De unieke betekenis van de Het Atoom tentoonstelling Grote hal geeft blik in keuken der toekomst Energievoorzieningspil van de welvaart Ontwerp van Le Corbusier Kleiboers atoomkennis Hobby-»ten toons telling Man onder een bus gedood Bejaarde man onder de tram Philips-paviljoen voor wereld tentoonstelling in Brussel Minder arbeiders bij de wegenbouw Roken en long kanker Men heeft aan pa geen kind maar ook soms geen Kloven dempen met atomen Internationale krediet brieven van de ANWB 20.000 mijlen Brits medisch rapport Intrekking rijbewijs bij ontzetting van rijbevoegdheid Holland Festival VRIJDAG 28 JUNI 1957 PAGINA 3 Tot betaling van garage rekeningen onderweg Geen audiëntie onder zee Geen abnormale situatie aldus de regering 0 0 Wetsontwerp A.N.W.B. maakt er bezwaar tegen Aan verwondingen bezweken 7"andaag opent op Schiphol de internationale tentoonstelling „Het Atoom" V haar poorten. Wat te zeggen van deze tentoonstelling? Is zij één van de vele tentoonstellingen en manifestaties, zoals ons land die in de laatste jaren heeft gekend? Wij geloven, dat zowel het onderwerp als het doel en de aard van deze atoomtentoonstelling haar het recht geven aanspraak te maken op het predikaat: uniek, en wij zijn er van overtuigd, dat zij voor ons land en ons volk van de allergrootste betekenis is. Dit bijzondere evenement van de zomer 1957 introduceert voor een zeer breed publiek het atoomtijdperk in Nederland. Zij introduceert dat atoom tijdperk als een episode, waarin grote, vreedzame krachten in werking zul len kunnen komen, die het mensdom tot zegen zullen kunnen strekken. De ontmoeting tussen het Nederlandse volk en het vreedzame atoom is een onontkoombare noodwendigheid. Ons land, ons volk zou zich de weelde niet kunnen permitteren zich afzijdig te houden van de ontwikkeling op atoomgebied, die zich in de wereld aan het voltrekken is. Het zal er mee vertrouwd moeten raken en dat zelfs op korte termijn. Juist zoals de generatie van rond de eeuwwisseling vertrouwd moest raken met de elek triciteit. Deze ontmoeting tot stand te bren gen is het grote en waardevolle doel dat de initiatiefnemers en organisato ren van deze tentoonstelling zich ge steld hebben. Het is geen gemakke lijke taak, die zij op de schouders ge nomen hebben. Want vooraf moeten er vooroordelen worden overwonnen en barrières geslecht. Het atoomtijd perk is geboren onder een kwaad ge sternte, onder het teken van de ver nietiging en de bom. De angst voor het atoom als vernietiger is een be lemmering voor een juiste waarde ring van het atoom als vreedzame brenger van welvaart en vooruit gang. De welvaart en de vooruitgang in on ze geciviliceerde wereld hangt aan een breekbare draad. Zü is gegrondvest op een zeer royale energievoorziening. Steenkool en aardolie zijn de grote le veranciers van deze onmisbare ener gie. Het feit echter, dat deze klassieke, Fossiele energiebronnen op aarde geens zins onuitputtelijk zijn, terwijl de be hoefte aan energie met name in haar handzaamste vorm, de electrici- teit van jaar tot jaar aanzienlijk stijgt, dreigt de situatie op het gebied van de energievoorziening van jaar tot jaar moeilijker te maken. Dit geldt in hoge mate voor West- Europa en voor ons land in het bijzon der. De handhaving van ons huidige welvaartspeil zal, zo niet voor deze ge neratie, dan toch voor de volgende, niet mogelijk blijken, wanneer men er niet in mocht slagen het probleem van de energievoorziening tot een bevredigen de oplossing te brengen. Die oplossing zal gezocht dienen te worden bij het in