen van ongeveer 680 miljoen dollar in 1954 tot ongeveer 880 miljoen dollar in 1955 en 940 miljoen dollar in 1956. Als gevolg van de scherpe produktie- daling in de laatste twee maanden van 1956 bedroeg de totale prodüktiestijging dat jaar slechts 5,5%, maar in 1955 be droeg de stijging 18,3% en in 1954 12,8%. De produktie van olieprodukten steeg in nog snellere mate dan die v. ruwe olie en de raffinagecapaciteit in het Midden-Oosten wordt nog steeds verder uitgebreid. De kapitaalinveste ringen in de olieindustrie, die groten deels uit ingehouden winsten worden gefinancierd, stegen van 190 miljoen dollar in 1954 tot 210 miljoen dollar in 1955. Volgens de beschikbare gege vens waren zij in 1956 ongeveer éven groot als in het voorafgaande laar. Tegen een 18-jarige Inwoner uit Eind hoven heeft de procureur-generaal bij het Bossche gerechtshof woensdag an derhalf jaar gevangenisstraf geëist. Verdachte was in hoger beroep geko men van een vonnis van de Bossche rechtbank waarbij hij tot een Jaar en negen maanden jeugdgevangenis was veroordeeld omdat hij op 1 augustus van het vorig jaar gepoogd had een meisje uit Eindhoven te 1 vergiftigen door haar bonbons aan te bieden die hij met vergif gevuld had. De hoeveel heid bonbons, die hij aldus geprepa reerd had, was voldoende om dodelijk te kunnen zijn. Doch het meisje had van de drie bonbons die hij gereed had, de eerste terstond uitgespuwd en een tweede niet meer geaccepteerd. De jon geman was tot zijn daad gekomen uit jaloezie. Het meisje had een afspraak met een ander gemaakt. De procureur- generaal sprak in zijn requisitoir van een ernstig misdrijf dat een zware straf verëist. De verdediger noemde het een onbesuisde kwajongensstreek en be pleitte een voorwaardelijke straf met een lange proeftijd. Uitspraak op 10 juli. vloerbedekking; 32. tandeloos zoogdier; 33. schrede; 36. pers. vnw. (Fr.); 38. onduidelijk praten; 39. drukken; 42. takje; 45. deel v. d. bijbel; 36. stijloefe ning; 48. gewapende ruiter; 49. en an dere; 51. kleppers; 53. stel; 56. heilige; 59. laatst leden; 60. vertrek; 62. meis jesnaam; 64. bloeiwijze; 66. voorzetsel; 69. deel v. d. motor; 70. steen; 72. die rengeluid; 73. pers. vnw.; 74. en andere. H orizontaal: 1. zwak - iemand; 2. weiland - lor; 3. Ardennen - Ra; 4. apart - nhil; 6. i.e. - kip - vete; 6. enk - eikel; 7. ma kelaar; 8. reu - ijl; 9. januari - ski; 10. ad - ironie; 11. sonnet - knik. Verticaal: 1. zwaaien - jas; 2. werpen - sado; 3. Aïda - km; 4. klerk - aluin; 5. an tiek - are; 6. Inn - pierrot; 7. eden - klein; 8. niveau - ik; 9. al hela - sen; 10. norit - rijk; 11. dralen - Unk. De r.-k. centrale van overheidsperso neel heeft donderdag haar algemene le denvergadering gehouden. Bij deze cen trale zijn aangesloten: de algemene r.-k. ambtenarenvereniging, de katho lieke bond van overheidspersoneel, het katholieke onderwijzers verbond, de r.-k. vereniging- van directies en leer krachten bij het nijverheidsonderwijs »§t-"5r®r?aI.<?us"> r--k. politiebond „St.-Michael" en de r.-k. bond van ver voerpersoneel „St-Raphaël". Zij om- v °2l,eveer 100.000 overheidsdiena- ren" .^Hdens deze vergadering heeft voorzitter A. C. M. Weijterg er op ge wezen, dat verschillende desiderata P1®.. betrekking tot de rechts- en ma teriele positie van het overheidsperso neel, ofschoon van zeer dringende aard, ™°k geen oplossing vonden. Mede hier door zal In het komende jaar nog veel actie gevoerd moeten worden om te ko men tot een verbetering op tal van pun- ten, aldus de voorzitter. Met name noemde hij het lange uit blijven van onderhandelingen over de door de centrales ingediende voorstel len ten behoeve van de lagere ambte naren en de introductie van een mo derne loontechniek voor de weekloners; voorts herinnerde hij eraan dat de over heid de organisaties nog steeds niet heeft ingelicht over de tastbare finan ciële mate, waarin zij de prestatiebelo ning een concrete gestalte wil geven. Over de bezitsvorming voor het over heidspersoneel, waarover de aanvan kelijke discussies reeds lang achter de rug zijn en een voorlopig rapport reeds maanden geleden is uitgebracht, is nog steeds geen principiële beslissing van de regering bekend, aldus spr. De vergadering klaagde bovendien over het georganiseerd overleg, dat nog steeds niet aan de eisen van een modem overleg voldoet en over onvoldoende zorg voor het behoud van de eigen en onmiskenbare statu» van het overheidpersoneel, waarom trent door een daartoe ingesteld» staatscommissie rapport zal worden uitgebracht. Tenslotte werd gesproken over de op handen zijnde verbetering van de pen sioenwet 1922 en de spoorwegpensioen wet 1925, waarover binnenkort het eind rapport van de staatscommissie-Van Poelje wordt verwacht De persdienst van prins Rainier van Monaco heeft gisteren uitdrukkelijk te gengesproken, dat prinses Gracia in blijde verwachting zou zijn. De pers dienst kwalificeerde de berichten dien aangaande als „absoluut onjuist*. In dit verband herinnert men zich, dat voor de geboorte van prinses Ca roline op 23 januari enkele malen een soortgelijk dementi is uitgegeven, tot dat prins Rainier het nieuws persoonlijk por radiorede bekend maakte. (UP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2