gebruik nemen van een nieuwe, aan vullende energiebron. Alleen bij de atoomkernenergie ligt de oplossing van het nijpende energie probleem. Wil ons volk in de toekomst een dras tische verlaging van het bereikte wel vaartspeil ontgaan, dan zal de ontmoe ting van Nederland met het atoom een feit moeten worden. In het licht van dit alles krijgt een manifestatie als de atoomtentoonstel ling gericht op het Nederlandse volk in de breedste kring een inderdaad unieke betekenis. Niet alleen voor de elf miljoen nu in leven zijnde Nederlan ders, maar vooral ook voor de vele mil joenen Nederlanders, die in de nabije toekomst ons land zullen bewonen. Het energieprobleem is intussen niet het enige probleem, waaraan de ze tentoonstelling haar grote beteke nis ontleent. Er is nog het probleem om arbeid en brood te verschaffen aan ons volk. De oplossing van dit probleem komt en zal moeten blijven komen van onze industrie. 'Wil zij daartoe in staat blijven, dan zal zy dienen bij te blijven in de industriële „vaart der volken". Ons land heeft het grote voorrecht ln het bezit te zün van een industrie, die kwalitatief in staat is haar aandeel te leveren in de verdere ontwikkeling van de atoomtechniek. En deze verdere ontwikkeling kan een uitermate belang rijke gaan worden, vermits het atoom tijdperk nog pas in de kinderschoenen staat en de mannenmaat nog lang niet bereikt heeft. In verband hiermee is het zaak voor ons land in dit gewichtige uur niet te slapen. Durf, voortvarend heid en een vooruitziende blik zün ge boden. Er is voor een land als Neder land zeker plaats in het atoomtijdperk, mits het zich waard toont die plaats te bezetten. De weg van de vuisthamer uit de voorhistorie naar de kernreactor is een bijzonder leerzame weg. En de ontslui ting van de rijke schatkamer van de atoomkern is een machtige prestatie van de moderne natuurwetenschap. Het op de tentoonstelling vertelde verhaal daarvan is het boeiend beeldverhaal van een verrassende ontdekkingstocht in het rijk van het kleine en onzicht bare. Het toont duidelijk aan dat de theoretische wetenschap bedreven, niet omwille van direct profijt, maar uit hoofde van een onbaatzuchtige drang naar vermeerdering van kennis verre van een eigenlijk niet te verant woorden luxe te zijn steeds de grote, bevruchtende kracht is geweest voor de na haar komende, toegepaste weten schap, op wie de belangrijke taak rust ons leven materieel leefbaarder te ma ken. Mr. H. C. M. EDELMAN De 400.000 leden van de A.N.W.B. kunnen voortaan met een geruster de- viezenhart naar het buitenland gaan, dan voorheen. Bij ernstige reparaties, vooral op de terugweg van een (vakan tie) tocht komt het vaak voor, dat automobilisten niet voldoende geld bij zich hebben om garagerekeningen te voldoen. De A.N.W.B., lid van de „Alliance internationale de Tourisme" behoort thans tot de 15 Europese landen, die een onderlinge betalingsregeling voor hun leden hebben gesloten. Automobi listen kunnen een kredietbrief voor to taal 500 Zwitserse franken mee op reis nemen. In noodgevallen kan men hier mee aan garagehouders rekeningen bo ven de 50 Zwitserse franken betalen. De garagehouder verrekent deze kre dietbrieven met zijn nationale organi satie en de A.N.W.B. krijgt de rekening door en ontvangt van zijn lid het ver schuldigde bedrag. Deze ait-regeling is wederkerig voor Duitsland, Oosten rijk, België, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Engeland, Griekenland, Ita lië, Luxemburg, Noorwegen, Nederland Portugal, Zweden, Zwitserland en Joe goslavië. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem zal woensdag 3 juli geen audiëntie ver lenen. waar de bezoeker zich diep onder de waterspie- 71 Jf en zou misschien f>el waant, ismetyeem Yl al de idealen van de verschijnselen ge 1 fJ- de tentoonstelling vuld. Anemonen, zeester Het Atoom, alle goede en ren liggen er op de rots- pedagogische bedoelingen bodem; grote scholen (Van een verslaggever) voor lief kunnen nemen, de leuke kant, deel twéé van de tentoonstelling zal men niet overslaan. Deel twéé is de Kermis uan Kleiboer, de grote man, zoals men weet, van E 55. Gelukkig op tijd heeft het organisatiebestuur van Het Atoom de technische staf van het Shell-labora- torium onder de leiding van ir. J. S. Woldringh kunnen inschakelen, waar door op het laatst nog gro te prestaties verricht kon den worden. Maar vanaf het begin heeft men de heer Kleiboer in alle zaken laten meespreken. Zijn meningen hebben meermalen verbazing ge bracht in het milieu, waarin de geleerdheid en de gedegenheid verankerd was. De heer Kleiboer heeft zijn adviezen kun nen geven cn een afdeling gekregen, helemaal voor zijn ideeën. Hij heeft de nodige manschappen ge rekruteerd uit het twin tigtal kunstenaars en de enkele honderden mensen, die aan Het Atoom hun medewerking hebben ver leend. De Kermis van Klei boer is voornamelijk de afdeling „Twintigduizend mijlen onder zee". Een spookachtige ruimte. sen zwermen langs de pi laren van de verzonken stad Atlantis. Duikers verrichten in het vreemde onderzeese lichtschijnsel hun werk. Er liggen wrakstukken van vergane schepen op de bodem, het reusachtige skelet van een walvis schijnt een sinistere grijns te trekken vanachter de fantastische begroeiing. Als een kapitein Nemo kan men door het dikke glas van zijn onderzeeër in de oceanische wereld zien. Een schrikaanjagen de octopus kronkelt zich voor het ruit, de tenta kels begerig uitgestrekt: helemaal een geestesver- schijning uit de grilligste fantasieën van Jules Verne. Bij de Atoomkermis be hoort eigenlijk ook de droomkeuken van Gene ral Motors, een keuken overigens, die de reik wijdte van de droom zelfs ontspringt. Operazanger toneelspeler Hans Kaart heeft zich een paar da gen heel druk bezig ge houden met de instructie van de dames, die tijdens de tentoonstelling drie keer per uur een demon stratie zullen geven. In een hoek van deze expo sitie der toekomst be vindt zich „de grot van gisteren", of wel het Kol- derhol (een grapje op de Engelse atoomcentrale Calderhall), waar een poppenspel wordt opge voerd. Bij de afdeling „E<n mensenleven luchtvaart" vindt men de „Wright- flyer", de eersteling van de vliegende gebroeders Whrigt, -.vaarmee ze in 1903 voor het eerst een vlucht met motorkracht maakten. Als men de tech nici van vandaag mag ge loven, hebben de gebroe ders vele technische moei lijkheden opgelost op een wijze, waarover de inge nieurs van tegenwoordig nog verbaasd staan. De prachtige reconstructie van Antonie Fokkers meesterwerk, de Spin, staat in de open'ucht ten pronk. Achter het Fokkertoe stel spelen in een piere- badje drie zeeleeuwen, die uit de noordelijke pool- zeeën geïmporteerd zijn. Er is ook een podium bij, en daarop zal van tijd tot tijd een „elektronische quiz" voor de bezoekers worden gehouden met attractieve prijzen. Ver frissingen zijn er aan het buffetje te verkrijgen, rust kan men genieten op het terrasje. De Frans-Zwitserse architect Le Cor busier, die wereldvermaardheid ver wierf door een serie bouwwerken met een zeer uitzonderlijk karakter, heeft het paviljoen ontworpen, dat voor Phi lips wordt opgericht op het terrein van de wereldtentoonstelling, welke in 1958 te Brussel zal worden gehouden. In ge durfdheid evenaart dit ontwerp, hier boven in maquette te zien, vele van Le Corbusiers vorige werken, terwijl het in uiterlijk geheel afwijkt van tot nu toe bekende bouwvormen. Van Le Corbusier is ook het scenario voor een lichtspel, dat in het gebouw zal worden opgevoerd, de muziek daar bij is van de componist Edgar Varèse. Dat licht- en geluidsspel zal zich vol automatisch moeten voltrekken omdat het gedurende de Wereldtentoonstelling liefst 7000 keer zal worden uitgevoerd voor het vijfhonderdtal bezoekers, dat het paviljoen per „show" zal kunnen bevatten. De constructie berust op een stelsel van zadelvlakken. Men ziet als het wa re een drietal heuvels voor zich oprij zen. De glooiende hellingen gaan har monisch in elkaar over. De hoogste van de toppen ligt een twintigtal meters bo ven het voetstuk. De constructiemetho de maakt het mogelijk dat zonder extra steunen de ruimte kan worden over spannen. Bij een grondoppervlak van vijfhonderd vierkante meter wordt een inhoud verkregen van plusminus vier duizend kubieke meter. Tot uitvoering in voorgespannen be ton werd besloten nadat ervaren con structeurs van vier internationale aan nemingsmaatschappijen de mogelijkhe den voor verwezenlijking hadden bestu deerd en dr. ir. H. C. Duyster van de Société des Travaux en Beton et Dra gages (Strabed) uit België de meest in teressante oplossing aan de hand deed: het geheel krijgt een huid van beton ter dikte van vijf centimeter. Tweeduizend bouwplaten die gezamenlijk tweehon derdvijftig ton wegen, die elk ongeveer een vierkante meter groot zijn en bo vendien alle onderling van vorm ver schillen, worden gespannen tussen staal kabels van zeven millimeter dikte. Vier maanden is een model op kleine schaal op alle mogelijke wijzen be proefd. Er is ln de wegenbouwsector een duidelijke tendens waar te nemen van een vermindering van het aantal arbei ders, al moet bij de recente berichten over deze kwestie wel in het oog wor den gehouden, dat het in de wegen bouwsector normaal is dat na beëindi ging van een project grote aantallen arbeiders worden ontslagen, terwijl zij later weer worden aangetrokken. Dit blükt uit het antwoord dat de ministers Algera, Struycken, Suurhoff en Zijlstra hebben gegeven op vragen van het Tweede Kamerlid van Eibergen (P.v.d.A.) De regering erkent in haar antwoord verder dat door de bestedingsbeperkirig het voor de grote firma's aantrekkelijk kan zijn projecten in het buitenland aan te nemen. Op zichzelf beschouwd kan dit echter, zo meent zij, de natio nale economie slechts ten goede komen. Men is dan immers in staat de norma le afschrijving op het in ons land on- produktieve materieel voort te zetten of deze zelfs te versnellen. Verder zou ook de ervaring, die in het buitenland wordt opgedaan, de wegenbouw in ons land slechts ten goede kunnen komen. Voor de vrees dat de uitvoering van ons wegenbouwprogramma, alsmede dp toekomstige werkgelegenheid grote schade zou ondervinden van tewerkstel ling van produktiemiddelen in het bui tenland zoals de heer van Eibergen had gevreesd bestaat naar het in zicht van de regering geen aanleiding. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen De Raad voor Medisch Onderzoek in Groot-Brittannië publiceerde giste ren een rapport, bevattende zijn con clusies omtrent het verband tussen roken, vooral van sigaretten, en long kanker. Volgens dit rapport is de Raad van mening, dat alle beschik baar bewijsmateriaal uitwijst, dat er niet slechts verband bestaat tussen longkanker en roken, maar dat dit verband er een is van oorzaak en ef fect. Personen die vijfentwintig of meer sigaretten per dag roken zouden volgens het rapport veertigmaal zo veel kans hebben om longkanker te krijgen als niet-rokers, en twaalf en een half procent van deze rokers sterft inderdaad aan de gevreesde ziekte. Van 1945-1955 verdubbelde vol gens het rapport het aantal personen, die stierven aan longkanker, en on der mannen in Brittannië is van een op de achttien longkanker de oorzaak van het overlijden. Bij ontstentenis van de minister van Volksgezondheid legde gisteren zijn Parlementair Secretaris een verklaring af voor het Lagerhuis over het veront rustend rapport van de Raad voor Me disch Onderzoek. Volgens deze verkla ring van de secretaris is het standpunt van de Britse regering, dat het niet haar taak is in te grijpen, behalve in zoverre, dat de conclusies van het rap port van de Medische Raad onder de aandacht van het publiek gebracht be horen te worden. De regering is van plan dit te doen via de gemeentelijke onderwijsinstellingen en andere plaat selijke lichamen. Doch zjj is van me ning dat de beslissing om het roken al of niet te steken dient te worden over gelaten aan de verantwoording van het individu dat, na kennis genomen te heb ben van de feiten, zelf moet beslissen. Dit laatste klinkt erg braaf en fier, maar men kan niet nalaten te denken aan de zeven miljard gulden welke de Britse tabaksaccijns jaarlijks in het laatje brengt. Het dagelijks bestuur van de Verenig de Tabaksindustrieën verklaarde giste ren dat het niet met zekerheid was vast te stellen of en in hoeverre er een cau saal verband bestond tussen roken en longkanker. Het herinnerde eraan dat de ziekte zich ook voordeed bü niet- rokers en dat de sterftecijfers voor longkanker in onderscheiden landen niet altijd strookten met de statistie ken voor de sigarettenverkoop. De se cretaris van de Tabaksarbeidersbond verklaarde dat het medisch rapport aanleiding gaf tot bezorgdheid, maar dat vele medici zowel in Brittannië als Amerika het niet eens waren met de mening, dat roken longkanker veroor zaakt. De Londense effectenbeurs heeft on middellijk op het verslag gereageerd. Noteringen van vijf grote tabaksmaat schappijen daalden enigszins. Advertentie (Van onze Haagse redactie) De minister van verkeer en water staat zal een wetsontwerp indienen, dat de rqbewijzen van diegenen ongeldig doet worden, aan wie door de rechter ge durende bepaalde tijd de rijbevoegd heid ontzegd is. De A.N.W.B. heeft dezer dagen een schreven aan de mi nister gericht waarin over dit voorne men verwondering en teleurstelling wordt geuit. Het ministerie gaat er vol gens het schrijven van uit, dat iemand die een overtreding begaat, waardoor hem de rijbevoegdheid voor bepaalde tqd ontnomen wordt, er blyk van heeft gegeven, dat hü niet in staat is om een motorrqtuig naar behoren ie besturen. De A.N.W.B. vindt dit uitgangspunt onjuist en wijst daartoe allereerst op diegenen wien de rijbevoegdheid ontno men werd na het rijden onder invloed van sterke drank. Ook ten aanzien van vele anderen zal de door de minister geponeerde stelling onjuist zijn. De A.N.W.B. vraagt zich daarom af of het voornemen om een wetsontwerp in te dienen als thans door minister Algera wordt bedoeld wel getoetst is aan het oordeel van' verkeersdeskundigen van de overheid en van de particulieren ver enigingen die zich met de verkeersvei ligheid bezig houden. De A.N.W.B. meent, dat deze maat regel achterwege zou moeten blijven en heeft daartoe zyn ernstige bezwaren in bovengenoemd schrijven aan minister Algera kenbaar gemaakt ROTTERDAM, 27 juni. Artsexamen I: mej. A. M. Hansen, Rotterdam; R. H. Sedee, 's-Gravenhage; J. Mokkenstorm, Schiedam; P. F. Verkouw, Heemstede en F. A. v. Spanje, Noordwijk. Arts examen: R. Wijsman en B. J. Kranen burg, beiden Rotterdam; E. A. Kole, Ber gen op Zoom; J. v. d. Blink, Rotterdam; S. H. v. Minde, Amersfoort en J. L. Beiboer, Staphorst. Omstreeks tachtig Philipsemployé's uit alle hoeken van het land zullen zaterdag in de Philips Jubileumhal te Eindhoven nauwelijks voldoende ruim te vinden om te demonstreren, op welke wijze zij hun vrije tijd passeren. De vrijetijdsbesteding, waarover tegen woordig zo veelvuldig wordt gediscus sieerd, is voor hen geen probleem. Zij is dat hoogstens voor hun huisgenoten, die aan pa geen kind, maar ook geen pa hebben, als hij zich afzondert om ongestoord oceaanstomers te gaan bouwen van afgebrande lucifers of onderduikt in zijn viskwekerij op zol der. Doorgaans zal de hobby echter de warme belangstelling genieten van heel het gezin, dat door de meeste hobbyisten ook graag wordt 'inge schakeld. Op de tentoonstelling, die tot 11 juli zal duren, zal men de meest uiteen lopende zaken kunnen aantreffen: collecties van postzegels, lucifers merken, sigarenbandjes en suikerzak jes; eigenhandig opgezette dieren: vogels opgebouwd uit denneappels; eigengemaakt kinderspeelgoed; hout snijwerk, tekeningen, aquarellen, schil derijen en boetseerwerk en ook het klassieke spoorwegemplacement, dat uit Hilversum komt en waarover drie treinen rijden, die door het publiek kunnen worden bediend. Bij dit em placement is de NX-beveiliging toege past, die ook de N.S. hebben ingevoerd. Het geheel meet 5 bij 2 meter, waarmee het aanzienlijk beneden de afmetingen blijft van het emplacement dat een hobbyist in Waalwijk heeft gebouwd en dat een hele tuin beslaat. We weten echter niet hoe groot die tuin is Een van de hoogtepunten van de ex positie zal voorts de tentoonstelling van aquaria zijn van de vereniging „Viva rium", die een wand van 25 meter beslaat. De directie van de Jubileumhal, die het initiatief voor de tentoonstelling heeft genomen, hoopt hierdoor een wegwijzer te geven aan de jeugd, die met vage hobby-plannen rondloopt. Voor de beste inzendingen zijn prijzen beschikbaar; de prijswinnaars zullen worden aangewezen door de bezoekers, die een formulier ontvangen, waarop zij elke deelnemer een punt kunnen geven. Advertentie Donderdag werd de 58-jarige H. Ny- huis, gehuwd en vader van vier kinde ren, als bromfietser nabij de Markt te Haaksbergen door een bus met aanhang, wagen van de Gelderse Tramwegen gegrepen. De man werd zwaar gewond en overleed in de loop van de nacht in het r.-k. ziekenhuis te Enschede. Zaterdag 29 Juni AMSTERDAM: Stadsschouwburg: Moortje. Concertgebouw: Clara Haskil/Arthur Gru- miaux. DEN HAAG: Kon. Schouwburg: Elsa Verghis. ROTTERDAM: Schouwburg: Studio des Champs Elysées. DELFT: Prinsenhof: Elckerlyc. Ook de secretaris, mr. F. Böhtlingk, en het lid van het partijbestuur, mej. J. Vlaskamp, zijn uit de Socialistische Unie getreden. Om vijf voor twaalf donderdagmid dag is in Den Haag een verkeersonge luk gebeurd, dat het leven heeft ge kost aan de 87-jarige heer V. de Groot, wonende in de Sweelinckstraat te Den Haag. De heer de Groot liep op de Conrad- kade op het linkertrottoir in de rich ting van het station. Op het ogenblik, dat een tram van lijn elf hem achter- opreed, liep de heer de Groot onver wacht, zonder om te kijken, een van de doorgangen in de trambaan op. HU werd door de tram gegrepen en kreeg een schedelbasisfractuur. Des middag» om half twee is hij in het ziekenhuis Westeinde aan de verwondingen bezwe ken. Nadat Prins Bernhard van- morgen de tentoonstelling Het Atoom geopend had, maakte hy met de koningin een rond wandeling over het terrein, tij dens welke haar het eerste exemplaar van liet boek „Leven met Atomen. De atoomkracht in dienst van welvaart en be- schaving" door de schrijver, mr. H. C. M. Edelman uit M' Utrecht, werd aangeboden. Het 'j boek heeft dezelfde strekking als de tentoonstelling: laten |fF ./MJH zien wat de betekenis is van de .j,,. ,,-,JpfM kernenergie, en is geschreven - p JPjK in een populaire stijl, die het JB voor iedere geïnteresseerde leek ^HSBpP^/lllill leesbaar maakt. Geen weten- HêajsjS schappelijke verhandeling dus. 2 „Ik pleeg geen wetenschap", Hf tÉS- vrï.£H zegt ons de schrijver. „Ik ben j-'v f journalist, geen onderzoeker. gte ,1b Ik volg slechts de vorderingen - f van de natuurwetenschappen op m een afstandje en het is lang- zamerhand voor mij een soort levensprogramma geworden, de kyff J' JJBHH wetenschap en het grote pu- Kkc, öf |BH bliek dichter tot elkaar te bren- HBBHfl pen. Er gaapt een enorme kloof tussen beide; ik probeer een TT - bescheiden aandeel te leveren J\!r. 11. G. 1V1. KflPlmgTl in het dempen hiervan". Hoe mr. Edelman dempt, hebben vooral onze lezers reeds jarenlang kunnen constateren in zon natuurwetenschappelijke artikelen, waarin de populaire toon geen afbreuk doet aan de degelijkheidmaar wel de bevat telijkheid verhoogt. Wellicht hebben de lezers zich ooit afgevraagd waar om een jurist over kernenergie, cybernetica e.d. schrijft. Mr. Edelman geeft ons het antwoord: „Het leven kan grillig zijn, even grillig als de natuur, waarin een kromgegroeide boom zich uiteindelijk toch weer om hoog richt. Ik heb altijd grote belangstelling voor de natuurwetenschap gehad; desondanks ging ik in Leiden rechten studeren. Ik ben echter nooit als jurist werkzaam geweest". Mr. Edelman 51 jaar, geboren te Vlissingen was voor de oorlog in het onderwijs werkzaam. Intussen pleegde hij ook journalistiek; juist in de jaren, dat zich in de natuurwetenschappen, o.a. door de ont dekking van het neutron, een grote ontwikkeling voltrok. Na de bevrijding wijdde hij zich geheel aan de journalistiek, de laatste jaren vrijwel uitslui tend op het terrein van zijn grote belangstelling, de natuurwetenschap pen. Hij schrijft hierover in meerdere bladen, o.a. ook de Katholieke Illustratie; voor de wereldomroep hield hij een serie causerieën. Het is opmerkelijk", zegt mr. Edelman ons, „hoe groot de belangstelling van het publiek voor deze onderwerpen is. Men interesseert zich uiteraard niet zozeer voor de zuiver wetenschappelijke als wel voor de menselijke aspecten van de moderne techniek. Men voelt, dat met name de kernenergie t.z.t. in het maatschappelijk leven een grote rol gaat spelen, en wil er dus iets van weten. Van de wetenschappelijke werkers, die zich met deze enorme projecten bezighouden, kan niet verwacht worden, dat zij zelf het publiek voorlichten; daarom ben ik een van degenen, die dit pro beren te doen". Hoe hij dit doet, weten vele lezers reeds; anderen kun nen het ervaren in „Leven met Atomen", verschenen bij Meulenhoff te Amsterdam, dat ongetwijfeld zal bijdragen om de kloven tussen weten schap en publiek te dempen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3